Programul politic al lui Victor Ponta: 22 de masuri pentru readucerea PSD pe primul loc in competitia electorala

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 februarie 2010, 3:07 Actualitate | Politic

 documente
(21 Feb 2010) PDF, 2MB
Programul politic cu care a castigat Victor Ponta presedintia PSD isi propune readucerea partidului pe primul loc pe scena politica romaneasca, inclusiv prin "construirea sau sprijinirea, in mod transparent, a unor institutii media (online, print, audio-video) care manifesta clar o viziune de stanga".

Propunerea este inclusa la punctul 17 al programului propus de Victor Ponta - Romania curata.

In cele 22 de masuri, noul lider al PSD propune mai multe masuri organizatorice - descentralizare, sisteme de comunicatii integrate, mapa profesionala - dar si schimbari de esenta - alegerea presedintelui partidului prin votul tuturor membrilor partidului, pentru un mandat egal cu un ciclu electoral.

"Nu trebuie sa declansam o vanatoare de vrajitoare sau sa folosim discursul 'reformei' pe care adversarii nostri ni-l cer din afara partidului", precizeaza Ponta, in preambulul programului sau.

Un al punct al programului prevede "Sustinerea unui discurs si mesaj social-democrat modern, cu asumarea “punctelor gri” din trecutul nostru (gen “Piata Universitatii”) spre noi tipuri de public, in special spre noile generatii, spre intelectuali, spre “noul proletariat” din marile orase si centre universitare, spre tinerele familii, care sa dovedeasca si sa-i convinga pe acestia ca Partidul nostru s-a desprins definitiv de reminiscentele regimului comunist".

Citeste in atasament programul politic al lui Victor Ponta.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

6092 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    generatia expirata si olimpiada lui Geoana (Duminică, 21 februarie 2010, 6:55)

    oilman [anonim]

    Cum bine zice DT, cred ca Victor Ponta este cel mai reprezentativ personaj al noii generatii expirate a PSD. Tipic oportunist, ucenicul lui Nastase poate continua dominatia bolshevicilor in acest partid care se incapatineaza sa continue epoca de glorie a lui Dej si Ceausescu.
    Cit priveste vajnicul Geoana, mai este o singura performanta pe care inca nu a realizat-o, imi pare rau pentru el: Sa candideze singur si sa iasa al doilea !
    • +3 (3 voturi)    
      Si ce daca ei are facultati si scoli? (Duminică, 21 februarie 2010, 15:05)

      Jihadul vanghelian [anonim] i-a raspuns lui oilman

      Uitati-va atent pe lista vicepresedintilor, majoritatea lor sunt din vechea echipa a lui Geoana.
      Unul din vicepresedintii alesi ai PSD e Marian Vanghelie, cel care afirma despre el insusi, public: "..pai eu am fost vagabond pe bulevard'..".

      Stiti ce mentalitate are Vanghelie si ati asistat la o "razbunare" pt fapte de acum 5 ani. Credeti ca lui Ponta nu i se va pregati o lovitura ca aceea data lui Geoana?
      Aveti impresia ca acesti politicieni de la PSD, incepand de luni vor fi extrem de cinsititi, amabili, respectuosi si loiali unul fata de altul:)). Nimeni nu crede asa ceva, inclusiv la PSD.

      Curand va apare un nou partid, de centru-stanga, care va absorbi 5-10%, exclusiv din electoratul PSD-PC-PRM.
      Suficient pt a impinge PSD spre stanga extrema, acolo unde il vor duce Iliescu si ai lui.
      Nastase si mai ales Ponta se vor opune, ceea ce va crea noi tensiuni si diviziuni interne.

      Singurul avantaj sub mandatul Ponta e ca acest fost procuror va impune disciplina mai multa si va sti ce are de facut cu "penalii" din partid. Asta nu inseamna ca va reusi sa si faca ce-si propune.

      Vanghelie, Nica, Oprisan, si altii, il vor "torpila" pe Ponta de cate ori va fi posibil.

      Nastase vrea sa il lase pe Ponta sa "reformeze" si sa incaseze nemultumirile generate de asta, pt a aparea ca un "salvator" al PSD cand se va pune problema unui candidat la presedintia Romaniei, peste 5 ani.

