UPDATE Senatorul Serban Mihailescu si deputatul Ioan Munteanu demisioneaza din PSD. Lucram la un nou partid impreuna cu Gabriel Oprea

de R.M., V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 februarie 2010, 12:28 Actualitate | Politic

Serban Mihailescu
Foto: Agerpres
Senatorul Serban Mihailescu si deputatul Ioan Munteanu au demisionat duminica din PSD. Demisia celor doi intervine a doua zi dupa alegerea lui Victor Ponta la conducerea partidului, in Congresul de sambata.

Serban Mihailescu a declarat, la Realitatea TV, ca a primit o oferta din partea lui Gabriel Oprea pe care nu a putut sa o refuze. "Lucram la un nou partid", a afirmat el, adaugand ca noua formatiune va fi "o noutate pe piata romaneasca" si va avea o orientare de centru stanga.

"Voi participa la infiintarea unui nou partid impreuna cu Gabriel Oprea. Toti cei care sunt la independenti vor face parte din acest partid", si-a motivat el decizia.

"Acest partid inseamna pentru mine o provocare. Un partid de centru stanga care doreste sa intre pe piata politica romaneasca. Va fi o noutate, vom incerca sa-i dam si o dimensiune parlamentara. Totul organizat, mai dureaza cateva luni", a adaugat fostul secretar general al Guvernului, in mandatul lui Adrian Nastase.

"Am fost marginalizat. Plecam si daca ar fi castigat Geoana"

Serban Mihailescu a precizat ca "PSD este la un nou inceput acum" iar el a fost marginalizat in ultimul timp.

"Eu l-am bagat in partid pe Gabriel Oprea, acum noua ani. Iar el mi-a facut acum o oferta care n-a putut fi refuzata. Categoric m-as fi retras din PSD chiar daca iesea Geoana presedintele partidului", a subliniat el.

Si Ioan Munteanu merge la Grupul independentilor

Ioan Munteanu a declarat, pentru HotNews.ro, ca se va alatura Grupului independentilor de la Camera Deputatilor. El a explicat ca a decis sa-si dea demisia din cauza unor "nemultumiri" la nivelul filialei de Piatra Neamt, legate de "niste imixtiuni ale colegilor de la centru".

Ioan Munteanu a pierdut lupta pentru functia de lider al grupului parlamentar al PSD din Camera Deputatilor in fata lui Viorel Hrebenciuc, la inceputul lunii februarie.

"E de discutat daca e vorba de magie sau e vorba de prostia noastra, mai vedem", a comentat atunci Ioan Munteanu infrangerea sa.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7155 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    partidul oportunistilor (Duminică, 21 februarie 2010, 13:09)

    androidul cu sobolani [anonim]

    daca pana acum oportunistii erau prezenti peste tot, de acum inainte vor avea un partid numai si numai al lor, cu generalul agramat si sfertodoct oprea in frunte, cu miki spaga responsabil cu doctrina si bineinteles nimeni altul decat cosmin gusa la divizia conspiratii extraterestre ale lui traian basescu...sa n-o uitam pe lavinia sandru, aripa "fă - femei frustrate ca se aproprie de 40 de ani si n-au facut mare lucru in viata in raport cu udrea et co " a partidului.
    • +2 (16 voturi)    
      partide de stanga. (Duminică, 21 februarie 2010, 13:32)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui androidul cu sobolani

      PSD nu arata a partid de stanga,decat declarativ pentru-ca toti liderii,de la cei locali la cei nationali au averi mari obtinute in conditii dubioase.Un partid nou de centru stanga ar fi cel putin mai apropiat de realitatile din Romania.Nu vad ca un partid de stanga sa se ocupe doar de ce-i foarte saraci,pentru-ca multi din ce-i saraci sunt si puturosi si nu suna bine "un partid al puturosilor" ceia ce pare a fi ajuns PSD.
      • +3 (5 voturi)    
        un partid (Duminică, 21 februarie 2010, 16:02)

        sebi [anonim] i-a raspuns lui mircea

        cu Micky "Ciocu' mic" Spaga si fostul lacheu a lui Nastase? Soyons serieux!!!
  • +10 (16 voturi)    
    Aceiasi hoti cu alte haine (Duminică, 21 februarie 2010, 13:11)

    O [anonim]

    Aceiasi hoti cu alte haine
    • +7 (9 voturi)    
      pai da (Duminică, 21 februarie 2010, 13:19)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui O

      li s-au invechit hainele si au nevoie sa-si ia altele, noi.
  • +10 (16 voturi)    
    PRC (Duminică, 21 februarie 2010, 13:19)

    Mihai-G [utilizator]

    PRC - Partidul Ratatilor Corupti se va numi.

