Tudor Chiuariu (PNL) propune desfiintarea functiei de presedinte al statului, prin modificarea Constitutiei

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2010, 10:57 Actualitate | Politic

Tudor Chiuariu
Foto: AGERPRES
Deputatul liberal Tudor Chiuariu propune desfiintarea functiei de presedinte al tarii. Intr-un proiect de revizuire a Constitutiei, fostul ministru al Justitiei sustine ca seful statului nu poate fi arbitru, iar experienta relatiei dintre presedinte si prim-ministru a fost de conflict sau de subordonare servila, informeaza Mediafax.

"Presedintele nu poate fi arbitru, fiindca nu e independent de partide. Functia de presedinte e paralizata de propriul dualism: sef al Executivului si sef al statului", se arata in proiectul de revizuire a Constitutiei. Tudor Chiuariu sustine ca atributiile sefului statului impun o impartialitate pe care niciun presedinte nu a manifestat-o, pentru ca la finalul mandatului devine dependent de partidul din care a provenit si de care are nevoie pentru a fi reales.

"Experienta relatiei dintre Presedinte si primul-ministru a stat in cei 20 de ani sub semnul regulii tertium non datur: conflict sau subordonare servila. Cand Presedintele nu e in conflict cu primul-ministru (Basescu-Tariceanu), e Primul-ministru in conflict cu Presedintele (Nastase-Iliescu sau Radu Vasile-Constantinescu). Asta cand Primul-ministru nu e un fel de prelungire a Presedintelui (Basescu-Boc), caz care ilustreaza cel mai bine inutilitatea mentinerii ambelor functii. Daca primul-ministru executa ce ii dicteaza presedintele, ce rost mai are sa avem doua functii distincte?", intreaba Tudor Chiuariu.

Fostul ministru propune ca prerogativele functiei de sef al statului sa fie preluate dupa cum urmeaza: cele executive, in domeniul politicii externe, securitatii nationale si ordinii publice, de catre primul-ministru, care va fi presedintele CSAT; cele privind reexaminarea legilor, numirea in functii publice (cu exceptia magistratilor, care vor fi numiti in functie de presedintele ICCJ, respectiv procurorul general), decorarea si gratierea, de catre primul-ministru; cele referitoare la procedura de desemnare a primului-ministru, de catre presedintele Curtii Constitutionale.

Proiectul realizat de liberalul Tudor Chiuariu, "Constitutia Libertatii", a fost lansat miercuri in dezbatere publica si va fi discutat in Biroul Politic, Delegatia Permanenta si in Congresul Partidului National Liberal.


Citeste mai multe despre   






















7889 vizualizari

  • +19 (29 voturi)    
    Mogul Sef (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:04)

    Dianora [utilizator]

    Eu zic sa o inlocuiti cu functia de Mogul Sef. Sa vad, pe Conu Dinu aveti curaj sa-l suspendati?
    • +14 (14 voturi)    
      singurul detalie e ca nu stie pe ce lume traieste (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      ...propunerea poate avea pertinenta, dar nu in universul nostru in momentul de timp actual, in Romania.

      in plus, un detaliu legat de cum sa iti traiesti viata in armonie cu universul(pt. dl. Chiuariu): daca ti se rupe un nasture la o haina, te pui si il cosi, nicidecum desfiintezi(arunci) haina.
      • +6 (8 voturi)    
        da' io cu cine votez? (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:28)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        adica singurul post care era ales prin vot direct... sa-l desfiinteze si pe asta? de ce nu desfiinteaza functia de prim ministru?
        raspunsul este evident.. papusarul sef patriciu vazand ca a pierdut o gramada de bani la ultimele alegeri si tot n-a castigat se gandeste ca i-ar fi mai usor sa plateasca doar nshpe parlamentari ca sa ajunga in fruntea tarii un pinochio de-al lui.
        • +1 (1 vot)    
          corect: "singurul post ales..." (Joi, 18 februarie 2010, 2:13)

          pribeagul [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Chiuariu are dreptate: pt. mediul politic romanesc, oricum tulbure, cvasi-permanentul conflict p.m.-pres. sau subordonare p.m. la pres. e nociv.

