Congresul-mascarada: Cum au regizat oamenii lui Voiculescu alegerea noului presedinte al PC pe ritmuri de Fuego

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Duminică, 28 februarie 2010, 22:28 Actualitate | Politic

Daniel Constantin, Dan Voiculescu si Fuego
Foto: AGERPRES
Forfota mare duminica la Congresul conservatorilor. Organizatorii s-au dat peste cap sa-l multumeasca pe "dom'profesor", astfel incat noul sau protejat, Daniel Constantin, sa dea cat mai bine la TV. Alegeri democratice si deschise cu liderii de organziatii care au indicat unde trebuie pusa stampila, figuranti angajati ca sa promoveze imaginea PC de partid al tinerilor si candidati marioneta - sunt doar cateva fragmente din congresul conservatorilor.

1.400 de delegati la congresul PC si 400 de figuranti. Conservatorii au declarat ca, la congres au participat aproximativ 1.400 de delgati, restul fiind prieteni si invitati. Neoficial invitatii si prietenii erau angajati la firmele lui Dan Voiculescu si Maria Grapini, sustin surse participante la congres.

Tineri cu tricouri cu sigla partidului au defilat pe intreg parcursul congresului printre delegati. La prezidiu, viitorul presedinte, Daniel Constantin, a fost incadrat de catre Dan Voiculescu si Codrut Seres. In spatele lor, au stat tineri cu pancarde cu noul slogan "Implica-te! Schimbarea incepe acum!"

Atat in sala, cat si pe culoare, fiecare delegat sau invitat a fost bine repartizat. In sala, toti delegatii au stat cuminti pe scaune. In schimb, pe hol, cei 400 de invitati forfoteau la cafele si sandvisuri. In fata prezidiului, consilierul de imagine al lui Voiculescu comunica printr-o statie in permanenta si facea semne disperate tinerilor de la prezidiu cu ce trebuie sa faca. Dupa fiecare speech gesticula catre sala, apaluze.

Oficial, noul imn al conservatorilor a fost prezentat in prima auditie de catre Fuego. "Ca romanul nu-i niciunul" este numele cantecului, care a ridicat sala in picioare. Fuego, imbracat in costum popular, a mai facut improvizatii, ca la nunta: "Traiasca PC--ul!, La multi ani!"




Neoficial, cantecul este vechi si a mai fost interpretat de artist la diverse cantari. De exemplu pe youtube.ro, Fuego interpreteaza melodia la mare la Costinesti.

Secretarul general al PSD, Liviu Dragnea si  vicepresedintele PNL, Norica Nicolai, au fost invitatii de seama la congresul PC, urcand la tribuna si tinand discursurile inaintea conservatorilor.
  • Liviu Dragnea: "Daca veti decide sa ramaneti in alianta cu PSD, va asiguram de loialitatea noastra, daca veti decide sa mergeti pe un drum propriu, va asiguram ca va vom trata cu aceeasi prietenie. . (...) Va asteptam sa veniti alaturi de noi si de PNL intr-un bloc unit al opozitiei pentru salvarea democratiei".
  • Norica Nicolai: "Este nevoie de valori conservatoare in Romania, este nevoie de valori liberale. (...)Partidul Conservator, alaturi de PNL si PSD, este printre primele trei partide de esichierul public si politic capabile sa reinventeze Romania si sa-i dea sansa unui nou inceput".
Dan Voiculescu si Daniel Constantin
Dan Voiculescu si Daniel Constantin
Foto: AGERPRES
Candidatul pentru sefia PC si impus de Dan Voiculescu, Daniel Constantin vorbea ca si cum ar fi candidat la presedintia Romaniei: "Vreau sa va anunt inca de acum ca nu voi fi un presedinte cuminte. Nu voi sta la Bucuresti ascuns intr-un birou. Nu ma voi multumi sa ne vedem o data la cativa ani si atunci in campanie electorala. Vreau sa dovedim impreuna Romaniei cine suntem si de ce suntem in stare".

