Sfatul lui Geoana pentru Ionut Costea, seful Eximbank: "Sa isi gaseasca o banca privata, dar nu una greceasca"

de R.H.     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2010, 13:36 Actualitate | Politic

Mircea Geoana a declarat ca-i recomanda lui Ionut Costea - cumnatul sau si presedinte Eximbank - sa renunte la postul actual in favoarea unei banci private - "dar nu una greceasca". Geoana a facut aceste declaratii in contextul discutiilor despre salariul lui Costea, remunerat cu 20.000 de euro, si pe fondul crizei profunde din Grecia.

"Sint convins ca se gandeste sa plece de la aceasta banca pentru ca ce folos are sa apara pe televizoare si sa primeasca atacuri? Sint convins ca isi va gasi un loc intr-o alta banca foarte buna pentru ca e un foarte bun profesionist. Ca dovada ca a fost presedinte de banca la banci occidentale din Romania", a declarat Geoana joi seara, la Antena 3.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2862 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    la o banca privata... (Vineri, 19 februarie 2010, 13:40)

    popcorn monta [utilizator]

    acolo tre sa muncesti si ai niste responsabilitati,nu esti la stat unde timpul trece leafa merge.nu il ia nici o banca occidentala ca daca era asa bun cum zice geoana nu il lasau sa plece.
  • +5 (5 voturi)    
    ...bun profesionist... (Vineri, 19 februarie 2010, 13:57)

    szabig83 [utilizator]

    mda... sunt perfect de acord cu primul comment, al lui respolarus... daca era atat de bun nu-l lasau sa plece!
    Iar la Eximbank, unde a fost bagat la insistentele prostanacului, viata e frumoasa, responsabilitati canci, ca doar ii tine spatele tzopaila!
    Doamne fereste de asa raie, cum ii familia geoana + anexe (cumnati, soacra, etc)...
  • +7 (7 voturi)    
    destept Geoana asta!!! (Vineri, 19 februarie 2010, 13:59)

    costea [anonim]

    Bancile grecesti din Romania se supun si se incadreaza cu brio in reglementarile de prudentialitate bancara ale BNR. Ceea ce incearca "Presedintele de o noapte" sa sugereze, este pe cat de neadevarat pe atat de periculos, avand in vedere pozitia acestuia de formator de opinie.
    Cand tace, Geoana e ok. Dar de fiecare data cand deschide gura, isi confirma apelativul de "PROSTANAC".
    Domule Geaoana, cand nu intelegeti un fenomen, evitati sa il comentati, riscati sa cadeti (din nou) in penibil.
    • +7 (7 voturi)    
      Faci antireclama la un produs ??? (Vineri, 19 februarie 2010, 15:21)

      Mona [anonim] i-a raspuns lui costea

      S-ar putea sa-l dea in judecata bancile grecesti pt deformarea imaginii si reclama proasta . Ce penibil acest pinochio !!
      • 0 (0 voturi)    
        avocatii costa! (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 22:32)

        katun [anonim] i-a raspuns lui Mona

        bancile grecesti sunt intr-un rahat atat de mare incat nu-si mai permit sa dea in judecata pe nimeni!
        de altfel nici celelalte banci europene sau americane nu se simt prea bine.
        falimentul greciei va antrena prabusirea monedei euro, iar influenta, prin bonurile de tezaur detinute, pe care o exercita china asupra dolarului american va duce si la prabusirea acestuia in cursul anului 2010.
        inconditiile astea pe nimeni nu mai intereseaza declaratiile unor lideri politici marunti (geoana, basescu, nastase, boc, etc)!
  • -3 (3 voturi)    
    si totusi... (Vineri, 19 februarie 2010, 14:02)

    dom [anonim]

    " Costea a intrat in sistemul bancilor comerciale in 2004, ocupandu-se de proiectul infiintarii primei banci specializate in administrarea unui sistem de economisire-creditare pentru locuinte si de crearea cadrului legislativ necesar - Raiffeisen Banca pentru Locuinte.
    Inainte de 2000 a ocupat functii publice, fiind secretar de stat in Ministerul Finantelor, iar din 2000 pana in 2004 a fost director adjunct la BERD, la Londra, in constituenta din care facea parte Romania.
    In septembrie 2008 a preluat functia de presedinte al Consiliului de Administratie al Emporiki Bank, filiala locala a bancii grecesti cu acelasi nume care este membra a Credit Agricole, cel mai mare grup bancar din Franta."
    • +1 (1 vot)    
      Iată ce înseamnă să ai familie (Vineri, 19 februarie 2010, 16:19)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui dom

      Politică Revoluţionară !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 19 februarie 2010, 14:03)

    hahaha [anonim]

    la o banca privata e munca tata... acolo se vrea targete.. si daca nu le indeplinesti iti taie din salar pana te da afara..

