PD-L si PNL sustin desfasurarea alegerilor intr-o zi lucratoare

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 16:28 Actualitate | Politic

Camera Deputatilor va lua in discutie posibilitatea ca alegerile sa nu se mai desfasoare duminica, ci intr-o zi lucratoare. Aceasta propunere a fost facuta de PD-L si PNL, a anuntat, miercuri, presedintele Comisiei juridice, democrat-liberalul Daniel Buda.

"Sunt doua propuneri de modificare a legii cu privire la desfasurarea alegerilor parlamentare, prezidentiale sau locale. Este o propunere a PD-L de a se desfasura marti si una a liberalilor de a se desfasura in ziua de vineri. (...) Nu tinem neaparat la ziua de marti sau la ziua de vineri, este important, in opinia noastra, ca alegerile sa fie desfasurate intr-o zi lucratoare, tocmai pentru a stimula prezenta cetatenilor la vot', a explicat Daniel Buda, citat de Agerpres.

Deputatul a explicat ca exista o reglementare care prevede ca alegerile pentru Parlamentul European se pot desfasura numai in zilele de joi, vineri, sambata si duminica, deci nu si marti, ziua pe care democrat-liberalii au propus-o pentru desfasurarea alegerilor.

El a explicat ca PD-L a sustinut varianta cu ziua de marti, intrucat ziua de vineri ar putea fi folosita de oameni pentru a pleca intr-un week-end prelungit.

"Tocmai de aceea am propus initial ziua de marti si am fost de acord eventual cu o zi de joi pentru a evita un week-end prelungit, pentru ca romanul este, de regula, un om foarte inventiv, mai ales cand e vorba de zile libere", a afirmat deputatul PD-L.

Potrivit deputatului PD-L, persoanele care vor merge la vot vor fi scutite de la serviciu, pe baza unei dovezi ca si-au exercitat dreptul la vot.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3291 vizualizari

  • -18 (26 voturi)    
    unii disperati ... (Miercuri, 10 martie 2010, 16:33)

    moi [anonim]

    "persoanele care vor merge la vot vor fi scutite de la serviciu, pe baza unei dovezi ca si-au exercitat dreptul la vot" ... unii disperati rau de tot. Mai este vreo tara unde se acorda asa ceva??
    • +17 (23 voturi)    
      sigur ca exista! (Miercuri, 10 martie 2010, 16:39)

      curios [anonim] i-a raspuns lui moi

      in special tarile anglo-saxone unde duminica e sfanta. Mai citeste si altceva decat indicatiile de la partid!
      • -14 (14 voturi)    
        gratuit (Miercuri, 10 martie 2010, 17:51)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui curios

        chiar nu inteleg de ce trebuie sa arunce unii cu piatra aiurea. comentariul de sus e cat se poate de pertinent, cel cu indicatiile de partid, cat se poate de impertinent.
        • +10 (12 voturi)    
          vad impotrivire degeaba (Miercuri, 10 martie 2010, 18:19)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          de ce sa nu incercam? eu zic ca merita incercat odata la alegerile locale. mai ales ca la alegerile locale nu poti vota in alta localitate. ma gandesc la incercarea la alegerile locale pentru ca cine doreste sa voteze nu poate parasi localitatea si atunci de ce sa nu-i permitem omului sa-si foloseasca week-end-ul cum vrea? chiar nu vad rostul impotrivirii. de ce sa nu incercam? ce ne costa? oricum alegeri trebuiesc facute si zile libere sunt prea putine
        • +8 (10 voturi)    
          l-ai meritat.. (Miercuri, 10 martie 2010, 19:00)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          De ce ar fi "disperati rau de tot" cei care cauta solutii ca prezenta la vot sa fie mai mare?
          Mi se pare hilar totusi ca propunerea vine din partea pdl/pnl cand de fapt e o masura populista de stanga.. la care ar fi trebuit sa se gandeasca mai intai pesedeii. Doar ca lor nu le prea convine prezenta masiva la vot.. daca ar putea sa voteze numai pensionarii ar fi ideal pt psd.
          • -4 (4 voturi)    
            VOR SA COFISTE VOTUL (Joi, 11 martie 2010, 1:08)

            cris [anonim] i-a raspuns lui pehash

            De fapt in spatele acestei masuri se afla o gadire miseleasca: Vor ca la ure sa se preziete masele de manevra:
            1. membri de partid,
            2. persoanele asistae social care-si dau votul pentru un kil de ulei si doua de zahar
            3. Betivii satului care-si dau votul pentru un pahar de tuica.

            Exclud insa contribuabilii din mediu privat cei care de fapt aduc banii la buget care si asa sunt scarbiti de clasa politica. Problema acestei categori este ca votul acestora nu este cotolabil.

