Ion Iliescu, la o zi inainte de a implini 80 de ani: Lucrez pe banda zilnic cate un sfert de ora, ca sa-mi intretin forma

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2010, 9:53 Actualitate | Politic

Ion Iliescu
Foto: DGP / HotNews.ro
Fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu, implineste miercuri, 3 martie, 80 de ani. Ion Iliescu nu isi va mai serba ziua de nastere la biroul de lucru din strada Atena, unde simpatizantii obisnuiau sa vina sa ii ureze "La multi ani!", ci se va afla miercuri la Paris, unde va participa la o dezbatere.
  • "Lucrez pe banda zilnic cate un sfert de ora. Lucrez ca sa-mi intretin forma, capacitatea de miscare", le-a spus marti jurnalistilor fostul presedinte, intrebat cum se mentine in forma la aceasta varsta.
  • "Cand eram mai tanar, aveam o singura speranta, sa ating anul 2000, iata ca am depasit sperantele, am ajuns la 2010, deci la 80 de ani. Acum las vremea sa curga cum trebuie", a spus Ion Iliescu, citat de Mediafax, adaugand ca "Sper sa-mi pastrez prospetimea mentala, macar".
Intrebat care este secretul longevitatii sale, Ion Iliescu a spus ca, asa cum spun medicii, nu exista boli, ci bolnavi si ca destinul si-l face fiecare, iar starea sanatatii depinde de mostenirea genetica si de regimul de viata.

Intrebat daca are vreun regret, fostul presedinte a raspuns ca se aduna multe lucruri intr-o viata, dar totul este "sa stii sa treci cu seninatate prin toate, si bune si rele".

Ion Iliescu isi serbeaza ziua de nastere marti, in avans, in conditiile in care miercuri va participa la o dezbatere la Paris. Anul acesta, el si-a sarbatorit ziua onomastica in cadru privat, in familie, fiind pentru prima data in ultimii ani cand nu a fost prezent la cabinetul sau din strada Atena pentru a primi felicitari.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2685 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    .... (Marţi, 2 martie 2010, 9:58)

    ardelean [anonim]

    n-as zice "la multi ani".....
    • +3 (7 voturi)    
      E vorba de banda PSD-istilor? (Marţi, 2 martie 2010, 10:33)

      dr ciomu [anonim] i-a raspuns lui ardelean

      .
    • +6 (10 voturi)    
      Unde o fi fabricata banda? (Marţi, 2 martie 2010, 10:41)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui ardelean

      Si ce sanse sunt sa-i sara in jurul gatului?
    • +7 (11 voturi)    
      ... (Marţi, 2 martie 2010, 11:08)

      Vlad G [anonim] i-a raspuns lui ardelean

      Eu ii urez un calduros "LA MULTI ANI!".

      La foarte multi ani in puscarie!!! (sper sa ii prinda)
    • +2 (4 voturi)    
      Bai de unde au atata putere dictatorii astia??? (Marţi, 2 martie 2010, 14:06)

      lol [anonim] i-a raspuns lui ardelean

      Raspuns: se hranesc cu oameni :)
  • +13 (19 voturi)    
    La multi ani! (Marţi, 2 martie 2010, 10:01)

    Un Cetatean [utilizator]

    la multi ani! sa ne traiesti pana cand apucam sa te judecam pentru '89 si pentru mineriade
    • +3 (7 voturi)    
      da da (Marţi, 2 martie 2010, 11:06)

      Rasboinicu [utilizator] i-a raspuns lui Un Cetatean

      ... si condamnam, nu numai judecam.
  • +5 (7 voturi)    
    bolnava este roza de scleroza (Marţi, 2 martie 2010, 10:04)

    liviu [anonim]

    Nu m-as fi asteptat sa lucreze la aruncarea ciocanului (iar a secerii cu atat mai putin).
  • +6 (12 voturi)    
    noi muncim (Marţi, 2 martie 2010, 10:10)

    Ghta [anonim]

    pe banda zilnic 10-12 ore ca sa intretinem lepre comuniste ca tine si pe cei ce i-ai protejat o decada !!! cum de te suporta pamantul protector de criminali
  • +2 (2 voturi)    
    Ce dezbate oare ? (Marţi, 2 martie 2010, 10:33)

    cornel [anonim]

    Sa fie sanatos ! S-a razbunat pe Geoana si acum e fericit .
  • 0 (4 voturi)    
    BANDA ?!? (Marţi, 2 martie 2010, 10:40)

    hombre [anonim]

