Miron Mitrea: Vanghelie, rana de pe obrazul PSD

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2010, 13:43 Actualitate | Politic

Marian Vanghelie, pata de pe obrazul PSD, s-a transformat in rana, scrie Miron Mitrea pe blogul sau: "Deja este prea mult...  Incepand de ieri, cand pe ecranele tuturor televiziunilor rulau vorbele de duh ale lui Vanghelie la adresa unor colegi din partid, rana s-a deschis. Urata, hidoasa, in vazul intregii tari. PSD sufera acum din cauza unui individ despre care eu tot spun de doi ani de zile ca face un imens rau partidului. Un individ care, chiar daca are mintea odihnita, n-a inteles ca trebuie sa se opreasca. Un individ care, sa ne amintim, visa sa devina cel mai important om din Romania", scrie Mitrea.

Ceea ce zice si face astazi Marian Vanghelie a ajuns sa fie catalogat drept definitoriu pentru PSD. Partidul ocupa spatiul public, nu cu solutii si propuneri de legi, ci cu amenintari, injuraturi si politica gastilor.

Oare, vazand ce se intampla cu PSD, electoratul mai da doi bani pe noi? Cat de jos am ajuns, cat de jos mai vrem sa coboram? In loc sa fie un moment de relansare, Congresul nostru de sambata e asteptat ca spectacolul de circ al anului. Cu Vanghelie in rolul principal. Si pentru ca impactul sa fie maxim, diferite gasti si gasculite, mai vechi sau mai noi, fac jocuri de culise.

Este inadmisibil in ce hal a ajuns partidul sub conducerea lui Vanghelie si a celor care l-au cocotat atat de sus. Eu scriu si spun inca de acum un an de zile ca politica aceasta, a gastilor, poate fi mortala pentru PSD. Pentru ca nu le convenea ce spuneam, baietii din gasti m-au acuzat ca fac jocurile cuiva din afara partidului. Astazi, si Ion Iliescu, si Adrian Nastase spun exact ce spuneam eu.

O inregistrare audio a fost postata miercuri pe blogul ziaristului Victor Ciutacu, cu cateva zile inaintea Congresului PSD, in care Marian Vanghelie il injura pe Mircea Geoana, dar explica de ce il sustine pe actualul presedinte al partidului.

"Astia-s niste lepre nenorocite. Tu crezi ca sunt indragostit de Geoana, ce, e gagica? Da-l in ... ca are o gramada de defecte", spune Vanghelie, la inceputul inregistrarii de 31 de secunde.

Liderul PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, a declarat, miercuri, la Conferinta extraordinara a organizatiei pe care o conduce, ca ii cere scuze presedintelui partidului, Mircea Geoana, pentru limbajul folosit la adresa sa, el precizand ca a fost vorba de o discutie privata. "Le cer scuze cetatenilor Romaniei. A fost o discutie intima, privata, in stilul meu caracteristic", a spus Vanghelie.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2126 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Pata s-a intins pe toata fatza PSD (Joi, 18 februarie 2010, 13:51)

    Ovidiu [anonim]

    Nu e nici o rana, dle sofer Mitrea, Vanghelie asta e o pata maro, urat mirositoare, care la inceput era pe gulerul camasii PSD, apoi a urcat pe gat, pana pe obraz, iar de cateva luni a inceput sa se intinda pe toata fata PSD....pe care deja a acoperit-o in proportie de 95%....
    • +1 (1 vot)    
      Vanghelie nu-i pata ! E un scuipat ! (Vineri, 19 februarie 2010, 12:47)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Voi toţi: derbedeii, ginerii, răspopiţii, saraliştii şi fără-fregvenţă, fetele guriste la microfon, ....
      Toţi îl meritaţi pe Vanghele, emblema voastră !
  • +8 (8 voturi)    
    fi serios (Joi, 18 februarie 2010, 13:53)

    Gica [anonim]

