Mircea Geoana: Catalin Voicu nu prezinta pericol social, graba de a-l trimite in arest e suspecta

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2010, 15:07 Actualitate | Politic

Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a declarat miercuri seara ca i se pare suspecta "graba" cu care se doreste arestarea colegului sau de partid, senatorul PSD Catalin Voicu, in conditiile in care acesta nu ar reprezenta un pericol social, relateaza Agerpres.

"E o decizie pe care PSD o va analiza. Personal, cred ca aceasta graba de a trimite in arest pe cineva in conditiile in care nu reprezinta un pericol social mi se pare suspecta. Este o situatie inedita", a afirmat Geoana.

El a confirmat ca a primit cererea Ministerului Justitiei referitoare la incuviintarea arestarii preventive a senatorului social-democrat Catalin Voicu.

"Le-am incredintat spre buna pastrare, in conditii de securitate si secretizare, pentru ca ne-au venit sigilate de la Ministerul Justitiei", a comentat presedintele Senatului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1266 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Nu.. de ce ..lasati-ma sa aranjez treburile ... (Joi, 11 martie 2010, 15:15)

    romanasu' [anonim]

    macar pana la proces.... va rog... nu.. mai vreau sa mai stau afara... va rog...

    Ca doar mi-a promis mie tatuca ca ma scoate daca patesc ceva....va rooogg !!! Pe onoarea mea de sofer !!!
  • +14 (14 voturi)    
    Bai Geoanica, tu citesti Constitutia? (Joi, 11 martie 2010, 15:18)

    Ovidiu [anonim]

    ARTICOLUL 16

    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

    (2) Nimeni nu este mai presus de lege.



    Cred ca mai clar de atat nu este nevoie....pana si tu poti intelege...

    Sau iti e frica deoarece urmeaza si altii.....

    Un baiat cu tenul fin ca tine si pielea alba nu va avea viata usoara la Jilava...daca ce am auzit eu e adevarat....
    • +1 (1 vot)    
      Ba (Joi, 11 martie 2010, 21:28)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Ai uitat ca tacsu a fost din gasca celor mai egali dintre pamanteni ?

      Ce dracu ii spui unui pui de securist cum era viata unui muritor de rand sau ca astia "prosti da multi", vor egalitate...

      Asta chiar crede ca e discriminat, ia vezi ce de lumanari violete si-a pus la fereastra.
  • +12 (12 voturi)    
    DA (Joi, 11 martie 2010, 15:24)

    eu [anonim]

    Binenteles. Niste oameni asa curati in pesede.... si mie mi se pare suspect. Mai bine punem un asterisc in codul penal unde sa scrie cu font mic "nu se aplica fostilor sau actualilor membri PSD"; nu avem de ce sa ii deranjam, sunt curati ca lacrima.
    Oricum....nu ma mai mira nimic din tupeul acestora...
  • +8 (8 voturi)    
    Alo (Joi, 11 martie 2010, 15:29)

    miki [anonim]

    Dl Predoiu va cerut ,la senat,nu sa analizati voi daca este de arestare preventiva sau nu.Nici tu si nici senatorii nu hotarasc daca este sau nu pericol social.
    Dezbarati-va de prostul obicei de a va baga in treaba altora,nu mai suntem in perioada 2000-2004 cind controlati totul.A trecut si speram sa nu mai revina PSD la conducere.Invatati sa faceti exact ce va cer institutiile abilitate ale statului.Se pare ca pe matale te paste o vila de lux ...la ghici?
  • +9 (9 voturi)    
    Pericol social (Joi, 11 martie 2010, 15:37)

    badgeo [anonim]