Cel de-al doilea candidat la sefia PC, Petru Marginean l-a deconspirat, in discursul sau, pe adevaratul sef al PC. 'Multi m-au intrebat cum de candidez. Ai vorbit cu proful? Nu am vorbit cu proful, dar dupa cum il cunosc, ii place competitia'.

Marginean si-a rugat un coleg de partid sa imparta flori doamnelor si domnisoarelor conservatoare. Cu un nume predestinat de "gradinarul PC", Nicu Gradina, secretar executiv la filiala Hunedoaraa a oferit ghiocei femeilor din sala.

La ora 14:00, in pauza de masa a delegatilor, s-a si votat presedintele PC. Procedura de vot a fost cel putin ciudata, fara cabine, fara vot secret. Fiecare lider de filiala si-a scos delegatii din sala, unde au  impartit buletinele de vot si au stat langa delegati sa puna stampila. Fiecare lider de filiala a strans apoi buletinele de vot de la delegatii sai, le-a numarat si pus in urna.

Intre timp, pe holuri, consilierul de imagine al lui Voiculescu se agita si tipa intr-o statie. "Incolonarea acum. Sa impartim pachetele cu mancare. Se termina pauza si nu s-a impartit nimic. Unde sunteti?". Pachetele cu mancare si suc au fost pentru figurantii care agitau pancarde si pentru angajatii firmelor lui Voiculescu si Grappini.

Dupa pauza s-a anuntat rezultatul: Daniel Constantin a fost ales cu 975, contracandidatul sau, Petru Marginean a obtinut 398 de voturi.

La prezidiu, euforie mare. Toti s-au ridicat mimand surpriza si incantarea. Aplauze si strangeri de mana. Daniel Constantin este felicitat de Voiculescu si Seres. Fetita lui Constantin apare sa-si felicite tatal si este asezata intre Dan Voiculescu si Daniel Constantin.
  • Petru Margineanu: "Felicitari domnule presedinte. Multumesc tuturor celor care nu m-au votat si multumesc tuturor celor care m-au votat si sper ca partidul a castigat azi si nu unul dintre noi doi".  
  • Daniel Constantin: ”Dragi colegi, ca sa incep cu o gluma, primul lucru care mi-a venit in minte cand am auzit rezultatele a fost sa-l intreb pe Codrut daca mai asteptam si voturile din strainatate sau sunt rezultatele finale. Daca sunt finale Codrut dati-mi voie sa va multumesc pentru ce ati reusit sa facerti dumneavoastra azi, aici. (...) As vrea sa-i multumesc domnului profesor Dan Voiculescu pentru increderea pe care mi-a acordat-o mie dar si tinerilor din Partidul Conservator".

Dan Voiculescu este invitat la tribuna pentru a avea ultimul cuvant. "Noi, conservatorii, suntem un partid de centru-dreapta. Nu avem la ora actuala acorduri politice care sa ne oblige la vreo alianta cu niciun partid. Ne bucuram sa avem relatii bune cu PSD, ne bucuram sa avem relatii bune cu PNL de colaborare, nu de subordonare. (...)Trebuie sa ne unim toti, PSD, PC si PNL, sa oprim sa nu se mai intample o astfel de experienta".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5792 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    doua cestiuni (Duminică, 28 februarie 2010, 23:09)

    congressman@conservator.ro [anonim]

    norica vede valori, printre manele.
    seres e inca in libertate.

    aste doua cestiuni mi'au ramas din tot ce'a fost.
    in rest, doctrina conservatoare ramane aceaiasi, ca conserva aceleasi conserve secu.
    iar fuego, ce sa faca, ca pela antene'si face veacu si'si ia paraua.
    acu, om vede. ca din "lucrari" n'a reiesit prea clar cum e cu noua directie. la lucraturi stau ei mai bine.
    deci, felix trebueie ca e f. felice dupa cum au rezultat lucrarile. ramane cum s'au intzeles. semnal drapta, viraj stanga.
  • +20 (26 voturi)    
    Felix - un turnator nenorocit (Duminică, 28 februarie 2010, 23:16)

    radu [anonim]

