Primele ore ale Congresului PC: Conservatorii au imn, slogan si statut noi si sunt curtati atat de social-democrati, cat si de liberali

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 28 februarie 2010, 13:07 Actualitate | Politic

PSD isi doreste sa continue colaborarea cu PC, a anuntat, duminica, secretarul general al social-democratilor, Liviu Dragnea, la Congresul Partidului Conservator. La randul sau, vicepresedintele liberal Norica Nicolai, prezenta si ea la Congres, a declarat ca "PSD, PNL si PC sunt singurele partide capabile sa relanseze Romania si sa dea sansa unui nou inceput".
  • "Ati gresit si dumneavoastra, am gresit si noi, poate noi de mai multe ori pentru ca suntem un partid mai mare. Daca veti decide sa ramaneti in alianta cu PSD va asigur de loialitatea noastra. Daca veti decide sa mergeti de un drum propriu, va asigur ca va vom trata cu aceeasi prietenie", a afirmat Liviu Dragnea, citat de Agerpres.
  • "In opinia mea si a PSD, azi dumneavoastra aveti oportunitatea si sansa de a deschide un nou capitol. Si noi am avut aceasta oportunitate si am folosit-o acum cateva zile. Imi doresc sa aveti un congres plin de dezbateri, viu, poate nu ca cel pe care l-am avut noi, cu o temperatura ridicata", a adaugat secretarul general al social-democratilor.
  • La randul sau, vicepresedintele liberal Norica Nicolai considera ca tara este "intr-o democratie intunecata in care manelismul a ajuns politica de stat" si este nevoie de valori conservatoare si liberale: "E nevoie de valori conservatoare, de valori liberale alaturi de oameni. Liberalii cred ca numai impreuna vom avea parte de o noua Romanie".

Imn, slogan si statut noi

Conservatorii mai au cateva ore de asteptat pana cand vor sti numele noului presedinte al partidului, dar au votat, in schimb, noul statut al partidului. Principala modificare adusa de acesta este introducerea functiei de prim-vicepresedinte al formatiunii, pentru care candideaza Cristian Popescu "Piedone".

PC are de duminica si un nou imn. Lucrarile Congresului au inceput, dimineata, cu prezentarea in prima auditie, de catre cantautorul Fuego, a noului imn, intitulat "Ca romanul nu-i niciunul", potrivit Mediafax.

Fuego, imbracat costum popular, a spus ca este mandru ca PC a ales cantecul sau ca imn.

La congres, PC a afisat si un nou slogan: "Implica-te! Schimbarea incepe acum!".


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1030 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    . (Duminică, 28 februarie 2010, 13:15)

    xxx [anonim]

    Conservatorii sunt un partid care in sondaje stau sub PNG ul lui Becali, dar care au intrat in partid datorita aliantei cu PSD si datorita trustului de presa detinut de Voiculescu.
  • -3 (3 voturi)    
    Petru Marginean - Presedinte! (Duminică, 28 februarie 2010, 13:16)

    gogu [anonim]

    Si PC-ul va fi pe drumul cel bun
    • +1 (1 vot)    
      gogu de la hiniedoara (Duminică, 28 februarie 2010, 19:55)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      trebuia sa te recomanzi "gogu de la hiniedoara" ca altfel creezi confuzie in randul cititorilor: Petru Marginean, fiul regizorului Nicolae Marginean nu candideaza la sefia PC, ci Petru Marginean de la "hiniedara"
    • +3 (3 voturi)    
      in alianta PNL- PC? alianta turnatorilor (Duminică, 28 februarie 2010, 20:04)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui gogu

      cu doi presedinti de onoare -turnatori dovediti la CNSAS ,numai buni de manastirea de taici Secudintrunlemn!asta alianta , biata Romanie
  • +5 (5 voturi)    
    Votez contra (Duminică, 28 februarie 2010, 13:34)

    marinaru [utilizator]

    Eu am sa votez impotriva acestui partid si impotriva oricarei aliante cu acest partid.
  • 0 (0 voturi)    
    nu ca ar fi mare diferenta (Duminică, 28 februarie 2010, 13:44)

    xan [utilizator]

