Antonie Solomon a fost suspendat din functia de primar al Craiovei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 9:41 Actualitate | Politic

Prefectura Dolj l-a suspendat, miercuri dimineata, pe Antonie Solomon din functia de primar al Craiovei, informeaza Gazeta de Sud. Prefectura Dolj anuntase inca de marti ca primarul, care este arestat preventiv pentru 29 de zile sub acuzatiile de luare de mita in forma continuata, fals intelectual si uz de fals, urmeaza sa fie suspendat.

Anuntul privind suspendarea lui Antonie Solomon a fost facut de Eugen Georgescu, prefectul de Dolj, miercuri dimineata. Ordinul de suspendare expira la data de 31 martie, odata cu terminarea perioadei de 29 de zile de arest preventiv a edilului Craiovei.

Daca la aceasta data Antonie Solomon va fi eliberat din arest si nu se va lua o alta masura de retinere, acesta isi va relua prerogativele de primar.

Atributiile lui Antonie Solomon urmeaza sa fie preluate de unul dintre cei doi viceprimari ai Craiovei.

Antonie Solomon este acuzat de procurorii DNA ca ar fi primit 50.000 de euro mita de la un actionar principal al firmei PIC din Pitesti pentru a-i facilita diverse servicii in Craiova, in acelasi dosar fiind vizate si alte persoane.

Primarul Craiovei a fost retinut pe 2 martie de procurorii Parchetului National Anticoruptie - Serviciul Teritorial Pitesti sub acuzatiile de luare de mita in forma continuata, fals intelectual si uz de fals. Pe 3 martie, Tribunalul Arges a emis pe numele lui Solomon un mandat de arestare preventiva pentru 29 de zile.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1325 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Cetatean de onoare ! (Miercuri, 10 martie 2010, 9:45)

    Dani [anonim]

    PDL, demarati procedura.
    • +2 (4 voturi)    
      Asa-s romanii .... (Miercuri, 10 martie 2010, 10:28)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Dani

      Asa suntem noi romanii ... ce avem mai rau in tara asta (eventual si mai corupt) promovam la rang de onoare. Cam asta e "onoarea" noastra si din cauza asta suntem unde suntem. Promovam coruptia si incompetenta la grad onorific ....
    • 0 (4 voturi)    
      curiozitate (Miercuri, 10 martie 2010, 10:34)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Dani

      sunt curios daca va mai iesi pdl in craiova dupa ce acest primar pdl a fost inchis
      • +1 (5 voturi)    
        Raspunsul este: (Miercuri, 10 martie 2010, 11:11)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui adrian

        DA. Va mai iesi.
        Atat timp cat Basecsu mai merge la OTV si laBe unutv si boceste storcand o lacrima in coltul ochiului manelistului roman votant.
  • +4 (8 voturi)    
    Cetatean de onoare? (Miercuri, 10 martie 2010, 9:50)

    Cri [anonim]

    Cand e promovat la rang de cetatean de onoare? Asteptam cu interes acet lucru.
  • -1 (7 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 10 martie 2010, 10:02)

    bizzd [anonim]

    craiova este unul dintre putinele orase in care se vede CEVA: parcul romanescu e foarte frumos, centrul arata bine in general, iar de sarbatori iti face placere sa treci pe acolo...ca nu e usa de biserica solomon...asta e corect. dar niciun primar nu prea e.
    as vrea sa inteleg de ce solomon pica si mazare nu?
    • -2 (2 voturi)    
      Praf in ochi (Miercuri, 10 martie 2010, 10:25)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui bizzd

      A suparat pe cineva acolo sus
      S-a facut frate cu ... sa treaca alegerile fara sa stie ce-l asteapta
    • +3 (5 voturi)    
      foarte ciudat (Miercuri, 10 martie 2010, 10:29)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui bizzd

      cand vom scapa de mentalitatea ca un primar e bun doar daca face un parc, pune doua flori si da petreceri pentru multime???

      oare acesta e standardul nostru de primar?? trist...
      dar proiecte sociale, proiecte de infrastructura, dezvoltare durabila....asta pentru cine sunt?

      noi, romanii, in schimb, ce vrem? circ, atat.
    • +4 (4 voturi)    
      Oare se vede ceva? (Miercuri, 10 martie 2010, 10:35)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui bizzd

      Se vad cumva in Craiova inundatiile de pe strada Brestei ? Se vede cumva in Craiova ca 50% din oras nu are canalizare? Se vede starea deplorabila a cladirilor din centrul istoric si a blocurilor de locuinte ? Se vede transportul in comun cu autobuza comuniste sau cu tramvaie second hand din Germania care circula pe ciment direct ca sinele sunt aproape inexistente ? Se vede cumva ca nu avem un parc industrial ? Se vede ca investitorii ne ocolesc din cauza lipsei de facilitati ? Se vede ca tot ce se face in acest oras se face ca sa "ne ia ochii"? Se vede cumva in Craiova ca inafara de fantani si statui restaurate nu avem nimic ?

