Liderul grupului PD-L din Senat: Cerem sanctionarea lui Geoana prin revocarea sa de la sefia Senatului. Sesizarea e semnata si de senatori PSD

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2010, 14:19 Actualitate | Politic

PD-L cere sanctionarea presedintelui Senatului, Mircea Geoana, prin revocarea sa din functie. Anuntul a fost facut de liderul grupului PD-L din Senat, Traian Constantin Igas, care a rectificat solicitarea initiala inaintata de democrat-liberali, care se referea la suspendarea lui Mircea Geoana. "In ultima perioada, din demersurile PSD si ale lui Mircea Geoana a inceput sa se rupa echilibrul in Senat", a declarat liderul grupului PD-L din Senat.

Iulian Urban, senator PD-L, a explicat ca cererea va fi formulata de senatori, nu de grupuri parlamentare. "Nu este vorba despre o decizie luata politic, ci vorbim de incalcari ale regulamentului si de un abuz. Noi, in calitate de senatori, avem dreptul sa cerem ca acest abuz sa fie sanctionat, iar forma de sanctiune este revocarea din functie", a continuat acesta.
  • "S-ar putea sa aveti surprize pe aceasta lista, cu senatori de la PSD care cer revocarea lui Mircea Geoana
"Sesizarea este facuta de senatori si s-ar putea sa aveti surprize pe aceasta lista, cu senatori de la PSD. Noi nu avem nimic cu Mircea Geoana. Nu ar fi existat nicio problema, daca nu se succedau aceste incalcari ale regulamentelor", a precizat Iulian Urban.

Traian Constantin Igas a explicat ca senatorii vor depune la Biroul Permanent al Senatului documentele care sa dovedeasca abuzurile comise de Mircea Geoana, urmand ca in prima sedinta a plenului sa fie luata in discutie solicitarea de revocare. "In acest moment, nicio hotarare a Parlamentului nu este susceptibila de a fi neconstitutionala", a subliniat democrat-liberalul.

Explicatiile senatorilor PD-L vin dupa ce, in cursul diminetii, au anuntat ca cer suspendarea lui Mircea Geoana din functia de presedinte al Senatului. Fostul lider social-democrat a intervenit si a declarat ca nu exista institutia suspendarii presedintelui Camerei Superioare, ci doar cea a revocarii. Geoana a precizat ca singura posibilitate de revocare a sa este ca solicitarea sa fie avansata de grupul parlamentar care l-a sustinut.

Disputa a fost generata de refuzul presedintelui Camerei superioare de a supune votului solicitarea senatorilor independenti de a-si pastra locurile detinute in comisiile de specialitate.


Citeste mai multe despre   






















3367 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    Portocalele Stricate (Miercuri, 3 martie 2010, 14:25)

    vasi [anonim]

    nu va mai puteti extinde tentaculele puterii? Nu va mai ajunge??
    • -8 (22 voturi)    
      Nu le mai ajunge (Miercuri, 3 martie 2010, 14:36)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui vasi

      ... din pacate, nu le mai ajunge. Vor liniste... mormantala. Poate o vor avea.
      • +10 (10 voturi)    
        Pai draguztule (sic!)... (Miercuri, 3 martie 2010, 15:13)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui gabi

        In toamna anului trecut coalitia PSD-PC-PNL-UDMR-Minoritati nu cumva avea intentia sa ia totul???? Imi poti raspunde cam ce fel de situatie am fi avut in aceasta tara in situatia in care aceasta coalitie mamut, conjuncturala si nedemocratica, ar fi castigat alegerile???? Cam ce fel de liniste am fi avut? Acum, in situatia in care PDL cauta o majoritate parlamentara cu ajutorul careia sa se poata guverna tara mai usor, asta ti se pare ca ar fi o asa mare drama??? Atata tu cat si "vasi" vorbiti nazbatii. Va manifestati frustrarile tipic invinsilor intr-un mod mai mult decat penibil...
      • +3 (3 voturi)    
        mda (Miercuri, 3 martie 2010, 17:01)

        Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui gabi

        Linistea mormantala o vroia PSD, stii tu...ca sa poata sa fure linistiti :) Da na, poate tu esti unu din ei si acu ca ti s-o taiat casu , te-ai angajat ca postac.
    • +20 (24 voturi)    
      Rosii Stricate!!!! (Miercuri, 3 martie 2010, 14:37)

      trtt [utilizator] i-a raspuns lui vasi

      Dar prostanacului nu ai ajunge cat asi bate joc de noi? nu trece pe la "servici" cu lunile......halal "sef" de senat.....mai bine lipsa :)
      • -9 (13 voturi)    
        Ignorant (Miercuri, 3 martie 2010, 15:04)

        vasi [anonim] i-a raspuns lui trtt

        Esti ignorant. E vorba ca se opune planurilor portocalii de a modifica constitutia. E asa greu? Cred ca ai baut suc de portocale stricate.
        • +4 (8 voturi)    
          Daca... (Miercuri, 3 martie 2010, 15:10)

          domino63 [anonim] i-a raspuns lui vasi

          trtt este ignorant, tu esti rau intentionat.
          La el este scuzabil, la tine, nu!
          Adica "portocalele" nu au voie nimic, iar "rosiile" da.
          Serios? Legea nu este una pentru toti?
          Sau la voi la "rosii", doar capra vecinului trebuie sa moara?//.(editat de HotNews.ro)
          • +4 (4 voturi)    
            ignorant!!! (Miercuri, 3 martie 2010, 15:30)

            trtt [utilizator] i-a raspuns lui domino63

            domino63 era o constatare, un adevar, lipsa de la Senat a stimatului "presedinte de o noapte"...tu daca lipsesti de la serviciu ce patesti? .....dar el?......
          • -4 (4 voturi)    
            Ce vorbesti acolo? (Miercuri, 3 martie 2010, 15:31)

            vasi [anonim] i-a raspuns lui domino63

            E vorba de soarta democratiei, daca tie iti pasa a "cui" capra moara... inseamna ca ai o problema.
        • +7 (7 voturi)    
          Sa modifice constitutia, ce e rau in asta?? (Miercuri, 3 martie 2010, 15:11)

          Surfer [utilizator] i-a raspuns lui vasi

          ... si sa aplice odata referendumul ala, ca a fost validat de 80% din participantii la vot.

          Nu mai manca rosii stricate ca face rau de 'ntelect si ajungi ca si marean.
          • -4 (6 voturi)    
            Cum ce e rau?! (Miercuri, 3 martie 2010, 15:33)

            vasi [anonim] i-a raspuns lui Surfer

            Tu crezi ca cineva e interesat de scaderea numarului de parlamentari? Nu mai crede ce se spune in campanii electorale.
            PDL-ul vrea putere deplina = sa-si spuna si sa promoveze oamenii lor indiferent de competente. Cu 66% din voturi in Parlament esti zeu. Daca esti zeu iti mai pasa de oamenii de rand? Pricepi acum de ce e rau?
            • +4 (4 voturi)    
              Mult mai crezi tu ca vor ... (Miercuri, 3 martie 2010, 16:02)

              GT2 [utilizator] i-a raspuns lui vasi

              mai intai sa vedem constitutia la vot pentru oameni si atunci vedem daca o votam.

              O constitutie noua implica acordul poporului si nu face oricine ce vrea cu ea.

