Ministrul Justitiei a trimis presedintelui Senatului cererea de incuviintare a arestarii senatorului Catalin Voicu

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 16:13 Actualitate | Politic

Ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, a transmis miercuri, 10 martie, presedintelui Senatului Romaniei, cererea de incuviintare a arestarii preventive a senatorului Catalin Voicu, precizeaza un comunicat de la Ministerul Justitiei. Marti, DNA a inaintat ministrului Justitiei solicitarea de sesizare a Senatului pentru a cere arestarea lui Voicu, acuzat de trafic de influenta in forma continuata, fals in inscrisuri sub semnatura privata, participatie improprie la infractiunea de fals intelectual la legea contabilitatii, in legatura cu fapte de coruptie, in forma continuata.

Ministerul precizeaza ca cererea de arestare "a fost formulata in dosarul nr.310/P/2009, de Directia Nationala Anticoruptie, Sectia de combatere a coruptiei, in temeiul art.72 alin.2 din Constitutia Romaniei, si art.172 alin.6 din Regulamentul Senatului Romaniei.

Miercuri, Voicu a declarat ca "nu ma simt cu nimic vinovat de ceea ce mi se pune in sarcina".

Voicu a afirmat ca acuzatiile formulate de Directia Nationala Anticoruptie "sunt simple speculatii", adaugand ca este acuzat deoarece "l-a suparat pe presedintele Traian Basescu". "Acuzarea mea este o incercare de decredibilizare a PSD", a spus senatorul.

Catalin Voicu a mai afirmat ca le va cere colegilor din Comisa juridica "sa verifice legalitatea probelor" pe care le au procurorii, "sa vada cum au fost confectionate".

In acest caz mai sunt cercetati Alexandru Mazare, fratele primarului Constantei, Florin Costiniu, presedintele Sectiei civile a Inaltei Curti de Casatie si Justitie si Cristian Jipa, judecator la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Procurorii i-au audiat pe oamenii de afaceri Costel Casuneanu si Marius Locic.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

954 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ia sa vezi acum! (Miercuri, 10 martie 2010, 16:25)

    curios [anonim]

    Geoana va refuza sa puna cererea pe ordinea de zi! si sa vedem ce mai facem? Ca pe Geoana nu-l putem revoca! In alta ordine de idei, Solomon pentru o mita (PRESUPUSA) de 50000 euro a fost arestat, iar Voicu pentru o mita (PRESUPUSA) de 260 000 euro se pune la adapostul lui Geoana si Ponta. Solomon a fost ales de 300 000 de persoane si Voicu de 25000. Unde e echilibrul?
    • 0 (0 voturi)    
      Esti portocaliu? (Joi, 11 martie 2010, 8:41)

      @curios[anonim] [anonim] i-a raspuns lui curios

      Ma bucur ca cineva vede lucrurilile foarte subiectiv!!! Se vede de la o posta ca esti portocaliu, inca unul fosforescent! Bravo si lui Solomon si lui Voicu! Cineva sus ii iubeste!
  • -4 (4 voturi)    
    @curios (Miercuri, 10 martie 2010, 16:56)

    paracurios [anonim]

    Echilibrul e numai in capul tau.
  • +3 (3 voturi)    
    competente (Miercuri, 10 martie 2010, 17:14)

    noodles [utilizator]

    "Pentru a-si sustine acuzatiile, procurorii DNA au anexat cererii de incuviintare a arestarii "copii conforme cu originalul ale documentelor relevante, respectiv 11 volume continand un numar total de 2.663 file".
    Informatia este preluata din stirea care a dat drumul la toata aceasta discutie, aici pe hotnews.
    2663 de file, la care au lucrat timp de mai multe luni de zile un numar de procurori, angatati DNA, politisti, etc. etc.
    Toti acestia sunt platiti din banul public, care in ultima vreme, sa fim seriosi, a devenit tot mai fara valoare, dar se cere tot mai mult.
    Nu asta este problema. Problema este ca din nou se va ajunge la " ne trebuie cel putin 3 luni de zile sa analizam dosarul si probele din dosar pentru a lua o decizie"...Nu vi se pare un deja-vu?
    Nastase, Voicu, Remes, Udrea, Ridzi...toti au trecut sau vor trece prin aceeasi procedura.
    Este un balaur cu zeci de mii de capete, a carui regret la sfarsitul zilei este, cum spunea si "saracul" primar de Jucu....ca nu au furat mai mult.
    Este un singur balaur...iar capetele, chiar daca sunt colorate altfel, apartin tot aceluiasi balaur: PARLAMENTUL
    Cum este posibil ca intr-o tara in care dreptul este la mare cautare printre studenti, printre cei care vor sa schimbe ceva si nu doar cabinet notarial intr-un an si porsche in alti doi, ca parlamentului sa i se ceara sa verifice legalitatea probelor???
    Suntem un monument de absurditate, prostie, si indiferenta. Ni se rade in nas, cu orice ocazie, iar zeflemeaua si tzutzerii sunt subiectele la ordinea de zi in orice tabloid romanesc.
    Am ajuns sa ne jefuim tara din interior, si sa nu ne pese.
    Iar daca alte state lupta cu criza, si incearca solutii la probleme vitale precum pensiile, sanatatea, somajul, noi suntem pusi pe sotii, pe dat jos presedinti de camere, si ne doare in cot de noi insine.
    Aveti curajul macar o data sa spuneti ca nu e in competenta voastra sa faceti pe procurorii?
    Desigur ca nu. Suntem jucaria voastra, si ne adorati asa docili si idiotizati...
    • +2 (2 voturi)    
      pentru noodles (Miercuri, 10 martie 2010, 20:48)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui noodles

