PSD cere demisia lui Daniel Funeriu de la Ministerul Educatiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 18:03 Actualitate | Politic

Seful Departamentului de Educatie din PSD, Ana Birchall, a cerut, miercuri, demisia ministrului Educatiei, Daniel Funeriu. Ana Birchall mai spune ca social-democratii vor sustine demersurile cadrelor didactice de a-l obliga pe demnitar sa achite drepturile banesti cuvenite, conform legii, anunta Agerpres.

"Ministrul Educatiei trebuie sa demisioneze urgent! Din nou profesorii sunt obligati sa iasa in strada pentru a forta Ministerul Educatiei sa respecte legea in Romania. Din nou cadrele didactice sunt umilite prin decizia Ministerului Educatiei de a nu respecta drepturile salariale, inclusiv drepturile castigate in instantele de judecata", a afirmat Ana Birchall, intr-un comunicat.

"Educatia este prizoniera unor decizii aberante, luate pe picior, doar pentru ca asa vine ordinul de sus. Din nou elevii sunt obligati sa suporte balbele ministrului si Ministerului. Din nou avem un an scolar care risca sa fie bulversat, producand efecte devastatoare asupra elevilor", mai arata seful Departamentului de Educatie din PSD.

Sindicatele din Educatie au decis, miercuri, continuarea actiunilor de protest, amenintand cu blocarea anului scolar, in cazul in care Ministerul nu va tine cont de nemultumirile legate de legea Educatiei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2144 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    5000 de eur? (Miercuri, 10 martie 2010, 18:10)

    el [anonim]

    cumva doamna ce dorea un loc eligibil?
    • +5 (7 voturi)    
      d-na (Miercuri, 10 martie 2010, 19:29)

      elis [anonim] i-a raspuns lui el

      are multe bube si cu filmuletul si cu 5000E si se vrea ssi "educatoare" in fruntea m.invatamantului ......
      • 0 (0 voturi)    
        CV Ana Birchall (Joi, 11 martie 2010, 9:34)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui elis

        pana sa va dati cu parerea cititi cv ul dnei Birchall...este absolvent (masterat si doctorat) Yale Law School...facultatea nr 1 din lume ...sigur nu putea fi garntata Vanghelie si trebuia sa fie discreditata prin niste inscenari mizerabile.
        Mai multe cititi aici inainte sa aruncati cu noroi http://www.anabirchall.ro/about/
        • 0 (0 voturi)    
          Bravo ei dar (Joi, 11 martie 2010, 10:38)

          doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

          sa cumpere locuri "eligibile" cu 5000 de EUR tot la Yale o fi invatat...?
          • 0 (0 voturi)    
            ultizator (Joi, 11 martie 2010, 11:15)

            Ioana [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

            tu esti sigur ca era ea in mizeria aia sau poate vanghelie era in spate??!!
            daca de tine s-ar spune mizerii ce ai face??
            ps poate te interesezi si vezi ca la yale nu se cumpara....in plus a avut bursa de studii
            • 0 (0 voturi)    
              Cred (Joi, 11 martie 2010, 12:28)

              doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

              ca ai uitat ca a recunoscut chiar ea faptul ca filmul este real si ca a contribuit cu suma respectiva pentru binele Partidului...
  • +7 (9 voturi)    
    De ce oamenii de acest calibru nu sunt doriti? (Miercuri, 10 martie 2010, 18:13)

    Ovidiu [anonim]

    Data si locul nasterii:

    - 11.04.1971, Arad

    Starea civila:

    - casatorit

    Studii, titluri stiintifice:

    - inginer in chimie, European Higher Institute of Chemistry, Strasbourg, France (1991-1994)
    - masterat (DEA) in chimie organica si supramoleculara, Universitatea Louis Pasteur, Strasbourg, France(1994-1995)
    - doctorat, coordonator J. -M. Lehn (laureat Nobel in chimie) , Universitatea Louis Pasteur, Strasbourg, France (1995-1999)

    Activitate profesionala:

