UPDATE Emil Boc i-a amenintat cu remanierea pe ministrii care anunta masuri ce nu fac parte din programul de guvernare. Vladescu si Seitan neaga faptul ca s-a discutat despre remanierea lor

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 10:47 Actualitate | Politic

Premierul Emil Boc i-a amenintat cu remanierea pe ministrii care vor mai anunta masuri care nu sunt prevazute in programul de guvernare, in declaratiile de presa pe care le fac. Principalii vizati de acest avertisment sunt ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, si cel al Muncii, Mihai Seitan, informeaza Mediafax. UPDATE La finalul sedintei de Guvern, atat Vladescu, cat si Seitan au negat faptul ca premierul i-a amenintat cu remanierea. In shimb, premierul nu a negat, dar nici nu a confirmat. "Discutiile din bucataria interna a Guvernului sunt din bucataria interna, nu vizeaza dezbateri publice", a  spus Boc.

"Noi suntem colegi, in Guvern nu se ameninta, in Guvern se lucreaza", a spus Sebastian Vladescu. La randul sau, Mihai Seitan a afirmat ca "nu s-a discutat despre remaniere".

Declaratia sefului Guvernului a fost facuta la inceputul sedintei de marti a Executivului. Emil Boc a cerut intai ca in sala sa ramana numai ministrii, fara secretari de stat si consilieri, potrivit unor surse ministeriale citate de Mediafax. "Seful Guvernului le-a transmis foarte clar ministrilor ca nu va ezita sa recurga la remaniere in cazul in care vor mai sustine prin declaratii de presa masuri care nu sunt incluse in programul de guvernare, aratand ca astfel de declaratii afecteaza nemeritat imaginea Executivului", sustin sursele citate.

Avertismentul vine la o zi dupa ce ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, a vorbit despre impozitarea tuturor pensiilor, iar ministrul Muncii, Mihai Seitan, a lansat ideea acordarii diferentiate a alocatiilor pentru copii, in functie de veniturile parintilor.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1406 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Ha ha ha... (Marţi, 23 februarie 2010, 10:57)

    Gigi [anonim]

    ...nesimtitul de Vladescu o daduse pe "ati luat voi presa din context si ati intrepretat si nu asta am vrut sa zic" etc. Se vede treaba ca se luase Boc de el. Probabil dupa experienta cu Sheitan - alocatii diferentiate la care s-a grabit si el (Boc) sa zica "da" cu toate ca (bi)Sulfina Barbu a zis ca nu prea, dl Prim Ministru s-a gandit sa intrebe niste consilieri, experti, colegi de partid etc inainte de a-si da cu parerea.

    Probabil ca tot in aceasta sedinta de guvern (de mai sus) le-a reamintit ministrilor ca nu au voie sa apara decat in emisiuni cu un singur moderator (fara opozitie) si daca se poate sa fie un moderator de tip "tabloid" si nu unul care chiar sa puna intrebari incomode (e.g. Nasul, OTV, Etno etc.) iar interviul sa decurga pe principiul "monolog" adica ministrii / secretarii de stat sa spuna o poveste (despre orice, chiar si despre cum isi calca pantalonii numai sa nu zica nimic de criza si de probleme)... prietenii stiu de ce. Un fel de "manipulare" a la Nixon (cine a vazut "Frost vs. Nixon" stie despre ce vorbesc).
  • -2 (4 voturi)    
    Abureala boc-cie (Marţi, 23 februarie 2010, 11:29)

    Frobenius [anonim]

    Doua cazuri: Seitan-Sulfina-Boc si Vladescu-Blaga-Boc.
    O concluzie: nici Seitan nici Vladescu habar nu au ce inseamna "transparenta".
    Este inadmisibil ca un ministru sa vorbeasca in public despre ce intentioneaza guvernul sa faca. Mai ales in momente nepotrivite, cind inca nu au fost lansate toate "fumigenele" care duc la "coacerea" conditiilor.
    Dupa cum spunea un ilustru fost si actual prim-ministru, sint doar niste neexperimentati si niste incompetenti. Nu asa se iese din criza!
    • +1 (3 voturi)    
      Vladesci si Seitan:suferă de limbariţă patologică (Marţi, 23 februarie 2010, 11:57)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Ministri ar trebui sa fie mai atenti in ceea ce priveste declaratiile oficiale pentru ca asa se dezinformeaza populatia, sa nu mai vorbim de augmentarile celor din presa, care abia asteapta sa vaneze noi informatii!
      • +1 (3 voturi)    
        buna initiativa (Marţi, 23 februarie 2010, 12:17)