      Sa nu credeti ca Nastase ii va permite lui Ponta sa ii "ia fata" prin partid si drept lider necontestat :) Nu e genul de om, va avea rabdare si va lucra in subteran.
  • +1 (3 voturi)    
    Bla bla bla (Duminică, 21 februarie 2010, 7:30)

    Mircea [anonim]

    Vorbe mari, idei marete, dar uita esentialul: interesele celorlati din partid. Crede cumva ca Geoana a fost demis doar pentru ca era incapabil? Nu, a fost demis pentru ca n-a reusit sa ajunga presedinte si implicit sa poata ajuta interesele "partidului".

    Daca tot vrea sa schimbe ceva, ar trebui sa inceapa cu modul in care vede acest partid opozitia. Si nu ma refer la datul la ghioale, declaratii pompoase in presa si scandaluri in media. Un adevarat partid de opozitie care doreste sa castige viitoarele alegeri trebuie sa arate in primul rand ca poate fi o forta prin masurile pe care le ia, nu atat impotriva celor la putere (betele in roate n-au ajutat niciodata pe nimeni) cat pentru a rezolva alte zeci de probleme care exista in tara asta. Eu as aprecia mai mult un partid care arata ca poate rezolva ceva decat unul care se pierde in declaratii, scuze si acuzatii.

    Fara doar si poate domnul Ponta va avea un mandat extrem de greu. Sa conduci un partid care include poate cei mai corupti oameni din tara asta e o munca de Sisif. Sa incerci sa scapi de indivizi gen Hrenbenciuc, Vanghelie, Nastase & Co este ca si cum ai incerca sa faci un alt partid. Prevad insa ca o lupta de asemenea anvergura nu se poate da fara suportul tacit al altor stabi din PSD. Dezbina si cucereste este poate cea mai buna solutie pentru dl Ponta. Acum ca bunicuta iese din partid, lucrurile s-ar putea se mai limpezeasca putin.
  • +5 (5 voturi)    
    Viziune? (Duminică, 21 februarie 2010, 8:06)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Cu cafeluta in fata, rasfoind pe fuga revista presei, mi-au sarit in ochi cateva lucruri "ciudate" in declaratiile de azi-noapte:

    In primul rand "mesajul social-democrat modern care sa dovedeasca si sa convinga ca Partidul nostru s-a desprins definitiv de reminiscentele regimului comunist"

    Lucru care pare sa contrasteze ciudat cu articolul 11 din Romania curata (fara suparare, dar nu pot sa nu ma gandesc la Romania bunului-simt):

    "art 11. O comisie de integritate şi arbitraj formată din maxim 9 - 11 membrii, aleşi de Congres dintre persoanele cu veche activitate în Partid şi care acceptă în mod voluntar că vor fi incompatibili, timp de 4 ani după expirarea mandatului în cadrul Comisiei, pentru ocuparea altor funcţii politice.Deciziile acesteia trebuie să fie definitive şi obligatorii pentru toate structurile Partidului ."

    Voua ce va spune acest lucru?
    Eu unul ma gandesc ca vor fi anumite "personalitati" care nu vor mai "sifona" direct si activ imaginea partiudului, dar care vor sta intr-un colt de umbra si vor dirija "tot ce misca-n tara asta, raul ramul..."

    Daca ar fi sa facem o lista, care credeti ca ar fi 11-le ideal? (si uite asa ne intoarcem la fotbal, blaturi si aranjamente)
  • +3 (3 voturi)    
    alegeri_ca sa ramana cum a fost! (Duminică, 21 februarie 2010, 8:48)

    hn [anonim]

    Buna POANTA la PSD ! Partid mare, mic ai ramas! Reformara, relansare, ioc!
    Ne meritam soarta!
    fan Marean Vanghelie...
  • -1 (3 voturi)    
    Cu PONTA (Duminică, 21 februarie 2010, 9:42)

    Izolatu' [anonim]

    la conducerea PSD, se anunta vremuri tulburi si agitate in PD-L.
    S-ar putea sa fie un nou inceput mai bun pentru ROMANI.
    Se impun schimbari radicale si in cadrul PD-L, daca vrem sa mai ramanem la putere si dupa alegerile parlamentare viitoare.
    Trebuie scapat de uscaturile din partid.
  • -3 (3 voturi)    
    Ucenicul vrajitor si Morcovul (Duminică, 21 februarie 2010, 10:26)