    Nu am nimic cu ideea infiintarii de noi partide dar as vrea sa vad 1-2 partide noi infiintate de oameni educati, competenti si cinstiti.
    Ori indivizii astia sunt foarte departe de asa ceva.
  • +6 (10 voturi)    
    golaneala (Duminică, 21 februarie 2010, 13:26)

    gigi [anonim]

    pai care nu cumva sa stea golanii prea rasfirati; ca don Mihailescu e si posesor de multiple pusti, precum celebrul Gabi de stele de general. L-a luat deja pe Eisenhower, daca o stii cine a fost.
  • -5 (13 voturi)    
    Alternativa nu este rea (Duminică, 21 februarie 2010, 13:27)

    marinaru [utilizator]

    O alternativa la PSD-ul din ziua de azi, care pare a fi un cancer ce nu se mai vindeca, nu este rea in Romania. Nici o alternativa in plus la actuala putere nu ar fi rea. Daca PDL o da in bara ajungem sa votam acelasi PSD care a furat tara asta in excess sau actualul PNL ? Sa fim optimisti...
  • +4 (8 voturi)    
    Care-i marfa ? Securismo-comunismul ? (Duminică, 21 februarie 2010, 13:38)

    Potlogaru' [anonim]

    O mai vindem , dragi tovarasi ? Nu prea , ca s-a deste[tat bizonu' . Pai si atunci ? Simplu : mutam o parte din marfa in alta cutie si schimbam etichetele . pina se prind toti bizonii , murim de batrinete ....
  • +3 (13 voturi)    
    micki spaga (Duminică, 21 februarie 2010, 13:38)

    taranistu [utilizator]

    in serviciul lui Gabriel Oprea. Gabriel Oprea in serviciul lui Basescu. De ce ar mai fi avut nevoie Basescu de PNL?
    Traiasca PCR, FSN in diverse aripi si aripioare.
    • +1 (1 vot)    
      Sa inteleg ca stai prost cu memoria? (Luni, 22 februarie 2010, 11:14)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Ai uitat de cardasia PSD/PC/PNL/PRM ? Sau asta nu are relevanta? Nu va ajunge ca tineti Romania de 20 de ani in saracie si inapoiere? Nu sunteti in stare de nimic.
      • 0 (0 voturi)    
        incerc, cat mai pe scurt: (Luni, 22 februarie 2010, 11:58)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

        2004, Basescu despre Oprea: "seful mafiei personale a lui Adrian Nastase"
        2009. Oprea ministru al lui Basescu, 2010, Micky spaga - in slujba ministrului Oprea. Daca n-ai inteles nici acum, ori nu-i vina ta, ori faci parte din categoria. "sa-ti fierusin Dinu patriciu"!
        • 0 (0 voturi)    
          Dai raspunsuri aleatorii.... (Luni, 22 februarie 2010, 14:15)

          Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui taranistu

          Stai prost cu logica?
  • +6 (12 voturi)    
    Un nou partid... (Duminică, 21 februarie 2010, 13:40)

    D. [utilizator]

    al oportunistilor, partid care in scurt timp va fi anexat masinariei portocalii. Asta e.
  • +2 (8 voturi)    
    Denumire? (Duminică, 21 februarie 2010, 13:40)

    Metallicus [anonim]

    Le mai tre' si-o "firma". Dat fiind ca noul partid il va avea ca piesa de rezistentza pe Miki Shpagã, ce-atzi zice de "Partidul Shpãgarilor Dubioshi"? Asha, ca sa se pastreze macar acronimul...
  • +5 (7 voturi)    
    micky spaga&oprea frunte-ngusta (Duminică, 21 februarie 2010, 13:47)

    jimp [anonim]

