Cum a primit Nastase inapoi functia de premier. Premier din umbra

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2010, 23:32 Actualitate | Politic

Presedintele Ponta si premierul Nastase
Foto: AGERPRES
Cu sprijinul si sutinerea lui Victor Ponta si Ion Iliescu, Adrian Nastase a fost reales, joi, in functia de presesdinte al Consiliului National PSD. Nastase a castigat cu 407 voturi in defavoarea contracandidatului sau, Gheorghe Nichita, care a obtinut 219 de voturi. Reconfirmarea lui Nastase face parte dintr-un plan mai amplu al actualei conduceri a PSD care il pregateste pe tusa pentru postul de premier al Romaniei in 2014 daca Victor Ponta va castiga alegerile la prezidentiale.

Pentru a primi votul organizatiilor locale de a fi reconfirmat in functie, Adrian Nastase si-a folosit influenta asupra actualului presedinte PSD, Victor Ponta si a impus nominalizarea pentru sefia departamentellor PSD. Potrivit surselor Hotnews.ro, Nastase a prezentat in sedinta CExN  lista sefilor de departamente deja facuta de acasa si a supus-o la vot membrilor CExN ca propunere.

Pe lista lui Nastase se regasesc multi presedinti de organizatie care nu au obtinut posturi de conducere la congresul din februarie. Practic, ca sa multumeasca sefii de organizatie care l-au sprijinit pe Ponta la congres si, in aceleasi timp, sa obtina reconfirmare in functie a lui Nastase, actuala conducere a PSD a dublat numarul de departamente de la 15 la 31.

Pentru Nastase, miza obtinerii functiei  de presedinte al Consiliului National este aceea ca  asigura prezenta in forul de conducere al PSD, mai exact in Biroul Permanent. Potrivit surselor citate, Adrian Nastase spera la postul de premier in cazul in care PSD va castiga alegerile prezidentiale in 2014. De altfel, reconfirmarea in functia de presedinte al Consiliul National il face pe  Nastase premierul guvernului din umbra al PSD si sef peste toate departamentele partidului.

Cine sunt noii sefi de departamente in PSD

Astfel, lideri de filiale, deputati si senatori au primit functiile de sefi pe departamente. Printre cei 31 de sefi de departamente se numara Nicusor Constantinescu, Eugen Bejenariu, Lia Olguta Vasilescu, Bogdan Niculescu Duvaz, Adrian Paunescu, Alexandru Atanasiu, Ion Vasile, Cristian Dumitrescu, Ion Stan, Dan Mircea Popescu.

"Noi trebuie sa gasim raspunsurile pentru aceste vremuri complicate, de care va depinde viitorul nostru la urmatoarele alegeri. Il felicit pe Gheorghe Nichita, aceasta campanie a capatat mai mult sens si datorita candidaturii sale. Il asigur de prietenia mea si il felicit pentru ce a facut", a declarat Adrian Nastase dupa reconfirmare.

La sefia Consiliul National a candidat si primarul Iasului, actual vicepresedinte PSD, primarul de Iasi, Gheorghe Nichita. Acesta, potrivit surselor Hotnews.ro ar fi beneficiat de sprijinul delegatiilor din Bucuresti,  Oltenia si Brasov.

Pe de alta parte, Nichita a incercat sa-si atraga sustinatori, miercuri seara, la restaurantul Perla. Vicepreseidntele PSD, Gheorghe Nichita, alaturi de fidelii lui Mircea Geoana si adversarii lui Adrian Nastase Dan Nica, Marian Vanghelie, Ion Toma si Constantin Nita s-au intalnit la restaurant cu deputati, senatori si lideri de filiala pentru a obtine sprijinul pentru functia de presedinte al Consiliului National.

Dupa reconfirmarea in functie a lui Nastase, Nichita a declarat ca spera ca partidul sa fie intarit dupa acest Consiliu. "Sper sa iesim cu totii mai intariti din acest Consiliu, sa invatam ce avem de invatat. Sper ca echipa PSD sa fie intarita si sa fie una unita, pentru electoratul PSD".

De asemenea, Aristide Roibu a fost reconfirmat in functia de trezorier al PSD cu 531 de voturi pentru si 9 impotriva.

Tutorele Ponta si mentorul Iliescu - sustinatori inversunati ai lui Nastase

Presedintele PSD, Victor Ponta si presedintele de onoare Ion Iliescu au facut zid in jurul lui Nastase, declarand public ca il sustin in defavoarea lui Gheorghe Nichita. Inainte de sedinta CEX, Iliescu a declarat iritat ca presedintele PSD Iasi ar trebui sa se retraga din competitie pentru ca incalca o prevedere a statutului - cumulul de functii.