    TomaN [utilizator]

    Citez din Manifestul lui Ponta, care le reaminteste colegilor sai ca este timpul sa se gandeasca : "la respectarea regulilor şi la corectitudine în alegeri, în economie, în politică, în justiţie, în relaţiile cu instituţiile, în tot ce înseamnă viaţă publică; la implementarea unei administraţii corecte, la garantarea unei pensii meritate şi previzibile, la respectarea de către puterea politică a legilor adoptate de propriile structuri, la predictibilitate legislativă şi fiscală, la aplicarea corecta şi uniformă a legilor". Impresionant ! In anul 21 al Romaniei moderne un politician roman a avut curajul sa-si asume definitia statului democrat intr-un document "profesiune de credinta" ! Haideti sa nu fim rai si sa nu credem ca este vorba doar despre un demers electoral ci despre adevarata credinta a tanarului procuror care stie cel mai bine ca statul se poate prabusi numai si numai pentru ca cei care creaza legile sunt primii care le ignora. Statul roman, aflat astazi, alaturi de alte state europene, in imbratisarea mortala a crizei, are nevoie de astfel de atitudine din partea tuturor oamenilor politici. Solutia romaneasca insa este grevata de tarele mostenite de lipsa celor 7 ani de acasa politici; de aceea Ponta sugereaza aplicarea in partid a unei politici de tipul "Stick and Carrot", citez: "Regulile se adoptă pe baza raţiunii, necesităţilor sociale şi al bunuluisimţ,
    dar respectarea lor se poate impune doar prin educaţie, prin constrângere şi prin arătarea avantajelor acestui sistem pentru membrii societăţii!".
    Va urez succes, dle. Ponta ! Presupun ca prin membri ai societatii intelegeti toate entitatile care contribuie la bugetul de stat.
    PS Daca ma veti intreba ce cauta Ucenicul Vrajitor in chestia asta va voi raspunde dupa alegerile "care vin cel mai repede" !
  • +2 (2 voturi)    
    Nu vanatoare de vrajitoare (Duminică, 21 februarie 2010, 10:31)

    smc [utilizator]

    Nu vanatoare de vrajitoare, nu reforma, adicatelea fostii comunisti, actualii hoti si baroni vor ramane bine, mersi, in PSD, vor avea oamenii batraneti linistite. N-ar fi frumos sa fie deranjati, nu e politicos.
  • 0 (0 voturi)    
    ok (Duminică, 21 februarie 2010, 10:39)

    vlad [anonim]

    programul e ok. N-am votat niciodata cu psd-ul, dar daca se mai adauga in zonele "gri" (mai degraba negre ca smoala) si asumarea mineriadelor cu scuze si tot ce mai decurge din asta (despagubiri pentru victime, comemorari etc) atunci, eu unul, m-as mai gandi. Succes
  • +3 (3 voturi)    
    Parerea mea despre Ponta. (Duminică, 21 februarie 2010, 10:52)

    AlinN [anonim]

    Initial (cand era PSD la putere) ma irita cat de nepasator era la problemele tarii, si cat de bine se fofila pe langa subiect.
    Dupa ce a pierdut puterea si venea la emisiunile Andreei Cretulescu m-a uimit sa vad ca poate sa vorbeasca la obiect si sa nu mai evite subiectul, ca poate sa fie sensibil la problemele reale.
    In noaptea cand a devenit Geoana "presedinte" m-a socat rapida lui metamorfoza la aroganta si nepasare in fata Corinei Dragotescu.
    Asta este Ponta. O poanta de om.
  • +3 (3 voturi)    
    Punctul 23...!!! (Duminică, 21 februarie 2010, 10:55)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ...Punctul 23: - Desfiintarea PSD, trimiterea in fata justitiei a lu Iliescu, Vanghelie & comp, plus toti infractorii protejati de partid prin oferirea scaunelor de palavramentari cu imunitate !!...
    ...Ai putea candida , apoi, pentru functia de Presedinte al Romaniei!...
    ...Vei fi ales din primul tur , garantez !!!...
  • +1 (1 vot)    
    cu Ponta ,psd va cadea (Duminică, 21 februarie 2010, 11:04)

