Proiectul de infiintare a Politiei animalelor, respins de Senat

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 martie 2010, 18:06 Actualitate | Politic

Senatorii au respins in sedinta de plen de luni proiectul de lege privind protectia animalelor, prin care ar urma sa fie infiintata politia animalelor in cadrul primariilor, informeaza Agerpres. Impotriva proiectului au votat 54 de senatori, trei s-au abtinut de la vot, iar 25 au votat in favoare.

La sedinta de plen din 3 februarie senatorii au decis sa retrimita la comisia de specialitate acest proiect de lege.

Proiectul de lege a primit un raport suplimentar de respingere din partea comisiei parlamentare sesizata in fond, pe motiv ca nu sunt prevazute sursele bugetare si impactul financiar al crearii politiei animalelor, iar Guvernul nu sustine proiectul.

In proiectul amintit se prevede faptul ca aceasta institutie ar urma sa asigure protectia animalelor cu stapan si fara stapan, iar fondurile pentru organizarea si functionarea ei vor proveni de la bugetele locale, de la bugetele consiliilor judetene si din sponsorizari. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2657 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Oamenii au vazut la TV (Luni, 1 martie 2010, 18:13)

    daniel [anonim]

    ca este pe la americani politia animalelor si hopa si ei. La noi ar trebui numai ecarisaj.
    • +6 (16 voturi)    
      foarte destept... (Luni, 1 martie 2010, 19:13)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui daniel

      ... esti tu cu observatia ta.

      banuiesc ca nu ii vezi pe oamenii care arunca pui de pisici sau de caini in strada, sau pe cei care isi lasa cainii/motanii sa se imperecheze cu animalele de pe strada? Politia animalelor e impotriva acestor fapte. Iar oamenii nu poti sa ii duci la ecarisaj.

      Suficienta romanului in fata acestor probleme, lipsa de intelegere fata de problemele animalelor, toate astea sunt simptomele unei lipse crase de educatie. Ce e trist e ca nu suntem educati, dar tinem neaparat sa ne manifestam pe forumuri. Sau in parlament...
      • -2 (10 voturi)    
        Drepturile animalelor inecate in prejudecati (Luni, 1 martie 2010, 20:03)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Gigel

        Amice. Vorbesti de drepturile animalelor si la pranz ai infulecat un carnat in care s-au amestecat carne si grasime de animal. Calmeaza-te putin.

        Un caine are aceeasi valoare ca si o vaca sau o oaie. Chia si un porc, daca imi permiti. Nu spun ca e normal sa se arunce pisici si caini pe strada, dar e anormal sa iei apararea a doar doua specii de animale, cand milioane de alte animale sunt omorate zilnic pentru ca sa poti praji carnatul ala pe care il mananci la pranz.

        Sustinatorii drepturilor animalelor au o mare problema, ocupandu-se doar de caini si pisici.

        Te rog sa fii consecvent si nu doar un prizoner al prejudecatii ca pisicile si cainii merita mai mult. Nu merita.
        • -1 (5 voturi)    
          este vorba de animale de (Luni, 1 martie 2010, 20:17)

          misescu [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

          companie in primul rand
          • -1 (1 vot)    
            nu ai inteles (Marţi, 2 martie 2010, 8:26)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui misescu

            cine stabileste ca un porc nu este un animal de companie?
        • -1 (3 voturi)    
          Subscriu (Luni, 1 martie 2010, 20:17)

          Observer [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          Absolut de acord
          • 0 (2 voturi)    
            cine stabileste care animale pot sa traiasca (Luni, 1 martie 2010, 21:43)