            Mai este un pas pana la alegerea parlamentarilor si presedintelui in cogrese extraordinare ca pe timpul lui CEAUSESCU.
            Problema e ca atunci poporul avea un singur inamic DICTATORUL, acum avem o CARACATITA - CLASA POLITICA
            • +2 (2 voturi)    
              aberezi.. (Joi, 11 martie 2010, 11:11)

              hash [anonim] i-a raspuns lui cris

              crunt.
            • 0 (0 voturi)    
              uf (Vineri, 12 martie 2010, 13:36)

              M4rk [utilizator] i-a raspuns lui cris

              Dificil de citit comentariul tau.

              Si, legat de subiect, nu stiu ce inseamna persoane "scutite de la serviciu"... :)
              Si cine plateste acea zi de munca ?
      • +1 (3 voturi)    
        NEADEVARAT (Miercuri, 10 martie 2010, 19:01)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui curios

        E adevarat ca alegerile sunt in zile lucratoare, dar NU ti se da liber de la servici (platit) pentru asta!!
    • +9 (13 voturi)    
      Sigur ca mai sunt (Miercuri, 10 martie 2010, 16:39)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui moi

      Ar fi o metoda foarte buna de a scoate lumea la vot
    • 0 (6 voturi)    
      mda.. cam penibil (Miercuri, 10 martie 2010, 16:40)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui moi

      dar, eu sunt de acord cu masura asta si chiar ma gandeam de ce nu se gandesc si "mai marii" nostri la ea.

      oricum, o invoire de o ora-doua nu mi se pare asa problematica, avand in vedere ca sunt si unii care lucreaza 12 ore in timpul zilei, si mai ales ca anumite locuri de munca functioneaza in regim de "ture" si pot sa se prezinte la vot inainte sau dupa program.

      nu vad de ce s-ar intrerupe activitatea pentru acea zi....
      • 0 (4 voturi)    
        hmm (Miercuri, 10 martie 2010, 17:54)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui ION I

        pai intreruperea este recompensa pentru mersul la vot (un fel de micul si berea) pentru cetateanul care crede ca votul lui nu are importanta, nu are cui sa il dea sau nu il intereseaza sa il dea.

        Daca nu se da pauza respectiva (pe banii angajatorului probabil) nu are deloc sens votarea in zile lucratoare caci doar ar scadea numarul de votanti.

        Oricum principiul este gresit, caci trebuie stimulat interesul cetateanului pentru vot nu pentru foloase necuvenite.

        ...in fine.
      • +5 (5 voturi)    
        nu e intrerupere degeaba (Miercuri, 10 martie 2010, 18:08)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui ION I

        se da o insemnatate alegerilor - beneficiezi de o zi libera daca sunt alegeri. si la noi oricum sunt f putine zile libere. ca a mai dat guvernul anul trecut cateva sunt prea putine comparativ cu UE. mai ales ca guvernul a dar duminica de florii liber si duminica de rusalii. care oricum erau zile libere fiind duminica
        • +1 (1 vot)    
          m-ai inteles gresit (Miercuri, 10 martie 2010, 19:09)

          Ion I [anonim] i-a raspuns lui adrian

          ziua votarii nu e sarbatoare sa consideri ca si asa ai putine zile libere.. si nu ar trebui sa te duci sa votezi IN SCHIMBUL unei zile libere ci PENTRU CA VREI si dai dovada de implicare.

          daca se da liber, foarte bine. eu mi-am spus parerea despre cum functioneaza turele si ca oricine se bucura de 2 ore libere. ca sa dai liber la tot personalul care poate vota in 30 minute e cam aiurea in anumite domenii... (a se vedea RATB sau METROREX sau CFR); da pot sa aiba sporuri ca pentru o zi legala (daca vrei sa continui discutia) - dar eu ma refeream ca nu asta e scopul prinicpal (a primi o zi libera) ci a incuraja participarea (fiindca mereu in acele weekend-uri, multa lume nu era in localitatea de domiciliu sau nu apuca, din cauza cozilor, sa voteze in alta parte - oricum nu asta era scopul deplasarii lui..)

          m-am lungit, dar am explicat pe intelesul tau ce am vrut sa spun mai sus.
    • +6 (10 voturi)    
      "unii si mai disperati" (Miercuri, 10 martie 2010, 16:41)

      florin [anonim] i-a raspuns lui moi

      Da, mai sunt tari in care legea cu privire la exercitarea dreptului de vot. e si mai drastica ... in sensul ca e OBLIGATOIRIU. acolo nu cred ca se mai plange cineva pe forumuri ca a iesit x sau y, cand de fapt el nu a votat niciodata in viata lui.
      • -3 (5 voturi)    
        HE HE HE (Miercuri, 10 martie 2010, 17:06)

        Jaguarul [anonim] i-a raspuns lui florin

        Nu se plang, normal, in tari in care exista dictatura.Dar la noi mai ciumafaie exista democratie,nu............
        • +2 (2 voturi)    
          Belgia (Miercuri, 10 martie 2010, 18:51)

          a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Jaguarul

          Belgia e tara cu votul obligatoriu. E o dictatura?
        • 0 (0 voturi)    
          Pisoias cu pete (Miercuri, 10 martie 2010, 23:47)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Jaguarul

          Mai citeste si tu o carte sau mai cauta pe Google, ca e la moda, si dupa aceea gandeste-te inainte sa postezi aberatii.

