Marko Bela: Ar fi bine ca presedintii ambelor Camere sa fie din majoritatea guvernamentala

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2010, 16:56 Actualitate | Politic

Presedintele UDMR, Marko Bela, a declarat, luni, dupa sedinta grupului Uniunii din Senat, ca ar fi "benefic" ca presedintii ambelor Camere ale Parlamentului sa faca parte din majoritatea guvernamentala, motivand ca acest lucru ar asigura o mai buna corelare intre planurile Guvernului si activitatea legislativa, informeaza Mediafax.

"Suntem intr-o perioada cand este necesara o corelare cat mai buna intre actiunile si proiectele Guvernului si activitatea legislativa. Ne asteapta masuri importante pe plan legislativ, proiecte de lege de reforma foarte importante si, din acest punct de vedere, consideram ca, intr-adevar, ar fi benefic ca presedintele Senatului, ca si presedintele Camerei sa faca parte din majoritatea guvernamentala, fiindca acest lucru ar asigura o mai buna corelare intre planurile Guvernului si activitatea legislativa a Senatului, respectiv a Parlamentului", a declarat Marko Bela.

Victor Ponta: Sper ca UDMR sa revina la respectarea democratiei

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, ca demersul PDL de a-l revoca pe Mircea Geoana din functia de presedinte al Senatului este impotriva Constitutiei si a adaugat ca spera ca UDMR sa nu se ralieze acestei actiuni si sa revina la respectarea democratiei.

Ponta a afirmat, comentand declaratia liderului UDMR, Marko Bela, in privinta presedintiei Senatului, ca actuala guvernare se comporta ca si cum ar fi "ocupat Romania".

"Este ca o putere care vine si isi imparte Romania fara a tine cont de regulile constitutionale si ale bunului simt", a adaugat el.

Crin Antonescu: Ma tem ca se va intoarce impotriva UDMR complicitatea cu PDL

Presedintele PNL, senatorul Crin Antonescu, a declarat luni ca nu este surprins de 'asaltul' democrat-liberalilor asupra functiei de presedinte al Camerei superioare a Parlamentului, insa 'complicitatea' senatorilor UDMR s-ar putea intoarce impotriva acestei formatiuni politice, informeaza Agerpres.

Potrivit lui Antonescu, senatorii UDMR, care initial au 'evitat' sa se implice in demersul de revocare din functie a social-democratului Mircea Geoana, 'incuviinteaza tacit aceasta actiune talhareasca', doar din cauza faptul ca sunt 'captivi' intr-o guvernare cu PDL.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

580 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Nu ar fi mai bine sa (Luni, 8 martie 2010, 17:01)

    ioan [anonim]

    vopsim parlamentul in portocaliu? e ok asa?
    • 0 (4 voturi)    
      Marko ar fi ok pentru presedentia Senatului (Luni, 8 martie 2010, 17:38)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui ioan

      dar trebuie sa se decida si sa il dea jos pe Gioana, !
      • -1 (3 voturi)    
        Si mai ceva ar fi OK (Luni, 8 martie 2010, 18:12)

        Zak [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        sa arboram rosu alb verde in loc de rosu galben si albastru. in Senat si Camera.. ce ne mai jucam cu jumatate de masura, dom'le!

        Cred ca baietii din PD-L ,care se inteleg asa de bine cu maghiarii, care vorba aia "i-au civilizat", (nu ca sudistii manelistii), n-ar avea nimic impotriva. Doar ca UDMR sa le mai sprijine cateva initiative legislative.
  • 0 (6 voturi)    
    Pai ... (Luni, 8 martie 2010, 17:10)

    Gigi [anonim]

    ...propun sa iasa UDMR-ul de la guvernare si sa intre la loc PSD-ul. Vom avea presedinti de camera de la PSD si PD. Deci se va respecta conditia dl. m'Bela.

    Oricum pe principiul asta s-au si schimbat toti directorii de deconcentrate ... ca ar fi bine sa faca parte din majoritatea guvernamentala....

    Am ajuns sa "inventam" principii contra bunului simt, pe baza carora sa ne batem joc de orice in tara asta.
  • 0 (6 voturi)    
    Foarte adevarat (Luni, 8 martie 2010, 17:10)

    horia [anonim]

    Geoala nu face decat sa puna piedici activitati parlamentare,Este dator la Vanchelie si acuma trebuie sa face ce zice Vanchelie.care trebuie sa-l scape.
    • -2 (4 voturi)    
      pacat (Luni, 8 martie 2010, 17:29)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui horia

      UDMR este un partid compromis - la fel ca toti acolitii lu' Base
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 9 martie 2010, 7:23)

      mcbadea [anonim] i-a raspuns lui horia

      Ca exprimare esti la nivelul lu' vanchelie al tau. care activitate parlamentara, sunt eu orb?
  • +2 (4 voturi)    
    Aparatorii democratiei (Luni, 8 martie 2010, 17:17)

    Eugen [anonim]