              Partea proasta este ca sigur va contine si reducerea numarului de parlamentari :)) si asta e rau pentru psd-isti.
            • +1 (1 vot)    
              Prietene, (Miercuri, 3 martie 2010, 17:42)

              giga [anonim] i-a raspuns lui vasi

              cred ca ai uitat de suspendarea presedintelui tarii ca au zis aia peste 66% (sau citi or fi fost) ca a incalcat constitutia (ma rog?). Cit despre oamenii promovati pe competente ce sa zic : BOlteanu, Costea (Eximbanc), D Popa, etc. Si ia istoria numirilor ...de la inceputuri .... si, daca esti bine intentionat, cred ca o sa ai un soc. In rest, sa fim sanatosi...
        • +5 (5 voturi)    
          Mda... (Miercuri, 3 martie 2010, 15:18)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui vasi

          Impresia mea e ca tu nu ai baut nimic ca sa ajungi sa ai mintea stricata de comunismele rosii ale PSD. Prostanacul va primi ceea ce merita cu toata agitatia voastra comunista pe care o faceti pe forumuri! Constitutia se va modifica in sensul in care peste 80 la suta din cetatenii care au votat la referendum o doresc!!! E simplu. Comprendre? Pe de alta parte, un tradator de tara ca Geoana NU are ce sa mai caute intr-o functie oficiala in stat!!! Un loser ca Geoana trebuie trimis sa tzopaie acasa la el cat mai curand.
        • +1 (1 vot)    
          hehe (Miercuri, 3 martie 2010, 17:02)

          Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui vasi

          mai lasa frate sucu de rosii ca te-ai stricat si tu!
        • 0 (0 voturi)    
          Da' ma, da' ... (Joi, 4 martie 2010, 2:07)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui vasi

          ... in favoarea schimbarii constitutiei s-au pronuntat majoritatea celor ce au participat la vot, cand cu referendumul pt. parlament unicameral. Asa ca la modul general vorbind revizuirea constitutiei e o chestie dorita de majoritatea populatiei. Ergo, daca Geoana se opune schimbarii constitutiei, se opune unui act democratic.
    • +14 (18 voturi)    
      geoana fiind ce? (Miercuri, 3 martie 2010, 14:40)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui vasi

      oricine il da afara pe geoana e binevenit pt ca geoana este un tradator. cand vizitezi moscova pe ascuns nu mai ai voie sa ocupi vreun loc in politica romaneasca
      • -7 (9 voturi)    
        ... (Miercuri, 3 martie 2010, 14:51)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Ce monocotiledonate pe aici...
        • +6 (8 voturi)    
          ???? (Miercuri, 3 martie 2010, 14:58)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Tu fiind ce anume? O amiba?
        • +4 (4 voturi)    
          Lui luxembourg (Miercuri, 3 martie 2010, 15:16)

          miki [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Ai vocabular in care-ti notezi cuvinte noi?Mai noteaza unul PROSTANAC!
        • +4 (4 voturi)    
          . (Miercuri, 3 martie 2010, 15:20)

          radukku [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

          wow, interesant vocabular. Asta se invata in clasa a 5-a la biologie. Presupun ca acum ai ajuns la lectia angiospermelor monocotiledonate. Keep up the good work! Intr-o zi o sa termini si gimaziul!
    • +11 (11 voturi)    
      dar PSD? (Miercuri, 3 martie 2010, 14:46)

      tsr [utilizator] i-a raspuns lui vasi

      ...dar cand ii avea PSD-ul si pe vacaroiu, si pe nastase, si pe iliescu....iti placea, nu, vasi, rosie expirata?
      • -5 (7 voturi)    
        Mi-a placut... (Miercuri, 3 martie 2010, 15:07)

        vasi [anonim] i-a raspuns lui tsr

        ...perioada 2000 - 2004 cu crestere economica REALA de 25%. Nu mi-a placut perioada portocalie cu crestere economica bazata pe credite. Ne-am intors cu economia la nivel de 2004, inca putin si ne intoarcem in '99 sau poate chiar in comunism.
        • -2 (4 voturi)    
          Putin le pasa romanilor... (Miercuri, 3 martie 2010, 15:35)

          Cri [anonim] i-a raspuns lui vasi

          ... de economia reala.
        • +3 (5 voturi)    
          Ti-a placut? (Miercuri, 3 martie 2010, 15:37)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui vasi