          Tu esti unul din aia care cred, gresit, ca democratia inseamna ca poti sa faci ce vrei.
      • +2 (2 voturi)    
        de acord, si mai mult = obligativitate (Miercuri, 10 martie 2010, 19:11)

        ION I [anonim] i-a raspuns lui florin

        dar, sa se poata formula buletinul de vot in asa fel incat sa putem da un vot nul (nu neaparat pus stampila pe 100 casute ca sa il anuleze) ci sa se vada ca nu a vrut sa voteze pe nimeni.

        nu stiu exact cum , dar presupun ca sunt solutii (o casuta pentru "vot nul"...)
      • +2 (4 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 10 martie 2010, 19:17)

        neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui florin

        In tari precum Olanda si Elvetia votul e OBLIGATORIU , iar cei ce nu merg la vot nejustificat sunt sanctionati material, dar deasemeni nu mai pot beneficia de anumite servicii.... Mi se pare tare buna legea obligativitatii votului!E nevoie , insa , de suport....
    • +7 (7 voturi)    
      Votul conteaza (Miercuri, 10 martie 2010, 16:47)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui moi

      Orice masura in urma careia mai multi cetatenii isi exprima votul liber este binevenita. Daca asta inseamna momeala cu o zi libera, nu vad de ce nu.

      Pentru o reforma completa ar trebuii sa se introduca si votul prin posta pentru cetatenii din strainatate!
      • -7 (9 voturi)    
        comunist ati fost (Miercuri, 10 martie 2010, 17:22)

        io [anonim] i-a raspuns lui ddanescu

        comunisti ati ramas. Adica cum sa ma oblige? Asa cum am dreptul sa votez am si dreptul sa nu votez. E optiunea mea sa aleg sau nu. E ca si cum daca ai intra intr-un magazin ar trebui sa te oblige sa cumperi ceva...cum ti se pare?
        • +3 (3 voturi)    
          Nu te obliga, si nu e chiar la fel (Miercuri, 10 martie 2010, 17:58)

          ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui io

          Propunerea nu face votul obligatoriu, poti sa stai la servici daca vrei...

          Si in plus, cand votezi nu dai bani din buzunar ca la magazin, la fel ca si cum nu castigi nimic daca nu votezi.
        • +4 (4 voturi)    
          Pai si cine te obliga? (Miercuri, 10 martie 2010, 18:02)

          ion [anonim] i-a raspuns lui io

          Dar cine te obliga draguta sa votezi? Mergi la lucru si lasa-i naibii pe aia cu votul lor cu tot..
    • +3 (3 voturi)    
      Yeap (Miercuri, 10 martie 2010, 16:58)

      StefanAlin [utilizator] i-a raspuns lui moi

      De exemplu in majoritatea statelor din SUA este obligatoriu ca fiecare angajator sa acorde "timp liber intr-o masura rezonablia"pentru ca fiecare angajat sa-si poate exercita dreptul de vot (deci nu este toata ziua libera)
      La noi, daca or sa o puna Vineri, nu o sa vina multi la vot; o sa fie inca o zi de week-end. Iarasi, parerea mea este ca daca ziua nu o sa fie in intregime libera, oamenii nu vor pleca de la munca pentru 2-3 ore de "distractie" prin transpotul in comun sau prin trafic (masura fiind "dedicata" orasenilor, intrucat satenii sunt un electorat "fidel")

      Oricare dintr variante fiind alese (o perioada "rezonabila" libera de la servici sau ziua in intregime libera, ziua aleasa ar trebui sa fie cea de miercuri; restul zilelor sunt cam aproape de weekend :)
      Parerea mea...
    • +3 (3 voturi)    
      da exista (Miercuri, 10 martie 2010, 20:38)

      disperat rau [anonim] i-a raspuns lui moi

      in una din cele mai vechi democratzii constitutionale din lume, in sua.
      exista o singura zi pe an in care se organizeaza fel de fel de alegeri si/sau memorandumuri, federale sau statale.
      aia e ziua de martzi care vine dupa prima luni din luna noembrie.
      atunci se organizeaza alegeri pentru congres, camera reprezentantzilor din 2 in 2 ani, reinoirea unei treimi a senatului, in acelasi timp.
      alegeri in parlamentele statelor tot atunci. deasemeni, alegeri de inlocuira unor congresmeni retrasi de buna voie dau de doamna in negru.

