Emil Boc: Proiectul legislativ referitor la facilitatile acordate tinerilor care infiinteaza firme va fi aplicabil in 2010 

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 14:24 Actualitate | Politic

Proiectul legislativ referitor la facilitatile care li se vor acorda tinerilor ce infiinteaza firme se afla in lucru si va fi aplicabil in 2010. Anuntul a fost facut de premierul Emil Boc, la finalul sedintei de Guvern de marti. “Avem in cadrul programului legislativ un proiect de lege, care este vizat pentru anul 2010, care se refera la facilitati acordate tinerilor care infiinteaza firme", a declarat premierul, citat de Avocatnet.

"I-as ruga pe domnii ministrii Vladescu si Videanu sa lucreze in regim de urgenta la acest proiect de act normativ”, a continuat seful Guvernului. Acesta a explicat ca “masura face parte si din cadrul prioritatilor legislative, astfel incat sa-l putem finaliza in perioada urmatoare. Este sprijin pentru tinerii care infiinteaza firme si pentru dezvoltarea spiritului antreprenorial”.

Potrivit prevederilor proiectului, tinerii cu varsta de pana in 35 de ani, care nu au avut o firma in trecut, isi vor putea infiinta una cu un capital de cel putin 10 lei, pentru care vor beneficia de scutiri la plata impozitului pe profit si salarii, timp de 3 ani.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2429 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    oricum nu ar avea profit (Marţi, 23 februarie 2010, 14:42)

    adrian [anonim]

    macar sa plateasca forfetar :)
    • +1 (3 voturi)    
      nu ai inteles nimic draga adrian! (Marţi, 23 februarie 2010, 14:49)

      gaby [anonim] i-a raspuns lui adrian

      forfetarul va fi aplicat doar in cazul anumitor domenii care nu pot fi controlate din punct de vedere al infractionalitatii si abuzurilor fiscale!in alta ordine de idei felicitari dl Boc care promoveaza din ce in ce mai multe facilitai pt tineri: prima casa, la care se vor adauga si proiectele ANL, promovarea tinerilro in diverse domenii importante si astfel responsabilizarea lor, si acum sustinerea lor in ceea ce priveste infiinatrea de firme!
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 23 februarie 2010, 14:57)

        alina [anonim] i-a raspuns lui gaby

        Tinerii au intr-adecat mult de castigat de pe urma Guvernului Boc. Sa speram ca vestile bune in acest sens vor continua!
      • +1 (1 vot)    
        nu ai inteles nimic draga gaby (Marţi, 23 februarie 2010, 15:02)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui gaby

        deocamdata nu doar ca se plateste forfetar ca si anul trecut, inclusiv de catre fostele microintreprinderi, dar se plateste anticipat impozit pe profit, la nivelul incasarilor inregistrate anul trecut

        restul, cu trecerea acestui impozit doar pe anumite domenii etc, e doar gargara lui boc

        v-o toarna voua in cap la partid, dar nu se aplica si nici nu se prefigureaza...
      • +1 (1 vot)    
        tu nu ai inteles nimic draga gaby (Marţi, 23 februarie 2010, 15:14)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui gaby

        Ori esti unul "de-al lor" ori chiar tu nu ai inteles ca ai fost dus cu vorba.......
        - impozitul forfetar e inca in vigoare......
        - infractionalitatea si abuzurile fiscale de care vorbesti tu sunt in crestere tocmai datorita "stimulentelor" guvernului (vezi contrabanda de tigari si alcool la care statul roman pierde peste 1 mld euro/an)
        - prima casa...chiar a contribuit la reluarea activitatii in constructii ?
        - proiectele ANL - cate locuinte vrea sa construiasca Udrea cu banii incasati din vanzare ? Vinde 1000 si construieste o 100 ?
        - promovare tineri indiverse domenii... importante....(hai sa fim seriosi....)
        -
      • +1 (1 vot)    
        cand (Marţi, 23 februarie 2010, 15:34)

        ela [anonim] i-a raspuns lui gaby

        eu sunt in situatia ca nici la pastele cailor nu voi avea profit asa de mare (30-40% din rulaj la IMM-uri), dar platesc forfetar si in 2010!!!! asa te rog sa-mi dai numarul de OUG sau lege publicata in ultimele 2-3 luni care ar anula forfetarul.
      • 0 (0 voturi)    
        ba am inteles. cum au inteles si cei de mai sus (Marţi, 23 februarie 2010, 18:42)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui gaby

        succes in cumpararea unei locuinte la anl. tie si celor fara pile la pdl. sau ai deja o caa la anl lauta anul trecut pe bune si acum vii sa lauzi guvernul boc
  • 0 (2 voturi)    
    O veste buna! (Marţi, 23 februarie 2010, 14:55)

    blade [anonim]

    O veste buna si de mare ajutor tinerilor afaceristi. In ce ptiveste tineretul, este avantajat de catre noul Guvern. Speram ca in timp aceste ajutoare sa se extinda la nivelul tuturor cetatenilor!
    • +1 (1 vot)    
      Ajutor (Marţi, 23 februarie 2010, 15:17)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui blade

      Ii ajuta pe tinerii cu bani sau pe parintii cu firme ai caror copii fac anul asta 18 ani.

