Radu Mazare, nemultumit: Procurorii au redeschis dosarul Uniforma nazista

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 martie 2010, 19:58 Actualitate | Politic

Procurorii au redeschis dosarul in care Radu Mazare este anchetat pentru ca a defilat in uniforma nazista la o prezentare de moda, vara trecuta, la Mamaia, a anuntat duminica primarul Constantei, care se declara nemultumit de aceasta initiativa si ii acuza pe magistrati ca irosesc nejustificat banul public, relateaza Agerpres.

Radu Mazare a declarat, intr-o conferinta de presa, ca dosarul a fost redeschis la jumatatea lunii ianuarie de noul sef al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Constanta, desi initial se dispusese neincerea urmaririi penale in aceasta cauza.

El a afirmat ca s-a dispus 'constituirea unei comisii rogatorii intre Romania si Israel, ca sa fie intrebat statul israelian daca s-a simtit lezat de prezentarea de moda facuta'.

Radu Mazare crede ca procurorii nu fac decat sa cheltuiasca inutil banii publici: 'In conditiile grele in care este Romania, cand tara geme de foame, nu sunt bani pentru pensii, pentru profesori, medicamente, iar jafurile s-au inmultit mai ceva ca in Brazilia, procurorii cu asta se ocupa. Si isi consuma energia si consuma si banii nostri. Ca sa faci o comisie rogatorie la un asemenea nivel, pentru o asemenea tampenie, statul cheltuieste bani multi de tot. Si asta in conditiile in care oficialii israelieni nu au depus nici o plangere, au spus ca nu este nici o problema', a mentionat Radu Mazare.

Primarul spune ca a cerut scuze "tuturor organizatiilor guvernamentale si neguvernamentale reprezentante ale intereselor israelienilor".

"Acest lucru l-am facut si fata de ambasadorul Israelului si oficiali ai Ministerului de Externe din Israel si, avand in vedere relatiile pe care eu, ca primar, le-am dezvoltat cu foarte multi investitori israelieni in Constanta, cat si cele personale pe care le am cu multi oameni din aceasta tara, lucrurile au fost iertate si s-au calmat. Ba chiar au spus ca, daca e nevoie, vin sa ma apere si sa depuna depozitie in fata romanilor care vor sa ma bage la puscarie pentru o prezentare de moda", a declarat primarul Constantei.


Citeste mai multe despre   






















2492 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Sa te manance puscaria... (Duminică, 7 martie 2010, 20:09)

    Dan Mihai [anonim]

    Bei Mazare, locul tau e la Jilava sau la Rahova. Daca ajungi, in sfarsit, la Jilava poate ajungi actor ca si aia din "Eu can vreau sa fluier, fluier in trompeta cu bile". Mancate-ar puscaria de nazist imputzit...si PSD-ist pe deasupra
    • +6 (6 voturi)    
      De ce (Luni, 8 martie 2010, 3:21)

      Mishu [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

      Raule il vrei langa sau in Bucuresti, de ce Poarta Alba nu este buna pentru el ca este aproape de C-ta.
    • +2 (2 voturi)    
      repet,are dreptate zarzare ca magistratii "irosesc (Luni, 8 martie 2010, 10:09)

      toma [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

      ar trebui inchis FARA JUDECATA !
  • +6 (12 voturi)    
    Mai Adolfica von Mazare coltz cu Guevara, ai .. (Duminică, 7 martie 2010, 20:10)

    Eneas [anonim]

    pomenit ca Israel sa ierte a asemenea ofensa ...doar ca tu esti prost ? Bine iti face justitia meriti 3-4 ani de puscarie ;dar mai bine ar fi sa te extradeze Romania in Israel, sa te judece ei , sa stai in puscaria lui Nati Meir ,in celula unde s-a visat candidat la presedentia Romaniei !
  • -8 (12 voturi)    
    ALOGENII sunt de vina ??? (Duminică, 7 martie 2010, 20:12)