    - stagiu stiintific (4 luni) la Merck&Co, Rahway, New Jersey, USA (1994)
    - stagiu stiintific (3 luni) la Zeneca Fine Chemicals, Huddersfield, Anglia (1994)
    - asistent, Universite Louis Pasteur, Strasbourg, Franta (1995-1998)
    - conferentiar, College de France, Paris, Franta (1998-1999)
    - cercetator stiintific la Scripps Research Institute, La Jolla, California (1999-2002)
    -cercetator stiintific la National Institute of Advanced Industrial Since and Tehnology (AIST), Osaka, Japonia, (2002-2006)
    - obtine un grant de cercetare EU de aproximativ 2 milioane Euro, Marie Curie Excellence Grant, (2006)
    - Marie Curie Excellence Team Leader, Technical University Munich (2006)
    - inventii : On-Chip Enzyme Activity Measurement and Applications Thereof, On-Chip Measurement of Enzyme Ubiquitination and Applications Thereof, A New Class of Soluble b-Amyloid Binders and their use in Alzheimer Disease Treatment

    Activitate politica:

    - membru in grupul de experti pentru elaborarea "Strategiei cercetatrii din Romania intre 2007 si 2013"
    - vicepresedinte al Comisiei Prezidentiale pentru Analiza si Elaborarea Politicilor din Domeniile Educatiei si Cercetarii din Roamania (din noiembrie 2006-prezent)

    Limbi straine:

    - engleza, franceza, germana , cunostinte de japoneza
    • +3 (5 voturi)    
      calibrul (Miercuri, 10 martie 2010, 20:42)

      clarificator [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      lui funeriu e mai mare decat poate madamme anita sa....duca.:-)
    • -1 (3 voturi)    
      A greşit postul (Miercuri, 10 martie 2010, 22:43)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Domnul Funeriu are un CV impresionant... dacă ar fi vrut un post de cercetător în chimie. Din păcate, pentru postul de ministru, are 3 lipsuri majore: 1) nu a lucrat nici măcar o zi la catedră; 2) nu a ocupat nicio funcţie de conducere semnificativă; 3) nu a lucrat în România. Realist vorbind, nu are cum să înţeleagă sistemul pe care-l conduce.

      Calitatea lui principală, se pare, este că ştie să aplice directivele de la Cotroceni. Lucrul ăsta s-a văzut din plin când prima măsură a lui a fost ordonanţa de reducere a 15000 de posturi, pe care a explicat-o nu el ci Băsescu şi cu care întâi a tăiat şi apoi a zis că va măsura.
      • +1 (1 vot)    
        La fel cu cea care il critica (Joi, 11 martie 2010, 8:55)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Birchall nu a lucrat (in sensul propriu in cel figurat a lucrat din greu) in Romania, nu are nici o legatura cu invatamantul romanesc, nu a condus nimic. Ca plus nu are nimic din realizarile provesionale (certificate) ale lui Funeriu decat niste povesti (neverificabile) despre minuni facute prin SUA. Calitatea lui Funeriu este tocmai de a nu fi corupt de sistemul romanesc de invatamant axat (asa cum s-a mai spus aici) pe profesori (avantaje, drepturi, program cat mai redus, salariul cat mai mare, meditatii fara impozite...) si nu pe elev (performanta, adecvare la mediul economic). Viziunea lui din zona performatei academice ar fi bine venita pentru Romania. Dar vezi bine nu ii place lui Birchall. Ei ii plac altii cu care se si filmeaza.
      • 0 (0 voturi)    
        extraordinar raspuns (Joi, 11 martie 2010, 14:10)

        m [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Pe principiul ca nu a mancat cu noi salam cu soia sau scos din putul gandirii. Oameni buni omul asta chiar vrea sa faca treaba. Pe bune.
        Acum altfel se pune problema si asta sa fie foarte clar: ori esti super muncitor si super destept ca sa faci ceva, ori bagi bani in copil. Credeti-ma ca stiu ce vorbesc. In ceea ce priveste cu ce spun sindicatele, sincer, n-ar trebui sa ne intereseze.
    • 0 (0 voturi)    
      CV Birchall (Joi, 11 martie 2010, 9:37)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Licentiata in Stiinte Juridice, sefa de promotie, am avut sansa de a fi primul roman admis simultan la masterat in drept la mai multe Universitati precum Harvard, Oxford, Yale, Cambridge, New York University.

      Am ales sa urmez cursurile de masterat in drept la Yale Law School SUA. Dupa absolvirea masteratului in drept Magna Cum Laude in cursuri precum Dreptul Falimentului, Reorganizare Financiar – Bancara si Comerciala si Dreptul International, am continuat studiile in cadrul Yale Law School, urmand cursurile de doctorat sub indrumarea, Prof. Anthony T. Kronman, decanul Yale Law School.