      se numeste election day.
      pentru exercitarea dreptului la vot, companiile dau liber pana la o jumate de zi din programul de lucru, unele chiar platesc orele nelucrate.

      avantajul, ca nu este in perioade traditionale de concedii, nov. si altul este ca e zi lucratoare, spre mijlocul saptamanii, cand se presupune ca toata lumea e acasa, inclusiv intarziatzii din week end.

      dar, binentzeles, ce e la americani nu e bun pentru ro. poate modelul rusesk e mai harasho.:-)
      • 0 (0 voturi)    
        nu e bine marti ! (Joi, 11 martie 2010, 13:57)

        toma [anonim] i-a raspuns lui disperat rau

        JOI ca actioneaza flacara violet !
        • 0 (0 voturi)    
          joia nu'i buna (Vineri, 12 martie 2010, 0:32)

          jan de la moldova [anonim] i-a raspuns lui toma

          e ocupate minoritatzili la nuntzi...
          si cin' mai voteaza pesedeu' ?
  • +1 (3 voturi)    
    Da, are sens! (Miercuri, 10 martie 2010, 16:35)

    Gro [anonim]

    Si unde vom vota, la sectia de vot de laga domiciliu? Adica sa fac inca 20 km dus-intors prin trafic de oras mare la ora de varf numai ca sa votez alti imbuibati?
    • +2 (2 voturi)    
      I-auzi (Miercuri, 10 martie 2010, 18:55)

      vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui Gro

      Explica-mi ce te opreste asa te duci dimineata, inainte sa mergi la serviciu.
  • +7 (7 voturi)    
    Romanii din strainatate (Miercuri, 10 martie 2010, 16:38)

    Gabi [anonim]

    Si romanii din strainatate vor fi de asemenea scutiti de la munca in ziua votului? Va discuta guvernul Romaniei cu patronii americani? Ce tare!
    • -1 (1 vot)    
      cetatzenii americani (Joi, 11 martie 2010, 2:57)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      din strainatate nu comenteaza, voteaza.
      or fi mai prosti, aaaaa ?!
  • +2 (2 voturi)    
    la sfarsit de program (Miercuri, 10 martie 2010, 16:38)

    vasile [anonim]

    Si vor vota toti intre orele 17.00 - 20.00 cand termina programul. Oare o sa faca fata la abundenta de votanti?
  • -4 (6 voturi)    
    Control (Miercuri, 10 martie 2010, 16:43)

    Appnor [anonim]

    Asa se controleaza votul: nu ai mers la vot? Afara! La alegerile tracute se facea la fel, dar pe sest. Acum devine lege. In general, in Romania, mai toate aberatiile devin legi. Vom avea ca in Belarus 101 la suta prezenta. Numai cu forta pot fi romanii adusi la urne. Partea buna e ca nu prea mai e nevoie de campanie electorala. Mai ales daca toata tara se coloreaza in portocaliu. ha, ha ha
  • +1 (5 voturi)    
    Sigur ca da ! (Miercuri, 10 martie 2010, 16:47)

    jianu ion [anonim]

    Pentru ca eu merg la lucru si voi fi prea obosit ca sa merg la vot. Oricum, nu merita. In schimb vor merge pensionarii, asistatii social, cei fara ocupatie si aia despre care se spune ca primesc bani in schimbul voturilor. Si am uitat ceva. Mai merg fidelii partidelor de opozitie si de la guvernamant. Ce de-a chimire late ca pusti n-au deocamdata !
    Mai in ras, mai in plans observam pe zi ce trece ca unii oameni politici propun - Doamne fereste, nu-i banuim de vreo rea intentie - tot felul de masuri prin care sa indeparteze de la urne electoratul rational inlocuindu-l cu cel emotional si captiv,
    "Cum vrei sa ne luptam ?"- zise Zmeul Zmeilor catre Fat Frumos. "in lupta dreapta ca-i mai inteleapta" - raspunse acesta. De unde se vede ca semnificatia intelepciunii se schimba cu timpul.
    • 0 (0 voturi)    
      pina acum (Miercuri, 10 martie 2010, 19:56)

      levi [anonim] i-a raspuns lui jianu ion

      esti singurul care a prins ideaAi uitat de taranii,oraseni si cei care lucreaza la privati ei nu se vor duce la vot numai daca patronul lor e mai luminat!
  • 0 (4 voturi)    
    cei mai fericiti vor fi elevii (Miercuri, 10 martie 2010, 16:49)

    io [anonim]

    avind in vedere ca majoritatea scolilor vor fi transformate in sectii de votare, se zaresc la orizont 2 zile libere ...
    si fara obligatia de a vota ...
    traiasca !
    iar pentru adulti, ziua votului va fi un fel de sarbatoare nationala, religioasa si militara deopotriva.
    traiasca!
  • +1 (3 voturi)    
    mai sunt...dar nu chiar asa.. (Miercuri, 10 martie 2010, 16:51)