      Un tanar normal nu-si face firma in vecii vecilor in perioada asta. De unde finantare?
  • +3 (3 voturi)    
    Nedumerire (Marţi, 23 februarie 2010, 15:13)

    Alexandru C [anonim]

    O masura buna insa care va creste evaziunea.
    Cine-l impiedica pe un anumit patron de exemplu sa-si mute toata activitatea pe firma fiului, nou infiintata de acesta pentru ca are sub 35 ani.
    Nu mai plateste nici impozit pe profit si nici impozit pe salarii timp de 3 ani.
    • +1 (1 vot)    
      corect! (Marţi, 23 februarie 2010, 18:37)

      Ilie Ionescu---presedinte [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      eu am 80 de anisori si un nepotel de 19 ani. am ceva companii cu nspe mii de angajati. Le trec pe numele lu' nepotu-meu si nu mai platesc impozite pe profit si salarii timp de 3 ani.

      hahahahahaha
  • +2 (2 voturi)    
    Sigur ca da.... (Marţi, 23 februarie 2010, 15:16)

    Gigi [anonim]

    ...in lumina ispravii cu forfetarul vor da buzna toti tinerii sa-si faca firme.

    Am un prieten care avea firma din timpul facultatii in speranta ca, cine stie, la un moment dat va putea dezvolta o afacere....apoi a aflat de forfetar...si acum injura guvernul. Asta in condtiile in care nu isi baga facturile personale pe firma....
  • +2 (2 voturi)    
    lasati laudele (Marţi, 23 februarie 2010, 15:17)

    de la cluj [anonim]

    lasati aprecierile superlative la adresa guvernului, nu e cazul. dau ei facilitati la 500 de tineri, si alti 20,000 isi inchid firmele cu taxele aberante impuse din senin (vezi forfetar si altele).
  • +2 (2 voturi)    
    Prima firma (Marţi, 23 februarie 2010, 15:35)

    Patron [anonim]

    Asta e programul prima firma. :)
    Abia astept sa devina operationale masurile astea. Detin o mica sectie de productie cu 20 angajati.
    O sa-l pun pe fimiu sa-si faca firma. Am sa trimit in somaj toti cei 20 angajati urmand sa-i angajez pe firma fiului.

    In felul acesta imi continui activitatea firmei dar scap de plata impozitului pe profit si pe salariu 3 ani si de plata CAS-ului timp de 6 luni.

    O sa mai aiba nevoie Boc si BAsescu de inca o centura de siguranta. De data asta de vro 60 miliarde.
    Masura e foarte buna dar nu vor fi in stare sa dea o lege cum trebuie ca s anu poata fi evitata.
  • -2 (2 voturi)    
    boc incearca (Marţi, 23 februarie 2010, 15:45)

    lore [anonim]

    boc incearca sa ajute tinerii din cate observ si ma bucur sunt tanara si am pfa si observ ca nu m-am inselat cand mi-am pus increderea in pd-l...
    • +1 (1 vot)    
      Mult iubitul si stimatul bravo_boc (Marţi, 23 februarie 2010, 17:29)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui lore

      Tineret, mindria tarii, cum e la voi la partid? Sinteti tineri in fiecare zi sau numai cind da dispozitie seful? Nu vreti sa va luati bocul cu voi si sa faceti o alta tinara republica. Noi, astia mai batrini, am mai vazut promitatori care au sfirsit cu dureri de spate, ne "entuziasmam" mai greu.
  • +2 (2 voturi)    
    Ajutor tineri (Marţi, 23 februarie 2010, 15:47)

    Andrei [anonim]

    Daca vrea sa incurajeze tinerii sa-si faca firme trebuie procedat altfel.
    Statul sa acorde finantare preferentiala pe baza unui business plan, nu orice tanar manelist (ca doar 99% din tara e manelista ) cu 10 lei in buzunar sa-si faca firma.
    Boculet s-a gandit la costurile statului dand mana libera oricarui analfabet cu 10 lei sa-si faca firma doar pentru ca are sub 35 ani?
  • -1 (3 voturi)    
    bravo (Marţi, 23 februarie 2010, 15:50)

    miky [anonim]

    Inca un lucru bun care va fi aplicat anul acesta si asta cat mai repede cu putinta, Premierul Emil Boc se gandeste la un viitor cat mai bun pentru tinerii acestei tari, si asta si prin aceasta lege cat si prin lege: Prima casa, si sunt convinsa ca nu se va opri aici.
  • -1 (3 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 23 februarie 2010, 15:51)

    lili [anonim]

    O noua veste buna.....
  • 0 (2 voturi)    
    Excelent proiectul (Marţi, 23 februarie 2010, 16:31)

    cristina [anonim]

    Foarte bun proiectul tinerii au nevoie de sprijin iar guvernul Boc ne arata ca tinerii nu sunt dati la o parte. Cu cat mai repede se pune in aplicare cu atat mai bine.