            ionescu [anonim] i-a raspuns lui Observer

            si care pot sa moara?
            Cu ce drept si pe ce baza, o mana de oameni stabileste ca anumite patrupede au mai multe drepturi decat altele?
            Nu pot decat sa constat un rasisim feroce si o discriminare nazista in cel ma pur si infricosator stil !.
            Exact ca hitleristii care hotarau ca evreii trebuie sa moara, nevinovati, si doar rasa lor ariana sa traiasca cu mainile pline de sange.
            In acelasi mod, o mana de oameni stabileste acum ca: cainii cu boturile pline de sangele copiilor nevinovati trebuie sa traiasca liberi pe strada, iar animale pasnice precum bietii mieilusei, iezii, puisorii de gaina, vitelusii, manjii si multe alte creaturi nevinovate, complet inofensive, supuse si cel putin la fel de inteligente, sfarsesc in abatoarele mortii.
            Nu credeam ca hitlerismul se va mai intoarce vreodata, indiferent sub ce forma.
            Jos dictatura cainilor asupra oamenilor si asupra celorlalte animale!
        • +5 (5 voturi)    
          prejudecati? poate la tine... (Luni, 1 martie 2010, 21:59)

          Gigel [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          Imi pare rau, dar iti distrugi punctul de vedere (in general corect) exact prin suficienta pe care o mentionam mai sus. Faci o presupunere nefondata despre stilul de viata al unui om, fara a-l cunoaste. Poate nu am mancat carnat la pranz.... nu o sa stii niciodata, si ar fi bine sa nu folosesti asa ceva ca argument. Nici macar in general nu te poti folosi de asa ceva, impotriva activistilor pentru drepturile animalelor.

          De asemenea postul meu era raspuns la un post de mai sus, cu care nu cred ca poti fi de acord.

          Cainii si pisicile erau mentionate ca exemplu. In general cand vrei sa dai un exemplu, il dai pe cel mai vizibil, in cautarea impactului. In plus trebuie sa incepi de undeva.

          Da, imi pare rau cand sunt omorate animalele in general... dar pozitia politiei animalelor nu este de a schimba un stil de viata (oamenii mananca carne, si nu se va schimba asta), ci de a opri cruzimea la adresa animalelor. Si daca se vede cruzime la adresa porcilor, tot ar trebui sa se faca ceva.
        • +3 (3 voturi)    
          Vaci si porci (Luni, 1 martie 2010, 22:39)

          funny [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          Exista foarte multe reglementari europene care se refera strict la conditiile in care sunt crescute si sacrificate animalele de ferma: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:303:0001:0030:EN:PDF (vaci, porci etc). Si Romania ar trebui sa le respecte, dar foarte multe legi pentru protejarea animalelor fara stapan nu exista nici la nivel european si atunci ar fi foarte bine sa existe la nivel national (inclusiv politia animalelor). Si asta nu inseamna numai ce au vazut unii pe Animal Planet, ci o institutie care sa ia asupra-i problemele care exista referitoare la animalele cu si fara stapan (aici intra si cai, caini, pisici, hamsteri... pot sa mai continuu sa dau exemple). Asa ca nu mai fiti asa de limitati cand va referiti la aceste lucruri.

          Oricum, in Romania TREBUIE sa existe asa ceva! Altfel nu va fi posibil sa fie civilizati unii dintre romani (la care gradul de civilizatie nu poate fi impus decat cu amenda si securea deasupra capului). Si sper ca pana la urma sa reuseasca promotorii acestei idei sa o si puna in aplicare... asta daca reusesc sa treaca peste ignoranta, idiotenia si nepasarea unora (atat din clasa politica si din afara ei).
          • +1 (1 vot)    
            de acord (Marţi, 2 martie 2010, 10:13)

            Gigel [anonim] i-a raspuns lui funny

            Corect! In plus, daca doar vorbim si nu incepem de undeva, nu o sa se rezolve nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Marţi, 2 martie 2010, 14:28)

      ego sum [anonim] i-a raspuns lui daniel

      asa s-ar rezolva in mod eficient si problema oamenilor civilizati cu tine ...
  • +11 (13 voturi)    
    Ar trebui (Luni, 1 martie 2010, 18:19)

    Doc [anonim]