          Pe de alta parte "pehash" areo observatie buna: e singura functie (cea mai?) importanta aleasa prin vot direct.

          Probabil sistemul american ar fi cel mai potrivit: presedintele e seful executivului (guvernului).

          Ori, sa-l aducem inapoi pe Mihai, regele romanilor ! Traiasca Regele !!! Ciudat e ca actul comunistilor/tradatori romani si rusilor ocupanti - abdicarea fortata a regelui, fara consult popular - nu a fost niciodata discutat serios, de 20 de ani, de catre romani.
      • +2 (2 voturi)    
        Un nebun arunca o piatra in lac ... (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:54)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Alex

        ... si se gasesc atitia "intelepti" care se chinuie sa o scoata.

        Zau asa, in fiecare zi vine cite unul cu o idee timpita sa isi dea cu parerea, si se umplu forumurile de altii 100 care o intorc pe toate partile.

        Nu vi se pare ca cineva isi bate joc de voi? Cred ca ride Chioariu si cu fundul vazind ce zarva a iscat.

        Nu mai spun ca asta, mai mult ca sigur, este raspunsul la ideea schimbarii Constitutiei legata de numarul de parlamentari si numarul de camere. Plus si simplu se pierde ideea principala (pentru care s-a votat la un referendum) intr-o mare de timpenii. Exact cum a fost cu miile de amendamente la buget, puse special pentru a ingropa discutiile serioase.
    • +10 (14 voturi)    
      Apartinatori lui Chioariu (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:12)

      Dr.Love [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      sant rugat sa il ia acasa . nu se mai face bine .
      • +5 (7 voturi)    
        Chioariu (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:16)

        mary [anonim] i-a raspuns lui Dr.Love

        Corect. Multi au uitat ministrii guvernarii PNL:Chioariu, Adomnitei, David si nu-si mai aduc aminte decat ca a fost crestere economica. O fi fost meritul lor ? Ma indoiesc.
    • +1 (3 voturi)    
      cred ca-i eroare de tipar ! (Miercuri, 17 februarie 2010, 17:48)

      toma [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      chiuariu a zis desfiintarea functiei de presedinte PNL !
    • 0 (0 voturi)    
      o halta propunere ;) (Joi, 18 februarie 2010, 2:58)

      presedintele [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      ba dar destept Chiuariul asta... de ce sa nu terminam cu prim-ministrul? pai si la francezi e la fel de ani..., deci nu suntem singuri pe pamant. singura problema a romanilor e neseriozitatea, mica ciupeala si marele jaf! medicamente!!!
  • +14 (22 voturi)    
    oau (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:06)

    gabriel [anonim]

    Sunt strugurii acri ori asa a comandat rezidentul sovietic ?
    • +13 (15 voturi)    
      nu (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:48)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      astia sunt tampiti, nu vad decat basescu in fata ochilor.nu au capacitatea de a gandi ca peste niste ani ar putea castiga ei presedintia...
      • -2 (4 voturi)    
        Discutia... (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:41)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui alpha

        ...asta nu e despre Basescu. Si nici despre cine va castiga un "post". E o discutie despre modul de organizare si functionare al statului. Sau ce credeati ca problemele "s-au terminat" la numarul de parlamentari / camere. Sunt si alte probleme...

        Glumind insa, in locul PNL si PSD as face acum niste afise mari pe care sa il puna pe Base si sa zica "de ce ii este frica de aia nu scapa" :)) ... cu referire clara la faptul ca oricum i se termina mandatul la un moment dat.
        • +5 (7 voturi)    
          daca (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:09)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          daca era geoana presedinte pariez ca nu mai avea ideea asta.
        • +2 (4 voturi)    
          ?????? (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:15)

          doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          Pai zici ca discutia nu e despre Basescu dar pana la urma vad ca tot de Basescu te legi...
          Mare-i gradina lu' Dumnezeu!
          • -1 (5 voturi)    
            Am precizat... (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:30)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

            ....inaintea glumei ca e o gluma. Vad ca nici glume nu mai avem voie pe aici (chiar daca precizam in prealabil) ....

