Slujbe, rugaciuni, spectacole si mitinguri de sustinere pentru primarul Antonie Solomon

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2010, 14:34 Actualitate | Politic

O slujba de rugaciune pentru eliberarea primarului Craiovei, Antonie Solomon, arestat preventiv pentru luare de mita a fost oficiata, joi, la biserica din localitatea doljeana Leamna, informeaza Agerpres.

UPDATE: Inspectorii Agentiei Nationale de Integritate ii verifica averea lui Antonie Solomon, dupa ce au primit, in urma cu zece zile, o sesizare din partea unei publicatii din Craiova in legatura cu posibile nereguli in cazul averii primarului, arestat miercuri pentru coruptie, informeaza Mediafax.

Biserica de la Leamna, localitate situata la 10 km de Craiova si unde primarul Solomon are o casa de vacanta, a fost ridicata cu sprijinul financiar al primarului Craiovei.

Parohul bisericii din Leamna, preotul Alexandru Gaspar, le-a spus celor peste 50 de enoriasi prezenti la slujba ca spera ca duminica Antonie Solomon sa fie prezent la slujba impreuna cu familia, asa cum face in fiecare duminica.

In timp ce slujba avea loc in biserica, in curtea lacasului de cult s-au adunat mai multi tineri care au scandat lozinci pentru eliberarea primarului Solomon: "Solomon eliberat!' si "Solomon, Solomon, primarul primarilor".

Slujba de la Leamna face parte dintr-un program de actiuni de solidaritate cu primarul Craiovei, Antonie Solomon, care au loc joi in Cetatea Baniei.

Astfel, de dimineata, la toate ghiseele de relatii cu publicul ale Institutiei Primarului Municipiului Craiova au fost afisate zeci de mesaje de solidaritate cu primarul Craiovei, iar pe fatada cladirii principale a Primariei Craiova a fost amplasat un mash cu un mesaj de sustinere pentru primarul Antonie Solomon.

In toate punctele de relatii cu publicul, precum si pe cladirea institutiei a fost afisat mesajul ''Antonie Solomon, primarul din inimile noastre!'' si ''Un suflet mare nu poate fi inchis niciodata''.

La ora 17.30, in fata sediului principal al Primariei si pe Esplanada Teatrului National ''Marin Sorescu'' va fi organizat un miting de sustinere pentru primar.

De asemenea, la ora 19.00, la Teatrul Liric din Craiova va avea loc un spectacol in cadrul caruia se vor reuni artisti ai tuturor institutiilor culturale subordonate Consiliului Local, care vor sustine un moment artistic in semn de solidaritate cu primarul Antonie Solomon.

Reactia BOR: Biserica se roaga pentru cei in necaz

Biserica Ortodoxa are rugaciuni pentru toata lumea, inclusiv pentru cei aflati in necaz, iar primarul Craiovei, Antonie Solomon, se afla la mare necaz, a explicat purtatorul de cuvant al Patriarhiei, preotul Constantin Stoica.

"Exista rugaciuni pentru cei bolnavi, pentru cei aflati in necaz, pentru cei intemnitati. Biserica nu poate sa faca diferente intre credinciosi, sa-i imparta pe categorii, ci se roaga pentru toata lumea', a declarat, pentru Agerpres, preotul Constantin Stoica.


Citeste mai multe despre   






















1601 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Ce treaba are biserica? (Joi, 4 martie 2010, 14:42)

    Surfer [utilizator]

    e ceva nou, pana acum se limitau la a-i face cetateni de o(r)noare al municipiului, acum vad ca intervine si biserica.

    parca suntem in evul mediu, in epoca fanariota.
    • +10 (10 voturi)    
      auzi la ei (Joi, 4 martie 2010, 14:49)

      roman ion [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      cu 100000 euro gasiti in primarie si cu nu stiu cate sute gasite acasa se roaga pentru el.. asa o sa murim agatati cu ei de gat..x
    • +5 (5 voturi)    
      Nu ai dreptate (Joi, 4 martie 2010, 14:50)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