    Un talhar sau un criminal fura/omaoara un numar de oameni.
    Un politician ca Geoana sau Voicu (uitati-va ce fata si ce zambet de porc spinos are) fura ca-n codru si astfel omoara indirect sute de mii de oameni.
    Care este un pericol social mai mare ?
    Mai du-te-n p...a ma-tii Geoana cu toti nenorocitii tai !Despre presedintele de onoare pesede (un asasin nenoricit), despre bombonel, tziganel , teleormanel si alti infractori ANTI-sociali verosi si lugubri nu mai vorbesc.Asta nu inseamna ca si Chuky, Petrolistul, Marinarul, Bordureanu etc., etc., etc. adica TOTI ar fi altfel.
  • +10 (10 voturi)    
    sunt probe impotriva lui?? (Joi, 11 martie 2010, 15:43)

    cristi [anonim]

    sunt! e un infractor? e! legea zice ca trebuie arestat? Da! atunci ce tot ii tragi cu pericol public sau nu.. la arest cu el. tu esti pe langa lege rau de tot mai gionel..
  • +7 (7 voturi)    
    catalin voicu (Joi, 11 martie 2010, 15:52)

    bc [anonim]

    d-le geoana, voicu e un pericopl social prin ceeace afost inainte de 89. ca general de militie si conducator de institutie de reprimare, este mai mult decat pericol social. este pericol al democratiei. partidul dvs e responsabil pt ce sa intampla in romania dupa 89. iliesu sa opus adoptarii punctului 8 al proclamatiei de la timisoara, in fapt legea lustratiei. daca erau lustrate toate jegurile din politica romaneasca azi nu erau miliardari din cauza carora sa nu fie bani in sanatate, etc. atentie vorbim de miliardarii ce au aparut ca urmare a furtului din bugetelle anuale de dupa 89. nu vedeti. in toate clasamentele din orice domeniu suntem primii din coada. asta nu va spune nimic dvs si tututor politicienilor ? nu mai bagati in fundul presedintelui toate cele vazute si nevazute. faceti ceva ca sa ramaneti pozitiv in istorie nu un ilustru nscunoscut.
  • +7 (7 voturi)    
    serios dl geoana? (Joi, 11 martie 2010, 15:54)

    m [anonim]

    atunci nici Solomon nu trebuia arestat ca nici el nu e pericol public
    nu-i mai tineti in brate pe infractori si mafioti
    Sau o s-o lalaiti si cu asta cum faceti de 5 ani cu Nastase
    Un lucru e sigur - Basescu e vinovat pentru tot
  • +1 (1 vot)    
    Despre prostie (Joi, 11 martie 2010, 17:13)

    Liviu [anonim]

    "Catalin Voicu nu prezinta pericol social, graba de a-l trimite in arest e suspecta " a spus Geoana. Probabil, dar pericolul social cel mai mare il prezinta, prostia si mai cu seama cea de la varf. Deci atentie d-le Geoana cum vorbiti, ca va monitorizam; ca de altfel pe toti politicienii de la varf.
  • +1 (1 vot)    
    Geoană este un individ retardat şi (Joi, 11 martie 2010, 17:32)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    incompetent care nu are ce căuta în viaţa politică--publică.
    Ar fi cazul să fie dat afară pe motive medicale: retardat !
  • +1 (1 vot)    
    Tot PSD-ul (Joi, 11 martie 2010, 19:43)

    releu [anonim]

    e pericol social!
  • 0 (0 voturi)    
    obligatiile lui Geoana. (Joi, 11 martie 2010, 19:56)

    mircea [anonim]

    Va inchipuiti ce s-ar intampla daca Geoana nu ar mai fi presedintele senatului?Cate excrocherii,acum tinute la secret(vorba lui)vor iesi la lumina?Nu-i inteleg pe cei din PSD,mentinerea lui Geoana ca presedinte de senat este sinucidere curata.Si pentru senatorii din senatul Romaniei,Geoana este ca un rahat in mijlocul plenului.Pute rau.
  • 0 (0 voturi)    
    ma asteptam (Joi, 11 martie 2010, 20:56)

    ady [anonim]

    ca geoana sa spuna clar si raspicat ca justitia sa-si faca datoria..
  • +1 (1 vot)    
    afara (Joi, 11 martie 2010, 21:44)

    saladin [anonim]

