Cristian Preda: Cat timp PDL si PNL nu colaboreaza, castigator este PSD

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 martie 2010, 19:00 Actualitate | Politic

Europarlamentarul PDL Cristian Preda considera ca, atata vreme cat PDL si PNL nu vor colabora, castigator va fi PSD, iar marele invingator al congresului PNL este Victor Ponta, in timp ce deputatul Sever Voinescu acuza PNL ca "respira autoritarism", relateaza Mediafax.

Preda arata, intr-o postare pe blog, ca, desi nu a reusit sa produca surpriza si sa devina primul candidat PNL care intra in turul al doilea al unei curse prezidentiale, Crin Antonescu a fost confirmat in functia de sef al liberalilor.

Facand o comparatie cu alegerile din PSD, Cristian Preda mentioneaza ca delegatii reuniti in Congres fusesera mult mai putin indulgenti, debarcandu-l pe Mircea Geoana, desi acesta a intrat in turul al doilea si a pierdut apoi la doar cateva zeci de mii de voturi competitia pentru Cotroceni.

"Indulgenta penelistilor e rasplata lor pentru ura pe care Antonescu o revarsa in spatiul public. Ura l-a atins pana si pe Ludovic Orban, unul dintre cei care au brevetat-o, intru distrugerea coalitiei de dreapta formate in 2004", scrie europarlamentarul PDL.

In plus, el arata ca "atata vreme cat PDL si PNL nu vor colabora, castigator va fi PSD": "Marele invingator al Congresului PNL este, de fapt, Victor Ponta", conchide el.

'PNL respira autoritarism'

Un alt democrat-liberal, deputatul Sever Voinescu arata, pe blog, ca nu ar fi crezut ca "PNL poate deveni un partid care sa respire autoritarism cu nesatul cuiva care e convins ca trage in piept aer sanatos, de munte".

"PNL, partidul care se lauda peste tot ca este cel mai democratic partid, a ajuns sa-si dea afara membrii marcanti pentru delicte de opinie, sa excluda parlamentari pentru ca nu au vrut sa voteze precum li s-a spus de la partid, in fine, sa fie condus de un presedinte caruia vorbitorii la Congres nu contenesc sa-i spuna cit este de iubit, in timp ce vocile critice sunt reprimate cu violenta (vezi felul in care domnul Antonescu s-a referit la domnul Catarama). Cit de mult s-au putut schimba lucrurile!!!", mentioneaza Voinescu.

El marturiseste ca, in martie 2009, era unul dintre putinii membri PDL care salutau public alegerea dlui Crin Antonescu in fruntea PNL si isi exprima deschis speranta ca inlocuirea lui Tariceanu cu Antonescu va duce la normalizarea relatiilor dintre PDL si PNL, in sensul apropierii acestor doua partide.

"Acum, gandesc cu totul altfel. Am sperat ca domnul Antonescu are viziune politica, dar domnia sa nu are decat verbiaj. Am sperat ca are continut, dar nu are decat fenta. Luat tare, isi pierde si abilitatea aceasta. Am sperat ca domnul Antonescu este un om politic inspirat, dar nu este. Este in forma maxima numai cand trebuie sa-i injure pe Traian Basescu sau pe Emil Boc. Este prea putin, mult prea putin", apreciaza Sever Voinescu.

Potrivit deputatului PDL, o dreapta politica, asa cum este necesara, va mai avea de asteptat pana sa se manifeste cu adevarat.

"Tristetea este ca Romania are nevoie de acea dreapta acum si nu peste cativa ani. Dar, sa nu disperam: nu e pentru prima oara cand oamenii politici de pe malul Dambovitei nu sunt capabili sa ofere tarii lor ceea ce ea are nevoie. Vor veni vremuri mai bune si oameni politici mai intelepti", mai scrie Voinescu, pe blog.


Citeste mai multe despre   






















915 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    partidul cutzu-cutu si partidul pis-pis ,opozitia (Duminică, 7 martie 2010, 19:08)

    Eneas [anonim]

    ferma impotriva dictatorului Basescu !parca erau mai multe neamuri proaste la congresul PNL decat la PSd dar s-ar putea sa ma insel !
    Daca PDL scapa de Berceanu si Videanuchintesenta si emblema coruptiei in acest partid ,va avea o domnie lunga si fericita !
  • 0 (6 voturi)    
    fara Basescu PNL colaboreaza (Duminică, 7 martie 2010, 19:09)

    asus [utilizator]