      Ni se pare fabulos ca avem un parc lasat mostenire de Ceausescu, si ca se asfalteaza drumurile (care dupa prima iarna s-au dus). Normalitatea a inceput sa fie de domeniul fantasticului ...

      E o trupa in Craiova C.I.A se numeste, care intr-una dintre piese spune asa: "Perfectul e prea simplu. Aici noi ne bucuram de defecte!". Cred ca asta ii caracterizeaza pe toti cei care sustin coruptia in primaria Craiova.
      • +1 (3 voturi)    
        ok (Miercuri, 10 martie 2010, 12:57)

        bizzd [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        atunci dati-mi un exemplu de primar care a facut ceea ce spuneti voi mai sus...eu stiu multe exemple care nu au facut nici macar asta.
        iar intrebarea mea de baza ramane: de ce solomon da si mazare nu?
        • 0 (0 voturi)    
          cel putin 3 primari (Miercuri, 10 martie 2010, 13:40)

          citoyen_ailleurs [anonim] i-a raspuns lui bizzd

          am trait dupa 95 in exact 5 orase mari: 2 din romania, 3 din Franta.
          primarii romani de atunci: complet depasiti ca si administratori, inghesuiti intelectual, habarnisti total in domeniul dezvoltarii de proiecte locale..etc
          in franta. primul soc a fost cand in prima zi de job in strainatate pe strada mea mirosea foarte frumos. spalasera cu detergent trotuarele si apa se scurgea usor spre un canal de colectare. compania era in centru si aveam cel putin 2 variante de a ajunge rapid, in 20-30 de minute. am inteles cu timpul ca primaria functioneaza bine, nu perfect. servicii civilizate pentru tratarea cererilor, un departament special "cultura", un altul "sport", un altul "investitii", etc...
          si nu in ultimul rand primirea acasa in posta a bilantului financiar al primariei - taxele sunt mari dar bine utilizate!
        • -1 (1 vot)    
          pai si atunci ... (Miercuri, 10 martie 2010, 13:47)

          Cosmin [anonim] i-a raspuns lui bizzd

          Pai si daca n-a fost nici un astfel de primar care sa rezolve problemele enuntate de mine, sa ne bucuram ca am schimbat pe 0 (Bulucea) cu 1 (Solomon) pe o scara de la 1 la 100 ? Sa ne bucuram asa mult incat sa protestam ca a fost arestat preventiv ? Daca a luat spaga, atunci sa PUTREZEASCA in puscarie, si sa ne alegem un alt primar (de data asta poate reusim sa trecem de 2).

          De ce nu Mazare ? Iti dau eu un argument cat se poate de solid. Desi PSD urla ca Basescu controleaza DNA, de fapt e invers, PSD controleaza DNA tinand la umbra liderii "ascultatori" (printre care si Mazare) si descotorosindu-se de liderii care ameninta cu preluarea conducerii partidului (de exemplu Nastase care a fost mancat tot de PSD ca sa nu-i ia locul lui Geoana - sluga lui Hrebenciuc).

          Think outside the box. Nu te mai lasa manipulat.
    • +1 (1 vot)    
      eu (Miercuri, 10 martie 2010, 10:40)

      mda [anonim] i-a raspuns lui bizzd

      her fuhrer mazare e mai intelijent..

      el, si nea caisa vanghelie si-au acoperit bine urmele... toate blaturile si spagile facute sunt pe sub masa, si nu prea sunt dovezi INCA impotriva lor.
      • 0 (0 voturi)    
        oare se vede ceva? (Miercuri, 10 martie 2010, 11:14)

        carmen [anonim] i-a raspuns lui mda

        Bravo Cosmin , ai facut o onoliza succinta si pertinenta a (ne)performantelor din mandatul lui Solomon
    • +2 (2 voturi)    
      scuze aiurea (Miercuri, 10 martie 2010, 10:47)

