VIDEO Momente inedite din Congresul PNL: Crin si Ludovic s-au duelat in teoreme despre ţuţeri.Orban: Sa desfintam institutia ţuţerului; Antonescu: Nu cred ca ţuţerii vor disparea. In final, o reeditare a replicii "Sa-ti fie rusine, Dinu Patriciu!"

de Attila Biro     HotNews.ro
Vineri, 5 martie 2010, 16:46 Actualitate | Politic

In prima zi a congresului PNL, Crin Antonescu si Ludovic Orban s-au contrat pe tema ţuţerilor din partid. Cine sunt ei, ai cui sunt, cine ar putea preda cursuri de management al ţuţerilor? Aflati raspunsul in videoclipul de mai jos. In final, Antonescu a parafrazat celebra fraza: Sa-ti fie rusine, Dinu Patriciu! Afla mai jos pe cine a nominalizat Antonescu in locul lui Dinu Patriciu.



La congresul PNL 2010, fostul premier Calin Popescu Tariceanu il ataca pe Crin Antonescu povestind scene cu ciorba si polonicul lui Bogdan Olteanu. Grabit sa intre in direct la Tv Ludovic Orban uita pret de cateva secunde bunele maniere si, galant cu femeile cum se prezinta, si-a folosit asistenta drept scrumiera.
Vezi video cu toate momentele de mai sus




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7711 vizualizari

  • +20 (44 voturi)    
    "Galant" ca de obicei acest Organ (Vineri, 5 martie 2010, 17:09)

    Dorin [anonim]

    Individ mai nesimtit ca asta n-am intalnit in toata politica romaneasca... Antonescu il concureaza la nesimtire dar nu-l poate depasi. Ce rusine de "liberali"... Mi-e scarba de ei. De toti. Fara exceptie. Pentru ca si aia care tac si se executa inghitind mizeriile stapanilor lor sunt la fel. Lasi, slugarnici si complici la tot ceea ce se intampla in acest partid cadavru.
    • -15 (37 voturi)    
      Base vezi poate ai treaba (Vineri, 5 martie 2010, 17:25)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      te asteapta Nuti sa stabiliti cu ce Euroconstruct mai faceti niste asfaltari ceva
      • +23 (39 voturi)    
        nici o treaba ? (Vineri, 5 martie 2010, 17:37)

        Eduard [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Raspunsul standard liberal:

        - Crinule, de ce ai obligat oamenii sa voteze pe liste la congresul PNL
        - pentru ca Base e un dictator
      • +1 (21 voturi)    
        vrei si matale (Vineri, 5 martie 2010, 18:13)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        o gura de asfalt ? Un polonic poate?
    • -8 (20 voturi)    
      clar ;) (Vineri, 5 martie 2010, 19:54)

      Mama lui Dorin [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Dorin ia treci acasa ca iar ai luat'o pe aratura :).
      Imi plac la nebunie unii dintre cei care comenteaza pe hotnews :))). Ca sa nu mai vorbesc de redactori... Ce sa'ti spun, vine cineva sa'i ia omului tigara din mana si rapid va afectati! In plus, cine mamele voastre spune ca trebuie sa cititi stirile cu PNL? Daca ti'e scarba de liberali fa pasi, sigur nu'ti va simti nimeni lipsa, lipitoare...
      • +4 (16 voturi)    
        POentru Mama lui... (Vineri, 5 martie 2010, 20:11)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mama lui Dorin

        Ne uitam la stiri cu PNL pentruca ,deocamdata, acest partid actioneaza legal in Romania si are reprezentanti in Parlament. Deci ne intereseaza ce prostii face. Prostilie lor afecteaza Romania. Cand va fi trecut in ilegalitate ( pentruca nu a anuntat modificarea de statut la tribunal si nu a asteptat ca tribunalul sa aprobe aceasta modificare) , vom uita acest partid.O.K.?
        • 0 (10 voturi)    
          Hm.... (Vineri, 5 martie 2010, 21:33)

          sebi [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          "Cand va fi trecut in ilegalitate"...aoleu, tovarasul Teohari Georgescu a inviat din morti!
          • +2 (12 voturi)    
            pentru sebi (Vineri, 5 martie 2010, 23:01)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui sebi

