Victor Ponta: Am angajat o bona din Filipine, ca sa nu fie cineva care sa fie usor de contactat de catre tabloide

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 12:47 Actualitate | Politic

Victor Ponta a vorbit despre familia sa si despre planurile sotiei sale, Daciana Sarbu, dupa ce el a fost ales presedinte al PSD. In cadrul unei emisiuni la Realitatea FM, Ponta a declarat ca a angajat o bona din Filipine pentru a avea grija de fetita lui. "Am decis asa, pentru ca ne-am dorit sa nu fie cineva care sa fie usor de contactat de catre tabloide", a explicat el, precizand ca ideea i-a apartinut Dacianei.

"Are contract, sta toata ziua cu fetita noastra si are salariul de 500 de dolari", a continuat Ponta. "Nu a fost ideea mea, a fost a Dacianei, dar cea mai mare munca o face tot soacra mea", a povestit social-democratul. In ceea ce priveste viitorul politic al sotiei sale, Ponta a declarat ca eurodeputatul Daciana Sarbu nu va mai candida pentru inca un mandat. "Daciana nu va mai candida, din dorinta de a inchide un posibil punct de atac si de a ma sprijini", a precizat acesta. 


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
9702 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    angajata legal? (Marţi, 23 februarie 2010, 12:54)

    Iancu [anonim]

    Ma intereseaza si pe mine cum a primit drept de sedere si drept de munca bona respectiva?
    • 0 (4 voturi)    
      Nu a avut nevoie ne drept de sedere si de munca (Marţi, 23 februarie 2010, 13:11)

      victoras [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      A primit cetatenia romana.
      Ups!...
    • +3 (5 voturi)    
      simplu (Marţi, 23 februarie 2010, 13:19)

      gechi [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      nu a gasit pe nimeni in Romania care sa stea pe banii aia. Auzi, 500 de dolari...
      • +2 (4 voturi)    
        ! (Marţi, 23 februarie 2010, 13:28)

        ILEANA [anonim] i-a raspuns lui gechi

        Stie si o limba straina...e si interna.....deja poate sa fie atacat pt. exploatare!
        ( dar sa nu uitam ca "Iri"si-a luat primul, familie de vietnamezi pt 400 de dolari!)
    • 0 (0 voturi)    
      @Iancu : BRAVO!!! (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:10)

      Tatiana [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      Na, ca le-ai zis-o !!! ma intreb si eu si sa ne intrebam cu totii daca bona din Filipine angajata de dl. Ponta are viza de sedera pe mai mukt de 3 luni in Romania si daca are permis legal de munca pe teritoriul Romaniei ??? ca legea UE spune clar ca mai intai trebuie sa angajezi persoane care sunt cetateni UE si numai in cazul in care nu gasesti persoana cu calificarea necesara ( ceea ce ma indoiesc deoarece sunt destule studente din UE) care ar dori sa lucreze ca bone si Au-pair pentru ceva bani ...asa ca ar trebui verificata doamna/domnisoara din Filipine daca e cu acte in regula pe teritoriul Romaniei ...si PERMISUL LEGAL DE MUNCA ...DACA L-A OBTINUT .... si dupa aia mai vorbim ....
    • 0 (0 voturi)    
      Permis legal de munca pe teritoriul Romaniei (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:17)

      Tatiana [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      si daca poate demonstra dl. Ponta cum a obtinut pentru filipineza permisul de munca (in cazul in care are unul) ...ca inainte de eliberarea permisului de munca el trebuia sa demonstreze Autoritatilor Romane ca nu a gasit alta persoana din UE care sa fi aplicat ptr. job-ul respectiv de ''Bona'' ...asta inseamna ca trebuie sa faca dovada scrisa ca a publicat pe toate site-urile de job-uri : e-jobs, BestJobs, GreatAu-Pair, si toate site-urile de profil si sa demonstreze in scris ca toate persoanele care au aplicat NU au corespuns cerintelor Job-ului ...asa se procedeaza in Vestul Europei ....si dupa aia se gandesc Autoritatile daca e necesar sau nu sa elibereze un Permis Legal de Munca .....deci ???
  • +6 (8 voturi)    
    Cum asa? (Marţi, 23 februarie 2010, 13:30)

    Cetateanul [anonim]