    Ar trebui totusi sa se infiinteze o astfel de politie. Din pacate nu prea sunt bani, dar cu timpul va trebui infiintata.
    • -4 (12 voturi)    
      zau (Luni, 1 martie 2010, 18:55)

      a [anonim] i-a raspuns lui Doc

      zau? dar politia care sa ii protejeze pe oameni de caini cand se va infiinta? eu unul nu am vazut prea multi caini muscati sau omorati intentionat de oameni, dar in schimb am vazut mult mai multi, incomparabil chiar oameni muscati in mod intentionat de caini.
      ce sa iti zic protectia animalelor. avem deja lege, e suficient. tara arde si baba se piaptana.
      • +3 (3 voturi)    
        ai vazut, pe naiba! (Luni, 1 martie 2010, 21:07)

        m. [anonim] i-a raspuns lui a

        repeti ca un papagal ce-ai auzit pe la niste televiziuni a caror isterie frizeaza patologicul ...
  • +11 (11 voturi)    
    bine (Luni, 1 martie 2010, 18:45)

    bullet dodger [anonim]

    nu au aprobat infiintarea politiei animalelor, pentru ca se temeau sa nu-i aresteze si pe ei...
  • +5 (9 voturi)    
    Animale (Luni, 1 martie 2010, 18:56)

    Valter [anonim]

    Nenorocitii! Ar trebui infiintata o politie a parlamentarilor, sa ii lege pe toti imbuibatii care dorm prin Parlament pe banii nostri. Nu sunt bani pentru protectia animalelor, dar pentru cladiri care mai de care mai impopotonate, pentru n-spe mii de fantani arteziene si alte kitsch-uri, pentru strazi inaugurate azi si reparate maine, sunt. Jigodii ordinare!
  • +10 (14 voturi)    
    Citate (Luni, 1 martie 2010, 19:07)

    wordart [anonim]

    Va veni o vreme cand oameni ca si mine vor privi omorarea unui animal asa cum privesc acum omorarea unui om.
    Leonardo Da Vinci

    Cel care este crud cu animalele va fi aspru si cu oamenii. Putem judeca inima unui om dupa felul in care trateaza animalele.
    Immanuel Kant

    Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fi judecate dupa felul in care isi trateaza animalele.
    Mahatma Gandhi

    Nu exista o diferenta fundamentala intre om si animalele superioare in privinta facultatilor mentale... Animalele inferioare, ca si omul, simt placerea si durerea, fericirea si suferinta.
    Charles Darwin
    • +2 (4 voturi)    
      Bravo (Luni, 1 martie 2010, 19:37)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui wordart

      Felicitari pt citate.Cat adevar ascund in ele.
      bravo ,bravo, bravo si iar bravo.
    • +3 (3 voturi)    
      SUPERB !! (Luni, 1 martie 2010, 20:53)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui wordart

      multumesc petnru frumoasele citate.
  • +9 (9 voturi)    
    politia animalelor (Luni, 1 martie 2010, 19:08)

    VULPY [anonim]

    Mare pacat! O astfel de institutie ar fi fost necesara.
    Strada mea desi centrala - este plina cu caini hraniti de niste babe nebune.Acum o luna o catea a fatat 6 pui care au inceput sa creasca . Astfel efectivul stradal a crescut la 10 .
    Imi este frica sa ies din casa.
    Exista solutii pt. astfel de situatii? Cand vin hingherii, babele intra intr-o agitatie si ascund cainii prin curtile lor.
    Dupa care cainii ajung din nou pe strada. Strazile sunt pline de excremente si reprezinta adevarate focare de infectie.
    PACAT!!!!
    VULPY
    • +2 (6 voturi)    
      daca e chiar atat de nasol (Luni, 1 martie 2010, 19:35)

      hm [anonim] i-a raspuns lui VULPY

      de ce nu se ocupa toti oamenii de pe strada cu sterilizarea respectivelor animale? cu siguranta ca se poate vorbi chiar si cu "babele nebune" - eventual sa se stranga bani iar ele sa se ocupe cu dusul si adusul de la veterinar. ok, nu avem politia animalelor, dar un pic de atitudine civica ar fi binevenita, nu?
    • +1 (5 voturi)    
      vai ce ne mai tinguim... (Luni, 1 martie 2010, 19:48)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui VULPY