      Tema lucrarii de doctorat a fost “Dreptul falimentului aplicat sistemelor bancare din tarile Central si Est Europene”- o analiza comparativa a dreptului falimentului aplicabil sistemului bancar din SUA, Marea Britanie, Franta, Germania, Romania, Ungaria, Polonia si Cehia.

      Pe intreaga perioada a studiilor de doctorat, am fost bursier Goldman Scholarship, bursa acordata de Yale Law School.
      • 0 (0 voturi)    
        Tot la Yale (Joi, 11 martie 2010, 10:42)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

        o fi invatat sa se alature PSD si sa fie colega cu Vanghelie, Mazare, Hrebenciuc, Nastase, Iliescu,etc....????? Asta tine si de bunul simt nu numai de inteligenta...
      • 0 (0 voturi)    
        si... (Joi, 11 martie 2010, 19:32)

        razvratit [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        ce legatura are "“Dreptul falimentului aplicat sistemelor bancare din tarile Central si Est Europene”- o analiza comparativa a dreptului falimentului aplicabil sistemului bancar din SUA, Marea Britanie, Franta, Germania, Romania, Ungaria, Polonia si Cehia." cu invatamantul romanesc???
        cred ca esti o pupi-n-curista care stie ca va avea ceva de ros cand va ajunge toanta asta unde vrea sa ajunga!
  • +9 (11 voturi)    
    Ea era in filmulet ! (Miercuri, 10 martie 2010, 18:14)

    gelu [anonim]

    Acuma este sefa la educatie PSD ! Bravos educatie ! Ce educatie faci madam, copiilor, de pe bancheta din spate ?
    • +4 (6 voturi)    
      Romania are nevoie de cat mai multe sonde... (Miercuri, 10 martie 2010, 20:32)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui gelu

      ....va dati seama cand pune madama asta gura la pamant ,petrolul nu mai are nici o sansa sa ramana in zacamant si erupe cu putere !problema este pana la ce adancime si ce se intimpla cu panza de apa freatica -scade apa in fantani datorita petro-suctiei !puternica femeie domnule ,vorba marelui fauritor de basme SOV!
  • +10 (12 voturi)    
    Pentru PSD (Miercuri, 10 martie 2010, 18:16)

    ion [anonim]

    Pentru PSD, maretul educator al neamului, prin reprezentanti precum Cati Andronescu, doar doua cuvinte: hai siktir
  • +7 (9 voturi)    
    S-a trezit si Ana Bafana (Miercuri, 10 martie 2010, 18:17)

    Camera ascunsa [anonim]

    Astia din PSD nu se mai coordoneaza deloc, e vraiste la ei. Colega madamei Birchall a strigat acelasi lucru ieri:

    http://www.carmenmoldovan.ro/2010/03/scrisoare-deschisa-adresata-ministrului-educatiei-daniel-petru-funeriu/
  • +8 (10 voturi)    
    psd (Miercuri, 10 martie 2010, 18:17)

    dan [anonim]

    Mda,tot poporul este nostalgic dupa Abramburitza !
    • +3 (5 voturi)    
      Cred ca e cea mai limitata femeie Ecaterinca (Miercuri, 10 martie 2010, 20:37)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui dan

      Andropauza de cetatenie romana...daca puneau un lemn ministru sau pe aceasta Androteasca... nu ar fi fost absolut nici o diferenta ...
  • +13 (15 voturi)    
    Doamna aceasta... (Miercuri, 10 martie 2010, 18:21)

    sln [utilizator]

    ... este Seful Departamentului de Educatie din PSD?
    Cumva este si protagonista filmuletzului care a circulat anul trecut si pentru care a fost nevoita sa se dea la fund? (Scuzata fie-mi expresia.)
    Daca da, ar merita promovata ca "Seful Departamentului de Educatie Sexuala din PSD".
    • 0 (0 voturi)    
      CV Birchall (Joi, 11 martie 2010, 9:38)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui sln

      Licentiata in Stiinte Juridice, sefa de promotie, am avut sansa de a fi primul roman admis simultan la masterat in drept la mai multe Universitati precum Harvard, Oxford, Yale, Cambridge, New York University.

