Monica Macovei: Antonie Solomon ar trebui suspendat din PDL

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2010, 19:25 Actualitate | Politic

Monica Macovei
Foto: Rompres
Monica Macovei afirma, la Realitatea FM, ca primarul Craiovei, Antonie Solomon, ar trebui suspendat din PDL cat mai curand posibil. Ea afirma insa ca acest caz, alaturi de cel al lui Mircia Gutau, "arata ca PDL nu intervine in justitie".

Fostul ministru al Justitiei a precizat ca in statutul PDL excluderea este prevazuta numai in cazul unei condamnari definitive. Macovei a adaugat ca a propus modificarea statului, astfel incat persoanele arestate preventiv sau trimise in judecata sa fie automat suspendate din partid.

"Presupun ca vor urma si alte dosare, pentru ca stim ca exista coruptie in Romania", a continuat ea, precizand insa ca "prin cateva cazuri de condamnari" nu se rezolva problema coruptiei din tara. In opinia sa, mecanismul de cooperare si verificare pe justitie instituit de Comisia Europeana nu ar trebui sa inceteze daca Romania nu dovedeste ca a respectat toate cerintele europene.

In ceea ce priveste exceptiile de neconstitutionalitate invocate de Adrian Nastase si de alti politicieni in dosarele cercetate de justitie, Monica Macovei considera ca acestea demonstreaza ca cei care recurg la astfel practici stiu ca sunt vinovati.

"Daca tot clamezi nevinovatia de ce nu vrei sa te judeci cat mai repede, ca sa arati ca esti nevinovat. La nivel subiectiv, imi arata ca (Adrian Nastase, n.r.) stie ca e vinovat si vrea sa amane un verdict cat mai mult posibil", a explicat ea.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1865 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    problema coruptiei (Miercuri, 3 martie 2010, 19:38)

    cristi [anonim]

    exista peste tot..Germania, UK, Franta..samd. ce e nasol la noi e faptul ca astia traiesc numai pentru spaga..altceva nu au in cap.. acced la funtii de conducere doar cu gandul ca se vor imbogati peste noapte din spagi si comisioane. se trezesc 1 data la 4 ani si astupa niste gropi in asfalt, curata parcurile si se comporta de parca ne-au facut cine stie ce mare favor. prosti suntem noi ca suntem asa dezbinati si nu stim sa ne aparam drepturile.. stam toata ziua si acceptam mizeria asta de clasa politica, clasa care in proportie de 80% ar trebui sa fie repartizata la sectia "Sapat Canale"
    • +5 (5 voturi)    
      da (Miercuri, 3 martie 2010, 19:56)

      Pileati [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      sunt de acord...
  • -10 (14 voturi)    
    macovei e tot varza (Miercuri, 3 martie 2010, 19:41)

    leo [anonim]

    Nu este in regula ceva cu macovei asta. Ideea e sa fii judecat pe lege sau pe vorbe? Cum poate sa vorbeasca asa un fost procuror? Nu a inteles nimic din viata asta in legatura cu libertatile omului.
    • +5 (7 voturi)    
      uiti ceva (Miercuri, 3 martie 2010, 20:39)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui leo

      ala este deja arestat!
      Crede-ma ca nu te aresteaza nimeni in Romania daca nu esti practic deja condamnat.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu te cred (Miercuri, 3 martie 2010, 21:26)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        GC Paunescu, D. Patriciu, DT Remes. Trei exemple notorii scoase... la repezeala. N-am chef sa mai caut si altele. Mai sint suficiente. Arestari facute doar ca sa vada si cetateanul ca "anticoruptia lucreaza".
      • +4 (4 voturi)    
        Lucien, pe ce lume traiesti??? (Miercuri, 3 martie 2010, 21:37)

        Tim [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        As putea sa-ti dau n exemple de arestari chiar cu 6 luni de arest durata care nu s-au finalizat cu nimic, nicio condamnare :)))))))
        Asa ca lasa te rog judecatile astea imature...
      • +1 (5 voturi)    
        varza si leone (Miercuri, 3 martie 2010, 21:44)

        precuror de serviciu [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        papa leone, doamna macovei propune suspendarea. nu demiterea, nu excluderea.
        momentan e retzinut pe baza de probe.
        in momentul cand va fi condamnat, daca va fi, se va hotari si excluderea.
        deci, prezumtzia de nevinovatzie si suspendarea se ingaduie reciiproc.
      • 0 (0 voturi)    
        Crede-ma, (Joi, 4 martie 2010, 7:56)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        poti fi arestat numai sa vada poporul la TV ca justitia lucreaza.Si sa te sperie,sa stii cum sa te comporti pe viitor.Apoi esti eliberat si nu mai aude nimeni de tine.Vezi cazul aluia de i-a vandut apartamentul lui Ioana Basescu,imi scapa numele.Ati mai auzit ceva despre el?!Credeti ca a fost condamnat?!Eu nu.A primit si omul un semnal,sa-si bage mintile-n cap.Asa ca...
    • +2 (4 voturi)    
      cine o fi varza? (Miercuri, 3 martie 2010, 21:30)

      suca [anonim] i-a raspuns lui leo

      adu-ti aminte ca nastase si-a trimis o data dosarul la CC pt o ca spunea el, ca o lege dupa care era judecat este neconstitutionala. surpriza, legea fusese promulgata de guvernul condus de el si semnata de el :)
      altadata, dupa o pauza de un an de zile, la prima infatisare au amanat procesul de doua ori consecutiv, pt ca, stupoare... avocatii lui nu au facut copii la cd-urile dupa dosar. asta timp de un an de zile.

      la asta se refera Macovei, nu la faptul ca este judecat dupa lege sau nu.