    ...intre ei
    • +2 (2 voturi)    
      De la ce dreac' vine PC ???... (Duminică, 28 februarie 2010, 21:37)

      vali_bob@usa.com [anonim] i-a raspuns lui xan

      ...De la ce dreac' vine PC asta ???...
      ...PC = Partidul Comunist,
      ...PC = Partidul Conservei,
      ...PC = Partidul Cretin ,
      ...PC = Partidul Cu...rva,
      ...PC = Partidul Coruptilor,
      ...PC = Partidul Cimitir,
      ...etc...mai adaugati voi, ca definitia lui e lunga, tataie!
  • +2 (2 voturi)    
    halal (Duminică, 28 februarie 2010, 13:54)

    nico [anonim]

    halal partide cu lideri sau purtatori de cuvant fosti procurori ! PSD n-a putut s-a gaseasca un om din masa celor pe care cica ii reprezinta: cu venituri mici si medii. PNL are drept purtator de cuvant un om cu vederi liberale adevarate: o procuroare (si inca si de pe vremea lui ceasca). In Vest ajung la varful partidelor oameni din clasele pe care ii reprezinta si care au trecut prin functii publice ALESE: LOCALE mai ale, apoi generale.
  • +3 (3 voturi)    
    PC (Duminică, 28 februarie 2010, 13:58)

    mary [anonim]

    PC, desi un partid foarte mic este curtat intens atat de PSD , cat si de PNL. Singurul motiv este ca multa lume inca se mai uita la Antene si le crede , asa ca nu este rau sa-l ai aliant. S-a vazut si inca se mai vede ce inseamna sa-l ai dusman.
  • +3 (3 voturi)    
    Soc (Duminică, 28 februarie 2010, 15:56)

    marinaru [utilizator]

    Soc la PC. A iesit cine trebuia adica omul lui Voiculescu. Ce parodie de partid si de congres.
  • +2 (2 voturi)    
    un nou inceput? (Duminică, 28 februarie 2010, 15:58)

    dan2 [anonim]

    "PSD, PNL si PC sunt singurele partide capabile sa relanseze Romania si sa dea sansa unui nou inceput".
    Parca tot aceste partide au facut si inceputul cel vechi. Vorbe, vorbe, vorbe...
  • +1 (1 vot)    
    baaaaa ! (Duminică, 28 februarie 2010, 15:59)

    conservatori@liberali.kookoo [anonim]

    ce'mputziciune o sa iasa !
    conservatorii lu' take ionescu, cel cu joben si guler inalt, a la take ionesco, si liberalii familiei de burgheji a bratienilor.
    daca se face aliantza, trecem la monarhie. !
    pai !
    sa fim seriosi....

    felix, dinu si ilici ..
    no, dinu, vanturi si ilici...
    ba nu, felix, vanturi si cu dinu...
    neee ! l'am perdut pe ilici..
    nu; suna. tre'sa fie neaparat din patru ! asta e !
  • 0 (0 voturi)    
    PC (Duminică, 28 februarie 2010, 16:09)

    rotzuk [anonim]

    PC e un partid al carui presedinte, investit acum cativa ani in functie in locul lui Voiculescu, a stat la panda sa obtina un loc caldut la nu stiu ce agentie guvernamentala si a parasit rapidos partidul odata ce acel loc a devenit disponibil. Daca presedintele partidului face asta, atunci e limpede ca lumina zilei cam cat de mare e iubirea de doctrina a conservatorilor, daca or avea vreo doctrina, ha-ha-ha !!
    Acum au din nou alegeri si nu stiu cum sa faca: o antena se indreapta spre stanga, alteia i se face cu ochiul la dreapta...Adevarul este ca in Romania, cu un partid cameleonic ca doctrina precum PD-ul, cu un PNL care a guvernat cu ajutorul PSD-ului totul e posibil.
  • +4 (4 voturi)    
    si marmota...... (Duminică, 28 februarie 2010, 19:59)

    dudu [anonim]

    mai bine spus trustul lui Felix este curtat de PSD si PNL.
    • 0 (0 voturi)    
      marmota (Duminică, 28 februarie 2010, 16:06)

      fix@marmota.hot [anonim] i-a raspuns lui dudu

      mai las'o sa se hodineasca.
      too much of it ! parol, sa ma'npusti !
    • -1 (1 vot)    
      vrem democratie! (Duminică, 28 februarie 2010, 20:29)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui dudu