            Putem cadea de acord ca pana la urmatorul Presedinte / PM si Parlament nu se va petrece nici o schimbare? Ok! Atunci am scapat de dilema persoanelor si ne putem concentra pe problema institutionala.

            De acord cu "daca era Geoana presedinte..." cu o singura nuantare...daca era Geoana presedinte si nu se manifesta conflictul intre puteri poate o ascundeam o vreme "sub pres" cum ne place noua sa o facem in general. Daca era Geoana presedinte si incepea si el cu scandalurile cu PM....era tot aceeasi problema. Si fix aceeasi problema aveam in 2014 ca nu puteam sa-i zicem "pai tot coruptie?" ca zicea... pai nu stiu....guvernul, PM, Ministrul Justitiei...eu sunt doar Seful statului cu atributii de aparare si politica externa. Dar in conditiile in care oricum nimeni nu se preocupa de criza si discutam numai despre camere / numar de parlamentari nu vad de ce ar fi rea o discutie despre puterea executiva in stat. Referendum?
  • -11 (21 voturi)    
    Ok (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:08)

    raluca [anonim]

    Avem prim ministru. De ce ne mai trebuie presedinte?
    • -6 (16 voturi)    
      Ghici de ce (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:30)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui raluca

      Ca sa platim mai mult din buzunarele noastre impozite si dari. Institutia prezidentiala are bugetul mai mare decat tot Parlamentul. Dar noi ignoram cu hotarare lucrurile astea refuzand sa gandim.
      • +7 (13 voturi)    
        cetatzene (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:52)

        cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui cetatean

        formula lui chioriu asta este de ocolire a suvernintatzii poporului.
        un presedinte este direct ales de popor, este alesul si reprezentantul poporului.
        nici primul ministru, nici sefu palavramentului nu sunt alesi direct de popor ci "iemanatzi" din aranjamente politice, eventual la grivco.
        cu cele trei puteri avand la varf nealesi, ci numai emanatzi, popo'u poa'sa plece tot in sahara, cum a recomandat alt fost ministru penelizd.
        cu un prim ministru ca crinutza si cu minstri ca chioroiu asta, david, cioroianu, nicolaiescu, varu jan, melscoianu, adomnitzei, organ, sa vezi competentza si inflorire.

        spre noi culmi de civilizatzie si progres !
        • 0 (0 voturi)    
          re: cucuvaia (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:35)

          MLZ [anonim] i-a raspuns lui cucuvaia

          Daca tot esti aparator al institutiei prezidentiale actuale ai in vedere urmatoarele cand argumentezi:

          1) Alegerea directa ne duce cu gandul la democratia "directa", dar noi trai in ceea ce se numeste "democratie liberala" bazata pe reprezentativitate.

          2) Cand vorbesti de democratie si alegeri, vorbesti intotdeauna de cetateni si natiune (ca adunatura de cetateni) si nu de "popor", "norod", etc.
          Ce faci tu este echivalent cu a vorbi despre Ministerul de Interne in termeni de zapciu si dregatori.

          ... nu se face, la valoarea si pregatirea argumentelor lu' matale....

          3) Pe aia care "iemana" aranjamente politice nu i-a votat tot "poporul" tau?!

          4) Trebuie, ca sa ma convingi de necesitatea institutiei prezidentiale in forma actuala: a) care sunt atributele prezidentiale si de ce nu trebuie exercitate de PM (republica parlamentara) si b) care sunt atributele PM si de ce nu pot fi exercitate de presedinte (republica prezidentiala)

          PS:
          1) Pe Chiuariu nu pot sa-l inghit (e jenant ... licitatia cu dedicatie pt VW din ultima zi de mandat jalnic la Min Justitiei, etc.)

          2) Nu sunt adeptul struto-camilei actuale: as vota mai degraba pentru oricare din doua: repubilca parlamentara sau republica prezidentiala.

