UPDATE PDL si UDMR sustin revocarea lui Mircea Geoana. Cezar Preda: Daca Geoana pierde functia, aceasta trebuie sa revina PD-L

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2010, 12:58 Actualitate | Politic

PDL si UDMR au decis, in sedinta de luni a coalitiei de guvernare, sa sustina solicitarea de revocare a lui Mircea Geoana din functia de presedinte al Senatului, semnata saptamana trecuta de 57 de senatori PDL.Tot luni, Mircea Geoana, citat de Agerpres, si-a exprimat convingerea ca legea si Constitutia vor fi invingatoare in privinta cererii de revocare a sa, propusa de senatorii PD-L si cei independenti.

Mai mult, el i-a acuzat pe democrat-liberali de faptul ca refuza sa respecte legea: "Intrebarea este daca cei care sunt azi la PD-L au vreo bruma de respect fata de Constitutie si de legea romaneasca. Se pare ca nu au, dar sunt convins ca legea si Constitutia vor fi invingatoare, pentru ca nu este vorba de functia mea, nu este vorba de numele meu, este vorba de un principiu constitutional, consfintit de Curtea Constitutionala - un presedinte de camera se alege pentru patru ani de zile, asa cum domnisoara Roberta Anastase (presedintele Camerei Deputatilor - n.r.), probabil, ca va sta pana la sfarsitul mandatului".

Vicepresedintele PDL Cezar Preda a explicat, luni, potrivit Mediafax, si ce ar avea PDL de castigat in urma eventualei revocari a lui Mircea Geoana: el sustine ca in aceasta situatie, functia de presedinte al Senatului ar reveni PDL:
  • "In conditiile in care presedintele Senatului nu isi face treaba asa cum ar trebui sa si-o faca al doilea om in stat, cred ca acest demers este justificat. Faptul ca nu cunoaste procedurile s-a vazut si la faptul ca a ascultat foarte docil ceea ce i-a spus grupul parlamentar, acela de a nu baga pe ordinea de zi solicitarea parlamentarilor PDL. Castigul politic al PDL este ca, in conditiile in care Mircea Geoana nu va mai fi presedintele Senatului, atunci acesta va reveni PDL".
PD-L a depus, saptamana trecuta, o solicitare de revocare din functie a presedintelui Senatului, Mircea Geoana, semnata de 57 de senatori. PD-L isi bazeaza solicitarea pe un articol al Regulamentului Senatului privind procedura de revocare, despre care sustine ca nu a fost anulat in intregime de Curtea Constitutionala.

Senatorul PDL Mircea Andrei, membru in Comisia juridica, sustine ca CCR a declarat neconstitutionale doar primele doua alineate ale articolului 30, care se refera la posibilitatea revocarii presedintelui Senatului la initiativa unei treimi din numarul total al senatorilor, pentru incalcarea Constitutiei sau grave si repetate incalcari ale Regulamentului, restul prevederilor fiind mentinute.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1383 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Tatucul a votat, nu ei (Luni, 8 martie 2010, 13:08)

    Mihai [anonim]

    Basescu a votat pentru, conducerea pdl e o iluzie. Era tare sa nu fi votat cererea de revocare pe care tot ai au depus-o, tatucul Base le flutura rapid dosarele prin fata ochilor daca comentatu ceva.
    Sper sa nu se intample nimic, macar unul din opozitie sa mai ramana printre hienele din pdl.
  • -1 (7 voturi)    
    Geoana (Luni, 8 martie 2010, 13:29)

    un timisorean [anonim]

    Cred cu tarie,Mihaeladragosteamea,ca sunt gata!!!
    • -1 (5 voturi)    
      infantil! (Luni, 8 martie 2010, 14:39)

      paula [anonim] i-a raspuns lui un timisorean

      nu mi se pare cea mai justa afirmatie! chiar din potriva consider ca pana acum PDL a demonstrat ca poate luota impotriva tuturor adversarilor pana la capat si prin mijloace fair-play! modificarile necesare in regulamentul senatului vor decide cui i se va atribui aceasta pozitie!
      • 0 (2 voturi)    
        ai dreptate paula (Luni, 8 martie 2010, 16:54)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui paula

        la ploiesti am vazut toate mijloacele lui boxescu
  • -1 (13 voturi)    
    inapoi la dictatura (Luni, 8 martie 2010, 13:34)