        ela [anonim] i-a raspuns lui serban

        Buna initiativa. Si ar trebui sa nu va rezumati doar la amenintari, dle Boc. Pentru ca din cauza excesului de zel si dorintei de atentie a unora, sunteti dvs tras la raspundere!
    • +1 (3 voturi)    
      Responsabilizarea guvernantilor! (Marţi, 23 februarie 2010, 11:58)

      soso [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Premierul Boc stiu ca a mai facut o data aceasta sugestie colegilor de partid si cu atat mai mult ministrilor sa fie foarte atenti la declaratiile pe care le fac, si poate in acelasi timp sa fie mult mai rezervati in aparitiile tv, fiind lucruri mult mai importante de rezolvat in guvern!
    • 0 (2 voturi)    
      neexperimentatzi (Marţi, 23 februarie 2010, 12:00)

      limba.ro [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      daca n'a facut nimeni experimente pe ei, sau ce ?!
      sau vrei sa zici, lipsitzi de experientza ?!

      say it in romanin, man !
      • 0 (2 voturi)    
        limba.chineza (Marţi, 23 februarie 2010, 12:13)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui limba.ro

        Cam asa ceva :-)
        Experimentele sint in curs de desfasurare. Cu ei si... pe noi.
        Te rog sa ma scuzi ca nu scriu cu "tz", nu stiu nici macar un singur cuvint in... chineza.
        • 0 (2 voturi)    
          semantica si scrierea (Marţi, 23 februarie 2010, 13:47)

          chineza.ro [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

          sa nu le confundam.
          scriu cu sh, tz, pen'ca n'am dicacritice pe tastatura folosita. este o tastatura pentru limba engleza.
          limba romana este dotusi o limba fonetica. cuvantul experienta nul cunosc. cum nici politie sau scoala . intre scoala si shcoala e o oarecare deosebire. nu ?!
          asa ca d'aia scriu shcoala, nu pen'ca mi se scoala...

          procesatzi ce spun ?! :-)))

          la revedere. am avut o experimentare placuta cu dv.
          • +2 (2 voturi)    
            nul (Marţi, 23 februarie 2010, 14:20)

            chineza.ro [anonim] i-a raspuns lui chineza.ro

            scuze. a se citi, nu'l.
            pe bune.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 23 februarie 2010, 12:19)

        ina [anonim] i-a raspuns lui limba.ro

        Chiar nu dau bine imaginii Guvernului si a PDLului. Mai ales cand sunt de fapt niste zvonuri, si nicidecum realitate. In orice caz, bafta la retusarea imaginii, domnilor. Aveti nevoie de lucrul asta!
    • 0 (2 voturi)    
      era si cazul (Marţi, 23 februarie 2010, 12:03)

      miruna [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Este cazul sa se ia o asemenea masura. Pentru ca asa apar zilnic breaking news care fac prima pagina a ziarelor si care mai apoi sunt dezmintite. Si asa ca nu stim ce se mai intampla cu noi, nu mai e cazul sa fim si prost informati!
    • 0 (2 voturi)    
      f bine (Marţi, 23 februarie 2010, 12:17)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Pai foarte bine ar face. Pentru ca se trezesc unii vorbind aiurea si oalele tot in capul lui Boc se sparg!
  • +2 (4 voturi)    
    Abureala de suprafata... (Marţi, 23 februarie 2010, 11:35)

    calinsab [utilizator]

    Din pacate in loc sa scada fiscalitatea sa incurajeze economia ei o taxeaza si mai tare
    e pe invers la noi in tara... ma intreb ei au televizoare? se uita ce fac tarile din jurul nostru? investesc in infrastructura si creaza locuri de munca... si... dupa un astfel de moment, vin si investitorii...o data creata infrastructura.... ca ma gindesc ca nu e asa de complicat sa faci asta... interesant e ca toate tarile din jurul nostru reusesc numai la noi nu se poate... e aberant ce se intampla in tara asta de 20 de ani incoace...
    • 0 (2 voturi)    
      la ce televizoare vezi (Marţi, 23 februarie 2010, 12:08)

      kuku.ro [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      matale ce fac astia din jurul nostru ?
      sau te bazezi pe stirile desprea astia din jurul nostru, selectate si raspndite de mani cenal, zvonalitatea, antene si tevero ?!

      ca sa scada impozitele trebuie sa taie in carne vie, adica sa injumatatzeasca aparatul birocratic.