          3) "Progresul" si "civilizatia" (ce intelegem in mod uzual prin aceste cuvinte) sunt legate mai degraba de monarhie si de republica prezidentiala decat de struo-camile din Republici Karaoke (cum este Romania)
          • 0 (0 voturi)    
            nu sunt (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:53)

            cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui MLZ

            aparator al institutziei preshedentziale ca cum e ea acuma.

            sincer, sunt pentru constitutzia din '23, cu actualizarile de rigoare

            dar, realist vorbind, sunt pentru presedinte, capo de cabinet, ca'n amerika. ca tot vor ei ...aaaa...natziunea... bipartidizm.

            sistem parlamentar, fara un sef de stat, fie el cu puteri limitate, ca'n italia sau germania, nu prea se potriveste pe plaiul mioritc.
            nemtzi nu suntem, iar la italieni se vede cum lucreaza.
            norocul lor ca n'au fost ocupatzi de rusi.
            fara sectorul privat, italia ar fi la fel, acelasi grobianizm al omului politic.

            asa ca, mai draga, nu suntem chiar in contradictzie...'telektoala.

            cat de civilizatzie si progres, era o gluma, o parafrazare a unui mare om politik dumbovitzean. pacat c'a murit, saracu'...impuscat...
            era pe vremea cand ne catzaram...
    • +14 (16 voturi)    
      de ce nu puneti invers problema? (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:00)

      cv [anonim] i-a raspuns lui raluca

      La ce ne trebuie un prim ministru?! Ne ajunge un presedinte... Acesta este ales direct de populatie...
      • +9 (11 voturi)    
        corect (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:21)

        cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui cv

        formula americana.
        .........................
        La ce ne trebuie un prim ministru?! Ne ajunge un presedinte... Acesta este ales direct de populatie...
        ...............................
    • +6 (8 voturi)    
      Chioariu o face varza intentionat (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:19)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui raluca

      "Functia de presedinte e paralizata de propriul dualism: sef al Executivului si sef al statului"----Ce sa zic, nesimtirea e mare.
      Media plus PSD plus PNL a impus ideea ca Presedintele e un Arbitru. Gresit! Presedintele are 3 functii, Sef executiv, sef stat, plus arbitru.

      Arbitarea insa nu e ca la fotbal. Presedintele arbitreaza intre stat si societate plus intre Puterile statului, el fiind una dintre puteri, pentru ca nu are cine sa arbitreze in locul lui. Arbitrajul nu e obligatie, este un drept, iar limita arbitrarii se opreste acolo unde se intalneste cu pozitia Presedintelui ca Sef al Executivului. Constitutia putea numi Curtea Constitutionala sa arbitreze intre puterile statului, dar nu a facut asta, pentru motivul SUVERAN ca Aceasta nu este ALEASA ( si nu are cum) de POPOR. Asa ca i s-a conferit un atribut in PLUS uneia dintre puteri.

      Cel mai simplu ar fi fost sa se redea Presedintelui dreptul de a revoca Prim Ministrul, si cu asta u mai era nicio criza, Presedintele nu mai tinea atat la pararea sa intrucat stia oricand ca poate revooca Prim Ministrul. Pe de alta Parte, parlamentul, in virtutea dreptului sau de control, aproba sau nu un nou primi Ministru.
  • +15 (17 voturi)    
    Interesant... (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:09)

    Alius [anonim]

    Dar poate se gandeste ca ar mai bine sa desfiintam functia de Prim Ministru, ca si PM a provenit din partide pana acum...
  • 0 (10 voturi)    
    Poate (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:10)

    Cri [anonim]

    Oare prea multa putere concentrata in mainile unui singur om nu duce la prea multa coruptie?
    • +2 (4 voturi)    
      Un mare om spunea.... (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:15)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Cri

      Puterea corupe.
      Puterea absoluta corupe in mod absolut.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai rau (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:43)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Cri

      Duce direct la dictatura. Si noi, romanii, stim prea bine prin ce dictaturi am trecut.
  • +10 (20 voturi)    
    iarasi (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:10)

    Luke [anonim]

    iar vin liberalii cu nume poetice la proiecte...ca si la motiuni

    Tudorele, fa-te ca lucrezi
  • -3 (13 voturi)    
    right (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:12)

    raz [anonim]

    Nu mi-a placut mie niciodata de baietasu asta, insa acum are dreptate.