    "Trebuie sa ne unim toti, PSD, PC si PNL, sa oprim sa nu se mai intample o astefel de experinta"

    Despre ce fel de experienta e vorba? Despre turnatorie ??
    • +17 (17 voturi)    
      dupa unirea dela grivco (Duminică, 28 februarie 2010, 23:43)

      spektator tv [anonim] i-a raspuns lui radu

      va da fiecarui tanar sef de partid cate'o antena. sa nu se calce pe destele cu bataturi.

      si dai si lupta neicusorule !
    • +10 (12 voturi)    
      AAB (Luni, 1 martie 2010, 5:48)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui radu

      DA, sa se uneasca, ce mi-ar place sa faca o alianta toti cei care au luptat imptoriva lui basescu la prezidentiale, deci: PSD, PNL, PC, PNG, UDMR, PNTCD, PIN, PRM, Minoritati, Forumul German (Johannis). Si aceasta alianta s-o numeasca AAB (=Alianta-Anti-Basescu) :--)
      Ce-mi place sa-i aud pe toti acestia urland: Basescu dictatorul :-)
      • +2 (2 voturi)    
        cred ca pierzi esenta la o asemenea alianta (Luni, 1 martie 2010, 15:52)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        eu vreau sa ii vad pe fostii "dizidenti" din PNL alaturi de oameni ca Voiculescu si Iliescu.
  • +14 (16 voturi)    
    traiasca! (Duminică, 28 februarie 2010, 23:18)

    oct [anonim]

    pacat ca nu a fost si colectivul unit de la antene! mergeau la o "ieseala"..saracii tinerii astia..pacat si de codrut ca nu mai are ce scutura pe masa din biroul ministerial cand a fost si filmat dar dadea din buzisoare a baiat de onoare..

    niste mici jegosi intr-o latrina de partid! ..
  • +9 (9 voturi)    
    Schimbarea incepe acum! (Duminică, 28 februarie 2010, 23:41)

    ampersand [anonim]

    Suna a strigare dimineata in vestiar la armata :)))
  • +8 (14 voturi)    
    tare congres (Luni, 1 martie 2010, 0:43)

    goe [anonim]

    Am si eu o intrebare: Fuego asta e baietel sau fetita?
  • +3 (3 voturi)    
    mai avem (Luni, 1 martie 2010, 2:40)

    penelistu [anonim]

    stati ca mai avem si congresul
    PLM adica pnl.

    acolo s.o vedeti pe norica ce duios o sa vorbeasca si o sa fie invitat si cotoiu de felix

    miauuuuuu
  • +17 (19 voturi)    
    Un spectacol de prost gust (Luni, 1 martie 2010, 4:55)

    marinaru [utilizator]

    Un adevarat circ de prostit lumea. E la moda ca tineri sa fie in fata iar balaurii in spate. In curand presedinti la 21 de ani ca au experienta ce mai vasta si sunt cei mai capabili...nu vrea toata lumea tineri in politica? Varanu a facut un adevarat congres PC(R).
  • -27 (29 voturi)    
    pC (Luni, 1 martie 2010, 5:17)

    victor [anonim]

    mie mi-a placut ce am vazut la Pc
    Pare sa fii fost singurul congres civilizat.Pe Constantin nu-l stiu.Il stiu pe Ciuca purtatorul de cuvant.este baiat istet.Da bine!Constantin pare echilibrat.Sa-i dam credit nene.Nu ne mai repezim in ei ca-s tineri.Daca-s batrani este naspa!daca-s tiner este naspa!Cine sa ne mai inteleaga!??
    nu am votat pc-ul...dar sunt ce-i mai curatei.Tineri multi! asta e bine!Daca se baga singuri in alegeri...dau votul.Pe bune!Toti au fost la putere,s-au spurcat la bani>astia pare ca nu.BRAVOS NATIUNEA PC!
    • +20 (24 voturi)    
      Curatei pe dreaqu,.,,, (Duminică, 28 februarie 2010, 23:22)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui victor

      .... cu felix-motanul in frunte, un turnator dovedit, care acum se da "dom' profesor". Imi cam dau seama cam cat de curatei sunt.