    dar asa.. la o banca de stat, freci menta... poti sa nu treci pe la servici si 2-3 saptamani, ca nimeni nu stie

    si eu m-as duce la un astfel de post.. sa primesc 20.000 euro pe luna si sa ma duc cand am chef, sa stau cat vreau, sa frec menta...
  • +3 (3 voturi)    
    Clanul Geoana este de o nerusinare fara seaman.... (Vineri, 19 februarie 2010, 14:16)

    Rescatorul [anonim]

    Nici guvernatorul BNR si nici sefii din bancile multinationale din Romania nu au salarii mai mari de 10.000 de EURO. Asa ca astia ma oripileaza, pur si simplu.
  • +3 (3 voturi)    
    gioana inteleptu (Vineri, 19 februarie 2010, 14:24)

    vioarel [anonim]

    Gioana asta e mare "intelept". Sunt curios sa vad cine e asa fraier sa plateasca asemnea leafa cumnatului pe foamea asta.
  • +2 (2 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 19 februarie 2010, 14:25)

    Pau [utilizator]

    sa plece si daca e asa bun sa castige in mod corect cei 20k euro intr-o banca privata, unde nimeni nu te plateste doar pe pile.
  • +2 (2 voturi)    
    gioana (Vineri, 19 februarie 2010, 14:29)

    tibi [anonim]

    Ce e mult e mult, gioana asta nu prea are simtul realiatii. Din cauza lacomiei directorilor a crapat si sistemul bancar. Sunt curios ce profit face acest eximbak, oare isi acopera macar salariile.
  • +3 (3 voturi)    
    nu primeste el banii aia de la privat! (Vineri, 19 februarie 2010, 14:32)

    Nik [anonim]

    sa isi gaseasca banca privata, a? numai sa nu stea pe 1000 euro, nu? prostanacule, tu stii care e salariul minim in romania, si cati oameni traiesc doar cu salariul ala??? v-ati invatat la salarii babane de la stat, scursurilor! bine va face Boc, super premier! nimeni de dupa '90 nu a taiat atatea salarii mari, atatea pensii de zeci de mii de euro, etc.
    da, sa isi gaseasca banca privata, sa vedem care banca o sa ii dea salariul ala! pe banii statului mergea, a? plus ca nu il suspectez de prea mare pregatire pe costea asta! lua banii aia doar pt ca a tras cineva sfori pentru el pt a fi pus director la banca aia!

    "Geoana a facut aceste declaratii [...] remunerat cu 20.000 de euro, si pe fondul crizei profunde din Grecia" - adica nu te duce la alta greceasca, pt ca sunt in criza, dar stai la banca romaneasca si suge-i de bani, a? in romania nu e criza? ala e salariu de criza?

    "Sint convins ca se gandeste sa plece de la aceasta banca pentru ca ce folos are sa apara pe televizoare si sa primeasca atacuri? Sint convins ca isi va gasi un loc intr-o alta banca foarte buna pentru ca e un foarte bun profesionist. Ca dovada ca a fost presedinte de banca la banci occidentale din Romania"
    ---> esti convins ca se gandeste?? pai se gandeste acum, dar daca nu zicea Boc nimic, mai pleca la alta banca occidentala??? normal ca nu!! ca doar la stat e locul in care iti faci salariul cat vrei, si poti sa si dormi la locul de munca!
    ---> de aia pleaca, pt ca nu e nici un folos sa apara la tv si sa primeasca atacuri??? pleaca pt ca ii scade salariul! pt ca i se ia ciolanul!
    ---> esti convins ca-si va gasi un loc intr-o alta banca f buna?? doar daca trage careva sfori! desi putin probabil sa accepte o banca f buna asa ceva!
    ---> foarte bun profesionist, si dovada e c-a fost presedinte de banca la occidentale??? si de ce nu a ramas acolo? fie au vazut aia ca nu era capabil, fie era, insa nici vorba sa-i dea cineva salariul pe care il are de la stat, nu? ca urmare, sa-si puna pofta-n cui
  • +2 (2 voturi)    
    Ghinion (Vineri, 19 februarie 2010, 14:34)

    elena [anonim]

    Ca daca se alegea cumnatul, nu mai aparea pe la televizoare, nu primea atacuri, si statea si el, bine mersi, la banca, pe salariu mare si fara griji. Ca, atunci cind era PSD-ul la guvernare, s-a capatuit si el cu un post bun, dar acum nu se mai poate.
  • +2 (2 voturi)    
    ce minte luminata/de la occident s-arata... (Vineri, 19 februarie 2010, 14:38)

    Dedalus [anonim]

    Pai, eu nu stiu decat o singura banca ce nu e "occidentala"....

    Si daca e asa bun profesionist, ce cauta la o banca de stat?

    Si de unde sfatul lui Iepurila sa "nu fie greceasca"? Lehman Brothers era din Grecia?! AIG era grecesc?!