    marlene [anonim]

    in usa, alegerile se fac in cursul saptamanii, e drept, fara adeverinta de scutire (si proportia e intotdeauna peste 50%). In alte tari europene, votul e obligatiriu, asa ca nu conteaza cand se voteaza esti obligat sa te duci (belgia e un exemplu', germania de asemenea vor sa introduca votul obligatoriu)..
    • 0 (2 voturi)    
      Nici nu e nevoie (Miercuri, 10 martie 2010, 17:02)

      sile [anonim] i-a raspuns lui marlene

      In SUA alegerile au loc in ziua de marti din motive istorice.

      Daca vor sa vada lumea la vot, sa dea amenzi pt cine nu voteaza, se mai practica si prin alte parti. Dar oricum, cand ma uit in jur constat ca oricum nu conteaza cati voteaza...
  • -5 (5 voturi)    
    Imbecilitate (Miercuri, 10 martie 2010, 16:53)

    anonim [anonim]

    Va fi aglomeratie inutila, multi nu-si pot parasi biroul si nu isi pot exercita dreptul de vot etc.
    Duminica e cel mai bine.
    • +2 (2 voturi)    
      Bai voi ati citit tot? (Miercuri, 10 martie 2010, 17:29)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      "persoanele care vor merge la vot vor fi scutite de la serviciu, pe baza unei dovezi ca si-au exercitat dreptul la vot. "
      cine e imbecil?
      • -1 (1 vot)    
        tu esti (Miercuri, 10 martie 2010, 19:57)

        levi [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        se vede ca nu ai lucrat la patron!
        • 0 (0 voturi)    
          iar tu (Miercuri, 10 martie 2010, 23:53)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui levi

          Se vede ca nu ai inteles inca faptul ca legea e lege pentru totzi.
        • 0 (0 voturi)    
          Legea e lege (Joi, 11 martie 2010, 0:16)

          etre [anonim] i-a raspuns lui levi

          , si patronul nu poate sa comenteze nimic. Cel mai probabil te cheama in weekend la lucru.


          Chill.
  • -1 (3 voturi)    
    NU (Miercuri, 10 martie 2010, 16:58)

    joe [anonim]

    Prezenta la vot va fi foarte redusa si vor vota in mare masura doar pensionarii; nu vad de ce PDL si PNL ar sustine asa ceva, sunt inconstienti :))
    • -1 (1 vot)    
      exact ! (Miercuri, 10 martie 2010, 17:07)

      io [anonim] i-a raspuns lui joe

      Da, exact, ce om din electoratul activ urban care are deadline-uri si sedinte peste zi o sa se invoiasca 3 ore sa stea prin trafic ? Exact pensionarii si mediul rural va vota, isi dau singuri foc la corabie, mai ales PNL.
    • -1 (1 vot)    
      tu unde ai dormit pina acum? (Miercuri, 10 martie 2010, 19:59)

      levi [anonim] i-a raspuns lui joe

      este exact electoratul lor!pensionarii,bugetarii si taranii...nuci unul nu va fi nevoit sa invoieasca!
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 10 martie 2010, 17:02)

    ion [anonim]

    Ideea este interesanta. Oarecum te stimuleaza sa mergi la vot. Votezi ai zi libera. Totusi sa nu fie nevoie de nu stiu ce hartogarie ca sa beneficiezi de ziua aia libera. Sa ajunga stampila de pe buletin, sa nu trebuiasca 3 adeverinta si 5 declaratii pe proprie raspundere
  • +1 (3 voturi)    
    dezamagire.... (Miercuri, 10 martie 2010, 17:03)

    diaspora [anonim]

    in Ro esti scutit de serviciu, nu si in afara. Cu alte cuvinte, hai sa scapam de diaspora asta sacaitoare ....
    ciudat, insa, ca doar sunt acolo unde sunt tocmai pentru ca diaspora i-a votat preferential....musca mana care ii hraneste...Dezamagire mare...
    Doar daca TOTI romanii vor avea o zi libera, indiferent de unde voteaza ..hahahaha, s-o vad si pe asta

    Raspunsul la intrebarea dumneavoastra: NU, nu sunt de acord cu votul intr-o zi lucratoare!
  • +1 (3 voturi)    
    Asta arata ce departe am fi fost azi (Miercuri, 10 martie 2010, 17:07)

    Andra [anonim]

    daca electoratul PNL si PDL - singurul electorat inteligent pe care-l are Romania - nu ar fi fost dezbinat de 5 ani de zile, si n-ar fi fost "re-educat" astfel incat sa-si urasca valorile COMUNE