    Fi seriosTovarase !
    PSD sufera de cand era trandafiriu sub numele de FSN, de cind cu mineriadele, de cand cu mortii revolutiei , de cand cu baronii de partid, de cand cu privatizarile, de cand cu matusa Mamara , de cand cu petrolul aurul si ardelenii, de cand stinga e ca dreapta si invers.
    Colapsul moral este de mult timp....
  • +5 (5 voturi)    
    Noroc ca (Joi, 18 februarie 2010, 13:55)

    ik [anonim]

    PSD-ul are obrazul gros !
  • +4 (6 voturi)    
    Minte odihnita (Joi, 18 februarie 2010, 14:06)

    Toma [anonim]

    Da matale ce esti? Mai bine partidul vostru si-ar odihni mintea si s-ar opri...de tot! Toti sunteti niste rani pe obrazul tarii!
  • +3 (3 voturi)    
    Si daca ati constatat ce faceti? (Joi, 18 februarie 2010, 14:15)

    Un roman anonim [anonim]

    Se stia de mult situatia. Acum problema e ce faceti, cum scapati de el? Da Doamne, poate scapam de el de la primaria sectorului 5.
  • +4 (4 voturi)    
    PSD - O rana mare (Joi, 18 februarie 2010, 14:16)

    Nenea Bun [anonim]

    PSD este mai mult decit o rana, este un cancer ce a distrus tara. Sigur ca si altii au contribuit ulterior insa tumoarea a fost PSD.
    Voi l-ati nascut pe Vanghelie, pe Oprescu iar toti v-ati nascut din Iliescu. Asa sa va ajute Dzeu!
  • +4 (4 voturi)    
    Mitrea are dreptate (Joi, 18 februarie 2010, 14:17)

    gelu [anonim]

    nu imi place psdul si nici mitrea .dar golania si vagabondajul lui vanghelie este mult prea mult .tigania in politica nu foloseste nimanui .
    • +1 (1 vot)    
      asta e tara (Joi, 18 februarie 2010, 21:39)

      blea [anonim] i-a raspuns lui gelu

      mie imi pare bine ca exista anhelie, fara el multe ar fi ascunse . in plus ei isi bat joc, acum roata s-a intors.
  • +2 (2 voturi)    
    vanghelie (Joi, 18 februarie 2010, 14:23)

    ion [anonim]

    O problema importanta a ridicat-o Vanghelie si este de actualitate.Ce faci dimineata cand te scoli si intrii in baia ,sa devii mai curat ?Te uiti in oglinda si te intrebi ce ai facut pentru tara.In PSD multa lume cand intra in baia nici nu se uita in oglinda si nici nu se intreaba nimic ,pentru ca nu-i intereseaza decat prosperitatea lor personala.Ei ar trebui sa-si priveasca mainile patate cu sangele celor iesiti in strada,la revolutie ,la mineriade.Mai sunt murdari pe maini de spagile luate in privatizari,in vanzarea bogatiilor tarii(petrol, aur ,lemn,ape minerale,pamant agricol etc.) In pierderea locurilor de munca,in salariile si pensiile nesimtite, acordate persoanelor cu statut special.Sunt niste oameni compromisi care nu au caracter si au compromis ideea de stanga socila.Rusine,rusine,rusine !
  • +1 (1 vot)    
    ceva nu e-n regula!!! (Joi, 18 februarie 2010, 15:32)

    lili [anonim]

    Ca Dl Vanghelie e o pata urata pe obrazul PSD este batator la ochi chiar, numai ca exista un motiv puternic pentru care liderii PSD nu scapa de dumnealui. Ii cam are la mana cu ceva Dl Vanghelie pe acesti lideri care tac si inghit ce debiteaza acest analfabet de Vanghelie. E atat de jenant sa-i vezi la aceeasi masa pe Geoana(fost ambasador in SUA), pe Diaconescu(fost Ministru de externe), pe Nastase(fost Prim Ministru) langa Dl Vanghelie care nu stie sa pronunte Google!! Ceva pute pe-acolo, de nu ii dau ei un picior in fund sa scape de el. Asa e Domnilor??!!
  • +2 (2 voturi)    
    bine mai mitra (Joi, 18 februarie 2010, 16:17)

    Florin [anonim]

