AUDIO Marko Bela la RFI: Presedintele ar trebui ales direct de Parlament. UDMR nu agreeaza ideea Parlamentului unicameral 

de RFI     RFI Romania
Vineri, 12 martie 2010, 10:33 Actualitate | Politic

Presedintele Romaniei ar trebui ales direct de Parlament, a declarat liderul UDMR Marko Bela, intr-un interviu acordat RFI. Presedintele Uniunii a spus ca UDMR nu agreeaza ideea Parlamentului unicameral. Marko Bela s-a referit si la sintagma “stat national” din Constitutie despre care a spus ca "si-a pierdut de mult timp rostul".

  • Despre modificarea Constitutiei: "Am putea trece linistit la sistemul in care presedintele este ales de Parlament, dar totusi eu incerc sa gandesc rational si stiu foarte bine ca in acest moment opinia publica nu ar accepta aceasta solutie. Daca ne apucam de modificarea Constitutiei, trebuie sa ne gandim la o reforma generala a institutiilor statului. As priva Guvernul de dreptul adoptarii Ordonantelor de Urgenta, de dreptul asumarii raspunderii in legatura cu anumite legi.
  • Nu agream ideea Parlamentului unicameral, pentru ca intr-adevar functioneaza democratii cu o singura Camera si functioneaza democratii cu Parlamente bicamerale, deci din acest punct de vedere eu nu cred ca s-ar aduce atingere ideii de democratie in sine, daca se trece de la un Parlament bicameral la un Parlament unicameral. Dar Romania totusi este o tara relativ mare, cu mai multe zone, cu mai multe regiuni foarte specifice, comunitati diferite si intr-o astfel de situatie ar fi foarte bine daca am pastra sistemul bicameral, dar nu cel actual. Reprezentarea eminamente politica ar trebui sa fie Camera Deputatilor si Senatul ar trebui sa fie o reprezentanta a diferitelor regiuni, o Camera a regiunilor sau a judetelor, ceea ce nu inseamna ca senatorii nu ar fi alesi pe liste de partide sau la propunerea partidelor, dar oricum, modalitatea de alegere si reprezentare ar trebui sa difere si atributiile ar trebui sa fie diferite.
  • E valabila, bineinteles, in continuare, aceasta cerinta (privind eliminarea sintagmei de "stat national" din Constitutie - n.r.), pentru ca de mult timp si-a pierdut importanta, sau rostul, sau continutul aceasta definitie. In Romania sunt importante comunitati entice, care intre timp si-au dobandit dreptul de utilizare a limbii materne, scoli, sisteme educationale. Deci noi nici nu putem afirma ca in realitate Romania ar functiona astazi pe ideea de un singur stat, o singura natiune, o singura limba, o singura cultura”.
  • Despre revocarea lui Mircea Geoana: “Ceea ce se intampla dovedeste de fapt ca presedintele Senatului e o persoana importanta, pentru ca poate bloca activitatea. Pe de alta parte, ar fi bine daca presedintele ar veni din majoritate, dar nu cred ca UDMR trebuie sa solicite acest lucru, nu este vorba de asa ceva".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

956 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Nem tudom (Vineri, 12 martie 2010, 11:03)

    Luk [anonim]

    Cata vreme nu putem alege pe cine vrem (uninominaulul nostru e pe liste) si exista riscul ca unii dintre voi sa fie senatori / deputati pe viata, nici nu poate fi vorba de republica parlamentara, e limpede?
    Si mai du-te ma....
    • +6 (8 voturi)    
      TOATA STIMA PENTRU UDMR (Vineri, 12 martie 2010, 11:39)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Sunt roman dar am toata stima pentru organizatia UDMR pentru ca isi urmareste interesele pana in panzele albe pentru etinia pe care o reprezinta.
      Tot dispretul meu pentru clasa politica romanaeasca si pentru curtea constitutionala pentru ca permite existenta acestui partid etnic ce ar trebui scos in afara legii.
      Acest partid (chiart daca se numeste uniune) este ilegal pentru ca:
      -este constituit si functioneaza ilegal
      -militeaza contra statului roman prin nerecunoasterea constitutiei
      • +2 (2 voturi)    
        hmm (Vineri, 12 martie 2010, 13:57)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui cris