      Sa nu uitam de atacurile furibunde din campania electorala, mai e nevoie sa mai vedem, inca o data cine e acest voiculescu, impreuna cu trusturile sale media??

      Dupa modul de postare pe hotnews as zice ca esti platiti sa faci asta, victoras....
    • +2 (2 voturi)    
      Esti fara discernamant...victor (Luni, 1 martie 2010, 15:04)

      romanasu' [anonim] i-a raspuns lui victor

      Daca te uiti doar la anumite posturi de mass-media o sa observi ca unele servesc gloatei de popor infantil, numai stiri pozitive despre X sau Y.
      Asta ii face pe cei cu discernamant sa analizeze mai bine, si sa formeze un sistem de ecuatii tinand cont si de trecut si evolutia lor pana in prezent.

      Daca romanii nu inteleg ca grupurile de interese sunt hemoragiile statului de drept, acesta va muri si va deveni o semi dictatura. Adica dupa 20 de ani il avem pe Ceausescu inlocuit de niste gasti mizerabile si organizate in stil mafiot, dar curate sub denumirea constitutionala de PARTID POLITIC !

      Victor '' Ciutacu '' cumva? ne crezi prosti?
  • +25 (27 voturi)    
    da (Luni, 1 martie 2010, 5:18)

    Vasile Porojan [anonim]

    Acum ca am aflat ca Felix , Norica si cu Ponta salveaza democratia pot sa ma duc linistit sa ma culc !
  • +9 (11 voturi)    
    ca romanu? (Luni, 1 martie 2010, 5:55)

    dan radu [anonim]

    auziti cantec adevarat:
    ca romanu nu-i niciunul
    prost de poti sa tragi cu tunul!
    cum se face ca suntem asa :n-avem autostrazi,turism,agricultura,economie de piata,egalitate in fata legii...etc,etc
    avem droguri,manele,curve,furturi,crime cu duiumul,mediocritate...
    acum am inteles de ce ca romanu nu-i niciunul---poti sa-l prostesti usor de tot.d-asta suntem codasii europei.si ce sansa avem....cu astfel de oameni fara valori.paine si circ.
  • +12 (12 voturi)    
    PC=Centru-Dreapta??????? (Luni, 1 martie 2010, 5:56)

    tavyy [anonim]

    De cand partidul Varanului este un partid de centru-dreapta? Pana acum au mers alaturi de stanga. In cel mai bun caz poate fi considerat unul de centru-stanga dar ce sa mai... Astia schimba orientarea partidului dupa cum bate vantul. Oricum in alegeri PC nu cred ca va depasi pragul de 5%...
  • +13 (13 voturi)    
    Ca la Big Berceni! (Luni, 1 martie 2010, 6:42)

    splendy [anonim]

    Adunatura mare la congres... Seminte, Fuegi, fugi si te ascunde...
    Partidu ce e fanion centru dreapta spre stinga a mai scos un ou astazi, Felix tine sa arate ca Tiganiada lu' Deleanu e de acutalitate...
    Un sictir democratic...!
  • +11 (13 voturi)    
    Long Live Securitatea... (Luni, 1 martie 2010, 6:48)

    MI6 [anonim]

    nu ne pacalesc ei pe noi...
    • +3 (3 voturi)    
      Felix cel curat (Luni, 1 martie 2010, 9:12)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui MI6

      ce intelegi tu prin asat?
      o jigodie penala are partid, trust media si o duce bine mersi.
      Si asta pentru ca justitia e cu ei.
      Iar tu esti smecher, nu te lasi pacalit :)
  • +5 (5 voturi)    
    O nostalgica ! (Luni, 1 martie 2010, 7:11)

    alegator [anonim]