      sandu [anonim] i-a raspuns lui bizzd

      Un corupt ramine corupt, deci inafara legii, chiar daca a facut si parcuri frumoase, brazi de Craciun etc in plus de spagi si mita.
      A fost prins, trebuie condamnat. Asta inseamna justitie egala pt toti.
      Mazare nu a fost inca prins. O fi vina politistilor si procurorilor locali din mafia de la Constanta, n-o fi vinovat etc...?
    • +4 (6 voturi)    
      dupa logica ta... (Miercuri, 10 martie 2010, 10:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bizzd

      daca eu fur un miliard si iti dau tie 1 milion, inseamna ca sunt un om bun si nu ar trebui sa o patesc nu?
      desi oricum nu inteleg ce a facut asta in craiova... a facut cel mai corupt oras din tara? unde se bat tiganii cu sabiile in mijlocul orasului? unde fiul judecatorului incalca legea (penala) si nu pateste nimic? asta a facut solomon?
      • +1 (1 vot)    
        Gresesti (Miercuri, 10 martie 2010, 13:24)

        Danny_craiova [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        In prima parte a mesajului ai dreptate...jos palaria....
        Dar daca tu nu intelegi ce a facut aici in craiova nu inseamna ca nu a facut nimic..Se cunoaste aici in Craiova de cand el este primar,sunt multe lucruri bune..Dar asta nu ii da dreptul sa fure.Chiar daca a facut ce a facut aici in Craiova raman ferm pe pozitie DACA A FURAT SI SE VA DOVEDI SA STEA 100 DE ANI LA PUSCARIE...
  • 0 (2 voturi)    
    Manifest pentru tineri (Miercuri, 10 martie 2010, 11:03)

    cheguevara [anonim]

    Zilele acestea FBI a raportat arestarea a o sută de hackeri români care au săvârşit infracţiuni pe teritoriul SUA în ultimile 18 luni. Am putut astfel afla unde sunt o parte din şefii de promoţii de la liceele şi facultăţile care pregătesc informaticieni în România. Probabil câţiva dintre ei sunt şi foşti câştigatori ai olimpiadelor naţionale şi internaţionale.

    După ce au primit premii nesimţite de la guvernele României şi s-au fotografiat cu miniştri şi politicieni, aceşti tineri extraordinari au fost complet ignoraţi. Cu banii primiţi ca premiu abia au reuşit să ia un bilet dus către Tărâmul Făgăduinţei.

    Soarta celor o sută de tineri este una tragică. Fiind superdotaţi nu au avut loc în România pentru că aici locurile sunt ocupate de mediocri, învârtiţi şi descurcăreţi. Inteligenţa lor a devenit un handicap într-o ţară în care, guvernele vinovate de dezastrul economic, scuipă pe cercetare şi învăţământ, tăind şi tăind fonduri.

    Mediul de afaceri preocupat doar de propria-i prosperitate vrea să plătească oameni valoroşi doar cu salarii de mizerie, că de, este criză.

    Dragi tineri, am scris aceste rânduri nu pentru a justifica încălcările de lege ci pentru a striga cu disperare către clasa politică să se trezească, să lase congrese şi mânării pentru că a ajuns cuţitul la os.

    Într-o ţară în care un primar condamnat la patru ani de închisoare este declarat cetăţean de onoare al oraşului, iar în Craiova isteria a cuprins preoţi, artişti, funcţionari şi babe decrepite care au ieşit în stradă pentru a cere eliberarea lui Solomon, nu se mai gândeşte nimeni la voi. Doar părinţii!

    Astăzi, 6 martie, se împlinesc opt ani de când Vlad, fiul meu, a părăsit ţara lăsând în urmă o facultate, un loc pe pământul acestei ţări… pe care sunt condamnat să o iubesc.
    România, trezeşte-te!

    http://gandeste.org/puncte-de-vedere/manifest-pentru-tineri/9555
    • 0 (0 voturi)    
      trezeste-te (Duminică, 14 martie 2010, 20:50)

      un_prieten [anonim] i-a raspuns lui cheguevara

      Prietene, sa iti explic. in Romania exista locuri de munca in domeniul IT, nu indeajuns de multe, dar exista! trebuie doar sa stii ce se cauta si ce trebuie sa inveti. daca esti fraier, te apuci de hacking si nu stii ce poti face ca hacker, inseamna ca defapt nu stii nimic despre hacking. Asa ca, parerea mea despre cei 100 de tipi prinsi in America e ca sunt prosti batuti in cap. Puteau foarte bine sa se ocupe de testarea sistemelor informatice din Romania (penetration testing) din care scoti o carca de bani.
      Dar de... asa se intampla cand romanu' e prost.
      Ganditi-va de 10 mii de ori inainte sa faceti un lucru, ca poate exista o cale mult mai avantajoasa.