    ARON [anonim]

    Pai cand insusi dl. Basescu este jumatate alogen(tatal sau natural a plecat in Israel cand Base avea 4 ani) ce mai vrem ?
    • +1 (3 voturi)    
      Pai (Duminică, 7 martie 2010, 22:34)

      Hess [anonim] i-a raspuns lui ARON

      Sangele apa nu se face.Ar trebui sa invatam de la ei in multe aspecte.
  • +5 (13 voturi)    
    Domnu' Mazare am de vanzare un cuptor... (Duminică, 7 martie 2010, 20:46)

    Ovidiu [anonim]

    este incapator, cred ca incap 3-4 persoane in el.... Va intereseaza?

    De asemenea am de vanzare dinti de aur, v-ar interesa?

    Ce alte excentricitati mai are domnul primar, de isi permite sa defileze in uniforma militara nazista, la o parada de moda?

    Un bilet, doar dus pentru Iraq, nu v-ar interesa?
  • +8 (10 voturi)    
    Iar? (Duminică, 7 martie 2010, 20:56)

    Anca [anonim]

    De ce acordati importanta acestui bou ordinar? De ce sa avem ca stire pe un site serios un subiect de acest gen? Prin ce s-a remarcat smecherul asta de Romania care se crede Dumnezeu? E cumva o personalitate?
  • +17 (17 voturi)    
    Cocalari printre noi (Duminică, 7 martie 2010, 21:02)

    Observatorul [anonim]

    Domnule Mazare, daca ar fi sa glumesc, as spune ca... pacat ca nu se da puscarie pentru incultura sau cocalarism

    Nu antisemitismul dvs ar trebui judecat (inexistent), ci nivelul scazut al culturii de care dispuneti, acela care va face sa va imaginati ca uniforma de nazist va face automat barbat bine, doar pentru ca asa apar nemtii in filme.

    Incultura e problema aici, nu antisemitismul.

    PS: Incultura nu e sexy.
    • +11 (11 voturi)    
      Tara obisnuita cu aberatia (Duminică, 7 martie 2010, 23:04)

      Mihai D. [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

      Mda, toata presa tzipa de antisemitism sau de iresponsabilitate in functie publica, dar nimeni nu gaseste nenatural cocalarismul lui Mazare.

      S-au obisnuit toti cu aberatia. Nimic surprinzator in aceasta tara unde media de TV e de 4 ore pe zi.
      • +1 (1 vot)    
        Interlopi, inculti, cocalari => functii publice (Luni, 8 martie 2010, 13:29)

        Costel [anonim] i-a raspuns lui Mihai D.

        Asta se intampla intr-o tara unde avem in functii publice oameni cu doar 4 clase.

        Nu, nu e vorba de Mazare, el este un adevarat performer, are 10 clase + 2 terminate cu sutul in fund, ca asa se facea pe vremea comunistilor, ca sa incurajeze lumea la invatat, sa nu mearga la furat.

        Se pare ca cele 2 clase la care a fost fortat de opresivul sistem comunist, nu l-au impiedicat totusi pe Mazare sa aibe legaturi trainice cu lumea interlopa.
  • +6 (6 voturi)    
    Da evreii (Duminică, 7 martie 2010, 21:08)

    Costel [anonim]

    Stie si asta multa istorie....eu as vrea un abuz impotriva lui ca si in cazul lui penescu ca cetatean al tarii...pentru spaga nu pentru costum ca nu stie el ce si cum...el a vazut un film si s`a imbracat ca ala de vroia sa`l ucida pe hitler...cum draq de nu a inteles toata lumea ca el e un salvator?
  • +5 (7 voturi)    
    una-i vorba,altele faptele (Duminică, 7 martie 2010, 21:14)

    ruxandra [anonim]

    cand tara geme de foame,nu sunt bani pentru pensii profesori,medicamente ,exista un individ la constanta care da 2 mil euro din bani publici la televiziunea proprie(dar prin interpusi ca se crede destept)ca sa-l cante mai rau ca pe ceausescu,si sa-si ia si dividende ulterior ca sa aiba bani sa-i sparga la dracu-n praznic dansand ca un bezmetic.
  • +9 (9 voturi)    
    Postasul suna intotdeauna de 2 ori (Duminică, 7 martie 2010, 21:30)

    angel [anonim]