    Ma rog, sa il sfatuiesc si eu atunci:
    Sa fie privata, occidentala, sa nu fie din Grecia si sa aiba actionari cu strabism, poate se alege cu mai multe zerouri.... la leafa...

    L-am pupat pe bascul oriental pe Rila Iepurila Spaima Exit-poll-urilor!
  • +4 (4 voturi)    
    un idiot emite o gluma proasta (Vineri, 19 februarie 2010, 14:41)

    Radu [anonim]

    Din cauza parerii unui idiot de politician asupra bancilor grecesti din Romania se poate ajunge la probleme mari.
    "Domnul" Geoana sa nu mai emita pareri despre lucruri care-i sunt total straine. el are specializare in diplomatie care se putea aplica foarte bine si in cazul acesta: "Daca tacea filosof ramanea !"
  • +3 (3 voturi)    
    adavarul doare (Vineri, 19 februarie 2010, 14:53)

    joana [anonim]

    geoana e de o prostie feroce si o dovedeste din nou : ... " dar nu una greceasca " este o declaratie pe care un lider politic nu trebuie sa o faca in nicio circumstanta

    eu zic ca toti oamenii trebuie sa fie membrii de partid politic ... dar nu PSD !
  • +2 (2 voturi)    
    aiurea (Vineri, 19 februarie 2010, 15:05)

    saladin [anonim]

    Nu ne intereseaza unde pleaca, in Cosmos, ca tot vroia Geoana un roman acolo. De la bugetul de stat acest salariu este nesimtit si daca se stie competent si capabil sa plece cit mai repede. In felul asta da dovada ca nu se cramponeaza de post si angajat la privat ne-ar putea da si cu tifla. Ce zici, domule Costea, te prinzi ?.
  • +5 (5 voturi)    
    profesionalism (Vineri, 19 februarie 2010, 15:30)

    Humbert [anonim]

    am lucrat eu la o banca la care dl Costea a fost presedinte. sincer nu mi-a parut vreun moment ca are vreo legatura cu ce se intampla pe acolo. oricum, a ajuns presedinte si acolo pt ca actionarii s-au gandit ca in 2004 urma sa castige PSD-ul alegerile si aveau nevoie de intrare politica.
    asta cu profesionalismul e o mare gogorita.
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru Dl. Geoana (Vineri, 19 februarie 2010, 16:55)

    Dan [anonim]

    Domnule Geoana,

    Cred ca umila dumneavoastra farama intelectuala, este in mare suferinta atat in ceea ce priveste capacitatea de intelegere a problemei grecesti cat si din punct de vedere real economic.
    de cand v-a lovit flacara violeta cred ca aveti dese halucinatii.
    Nu pot crede ca o persoana care vrea sa fie seful unui partid poate fi atat de natang.
    Vanghelie ar fi fost peste dumneavoastra la acest capitol.
    Vis a vis de banci Occidentale fiti sigur ca fara sforile PSD si ceva ajutor Servicii nu pupa Mr. Costea pozitia de presedinte al Raiffeisen Banca Pentru Locuinte - care de cand este banca???!!

    Cam ata pentru domnul cu un frumos epitet drept prenume.
  • +2 (2 voturi)    
    Este cazul sa plece (Vineri, 19 februarie 2010, 17:51)

    rational [anonim]

    Domnul Costea a fost numit presedinte de banca de catre statul roman. Acum statul nu-l mai vrea (mai putin important motivul). Care este problema ? Chiar nu intelege ca nu mai este dorit ? Sper ca domnul Ionut Costea stie in ce lume traim, asa ca ar fi cazul (parerea mea) sa nu astepte sa i se caute nod in papura. Asa este viata pe care o traim, asa ca domnul Costea cred ca trebuie sa urmeze urgent sfatul cumnatului sau.
  • +1 (1 vot)    
    Da, da, sa plece la o banca privata!!! (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 8:12)

    lili [anonim]

    Numai ca mai mult de contopist n-o sa-l angajeze nimeni iar megasalariul de la Eximbank va ramane o amintire pe viata!!! Cine-i va mai da asa salariu lui ??!!! Bancile private nu fac numiri pe criterii politice!!!
  • +1 (1 vot)    
    geoana bacherul grec (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 8:45)

    Dan Rosca [anonim]

    Sa ne aducem aminte cum-in recenta campanie prezidentiala-numitul Geoana ne promitea niste reforme "ca acelea intrhoduse de prhietenul meu prhesedintele Grheciei".Bine ca nu a apucat!Alah e mare!
  • +1 (1 vot)    
    Cate lichele ... (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 16:20)

    jojoba [anonim]

    Cate lichele de genul asta, care sug seva tarii, or mai fi in tara asta si cat ii mai suporta pamantul ? Rusine sa le fie !!! Ce stiu domnule, sa faca acesti nesimtiti pentru 1 miliard de lei pe luna ??? Cat muncesc pentru acesti bani ??? Si daca ar munci non-stop, tot nu si-ar pute motiva salarul ...