      Am ales sa urmez cursurile de masterat in drept la Yale Law School SUA. Dupa absolvirea masteratului in drept Magna Cum Laude in cursuri precum Dreptul Falimentului, Reorganizare Financiar – Bancara si Comerciala si Dreptul International, am continuat studiile in cadrul Yale Law School, urmand cursurile de doctorat sub indrumarea, Prof. Anthony T. Kronman, decanul Yale Law School.

      Tema lucrarii de doctorat a fost “Dreptul falimentului aplicat sistemelor bancare din tarile Central si Est Europene”- o analiza comparativa a dreptului falimentului aplicabil sistemului bancar din SUA, Marea Britanie, Franta, Germania, Romania, Ungaria, Polonia si Cehia.

      Pe intreaga perioada a studiilor de doctorat, am fost bursier Goldman Scholarship, bursa acordata de Yale Dupa terminarea doctoratului am lucrat ca avocat colaborator cu firma de avocatura White & Case LLP, New York City, S.U.A. in cazuri precum: ENRON, MCI-Worldcom, United Airlines, US AIR si UPC.

      In 2003, impreuna cu familia, am decis sa ne intoarcem acasa iar eu am intrat in politica. Am lucrat la Ministerul Afacerilor Externe si Comisia pentru Politica Externa a Senatului.

      Din iulie 2008, am reluat colaborarea cu firma de avocatura White & Case LLP, in prezent fiind seful practicii de insolventa si restructurari financiare
      Law School.
      Mai multe pe www.anabirchall.ro
      Nu mai aruncati cu noroi doar pt ca nu a acceptat sa fie garantata Vanghelie si de aceea i s-au inscenat toate mizeriile alea doar pt ca o incomoda pe Abramburica!!
  • +12 (14 voturi)    
    educatie pesedista. (Miercuri, 10 martie 2010, 18:24)

    mircea [anonim]

    Ana Birchall este foarte competenta pentru reforma in educatie.Pai ce invata elevul roman,daca nu stie cum si cat se da spaga pentru a fi parlamentar,sau cum se presteaza servicii sexuale pentru functii politice.Filmuletele din campania electorala spun multe despre experienta in domeniu a dumneaei.Unii membri PSD parca nu pot dormi pana nu devinpenibili in mod public si cat mai vizibil.Daca Ponta a numit un purtator de vorbe,cel putin il punea pe d-lui sa vorbeasca,asa,iar incep la PSD sa vorbeasca toti ca sa se bage in seama si iese..............
  • +9 (11 voturi)    
    Birchall? (Miercuri, 10 martie 2010, 18:38)

    radu [anonim]

    Nu stiu cum astfel de oameni mai pot spune ceva care sa conteze in Romania. Rusine PSD!
  • +7 (9 voturi)    
    lat(rat)urile psd ului (Miercuri, 10 martie 2010, 18:40)

    gura rea [anonim]

    Ana Birchall nu e aia cu spaga la Mircica dragostea mea?
    Aia care ,filotima fiind , dadea si ea un mic aconto pentru un loc in parlament ?
    Nush' ce scoala a facut fatuca pe unde a fost dar a venit mai tuta decat daca facea Stefan Gheorghiu,sau poate a facut Academia Marean VanGhelie mai stii ?
    Victoras ,daca tzi la onoarea ta de famelist n-o mai lasa pe juna sa mai debiteze ,da-i ceva de lucru pe la Senat ,sa mai care o hartie sa mai copieze si ea ceva ca poate asa se descurca!
  • +7 (9 voturi)    
    anika (Miercuri, 10 martie 2010, 18:43)

    pesedel ionel [anonim]

    mai bine s'ar ocupa de videos cu mircica...
    visul ei sa fie ministra invatzamantului se va implini la 'ulivara.
    e si asta mai ceva ca tomberon jr.
    e numai de fitze si fasoane...
    e timbrata cu diplome si pretentii.
    cum poate un tanar educat sa fie pesedizd ?!
    brrrr...
  • +6 (8 voturi)    
    orice (Miercuri, 10 martie 2010, 19:12)

    cristi [anonim]

    numai sa nu munceasca in folosul tarii.. numai contre , numai motiuni, atacuri la tv, amanari de vot..samd!
    sa fiti ai d..cului de ... ca pana in gat ne-am saturat de voi!
  • -2 (8 voturi)    
    mda (Miercuri, 10 martie 2010, 19:19)

    eu [anonim]

    cine o fi doamna e una, dar nenea minstru in ciuda titlurilor pompoase, bravo lui, e rupt de tot ce inseamna sistemul romanesc de invatamant, n-are nici cea mai baga idee.
    or fi astia de la psd cum or fi, dar astia de acum au facut ceva sa merite aprecieri sau sa clarifice ceva? nimic, varza
  • 0 (4 voturi)    
    filmulet cu madam Ana (Miercuri, 10 martie 2010, 19:23)