    Nici pe Capone nu l-au putut baga la puscarie pentru crime, insa l-au prins cu taxele. Asa si pe Mazare, nu l-au putut dovedi la coruptie (desi toti stim ca e corupt, dupa banii pe care ii afiseaza ostentativ) dar sper sa-l bage pentru asta.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu tine bai Mazare... (Duminică, 7 martie 2010, 21:32)

    Cristi [anonim]

    Doar n-o sa ierte justitia de-acum inainte infractorii doar ca isi vor cere scuze pentru infractiunile pe care le-au comis? Ar fi chiar penibil. Mazare sa plateasca pentru modul sau nazist de a se comporta in societate. Nu numai pentru mizeria impardonabila de a fi purtat, el si fiu-sau, uniforma nazista. Ce vina avea copilul ala al lui, pe care imbecilul asta de Mazare l-a obligat sa imbrace, sa poarte si sa defileze impreuna cu el pe scena uniforma nazista a wehrmachtului? Legea e una pentru toti. Nu doar facultativa pentru cei ca Mazare.
  • -2 (6 voturi)    
    Da' nu vad problema (Duminică, 7 martie 2010, 23:01)

    Daniel [anonim]

    Sa poarte uniforma nazista cat vrea.

    Sa poarte si uniforma sovietica sau americana pana se plictiseste.

    Nu vad care-i problema. Doar trebuie sa fim liberi nu?
    • 0 (6 voturi)    
      Esti orb daca nu vezi! (Luni, 8 martie 2010, 4:43)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Hitler a fost ales deomcratic. Democratia inseamna drepturile tale si ale celorlalti. Ma intreb cum ai gandi daca ai fi evreu care nu si-a cunsocut parintii, bunicii sau fratii si surorile. Care a fost poate la Auschwiz sau Birkenau si care a vazut asemenea uniforme aducand moarte! Uniforme ca aia purtata azi cu mandrie imbashinata de un grobian ca Mazare.
      • +2 (4 voturi)    
        Multe prostii pe forumul asta (Luni, 8 martie 2010, 9:58)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Gigi Berlogea

        Doar ca il urati pe Mazare nu mai ganditii coerent. Oare englezii l-au saltat pe printul ala mic care la o petrecere s-a imbracat in naziszt?? Se pare ca nu. Oare noi de nu interzicem uniforma bolsevica, sau cea otomana. Ce ma doare pe mine de cum se simt evreii cand vad o uniforma. Asta a fost istoria, si nu e vina mea si nici a lui mazare. Inteleg legea asta antisemitismului in contextul in care organizezi si finantezi, inciti la violenta. Dar nu cred ca o parada de moda, a incitat pe cineva. Uitati-va in germania la manifestari neonaziste si apoi mai comentati. Chiar si acolo nu sunt arestati toti participantii neonazisti ci doar cei violenti. Numai la noi Justitia poate face asa o magarie.

        Nu avem judecatori destui, nu avem procurori destui, dar isi gasesc timp pt asa rahat. Prindeti-l mai pt magariile si tunurile economice care le-a dat, daca sunteti politie si procuratura adevarata. Dar sunteti doar niste slugi, care intrati si in penibil numai ca sa ascultati ordinele de sus.