        ...in Romania de astazi, nici nu poate fi vorba ca romanii sa prefere ca presedintele sa fie ales de parlament. Cred ca UDMR sunt fie inainte de vremea lor cu 20 de ani, fie dupa, fie cu totul in afara societatii in care traiesc.
      • -1 (1 vot)    
        De acord partial (Vineri, 12 martie 2010, 18:39)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui cris

        De acord ca e constituit si functioneaza ilegal, nu pricep de ce nu-si schimba modul de inregistrare. Da' constitutia o recunosc, doar ca militeaza - prin mijloace de altfel perfect legale si corecte - pt. schimbarea ei.
      • 0 (0 voturi)    
        nu cred ca e chiar asa (Sâmbătă, 13 martie 2010, 10:25)

        hm [anonim] i-a raspuns lui cris

        ce a reusit udmr in tot timpul asta?
        politica statului roman este foarte rezonabila fata de minoritati, avantajele ungurilor, secuilor sau ale altor vorbitori de maghiara din Romania nu au fost atat castigate de udmr, ci dobandite prin legislatia indulgenta a Romaniei fata de minoritati.
        ce a castigat udmr a fost, in schimb, putere politica pentru propriul partid.
        spre deosebire de alte minoritati, ungurilor li s-a spus perpetuu de catre udmr ca sunt ei vs. statul roman, ca obiectivele lor nu au nici o legatura cu romania, si li s-a sugerat ce frumoasa ar fi o autonomie teritoriala. politica udmr este deseori extremista, desi partidul are intotdeauna grija sa se aseze in contrast cu altii si mai si.
        cat de putine a facut, insa, udmr pentru comunicarea intre comunitati, culturi, traditii...
        nu mi se pare ca udmr a activat vreo clipa in numele "minoritatii" maghiare din Romania. ei nu au ajuns inca la etapa recunoasterii unei Romanii sau a unei minoritati. viata unei minoritati trebuie sa fie in stransa legatura cu a majoritatii in care traieste sau cu a celorlalte minoritati. si, in teren, asa si este in foarte multe cazuri. doar ca aceasta realitate nu este reflectata niciodata de udmr.
    • +6 (8 voturi)    
      Republica semi-prezidentiala (Vineri, 12 martie 2010, 11:49)

      Micul Bozgoristan [anonim] i-a raspuns lui Luk

      O republica parlamentara ar fi un dezastru permanent, lunar ar fi negocieri si renegocieri, tradari si scandaluri intre partide.
      O astfel de republica poate functiona intr-un sistem politic cu 2-3 partide, in rest e un blocaj permanent.

      In Europa exista putine republici parlamentare si in general e vorba de state cu lunga traditie democratica sau cu o clasa politica responsabila, unde poti vedea coalitii intre ecologisti si conservatori, de ex. Chiar si in astfel de state, parlamentarismul duce la instabilitate politica (Italia ultimilor 50 de ani) sau la cresterea extremismului (Olanda, Belgia).

      UDMR-ului i-ar conveni perfect o republica parlamentara, fiind prostituata politicii romanesti ar negocia permanent aliantele in functie de satisfacerea cerintelor separatiste.

      Statul national roman a fost creat, cu imense sacrificii, de etnia romana, de aia e stat "national". Nici macar una din minoritatile de aici nu si-a dorit neaparat vreun stat 'romanesc'.
      Iar maghiarii din Romania au avut mai multe ocazii istorice in care au dovedit ca nu vor stat romanesc si au actionat contra acestui stat.

      Cat timp romanii vor fi o majoritate etnica clara pe acest teritoriu, vom avea un "stat national romanesc, unitar, indivizibil".

      Observati cum Marko Bella produce acelasi virus semantic, vorbeste permanent de "regionalizare", de "regiuni" care sunt "foarte specifice", cu 'comunitati specifice", etc.