    Pai, tovarasul Poanta, suntem burgheji sau chiaburi, de ne angajam slugi? Ce ne tot explica Nastase pe vremea raposatului de oranduirea capitalista. Sunt curios, lucreaza 8 ore pe zi, sau face ore extra? si de ce nu ati angajat o tiganca, cumva sunteti rasist?
    • +6 (6 voturi)    
      cetatzene ! (Marţi, 23 februarie 2010, 14:16)

      advocatul diavolului [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul

      familia ponta este o familie ocupata.
      ei, totzi trei, sunt o familie dedicata binelui tzarii. deci f.f.f. ocupatzi cu treburile partidului, si impicit cu rezolvatul problemelor celor multzi.
      incet, ai sa simtzi si dumneata binefacerile muncii lor.

      acum, nu ca vreau sa vad o aseamanare, dar in amerika, un politician demokrat a pierdut imagine si alegeri pen'ca angajase niscai ilegali mexicani...off the books. adica, la negru. fara impozite. ca tot se vorbeste de impozite. cine le plateste si cine beneficiaza...
    • +3 (5 voturi)    
      dv ati angaja o tiganca pt copilul dv? (Marţi, 23 februarie 2010, 14:26)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul

      eu marturisesc ca nu. In ceea ce o priveste pe bona familiei Ponta, nu cred ca atunci cand ai un angajat pe care il platesti pt serviciile prestate, se cheama ca ai slugi. Angajatii au obligatii dar au si drepturi, acolo unde exista un contract.
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca o matusa din Gorj... (Miercuri, 24 februarie 2010, 4:04)

        judex [anonim] i-a raspuns lui elena

        ...ar fi fost mai potrivita cu discursul lui Ponta decat bona din Filipine...daca familia Ponta cunoaste pe cineva la Gorj in afara lui Mischie...
  • +5 (7 voturi)    
    se viseaza presedinte si prima doamna? (Marţi, 23 februarie 2010, 13:31)

    mada [anonim]

    hopa, sa intelegem ca incep sa se pregateasca de campanie pentru presedintele romaniei?
    ei na, acum au impresia ca o tara intreaga pune botul la aberatiile lor.
    la pastele cailor presedintele romaniei mai increzutule!
  • +4 (4 voturi)    
    eu vreau duc la romania. (Marţi, 23 februarie 2010, 13:34)

    filipinezul [anonim]

    daga voi la prezedinte pu su du adiga aist geoooanaa benea la tara noastra si nu mai intalnea pe bocsescu la tv sa zbuna cu vantu si sa piarda alegerile domnul mic titulescu era maseur. si nu mai angaja pe femeia la mine ,si nu mai castiga multi bani la romania. la mine la filipine femeia aduce bani multi. si spune ca e buna dacia-na.si se conduce usor.
  • +5 (7 voturi)    
    hehehe... si cate vom mai afla de Victoras (Marţi, 23 februarie 2010, 13:36)

    macchiavelli [anonim]

    asta cu bona e doar inceputul. personajul e mai arogant ca Nastase dar si mai slab de minte ca acesta. Fitze cat cuprinde (vi-l mai amintiti in noaptea alegerilor cand credea ca Geoana a castigat????). Daca Nastase si-a luat containere intregi de chilipiruri din China s-a gandit si Victoras la o bona din Filipine.
  • +6 (6 voturi)    
    explicatie (Marţi, 23 februarie 2010, 13:47)

    mos ion roata [utilizator]

    asa cum miha il sfatuia pe mircea cand era (din gresala) ambasador,si victor simte nevoia sa aiba pe cineva mai istet decat el in casa.Pana acuma aveam alte sentimente pentru psd-ei,de acuma mi-e mila.
  • +6 (6 voturi)    
    stupoare (Marţi, 23 februarie 2010, 13:51)

    mona [anonim]

    da' cine drecu vrea sa stie ceva despre (copiii lu) ponta?!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Sfaturi? (Marţi, 23 februarie 2010, 13:57)

    Iancu [anonim]

    Articolul asta m-a dat gata...
    Si eu m-am gandit sa caut o bona din Filipine pentru ca am vazut pe net ca au salarii de 40$ pe luna acolo... ma gandeam sa dau 100$ si tot e mai ok decat 800roni care e pretul pe la noi...
    Dar inca nu stiu cum se rezolva cu actele de sedere si nu pricep de ce Ponta da 500$ salar...
    Poate cineva sa ma ajute cu raspunsul la aceste intrebari? Poate domnu' Ponta imi da ceva sfaturi cum sa fac si eu?
  • +2 (2 voturi)    
    micul titulescu ratat (Marţi, 23 februarie 2010, 13:59)

    dana eugenia [anonim]

    mi se pare foarte relevant articolul acesta, desi nu-s de acord cu ultima propozitie :)

    http://www.adrianstanciu.ro/2010/02/21/intre-titulescu-%C8%99i-ceau%C8%99escu/
  • +8 (8 voturi)    
    Banc (Marţi, 23 februarie 2010, 14:00)

    eu [anonim]