    *** Numai oamenii destepti pot SCHIMBA Romania ***
  • +2 (2 voturi)    
    Deci (Miercuri, 10 martie 2010, 17:24)

    Gro [anonim]

    Nu era mai simplu si mai bine sa vina cu niste candidati de calitate?
  • +1 (5 voturi)    
    Sunt pentru! (Miercuri, 10 martie 2010, 18:00)

    Cristian [anonim]

    Da, categoric sunt de acord. La ultimele alegeri nu m-am dus fiindca era vreme urata si erau duminica, zi pe care mi-o petrec in familie. Daca mi s-ar da liber de la serviciu in acea zi, as deveni un abonat al alegerilor. Si la fel gandesc toti colegii mei de munca... Cred ca ar creste fulminant prezenta la vot.
  • +1 (1 vot)    
    idee foarte proasta (Miercuri, 10 martie 2010, 18:11)

    ioan timisoara [anonim]

    Este un exemplu din nenumaratele de propunere proasta, negandita la capat. O idee rapida, hai ca are un avantaj, si asa se face si nustiuunde. Nu se analizeaza toate implicatiile.

    In primul rand daca week-endul prelungit nu cred ca este o problema. Cine se intoarce din weekendul prelungit dumineca la 6 tot mai are 3 ore in care poate vota. Cine chiar vrea sa voteze chiar voteaza. Weekendul prelungit poate fi evitat alegand cu inteligenta data alegerilor, de exemplu nu weekendul apropiat de 1 decembrie.

    2. Problema principala sunt fraudele si desfiintarea sectiilor speciale. Ori daca sectiile speciale nu exista cum e cazul alegerilor parlamentare, sunt foarte multi studenti sau navetisti care nu pot vota acolo unde se afla in timpul saptamanii. Multi dintre ei au ramas fara posibilitatea de a vota, altii au putut-o face fiind dumineca. Daca nu au weekendul la dispozitie aceste categorii cu siguranta ca nu vor mai vota.

    Ce sa mai vorbim de romanii din afara tarii. Multi dintre ei trebuie sa faca deplasari de sute de km pana la urmatoarea ambasada pentru a vota. Daca ziua votului nu e dumineca li se ia si lor practic dreptul de vot.

    Tarile in care se voteaza in timpul saptamanii sunt in minoritate fata de tarile in care se voteaza dumineca. De ce oare? Si de ce oare intotdeauna trebuie sa alegem exceptia din alte tari, nu regula?

    Domnul Buda si liberalii ar face bine sa chibzuiasca mai intai cum se eleimina sectiile speciale, votul multiplu, cumpararea de voturi, si frauda electorala!!
  • +1 (1 vot)    
    mi se pare o prostie (Miercuri, 10 martie 2010, 18:12)

    ? [anonim]

    nu cred ca s-ar castiga mai multi votanti decat s-ar pierde. duminica este ok, si in plus da si o anumita prestanta votului. de ce sa invoiesti lumea de la serviciu ca sa voteze? vrei sa profiti de instinctul de chiulangii al romanilor?
    in mod normal, voteaza cei pe care-i intereseaza ce se intampla in tara lor. in plus, daca mai sunt legi aberante cu votul numai in localitatea de domiciliu (cum a fost la niste parlamentare, cred, cand nici cu viza de flotant nu am putut vota), atunci va fi mult mai dificil pentru studentii sau pentru cei ce lucreaza in marile orase sa faca o excursie in orasul natal.
    plus: sa anulezi o zi de lucru - poate statul isi permite, dar firmele private? sa motivezi absenta de la serviciu pe baza dovezii votului? sa fim seriosi, mai lipseste sa se introduca produsele alimentare pe cartela.
    pdl-ul (si pnl-ul - daca-l lasa domnii vantu si patriciu) mai bine s-ar pune pe treaba, ca-s o groaza de lucruri serioase de facut.
    • 0 (2 voturi)    
      x2 pentru diaspora (Miercuri, 10 martie 2010, 19:42)

      Laur N. [utilizator] i-a raspuns lui ?

      În diaspora n-o să te învoiască nimeni de la muncă pentru că mergi să votezi în alegerile din altă țară. Ar fi ridicol. PD-L spune deci pe scurt: ceao diaspora, ne-a plăcut că ne-ați votat, da' de-acu e cazul să stați în banca voastră.