            Citeste te rog de ce se trec singuri in ilegalitate . Daca nu intelegi ce am scris poti pune intrebari. Daca am timp te voi lamuri!
            • -1 (1 vot)    
              Sarut-mana (Sâmbătă, 6 martie 2010, 20:57)

              sebi [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

              Chiar va rog sa ma lamuriti, stiti, eu nu ma pricep asa de bine la legislatia romaneasca, avand in vedere ca si facultatea am facut-o in germania. Asadar, intrebarea mea: o instanta judecatoreaca poate hotari trecerea in ilegalitate a unui partid pentru ca nu a indeplinit procedurile legale cu privire la notificarea modificarii statutului? Eu, in inconstienta mea crasa, credeam ca intr-o tara democratica, singurul motiv pentru care un partid poate fi trecut in ilegalitate este, conform art. 40 alin.2 din Constitutie, daca militeaza impotriva pluralismului politic si al democratiei. Si, presupun ca intr-un asemenea caz, Curtea Constitutionala este instanta in masura sa se pronunte, nu un tribunal obisnuit.
              • -1 (1 vot)    
                Draga Sebi (Sâmbătă, 6 martie 2010, 23:30)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui sebi

                Ma bucur ca esti un om care stie sa caute o informatie si singur si nu are nevoie de ajutor. Cauta la" Legea partidelor" si vezi cum se modifica legal statutul unui partid.Si care sunt consecintele daca aceasta modificare nu respecta rigorile legii.
      • -1 (3 voturi)    
        sunt curios (Sâmbătă, 6 martie 2010, 10:55)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Mama lui Dorin

        tie iti plac stirile despre PNL? De ce?
    • 0 (14 voturi)    
      E si tu, esti carcotas (Vineri, 5 martie 2010, 23:12)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Cum nu ai intalnit individ mai nesimtit? Ce naiba... Nastase, Iliescu, Radu Vasile, Ion Iliescu, Basescu, samd. Toti sun la acelasi nivel de nesimtire. Ar trebui sa ii intalnesti si pe astialalti, macar ca sa ai o experienta completa. Mult succes!
    • +4 (8 voturi)    
      Chiar nu te inteleg (Vineri, 5 martie 2010, 23:16)

      mairan [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      De ce e golan? Omul si-a facut treaba. Bine ca nu a avut de facut treaba mare, ca atunci chiar ca ar fi fost nasol pentru tipa aia. Sau poate misto, cine stie, sunt tot felul de aiuriti la congres si pe site-ul asta...
    • 0 (2 voturi)    
      Definitia ŢUŢERULUI în Dilema Veche (Sâmbătă, 6 martie 2010, 20:03)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=210&cmd=articol&id=7718
      "O altă probă de reflex subaltern e lăudarea inerţială a înţelepciunii celui care te conduce. Nici un şef nu e întreg dacă n-are în preajmă un alai de ţuţeri. În orice organizaţie clădită pe o osatură ierarhică se va găsi cineva care îşi va ţuguia aprobator buzele şi va elogia, măcar şi onomatopeic, vioiciunea cerebrală a superiorului. Ţuţerul funcţionează în răspărul unui vers de acum treizeci de ani al lui Romulus Vulpescu: "În fiecare prost presimt un şef". Pentru un ţuţer care îşi face bine meseria, şeful e sclipitor şi infailibil pînă în ultima clipă a mandatului. În secunda următoare debarcării, el devine o loază cu pretenţii, un dobitoc patentat, iar admiraţia vociferantă a gudurătorului se mută asupra viitorului ocupant al funcţiei/scaunului. Căci un ţuţer cum scrie la carte trebuie să stăpînească la perfecţie gesticulaţia şi retorica parvenitului. Tot din cîmpul reflexului subaltern vine şi grija anticipativă a inferiorului faţă de şef. Şeful trebuie păzit de primejdii, flancat cu devotament, ţesălat mai ceva ca un pursînge arab. Atitudinea de tipul "o să aveţi o scamă" nu poate lipsi din repertoriul unui linguşitor cu pretenţii. Subalternul cu miere în glas şi lipici pe palme respiră molatic lîngă reverul şefului, gata să pună mîna pe pămătuf, pe periuţă, pe orice îi poate folosi în gimnastica de slugărnicire. Pentru el, şeful e o statuie mobilă, un atlet al dreptăţii, un far care luminează pînă la orbire. Or, raportarea la un asemenea om necesită cîteva instrumente pe care nu le mînuieşte chiar oricine: temeneaua amplă, genuflexiunea decisă, prosternarea tîmpă. Sigur, vorba populară spune că nu e bine să stai în faţa şefului şi înapoia calului. Însă absolutizările sînt imprudente. Există fachiri ai oportunismului care ţin să păşească în faţa şefului tocmai spre a-l feri de pericole. Curaj şi dorinţă de-a ocroti, de-a încasa glonţul care nu-ţi e destinat - iată o nouă reţetă a pătrunderii pe s
  • +14 (26 voturi)    
    PNL (Vineri, 5 martie 2010, 17:35)