      una este libertatea alta este nesimtirea si tupeul cu care ne trateaza bombonel.
    • 0 (0 voturi)    
      replica pentru "leo" (Joi, 4 martie 2010, 9:36)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui leo

      Care "libertati"? Libertatea de a fura si a ramane nepedepsit? Aceea de a te situa deasupra legii?
      Macovei are perfecta dreptate, iar calificativele folosite de tine la adresa ei, te plaseaza in afara bunului simt! Unde nu-s argumente , da-i cu mitocania!
  • +2 (2 voturi)    
    CONDAMNARI DEFINITIVE !!! (Miercuri, 3 martie 2010, 20:25)

    toma [anonim]

    coruptie este,stim,dar sa mai fie si pedepsiti,nu numai preventiv !
    poate asa se mai potolesc,ca n-au frica de nimc !
  • +3 (3 voturi)    
    DIASPORA ROMANA DIN ITALIA (Miercuri, 3 martie 2010, 20:52)

    Ing. Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Coruptia cronica din Romania se manifesta in toate directiile . Consecitele le simtim si noi aici departe de tara .
    Alegerea d-v pe lista PDL, va obliga moralmente la o pozitie mult mai ferma vizavii de sistemul generelizat de coruptie.
    Nereusita va lasa si asupra d-v semne de intrebare .
    Sunteti exceptia de la regula . Va rugam sa nu ne dezamagiti inca odata .
    Asteptam sa auzim si de bine .
    De la Padova
    Ing. Die Nicolae Alexandru-Presedintele Asociatiei
    "Romeni di Padova"
  • +2 (2 voturi)    
    completare (Miercuri, 3 martie 2010, 21:03)

    dondan [anonim]

    Mare dreptate ai Cristi nu stiu de ce suntem chiar asa incuiati. practic se dovedesc acte de coruptie si gainarii in fata noastra a opiniei publice si parca suntem de piatra
    pana lichelele astea politice nu inteleg ca sunt alesi in slujba cetatenilor nu vom avea oameni care sa puna umarul la a face ordine ci numai dezordine
    • +3 (3 voturi)    
      ..fara coruptie? (Miercuri, 3 martie 2010, 21:17)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui dondan

      Voi ati luat-o razna....? Fara cstoruptie suntem in pom.... nu mai facem o afacere, nu mai luam o autorizatie, fiscul ne calca zilnic.......
      Vrem coruptie, vrem spaga (ai idee cat costa un post la stat? de unde imi scot banii apoi?) vrem sa mearga treaba in tara!
  • +1 (1 vot)    
    ..nu mai spune!? (Miercuri, 3 martie 2010, 21:14)

    Nicky [anonim]

    Dar cand v-a dat contracte de lucrari pe bani grei....nu trebuia suspendat?
  • +2 (4 voturi)    
    "L" (Miercuri, 3 martie 2010, 21:39)

    rochiri [utilizator]

    Macovei are dreptate dar am impresia ca L-ul din PD-L devine tot mai mic ....
    Ei de acolo de sus nu realizeaza ca multi au votat pentru L nu pentru PD.
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Joi, 4 martie 2010, 1:00)

    cetateanul [anonim]

    Ar trebui sa facem ca pe vremea stalinista, cati dusmai ai poporului sunt la Craiova? pai, trebuie sa arestam 1000, desi eu cred ca in banie sunt 5-7 mii de corupti notorii.
  • 0 (0 voturi)    
    PRIMARUL - ANTONIE SOLOMON (Joi, 4 martie 2010, 14:38)

    simona marta [anonim]

    Stimata Doamna Macovei,
    FOARTE RUSINOASA propunerea Dvs.!!!!!
    Pana justitia nu isi spune verdictul - UNDE ESTE PREZUMTIA DE NEVINOVATIE????
    Dati-va Dvs. demisia !!!!
    Sunt locuitoare a orasului Craiova si din punctul meu de vedere primarul nostru este un foarte bun gospodar.
    Este un Om cu coloana vertebrala.
    Cum puteti sa negati votul locuitorilor acestui oras care l-au reales?
    ADICA SUNTEM TOTI TAMPITI ???!!!
    VA ESTE RUSINE CU NOI?
    Am observat ca si pe canelele media tot ce s-a intamplat si cu scandalurile intre clanurile de tigani...erau supermediatizate.....in defavoarea locuitorilor si a edilului nostru.
    Am fost "luati peste picior"........ si judecati in modul cel mai josnic.
    Din partea Dvs. as dori sa vorbiti deschis despre coruptia din Aparatul de Justitie.
    De ce nu va pronuntati asupra unor lucruri GRAVE SI FARA PRECEDENT CARE AU LOC PRINTRE COLEGII DVS.???
    Am incredere ca se va face DREPTATE!
    SI DACA PRIMARUL NOSTRU ESTE CERCETAT LASATI ORGANELE IN DREPT SA-SI FACA DATORIA ...........FARA A MAI RECURGE LA ASTFEL DE COMENTARII !
    Noi, craiovenii vom solicita Comisiei Europene pentru Justitie sa verifice si activitatea Dvs. - trecuta si prezenta?
    Ce parere aveti de aceasta idee a oltenilor?
  • 0 (0 voturi)    
    Coruptia,bat-o vina (Joi, 4 martie 2010, 18:53)

    Justitia cea chioara [anonim]

    Vai,vai doamna Macovei!Ati spus ceva si cand a fost vorba despre primarul Aradului,finul lui Zeus!
    Ati auzit ceva?De aceea justitia e chioara si vede numai cu un ochi !Saracul Solomon,numai cel de sus il mai poate scapa!Sper sa fie liber ca sa aiba ce spune,sau ramane mut pe viata!Uitati-va la Gigi Becali!