    ceausescu pcr [anonim]

    sper sincer ca nu-l dau jos pe geoana... e un prostanac dar a ramas singurul care mai poate sa le tina piept, e ultima veriga care trebuie eliminata ca romania sa devina dictatura... pd-l are guvernul, presidentia, prim ministru si mare cam peste jumate de parlament.
    Basescu nu e comunist... E tatal comunistilor
    • 0 (8 voturi)    
      Dictatura (Luni, 8 martie 2010, 13:46)

      trtt [utilizator] i-a raspuns lui ceausescu pcr

      Al vrem inapoi pe tatuca Iliescu , cel mai "democrat " roman.......Daca Basescu este dictator......no comment...
      • +3 (9 voturi)    
        he he (Luni, 8 martie 2010, 14:17)

        Cri [anonim] i-a raspuns lui trtt

        Cand Iliescu a preluat fraiele tarii a facut totul pentru a taia din puterea Presedintelui - oricine ar fi acesta. Acum Basescu face exact pe dos - incearca sa concentreze puterea absoluta in mainile lui -> sfarsitul democratiei. Traiasca Portocalele Stricate!
        • -2 (6 voturi)    
          Mafia rosie.... (Luni, 8 martie 2010, 14:50)

          trtt [utilizator] i-a raspuns lui Cri

          Pentru eradicarea "ciumei Rosii" care a acaparat aproape toata Romania in toate structurile statale , este nevoie de o mana mai autoritara probabil.....petru a starpi aceasta caracatita.....Dar lupta va fi foarte grea....are prea multe tentacule.....
          • +1 (5 voturi)    
            in loc sa se bata pentru putere ... (Luni, 8 martie 2010, 15:40)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui trtt

            nu inteleg de ce se bat pentru scaunul lui geoana. daca ar avea scaunul lui geoana ar putea sa lupte contra crizei? vedeti tiltlul si comentariile articolului urmator - http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7003806-berd-raspunsul-romaniei-criza-constat-stimuli-imaginari-efecte-neglijabile.htm . chiar au nevoie de inca un scaun? daca au nevoie le scun ca tocmai am avut eu un scaun si-l dau cu placere.
  • 0 (8 voturi)    
    Sa fim realisti ! (Luni, 8 martie 2010, 13:44)

    Ovidiu [anonim]

    Este de asteptat sa se produca schimbarea aceasta. De altfel, este si binevenita. Din pozitia actuala, Geoana numai ar pune piedici si ar tergiversa lucrurile.
    In plus, este firesc si normal ca actuala coalitie de guvernare sa obtina acest post important.
  • +2 (8 voturi)    
    Da-te tu jos ca sa ma urc eu! (Luni, 8 martie 2010, 13:55)

    vio [anonim]

    E graba mare, ca independentii aia vor si ei o functie.
    Iar presedentia senatului le-ar pica bine.

    Evident, totul se face de "dragul" democratiei!
  • +1 (7 voturi)    
    Si zici... (Luni, 8 martie 2010, 13:57)

    Gigi [anonim]

    ...ca Anastase e domnisoara? :) Mai degraba "fata batrana".
    • -1 (5 voturi)    
      Nu fii neam prost! (Luni, 8 martie 2010, 14:18)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      ...
  • +1 (5 voturi)    
    Normal... (Luni, 8 martie 2010, 13:58)

    miky [anonim]

    Ideea e simpla mai devreme sau mai tarziu se vor lua deciziile care sunt necesare pentru a avea in plen oameni capabili si competenti , oameni care vor sa numceasca nu sa dormiteze.
    • +3 (7 voturi)    
      :))) (Luni, 8 martie 2010, 14:18)

      dana [anonim] i-a raspuns lui miky

      Din cauza lu' Geoana nu s-au luat masuri anti-criza :))))) Asta era problema oamenilor de rand sau a avizilor de putere?
  • -1 (5 voturi)    
    infestarea legislatiei romanesti. (Luni, 8 martie 2010, 14:12)

    mircea [anonim]