      Mergi putin mai inapoi in timp, eu nu vad niciun element de civilizatie in tara aia.
    • +9 (9 voturi)    
      Evul mediu.... (Joi, 4 martie 2010, 16:16)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Asta e .... romanica e in evul mediu timpuriu.
      Daca astfel de manifestarii de dispret si presiune asupra actului de justitie se intamplau intr-un catun uitat de lume, mai treaca mearga.... dar intr-un oras ca si Craiova ????
      Manelizarea romaniei este din ce in ce mai evidenta ...din pacate.
    • +3 (3 voturi)    
      biserica ortodoxa sfinteste tot ce se plateste (Joi, 4 martie 2010, 18:12)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

      Cu un patriarh buna administrator ?!
    • +1 (1 vot)    
      hahaha (Vineri, 5 martie 2010, 11:36)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

      au uitat sa cheme un sobor de preoti
  • +16 (16 voturi)    
    Solomon si Gutau va iubim ca ca voi nu gasim (Joi, 4 martie 2010, 14:51)

    Cetateanul Turmentat [anonim]

    Ii asteptam la Rm. Valcea, consilieri PDL au modificat Regulamentul de acordare a titlului de cetatean de onoare si are mari sanse sa intre in posesia unui astfel de titlu. Am fi mandri ca avem 2 puscariasi cetateni de onoare ai Ramnicului....Solomon si gutau va iubim ca ca voi nu gasim
  • +12 (12 voturi)    
    Ciudat (Joi, 4 martie 2010, 14:56)

    ion [anonim]

    Ce a facut omul asta in orasul asta de ii asa iubit? A luat/dat/ajutat/facilitat mita? la puscarie cu el. Ce treaba are biserica cu asa ceva?
    Pana nu ajung in puscarie niste primari/prefecti/parlamentari/moguli pana atunci de tara asta nu se alege nimic.

    Culmea mai este si cate unu prins si hop ii cetatean de onoare. Ca la noi la nimeni
    • +8 (8 voturi)    
      Uite ce a facut Solomon (Joi, 4 martie 2010, 16:43)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ion

      Ce a facut Solomon?

      A luat spaga la greu, dar a avut grija sa mai curga si pe la amaresteni, mai o biserica, mai o panseluta, mai un concert, mai o fantana.

      Oamenii se bucura. Ei nu au habar ca centrul orasului a costat enorm (500 de milioane euro) si ca primaria nu isi mai permite alte investii 20 de ani de aici incolo. Ei nu au aflat ca toate concertele "gratuite" oferite de primarie sunt supra-umflate la cheltuieli, inclusiv prin spagi. Vezi doar cazul in care impresarul lui Andrea Bocelli a renuntat la concert in Craiova. Impresarul a declarat ca primarul Solomom i-a cerut mita pe fata pentru concert 60.000 de euro (uite aici http://www.craiova-online.ro/stiri-din-craiova/2620-primarul-craiovei-spaga-de-la-bocelli.html). Daca impresarul dadea suma asta, craiovenii s-ar fi bucurat de un mare concert si ar fi spus: mama, ce concert, ce primar meserias avem! (si ce am platit noi din banii nostri 440.000 de euro lui Bocelli si 60.000 euro lui Solomon)

      Solomon e din categoria cea mai rea a primarilor din Romania: primarii bidinea. Dau un var, pun o panseluta, fac o fantana cantatoare, astupa o groapa. Nimic major, legat de infrastrucra orasului, care infrastructura ar trage dupa ea mai multi bani (gen extindere zona metropolitana sau creare infrastrura catre zone industriale noi). Toate chestiile astea de fatada costa enorm, sunt pline de spagi si ajuta in mod minim la dezvoltarea orasului. Sunt multi asa: din categoria asta sunt si Mazare, Pendiuc (Pitesti) sau Piedone (sector 4). Chiar si Oprescu avea tendinte, dar i-a mai dat consiliul local peste degete.

      Si primarii astia castiga repetat alegerile. Cate au facut ei saracii pentru orasele lor, cate panselute au pus, cate concerte au dat la popor, ce fantani cantatoare au ctitorit ei, cata spaga au luat ..