    Tanara sotie ii trimite de la spital o telegrama sotului:

    "Scumpul meu [nume], alaltaieri s-a nascut ingerasul nostru de baiat. E dulce, dar din pacate eu nu am lapte, asa ca am fost obligata sa angajez o doica de lapte din Filipine. Eu n-am nici o vina, dar se pare ca din cauza ca ea este negresa, pielea copilului s-a inchis la culoare si este
    aproape neagra. Te iubesc si abia astept sa viu acasa cu odorul nostru.

    Telegrama lui [nume] catre mama lui, proaspata bunica:

    " Draga mama, sotia a nascut alaltaieri un baiat. Totul a decurs bine, dar ea neavand lapte, a fost obligata sa angajeze o doica de lapte din Filipine care este negresa. Cum a inceput sa alapteze copilul, pielea lui delicata a devenit neagra. Ea n-are nici o vina ca n-a gasit o doica alba. Te sarut cu drag, fiul tau [nume].

    Telegrama mamei catre fiu:

    " Draga [nume], ma bucur ca sunt bunica si va felicit. Pot s-o inteleg pe scumpa nora, pentru ca eu am fost exact in aceiasi situatie cand te-am nascut.
    N-am avut lapte si a trebuit sa te hranesc cu lapte de vaca.Eu n-am nici o vina ca ai iesit un bou..."
  • +3 (5 voturi)    
    Idioti (Marţi, 23 februarie 2010, 14:14)

    roxana [anonim]

    Sunt niste idioti daca isi inchipuie ca o filipineza nu poate sa vanda tot asa de bine detalii din intimitatea vietilor lor , la fel cum ar face-o o romanca normala. Mai ales ca filipinele in general sunt super smechere si incearca sa isi atinga telurile pe toate caile, ortodoxe sau mai putin ortodoxe... (am lucrat cu astfel de persoane si stiu ce le duce capul)

    Explicatia e o jignire la adresa noastra daca ei cred ca noi o sa inghitim asemenea gogosi. Mai bine ne-ar spune adevaratele motive: ca pot fi exploatate mai usor pe o perioada de timp dat fiind faptul ca sunt amenintate cu lipsa drepturilor in Romania si concedierea ceea ce ar insemna intoarcerea lor in saracia lucie din Philipine, deci in concluzie sclavi mai comozi decat sclavii romani...

    Singurul lucru pe care trebuiau sa o faca era sa includa in contractul de munca si o clauza de confidentialitate asupra tuturor datelor relationate cu dreptul la intimitate a persoanelor in cauza si totul era rezolvat. Nimic mai mult.
    • +1 (1 vot)    
      e buna asta cu clauza. am ras 15 minute (Marţi, 23 februarie 2010, 18:21)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui roxana

      daca spui ceva din casa platesti daune de 100.000 de euro. daca nu si jumatate din oamneii din filipine nu puteti strange banii astia, asta e. dar sa stii ca-mi ramai dator. in vecii vecilor amin
  • +5 (5 voturi)    
    daciana, dragostea mea... (Marţi, 23 februarie 2010, 14:22)

    neo [anonim]

    Trebuia sa-l rogi pe Bombo,
    S'aduca una din Congo
    Bineanteles ca nu pe Dana,
    Stim de mult,
    Ea e cu Ghana
    Asa, peste v'o juma' de an,
    Va mutati in Zambaccian,
    Si colo, catre alegeri
    Sa ne tineti iar prelegeri...
    Manati mai!
  • +4 (4 voturi)    
    renuntarea la cetatenie (Marţi, 23 februarie 2010, 14:23)

    AGrecu [utilizator]

    Cind au fost alegerile, am zis ca daca Geaona iese presedinte, voi pleca din Romania. Acum spun ca daca Ponta va fi presedinte, voi renunta la cetatenia romana (da, am cetatenie dubla).
    • -2 (2 voturi)    
      succes. eu am facut altceva. (Marţi, 23 februarie 2010, 18:23)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui AGrecu

      n-am renuntat la cetatenie pentru ca e tara mea. dar cat sunt udrea, videanu, berceanu si vladescu ministri eu nu mai platesc impozite.
    • -1 (1 vot)    
      sau... (Marţi, 23 februarie 2010, 22:09)

      bucatar [anonim] i-a raspuns lui AGrecu

      decat sa renunti tu la cetatenie nu mai bine dam noi sobolanii afara din tara?
  • +3 (3 voturi)    
    n-am inteles (Marţi, 23 februarie 2010, 14:31)

    Codruta N [utilizator]

    De ce o doica din Filipine ar fi mai greu de conctatat de tabloide decat una din Romania?