      aoleooo, ce taraboi, dai intr'unul, tzipa doi !
      pe una din telviziunile ce imprastie stiri, un capo pesedizd vorbea cu foc despre impozitare, fiscalitate..
      langa el, proaspatul vice, negoitza, cel cu datorii de zeci de milioane, la stat, zambea aprobator...
      asta e romania, asta e politica, astia ne sunt alesii, clasa politica. clasa de repetentzi.
  • +2 (2 voturi)    
    mare grija, domnilor (Marţi, 23 februarie 2010, 12:18)

    sonia [anonim]

    Tare ma tem ca acesti 2 ministri nu vor avea viata prea lunga in Guvern. Nu te poti trezi dimineata si declara ce ai visat noaptea, fara sa ai o baza reala, fara sa te consulti inainte. Suntem in criza, lumea e disperata si orice veste negativa are un impact de N ori mai mare. Mare grija, domnilor!
    • 0 (2 voturi)    
      Cei doi ministri erau trei (Marţi, 23 februarie 2010, 12:37)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui sonia

      Daca ai urmarit cu atentie desfasurarea evenimentelor si succesiunea declaratiilor atunci iti poti da seama ca in categoria "declara ziua ce au visat noaptea" il poti include si pe Boc.
      El o sa spuna ca a declarat ziua ce a visat Seitan noaptea dar nu cred ca e treaba mea cum isi petrec acesti domni timpul liber. Pe mine ma intereseaza (si ma afecteaza) ce fac in functiile pe care le ocupa.
    • 0 (2 voturi)    
      am mai avut un finantzist (Marţi, 23 februarie 2010, 13:52)

      finntze.ro [anonim] i-a raspuns lui sonia

      cu barba....
      perseverare diabolicum :-))
  • 0 (2 voturi)    
    premierul si-a facut datoria (Marţi, 23 februarie 2010, 12:39)

    cristi [anonim]

    Greselile sunt omenesti, dar din fericire greselile pe care le-au facut ministri guvernului Boc sunt doar de natura stilistica si interpretativa; atat dl Valdescu cat si dl Seitan au avut proasta inspiratie sa iasa cu niste declaratii cu referire la alocatiile pt copii si la impozitarea pensiilor fara a-si formula in mod clar argumentarile, in acest fel lasand loc speculatiilor de presa! cat despre imaginea PDL nu poate fi afectata doar de niste manipulari mediatice;pana la urma efectele nu sunt resimtite de catre poporul roman in mod palpabil.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu cred ca ceva nu este in regula... (Marţi, 23 februarie 2010, 13:07)

    Gigi [anonim]

    ...cu toata atitudinea asta de "monolit" sau "partid stat" a PDL-ului.

    Sheitan si Vladescu au gresit pentru ca nu au precizat clar... "lansam o dezbatere publica. Nu vrem sa impunem nimic in perioada urmatoare....doar intrebam ..."

    Eu zic ca e o abordare mult mai buna decat sa te trezesti cu niste legi pe care trebuie sa le "inghiti" si care te lovesc de nici nu stii ce ti-a cazut in cap.
  • -1 (1 vot)    
    Corect (Marţi, 23 februarie 2010, 15:22)

    lili [anonim]

    Corect tocmai de aceia Boc le-a atras atentia doar si nu a amenintat pe nimeni, asta si vrea Premierul sa se munceasca din greu , vrea o schimbare si o va face.
  • -1 (1 vot)    
    ........ (Marţi, 23 februarie 2010, 15:23)

    miky [anonim]

    Nu e vorba de amenintare, e vorba de urmatoarea masura pe care o va lua Premierul Boc in cazul in care se va mai iesi in fata camerelor cu astfel de declaratii.
  • -1 (1 vot)    
    //// (Marţi, 23 februarie 2010, 15:23)

    gabi [anonim]

    E si normal sa se ia masuri ca de fiecare data datorita unor declaratii aiurea , Premierul perde din credibilitate si in loc sa se preocupe de problemele care ne inconjoara in acest moment trebuie sa ia sa in fata presei si sa lamureasca lumea care e nedumerita.
  • 0 (0 voturi)    
    demiterea (Marţi, 23 februarie 2010, 20:50)

    saladin [anonim]

    Treaba unui ministru este sa stea la guvern si sa lucreze pe programul de guvernare. Pe astia care au chef de palavrageala la televiziuni si presa sa-i demita. Daca le place sa se "vada" in ziare sau tv-uri sa se faca actori si nu ministri !.