      UDMR vrea sa divida Romania in regiuni cat mai autonome si dupa criterii etnice, insa nu va reusi. Pariul lor e ca daca nu provoaca, fac pasi mici si obtin in fiecare an cate putin, pana la urma autonomia se va face de la sine, chiar daca dureaza 20 de ani.

      Obsesia asta tampita a "autonomiei" a otravit relatiile interetnice la noi si vina o poarta exclusiv extremistii care conduc UDMR.

      Romanii au obtinut f. greu statul lor, la rascruce de imperii criminale, nu vor renunta din cauza unor iredentisti maghiari.
      • 0 (0 voturi)    
        Toate ca toate ... (Vineri, 12 martie 2010, 18:40)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Micul Bozgoristan

        ... da' sa afirmi ca Italia ultimilor ani e republica parlamentara e dupa parerea mea sau o naivitate cat casa poporului sau o prostie asijderea.
    • +1 (3 voturi)    
      Relax... (Vineri, 12 martie 2010, 11:56)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Luk

      ...daca aleg ei Presedintele (ei parlamentarii) acesta va avea doar un rol onorific. Tu (cetateanul) vei alege insa Primul Ministru care va fi seful puterii executive...e mai bine decat e acum (alegi un Presedinte fara prea multe atributii iar Primul Ministru este cineva numit (nominalizat) de Presedinte in baza "jocului majoritatilor" din Parlament).
      • 0 (0 voturi)    
        detalii (Vineri, 12 martie 2010, 15:39)

        meticulos [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        numai Israel alege direct primul ministru. USA e altceva (pres. e si sef de guvern). Un pres. onorific (ales de parlament) presupune desfiintarea CSAT si trecerea intregii politici externe la ministru. Iata si ce s-ar fi intamplat: ne-am fi retras din Irak (scuipandu-i pe aliati) pentru ca a vrut Tariceanu si Cioroianu ar fi facut toata politica externa.
      • 0 (0 voturi)    
        Eu cred ca actualul sistem e aproape echitabil (Vineri, 12 martie 2010, 18:48)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Daca s-ar mai aduaga doar cateva chestii:
        - posibilitatea (nu obligativitatea!) dizolvarii parlamentului de catre presedinte in cazuri bine reglementate, in plus fata cazul prevazut actualmente - de ex. ca urmare a trecerii presedinteli de un referendum pt. demitere
        - schimbarea sistemului electoral astfel incat sa fie uninominal pur
        - introducerea unei posibilitati legale prin care cetatenii dintr-o anumita circumscriptie sa poata demite parlamentarii care-i reprezinta, de ex. printr-un referendum local
        - introducerea unei posibilitati de demitere a premierului de catre presedinte, chiar daca foarte strans reglementata

        eu cred ca am avea un stat capabil sa devina sanatos. Ar exista responsabilitate la toate nivelele.

        In mod esential, cele trei puteri ale statului trebuie sa se poata tine reciproc in sah, pt. ca statul sa functioneze bine. Justitia mie mi se pare ca desi cu eforturi incepe cat de cat sa mearga. Intre executiv si legislativ insa exista in continuare un dezechilibru. Pe de-o parte nici una din parti nu poate sa o afecteze grav pe cealalta (presedintele e greu de daramat, parlamentul e cvasi-imposibil de dizolvat, daca nu vrea el, premierul e relativ greu de demis din cauza riscurilor la care se expun parlamentarii daca fac asa ceva), pe de alta parte fiecare are posibilitatea sa ia masuri care ar trebui sa fie atributia doar a celeilalte parti - legislativul impune prin comisii si reglementari legale masuri care ar trebui sa tina de executiv, executivul isi poate asuma raspunderea pe legi si poate emite ordonante de urgenta.

        In plus, nu exista mecanisme de responsabilizare de jos in sus - mecanisme care sa le permita alegatorilor sa tina in sah alesii.