    Si inca un lucru: in ce fel Daciana ar fi un "posibil punct de atac"? Oricum, pare ceva mai desteapta decat el. Cu ce i-ar putea ea dauna lui Ponta? Mai degraba, invers...>:)
  • +1 (3 voturi)    
    Carcotasilor!!! (Marţi, 23 februarie 2010, 14:39)

    razvan [anonim]

    Bah fratilor....carcotashi mai sunteti ! daca avea bona din Romania ziceati ca e de ce ....daca e straineziana..iar nu e bine....si daca va intereseaza...sa stiti ca nu e necesara naturalizarea pt a munci pe teritoriul Romaniai...sunt agentii de plasare a fortei de munca specializate pe asa ceva....pana sa ajunga asta miku sef la PSD..nimeni nu il baga in seama..acum au inceput sa scormoneasca unii/altii in rahat...poate or gasi ceva...asa...de un santaj mic....PS: nu sunt fan Ponta si nici membru/sustinator PSD(asta pt cei care cred :)
  • +3 (3 voturi)    
    nesimtire sau ...??? (Marţi, 23 februarie 2010, 14:50)

    Iliescu [anonim]

    Am cunostinte care sunt asistenti maternali profesionisti si cunostinte care ingrijesc copiii in centrele de plasament si sunt platite cu 200-300$ pe luna salar.
  • +3 (3 voturi)    
    Un alt prostanac (Marţi, 23 februarie 2010, 14:53)

    bogdan [anonim]

    PSD isi alege tot prostanaci la sefie doar doar ii lasa in pace pe hotii si interlopii (Vanghelie, Mazare, Dragnea, Nastase...) sa-si vada de treburile lor. In fond nici nu sunt foarte interesati daca au sau nu presedinte (vezi lipsa de "entuziasm" a lui Mazare in prezidentiale) sau majoritate. Important sa fie intr-un partid sufucuent de important sa fie in parlament si atunci Politi, Justitia si Procuratura nu se mai lega asa usor de ei stiind ca au influenta. Un grup mafiot cladit pe schelet de ideologie comunista ce aduna oameni fara repere morale sau ideologice urmarind doar protectie.
  • +1 (1 vot)    
    in Italia (Marţi, 23 februarie 2010, 14:57)

    Lilia73 [utilizator]

    In Italia, filipinezele erau platite prin 2002 cu 40 euro pe ora de menaj, in timp ce romancele sau alte nationalitati cu 7-8 euro/ora. Sunt exploatate la maxim, si nu au zi de odihna. Vrem sa stim statutul bietei filipineze si salariul ei la aristocratul cu sange albastru de Ponta! Ponta, eu zic sa te mai plimbi un pic, pana-ti vine tie randul, esti prea sus tu pentru tarisoara asta!
  • -1 (3 voturi)    
    i-auzi (Marţi, 23 februarie 2010, 15:08)

    onix [anonim]

    draga si eu mi-am anagajat o bona pt copilul meu tot de origine filipineza. nu vreti sa stiti daca legal sau ilegal??? nu vreti sa stiti ce impozit se plateste sau daca se plateste ??? nu vreti sa stiti cate limbi vorbeste si de ce? si mai ales va vine sa credeti , tot 500 de dolati castiga??!!!!!
    este incredibil ce comentarii citesc la un astfel de articol.
    avand in vedere ca in loc de ponta putea sa fie popescu, pisicescu sau numaistiucumescu.................................................
  • -2 (2 voturi)    
    vai (Marţi, 23 februarie 2010, 15:19)

    onix [anonim]

    mi-e si mila de saracele romance
    iti dai seama cata exploatare
    pai de ce?????din cauza cui suntem vazuti asa de prost , respectiv platiti prost(relativ si depinde)? din cauza noastra!!!
    pt ca 3/4 dintre romanii care se urca intr-un low cost din romania miros a balegar si a transpiratie !!
    pt ca ne-am pus eticheta de saraci, neajutorati pe frunte si toti o citesc si ne trateaza asa!!
    de ce am fi platiti cu 7-8 dolari pe ora daca nu ne-am multumi cu atat??
    e..astea sunt cateva dintre raspunsurile la intrebarea de ce si-a luat ponta bona filipeneza
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Marţi, 23 februarie 2010, 15:25)

    oilman [anonim]