      Ridici o problema dureroasa, dar nu trebuie sa abandonezi lupta! Fa o petitie pentru modificarea constitutiei in sensul de a se termina cu absurditatea ca Parlamentul sa decida daca este trimis sau nu in judecata un parlamentar.Exista un site dedicat. Da-ne link-ul maine aici la petitia pe care ai scris-o si iti promit ca o semnez. Cred ca mai multi o vor semna!
      Pana maine ia un plus dela mine!
    • +2 (2 voturi)    
      dureros de adevarat (Miercuri, 10 martie 2010, 21:09)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui noodles

      sustin ideea lui Adrian.Hai sa facem ceva ca-i prea mult!
  • +3 (3 voturi)    
    Auzi tu (Miercuri, 10 martie 2010, 17:19)

    HESS [anonim]

    Cerere de incuvintare.Va rugamfrumos daca se poate ca domnia sa sa fie arestat.Vai de ea justitie ,procuratura ,politie si politicieni si de ea romanie.Unde este securitatea lui ceasca .Ai nu umblau cu sarumana.Ai calcat pe bec baban,te lu-au din pat ,nu umblau cu miloaga..
    • +2 (2 voturi)    
      justitia (Miercuri, 10 martie 2010, 19:55)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui HESS

      in Romania e doar pentru oamenii saraci. Si cand mai vedeai in anumite ziare... "Nimeni nu este mai presus de Lege"... :) Mai bine scriau un banc bun in fiecare zi, tot una era.
  • +2 (2 voturi)    
    NA! (Miercuri, 10 martie 2010, 17:21)

    Sarsaila [anonim]

    ce situatie, dom'le!
  • +2 (2 voturi)    
    CLICA (Miercuri, 10 martie 2010, 18:09)

    the ARMAGHEDON [anonim]

    nici usturoi n/a mancat ,, nici gura nu/i miroase
  • +3 (3 voturi)    
    parlament=sindicatul hotilor. (Miercuri, 10 martie 2010, 18:15)

    mircea [anonim]

    Si daca hotii isi infiinteaza un sindicat,iar procurorii sa fie nevoiti sa ceara aprobarea sindicatului hotilor pentru-ca acestia sa fie arestati,iar la parlamentari li se ridica imunitatea,o sa vedem cum ramane parlamentul fara parlamentari.Acum,gluma,negluma,daca Geoana nu supune aprobarii senatului propunerea de arestare,merita arestat si Geoana la pachet cu Voicu.La cate ciudatenii a tot facut Geoana,nu m-as mira sa mai faca una.
  • -4 (6 voturi)    
    DICTATURA!!! (Miercuri, 10 martie 2010, 18:20)

    Daniel [anonim]

    Basescu vrea sai inchida pe dusmanii politici.

    HUO!

    Nu va-lasati pacaliti fratilor!
  • +2 (2 voturi)    
    pentru daniel (Miercuri, 10 martie 2010, 20:56)

    adrian88000 [utilizator]

    Cred ca glumesti.....Daca nu glumesti inseamna ca esti in intoxicatie acuta ( etanolica sau drog).
    Daca ai scris serios sa stii ca esti un caz grav! Nu stiu daca mai poate face ceva medicina pentru tine. Incearca totusi urgent sa suni la 112. Intodeauna mai exista o speranta..
  • 0 (0 voturi)    
    Faceti pariurile! (Joi, 11 martie 2010, 10:23)

    Anna [anonim]

    O sa aprobe oare Geoana arestarea lui Voicu? Faceti pariurile!
    http://www.sar.org.ro/blog/?p=1268