      O măsură mai sănătoasă la cap de creștere a prezenței la vot - în special pentru diaspora și tineretul din țară - ar fi introducerea votului electronic și / sau prin corespondență. Da' pentru așa ceva nu văd inițiative, și nici nu-mi fac speranțe să le văd curând.
  • -1 (3 voturi)    
    dar . . . (Miercuri, 10 martie 2010, 18:29)

    gheorghe [anonim]

    . . . poate suporta economia romaneasca o asemenea bulversare? Isi permite ea sa piarda cel putin o zi de lucru la nivel national? Nu ar fi mai normal sa se introduca obligativitatea prezentarii la vot intr-o zi de sambata sau Duminica? Exista posibilitatea ca efectul sa fie invers in sensul ca fie ca patronatul va refuza plata zilei de vot fie salariatul nu va renunta la o zi platita pentru a merge la vot pe gratis. Eu sunt pentru obligativitatea la vot a persoanelor cu varsta cuprinsa intre 18 si 65 de ani si dreptul la vot facultattiv a persoanelor peste aceasta varsta. E drept ca pe mine nimeni nu ma sculta mai degraba ma injura!
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 11 martie 2010, 0:20)

      xy [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      e adevarat ce spui despre paguba pentru economie. sa dai o zi intreaga libera pentru vot e o risipa pe care multe companii nu o vor accepta. mai ales ca nu le obliga nimeni sa dea libere. asa cum in multe companii e imposibil acum sa-ti iei "minivacantele" lungi de Paste, Craciun, 1 Mai pe care le au bugetarii.
  • 0 (2 voturi)    
    De acord - vezi Canada (Miercuri, 10 martie 2010, 18:44)

    lup_cj [utilizator]

    Asa e si in Canada, in ziua de Marti, ai dreptul sa mergi sa votezi de la servici, dimineata, amiaza, dupa-masa - cand doresti. Ca sa rezolve problemele celor ce nu vor/pot vota Marti, exista votul prin posta sau cel anticipat - cu cateva zile inainte de ziua votului se poate vota cu "special ballot" un fel de urna speciala. Asta rezolva toate problemele, ar fi solutia perfecta in RO, nu mai sunt probleme: ca e week-end, ca e aglomeratie, ca nu sunt in localitate Marti.
    Poate altii care stiu sistemul canadian mai bine pot sa adauge/corecteze. Aici e link-ul http://www.elections.ca/content.asp?section=gen&document=ec90540&dir=bkg&lang=e&textonly=false
    • 0 (0 voturi)    
      Oarecum (Miercuri, 10 martie 2010, 19:26)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui lup_cj

      Asa este, dar cu o observatie: NU ti se da liber de la servici pentru a merge la vot. Poate doar daca lucrezi pentru guvern, nu stiu asta. Iar celellalte sunt posibile tocmai pentru ca votul este controlat pe calculator.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca tot se vrea ... (Miercuri, 10 martie 2010, 19:08)

    neaga1900 [utilizator]

    ... schimba ceva , pai ar fi bine (cel putin din punctul meu de vedere), sa se aleaga o data fixa pentru alegeri asa cum este in Usa!Se stie-cand suntem in anul alegerilor ziua va fi 2 noiembrie , spre exemplu! Pentru ce sedinte si dezbateri interminabile pentru stabilirea zilei si a lunii!?...E ,doar, o opinie.
  • 0 (0 voturi)    
    Alegeri (Miercuri, 10 martie 2010, 19:15)

    Liviu [anonim]

    In loc sa discutam de alegeri in zile de lucru, care peste tot ridica probleme datorita celor cu servici, probleme care au fost de altfel subliniate mai sus, mai bine am discuta alte modalitati:
    De ex. de ce sa nu se desfasoare alegerile pe parcursul a mai multe zile, ca in alte tari. Si poate cel mai important, de ce nu avem alegeri controlate electronic: ai putea vota unde si cand vrei, ar dispare posibilitatea de vot multiplu, migratia si toate celelalte rele de acum.
  • +1 (1 vot)    
    DIASPORA ROMANA DIN ITALIA (Miercuri, 10 martie 2010, 19:30)

    ing. Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Amplasarea datei alegerilor intr-o zi lucratoare presupune excluderea diasporei de la exercitarea dreptului constitutional de a vota . Mentalitatea occidentala fata de munca fiind diferita de cea din Romania .
    Inca odata ,daca mai era necesar ,se dovedeste faptul ca puterea ignora comlectamente diaspora .
    Diaspora care in viziunea "Bucurestiului" are rol doar de "vaca de muls "(a sevedea miliardele € trimise de noi in tara in ficare an ).
    Se naste intrebarea retorica : UNDE NE SUNT PARLAMENTARII ALESI CU VOTURILE DIASPOREI ( deputatul William Branza si senatorul Viorel Badea )?!
    Cand vom auzii si de bine?!
    De la Padova
    Ing. Die Nicolae Alexandru-Presedintele Asociatiei "Romeni di Padova"
    • 0 (0 voturi)    
      In ce sens (Joi, 11 martie 2010, 0:21)

      etre [anonim] i-a raspuns lui ing. Die Nicolae Alexandru

      atitudinea in afara fata de munca este diferita?

      Trageti chiulul mai mult ? pt ca in Romania se munceste , nu foarte organizat, dar mult.