      exista solutii, numai ca si comoditatea e mare cit casa. convinge babele sa duca cateaua la sterilizat. puneti mina de la mina, citiva vecini, citeva zeci de lei pentru aceasta operatie. peste trei luni cateaua nu va mai fata. de asemenea daca printre puii fatati sunt si femele, faceti acelasi lucru peste cinci luni. zilele astea asociatia Robi face castrari si sterilizari gratuite. trebuie programare si respectarea acesteia. nu sunt de acord cu ceea ce se intimpla in strada in privinta ciinilor maidanezi, cred ca ar trebui eutanasiati cei batrini, bolnavi, agresivi, pentru ca statul si nici vreo asociatie binevoitoare nu-si permit sa intretina sute de mii de ciini (în tarile pe care le dam ca exemplu numarul animalelor din adaposturi e de citeva sute). dar daca ne mobilizam, in loc sa aratam numai cu degetul si sa asteptam sa vina cineva sa ne rezolve problemele putem rezolva multe lucruri
  • +1 (7 voturi)    
    bravo! (Luni, 1 martie 2010, 19:28)

    gabi [anonim]

    Bravo senatori, faceti numai lucruri bune pentru popor . Nu merita legea !
    nai bine mariti- va salariile si numarul ( sa fiti mai multi )si sporurile , ca meritati !
  • -3 (5 voturi)    
    Stricnina&Furadan (Luni, 1 martie 2010, 19:50)

    ion [anonim]

    Asta mai lipsea contribuabilului! Sursele de finantare nu trebuie sa vina nici de la stat nici de la primarii! Sa finanteze cine a initiat si cine este de acord cu asa ceva!
  • -2 (6 voturi)    
    aiurea (Luni, 1 martie 2010, 20:01)

    tyty [anonim]

    tara arde si babele se piaptana, sau chelului ii trebuie tichie de margaritar si orbului ochelari de soare. e plina tara asta de organe, bulane, radare, gropi bune pentru talharit oamenii care fac ceva pentru viata asta. dar era si asta o chestie care sa distraga atentia de la probleme reale. ma mir ca a picat, dar smecherii astia sunt consecventi si o sa ne trezim cu amenzi si puscarie pentru ca potaile au lantul mai scurt cu 10cm.nu sunt vreun habotnic, dar cititi biblia si invatati de-acolo cum sa va purtati cu animalele, iar cu banii pentru politia potailor s-ar putea renova un spital, o scoala, dar parca ii pasa cuiva de asta...
  • -1 (3 voturi)    
    bani de la proprietarii de caini (Luni, 1 martie 2010, 20:44)

    ina [anonim]

    banii pentru finantarea acestui serviciu ar putea fi luati (evident, o parte din ei) de la stapanii de caini care ii lasa sa se cace pe strada, s-ar strange ceva bani pana cand romanul nesimtit ar invatat sa stranga cacatii!
    alta sursa ar putea fi din amenzile pe care le-ar putea plati stapanii patrupedelor care fac foarte mare galagie la bloc, cum este exemplul din sectorul 1

    nu sunt de acord cu existenta cainilor pe strazi, fie ei si sterilizati, vreau sa dispara din strada si vreau sa se ocupe de asta institutiile abilitate, nu ma intereseaza sa ma implic in niciun fel
  • -1 (3 voturi)    
    Eu nu vreau sa-mi dau banii pe asa ceva... (Luni, 1 martie 2010, 20:48)

    Victor [anonim]

    Avem deja o lege, cea a lui Bideu, care nu prevede exect de unde se iau banii pentru adaposturi. Sa platesca cine creste cainii pe domeniul public, AL TUTUROR. Mai bine s-ar construi adaposturi pentru orfani si batrani.
    Eu sunt pentru eutanasierea imediata a oricarui animal fara stapan care umbla liber prin oras, fie el sobolan sau caine. Cei care iubiti cainii, luati-i la voi acasa!
    • -1 (3 voturi)    
      sufletul negru al romanilor (Luni, 1 martie 2010, 21:28)