          Pai tu baietel cam ce varsta ai? Vorbesti de comunism dar habar n-ai ce-i aia. Pai baietel, Ion Iliescu al tau si Adrian Nastase, si asta tot al tau, sunt doi comunisti notorii! Asta e cea mai mare grozavie pe care am auzit-o... Sa afirmi ca mai avem putin si ne intoarcem la comunism... Esti un pacalici din toate punctele de vedere. In fine... Pai daca ne-am intors cu economia la nivel de an 2004 asta inseamna, dupa "logica" ta, ca ne-am intors acolo de unde am plecat, adica de la strasnica economie "reala" a PSD. Economia pe care o faceau cetatenii acestei tari pentru ca unii ca Nastase sa stranga prin coruptie si furt averi imense. Esti jenant.
        • 0 (2 voturi)    
          lol (Miercuri, 3 martie 2010, 17:06)

          Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui vasi

          Datorita oamenilor ca tine ne intoarcem in comunism, cu mentalitati inca de PSD si Iliescu.
    • +13 (15 voturi)    
      Trebuia revocat de cand a pupat mana Moskovei...! (Miercuri, 3 martie 2010, 14:48)

      vali_bob@usa.com [anonim] i-a raspuns lui vasi

      ...Trebuia revocat si pus in catuse de cand a venit a 3-a oara de la Moskova !...
      ...Ce cauta al 2-lea om in Stat in "vizite"n particulare, secrete, unde s-a intalnit, lucru dovedit, cu persoane din anturajul unor servicii ne-prietene Romaniei ???
      ...Sa fie chemat macar acum sa dea cu subsemnatul in subsolul Parchetului !!!...
      ...Tradarea de tara, complotul impotriva Statului sunt fapte care il fac incompatibil cu calitatea de senator al Romaniei !!!...
      ...Allooo !!!...Nu aude nimeni, nu vede nimeni aceste
      fapte ???...
    • +11 (13 voturi)    
      Trebuia revocat de cand a pupat mana Moskovei...! (Miercuri, 3 martie 2010, 14:48)

      vali_bob@usa.com [anonim] i-a raspuns lui vasi

      ...Trebuia revocat si pus in catuse de cand a venit a 3-a oara de la Moskova !...
      ...Ce cauta al 2-lea om in Stat in "vizite"n particulare, secrete, unde s-a intalnit, lucru dovedit, cu persoane din anturajul unor servicii ne-prietene Romaniei ???
      ...Sa fie chemat macar acum sa dea cu subsemnatul in subsolul Parchetului !!!...
      ...Tradarea de tara, complotul impotriva Statului sunt fapte care il fac incompatibil cu calitatea de senator al Romaniei !!!...
      ...Allooo !!!...Nu aude nimeni, nu vede nimeni aceste
      fapte ???...
    • 0 (2 voturi)    
      lol (Miercuri, 3 martie 2010, 17:00)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui vasi

      vai saracu de tine...viata te-o chinuit rau sa ajungi sa le tii steagu la rosiatici?
  • +11 (15 voturi)    
    =))) (Miercuri, 3 martie 2010, 14:35)

    traian [anonim]

    este mai mult decat geniala aceasta dezvaluire! oare cat de neconstitutionala si de imorala mai vede Geoana si aceasta sesizare!proprii colegi ii sapa groapa, dar de ce ne mai mira cand tacticile injunghierilor pe la spate sunt mai mult decat comune in PSD!
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Miercuri, 3 martie 2010, 17:08)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui traian