    Zburati-l pe Basescu si PNL va colabora . Altfel ramane cum am stabilit.
    • 0 (0 voturi)    
      mare pacat! (Luni, 8 martie 2010, 12:21)

      paula [anonim] i-a raspuns lui asus

      nu cred ca se poate vorbi de PSD ca si un castigator din aceasta inversunare a PNL impotriva colaborarii cu PDL, ci mai degraba de un dezechilibru pe care il manifesta ideologia de dreapta a politicii romanesti;doua partide care au in mare aceleasi teluri si obiective se vad in imposibilitatea unei coalitii din diverse motivatii politice si netinand cont de inetntia comuna pe care o manifesta! chiar daca PDL si-a afirmat dorinta unei alinate cu PNL, acestia refuza sa se alature actualei guvernari!
  • +1 (5 voturi)    
    e greu (Duminică, 7 martie 2010, 19:31)

    dan [anonim]

    sa fii prost mai preda? Voi care nici nu va besiti cu aprobare de la Baselu...nts,nts
  • -1 (5 voturi)    
    Boala lunga moarte sigura (Duminică, 7 martie 2010, 19:31)

    Nea Nelu [anonim]

    Cit timp PDL-ul in frunte cu papusa Boc da cu bita-n balta cu tot felul de idei (masuri) proaste PSD si PNL cistiga. Va pregatiti de urmatoarele algeri si nu aveti pe cine da vina?
  • +2 (4 voturi)    
    nu uitati, domnule Preda! (Duminică, 7 martie 2010, 19:42)

    ion [anonim]

    Cand va uitati dimineata in oglinda, vedeti studentii de la FSP care v-au admirat si au crezut in dumneavoastra; vedeti studentii de la Filozofie care v-au citit; vedeti studentii de la SNSPA carora le-a parut rau ca nu v-au avut profesor.

    Nu veti ramane nici cu functia de parlamentar european, nici cu una (im)probabila in PDL. Veti ramane cu ce aveti cu dumneavoastra an sich si doar atat, daca ar fi sa-l parafrazez pe Socrate in germana.

    Iar la sfarsit nu veti raspunde in fata unui partid, ci in fata unui Dumnezeu al culturii, cum spunea Noica.

    Va stimez prea mult ca sa nu sper in continuare ca, de fapt, pana la urma, nu va veti putea complace in "agnosticism"...
  • 0 (2 voturi)    
    ca de obicei ,pe dinafara acest Preda.. (Duminică, 7 martie 2010, 19:54)

    Eneas [anonim]

    PD a facut tot ce trebuia sa colaboreze cu PNL prin adaugarea particulei -L -cu fazanul de Antonescu marioneta lui Patriciu chiar e munca in zadar !
    si Vadim a luat acum 10 ani in turul doi la prezidentiale mai mult decat Antonescu in 2009 in turuyl 1 si totusi astazi e un zero barat si el si partidul sau ! asa se va intimpla si cu liberalii..asa ca nea Preda nu te mai da strateg de partid,colectioneaza inainte ceasuri si timbre....e mult mai placut!
  • +3 (3 voturi)    
    ALOGENI ? (Duminică, 7 martie 2010, 19:57)

    ARON [anonim]

    Oare astia la PD sunt toti alogeni ????
  • 0 (6 voturi)    
    Domnule Profesor (Duminică, 7 martie 2010, 20:02)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Cred ca turma noastra de animale politice este total rupta de tara adevarata.
    Lumea politicianista crede ca in tara asta exista numai Bucureşcii.
    Si raposatu' PCR tot asa credea.
    Iar Crin Antonica si Lajos Orban (Orăşeanu') din păcate sunt departe de adevărata ţară !
    Dinu Păturiciu vrea putere absolută prin interpuşi .
    • 0 (0 voturi)    
      100% (Luni, 8 martie 2010, 16:21)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      @ Corect. No comernt! DDD
  • +2 (6 voturi)    
    haideti domnilor, putina seriozitate (Duminică, 7 martie 2010, 20:11)

    Tim [anonim]

    Domnule Voinescu, vorbim de respiratul autoritarismului la PNL? Pai la PDL il prizati ca un drog....Iar domnule Preda vorbim de ura revarsata de Antonescu in spatiul public? Poate ca ar trebui inlocuit numele cu Basescu sau cu Boc, ar fi mult mai reusita propozitia... Cum naiba vreti sa volaboreze PNL cu voi cand zilnic incercati sa le smulgeti deputati, primari, etc? Cand partidul vostru e condus de 2 comunistoizi gen Basescu&Boc??? Putina seriozitate totusi....
  • 0 (4 voturi)    
    Sa fim seriosi (Duminică, 7 martie 2010, 20:30)

    Alexandru [anonim]

    Adevarata problema/nemultumire a lui Voinescu este ca daca in PDL este prea putin "basescianism" (ce aiurea suna!), in PNL nu este deloc, ba din contra. Si un copil poate intelege asta.
  • +1 (5 voturi)    
    Parerea mea este ca PDL ar trebui sa renunte... (Duminică, 7 martie 2010, 21:00)

    Rescatorul [anonim]

    Atata timp cat PNL este o gasca dominata de Patriciu si acolitii lui, orice insotire cu acesta este calea sigura catre compromitere. Sa-i lase in "fratia lor rosie" cu PSD si PC, cu care se potrives de minune. Cu cat il ascult mai mult pe Antonescu vorbind, cu atat mai mult imi dau seama ca PNL se indeparteaza tot mai implacabil de liberalism, bun simt si respectul romanilor.
  • +1 (5 voturi)    
    Piedica este de la PNL (Duminică, 7 martie 2010, 22:13)