    Te apuca groaza cand vezi cum au infestat comunistii sistemul juridic si legislativ din Romania.Au tinut din cu dintii de putere dupa 1989,si stiind ca mai devreme sau mai tarziu vor pierde,au votat in parlament legi care sa-i mentina legal la putere pe veci.Asa vad legea functionarului public,o lege care nu are nimic cu societatea romaneasca,sau mai bine zis acesti functionari publici sunt niste paraziti ai societatii romanesti.Nu se deosebesc cu nimic de ceilalti romani,au acelasi studii,de multe ori sunt mai slab pregatiti decat ceilalti salariati,dar au o lege speciala care nu permite ca acesti indivizi sa fie dati afara nici daca fura,nici daca tradeaza,nici daca habar nu au de ce vin la serviciu.Primesc salarii iar noi suntem obligati sa platim taxe si impozite pentru salariile lor,in loc de sanatate,cultura-educatie,aparare,ordine publica.Cred ca daca am reduce cu 50% functiile publice societatea romaneasca ar merge mult mai bine.Nu stiu cate din functiile publice au o fisa a postului care sa dovedeasca ca functia respectiva este in interesul poporului roman si ca este necesara.Orice functie care nu indeplineste astfel de criterii ,trebuie sa dispara.
    • +2 (6 voturi)    
      E absolut normal (Luni, 8 martie 2010, 14:23)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Puterea nu trebuie concentrata in mainile unei singure grupari/partid pentru ca riscam sa ajungem inapoi in comunism sau dictatura. Aici nu este vorba de a face ceva pentru Romania, este vorba de a obtine inca un post pentru Porocalii sau "independenti". Chiar nu ai priceput nimic din ultimii 5 ani???
      • +3 (3 voturi)    
        cine a vorbit de PDL? (Luni, 8 martie 2010, 17:03)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Cri

        Eu nu am spus ca functia nu mai trebuie sa fie la PSD.Am spus ca Geoana este cel putin ciudat si ca nu merita sa fie presedintele senatului.
        • +1 (1 vot)    
          Ciudat... (Luni, 8 martie 2010, 19:06)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui mircea

          ...ciudat da acu 3 luni luara 5 mil si ceva de voturi. De ce nu ar fi mai ciudat celalalt "catindat" care a luat tot vreo 5 milioane si ceva de voturi?
  • +3 (7 voturi)    
    sa se dea tot! (Luni, 8 martie 2010, 14:24)

    CK09 [anonim]

    Domnilor carora li se pare normal ca actuala guvernare sa aiba toate functiile din Romania, sustin si eu punctul asta de vedere!

    Tot sa aiba! Ce presedintie a Senatului?! Asta e de la sine inteles: daca Traian Basescu a fost votat de un sfert din romani si daca PD-L a reusit sa atraga prin programe, rezultate si profesionalism atatia sustinatori in Parlament, atunci presedintia Senatului este clar de dat PD-L-ului.

    Dar nu m-as opri aici: conducerile regiilor si autoritatilor de stat - date PD-L-ului. Conducerile firmelor de stat - date PD-L-ului.

    Primarii ne-pedelisti - revocati din functie si dati PD-L-ului. Consiliile judetene - reconfigurate si date PD-L-uluii.

    AGA firmelor private din Romania - date PD-L-ului. Vodafone, OMV, EON, Holcim, Dacia Renault, toate conduse de oameni numiti de PD-L.

    Profesionalismul membrilor PD-L, expertiza si leadership-ul lor starnesc invidia celor mai buni manageri occidentali. Modelul de leadership Matshushita este perimat:PD-L-ul a revolutionat CONDUCEREA in Romania. CONDUCEREA este totala - doar asa este eficienta!

    Managementul lui Mintzberg nu mai are aplicare in Romania: modelul PD-L de "do ut des" este forta care duce Romania pe culmile cele mai inalte ale dezvoltarii pur de dreapta!

    Si eu spun: dati conducerea PD-L-ului. La fiecare administratie locala si nationala, la fiecare firma privata si de stat, la fiecare scoala si spital, PD-L sa conduca!

    Si in felul acesta WC-urile publice vor deveni adevarate sanctuare in care promisiunile si programele conducatorilor nou instalati - portocalii, desigur la culoare - se vor depozita si vor fi venerate de sustinatori!

    In felul acesta gropile de gunoi din Romania vor deveni dormitoare neincapatoare pentru cohortele de adulatori soarelui portocaliu de pe cerul tarii...