    Romanasii n-au fost niciodata in stare, si nici nu vor fi din pacate, sa se aseze la masa negocierilor si sa creeze un sistem politic adaptat nevoilor reale ale acestei natiuni.

    Intr-adevar, functia de presedinte n-ar trebui sa existe. Dar acest popor inapoiat, obisnuit sa plece capul in fatza oricarei amenintari, in sperantza ca nu va fi taiat, n-ar rezista fara iluzia ca un tatuc vegheaza la linistea (a se citi ignorantza) si saracia lui perpetua.

    Nu va avea sorti de izbanda Chiuariu, pt. ca ipocrizia salasuieste inca in sanul plebei romane. Romanasii nu sunt capabili sa creeze un sistem politic eficient si bazat pe nevoile lor reale.
    • -2 (8 voturi)    
      Subscriu (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:31)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui raz

      Trist dar adevarat.
    • +2 (6 voturi)    
      Aiurea... (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:18)

      cv [anonim] i-a raspuns lui raz

      Chiar nu auziti vocea ambitiei care urla din acest tinerel necopt?!

      Chiar credeti ca un sistem in care inlaturam presedintele va raspunde nevoilor reale ale Romaniei?! ... Ce face un prim ministru singur intr-o mocirla politica corupta, aservita unor interese financiare?!... Da, trebuie pus degetul pe rana, insa nu tandemul presedinte-prim ministru e buba.
      Buba este clasa politica!... O clasa politica care are toate culorile curcubeului si care nu reuseste sa-si gaseasca un echilibru (ce bine merge in alte tari alternanta stinga-dreapta la guvernare!)... Buba sunt legile proaste!... Insa, cu cine sa le schimbi?!...
      Votul uninominal este un prim pas spre schimbare..; Mai apoi, e cale lunga si grea.
    • +2 (4 voturi)    
      Romania ca nimeni pe lumea asta (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:20)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui raz

      are fosti ministri si politicieni de ocazie care au acoperire media si fac ca mintea lor sa ajunga publica . controale medicale de specialitate ar fi necesare pentru politicieni odata cu declaratia de interese .din putul gandiri liberale nu pot iesi decat idei de putz .dar mai rau este ca ajunge in media . idee mai absurda nu exista si vine tocmai de la un fost ministru al justitiei care arata ce calitate de ministri a avut Romania in guvernarea liberala .
  • +15 (19 voturi)    
    Negocieri cu coana Manda la piata (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:12)

    Gigi Maybachistu' Politic [anonim]

    E Preşedinte cine vrem noi (a/k/a Rânjilă) - chemăm minerii să-l apere de "forţele antiprezidenţiale şi promonarhiste".

    E Preşedinte cine nu vrem noi (a/k/a Cheliosul) - desfiinţăm funcţia. Cu o mână (labă?) de ajutor de la lătrăii de forumuri care au tăcut mâlc 20 de ani şi s-au trezit acum să propună monarhia, dictatura, modificarea Constituţiei, comunismul, clonarea lui Ceauşescu, orice în afară de prezenţa indezirabilului în fotoliul de la Cotroceni, care îi irită precum o mâncărime într-un loc în care nu e cuviincios să te scarpini în public.

    Aminteşte de felul în care negociază babele morcovii şi castraveţii la piaţă, ca până la urmă să nu mai cumpere :D
    • -1 (1 vot)    
      Gigi stai jos! Ai nota 2! (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:10)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Politic