    Cred ca tabloidele ar fi fost mult mai interesate sa-i contacteze pe Ponta sau pe Daciana decit pe bona. Raspunsul noului 'sef' al PSD e penibil. Asa partid asa lider - partea trista e ca putregaiul bolshevic i-a atins si pe tineri. I-a carat prea mult timp (o mai face inca ..) geanta lui Nastase
  • +1 (1 vot)    
    PSD = partidul ridicolilor (Marţi, 23 februarie 2010, 15:31)

    Mamu [anonim]

    Se intreba retoric nea Nelu la congres, ba da' in ditamai partidul n-ati gasit pe unul sa va fie presedinte, tot la un batranel de 80 de ani veniti?
    Asa e, domnule nea Nelu, dupa cum se vede, nu exista "cadre de nadejde" in PSD.
    PSD a dovedit inca odata cat de ridicol este, ce "valori" inestimabile zac in aceasta cloaca. Cum sa te gandesti sa-l propui pe un parvenit ca Ponta ca presedinte de partid? Dar sa-l mai si alegi... E un vis urat...
    • -1 (1 vot)    
      esti psd-ist? (Marţi, 23 februarie 2010, 18:27)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Mamu

      daca nu esti psd-ist de ce-ti apsa? lasa sa duca ponta partidul de rapa. tu pe cine ai fi propus? pe geoana? l-ai votat pe geoana la prezidentiale? daca nu, lasa-ma, lasa-ma ...
  • 0 (0 voturi)    
    Snobilimea romana... (Marţi, 23 februarie 2010, 18:13)

    anonim [anonim]

    Loveste, pardon, imita, din nou!
  • +1 (1 vot)    
    lasa bona! (Miercuri, 24 februarie 2010, 6:18)

    eeeuuuu [utilizator]

    pe mine ma intereseaza de unde e bunicuta. nu cumva din oltenita?
  • 0 (0 voturi)    
    Bona din Filipine ??? ha ha ha (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:02)

    Tatiana [anonim]

    ce s-a intamplat? a intervievat toate bonele din UE si nu a gsit nici una potrivita??? ha ha ha; s-a inspirat din www.greataupair.com site ??? oricum , pacat ca nu a avut ocazia sa auda bone din Asia plangandu-se de familiile din Vestul Europei ptr. care au lucrat in direct pe Programul National Irlandez: RTE1 ...si sa auda cat se considera de exploatate si ca lucreaza pe bani extrem de putini..documentarul avea oricum ca subiect exploatarea oamenilor din tarile foste comuniste ale Europei si din Asia !!! poate intro- zi va aparea si el la TV filmat cu camera ascunsa asa cum a procedat filipineza aceea care se plangea ca este exploatata de familia ptr. care lucreaza ....ha ha ha ...atunci sa vezi rasul lumii !!! roll down on the floor laughing out loud ...
  • 0 (0 voturi)    
    ocuparea fortei de munca (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:16)

    citizen5 [anonim]

    Asta e grija PSD fata de clasa muncitoare din Romania? Angajeaza bona din Filipine cu 500 Euro pe luna?
    Apropo ce salariu are domnul Ponta?
    Dar doamna Ponta?
    Daca plateste cu 500 euro bona cred ca au foarte multi bani.
  • 0 (0 voturi)    
    Desi, suntem in martie... (Duminică, 7 martie 2010, 21:37)

    Ioana [anonim]

    iar articolul este scris in februarie, nu renunt de a imi spune opinia. Domnul Ponta, prin impertinenta pe care o manifesta, da curs deliberat, sau nu, la incurajarea politicienilor de a adopta in Romania, un sistem de exploatare umana. Daca Romania, adopta acest sistem si il accepta legal, atunci, nu avem de ce sa mai criticam, traficul uman si al fortei de munca ilegal, practicat in statele,asa zis civilizate, europene. Romania, se doreste o tara pentru viitor si nu pentru trecut. Doamna Ponta, sa-si asume responsabilitatea de mama si femeie asa cum o fac toate romancele. Daca are nevoie de o bona, sper sa o trateze pe filipineza, omenesc si cu toate drepturile care sunt impuse de legile europene.