Elena Udrea o da in judecata pe Olguta Vasilescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2010, 16:27 Actualitate | Politic

Elena Udrea si Olguta Vasilescu
Foto: AGERPRES
Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, a anuntat, vineri, ca a depus la Judecatoria Sectorului 5 o cerere de chemare in judecata a senatorului social-democrat Lia Olguta Vasilescu. In urma cu o saptamana, Olguta Vasilescu a acuzat-o pe Elena Udrea, intr-o emisiune televizata, ca s-ar afla in spatele arestarii lui Antonie Solomon, dupa ce primarul Craiovei ar fi scos de pe piata din acest oras firma de constructii a Elenei Udrea.
  • "Datorita unor acuzatii extrem de grave formulate in mass-media de Olguta Vasilescu la adresa mea, acuzatii care nu au niciun fundament real, dar care mi-au adus importante prejudicii morale, am depus la Judecatoria Sectorului 5, o cerere de chemare in judecata a acesteia", a anuntat vineri Elena Udrea, intr-un comunicat remis HotNews.ro.
  • "Atat in cadrul emisiunii <Realitatea zilei> difuzata de postul de televiziune Realitatea TV in seara zilei de 3 martie, cat si pe data de 4 martie 2010 in emisiunea <Sinteza zilei> difuzata de postul Antena 3, parata Olguta Vasilescu a facut o serie de afirmatii mincinoase si denigratoare cu privire la o presupusa legatura a subsemnatei cu arestarea primarului Craiovei. Efectul preconizat de parata prin lansarea unor acuzatii de o asemenea gravitate este usor de intuit: cele mai multe mijloace de informare – atat scrise, cat si audio-vizuale au preluat afirmatiile incriminatoare. Asa cum rezulta din chiar continutul afirmatiilor paratei, aceasta nu isi poate proba afirmatiile. Desi recunoaste neechivoc ca afirmatiile sale sunt bazate pe zvonuri, parata nu poate proba nici macar existenta acelor zvonuri. De altfel, nu pot exista asemenea probe deoarece, asa cum am mai afirmat, nu am nicio legatura cu arestarea Primarului Craiovei, dupa cum nu am nicio legatura cu vreuna dintre firmele cu interese de afaceri in respectiva zona", se mai arata in documentul semnat de ministrul Dezvoltarii.
  • "Prin aceasta actiune am cerut instantei sa dispuna obligarea paratei la plata sumei de 100.000 de lei, cu titlu de despagubiri civile, pentru prejudiciul moral pe care aceasta mi l-a adus. Prin aceeasi cerere de chemare in judecata, am cerut instantei sa o oblige pe parata la publicarea, pe propria cheltuiala, in trei ziare cu acoperire nationala, a hotararii judecatoresti pronuntate in cauza la care am facut referire", mai spune Elena Udrea, precizand ca va dona suma de 100.000 de lei, in cazul in care instanta ii va da castig de cauza.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2817 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    bravo (Vineri, 12 martie 2010, 16:33)

    dex [anonim]

    asa ar trebui facut tuturor celor care urla intai fara nici cea mai mica proba numai cu scopul de a defaima gratuit alta persoana.
    sa fie dati in judecata - sa li se cera daune de ordinul sutelor de mii de lei care apoi sa fie donati. cu daune morale simbolice de 1 leu freci timpul instantelor degeaba.

    asa macar unii se vor bucura de banii obtinuti, funtatii, saraci, bolnavi, etc.
    pe de alta parte poate unii se vor civiliza si vor vedea ca nu toate urateniile raman nepedepsite
    • +4 (4 voturi)    
      Cititi ce spune Ioan T. Morar: (Vineri, 12 martie 2010, 19:07)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui dex

      "Din ce peşteră vine Olguţa Vasilescu?
      Nu-mi dau seama cum a făcut carieră Olguţa Vasilescu. O traseistă, de altfel, care l-a părăsit pe Vadim pentru PSD. Unde a luat faţa unor acitivişti mai devotaţi şi mai bine plasaţi chiar în ierarhia de partid. Nu-mi imaginez că în PSD nu ar fi fost altcineva, cu o imagine mai bună şi deservit de o inteligenţă mai interesantă ca să-l susţină pe Mircea Geoană la Realitatea, duminică seara. A apărut această Olguţa Vasilescu, fără şarm, fără spontaneitate, doar cu o insistenţă agasantă la microfon. Oare din ce peşteri vin aceşti oameni care nu s-au atins cu nici o idee la viaţa lor? Ştie cineva vreo calitate a doamnei Vasilescu Olguţa care să o recomande pentru prim-planul politicii?"
  • -14 (14 voturi)    
    Prejudicii morale aduse cui ???? (Vineri, 12 martie 2010, 16:34)

    ixulescovici [anonim]