      Pai dupa ce o sa voteze sa-l dea afara, o sa-i puna Geoana sa numere din nou voturile pe motiv de frauda.
  • -4 (10 voturi)    
    interesant (Miercuri, 3 martie 2010, 14:38)

    eu [anonim]

    basescu cica ar fi rau bolnav... in caz ca basescu s-ar retrage presedinte interimar ar fi geoana... pana la alegeri geoana poate schimba ministri si deci sa intoarca toate cartile si pilele in favoarea lui si defavoareea pdlului... si asta ar putea justifica cererea de revocarea din functie... intrebarea este basescu chiar e atat de bolnav?
    • -3 (9 voturi)    
      posibil (Miercuri, 3 martie 2010, 14:48)

      vio [anonim] i-a raspuns lui eu

      daca ma uit la "vigoarea" cu care 3 senatori PDl raspund ziaristilor. Toti citeaza numere din Constitutie de te miri cat sunt de buni acum!
    • +10 (16 voturi)    
      Suspendare (Miercuri, 3 martie 2010, 14:49)

      trtt [utilizator] i-a raspuns lui eu

      PSD-ul chiar crede ca va putea suspenda presedintele ?? cu minciuni inventate ca "Base" e pe duca? se inseala amarnic....sar putea sa se suspende pe ei definitiv....
    • -1 (5 voturi)    
      ELENA UDREA (Miercuri, 3 martie 2010, 15:10)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui eu

      Daca ar fi dat un comunicat medical (semnat de medici) n-as fi avut nimic de spus. Asa Insa totul este posibil.
  • +5 (9 voturi)    
    GEOANA (Miercuri, 3 martie 2010, 14:59)

    anonim [anonim]

    Intr-un fel e just Cine nu stie sa piarda,sa piarda tot ! (functii)
  • +6 (8 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 3 martie 2010, 15:04)

    Dorin [anonim]

    Pierzatorul profesionist Geoana se apropie de finalul carierei lui politice "glorioase". O "adevarata" performanta sa pierzi totul in numai trei luni!!! Prostanacului urmeaza sa i se faca decontul final pentru toate mizeriile pe care le-a comis in ultimii ani. Funia i se cam apropie de par tzopaitorului.
  • +3 (5 voturi)    
    Sanctiune? (Miercuri, 3 martie 2010, 15:18)

    Geonescu [anonim]

    Mai baieti,mai terminati cu sanctiunule voastre. Eu nu zic ca nu le merit ,dar ganditi-va ce trai o sa am cu soacra si cu mihaela dragosteamea .Zau !!!
  • -2 (6 voturi)    
    Am si eu o rugaminte: (Miercuri, 3 martie 2010, 15:19)

    iancu [anonim]

    in cazul in care mai este vreun personaj cu demnitate la acest site postati toate comentariile! oricum sunt inzecit mai multe cele care il sustin pe geoana, si opozitia;de ce sa nu se mai strecoare si cate un mic pedelac, cu o parere inghitita instantaneu de postarile manipulante ale celorlalti !lasati poporul sa ne contrazica si nu mai taiati din start dreptul la replica! multumesc!
    • +1 (1 vot)    
      va foarte multumesc (Miercuri, 3 martie 2010, 16:44)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui iancu

      sper sa va tineti de cuvant asa cum ati facut-o si cu acest coment!
  • +1 (3 voturi)    
    PSD este inca la putere (Miercuri, 3 martie 2010, 15:45)

    revelatia constientei [anonim]

    PSD-ul trebuie sa mai lase din parghiile puterii daca vrea sa aiba ceva succes la alegerile viitoare.Numai cazand te poti ridica...tentaculele rosii sunt atat de bine infipte in solul romanesc de neuroni incat chiar si cu alegerile pierdute, tot la putere sunt...incredibil.Absolut incredibil!...Ca sa nu mai punem la socoteala si independentii(din PSD) care maine poimaine vor manca fonctii pe paine...
  • +1 (3 voturi)    
    Imi mentin parerea: PNL e sursa raului (Miercuri, 3 martie 2010, 15:49)

    cornel [anonim]