    Guru [anonim]

    incet , dar sigur.Schimbarea lu' Geoana este razbunarea lui Iliescu pentru 2005 cand a pierdut conducerea partidului.
  • +2 (2 voturi)    
    binele (Duminică, 21 februarie 2010, 11:13)

    Petrovici [anonim]

    Ponta si PSD declara ca durerea lor este sa apere nevoile romanilor. Din pacate eu vad ca PDL incearca sa inlature marele decalaj intre salariile sau pensiile mari si cele mici iar PSD se lupta din rasputeri sa mentina acest decalaj impotriva oricaror principii de social-democratie.
    PSD vrea impozit proportional cu castigul dar se lupta pentru privilegiile nesimtiite ale barosanilor sai membrii. Cred ca problema cu impozitul proportional este numai de forma. Pe undeva nici ei nu sunt interesati de impozite mai mari caci si ei au berechet mafioti cu castiguri grase (si nemeritate).
    Se lauda ca vor lupta pentru cei multi. Ceva peste 50 % au votat un guvern si niste principii pe care PSD ar trebui sa le respecte : iesirea din criza si dezvoltarea economiei, stabilitate politica fara mahalagisme, diversiuni, propaganda mincinoasa, resuscitarea justitiei cu definitivarea multelor dosare privind 1989, coruptie, etc.
    PSD trebuie s-o ia pe un drum drept apreciat de adevaratele valori intelectuale si nu pe cel de diversiuni si manipulari care sa prosteasca pe cei multi.
  • +3 (3 voturi)    
    "sistemul de fraudare " (Duminică, 21 februarie 2010, 11:46)

    Dogaru [anonim]

    Sa nu uitam celebra declaratie a lui VP: " Sistemul lor a fost mai bun decat al nostru" (Care sistem? sistemul de fraudare a alegerilor). Cum de a uitat VP sa includa in program "noi forme si metode pentru imbunatatirea sistemului de fraudare"?
  • +1 (3 voturi)    
    pai (Duminică, 21 februarie 2010, 12:16)

    jorj [anonim]

    ce zici victorash , daca tot vreti sa va asumati Piata Universitatii pe bune, trimite-l pt toarsu` iliescu intr-o vizita de lucru la Jilava......si nu-l chemati decit cu picioarele inainte.... aaa ce zici ???
  • 0 (2 voturi)    
    DIASPORA ROMANA (Duminică, 21 februarie 2010, 13:20)

    ing. Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROEMNI DI PDOVA"
    Nici un cuvant despre diaspora romana .
    Noi suntem "jumatate " di Romania , cca. 10-13 milioane de romani in pribegie .
    Contributia noastra in campania electorala a fost hotaratoare ,insotita de dezamagirea cu care a raspuns puterea la participarea noastra : INDIFERENTA ! DESCONSIDERATIE !
    Miliardele de € ( din truda si sudoarea noastra a "sclavilor moderni" ) cu care participam la balanta financiara a Romniei ramane determinanta .
    Revendicam de a fii luati in consideratie asa cum ni se cuvine .
    Cand vom auzii si de bine ?!
    De la Padova
    ing. Die Nicolae Alexandru -Presedintele Asociatiei "Romeni di Padova"
    • +2 (2 voturi)    
      păi... (Luni, 22 februarie 2010, 1:59)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui ing. Die Nicolae Alexandru

      Lasă că nu-i chiar aşa. Năstase a zis clar că doreşte limitarea dreptului la vot a românilor de peste graniţă. Iar acuma, că prin marioneta lui a câştigat conducerea partidului, o să reia ideea. Aşa că nu vă mai plângeţi că nu se gândeşte nimeni la voi, uite, unii au chiar coşmaruri din cauza voastră :)
  • 0 (0 voturi)    
    guvernul (Duminică, 30 mai 2010, 13:04)

    mircea [anonim]

    va rugam sa faceti demersurile pt suspendarea presedintelui,altfel nu vad cum mai cade acest guvern criminal.