    Morală unde ??? La cine ???
  • -12 (12 voturi)    
    S-a incurcat in tarife ! (Vineri, 12 martie 2010, 16:49)

    Radu Humor [anonim]

    Pai 100.000 de lei se ia sau se da pentru un oral pe centura ( depinde pe care parte esti ) !
    Credeam ca macar ea da mai multi bani pe moralitatea-i prejudiciata ?!
    Dar eu as pune-o sa jure pe ce are ea mai scump
    (presedintia tarii) ca nici macar usturoi n-a mancat, d-apoi bani publici !
    Se intelege ca banii -i va preda la PD-L , ca doar inca nu sunt amprentati !
  • +11 (11 voturi)    
    clona (Vineri, 12 martie 2010, 16:55)

    nistor [anonim]

    Olguta Vasilescu a devenit clona lui Vadim ii mai trebue fular alb la git si ochelari negri.Dupa debitul de prostii care il are mi se pare ca la si intrecut.
    l
    • +1 (1 vot)    
      fetele din politichie (Vineri, 12 martie 2010, 21:09)

      mor dupa ele [anonim] i-a raspuns lui nistor

      e foarte vocale. vorba multa, vanghelizare se chiama ca este.:-))
      avem cateva ca olgutza, lavinia, tusha, madam vasile, batranica dela pensii, madam politehnica abramburescu...pe stical de dimineatza pana seara.
      astea dela pedele parca's mai pototlite, mai putzin in frunte.
  • -5 (5 voturi)    
    Poate (Vineri, 12 martie 2010, 16:59)

    DOC [anonim]

    Poate fi si asa ceva dar s-au iubit mult inainte si inseamna ca tot pe bani s-au certat cind nu au mai putut sa dea ! Dar cititi mai multe cu Solomon pe internet ca nu e numai cazul PIC este si REAL Supermarket si Kaufland si tranzactiile sunt facute pe numele unei babute din Constanta , Maria Nicolaescu si e vorba de zeci de milioane de euro si iar apare numele lui Visinescu. E mafie mare in treaba cu Solomon, el stie... Cautati pe Google : MARIA NICOLAESCU.
  • +7 (7 voturi)    
    f.bine (Vineri, 12 martie 2010, 17:00)

    mary [anonim]

    Poate se mai pune stavila barfelor fara rost, pe toate posturile de stiri tv.
  • +12 (12 voturi)    
    TANTI OLGUTZA! (Vineri, 12 martie 2010, 17:04)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Tanti Olgutza a nimerit bine, adica acolo unde ii e locul : de la PRM (unde avea liber la a injura en-gros dar n-avea loc de musiu Vadim) la PSD (unde are liber la a injura en-gros dar are si loc!)! Cred ca a venit vremea sa si raspunda pentru ceea ce spune, altfel, dragii mosului, ramane doar o zavoranca, sora cu nichita din breasla columbencei! Si-atat! Iata, Olgutza, acum vei putea sa dovedesti ca esti un om politic responsabil si nu doar o alta pitzipoanca!
  • +11 (11 voturi)    
    ...foarte frumos! (Vineri, 12 martie 2010, 17:17)

    abhora ratio [anonim]

    in felul asta "cainii" (si dintr-o tabara si din cealalta) vor invata ca atunci cand musti exista riscul sa ti-o iei peste ochi :)))
    • 0 (0 voturi)    
      depinde ce musit (Luni, 22 martie 2010, 19:45)

      flopsy [anonim] i-a raspuns lui abhora ratio

      cand musti mana care te-a crescut nu mai e bine pentru ca te arzi, daca ati citi bine in istoria celor doua doamne ati vedea ca Elena a ajutat o destul de mult pe Olga ca sa ajunga aici, dar se pare ca nu este multumita, si vrea sa ii dea in cap, rusine
  • +5 (5 voturi)    
    Corect, Sa invete sa acuze la DNA nu la RTV - (Vineri, 12 martie 2010, 17:42)

    askpeople [anonim]

    Daca sunt siguri de acuzatiile aduse, sa se duca cu ele in justitie, asa cum au aranjat-o pe Ridzi - pentru ca altfel devin prin in-actiune COMPLICII celor pe care-i acuza

    Si ne scuteasca pe noi de barfele lor tzatze isterice la televizor.