      Mai bine zis, Oare cine a acaparat b1, evz realitatea si otv?! nu cumva presedintele ales prin frauda?
  • +1 (1 vot)    
    Dar ce? Pana acum n-ati avut? (Duminică, 28 februarie 2010, 20:35)

    Cristi [anonim]

    Nici imn si nici slogan? Pai tovarasul turnator si securist dovedit Voiculescu ce dreaq a pazit pana acum cu partidul asta cu procente mai putine decat antenele pe care le are???? Leprele astea de conserve, care au pacalit electoratul de cand exista intrand fraudulos in parlament, oare chiar n-au simtul realitatii? Baietei si fetite care-i faceti pantofii cu entuziasm lui Voiculescu, chiar nu intelegeti deloc ca de fapt NU EXISTATI???? De ce va mai straduiti atata?

    P.S. Eu va propun sa faceti o alianta atat cu PNL cat si cu PSD. Desi, la urma urmei, mereu ati fost aliati. In toate. Prin voi insiva pentru voi insiva!!!! Jigodiilor!
  • +1 (1 vot)    
    PC si Fuego??? (Duminică, 28 februarie 2010, 20:39)

    Dorin [anonim]

    Misto! Cate suprize gen cascadorii rasului o sa ne mai rezerve oare tovarasul turnator Felix Motanu? Astia sunt de rasul curcilor. Auzi, Fuego e mandru ca e membru al acestui partid... Ptiu drace ce circ e si la partidul asta de conserve stricate....
  • +1 (1 vot)    
    congres PC (Duminică, 28 februarie 2010, 20:55)

    mircea [anonim]

    Asta partid serios cu congres la palat,nu ca boschetarii din PSD cu congresul in boschetii de la Romexpo.De aceia PNL si PSD abia asteapta sa se alieze cu ei.Oameni de valoare ca Norica Nicolai,Antonescu,Orban,Ponta,Vanghelie,etc nici nu pot face aliante cu fitecine!
  • +2 (2 voturi)    
    partidul ANTENA (Duminică, 28 februarie 2010, 21:12)

    vasile [anonim]

    Cand tara arde baba se piaptana!
    presedinte-mirceaaaaaa badeaaaaaaaaaaaa
    secretar -gadeaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    subsecretar-ciuvicaaaaaaaaaaaaaaa
    vicepresedinte-omu cu leptopuuuuuuuuuuuuuuuu
    finantator-d voiculescuuuuuuuuuuuuu

    Sunt ridicoli!! Jenant.
    Cat oare o sa mai dureze aceasta ipocrizie?
  • +1 (1 vot)    
    iarasi ? (Duminică, 28 februarie 2010, 21:29)

    Petrovici [anonim]

    Norica Ana Pauker ne ameninta cu un nou inceput. Eu spun ca le ajunge cat au furat timp de 20 de ani si e timpul ca procuratura sa-si faca datoria, sa-i bage la racoare ca sunt tare nadusiti.
    Ne-am saturat, Doamne fereste s-o ia iar de la capat, sa ne talhareasca si din putinul pe care ne-a mai ramas.
  • +1 (1 vot)    
    PSD si PNL la laba motanului Felix (Duminică, 28 februarie 2010, 22:03)

    baciu [anonim]

    Cu alte cuvinte atat social-democratii cat si liberalii fac curte unui partid cu o putere de sub unu la suta, doar pe motivul numit Antena 1, 2 si 3. Daca atitudinea pesedistilor este poate, una normala (ei neputand mai mult), cea a liberalilor nu are nicio justificare. Ce diferenta intre PNL-ul lui Bratianu si cel al lui Patriciu !!! E ca si cum ai compara pe Pavarotti cu Adi Minune.