      Jiji maibachistu, tu esti tare .... (completeaza pe linia punctata cel mai penibil adjectiv). Pai mai nea, Jiji, ai uitat ca MANDATUL LUI BASEL SE TERMINA peste 5 ani si e oricum ultimul? Dicutia asta este despre VIITOR, nu despre mult iubitul si stimatul tau securist chelios! Nu-l da nimeni jos, stai si linge linistit!
      Si revenind la subiectul articolului, dupa parerea mea, Chiuariu nu zice bine! Eu cred ca e mai corect pentru romani sa avem o republica prezidentiala ca SUA, unde seful statului sa fie si seful guvernului. E ales direct, raspunde direct la urmatoarele alegeri.
      Parlamentul e oricum praf, cu tot uninominalul ala cu tot. S-a dovedit ca acum e mult mai usor sa cumperi voturile, iar in urma votului uninominal au intrat in parlament tot felul de buticari care si-au mituit votantii cu 1 kil de malai si 2 paini. Iar acum buticarii aia sunt pusi pe agoniseala asa ca-i doare in ... de legile pe care trebuie sa le faca. Eu zic ca e mai rau decat era inainte cand se vota pe liste de partid. Iar cu sitemul votului uninominal, partidele si-au pierdut mult din putere, asa ca o sa fie foarte complicat pentru parlamentari sa negocieze functia de sef al statului (cum vrea Chiuariu). Guvernul poate pierde oricand sustinerea parlamentului si e posibil sa avem 5 sefi ai statului (P-M) pe an.
  • +1 (7 voturi)    
    cred ca a ... (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:13)

    mar [anonim]

    a vazut multe filme SF, ca de citit....
    Sau mai stii a adunat cu sarguinta notele date de Patricianul Sef, avand ca scop intrarea in istoria postdecembrista a Romaniei la capitolul cel mai penibil politician. Sa vezi isterie la Mogulizor!!!
    Da de ce sa nu o punem de un falanster??
  • +6 (12 voturi)    
    si marmota invelea ciocolata... (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:16)

    octopus [utilizator]

    o lege sa desfiintam functia de presedinte e foarte buna domn Qariu, dar dupa ce rezolvati problema aia cu reducerea nr de parlamentari pt care au votat ceva fraieri... poate avem noroc si va aflati printre cei "redusi" - ca numar, ca altfel stim cat de redus sunteti dvs si partidul din care faceti parte! eventual sa punem un tablou in loc de presedinte (e mai ieftin de trimis la intalniri cu ceilalti sefi de stat), un tablou facut dupa chipul si asemanarea lui Crin? sau o papusa cu sfori cat mai lungi sa poata fi manuita de cat mai multi ca doar la "manareli" ne pricepem cu totii, nu-i asa? Domnu' deputat, capatul sforilor dvs cine il tine?
  • +1 (7 voturi)    
    Intrebare... (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:17)

    urbanie [utilizator]

    De ce nu emigreaza acest domn, de ce nu ne lasa ?... Raspuns : pentru ca nu l-ar primi nimeni... Fizic si intelectual, e un NEREUSIT... Un rebut. Deci locul lui e in politica romaneasca.
  • +3 (7 voturi)    
    lol (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:18)

    Dinu [anonim]

    Nu cumva liberalii sareau in sus acum ceva timp ca ne apropiem de dictatura? Intr-un sistem tanar si fragil ca democratia noastra prefer sa fie conflict decat sa dicteze un singur om. Se vede ca chiorul a fost cel maiprost ministru al justitie din ultimaul an.
    As fi de acord cu desfintarea functiei de presedinte doar daca Romania ar redeveni Regat.
  • +8 (12 voturi)    
    .... (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:19)

    eu [anonim]

    parca buruienile alea erau interzise....cred ca a fumat ceva cumparat inainte si a mai gasit prin vreun buzunar de o tzigare.
    baiatul asta halucineaza
  • +3 (11 voturi)    
    Liberali ???? (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:23)

    xian [utilizator]

    liberalul lui patriciu ,cu fiziomoaca de maimutzoi a venit si el cu o propunere
  • +9 (19 voturi)    
    PNL -ist (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:24)

    Laci [anonim]

    E jenant colegul meu meu de partid si multi altii . Din pacate PNL a ajuns un partid din care imi este rusine ca fac parte . Doar ambitii prostesti si ura oarba fata de BAsescu . Ajung sa il stimez pe Traian Basescu pt ca e mult mai calculat si diplomat decat liderii mei . Chiuariu este o rusine pt PNL si nu inteleg cum este lasat sa spuna asemenea aberatii .
    • -5 (13 voturi)    
      Ce vorbesti tu acolo? (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:27)