        Eu cred ca modificarile legislative enumerate de mine mai sus ar rezolva ambele probleme.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu pricep ... (Vineri, 12 martie 2010, 18:37)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      ... de ce nu poti comunica si matale o idee (cu care de altfel sunt foarte de acord) fara sa dai si-n vulgaritate. Nu ma deranjeaza toate injuraturile, ci doar injuraturile gratuite, fara sens.
  • -1 (3 voturi)    
    Presedintele trebuie ales si de ... (Vineri, 12 martie 2010, 11:04)

    horea, closca si crisan [anonim]

    parlament si de toti cetatenii Romaniei. Iar cu sintagma aia rea eu zic sa o lasati mai moale. Statul roman este un stat national cetatenesc, nu etnic. O camera pe regiuni ar produce ca efect imediat federalizarea statului roman. Pentru asta ar trebui din nou victimizata, slabita si nemultumita armata romana, dar nu e cazul, presedintele, premierul si ministrul muncii PDL nu vor lasa sa se intample asa ceva. Uite ce ciudatenia dracu. Pe cand se bucura dom Basescu ca vine Basarabia din nou la noi, iata ca pleaca Tara Secuilor si Partiumul la Ungaria.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu inteleg (Vineri, 12 martie 2010, 11:05)

    cosmin [anonim]

    Eu nu inteleg cum naiba alesii astia ai nostrii nu tin cont de rezultatul referendumului care consfinteste vointa poporului. Cum isi permit ei sa faca altcumva decat vrea poporul? Oare nu poporul ii plateste? Huoooooooooooo nesimtitilor.....
    • +3 (5 voturi)    
      Alesii (Vineri, 12 martie 2010, 12:08)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      Ideea sustinuta e aberanta insa nu pare sa fie mai mult de o idee, de unde alesii si poporul.
      Marko Bela reprezinta pe cei ce l-au ales nu pe toti romanii. Sau nu am inteles eu deloc cum e cu politica asta...

      Ideea oricum e proasta. Daca nu mai alegem presedinte nu mai avem unu, nu il numeste parlamentul.

      Chiar nu stiu o tara europeana care face asta. Daca stiti careva va invit sa ne impartasiti.
      • -3 (3 voturi)    
        germania (Vineri, 12 martie 2010, 13:45)

        levi [anonim] i-a raspuns lui VictorS

        este destul de europeana?ramai la fotbal!
        • +2 (2 voturi)    
          Ce legatura are fotbalul (Vineri, 12 martie 2010, 17:25)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui levi

          cu faptul ca recunosc cand nu stiu ceva si intreb nu imi pare o problema.

          Este insa pentru tine Levi, care, in bunul tau simt ma trimiti la fotbal. Ce pot sa zic, fiecare pe limba lui...
  • +6 (8 voturi)    
    Si asa vor alege baronii... pe baronul sef...nu? (Vineri, 12 martie 2010, 11:11)

    roamanasu' [anonim]

    Doamne cu ce tehnici vin astia, nu-mi vine sa cred ce pretentii de schimbare a Constitutiei au astia !!!

    Vezi ce face unul dupa ce are drepturi in plus ?

    Ce unitar, ce national, care Romania? asa se pune problema din partea astora?

    Nu-i mai suport deloc, multumesc ca va dati pe fata interesele , stim si noi ce-i de facut!
  • +5 (9 voturi)    
    Hai nu zau? (Vineri, 12 martie 2010, 11:15)

    Cristi [anonim]

    Maine poimaine (PNL-PSD-PC-UDMR) o sa dati o lege prin care parlamentarii sa nu mai fie alesi in mod direct de catre cetateni???? Nu va este putin rusine? Daca sunteti parlamentari sunteti pentru ca v-au ales cetatenii. Pe de alta parte multi dintre voi ati intrat fraudulos in parlament. Iar parlamentarii, teoretic, trebuie sa faca ce le dicteaza comunitatile d eunde vin. Mai lasati vrajeala cu presedintele ales de parlament. Dar cine sunteti voi sa faceti ce vreti in tara asta? Iata unde este dictatura? In parlament. Si in partidele care nu inteleg ca suveran este cetateanul care are tot dreptul sa-si aleaga presedintele, oricare ar fi acela. Oricum ideea este o aiureala. Orice referendum pe aceasta tema va da peste bot oricui face astfel de propuneri imbecile si nedemocratice.
    • -2 (4 voturi)    
      PDL ce are (Vineri, 12 martie 2010, 12:02)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      PDL ce are? e un partid ce promoveaza democratia si nu aflasem asta?