    Si zeul Traian Basescu va domni peste o mare de c.... si gunoi, iar limbricii portocalii vor ingana imnuri serene intru binecuvantarea norocului ce a scapat de-a valma peste Romania...
  • -1 (5 voturi)    
    Nasol (Luni, 8 martie 2010, 15:21)

    Lol [anonim]

    Eu as adauga: "Daca Geoana pierde functia, cade sigur in depresie!" Incepe sa imi fie mila de el...
  • +2 (4 voturi)    
    stati linistiti (Luni, 8 martie 2010, 16:06)

    ioan [anonim]

    Nu este cazul sa ne sfasiem in contradictii pro Base, pro Geoana, s.a. Cam toti sunt la fel in ideologie.Care doctrina a vreunui pardid a fost respectata in ultimii 20 de ani? Conteaza doar ce vor ei indivizii politici, lupi imbracati in blanuri de oaie, care ne ofera afise insalubre din 4 in 4 ani, cu chipuri de "mielusei!" Lor practic nu le pasa de interesele celor multi, lor le pasa de interesele lor. In campanie va ofera fiecare ceva bacsis sub forma de chibrite, pungi, pixuri si mese copioase precum si spectacole Tv.(si nu numai) masluite in care manipuleaza cu totii, grosolan opinia publica. Dupa care, sub imperiul diferitelor masuri de criza cu totii ne spun sa strangem cureaua. Deh, domnii trebuie sa-si recupereze investitiile in pixuri si brichete si nu numai.Ei procedeaza ca lipitorile. Lipitorile sunt niste paraziti! Cam aceasta este viata politica de la noi dupa 20 de ani! Deci esenta problemei nu sta in clasa politica actuala pe care am vazut-o ce poate, indiferent de culori. Imnul romaniei incepe cu niste cuvinte marete, cred este cazul sa ne gandim la ele!
  • +1 (3 voturi)    
    politica bolnava. (Luni, 8 martie 2010, 16:45)

    mircea [anonim]

    Problema este ca Geoana este ca un cancer.Este ceva inpotriva firii.De ce nu accepta rezultatele referendumului?Sau aranjat legile pentru situatia in care nu vor mai avea majoritate,sa ramana in cateva posturi importante,sa creeze haos si nemultumire,pentru a demonstra romanilor ca ce-i mai buni conducatori sunt comunistii.Cum adica un sef nu poate fi schimbat?Trebuie sa-l lasam sa moara sa scapam de el?Fereasca dumnezeu!Geoana nu a avut simtul realitatii niciodata,dar dupa pierderea functiei la PSD,trebuia sa-si dea demisia de la senat,pentru-ca are multe bube,si parca-l vad prin arest dand declaratii la procurori,mai ales ca sunt mai multi cei din PSD care-i poarta sambetele,decat ce-i din opozitie.
  • 0 (4 voturi)    
    derbedeu (Luni, 8 martie 2010, 18:16)

    saladin [anonim]

    Alo, d-l. Geoana, cind ati incalcat Constitutia pentru a deveni vicepresedinte la CSAT - corect anulata de C.C., atunci nu va pasa de lege ?. Cita golaneala in capul acestui om....sila e putin spus....
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsa de cunoastere ?!? (Luni, 8 martie 2010, 20:08)

    xxx [anonim]

    Liderii de la PD-L chiar nu cunosc Constitutia: "ARTICOLUL 64 Organizarea internă (1) Organizarea şi funcţionarea fiecărei Camere se stabilesc prin regulament propriu. Resursele financiare ale Camerelor sunt prevăzute în bugetele aprobate de acestea. (2) Fiecare Cameră îşi alege un birou permanent. Preşedintele Camerei Deputaţilor şi preşedintele Senatului se aleg pe durata mandatului Camerelor. Ceilalţi membri ai birourilor permanente sunt aleşi la începutul fiecărei sesiuni. Membrii birourilor permanente pot fi revocaţi înainte de expirarea mandatului. " Sau, pentru ei nu mai conteaza nici Legea suprema , se sterg cu ea la partea dorsala numai sa ii faca pe plac lui "taticu". In schimb, noi, cele peste 13 milioane de persoane cu drept de vot care nu l-am votat pe "base" ce facem ?!?! stam si inghitim toate marlaniile "partidului stat" ?