    Mafia lui Nastase se aliniaza frumos in spatele marinarului, iar el n-are nimic impotriva. La mai mare!!!
    • +1 (5 voturi)    
      PRM reloaded (Duminică, 21 februarie 2010, 16:12)

      Arminius [anonim] i-a raspuns lui jimp

      Pentru ca tovarasul Iliescu trebuia sa decredibilizeze pana si notiunea de opozitie, si-a chemat securistii sa puna mana la crearea PRM. Vadim s-a pus imediat pe aruncat cu zoaie in CDR, jucand cartea credibilitatii ("Noi n-am fost la guvernare, noi suntem patrioti etc.), iar pe ascuns sustinea in parlament Guvernul Vacaroiu (parca au avut si ceva secretari de stat, nu mai stiu sigur). Cam asa si cu partidul asta de fosti satrapi de-a lui "Numarati-mi ouale". Cum mai urla Oprea ca pentru interesul national s-a sacrificat sa primeasca Ministerul Apararii...ma mir ca nu a mai primit o stea de general!
  • +3 (7 voturi)    
    Sa demisioneaza si din Parlament (Duminică, 21 februarie 2010, 14:03)

    TaniaG [utilizator]

    Dar sper ca demisioneaza si din functiile de la parlament. Nesimtire la infint!!! Paduchii astia ne mananca de vii!!!
  • +5 (9 voturi)    
    Acesta este.... (Duminică, 21 februarie 2010, 14:19)

    Gigi [anonim]

    ...marele proiect politic social-democrat al lui Traian Basescu? Oprea, seful mafiei personale a lui Adrian Nastase si Miki Spaga? Permiteti-mi sa ma tavalesc pe jos de ras...

    Interesante alegerile PSD...eu nu ma asteptam sa castige Ponta...ideea e ca pe la PSD vad ca se mai misca ceva, se mai schimba cate un presedinte de partid, ceva. La PDL e liniste....se fura in linste...fara tambalau...
    • -2 (4 voturi)    
      Las-o jos ca macane! (Duminică, 21 februarie 2010, 16:31)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      L-au schimbat pe Prostanacu fiindca //. si-au dat seama de un lucru: "cu //. asta nu mai vedem noi ciolan cit ii lumea". E drept ca au fost multi care s-au gindit ca nu apuca ei ciolan de la Ponta si atunci, de-ai dracu', au votat cu Geoala. Bine ca asta intelegi tu prin democratie de partid!
      Iar daca la PSD nu se mai fura in liniste, meritul e al lui Basescu. Orice ai zice tu (postac PSD sau nu), PDL-ul e mic copil la furat in comparatie cu PSD-ul tau.(editat de HotNews.ro)
      • +5 (7 voturi)    
        Cand isi... (Duminică, 21 februarie 2010, 21:48)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        ... vor da (unii) seama ca nu e nici o diferenta intre actualul PDL si PSD-ul din 2004 va fi prea tarziu. Pana una alta cam 3/4 din lista de vicepresedinti e formata din necunoscuti. Daca nu erau Vanghelie si Oprisan eram chiar super "incantat" de alegeri ... cu toate ca nu am votat niciodata cu PSD (deci nu e PSD-ul meu).

        Eu nu reusesc cum de s-au strans atati latrai PDL-isti pe site-ul asta ... si macar de ar fi ceva de capul partidului respectiv, ca sa ai ce "sustine"...cu lupta anticoruptie au cam dat chix si s-au decredibilizat (Ridzi, Gutau, Udrea samd), cu criza nu prea au stiut ce sa faca, marea "reforma" a statului incepe (si se termina foarte repede) cu numarul de camere/parlamentari ... in general un partid lipsit de "substanta"... nici de dreapta nu poti zice ca e in lumina ultimelor evenimente (forfetar, salarii de 1000 euro pentru directori de banci, alocatie pentru "puradei" samd).

        Iar daca meritul lui Basescu e ca nu mai fura "ai lor" ci fura "ai nostri" ma scuzi...da eu ca si cetatean nu vad nici un beneficiu...

