Victor Ponta: Vor mai fi plecari din PSD, cine pleaca din partid e bun plecat

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2010, 21:53 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Noul lider al social-democratilor, Victor Ponta, a declarat joi, la Turnu Severin, ca vor mai fi plecari din partid dupa cea a lui Cristian Diaconescu, subliniind totodata ca oricine pleaca din PSD este "bun plecat", relateaza Mediafax. Potrivit lui Ponta, "nu poti sa spui ca vrei sa conduci PSD si apoi sa fii alaturi de sustinatorii lui Basescu".

"O sa participam la reforma constitutionala. O sa schimbam constitutia in asa fel incat si parlamentarii sa fie tratati ca si primarii si consilierii. Daca esti ales in numele PSD si vrei sa pleci, sa pierzi mandatul (...). Nu se poate face politica spunand duminica ca vrei sa conduci Partidul Social Democrat, iar marti sa fii alaturi de cei care il sprijina pe Traian Basescu", a spus Ponta.

Fara sa dea nume, presedintele PSD a spus ca se asteapta ca in zilele urmatoare sa mai fie membri PSD care sa paraseasca partidul, punand actiunile respectivilor pe seama unei "strategii de destructurare a PSD", venite din partea Puterii.

"Tot ceea ce se intampla de duminica incoace, cu cei cativa oameni care si-au dat seama ca e mai bine sa plece, desi nu aveau neaparata treaba cu mine, mai degraba cu fostul presedinte, toate astea fac parte dintr-un plan al Puterii actuale de a destructura PSD. Le-am dejucat acest plan. Probabil ca vor mai fi doi, trei parlamentari care se vor lasa atrasi de sirenele puterii, dar important este ca PSD a rezistat si va rezista", a spus Ponta.

Ponta: Ii spun lui Sarbu ca cine imi e alaturi doi ani imi va fi alaturi si cand castigam alegerile

Intrebat ce va discuta cu Marian Sarbu la intalnirea programata pentru vineri dimineata, Victor Ponta a spus ca nu ii va promite functii, dar ii va explica ce are partidul de facut pentru a castiga alegerile din 2012, relateaza Mediafax.

"Discut, explic ce am de facut, nu pot sa ofer functii, nu pot sa ofer nimic in urmatorii doi ani, decat foarte multa munca, foarte multa seriozitate si garantia ca cine merge pe acest drum greu, in acesti doi ani, va fi alaturi de mine cand vom castiga alegerile", a spus presedintele PSD cu privire la intalnirea pe care o va avea vineri cu Marian Sarbu.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1136 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    :)) (Joi, 25 februarie 2010, 22:19)

    i22eh [utilizator]

    "cine merge pe acest drum greu, in acesti doi ani, va fi alaturi de mine cand vom castiga alegerile"

    Nu ca zic, da' vreau sa spun !!!
  • +5 (7 voturi)    
    ura si la gara.. (Joi, 25 februarie 2010, 22:23)

    alina [anonim]

    daca patrocle asta crede ca plinge cineva dupa psd,, se inseala are in spatele lui o ciurda de capatuiti si de circari.
    • +1 (3 voturi)    
      ponta si iliescu sunt ca... (Joi, 25 februarie 2010, 22:37)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui alina

      che guevara si fidel castro la scara mai mica.prosti si aia prosti si astia.si cu che guevara nu ma cotraziceti,idolul vostru de la constanta zice asta.partidul samba.daca iau astia puterea o sa traim ca in america latina numai in samba o sa o tinem.ole
  • +3 (5 voturi)    
    haha (Joi, 25 februarie 2010, 22:44)

    MirceaA [utilizator]

    cine pleaca e bun plecat si partidul vostru de rahat e "bun ramas"
    • +1 (3 voturi)    
      PSD a a ajuns ca Gara de Nord ,atatea plecari (Joi, 25 februarie 2010, 22:54)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      ..atatea sosiri ...toti papagali isi ciugulesc penele ,se umfla si pleaca
  • +1 (3 voturi)    
    asta e saracu dus cu pluta???? (Joi, 25 februarie 2010, 22:52)

    marlene [anonim]

    cum adica sa schimbe contitutia, si parlamentarii sa-si piarda mandatul daca pleaca din partid??? Mai are si tupeul sa ii compare cu primarii? Domnule Ponta (dus cu pluta-ca altfel nu pot spune), mai cerceteaza...si vei descoperi ca primarul e ales pe linie UNINOMINALA (adica, pe intelesul "matale", conteaza omul si nu partidul). Tocmai de aceea, pleaca, moare sau ce stiu eu ce mai face primarul...se alege altul..nu-ti pune partidul primar. Asa si cu votul uninominal pentru parlament (tot pentru stiinta "mata"), ultima data s-a ales uninominal si nu pe lista de partid (cu toate ca voi psd-ul toti v-ati bagat coada si a iesit mai mult o struto-camila decat uninominal). Cat priveste Parlamentul bicameral, parca la ultimul referendum, majorotatea a spus DA-pentru UNICAMERAL si 300...sau crezi ca am uitat???Te faci ca ploua, ca veniti voi cu idei..
    Aveam pretentii, vorba aia, nu te compari cu alde Vanghelie..dar se pare ca esti si tu pe aproape..
  • -2 (2 voturi)    
    .................................................. (Joi, 25 februarie 2010, 23:00)

    gica pantalon [utilizator]

    se sedimenteaza partidul...un partid de "puncte puncte" dar puternic....despre celelalte ma retin de la comentarii pentru ca s-ar putea sa jignesc portocalii sau galbeni
    cu mentiunea ca portocaliii au vana acuma ca sunt la putere
  • +2 (2 voturi)    
    Ce nu intelege Victoras... (Joi, 25 februarie 2010, 23:21)

    samurai [utilizator]

    e faptul ca NICIODATA nu vor mai avea "succesul"pe care l-au avut pe vremea lui ilici datorita simplului fapt ca electoratul lor se diminueaza cu fiecare zi care trece datorita trecerii in nefiinta a celor virstnici(mai nostalgici si mai usor de manipulat cu un kil de faina si o galeata de plastic...).Daca la asta mai adaugam si voturile minoritatii lui vanghelion iata avem 85% din votantii vostri...restul de 15% sint fosti nomenclaturisti si securisti cu familiile lor si desigur citeva mici exceptii de la regula.
  • +1 (1 vot)    
    nu numai schimbarea schimbarii (Vineri, 26 februarie 2010, 9:23)

    pesede@guvernare ?! [anonim]

    dar si contrazicerea zicerii.
    adica, la congresul ce taman fuse, au zis ca spera ca cei plecatzi vor fi primitzi inapoi.
    probabil ca se gandea la plecatzii pe timpul joanei.
    aia poa' sa vina 'napoi. astia de fugira de titulesul mic, astia nu !
    mai, sa fie !