    Este amuzant felul in care Crin Antonescu plange de grija democratiei, dupa ce tocmai ne-a furnizat o mostra de "democratie" la alegerile din pnl.
    In plus, Victor Ponta este cuprins si el de aceeasi problema, a respectarii constitutiei. Dragostea asta pentru democratie se pare ca a mostenit-o de la "parintii" sai politici: Adrian Nastase si Ion Iliescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate nu stiai (Luni, 8 martie 2010, 21:25)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui Eugen

      Constitutia: "ARTICOLUL 64
      Organizarea internă
      (1) Organizarea şi funcţionarea fiecărei Camere se stabilesc prin regulament propriu. Resursele financiare ale Camerelor sunt prevăzute în bugetele aprobate de acestea. (2) Fiecare Cameră îşi alege un birou permanent. Preşedintele Camerei Deputaţilor şi preşedintele Senatului se aleg pe durata mandatului Camerelor. Ceilalţi membri ai birourilor permanente sunt aleşi la începutul fiecărei sesiuni. Membrii birourilor permanente pot fi revocaţi înainte de expirarea mandatului. "
  • -3 (3 voturi)    
    ciudat... (Luni, 8 martie 2010, 17:20)

    dan [anonim]

    E cel putin ciudat din partea unui majoritar sa aduca tocmai argumentul MAJORITATII... Prin extrapolare se poate spune ca este bine ca in Parlamentul Romaniei sa fie doar reprezentantii majoritatii, adica doar cetateni de nationalitate romana... Dar poate ca flacara violeta i-a luat mintile, sau butonul a fost apasat de cine trebuie...
  • -2 (2 voturi)    
    CONSECVENTA DE FIER! (Luni, 8 martie 2010, 17:56)

    Zak [anonim]

    Pe UDMR nu o intereseaza cu "cine se culca in pat" atata timp cat face progrese in pozitii din care poate sa-si urmaresca obiectivul autonomiei teritoriale.

    Romanii inca nu VOR sa vada acest lucru si nimeni nu se mira de ce comunitatea maghiara nu sare pe ei cand UDMR ba e cu PSD ba e cu PD-L.

    Nu-l inteleg pe Antonescu: ce-i aia domnule Antonescu, "risca sa se compromita"??? Pai nu a facut-o deja in atatea dati in trecut, sau matale erai analfabet pe atunci si nu stiai sa citesti? Sau erai la prins de fluturi in Cismigiu si nu te uitai la televizor???

    Pentru mine aceasta organizatie oricum ai defini-o tot ostila Romaniei ramane si de aceea nu are ce cauta la guvernare.

    Dar ma rog, abureala UDMR ca partid democratic modern, cu idealuri europene, care vrea reformarea Romaniei a prins si prinde din pacate inca la multi romani. UDMR stie sa faca o imagine foarte buna aici. Dar stie sa faca numai imagine.

    Ne vedem la trecerea in Parlament a legii autonomiei culturale, care dupa cum spunea Basescu in 2008 nu e necesara caci minoritatile au toate drepturile la noi! Mi-e teama ca nici acolo nu o sa va prindeti care e esenta! O sa traiti "bine"!
  • +1 (1 vot)    
    victoras,crinutz si memoria selectiva (Luni, 8 martie 2010, 18:36)

    gura rea [anonim]

    bai baieti
    in pauza de sters muchii de la nas ar trebuii sa-l intrebati pe tatamare Ilici cam cum au procedat comunistii lui prin '45!
    dupa ce va raspunde sa va mai trageti un biberon in vena ,dar nu cred ca daca vi se mareste capul va mai creste si inteligenta.
    P.S.1 Mai deunazi mi-a scris un prieten de la Timisoara care zice ca va asteapta pe acolo sa va mai intrebe de aliantza aia a bunului simtz ,eu i-am zis ca daca la voi la gradinitza nu se preda si nicide acasa n-aveti ..nu e si nu e si sa nu-si mai piarda vrema cu voi...
    P.S 2 Si prietenul de la Sibiu tot aceleasi lucruri ma intreba da raspunsul de la PS1 e valabil si pentru el.
  • 0 (0 voturi)    
    No hat, che bine am ajuns.... (Luni, 8 martie 2010, 21:28)

    Adi AR [utilizator]

    ...sa ne organizeze, Belo Baci, ca noi nu mai fim in stare la el, nu ? Mai Belo, stai pe coada la el, ca mai un pic si se intoarce roata! Vigyaz, fygyelem !
  • 0 (0 voturi)    
    lege (Miercuri, 10 martie 2010, 14:04)

    Corneliu [anonim]

    Revolutia franceza 1793, Proclamatie- Stim ca legile franceze nu sunt drepte dar pana vom fi in stare sa facem altele, le respectam orbeste pe cele care sunt-
    Domnule senator, v-am apreciat punctul de vedere onest cu ocazia disputei referitoare la competenta presedintelui in desemnarea primului ministru, acum ce se intampla? Asa putin i-au mai dat doctorii...? Merita riscul de a declansa la majoritari impartirea indiferentilor in tabere pro si contra UDMR? Viitorul romanilor si maghiarilor este impreuna sau deloc, daca nici voi nu vedeti e mai degraba deloc.
    ......................................Corneliu