'Cred ar trebui ca Nichita sa se retraga, pentru ca incalca o prevedere a statutului, cumulul de functii. Este a patra (functie - n.r.) - e primar, e presedinte de organizatie judeteana, vicepresedinte ales in Congres. N-are cum sa faca atatea. Si nici nu e decent macar".

Victor Ponta a declarat in fata delegatilor, in sedinta Consiliul National ca votul sau merge la Adrian Nastase. "Fiecare om de aici din sala are un singur vot. Eu am un singur vot. Si nu vreau sa credem ca m-am schimbat. O sa va spun, acel vot al meu, asa imi spun mintea si gandul meu, ca e mai bine pentru partid, astazi va merge catre Adrian Nastase. Dar voi respecta si va voi respecta pe toti, indiferent de modul in care credeti ca e mai bine pentru partid. Eu am fost ales de dumneavoastra pentru ca a existat un vot democratic in partid', a declarat presedintele PSD.

Delegatii PSD s-au plictisit pe hol, la bufet

Consiliul National nu i-a motivat pe delegatii PSD, care au aratat lipsa de interes la discursurile conduerii partidului. Dupa discursul presedintelui PSD, Victor Ponta, social-democratii au iesit buluc din sala, pe holuri la bufet si cafele. Candidatul la sefia Consiliul National, Adrian Nastase vizibil iritat de dezinteresul colegilor, i-a apostrofat de la tribuna: ”Am o rugaminte, nu s-a dat recreatie"

Mult mai vocal a fost presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu care iritat ca la discursul lui Ioan Chelaru in sala erau doar cativa social democrati

"Unde erau membrii Consiliului National cand vorbea Chelaru? Pe culoare! Pai de aia ne adunam aici, de aia vorbim? Nu suntem in excursii! Nu suntem un partid pentru plimbari, vrem plimbari la Bucuresti, consilile judetene sa faca excursii la Bucuresti. Cel care e ales intr-o structura de partid trebuie sa stie ca are o raspundere, sa delibereze, sa discute". 


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2538 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    la umbra ii e locul. (Vineri, 12 martie 2010, 0:15)

    ....case [anonim]

    ca'i cam parlit de soare.
    i'ar prinde bine, chiar ceva timp la racoare...
    • +2 (4 voturi)    
      rromi jamaica (Vineri, 12 martie 2010, 8:31)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui ....case

      Tiganu saracu statea la umbra pe un teanc de perne.
      Cum spunea o minciuna, cadea o perna.
      Treptat treptat ajungea cu curu de pamant.
      • +1 (3 voturi)    
        zvonuri. nu pe nastase il pregatesc (Vineri, 12 martie 2010, 9:14)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

        vor merge pe blat cu pdl la alegeri si vor sustine presedinte pe ponta si prim-ministru pe basescu. de ce e mai credibil zvonul ca se pregateste nastase decat zvonul ca vor merge pe blat la alegeri cu pdl si vor pune presedinte pe ponta si prim-ministru pe basescu? astea sunt speculatii. rostul acestui zvon cred ca este indepartarea oamneilor de psd.
        • +2 (4 voturi)    
          Medicamente !!! (Vineri, 12 martie 2010, 9:46)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Cred ca delirezi si iti trebuie de urgenta asistenta de specialitate. Asta se va intampla dupa moartea lui Ilici iliescu, Hrebenciuc, incarcerarea hotilor de tip Nastase, Vanghelie, Mazare si formarea unui partid social democrat real. Mai este mult pana atunci.
          • -2 (2 voturi)    
            ai nevoie de transplant (Vineri, 12 martie 2010, 10:12)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui bogdan

            pardon, de implant ca transplantul presupune sa si scoti ceva. prin absurdul supozitiei fara dovezi am vrut sa subliniez ca se pot face orice supozitii fara a avea dovezi dar ca nu ar trebui sa apara in presa. car despre incarcerarea hotilor sunt multe de discutat. un exemplu - ridzi. un alt exemplu - udrea. sau tu crezi ca pitipoanca este ministru pentru binele tau? si lasa-ma cu argumetele de genul "psd sunt hoti" cu raspuns "la pdl sunt hoti" cu "dar ce, ceilalti nu fura?"
  • +8 (10 voturi)    
    ciocoi vechi si noi (Vineri, 12 martie 2010, 0:18)

    alen [anonim]

    stie cineva de ce nu dispare de pe scena politicii romanesti acest vampir?
    poate decat pt faptul ca este membru al unei organizatii f puternice ?( al carui presedinte chiar a fost la um moment dat)
    felicitari celor care trag sforile din umbra
    halal conducere ,halal conducatori halal viitor
    • +1 (1 vot)    
      ca (ipotetic) Ponta (Vineri, 12 martie 2010, 9:38)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui alen

      presedinte sa-l numeasca pe Nastase ar trebui ca Ponta sa-l poata demite pe premierul ce va fi atunci! Nu e posibil, se repeta cazul Basescu-Tariceanu!
  • +9 (11 voturi)    
    Partidul Scursurilor Proaste! (Vineri, 12 martie 2010, 0:21)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    Deci de coruptul de Bombonel nu vom scapa prea curand! Pacat speram sa-si numere oualele in inchisoare impreuna cu colegii de celula! Sau macar o ridicare de imunitate ar fi fost OK!