        Is curios eu daca maine ma imbrac in uniforma daca ma salta cineva
        • +1 (1 vot)    
          cateva precizari (Luni, 8 martie 2010, 10:24)

          prudent [anonim] i-a raspuns lui Marius

          A. Nu exista demisie din functia de printz; maturatorul de strada care imbraca uniforma nazista are alt impact decat primarul unui oras mare. B. In Italia, PRIN CONSTITUTIE, este interzis salutul roman (cel utilizat de fascisti). C. Nazistii au facut destule rele si in Romania dupa 23 Aug.1944. D. Daca nu s-ar fi opus Antonescu (Maresalul nu ipochimenul de la TV) si cetateni romani de etnie evreiasca ar fi ajuns la Auschwitz.
          • 0 (2 voturi)    
            Aici nu era vb de demisie (Luni, 8 martie 2010, 10:43)

            Marius [anonim] i-a raspuns lui prudent

            E vb de dosar penal care vor sa il faca. Nu contest relele, Doamne fereste, vroiam sa spun ca nu sunt singurii care au facut rele Romaniei. Si intrebarea e ce facem, punem legi impotriva tuturor care ne-am calarit dealungul istoriei?
  • +2 (6 voturi)    
    Suntem liberi sau nu? (Luni, 8 martie 2010, 0:19)

    Napoleon [anonim]

    Omul a purtat o uniforma istorica...la o prezentare de moda... daca suntem oameni liberi, intr-o tara libera, atunci avem si libertatea de a ne imbraca cum vrem. Daca ne imbracam in uniforma Romana, se vor sesiza urmasii Dacilor? Oameni buni, lasa-ti trecutul, suntem in 2010! Traiti-va viata si bucurati-va ca exista libertate de expresie. Ar fi fost de condamnat doar daca s-ar fi exprimat verbal in sensul de a leza anumite minoritati... In plus, nu inteleg de ce ar trebui intrebat si ce legatura are Statul Israel cu uniforma nazista? Statul Israel a fost creat doar in 1947, adica la 2 ani dupa sfarsitul regimului nazist...
    • +1 (3 voturi)    
      libertate, nu anarhie (Luni, 8 martie 2010, 3:00)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Napoleon

      Nu poţi să lasi trecutul, nu ai voie. Cine îşi uită istoria, riscă să o repete. În rest ai şi nu prea dreptate. Putea purta orice uniformă, excepţie doar cea pe care a purtat-o. Avea o libertate destul de mare, totuşi a preferat să încalce legea. În paranteză fie spus, nici ţie nu cred că-ţi pica bine dacă ungurii ar defila în uniforme hortyste prin românia. Asta e legea, bună-rea ea trebuie respectată. Dacă nu-ţi convine... lumea e mare, graniţele deschise. Ai libertatea să te duci unde vrei.
      • +1 (1 vot)    
        Poate nu mi-ar placea (Luni, 8 martie 2010, 10:01)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Sakura

        Dar sigur nu v-a fi condamnat nimeni daca vine cu orice fel de uniforma in tara asta indiferent cat de rau ne-a fost sau de ce vremuri ne aduce aminte. Istoria e istorie. Prin a risca sa se repede, trebuie combatute intentiile de a repeta acest lucru, incitari la violenta, manifestari violenta, agresiuni asupra unei minoritati, DAR NU E CAZUL aici
    • 0 (2 voturi)    
      Minte scurta! (Luni, 8 martie 2010, 4:49)

      Lorenzo Monkson [anonim] i-a raspuns lui Napoleon

      Mergi la Weimar sa vezi pirogravura in piele umana sau sa vezi botosei colectati de la bebelusii gazati! Du-te si vezi si apoi posteaza pe net! Ce legatura are statul israelian cu uniforma nazista? Se vede ca esti un/o incult/a! Istoria nu trebuie uitata pentru ca riscam sa o repetam! Am avut ocazia sa citesc Mein Kampf in anii '90. Este socant! Noi ca romani nu aveam loc intr-o Europa a lui Hitler, evreii erau primii, dupa ei veneam toti ne-germanii!
      Suntem liberi? In nici un caz nu sintem liber sa fim xenofobi, comunisti au fascisti! Asemenea atitudini trebuie zdrobite di fasa si cu fermitate!
      • 0 (2 voturi)    
        Amice invata istoria si apoi comenteaza (Luni, 8 martie 2010, 10:39)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Lorenzo Monkson

        Germania nazista nu in topul crimelor si atrocitatilor comise de un razboi. Wikipedia:
        12,254,000 civili rusi morti, 5,752,400 evrei. Deci numai civilii rusi is de 2 ori mai multi ( omoriti ba de nazisti ba de Stalin).