    Parca iti infipsesei coltii intr-o beregata? I-ai dat drumul?
    Vanghele constata ceea ce cu cca un secol si jmate in urma constata si Mihai Eminescu, ceea ce constatam cu totii. Si in particular, intr-o discutie privata a simtit nevoia de a-si impartasi parerea. Eminescu a facut-o in poezii, in finalul scrisorii a III-a de exemplu. Noi o facem postand sau discutand. Fiecare o face asa cum poate. Iar individu a recunoscut ca are educatia unui vagabond si ca asta i-l caracterizeaza.
  • +2 (2 voturi)    
    dar cu basescu? (Joi, 18 februarie 2010, 16:33)

    alex [anonim]

    A fost o discutie privata? dar cand Basescu a discutat cu sotia in masina privata despre acea reporterita, nu il blamati cu totii pentru acele cuvinte "tiganca imputita"??

    Adica basescu a fost vinovat, iar Vanghelie nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Vanghelie, pleaca si lasa ne sa traim normal... (Joi, 18 februarie 2010, 16:34)

    elena [anonim]

    nu ma interseaza daca pleaca sau nu Vanghelie din PSD, sa se duca undeva si el si PSD, daca il tine...problema este cand pleaca Vanghelie de la Primaria sect 5, ca a distrus sectorul, ne a distrus pe noi ca locuitori ai celui mai nenorocit sector din Bucuresti,. cat o sa mai tina nesimtirea acestui om,???asta e problema despre care presa nici nu se sinchiseste sa scrie,,,nu trebuie decat sa arunci o privire in sectorul5 sa vezi gunoaiele care s-au transformat in munti deja....sa vezi ca Vanghelie nici nu mai stie unde e sediul primariei, de cand nu a mai trecut pe acolo. ASTA E PROBLEMA ...treziti-va si lasati politica, mai ocupati va si de noi, oamenii....
  • +2 (2 voturi)    
    corect (Joi, 18 februarie 2010, 17:25)

    saladin [anonim]

    In principiu, Domnule Mitrea ai dreptate. Dar in ultimii doi ani am vazut zeci de banere in care Vanghelie "garanta " pentru Diaconescu, Andronescu, Severin.....si nici unul dintre acestia nu s-a aratat deranjat de alaturarea si "suportul" oferit. Cind te bagi in troaca te maninca porcii, spune un proverb !. Voi, psd-istii v-ati bagat in 'troaca Vanghelie" si acum va plingeti. Tardiv, romanii, spectatori ai aranjamentelor dar mai ales a "discutiilor private/intime" ale lui Vanghelie, vad si sper sa nu uite pina la alegeri. In concluzie - culegeti ce a-ti semanat !, din intelepciunea poporului roman !.
  • +1 (1 vot)    
    Domno' Manivelu ' ... (Joi, 18 februarie 2010, 18:24)

    Pesedistu' Mitica [anonim]

    ... da' nu l-ai adus chiar dumneata pe Marean la Pesedeu ???!!! Si pe Manivela Aura Vasile (tot femeie de autobaza, Filaret in cazul de fata) femeia din spatele marelui barbat Marean-Big-Head, n-ai adus-o tot dumneata ???!!! Sau ai uitat domno' Mitrea ??? Asa ca la "rana maro" de pe obrazu' Pesedeului esti coautor cat-cuprinde, nu te mnai da lovit, ca nu pacalesti pe nimeni, nici macar pe Base !
  • +1 (1 vot)    
    Garantat Vanghelie! (Joi, 18 februarie 2010, 19:34)

    goe [anonim]

    Eu stiu de ce nu pot sa scape de el: pierd garantia!!!
  • +1 (1 vot)    
    Miroane retrage-te in munti.... (Joi, 18 februarie 2010, 21:08)

    ed [anonim]

    mai mitrica ,cine vorbeste ,tu vorbesti ca pe timpul cind erai ministru se fura cu garile ,Nicoloai Ciuc iti spune ceva.?Mai ai tupeul sa candidezi ?Nu ai facut nimic cind erai la varf ! Retrage-te undeva prin munti unde sa nu te mai vedem .Cat despre Vanghelie ce sa mai vorbim......