    anonim [anonim]

    Dupa razboiul fratricid din PSD a venit razboiul patricid din PNL.
  • +8 (18 voturi)    
    liniste (Vineri, 5 martie 2010, 18:45)

    I [utilizator]

    care erau cu linistea, astia sau PSD-ul? ca nu mai tin minte
  • +5 (11 voturi)    
    LoL (Vineri, 5 martie 2010, 19:26)

    darthmaul [anonim]

    Vai si-amar opozitie si PNL.
    Mai Lavinia Sandru lipsea de pe acolo. :))
    Orban nici n-apucat sa expire fumul de la tigara ca sa si apucat s-o pupe pe gagica aia. :))
  • +2 (12 voturi)    
    Golania liberala actuala (Vineri, 5 martie 2010, 19:56)

    Alf [anonim]

    Unde sunt liberalii de altadata? Sau mai binezis, cum ar suporta vechii liberali marlaniiile actualilor si cum s-ar simti ei la un asemenea congres in care, lina principala ideologica liberala este insultarea co-competitorului?
  • +8 (18 voturi)    
    au liberalii de unde alege (Vineri, 5 martie 2010, 21:43)

    suca [anonim]

    au de ales intre un cantaret chefliu si un chiulangiu cronic. Amandoi controlati de un hot nesimtit.

    cu astia doi ei vor sa puna bazele liberalismului in Romania... Doamne apara si pazeste!

    Scandalul cu votul pe liste a fost doar o fumigena. nu vedeti ca nu candideaza decat tot protejatii lui patriciu? nu vedeti ca niciun locotenent n-a iesit in zilele premergatoare congresului sa spuna pe cine sustine? orban s-a inscris cu 2 min inainte de timpul limita. pot pune pariu ca a depasit termenul. dar crin nu trebuia sa candideze singur. nu dadea bine la bobor. ca nu este democratie in partid :)
    jocurile sunt facute in pnl. ei doar sunt niste mascote pt a mai crea un pic de circ. nimeni nu misca acolo in front.
    • +3 (9 voturi)    
      Auzi si tu (Vineri, 5 martie 2010, 23:14)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui suca

      Jocurile sunt facute pe scena politica de 20 ani, tu pe ce lume traiesti? Astea-s showuri pt fraierii care au timp sa se uite la tv sau sa piarda timpul pe net. Hai, treceti inapoi la munca, ca o sa ajungem si noi ca Grecii. Si aici nu ma refer la perversiunile cu baieti de 12 ani...
  • -1 (1 vot)    
    este bine (Sâmbătă, 6 martie 2010, 6:43)

    Lucian* [anonim]

    putem dormi mai linistiti. Stima acum ce este un tuter :P.
    Nu stiu de ce este asta o noutate?
    Parca toti care se afla la putere au si cativa din astia....
  • +2 (4 voturi)    
    Vai ce patetic! (Sâmbătă, 6 martie 2010, 8:46)

    varlana [anonim]