    Va imaginati ca Geoana presedinte cu Voicu la Interne si omul psd la justitie, aceste dosare nu ar fi ajuns niciodata in justitie si altele la fel. Asta era disperarea care a unit toti mafiotii in jurul lui Geoana, vintul rece al Jilavei !.
  • 0 (0 voturi)    
    ca pan'la urma ce'a facut ? (Vineri, 12 martie 2010, 0:00)

    cetatzean turmentat de'a binelea [anonim]

    e si el un politrucian ca totzi ailaltzi. nu ?!
    ce'i crima in a pune o vorba buna ?! :-))
  • 0 (0 voturi)    
    Constitutia zice (Vineri, 12 martie 2010, 8:50)

    hic sunt leones [utilizator]

    (4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor - legislativă, executivă şi judecătorească - în cadrul democraţiei constituţionale.

    (5) În România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie.

    PSD a fost motzul elaborarii ei deci, dl G(e)oana, respecta dracului ce au scris inaintasii tai...
  • 0 (0 voturi)    
    adevar v. justitie....... (Vineri, 12 martie 2010, 10:34)

    capatu` satului [anonim]

    in dezacord, cu opiniile postate mai sus, consider ca geona are, intr-o foarte mica masura, dreptate; am sa incerca sa argumentez:
    mai recent, CEDO a condamnat Romania pt. interpretarea abstracta a legii atat de catre procurori, cit si de catre instantele de judecata;
    in acest sens sunt Hotararile CEDO in cauzele Scudeanu impotriva Romaniei si Rosengren impotriva Romaniei;
    in ceea ce priveste arestarea preventiva in Romania si modul de aplicare a cestei masuri, curtea a subliniat urmatoarele < Curtea a constatat că, în speţă, existau suficiente motive pentru a considera că reclamantul a comis o infracţiune, însă acest fapt nu este suficient pentru a permite arestarea sa. Curtea a amintit că referirea la pericolul pentru ordinea publică nu poate fi invocată de o manieră abstractă de către autorităţi, acestea trebuind să se bazeze pe probe, nu pe prezumţii şi presupuneri. Curtea a amintit şi faptul că, aşa cum a decis în hotărârea Letellier c. Franţa, luarea în considerare a pericolului pentru ordinea publică se poate face doar în circumstanţe excepţionale, în care există probe care să indice magnitudinea pericolului real pentru ordinea publică pe care l-ar prezenta lăsarea unui acuzat în libertate. >

    totusi, revenind la declaratiile lui geaona, trebuie avut in vedere ca daca circumstantele cazului de coruptie in care este implicat voicu, astfel cum sunt prezentate in presa sunt reale - fiind implicati inclusiv judecatori ai instantei supreme si un sef de sectie - avand in vedere gradul deosebit de pericol social. asupra activitatii autoritatii judecatoresti si a impartialitatii acesteia, luand in considerare puterea instantei supreme fata de celelalte instante din tara, apreciem ca justifica masura judecarii in stare de arest a lui catalin voicu si a prietenilor acestuia, dar care are sanse mici de realizare in tara noastra......................
  • 0 (0 voturi)    
    Farsa Catalin Voicu (Vineri, 12 martie 2010, 21:35)

    hotnewsfil [utilizator]

    Parlamentul, justitia, miliardarii il vor proteja pe Catalin Voicu. Reteaua care conduce tara, la vedere sau din umbra, nu-l va lasa din brate pe unul de-al lor. Sansa de a-l vedea condamnat pe Catalin este ceva mai mica decat cea pe care am avut-o noi, naivii din Piata Universitatii, de a-l impiedeca pe Iliescu sa puna stapanire pe tara.
    Toate institutiile au ramas osificate in structura ticluita de oamenii lui Iliescu in anii '90.
    Cazul Catalin este definitoriu pentru situatia generala din Romania.