        Somn usor popor! Se fura in liniste...
  • 0 (6 voturi)    
    Era nevoie... (Duminică, 21 februarie 2010, 14:31)

    titirica [utilizator]

    de un nou partid... mai ales ca dl Oprea are o carisma extraordinara ... are priza la mase si un program politic pentru Romania. Iar cu echipa sa de valori poate scoate tara din criza.

    Gata, destula comedie pentru azi... se vede clar cum unii pierd contactul cu realitatea
  • +6 (8 voturi)    
    Ce noroc pe Mik Șpagăi!!! (Duminică, 21 februarie 2010, 15:07)

    mamacerghida [utilizator]

    La PDL tocmai ar fi nevoie de unul ca el....
  • +5 (7 voturi)    
    cand vom scapa de lipitori??? (Duminică, 21 februarie 2010, 15:34)

    ana [anonim]

    celebrul ,miky spaga' vrea sa infiinteze un nou partid si implicit sa-i devina sef, imi imaginez ce adunatura de spagari va fi acolo!!! fratilor, lasati-ne, ati praduit destul tara asta, iesiti de pe scena politica, sunteti expirati....!!!
  • +4 (6 voturi)    
    psd piatra neamt a fost confiscat de un infractor (Duminică, 21 februarie 2010, 15:44)

    gogu [anonim]

    Munteanu a plecat din PSD din cauza unui interlop care a ajuns presedintele PSD Piatra Neamt (pe care, culmea, chiar el l-a adus in partid).
    Interlopul respectiv se numeste Cristian Liciu, a fost anchetat inainte de 90 pt spargeri din locuinte iar dupa 90 a condus, in Germania, o retea de infractori.
    Asta e PSD-ul la Piatra Neamt...
    • +3 (5 voturi)    
      si cine e de vina? (Duminică, 21 februarie 2010, 17:58)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Informatia este interesanta, dar incompleta.

      CINE oare este de vina ca la Neamt e presedinte un interlop!?
      L-au pus acolo extraterestii?
      Noi oamnii l-au votat?
      Asa cum aici in Buc l-am votat primar pe Bordureanu, iar dupa aia pe Oparescu?
      Lucrurile merg prost, dar pe cine putem sa dam vina?
      Ca doar de 20 de ani avem alegeri libere!!!
    • +4 (6 voturi)    
      transfer (Duminică, 21 februarie 2010, 18:52)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      pai cu un asemenea CV are sanse mar la PDL! De ce nu le propuneti un transfer?
  • -1 (1 vot)    
    Sssst!Somn usor... (Luni, 22 februarie 2010, 9:47)

    Pantera Roz [utilizator]

    Cineva lucreaza pt.linistea voastra...
  • +3 (3 voturi)    
    traseism, tranzit... (Luni, 22 februarie 2010, 10:09)

    resita31 [utilizator]

    traseism, tranzit mascat spre cei care sunt la putere... clasic romanesc....
  • 0 (2 voturi)    
    Sperbu' asta .... (Luni, 22 februarie 2010, 10:37)

    Cetentereseaza [anonim]

    ... de Micky-Shpaga a fost la 5 mm de-o palma .... cu picioru', la o expozitzie unde .... vorbea gura lui fara EL !.... Norocu' deshteptului cu directoarea mea .... inimoasa !..... altfel, gagimanu' era la chirurgie estetica !.... :D
  • 0 (0 voturi)    
    a (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:24)

    Z [anonim]

    Domnul deputat Ioan Munteanu este un om deosebit . A fost ajutat de fostul " centru" sa ajunga aici.
    La nivelul Organizatiei Municipale Piatra Neamt au fost multi care au plecat (fara a inainta o cerere scrisa adresata conducerii ) . Multi au plecat spre PNL in special si apoi spre PDL .
    De reabilitat Organizatia este greu . Electoratul atras majoritar al PSD Piatra Neamt a fost adus de liderul care a fost Domnul deputat Ioan Munteanu .
    Cand esti in campanie electorala daca se taie capul la lideri ai taiat rezultatele din alegeri .