      Exemplu: Solomon avea acasa 200.000 de euro cash. Ce om normal umbla cu asemenea sume cash si de ce? Grea intrebare, nu-i asa?
  • +12 (12 voturi)    
    Doamne, iarta-l pe robul tau Solomon, (Joi, 4 martie 2010, 14:56)

    yellowdog [utilizator]

    pentru mitele luate si coruptia institutionalizata, chiar daca a stiut ce face, a facut ca era orbit de bani si dispret. Iarta-l pe primarul inimilor noastre, ca ne-ar durea inima sa vedem un corupt judecat si poate condamnat.
  • +11 (13 voturi)    
    rushine! (Joi, 4 martie 2010, 14:57)

    Codruta N [utilizator]

    O sa ajungem cunoscuti prin aia ca suntem tzara unde tre' sa fii infractor ca sa ajungi "cetatean de onoare", unde popii in loc sa se ocupe de copiii strazii sau de batranii bolnavi fac slujbe pentru hotzi si unde institutiile publice fac apologie pentru incalcarea legii!
    Asa scarba cum imi e de ce se intampla aici de vreun an incoace, nici macar pe vremea lui Ceausescu nu mi-a fost!
    Halal tzara! si halal "cetatzeni"!
  • +7 (7 voturi)    
    retarzi (Joi, 4 martie 2010, 15:02)

    coco [anonim]

    retarzii aia chiar cred in Man In Black, si vine unu de le arata o lanterna si le sterge memoria si acuzele aduse solomonului.....
  • +9 (9 voturi)    
    Politia ce face? (Joi, 4 martie 2010, 15:05)

    Radu [anonim]

    Politia ce face? Folosirea resurselor publice in actiunile respective e infractiune. De asemenea, afisarea de mesaje de sustinere la primarie, la oficii de relatii cu publicul etc. ar trebui sanctionata disciplinar. Scopul institutiilor statului nu este sa submineze autoritatea justitiei.
  • +9 (9 voturi)    
    :) (Joi, 4 martie 2010, 15:17)

    ion voicu [anonim]

    cum putea biserica ortodoxa romana sa stea deoparte de bietele oitze ratacite printre infractiuni?
    simptomatic as spune. mai ales intr-un stat laic garantat prin constitutie.
    :)
  • +10 (10 voturi)    
    A LUAT MITA (Joi, 4 martie 2010, 15:27)

    lucianmotzul [anonim]

    sa faca puscarie,coruptul sustinut de alti corupti ,trebuie sa se faca curatenieeeeeeeeee ,altfel nu se poate.Ai calcat gresit ,nu respecti legea platesti cu libertatea ,NIMENI NUI DE NE INLOCUIT.Mai potolitiva mai retardatilor,LEGEA trebuie respectata de toti ,ce daca esti primar tu esti mai cu mot ,te supui legilor,
  • +4 (6 voturi)    
    Urmeaza parastasu`... (Joi, 4 martie 2010, 15:37)

    Ronin [utilizator]

    ....daca il infunda baietii. Sa faca puscarie daca-i vinovat. Apropo....pe cand si cativa saltati de la opozitie? Stiu io` pe unu Nastase care ar fi un candidat perfect. Sau opozitia e "curati", vorba lu` Marean? Numa` Base e de vinaaaaaa!?!?
  • +5 (5 voturi)    
    Mă înșel... (Joi, 4 martie 2010, 16:01)

    mamacerghida [utilizator]

    ... sau cumva Eugen Ionescu e născut în Craiova?! Asta explică multe de ce a scris “Rinocerii”
    • +6 (6 voturi)    
      te inseli (Joi, 4 martie 2010, 16:36)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui mamacerghida

      Eugen Ionesco e nascut in Slatina!
      Oricum ma ingrozesc de ce vad!
      Ce dracului suntem asa de prosti!
      • +1 (1 vot)    
        la Slatina, la Bercea (Vineri, 5 martie 2010, 11:36)