    Dar nu. Se pare ca el se pregateste precum se pregatea Dinamo pt. Liga Campionilor! Si cum te poti pregati in liniste? Nimic mai simplu! Le dai o functie si un ciolan de ros la toti care te-au votat! Bine ca a facut doar 31 de sefi de departamente si nu 100 :))
    • -4 (6 voturi)    
      Partidul Dobitoacelor Linistite (Vineri, 12 martie 2010, 9:19)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      nu va avea niciodata un premier la fel de bun ca nastase. eu unul m-am saturat de boc care afla la sala ca firmele ar putea plati impozit anticipat, de la tv ca prima casa este doar pentru locuinte reabilitate termic etc. pai cine a semnat ma boc, ordonantele? nastase?
  • -3 (5 voturi)    
    alternativa este elena udrea? (Vineri, 12 martie 2010, 0:22)

    cristi [anonim]

    sau relu fenechiu? sau patriciu? poate chiar felix sau becali de ce nu? da-i incolo ca sunt toti niste penali...
    • -2 (2 voturi)    
      esti rau intentionat si obraznic (Vineri, 12 martie 2010, 9:23)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui cristi

      cum iti permiti mai nesimtitule sa-i pui alaturi de doamna udrea pe patriciu si pe ceilalti? crezi ca doamna udrea e vreo pitipoanca de dorobanti? :) da
  • +2 (2 voturi)    
    nimica la nechita (Vineri, 12 martie 2010, 4:35)

    vasile [anonim]

    lasa ca si cu gheorghe robinet made in dorohoi nu mi-e rusine!
    • +2 (2 voturi)    
      nichi a transformat Centrul Iasilor (Vineri, 12 martie 2010, 8:34)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      intr-un vast penibil si vesnic santier !
      Sper ca asistatii care intind mana la pomana statului impartita de Nichita sa nu mai voteze pe acest individ grandoman !
  • +2 (2 voturi)    
    va fi destula umbra la racoare (Vineri, 12 martie 2010, 8:55)

    angel [anonim]

    Idea de guvern din umbra ma duce cu gindul la comunisti care activau in umbra pentru binele romanilor. De asemenea sugereaza idea unei iminente lovituri de stat. Au pierdut alegerile si nu mai sint la guvernare, asa ca si-au facut ei guvernul lor ... e adevarat ca nu guverneaza pe nimeni, dar le place
    • -5 (5 voturi)    
      mai bine ai observa ca psd are oameni (Vineri, 12 martie 2010, 9:25)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui angel

      nu ni-i baga pe gat pe udrea, berceanu, videanu si pogea in fiecare guvern de parca ar fi salvatorii patriei. chiar nu mai are oameni pdl? raspuns - nu, nu mai are. sau astia sunt cei mai buni. mai era si ridzi dar ia suparat pe aia de la presa
      • +6 (6 voturi)    
        Cu adevarat are oameni (Vineri, 12 martie 2010, 9:49)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Tineri noi competenti cum ar fi Ilici Iliescu, Nastase, Vanghelie. Oameni cu studii in strainatate si competenta dovedita si garantata (in coruptie si furt cu garantie Vanghelie). Chiar au oameni - pentru puscarii, acolo sa faca guvern la umbra (racoare ?)!
        • -3 (3 voturi)    
          mare dreptate ai (Vineri, 12 martie 2010, 10:04)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          decat cu lia orguta vasilescu mai bine cu udrea, nu? eu cred ca nu ar trebui cineva sa-si permita sa compare o doamna cu o pitipoanca de dorobanti care nu face altceva decat sa-si etaleze posetele si pantofii. si careia nu-i place touaregul de serviciu si ar fi vrut un q7. sa-l ia pe ala al ei de acasa.
          • +1 (1 vot)    
            Vipera lui Vadim (Vineri, 12 martie 2010, 14:37)

            Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            Asa i se spunea lu' Vasileasca. Pe asta o numesti tu doamna? Scoate fiere si venin prin toate orificiile. In plus, numai aburii de otraba care o inconjoara nu lasa sa se vada cit e de proasta.
  • +1 (1 vot)    
    Nastase (Vineri, 12 martie 2010, 13:32)

    ela [anonim]

    premier? Vise care ar trebui sa ne ingrijoreze pe ce maini a ajuns psd un partid mare si cu priza la prostime. Sper sa ne revenim intre timp in modul de a gandi si nu numai.