      flori [anonim] i-a raspuns lui Victor

      nu pot sa cred cat de retardat in gandire este poporul roman...sunt o iubitoare a animalelor (si am spus a animalelor, nu a cainilro sau pisicilor), dar va asigur ca ma pot detasa de pozitia aceasta si sa gandesc drept.
      oameni buni, este si asta un indicator al nivelului nostru de civilizatie, este si asta un factor pentru care turistii fug de bucuresti, este si asta unul din motivele pentru care suntem rau vorbiti in lumea larga.
      daca nu pentru sufletul bietelor animale, macar pentru imaginea tarii voastre incercati sa va deschideti la minte!!!
      si aici sunt sigura ca va veni cineva care sa-mi spuna "pai ce-mi pasa mie de imaginea romaniei" .. pai bine, de animale nu va pasa, de tara in care traiti nu va pasa, dar va pasa de ceva oameni buni, in afara de sufletul vostru??
      pute egoismul in romania, pute mai rau decat mizeria lasata de caini pe strazi !!
      si daca nu va pasa, macar nu mai preluati toate informatiile mincinoase prezentate in presa (ma refer la cifrele astronomice prezentate ca si costuri ale intretinerii unui caine ina daposturi, sau la cele care prezinta numarul de oameni muscati de caini) si nu le mai raspanditi la randul vostru, exagerandu-le si mai mult.
      citeam undeva mai sus un comentariu. spunea persoana respectiva ca nu a vazut caine muscat de om, ci atatea si atatea cazuri de oameni muscati de caine. permiteti-mi sa va intreb: ati vazut cu ochii dvs? sau ati dat crezare celor vazute la tv? cu tot respectul, am vazut de atat de multe ori pe strada oameni care lovesc cainii fara niciun motiv, dar niciodata un caine care sa atace fara a fi intaratat...
      cu respect, luminati-va mintile dragii mei, in felul asta va veti lumina si inimile.
  • -5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 1 martie 2010, 21:29)

    Bogdam [anonim]

    in Romania sunt copii orfani care poate n-au e manca si noi aruncam banii pe javre...Cainii vagabonzi trebuie eutanasiati toti si gata... ce s-o mai dam de gard ca iubim animalle.... Iubiti oamenii inainte, rezolvati problemele lor, si pe urma daca ne dau banii afara din casa mai vedem ce facem si cu protectia animalelor....
    • +2 (2 voturi)    
      care orfani ? (Marţi, 2 martie 2010, 10:14)

      flori [anonim] i-a raspuns lui Bogdam

      copiii orfani pentru ca au ramas fara parinti da, dar copiii orfani pentru ca in romania este o lipsa crasa de educatie si pustoaice de 14 ani raman insarcinate dupa care isi abandoneaza copiii pentru ca oricum se va gasi cineva care sa aiba grija de ei? de ce ar trebui sa ma simt eu responsabila pentru iresponsabilitatea altora? mai bine le facem educatie acestor tineri, decat sa le incurajam sa-si abandoneze plozii..
      stiu ca veti arunca cu pietre acum, chiar va rog sa spuneti ce aveti de spus!
      sincer nu am nimic cu cei care din simt civic vor sa-i ajute si pe acesti copii, ba chiar le respect decizia. dar mi se pare normal ca si ei sa respecte in egala masura dorinta noastra de a ajuta niste suflete la fel de nevinovate.
      va rog, nu mai acuzati si nu mai blamati pe cineva care vrea sa ajute animalele, daca vrem sa fim considerati un popor civilizat trebuie sa facem si asta, altfel ramanem un popor din lumea a 3-a..
  • -1 (1 vot)    
    chestii (Marţi, 2 martie 2010, 0:45)

    cotoarba [anonim]