    Declaratiile politice nu au ca obiect fapte penale incriminatorii si nu se fac la televizor, ci in Parlament.
  • -2 (2 voturi)    
    in subiecte de astea (Vineri, 12 martie 2010, 18:15)

    caine dintr-o tabara [anonim]

    cel mai bine e sa te faci ca ploua, altfel demonstrezi ca esti cu musca pe caciula.
  • +4 (4 voturi)    
    olguta vasilescu (Vineri, 12 martie 2010, 18:19)

    sile [anonim]

    Mahalagioaica si prostanaca.
    Prototipul politicianului agreat de anumite televiziuni datorita nonsalantei cu care debiteaza enormitati.
    Propulsata de V.C.Tudor si bagata in seama de de PSD.
    Nu mai e nimic de comentat !!
  • +4 (4 voturi)    
    Tzatza Parlamentului este (Vineri, 12 martie 2010, 18:26)

    Audit [utilizator]

    Olgutza! Punct.
  • +2 (2 voturi)    
    corect (Vineri, 12 martie 2010, 18:51)

    saladin [anonim]

    Cei care debiteaza la televiziuni tot soiul de "zvonuri" sa raspunda la tribunal. In regim de urgenta. Decizia tribunalului sa fie facuta publica imediat iar banii sa fie donati. Poate doar asa se va termina cu balacareala zilnica de la anateme si irealitatea, cind se va sti ca trebuie sa probezi sau sa platesti !. opss...il asteptam si pe Geoana sa dea in judecata "Ziarul" ala cu am fost/ba n-am fost la circiuma cu Voicu.....hai Geoana, fii barbat....altfel te poate da ziarul in judecata pentru prejudicii de imagine....
  • +3 (3 voturi)    
    Promovarea femeilor de proasta calitate (Vineri, 12 martie 2010, 18:59)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    profesionala si fara caracter in politica este la fel de nociva ca si introducerea in Parlament (in Sanatoriu si in Camera Derutatilor) a unor derbedei cu bani sau persenilitati !!!
  • +1 (1 vot)    
    olguta (Vineri, 12 martie 2010, 19:59)

    Gary [anonim]

    a reinviat Olga Bancic!
    • 0 (0 voturi)    
      degeaba (Luni, 22 martie 2010, 19:41)

      gaby [anonim] i-a raspuns lui Gary

      a reinviat pentru a intra mai rau in groapa, Elena Udrea o să câștige clar acest proces, doar este avocată.
  • +3 (3 voturi)    
    MITA PEREMISTA (Vineri, 12 martie 2010, 22:17)

    Vlad Tepes [anonim]

    Aceasta Nikita a politicii romanesti, trebuie pedepsita.De justitie,bineinteles.Chiar credeti ca prezenta ei in parlament,e pur intimplatoare ?E o pipita,care ''MULTUMESTE'' si ea la rindul ei,unor sefi sau colegi cu muuuulta influenta in partid.Cind ai crescut ,la curtea plina cu fecale si laturi,a lui VADIM NAPOLEON,stim bine cu totii ce poti avea in cap.RUSINE FRUSTRATO !
  • +2 (2 voturi)    
    fb (Sâmbătă, 13 martie 2010, 0:34)

    anita [anonim]

    Mi se pare o decizie buna si perfect justificabila. Ar trebui sa fie o lectie pentru toti cei care lanseaza zvonuri fara sa fie capabili sa le sustina veridicitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    bv (Sâmbătă, 13 martie 2010, 17:13)

    dora [anonim]

    Acesta este modul cel mai corect si elegant de a raspunde unor acuze. Se vede ca Elena Udrea este avocat si ca nu suporta nedreptatea. Sper sa castige procesul!
  • 0 (0 voturi)    
    atentie olga (Luni, 22 martie 2010, 19:39)

    ionescu [anonim]

    madam olguța dacă nu are argumente atunci de ce lansează zvonuri? este foarte ușor ă vorbești în mass media, mai ales să lansezi zvonuri, dacă tot dorea să lanseze zvonuri măcar ar trebui să învețe cum să o facă