Adrian Nastase: Problema Monicai Iacob Ridzi "trebuie tratata cu o anumita omenie"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2010, 13:28 Actualitate | Politic

Adrian Nastase
Foto: AGERPRES
Adrian Nastase a sustinut marti, in sedinta Biroului Permanent al Camerei Deputatilor, cauza fostului ministru al Tineretului, Monica Iacob-Ridzi, spunand ca problema democrat-liberalei 'trebuie tratata cu o anumita omenie', iar 'sarcina' Biroului Permanent este de a transmite scrisoarea privind concediul prenatal catre Comisia juridica, relateaza Agerpres.

"Stimati colegi, dincolo de luptele politice, eu cred ca ar trebui totusi sa privim astfel de lucruri cu o anumita omenie, si nu cred ca acum, in numele unor lupte politice pe care le dam, nu putem sa tinem seama de astfel de chestiuni extrem de serioase. De aceea, eu cred ca sarcina noastra - folosesc poate un cuvant nepotrivit aici - mai bine spus responsabilitatea noastra in ceea ce priveste aceasta solicitare ar fi aceea de a transmite si Comisiei juridice, unde bineinteles ca aceasta solicitare trebuie sa ajunga, sa tina seama totusi si de aceste aspecte. Acesta este punctul meu de vedere", a spus vicepresedintele social-democrat al Camerei Deputatilor, Adrian Nastase.

In aceeasi sedinta a Biroului Permanent de marti, liberalul Eugen Nicolaescu i-a avertizat pe membrii conducerii Camerei Deputatilor ca dosarul Ridzi va fi blocat cel putin cateva luni, daca vor lua in considerare scrisoarea privind intrarea in concediu prenatal a deputatei PD-L.

Pentru cauza Monicai Iacob-Ridzi a pledat si independentul Eugen Nicolicea, cel care a mentionat ca solicitarea Ministerului Justitiei privind perchezitia electronica nu-si avea rostul, intrucat nu este una corporala sau domiciliara. In plus, a spus Nicolicea, calculatorul respectiv nu ii apartine fostului ministru.

'In afara de circul mediatic, nici nu vad de ce ni s-a facut cererea respectiva care ar trebui respinsa din start. (...) Cert este ca ar trebui odata, cand Parlamentul este pus intr-o postura atat de jenanta, sa dea un vot pentru cererea urmaririi penale si apoi, in decurs de doua saptamani, sa spui ca infractiunile acelea nu exista, cineva cred ca totusi trebuie sa plateasca', a declarat Nicolicea. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1977 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    continuarea declaratiei (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:40)

    Mihai-G [utilizator]

    'Repet stimati colegi, cazul doamnei Ridzi trebuie tratat cu omenie. Si pentru ca am stabilit acest principiu de lucru va rog sa tratati cu omenie si cazul meu si sa ma scapati de cele cateva dosare de la DNA.
    Va multumesc, stiam eu ca putem ajunge la o intelegere.'
  • +11 (11 voturi)    
    LEGEA ESTE NEDISCRIMINATORIE (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:00)

    cris [anonim]

    Notiunea de "OMENIE" nu se poate gasi pe langa notiuea de "LEGE".
    Daca o tanara insarcinata fura din gestiune 100 de euroeste anchetata si judecata pentru delapidare si i se acorda pedeapsa conform legii.
    Ritzi-piti a furat sute de mii de euro si cica trebuie tratata cu "OMENIE" pe principiul "CORB LA CORB NU_SI SCOATE OCHII" ????
    Halala politician acest nastase si cica mai este profesor universitar de drept.
    Eu as zice sa se inscrie in partidul lui BECALI ca asta fura si face zeciuiala cu DUMNEZEU ca sa i se ierte pacatele de furt.
  • +7 (7 voturi)    
    Mortu-n popusoi (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:07)

    vali [anonim]

    Cine e ridzi? Un guler alb care m-a furat pe mine si pe tine cu un tupeu despre care unii spun ca a fost prostesc. Cine e nastase? Tot aia plus lacomie, orgoliu si prietenii din parlament care de frica sa nu pateasca la fel ii tin spatele. Acum vor sa-i vedem, unul ca o mama iar altul ca un soi de unches care se gandeste la viitorul nepotilor.
    Sunt doar niste paraziti care daca-au vazut ca nu mai pot speria apeland la culorile vii ale partidelor o fac pe mortii. Inainte de a ne departa dezgustati e mai bine sa-i zdrobim si sai atarnam undeva la vedere spre luare aminte si pentru altii.
  • +7 (7 voturi)    
    ce om! (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:22)

    morometele [anonim]

    manca-l-ar tata pe el, ce om!
    cata intelepciune, cata intelegere!
    haha
    oricum, procedura penala prevede si "o anumita omenie" cum vrea marele nepot al matusii tamara.
    parlamentul sa faca ce trebuie, si sa-i lase pe anchetatori sa procedeze cu omenie, conform legilor.
    nu o s'o lege cat timp alapteaza copilul, dar pedeapsa, aia care va fi, trebuie executata.
    asa si nastase, daca ar coopera ar scapa mai repede, ar mai avea timp si de cariera politica.
  • +3 (3 voturi)    
    consateanul nostru ! (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:38)

    tartaseanu [anonim]

    un adevarat domn !
    a true gentleman.
    drept ca bradul !
  • +4 (4 voturi)    
    infractorii nu au dreptul la omenie (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:52)

    sipa [anonim]

    ei trebuiesc tratati ca infractori. dar numai un alt infractor putea sa spuna asta. in plus, ea a furat prea putin, cit un bacsis mai gros.
  • 0 (0 voturi)    
    mare bagabonteala (Miercuri, 17 februarie 2010, 19:53)

    vali [anonim]

    Corb la corb nu-si scoate ochii. In tara asta nu mai ai in cine sa ai incredere.Fugiti tineri cit nu se inchid granitele.Si nu uitati de economie:stingeti lumina
  • +2 (2 voturi)    
    Prezumtia de NEVINOVATIE. (Miercuri, 17 februarie 2010, 20:54)

    Justitiarul [anonim]

    pana cand judecatorul, bazat pe greutatea dovezilor,stiintifice,incontestabile si de netagaduit, pana la o hotarare definitiva si irevocabila,monica ramane nevinovata.a o condamna inainte de judecator este pur si simplu "barbaric".acuzatorii care nu au dovezi trebuie sa plateasca cu bani grei"calomnia si ticalosia de care dau dovada".
    dan b.charles
    asum responsabilitatea comentariului meu bazat pe , libertatea cuvantului,de expresie si libertatea constiintei,garantat de carta dreptului fundamental si universal al omului lege in romania si eu de la 1 decembrie 2009,parte din tratatul de la lisabona, nou constitutie eu.