    Cretu [utilizator]

    in caz ca nu stiati cine este madam:
    http://www.youtube.com/watch?v=qg8vegQcjkw
  • +9 (11 voturi)    
    Stiti ce i-au raspuns romanii din Canada? (1) (Miercuri, 10 martie 2010, 19:24)

    Ovidiu [anonim]

    Stimata doamna Birchall, va multumim ca ne-ati scris si ne-ati informat despre candidatura dvs. De la inceput, tin sa va spun ca raspunsul nostru la solicitarea de a va sprijini in campania electo­rala este categoric negativ. Sa va explic de ce.

    Pentru cineva care spune ca a trait in mijlocul romanilor din Diaspora si ca ii cunoaste mi se pare cel putin curios sa credeti ca acesti romani vor acorda vreodata votul lor unui reprezentant al PSD. Se pare ca sejurul dvs in America nu v-a invatat nimic despre viata romanilor de aici si nu ati inteles niciodata de ce au ajuns sa-si paraseasca tara, fami­lia si prie­tenii. Ar fi trebuit sa stiti ca marea lor majoritate au ajuns in America izgoniti, fie de regi­mul comunist de dinainte de 1989, fie de cel mafiot de dupa. Si unul si celalalt au functionat si functioneaza inca gratie colegilor dvs de partid.

    Ne vorbiti despre “un alt mod de a face politica”, dar aveti in spate aceeasi haita de lupi nesatui sa infulece din trupul Romaniei: Ion Iliescu, Adrian Nastase, Mircea Geoana, Nicolae Vacaroiu, Viorel Hrebenciuc, Miron Mitrea, Dan Voiculescu, Marian Oprisan s.a., s.a., s.a. Fosti politruci de partid sau informatori de Securitate, criminali care au mainile patate de sangele a sute si mii de victime, mafioti care se ascund de procurorii DNA in spatele imunitatii parlamentare, baroni locali care trateaza Romania ca pe propria lor mosie. Aceasta este fauna politica alaturi de care doriti sa intrati in Parla­ment si sa faceti “o altfel de poli­tica”? Sincer, nu va cred.
  • +6 (8 voturi)    
    Stiti ce i-au raspuns romanii din Canada? (1) (Miercuri, 10 martie 2010, 19:25)

    Ovidiu [anonim]

    Si nu va cred nici atunci cand spuneti ca "ati ales sa lup­tati pentru a reprezenta comunitatea romaneasca din Canada". Stim cu totii ca altii au ales in locul dvs. Pana in ultimul ceas v-ati luptat sa candidati pentru un fotoliu caldut de parlamentar intr-un colegiu din judetul Vaslui, dar colegii dvs de partid, aceiasi enumerati de mine mai sus si pe care dvs ii reprezentati, v-au exilat in America de Nord, gandind ca ceea ce nu este bun pentru romanii din Vaslui este bun pentru romanii din America.

    Noul si vechiul dvs coleg de alianta, informator al fostei Securitati, Dan Voiculescu, este initiatorul unei noi legi de natio­nalizare a caselor confiscate deja de regimul comunist, lege pe care colegii dvs de partid au votat-o cu mult entuziasm in Parlament. Constat ca dvs nu realizati ca veniti sa cereti votul romanilor in ale caror case stau colegii dvs de partid, in timp ce adevaratii proprietari au fost nevoiti sa ia calea exilului. Ce veti face, dna Birchall, daca veti da nas in nas la urne cu proprie­tarii acestor imobile?

    Nu vreau sa vorbesc aici de proble­mele dvs de imagine din Romania. Cred ca sexul (in masi­na sau acasa, cu sotul sau cu se­ful) este o problema personala a fiecaruia, ce nu trebuie adusa in discutie publica. Mi se pare totusi ofensator pentru romanii din Ame­rica de Nord ca partidul dvs sa considere Diaspora ca pe un loc unde isi poate albi rufele prea murdare ale “famigliei”. Intre­-bati-i pe colegii dvs de partid, ceta­te­nii Iliescu si Theodorescu, despre momentul septembrie 2004 de la Montreal. Ar putea sa va ajute sa intelegeti adevarata stare de spirit a romanilor de peste Ocean.
  • +4 (6 voturi)    
    D-na Birchall (Miercuri, 10 martie 2010, 19:30)

    vvvladut [utilizator]

    Cam face spume la gura aceasta "doamna" cand se rasteste asa la minsitrul Funeriu.