    Felicitari autoarei articolului, am retrait atmosfera congreselor PCR. Frumoasa democratie ne coc unii.
  • +6 (6 voturi)    
    Colhoznica (Luni, 1 martie 2010, 7:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Excelenta propagandista (absolventa a scolilor de tip vechi ante '89) colhoznica Norica Nicolai. Stie sa apese pe cuvinte, sa gesticuleze violent- amenintator impotriva adversarilor, cu venele de la gat gata sa plesneasca de efort, rosie la fata ca focul, cu tente vinetii. Asa face si in plenul parlamentului UE?
    Cand era membra a PNTCD, imbracata saracacios, colhoznica era naturala, mai taranista.
    Acum, in costumatie luxoasa, de prost gust, este o aparatie dezagrabila, prea contrafacuta, o colhoznica ce are ifose nobiliare, ce se vrea intrata (pe usa din dos) in elita politicii.
  • +4 (4 voturi)    
    Partid mare ! (Luni, 1 martie 2010, 9:24)

    Mircea [anonim]

    A venit tot partidul la Congres ?
    In 1400 de oameni au fost si fratii si cumnatii membrilor sau doar membrii ? Va rog sa ma lamuriti daca este IMM sau SRL !
  • +4 (4 voturi)    
    CUM, NU A FOST SI MIRCEA BADEA???? (Luni, 1 martie 2010, 9:43)

    Gâdea [anonim]

    O sa il dam afara pe acest angajat nedisciplinat care nu a venit sa linga mana shefului!!!
    Dom' profesor, sa-i taiati din salariu lui Mirciulica!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    cat de penibil :) (Luni, 1 martie 2010, 9:52)

    mimi [anonim]

    cat de penibil :))
  • +3 (3 voturi)    
    no comment (Luni, 1 martie 2010, 10:02)

    coco [anonim]

    ce sa mai comentezi altceva, decat...made in RRomania. mie unu mi-ar fi jena sa fiu vazut de catre apropiati, la un balci de acest gen!
  • +1 (1 vot)    
    d'alde 1% (Luni, 1 martie 2010, 10:19)

    bumbi [anonim]

    Nu inteleg de ce se agita astia atat, cine dracu'' ii baga in seama cu 1%? Ar trebui sa faca alianta cu berbecali sa fie echipa completa: mulgator - turnator.
  • +2 (2 voturi)    
    Norica este cea mai reprezentativa figura PNL. (Luni, 1 martie 2010, 11:08)

    cornel [anonim]

    Credeti-ma, am citit cu voce tare evolutia congresului si mi-a placut enorm. Discursurile celor doi invitati de onoare : Dragnea si Norica , au fost de o consistenta istorica si au exprimat fata reala a celor doua partide. Multumesc pentru lectura ! Demult nu mai citisem CARAGIALE ! Slava Romaniei moderne !
  • +1 (1 vot)    
    intrebare pentru dan constantin (Luni, 1 martie 2010, 12:19)

    marmarin [utilizator]

    Ce vezi in cand te uiti in oglinda in afara de bani , evident ?
  • -1 (1 vot)    
    Subiect (Luni, 1 martie 2010, 14:29)

    Larry Potter [anonim]

    Vreti sa in aflati ce conditii invata si traiesc unii. vreti sa vedeti ce s-ar putea face cu banii nostrii?
    http://www. schimbul2. tineriischimbaromania.ro/?p=192
  • -3 (3 voturi)    
    Ginditi! (Luni, 1 martie 2010, 14:37)

    Mosu [anonim]

    Terminati cu marota asta ca numai Voiculescu-i securist. Daca am putea vedea dosarele tuturor alesilor am ramine stupefiati sa constatam ca aprox. 80% din alesi + fripturistii din jurul lor au avut intr-un fel sau altul legaturi cu securitatea. Din ceilalti 20% daca nu au avut ei de a face au avut parintii sau rudele apropriate.
    De altfel din '90 incoace lupta se da intre diferitele gasti ale fostilor sau actualilor securisti. Ei au impartit si sfirtecat tara asta si o vor face in continuare. Cei care au mai reusit ceva fara sa aiba legaturi cu aceasta clica ori sunt prea mici, ori platesc la greu "taxa de protectie" ori sunt pusi cu botul pe labe daca sar stacheta care li s-a impus. Restul e poezie ca unii sunt mai rai sau mai buni decit altii. Toti sunt la fel, sanse de scapare nu prea avem. Pesimista concluzia dar analizati la rece mersul de 20 de ani incoace si nu va lasati prostiti de unii sau de altii. Pe toti ii doare undeva de popor.
  • +2 (2 voturi)    
    Frate ce diversiuni emotionale....!!!!!! (Luni, 1 martie 2010, 14:54)

    romanasu' [anonim]

    Entuziasmul premeditat al unor astfel de adunari nu lasa loc de interpretare pozitiva niciodata !