      E foarte ciudat cum puteti sa va mintiti asa.
      Basescu e un dictator si parlamentul e plin de lichele.

      Daca cineva sustine ca in PD nu sunt 90 % infractori si securisti corupti e un mincinos sau foarte slab de inger, cel putinin mintea mea.

      Valabil si pentru restul partidelor desigur... Chestia asta cu PDL vs restul, Steaua vs Dinamo, Bruce Lee vs "Chichi Chan" e o copilarie.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce conteaza pentru alesii neamului? (Vineri, 12 martie 2010, 11:36)

    Adrian [anonim]

    Exact asa se pune problema. Noi (partidele) nu agreem ununomilalul.

    Conteaza ce vrea romanul care a votat? Conteaza ca ei sunt pusi acolo sa respecte vointa poporului?
  • +3 (5 voturi)    
    dle Marko..si altii (Vineri, 12 martie 2010, 11:44)

    egroeg [anonim]

    Presedintele este al Romaniei si romanilor si nu al Parlamentului.
    Probabil ca atata v-a mai ramas ,sa aveti si puterea deciderii in Parlament a Presedintelui,ca altfel si asa va bateti joc de cei care v-au trimis in Parlament.
  • +1 (1 vot)    
    Incepe batjocura! (Vineri, 12 martie 2010, 12:11)

    Andradda [utilizator]

    Politicienii stiu ca nu se pot opune direct poporului si vor fi nevoiti sa modifice Constitutia. Si cum le este teama sa spuna alegatorilor , in fata, ca nu vor sa tina cont de referendum, aplica alta strategie.
    Vor modifica Constitutia asa cum doreste populatia insa pe langa reducerea numarului de parlamentari si a unui parlament unicameral, vor baga si legea prin care Presedintele sa fie ales de ei, de parlamentari.
    Iar cum schimbarea Constitutiei se va face "la pachet" romanii nu au de ales decat doua variante.
    Ori voteaza schimbarea in ansamblu si atunci presedintele va fi ales de parlamentari, ori nu voteaza si in acest caz Constitutia ramane asa cum este ea.
    O manevra abjecta dar care are toate sansele de succes.
  • +3 (5 voturi)    
    Vise (Vineri, 12 martie 2010, 13:10)

    joao [anonim]

    Draga Marko, eu stiu ca ai doua fete pe scena politica din Romania, dar eu ca cetatean roman prefer sa-mi aleg presedintele care sa ma reprezinte si sa nu fie o marioneta.
    • -3 (3 voturi)    
      e adevarat (Vineri, 12 martie 2010, 13:46)

      levi [anonim] i-a raspuns lui joao

      hai fsn!
    • -2 (2 voturi)    
      este hilar ca un roman (Vineri, 12 martie 2010, 13:51)

      levi [anonim] i-a raspuns lui joao

      sa acuza pe cineva ca are doua fete!
      cum a fost respectata tratatul de la Paris privind minoritatiile?
      cum este respectata Proclamatia de la Alba Iulia!
      cum ati respectat alianta cu Germani in WW2?
      conditiile de aderare la UE care trebuiau indeplinite dupa 2007!
      mei vrei exemple?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu este nimic hilar ci adevarat (Vineri, 12 martie 2010, 14:39)

        joao miguel [utilizator] i-a raspuns lui levi

        Levi, (Levente) ma refeream la faptul ca UDMR ( in acest caz Marko) cand este vorba de "ciolan" oscileaza dintr-o barca in alta a politicii ma intelegi? Si apoi iti reamintesc inca odata inainte de-a face jigniri neconstructive, ca Romania este una dintre putinele tari din Europa care are minoritati la guvernare( deasemenea iti reamintesc ca datorita acestui lucru, Romania a "atras " o serie de critici din partea Frantei) ,nu cumva acest lucru este o respectare a drepturilor minoritatilor?
        • -2 (2 voturi)    
          frumos raspuns (Vineri, 12 martie 2010, 15:58)