    Eu imi mentin parerea ca, initierea refuzului lui Geoana de a se supune la vot , e initiativa PNL de fapt.. Acestia din urma, au solicitat pauza de consultari, dupa care au venit cu aceasta propunere catre latura retrograda a PSD-istilor. Se stie care e aia. In continuare PSD-ul va avea mari probleme,daca se vor lua dupa PNL. La PNL se stie cine dicteaza,iar respectivul e plin de ura fata de PDL, din motive de justitie si TB.
  • -3 (5 voturi)    
    Se pare ca intervine Dumnezeu... (Miercuri, 3 martie 2010, 15:59)

    TED [anonim]

    PDL incepe sa semene cu PCR.Sunt o mana de hoti si incet incet vor sa inghenuncheze tara.
    Dar...se pare ca ii vede Dumnezeu....si daca noi nu prea putem sa-i oprim....ii va opri EL.Stie el Basescu la ce ma refer....Doamne... curata tara asta......
    • +3 (5 voturi)    
      Probabil ca Dumnezeul tau... (Miercuri, 3 martie 2010, 16:08)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui TED

      este Vadim, Vantu, Patriciu, sau Voiculescu. Evident, esti SATANIST, sau 'liber cugetator", tovarase kgb-ist!.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 3 martie 2010, 17:12)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui TED

      Da. Probabil "EL" (sfantul) impreuna cu Michael Jackson si Pikachu , or sa vina impreuna cu Buddha si o sa curete parlamentul. Si daca se poate ,extraterestrii o sa vina si o sa ne curete cu lasere violete.
  • -2 (4 voturi)    
    Geoană va părăsi partidul? sau... (Miercuri, 3 martie 2010, 16:27)

    da vinci [anonim]

    Eu îmi pun următoarea întrebare: Dacă mai avem nevoie de încă un pardid ,fie el format din veteranii comuniști fugiți din PSD. DE UNDE VOR FI PLĂTIȚI acestia? Oare nu sunt deja prea multe partide?
  • 0 (2 voturi)    
    E ceva normal (Miercuri, 3 martie 2010, 16:49)

    Yoko [anonim]

    O actiune foarte normala de altfel. Geoana a ajuns presedintele senatului ca urmare a protocolului semnat de PSD si PDL pentru a forma un guvern. Din moment ce PSD a decis sa se retraga de la guvernare, e normal ca Geoana sa piarda dreptul de a fi presedintele senatului si noua coalitie (PDL+UDMR+Independenti) sa propuna un nou presedinte al senatului. Scopul PSD-ului nu e sa faca o opozitie constructiva pentru romanul de rand, ci sa faca o opozitie destructiva pentru Basescu si PDL. Daca ar fi fost o opozitie constructiva, ai putea sa presupui ca e bina sa fie echilibru in Senat, insa cum e compus acuma nivelul politic superior, luptele se duc pentru ciolan si pentru viitoarele alegeri.
  • +1 (1 vot)    
    revocarea lui Geoana (Joi, 4 martie 2010, 9:16)

    Eleonora Tudor [anonim]

    intotdeauna am tinut cu dreptatea. Ma intreb, de ce il faceti pe Dnul Geoana tradator, aveti vreo dovada?. Nu va e rusine. Acest om a castigat alegerile in Romania. V-ati obisnuit sa aveti un presedinte, care dupa Dv. este om politic "tare", numai daca barfeste fie si politic, se adreseaza cu bai gaozarule si altele din acestea. Ei bine daca Dv. socotiti ca este bine asa inseamna ca sunteti ca el, inculti, fara nici un fel cunostinte diplomatice, cele care trebuie sa le aiba un presedinte de stat. este prea mult din partea PDL, revocarea din functeia de Presedinte al Senatului, gata pana aici. Omul acesta a contribuit la realizarea politicii externe a Romaniei dupa revolutie. A fost la Moscvova ei si ce. Ne-ar strica cateva relatii economice cu Rusia, sa nu uitati ca de la ei vin toate resursele economice pentru UE. Ce ne-a dat UE, nu avem un comert exterior viabil, am devenit doar o piata de desfacere a produselor lor.