        Tataie [anonim] i-a raspuns lui rochiri

        Merge si cu Slatina, cred ca Mircea Basescu si Bercea Mondialu lecturau din Ionesco la botez :)
  • +7 (7 voturi)    
    primar (Joi, 4 martie 2010, 16:03)

    toto [anonim]

    traiasca republica romanica tara primarilor si a angajatilor de la primarii
  • +2 (2 voturi)    
    Stat mafiot 100% (Joi, 4 martie 2010, 18:24)

    cittizen [anonim]

    Imi pare nespus de rau ca nu reusesc sa parasesc Romania prin "transfer legal" in alta tara. Statul Roman nu mai imi ofera nimic, nici macar securitate. Au ajuns infractorii sa fie iubiti de populatie... Unde mama dracului ati mai vazut asa ceva pe Planeta? In Somalia - DA, in Zair sau Congo - Da, in Afganistan - DA, in Cecenia - DA. In Germania, in Olanda, in Franta, in Austria, in Elvetia, NICIODATA nu ar fi iesit nimeni sa sustina un banuit de infractiuni de coruptie! Sunt educati sa scuipe infractorii si nu sa-i faca cetateni de onoare si sa faca mitinguri de agresiune asupra justitiei. Ptr SRI, SIE, CSAT, Guvern, Parlament si MAI : ati lasat infractorii sa mearga prea departe. Ii arestati cu greu si cu miros politic. America, dupa ce si-a dat seama ca nu mai poate lasa mafia, care patrunsese in toate structurile de stat (Senat, Politia, Fiscul, Sindicatele etc - la fel ca si in Romania), cu toata forta interna de reactie de care dispunea a avut nevoie de 15 ANI (!!!) si de mii de arestari ca sa demonstreze ca STATUL American este o forta de temut. Salile de judecata erau pline cu 70-80 de arestati si nu cu doi infractori marunti. Puneti in pericol siguranta cetatenilor romani care detesta infractorii si ii expuneti prin lipsa de reactie la astfel de evenimente precum cele de la Ramnic si din Craiova. Puneti in pericol chiar si siguranta Europei lasand infractorii sa se apropie de Mugur Isarescu, Traian Basescu si Emil Boc. Ati permis virusarea tuturor structurilor STATULUI ROMAN si va faceti vinovati de INALTA TRADARE!!! Sper, o data, sa platiti pentru asta.
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE CRAIOVA ! (Vineri, 5 martie 2010, 7:52)

    toma [anonim]

    rusine valcea !
    rusine bor !
  • 0 (0 voturi)    
    pedeleala (Vineri, 5 martie 2010, 9:30)

    Vichy Stoicanita [anonim]

    toti cei care au platiti pentru campania fetei lui Zeus ca sa mearga la Bruxeles trebuie dati la fund cu calus in gura; poti paria ca ei nu vor pati nimica dar terbuia ca marinarul sa le dea unanbot sa fie cuminti si sa nu spuie nimic, hahahaaa
  • +1 (1 vot)    
    solomon (Vineri, 5 martie 2010, 9:57)

    antipatriot [anonim]

    era de asteptat ca biserica patriotica nationala sa se roage pt.Solomon,pentru ca si ei vor sa fure definitiv,cu titlu de proprieate cu tot,paminturile,casele parohiale,cimitirele si bisericile greco catolice, ca e majoritara,nu-i asa?.Ei se roaga pt.beneficiarii furturilor,nu pentru victime!De altfel nu am auzit niciodata ca BOR sa ia vre-o atitudine in legatura cu crimele armatei si securitatii romanesti din Decembrie 89,si sa-i condamne pe criminali.Probabil chiar se roaga si pt.ei.(ca de ex.pt.V.A.Stanculescu,ca-i in"necaz",vezi doamne.)
  • 0 (0 voturi)    
    BOR si Solomon (Vineri, 5 martie 2010, 10:23)

    Tataie [anonim]

    Nu inteleg. BOR se roaga pentru reusita afacerilor necurate ale lui Solomon ? Sau se roaga pentru ca Solomon sa se lasa de furat ?
  • +1 (1 vot)    
    Sustinere (Vineri, 5 martie 2010, 12:11)

    Alionte [anonim]

    Niste primitivi, e tot ce pot spune! Biserica inclusa!