    Sau nu sunt spume?... o_O
  • +5 (7 voturi)    
    e normal (Miercuri, 10 martie 2010, 19:45)

    goguleana lugojana [utilizator]

    cand potaile din cartier vad un caine mai spalat incep sa latre la el de frica.
  • +4 (6 voturi)    
    mare impostoare bircialoaia asta (Miercuri, 10 martie 2010, 19:46)

    cv fabricat, fara nici o acoperire [anonim]

    or mai fi multi impostori ca ea in psd, dar asta cred ca cea mai gretoasa.
  • +6 (8 voturi)    
    Daniel Funeriu (Miercuri, 10 martie 2010, 19:53)

    roman [anonim]

    Daniel Funeriu este un om foarte valoros. Sper sa nu cedeze in fata mizeriei din politica si sa faca treaba la minister. Avem nevoie de astfel de oameni, oameni care au facut ceva in viata. Bravo dle. Funeriu pentru tot ce ati reusit pana in acest moment. Tot inainte. Cat despre opozitie, hai s.. ir .

    Numai de bine!
  • +5 (7 voturi)    
    Intrebari: Doamna vorbeste cu gura plina?! (Miercuri, 10 martie 2010, 20:04)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Doamna face SPAGA-tul ?!
    Ce pregatire are D-na care a lucrat la "ESTERNE" cu Prostanacul Violet Topaila ?
  • +6 (6 voturi)    
    CUM?????????!!!!!!!???????? (Miercuri, 10 martie 2010, 20:24)

    bogdan [anonim]

    Pai ce Funeriu e bun de ceva? Nooo. Aveti voi pe una, Abramburica, numai buna de ministerul invatamintului.
    Deci daca voi aveti curaj sa vorbiti de "balbele ministrului si Ministerului", de an scolar bulversat, dupa ce un ministru al vostru a primit supranumele de ABRAMBURICA!!! ceva e fishy...Si asta doar pentru ca sindicatele din invatamant vor mai multi bani...
    Da' na, la PSD demagogia e la ea acasa....
  • +5 (7 voturi)    
    o sila imensa (Miercuri, 10 martie 2010, 21:01)

    mirela [anonim]

    Luarile de pozitie in PSD devin intolerabile.Acum ca au plecat si C.Diaconescu si Sarbu,numai lichele dezgustatoare mai populeaza acest partid.Asteptam si desecretizarea dosarelor,si sper sa ajungeti sa populati inchisorile.Ne-ati furat visele de la revolutie,si inca mai aveti tupeul sa va bateti joc de noi?
  • +2 (4 voturi)    
    o sila imensa (Miercuri, 10 martie 2010, 21:01)

    mirela [anonim]

    Luarile de pozitie in PSD devin intolerabile.Acum ca au plecat si C.Diaconescu si Sarbu,numai lichele dezgustatoare mai populeaza acest partid.Asteptam si desecretizarea dosarelor,si sper sa ajungeti sa populati inchisorile.Ne-ati furat visele de la revolutie,si inca mai aveti tupeul sa va bateti joc de noi?
  • +3 (5 voturi)    
    culmea (Miercuri, 10 martie 2010, 21:02)

    gigi [anonim]

    Doamne,unde am ajuns!Pe mana cui ar putea ajunge invatamantul.Brrrrrrrr!!!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 10 martie 2010, 21:29)

    ciudat [anonim]

    Ciudat cum apare aceasta doamna in momente dificile pt PSD , facand mult rau acestui partid. Trebuia data afara demult. Cu siguranta face niste jocuri. Sunt curios daca s-a consultat cu cineva cand a luat o astfel de hotarare. Cat despre dnul Funeriu, nu-i contesta numeni capacitatile intelectuale, diplomele si cunostintele. Din pacate nu-l prea ajuta in functia pe care o are. Nu cunoaste sistemul, ceea ce este foarte grav. A "adoptat " legea lui Miclea, care are destule neajunsuri. Daca este destept cum se spune, va pleca curand.
  • +3 (5 voturi)    
    rusine (Miercuri, 10 martie 2010, 21:29)

    saladin [anonim]