    Pacat ca ******* astia care ne conduc nu au votat pentru infiintare. Avem nevoie de asa ceva in special pentru cei care detin animale .
    Va pot da niste mici exemple sa vedeti de ce :
    * Ai caine ? Cateodata nu te asculta si ii mai tragi una -doua ? Da' ce esti prost ? nu reusesti sa-l faci sa te-nteleaga cu vorba buna ?Nu-i nimic, ai puso - te-au vazut astia de la politia animalelor si te-au ars ( o amenda, doua, trei pana te lecuiesti de caine).
    * Cainele tau a facut un cacalica mic pe asfalt ? ( pentru animale , chiar daca nu se vede , este stresant sa faca asa, dar de multe ori nu au alternative - din cauza dobitocilor de stapani ) - Te-au vazut iar astia si te-au ars cu inca o amenda ( Eu te-as pune sa-l mananci si ti-as da amenda doar pe jumatate )
    * Stai la 2 camere si ai ...sa zicem , ai un dog german ? Cam nasol, ai 2 variante : 1. Te muti tu si poti sa vii in vizita cand vrei,sau 2. Se muta el ( cainele )
    * Ai caine in curte ? Misto, dar vezi sa aiba o cusca pe masura si fii atent cu ce lant il mai legi din cand in cand
    * Ai cal ? Ii mai dai cate un bici ? ( macar asa din cand in cand ) - Ai pus-o, astia te-au vazut si te-au ars. Si daca se uita un pic mai bine ce ar putea sa mai vada ? Parca e un pic cam slab, caruta e cam mare si cam plina pentru puterile lui, etc - si te-au ars din nou.
    * Ai pasari ? - papagali sa zicem - Ai grija sa nu se afle ca locuiesc intr-o colivie prea mica.
    Cam d-astea vor face cei de la Politia Animalelor .Si cred ca o sa fie super tare sa vedem pe la stiri
    cum ca un nene sau o tanti s-au "ruinat" ca n-au avut grija de animalele lor.Sa vezi nenica jale cand se prezinta echipajul sa-i confiste oratania ( ca in Australia sau SUA ).. ..
  • -1 (1 vot)    
    eutanasiere! (Marţi, 2 martie 2010, 7:37)

    jos dictatura cainilor [anonim]

    sunt ptr eutanasierea cainilor vagabonzi.
  • +1 (1 vot)    
    ii iau parlamentarii? (Marţi, 2 martie 2010, 9:41)

    cainii vagabonzi? [anonim]

    politia animalelor nu, strangerea cainilor vagabonzi de pe strazi nu, bine ca se lafaie ei...rusine!
  • +1 (1 vot)    
    Sunt niste hotzi nepasatori !!! (Marţi, 2 martie 2010, 10:38)

    Cecika [anonim]

    Bineinteles k au respins acest proiect: nici unul din ei nu aveau nimic de castigat de pe urma acestui lucru, decat NOI, populatie si bietele animale. Nici macar atata lucru nu sunt in stare sa faca? Sa ajute, sa faca un bine acestei tzari?
  • -1 (1 vot)    
    din ce am inteles eu (Marţi, 2 martie 2010, 10:59)

    Caragiale [anonim]

    din ce am inteles eu din ce vorbeste gura lumii, baietii de la politia animalelor nu aveau rolul de a ajuta animalele ci mai repede a da amenzi celor al caror caini latra. Probabil un caine trebuie sa miaune !

    Al doilea, am auzit ca s-a dat decizie in Bucuresti sa nu ai caine in curtea proprie decat daca toti vecinii spun DA .

    Asteptam legea sa nu te mai duci la WC decat cand vecinii iti dau voie !
    • +1 (1 vot)    
      mitocania ineaca romania (Marţi, 2 martie 2010, 12:39)

      am_javra_si_nu-mipasa [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

      si o ineaca bine (cum bine surprindea ala sub al carui pseudonim te semnezi, total neinspirat); in care context neuronii nu mai fac plici intre iei si astfel dusul la veceu e tot aia cu cresterea cainelui in curte.

      Ce conteaza, eu am caine, e trendy, nu imi pasa ca urla noaptea la 3 metrii de fereastra vecinului, e la mine in curte si nimeni n-are voie sa se bage peste mine sa imi spuna mie ce sa fac la mine in ograda.
      E problema vecinului ca se simte deranjat, sa-si inchida geamul, sa doarma cu aerul conditionat in cap si sa isi puna dopuri in urechi, ce eu l-am pus sa se mute la casa printre zei ca mine?
  • 0 (0 voturi)    
    ce pericol e mai mare?ZA (Miercuri, 3 martie 2010, 22:17)

    s. [anonim]

    vedem zilnic la stiri copii violati de oameni,oameni iselati si ucisi de oameni,dar spunem mereu ca sunt asa periculosi cainii...pana una alta,oamenii sunt mai periculosi decat cainii..
    am o vecina careia i-a fost violata si ucisa fetita..de catre un elev!!!!