    ...nu PE banda ci IN banda lucreaza cum a lucrat toata viata. in banda cu toti bolsevicii si securistii care praduiesc Romania din 1944 incoace...
  • +2 (4 voturi)    
    Mergeee bandaaaa... (Marţi, 2 martie 2010, 10:57)

    Cristi [anonim]

    Candva insa se va opri chiar si pentru vesnicul Ion Iliescu. Drama e ca se va opri inainte ca acest bolsevic nenorocit sa plateasca pentru toate crimele lui. Din pacate, in Romania, justitia este oarba, insa nu in sensul dorit de noi. Este bine sa stim ca macar istoria este cea care il va judeca pe acest netrebnic comunist.
  • +1 (3 voturi)    
    pe banda de magnetofon? (Marţi, 2 martie 2010, 11:00)

    vasile69 [utilizator]

    cum si-a mentinut forma? i-a "lucrat" pe altii in functie de ce afla de pe "banda". aia de magnetofon...
  • +1 (3 voturi)    
    io zic ca te-ar putea ajuta minerii (Marţi, 2 martie 2010, 11:07)

    sergiu [anonim]

    leaga-ti ma o pancarta sa scrie intelectual pe tine si mai cheama o tura minerii sa va jucati impreuna. Ultima tura n-ati avut ocazia.
  • -4 (4 voturi)    
    urari de la multi ani ! (Marţi, 2 martie 2010, 12:53)

    alexandra radulescu [anonim]

    La multi ani cu sanatate !
    Suntem mandri ca avem asa un om valoros !
    La multi ani !
  • 0 (2 voturi)    
    incearca sa lucrezi cat mai mult pe banda (Marţi, 2 martie 2010, 15:56)

    blec-bierd [utilizator]

    poate poate cazi jos si nu te mai ridici :D
  • -1 (1 vot)    
    Experienta la lucratul pe banda (Marţi, 2 martie 2010, 17:43)

    Loerincz [utilizator]

    Din decembrie '89 tot pe banda lucreaza!
  • -1 (1 vot)    
    mai bine te-ai duce la dracu (Marţi, 2 martie 2010, 18:27)

    lilith [anonim]

    dar incet si greu. cam atat cat "tranzitia" care am avut-o din cauza ta si a lor tai. jigodie kgb-ista
  • -1 (1 vot)    
    predispozitie (Marţi, 2 martie 2010, 19:19)

    angel [anonim]

    tataie, te-am vazut la TV. dispozitie inseamna una, predispozitie inseamna alta. ce dracu, tataie, doar ai fost director de editura!
    Toata viata ai lupta impotriva chiaburilor. Cind ma uit prin centru ce case interbelice superbe au fost construite atunci, si cum au ajuns ele in miinile comunistilor, imi dau seama ce monstruozitate a fost comunismul pentru care luptat toata viata. Sper sa crapi in dureri, pentru cita suferinta si moarte ai provocat.
  • 0 (0 voturi)    
    LA MULTI ANI!! (Marţi, 2 martie 2010, 20:58)

    Ardelean [anonim]

    Si sanatate cat sa mai traiesti cel putin 50 de ani i-ti doresc,Maestro! Ca sa te putem da exemplu si nepotilor nostri:``Uite micutule,cu asa monstii lipsiti de constiinta si moral a trebuit sa crestem noi!!
    Sa traiesti bine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ilici (Miercuri, 3 martie 2010, 16:05)

    arlus [anonim]

    si poporu rus, libetatea ne'a adus !
    cica prin '45, cand ilici participa la sezatorile utece, unul a fos arestat pentru o strigatura la hora.
    a strigat: salta lele cu ruzvelt !
    de fapt ce zisese era altceva: salta lele curu zvelt...


    la multzi ani s'apuce destramarea pesedeului ! :-))

    pe timpul can' era ilici comsomolist, una din editurile romanesti se numea cartea rusa si era patronata de arlus...
  • 0 (0 voturi)    
    Ceai ce ai (Joi, 4 martie 2010, 10:18)

    Proletaru [anonim]

    Aseară am mâncat ceai.
    Dimineaţa am mâncat ceai.
    La prânz am mâncat ceai
    Ce ai bă omule…
    Ce ai făcut din noi băi Iliescule…
    Ce ai de gând Doamne cu România !