    Rusine d-le. Ponta !. Aceasta "diva" a psd renumita in filmulete cu teme diverse si de interes a ajuns sa vorbeasca in numele partidului despre educatie. Ati citit CV-ul lui D. Funeriu ? nu va este rusine sa-i contrapuneti pe "matracuca" asta ?. Electoratul ...vede....judeca...alege...!
  • +2 (2 voturi)    
    sindicate - psd (Miercuri, 10 martie 2010, 21:47)

    ... [anonim]

    nu cred ca mai e nevoie de nici un articol. echivalenta intre cele doua este clara.
  • 0 (2 voturi)    
    Daca nu se doreste demiterea lui Funeriu (Miercuri, 10 martie 2010, 22:20)

    ion [anonim]

    recomandam totusi un superficial consult de specialitate in domeniul unui anume Carl Gustav Jung. Diagnosticul va impune fara indoiala necesitatea demiterii sale.
  • 0 (0 voturi)    
    INVATAMANT (Joi, 11 martie 2010, 0:13)

    arghir horia [anonim]

    un singur comentariu la subiect.sa o lasam pe d-na cu filmuletul.cel mai bine a fost anonim(ciudat).d-nul ing. chimist idem andronescu nu au treaba cu invatamantul .nu conteza diplomele,capacitati intelectuale- nu se pricep la invatamantul romanesc.
    nu se poate pricepe decat cineva care cunoaste situatia din invatamant(mai ales la nivelul cl.I-XII).
    cred ca numai cineva care a predat la clasele din scoli sau licee poate rezolva situtia.
    • 0 (2 voturi)    
      ?? (Joi, 11 martie 2010, 1:46)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui arghir horia

      Domnule Arghir Horia, nu am inteles din comentariu dumitale...Cine se pricepe la invatamant? Profesorii??cei care in urma examenului de titularizare iau 2??Cei care pentru o marire de salar mai fac un master sau de ce nu, un doctorat la popleaca din deal, ca de si acolo avem facultate. vai de capul nostru si al copilor nostri.
      In ceea ce o priveste pe madam, eu as sta ceva mai retrasa ca de..tocmai ce s-a dat filmuletul cu cei 5000 de euro pentru un loc in parlament . Dar am uitat, suntem in Romania, unde, in loc sa fie la zdup, ne explica ea cum ar trebui sa fie situatia in invatamtul romanesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ana sa ramana la locul stiut bine de ea! (Joi, 11 martie 2010, 9:23)

    hotnewsfil [utilizator]

    Sugestie/
    Pretentiile Anei n-ar trebui sa se ridice atat de sus, in privinta relatiilor ei cu domnul Funeriu. Trebue sa se opreasca mai jos, acolo unde se pricepe ea mai bine, cum a devenit deja de notorietate.
  • 0 (0 voturi)    
    poate ca... (Joi, 11 martie 2010, 12:40)

    luci [anonim]

    unora chiar le place sa fie umiliti, nu-i asa dna ana?
    tocmai matale ti-ai gasit sa ne dai lectii de moralitate? chiar crezi ca am inghitit galusca ca nu erai matale in filmulet?
    da cu euroii ce ai avut? tot pe acolo prin strainataturi ai invatat practicile astea? chiar asa tare te doare de interesul national, de popor, incat sa dai in stanga si-n dreapta cu gura si cu bani, sau ai si interese gen vanghelie?
    crezi ca diplomele tin de cald daca te comporti la fel ca el?
    sau le-ai obtinut la fel? probabil de asta ai venit sa faci politica, cine se aseamana se aduna...
  • 0 (0 voturi)    
    sa-l vad in fruntea listei pe disponibilizari.ro (Joi, 11 martie 2010, 21:00)

    Tache [anonim]

    Nu m-ar incalzi atat de tare demisia lui, cat m-ar bucura faptul sa-l stiu ca traieste cu 4 milioane pe luna, atat cat am primit eu ca profesor in ultima luna. Asta dupa ce maretele calcule facute de ei au dus la o scadere atat de drastica a salariilor profesorilor. Deci, domnule Funeriu, sper sa te vad in fruntea listei pe www.disponibilizari.ro, sa ne faci cu mana in semn de salut. O sa ajung in instanta sa-mi cer drepturile, asta e clar, dar am sa le castig, va promit.