    M-a impresionat pana la lacrimi, discursul patetic al acestor doi lingai (crin si organ). Asta mica a mea inca mai varsa si acum de sila. Cum faceau ei pauze intre cuvinte, se mai uitat strategic in sala sa vada daca toti auditorii arau atenti la ce ineptii debiteaza. In concluzie: nu mai exista partid liberal si doar grupuri de interese manipulate din umbra de tuciuriul patriciu care la randul lui este "sforarit" de pe la moscova.
  • 0 (2 voturi)    
    tzutzer?? (Sâmbătă, 6 martie 2010, 8:49)

    adfadsf [anonim]

    cine imi explica si mie ce e ala tzutzer ca nu am gasit pe dexonline... astia deja vorbesc codat.
    • +1 (3 voturi)    
      vezi comentariul de mai sus (Sâmbătă, 6 martie 2010, 21:09)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui adfadsf

      Definitia ŢUŢERULUI în Dilema Veche
  • +1 (3 voturi)    
    jefuitorii (Sâmbătă, 6 martie 2010, 11:04)

    aviatortul [anonim]

    Care sunt şansele ca statul român să-şi mai vadă înapoi toţi banii pe care îi datorează Rompetrol Rafinare?Proprietarul companiei nu mai este Dinu Patriciu, ci kazahii de la KazMunaiGaz (KMG), care vor să delisteze Rompetrol Rafinare (simbol RRC) de la Bursa de Valori Bucureşti.
    Saga obligaţiunilor deţinute de stat la Rompetrol Rafinare a început pe 30 septembrie 2003. Guvernul de atunci, condus de Adrian Năstase, a convertit datoriile acumulate de-a lungul timpului de companie, cifrate la 2,1 miliarde lei (571 milioane euro), numită la acel moment Petromidia, în obligaţiuni cu o scadenţă de şapte ani. Ordonanţa executivului din 2003 şi legea din 2005 oferă mai multe avantaje companiei, deţinută de Dinu Patriciu, care are, de exemplu, posibilitatea convertirii obliga ţiunilor în acţiuni. În schimb, statului nu îi rămân prea multe opţiuni când vine vorba despre recuperarea creanţei. În septembrie 2007, Patriciu a vândut pachetul majoritar de 75% din acţiuni al Rompetrol către compania kazahă KazMunai- Gaz. În 2009, şi restul de 25% din acţiunile grupului au trecut de la miliardarul român la kazahi.
  • 0 (4 voturi)    
    Acest congres sulfuros (Sâmbătă, 6 martie 2010, 13:00)

    Dana [anonim]

    Orban e un obraznic si nesimtit; Antonescu , un derbedeu de Tulcea, mai obraznic, mai arogant si mai nesimtit; discurs umplut cu vorbe, vorbe, vorbe goale si dincolo de ura si atac la adresa presedintelui tarii, nimic. Si daca a mai luat-o si pe Nicolai, gardian de penitenciar dupa infatisare, gestica si duritate, langa el, e clar ce haita de politicieni vor conduce PNL. Poate asa va ajunge acest partid acolo unde si altii au trimis PNT-CD-ul.
  • 0 (2 voturi)    
    NU se poate!!! (Sâmbătă, 6 martie 2010, 14:28)

    Dubai [anonim]

    Si eu naivul de mine care credeam ca Orban e antisemit.. Deci pe pozitii doctrinare, fiti gata, adunarea la pnl via tel aviv, start! Dar noi stim deja cine castiga, deci va zic Shalom..
  • +1 (5 voturi)    
    se poate (Sâmbătă, 6 martie 2010, 16:36)

    veorela [utilizator]

    ma ,PDL-isti,nu aveati treaba cu guvernarea ? mergeti si scoateti tara din criza,nu tot criticati PNL.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotnews.RO (Luni, 8 martie 2010, 19:50)

    Andrei [anonim]

    Aha, deci se poate si cu diacritice!