        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_and_disasters_by_death_toll

        Uite aici. Se estimeaza 30 mil oameni morti in timpul invaziei mongole. Imagineaza-ti ce inseamna 30 mil la populatia de atunci. Avem cumva lege impotriva vesmintelor mongole si a lui Gingis Han?

        De acord cu prevenirea unor manifestari care pot duce la noi razboaie, dar o parada de moda ( care are un caracter artistic, mai mult sau mai putin bun gust) nu incita si nu duce la un nou razboi
      • +1 (1 vot)    
        pe langa subiect... (Luni, 8 martie 2010, 11:49)

        Napoleon [anonim] i-a raspuns lui Lorenzo Monkson

        Se vede ca latimea ta de "banda" este cam ingusta...N-ai inteles nimik... este vorba de corectitudine ... n-am nimic cu evreii. Am sa-ti explic la ce ma refeream: pana in 1945 nu exista statul Israel ci doar o minoritate evreiasca raspandita in lume si in special in Europa. Statul Israel a fost creat artificial prin decizie ONU in 1947, pe teritoriul unui stat unde exista o populatie bastinasa care este persecutata si in zilele noastre. Iar ca sa iti completezi lacunele istorice, romanii erau aliatii Germaniei pana in 1944. Nu cred ca ai citit Mein Kampf, daca ai fi citit-o ai fi inteles ca era o carte istorica scrisa in contextul anilor 30. Ca sa nu mai zic de "Das Kapital" a lui K.Marx, scrisa in alt context... Mai studiaza daca vrei sa fii corect!
  • +1 (1 vot)    
    Ce are a face . . . (Luni, 8 martie 2010, 8:17)

    gheorghe [anonim]

    . . . scuzele cu vina? Adica mergi pe drum ii dai in cap unuia si apoi ii ceri scuze. Si cu asta basta! Gandire de tampit!
    • 0 (2 voturi)    
      uniforma (Luni, 8 martie 2010, 9:41)

      Popa ioan [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Cea facut asa grav ca s-a imbracat dl.Mazare in uniforma SS, mai bine ar ave de grija procurorii de ce i care se infrupta din bugetul statului si nu fac nimica.
  • +1 (1 vot)    
    e o mica... (Luni, 8 martie 2010, 11:12)

    lich king [anonim]

    ... neconcordanta aici, daca imi permiteti.

    uniforma nu este de SS. este un simulacru de uniforma germana obisnuita. a ARMATEI germane. nici macar ca aia nu arata intrutotul ptr ca mazare (sau cine l-a imbracat asa) a omis sa se documenteze un pic inainte.

    avand in vedere cele de mai sus nu vad care e problema. acu sa nu mai invatam nici germana si sa ii scuipam intre ochi pe nemti pentru ca acu 60 de ani au macelarit oameni? pai rusii au masacrat de 3 ori mai multi oameni fratilor si nu ii blameaza nimeni la acelasi nivel.

    in fine, ca sa revenim, nici eu nu am inteles ce a fost in capul plin de prafuri al individului (pe care nu il agreez de nici un fel ca sa lamurim si asta)cand a defilat in stilul ala, dar de aici si pana sa redeschida dosare etc mi se pare o aiureala.

    cred ca exista in Romania probleme mult mai importante decat defilarea unui primar intr-o uniforma pseudogermana.