    Eu cred ca e o alta varianta de mititei cu bere, una mai elevata artistic, dar cu aceleasi interese.

    Despre promovarea celor tineri, ca paravan al conducerii ma bucura, pt ca noi romanii ne-am cam fript cu detoate si ne-am si uns cu toate alifiile, si deja devenim mai experimentati in a descoperii adevaratele manevre.

    Nu uitati ca de la lovitura de stat, am trait numai in diversiuni.... dar pacat ca dupa ce le descoperim nu le putem pedepsi, aceasta este marele handicap al romanilor. Dar il asteptam pe Tepes in continuare! - Nu e asa?
  • +2 (2 voturi)    
    conservatori=voiculescu=turnator (Luni, 1 martie 2010, 15:15)

    vola [anonim]

    sub diapazonul lui domn profesor voiculescu alias Felix = turnator la securitate dovedit ma intreb ce moralitate are acest partid?niciuna
    acest turnator trebuie sa dispara din viata publica.e supernociv.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce coincidenta (Luni, 1 martie 2010, 15:18)

    erstyj [anonim]

    La psd un tanar(o caricatura), la pc tot un tanar (necunoscut). Sfatuitorii ambelor latrine politice cred ca romanii sunt aceeasi prosti pe care-i stiau ei? Internetul v-a mancat capul, haimanalelor comuniste. Ati pierdut ciolanul, puneti osu la munca ca nu mai tine.
  • +5 (5 voturi)    
    O intrebare (Luni, 1 martie 2010, 15:21)

    adrian88000 [utilizator]

    Pentru P.C. si invitatii la congres( P.N.L. si P.S.D.).
    Cand aveti de gand stimabililor sa puneti in aplicare rezultatul Referendumului? Sau voi va opuneti vointei poporului dar vreti sa salvati democratia? Ce nebunii aveti in cap? Daca va opuneti vointei poporului va opuneti democratiei si s-ar putea sa fiti scosi cu suturi in fund din cladirea parlamentuluii!
    • +2 (2 voturi)    
      stai asa, uite explicatia :-) (Luni, 1 martie 2010, 16:00)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      cica, poporul n-a fost in cunostiinta de cauza cand a votat :-)))) , si ca mai trebuie odata informat, si sa se repete referendumul :-))))
  • +4 (4 voturi)    
    Luati Antenele-Felix lui Voiculescu si.... (Luni, 1 martie 2010, 15:40)

    Rescatorul [anonim]

    veti constata ca, de a doua zi, PC nu mai exista. PC= o gluma sinistra!
  • 0 (0 voturi)    
    /// (Marţi, 2 martie 2010, 13:38)

    LyonSoul [anonim]

    Noul imn e chiar tare, degeaba il criticati pe Fuego. Este unul dintre marii artisti ai momentului. Ideea este ca Dan Voiculescu sprijina tinerii. Daniel Constantin are doar 32 de ani si este presedintele Partidului Conservator. Fundatia Dan Voiculescu promoveaza tinerii si-i rasplateste. Este investitie serioasa in cultura romaneasca, pentru ca avem talente care se risipesc in van. Gala Teatrului Tanar din 6 mai are tocmai rolul de a nu lasa tinerii sa se rateze. In rest... vorbiti prea mult si nu ajungeti la nimic concret. Romania trebuie sa se detaseze de doctrina ieftina a Salamului si a lui Guta, contracarad-o prin arta!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ti-e rusine? (Marţi, 18 mai 2010, 0:13)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui LyonSoul

      Tie chiar nu ti-e jena sa faci ceea ce faci pentru turnator?...