      O sa-ti ascultam parerea cand inveti sa-ti respecti compatriotii.
  • 0 (2 voturi)    
    Le fata mintea pui ! (Miercuri, 10 martie 2010, 20:14)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Mai este o tara in lumea aceasta unde se intampla acest lucru ?! Sau numai in tara noastra de tembeli !
  • -1 (1 vot)    
    Asta nu-mi mai place (Miercuri, 10 martie 2010, 20:29)

    bogdan [anonim]

    E clar ca alegerile duminica favorizeaza PSD, pentru ca electoratul urban e la piknik si cel rural in drum spre crisma trece si pe la vot
    Si e la fel de clar ca alegerile in timpul saptaminii defavorizeaza PSD pt ca elecotratul rural e la prasit si cel urban e prin orash, deci poate trage o fuga pin la vot.
    Problema e ca nu-mi place sa sustii ca ceva ar fi mai bun, fara sa spui si pt cine ar fi mai bun. Nici la PNL, nici la PDL nu-mi place asta.
  • 0 (0 voturi)    
    "Nu vedempadurea de copaci!!!" (Miercuri, 10 martie 2010, 20:52)

    adrian [anonim]

    Buna seara,
    Intrebarea mea este simpla. Decenu dorimintroducerea votului " CENZITAR" bazat nu pe avere sau altecriterii, ci doar pe absolvirea unui 'examen' din Constitutie la nivelul clasei 7-8 . NUMAI atunci votulva reprezenta vointa CONSTIENTAa popurului . Restul este un kg demalai ,faina etc.

    O seara minunata
    • +1 (1 vot)    
      In Constitutia initiala a Romaniei (Duminică, 14 martie 2010, 12:18)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      inainte de Votul Universal , votau cei care aduceau un venit minim.
      Cei care aveau drept de vot cu un venit mai mic decat cel limita earu doar BACALAUREATII !!!
      Dar erau adevarati nu stampilati acesti bacalaureati !
      In ceea ce priveste votul femeilor in Romania, ar trebui analizat de ce oare ajung sus, plecand de la munca de jos, in majoritate femei dubioase si needucate !!!
  • 0 (0 voturi)    
    cre'ca (Miercuri, 10 martie 2010, 20:54)

    Ionescu Latul [anonim]

    Nu sunt de acord. E aberant... Daca e in timpul saptamanii sa fie miercuri si sa se dea liber intervale de 2 ore in functie de prima litera a numelui.
    • 0 (0 voturi)    
      esti bugetar (Miercuri, 10 martie 2010, 20:58)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Ionescu Latul

      prietene, ai un drept la vot, nu o obligatie.
      Muncesti 8-10 ore pe zi.LIBER pentru un dreptiei doarcand MORI, dar e dificil sa-ti explic . VISE PLACUTE!
  • +1 (1 vot)    
    PD-L si PNL sustin desfasurarea alegerilor intr-o (Miercuri, 10 martie 2010, 21:17)

    iulian [anonim]

    Un prost a aruncat o piatra...si...
    Penibil...ca sa pastram un limbaj academic...
    Nimeni insa nu-si pune problema instaurarii unui vot prin corespondenta care sa permita o mai larga participare la vot a electoratului...vezi usa ( chiar in avans, ba, mai mult, trebuie sa faci cerere pentru a-ti exercita dreptul de vot - multi comentatori, putini cunoscatori...emblematic pentru Romania autosuficienta )....cred ca miezul problemei in discutia curenta e ziua libera...QED
  • 0 (0 voturi)    
    praf in ochi (Joi, 11 martie 2010, 9:12)

    Alex [anonim]

    Un defect (problema) dispare atunci cand ii este eliminata sursa, radacina, cauza si nu atunci cand ii sunt atenuate, corectate efectele. Problema prezentei la vot nu este nici pe departe ziua in care se desfasoara votul, ci alternativele care ne sunt oferite. Lumea incepe sa se trezeasca, chiar daca putin mai lent decat ar trebui, dar se trezeste iar cat timp vom avea aceeasi clasa politica, prezenta la vot va scadea din ce in ce mai mult, fie ca acesta se va intampla lunea, joia sau duminica, sau pe 30 februarie.
  • 0 (0 voturi)    
    pai e mai complicat (Joi, 11 martie 2010, 9:43)

    locke [anonim]

    si anume...in teorie suna bine...oamenii pentru a castiga o zi libera vor merge la vot
    pe de alta parte insa..nu stiu daca companiile vor reactiona pentru asa ceva. si daca statul nu va garanta aceasta libertate..atunci nu va folosi la nimic
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Joi, 11 martie 2010, 15:26)

    elis [anonim]

    intr o zi lucratoare si obligatoriu daca vrem sa nu mai cheltuim bani pe degeaba.