          levi [anonim] i-a raspuns lui joao miguel

          insa ai evitat sa raspunzi,prima la mana in al doilea rand eu nu am jignit pe nimeni am enumerat niste fapte...
  • +1 (3 voturi)    
    M.Bela (Vineri, 12 martie 2010, 13:26)

    elis [anonim]

    chiar crezi ca ne intereseaza ce agreezi dle?Votul dela referendum nu ti spune nimic? Cine esti tu sa ti spui pareri impotriva milioanelor de oameni care vor mai putini trantori platiti din banii nostri?Presedintele trebuie ales de popor prin vot cand ma gandesc ca mai este udmr si la guvernare..................
  • 0 (2 voturi)    
    Dl Marko ... si altii (Vineri, 12 martie 2010, 14:11)

    michhi maus [anonim]

    Eu nu as paria pe adormirea acestui neam, vezi bine ca suntem toleranti. Vrei sa iti luam un bilet la avion (one way ticket) catre Budapesta. Romanii au votat ceva la referendum si asa va fi . Restul este vorba de claca in partidul vostru balama.
  • -1 (1 vot)    
    Normal ca nu vrea unicameral (Vineri, 12 martie 2010, 14:35)

    unicameralu [anonim]

    si nici reducerea numarului de parlamentari ca la urmatoarele alegeri n-ar mai intra pe nicunde.
    In plus e clar ca nici care din ei nu vor unicamerale si mai putini parlamentari doar n-or fi prosti sa-si taie craca de su' picioare
  • -1 (1 vot)    
    alegere (Vineri, 12 martie 2010, 14:50)

    dan [anonim]

    prefer ca presedintele sa fie ales in mod direct de populatie pentru a nu mai da posibilitatea unor partide umile sa ceara fel de fel de functii si de a nu da posibilitatea lingailor care se muta dintr-un partid in altul sa numeasca presedintele
    hai sa ne gandim acum cu revocarea lui geoana
    va dati seama ca aceeasi situatie era si cu presedintele?
    acum se luptau sa schimbe presedintele tarii
  • 0 (0 voturi)    
    bani (Vineri, 12 martie 2010, 14:59)

    dan [anonim]

    haideti sa facem un referendum prin care sa cerem ca administratia prezidentiala sa se mute intr-o garsoniera nu mai consume atatea bani si sa nu mai aiba o armata de angajati
    cum credeti ca va vota poporul?
  • 0 (2 voturi)    
    Vocativ: belo belo (Vineri, 12 martie 2010, 15:40)

    Bela dela Sandi Bela [anonim]

    Stimate Domn Bela ,

    ...visul dvs. referitor la autonomia teritoriala a tinuturilor feudale ravnite vi se va implini. Cat de curand.
    Astfel, va trebui sa va organizati singur un buget (moneda belisi?!?) din care sa va platiti un parlament (sau ramaneti la sistemul feudal?), administratie, politie, drumuri,spitale,scoli etc.cam tot ce e necesar intr-un stat autonom.(au nu stiti?)
    Desigur veti plati vama pt. produsele din Romania ( bad bad people!!!), va trebui sa calatoriti cu viza la Buc, UE etc., taxe de tranzit etc...
    Ma intreb uneori daca oamenii aia de care va bateti joc cu pseudo nationalismul maghiar sunt constienti de urmarile pe care le-ar putea avea demersul in dvs.
    Succes!
    PS ...iar ca sistem: monarhie parlamentara biencefala, dinastia Sandi Bela I Pokemon de Carpati
    • -2 (2 voturi)    
      inainte de a invata pe cineva (Vineri, 12 martie 2010, 17:10)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Bela dela Sandi Bela

      ar trebui sa fi in masura,studiaza ce inseamna cuvantul independenta,autonomie!de fapt la limba romana ce nota ai luat?
      Avand in vedere evolutia voastr pe plan politic si economic voi miticii veti avea nevoie de pasaport mai repede decat noi ca sa intrati in EU!