    Tudor [anonim]

    Atata timp cat singura idee pe care Crin Antonescu o are este opozitia fata de PDL, va fi greu sa se ajunga la un dialog concret.
    PNL a parcurs drumul de la o formatiune politica de dreapta la o anexa a Rompetrol intr-un timp destul de scurt.
    Singura solutie este ca tot mai multi liberali sa se indrepte catre PDL, lasandu-l pe Antonescu si gasca lui sa parcurga toate treptele spre ridicola situatie de a face alianta cu psd-ul
  • 0 (2 voturi)    
    declaratia unui senator al Republicii Romania (Duminică, 7 martie 2010, 22:21)

    taranistu [utilizator]

    http://www.cotidianul.ro/djuvara_omorat_de_un_senator_pdl_n_direct_la_realitatea_tv_intr_o_declaratie-109270.html
  • +1 (5 voturi)    
    normalitate (Duminică, 7 martie 2010, 22:31)

    Victor Gheorghe [anonim]

    exista si normalitate in politica romaneasca iar preda si voinescu sunt doi politicieni de clonat.. succes pe mai departe
  • 0 (2 voturi)    
    Propunere de completare la titlul articolului (Luni, 8 martie 2010, 8:32)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cat timp trio Preda, Voinescu, Monica Macovei nu colaboreaza cu trio Berceanu, Videanu, Blaga, castiga opozitia, este franata restructurarea statului, progresul general rapid, al tarii.
  • -1 (1 vot)    
    cu stima (Luni, 8 martie 2010, 8:39)

    un muscelean [anonim]

    domnule preda cum poate pnl sa colaboreze cu un om ca basescu si cu pd dupa ce ajutat de liberali sa ajunga la cotroceni singura lui preocupare a fost si este sa destructureze acest partid .nu este un castig pentru istorie sa demolezi o constructie de patrimoniu inlocuind-o cu o vila de carton.cu stima domnule profesor
  • +1 (1 vot)    
    Trivialitatea, emblema unor forumisti (Luni, 8 martie 2010, 9:10)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ce bine este ca ni l-a dat iadul pe Basescu! Daca nu ni-l dadea, trebuia va il inventam noi, forumistii, ca sa avem "obiectul muncii". Sa nu-i dam lovitura "de gratie". Sa-l lasam inca viu, sa ne mai serveasca teme de atac.
    Oamenii din tarile civilizate spun despre romani ca sunt violenti, necivilizati.
    In general, critica lor se bazeaza pe observarea comportamentului unor "romani" de categoria a treia, vizitatori "de ocazie", care bantuie tarile bogate.
    Noi, romanii verzi, suntem revoltati fiindca suntem evaluati "la gramada" si ii acuzam pe criticii nostri prea severi deoarece nu vin aici sa vada ca exista si romani civilizati, cu titluri universitare, unele luate chiar "la zi". Criticii ne-ar putea raspunde ca romanii cu scoala, care se pretind a fi civilizati, cu bun simt, isi arata masura (nivelul!) si prin limbajul birjeresc pe care il folosesc, predominant, in comentariile de pe forum. Criticii nu au nevoie sa se oboseasca deplasandu-se pana aici, ca sa ne cunoasca mai bine. Sursa de informatii pe care le-o servim noi, forumistii, transparent, pe tava, este foarte concludenta pentru a-si forma o imagine completa despre poporul roman (inclusiv despre cei cu diplome universitare). Citind agresivitatea duelurilor noastre verbale de pe forum, criticii nostri sunt convinsi ca toti romanii isi bat nevestele si copiii ca, daca, din intamplare, ar fi fost nascuti in Irak, romanii, asa violenti cum se arata pe forumuri (si cei cu "gulere albe"), ar fi umblat cu bomba si cu Kalashnikov-ul la brau si si-ar fi varsat focul pe toti nevinovatii (civilii) intalniti in drum.
    Ce frumos ar fi daca noi, toti forumistii, am folosi un limbaj mai bland, al unei familii ce are acelas "home". Este chiar imposibil? Ce ne impiedica? Firea, precaritatea educatiei noastre?
    Parafrazandu-l pe Mircea Cartarescu, ne-am putea multumi, modest, cu :"Romania noastra cu cocoloase merge mai departe".
    • +1 (1 vot)    
      Poetul avea dreptate! (Luni, 8 martie 2010, 16:27)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      @ Romania a devenit modulara! Poporul se transforma in populatie.In curand Romania va fi "infectata" de sindromul Copenhaga! Doar hotararea UE de a condamna holocaustul comunist si a repune pe rol crimele revolutiei la genocid va fi singurul dus de gheata sa "racoreasca"galceva vorbelor de claca! DDD
  • +1 (1 vot)    
    Crin nu este decat un (Luni, 8 martie 2010, 10:06)

    Aron Deleanu [anonim]

    politician gargaragiu bagat in priza de Patricianul Penal.