      PNL-ist sub acoperire [anonim] i-a raspuns lui Laci

      Cu cat esti platit sa ii pazesti cu atata sfintenie imaginea lu' Basescu?
    • -4 (8 voturi)    
      - (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:29)

      oare ? [anonim] i-a raspuns lui Laci

      da-ti demisia, copilas. pd-l-ul teasteapta cu bratele deschise, ca pe orice tradator.
    • -4 (10 voturi)    
      ai fi tu pnl`ist la fundu vacii (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:40)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Laci

      tu macar intelegi doctrina de dreapta? doctrina liberala? Ma indoiesc, pariez ca esti o lichea de a vindicativului prim personaj din democratie...nu`i dam numele ca ii creste nasu. Da, o republica parlamentara ar fi mult mai adecvata. COntrolul ar fi detinut de parlament si nu de un fost turnator la securitate, un betivan notoriu. UN demers f bun daca reusesc sa-l puna in aplicare pnl`isti...dar cu pleava comunista din tara asta, ma indoiesc.Vrem democratie...pai sa adoptam in integritate conceptul de PUTERE A POPORULUI. Ori poporul este reprezentat direct prin Parlament din cate tin minte eu. Presedintele chiar nu si`a indeplinit niciodata rolul de arbitru al celor doua tabere...mai ales ca ei subliniaza f bine aspectul asupra provenientei candidatilor la prezidentie. In consecinta ei vor sustine tabara in care se afla partidul din care provin, pt ca acel partid ii plateste campania...si`l sustine financiar. Dar in fine...in ROmania nu va exista niciodata o democratie pura...ci doar o bulibaseala comunista cu IZ Sublim de democratie. Poate ar trebui a emigrati voi cei 5 milioane de prosti in alte tari...nu domnul CHiuariu.
      • +5 (5 voturi)    
        Franta, SUA (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:58)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Atunci cum ramane cu SUA, Franta ? Si acolo Presedintele tot din partide vine, si (cum, necum) tot face lobby pentru partidul din care provine. Asta ca sa vorbim de doua tari cu traditie in ale democratie. Problema la noi este (si asa a fost gandita) o Constitutie slaba, stramba, cu multe posibilitati de interpretare.
        2. Totusi, nu inteleg de ce folositi un limbaj suburban. Din pacate, vad ca multi considera un astfel de limbaj drept argument valabil.
      • +2 (4 voturi)    
        Genunchiul Broastei (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:05)

        Contraprostiei [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Incompetenta de care da dovada Chiaoriul e egalata de prostiile scrise de tine.

        Esenta democratiei este existenta a trei puteri separate care se controleaza reciproc.
        Asadar parlamentul este indispenabil democratiei, dar nu si suficient!
        Este institutia care este protejata cel mai bine de un stat democratic, pentru ca este cel mai usor sa renunti la ea!

        Cat timp Prostia lui Chiaoriu implica alegerea de Parlament a Sefului executivului, si nu doar controlul acesteia, ca pana acum, inseamna ca renunatam la democratie!

        Ai pretentii de intelectual, insa nu cred ca intelegi ceva din lumea in care traim.(editat de HotNews.ro)
    • -1 (5 voturi)    
      ce mai astepti? (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:58)

      pe de l-aturi [anonim] i-a raspuns lui Laci

      du-te la pd-l si atunci vei putea fi mandru ca esti coleg cu atatia oameni de o conduita morala impecabila. sau la psd... si acolo sunt numai personaje fine.
    • -1 (1 vot)    
      Hahaha.. ce mincinos! (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:15)

      socrate [anonim] i-a raspuns lui Laci

      Tu esti liberal cum sunt eu martian! Tu esti doar un securist din serviciile miluite de Basecu si PoloBoc cu miliarde de euroi pe timpul asta de criza, tocmai pentru asta: sa influentezi si sa manipulezi opiniile fraierilor pe net, in presa, etc!
  • -4 (10 voturi)    
    Cat tupeu!!! (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:25)

    BOC [anonim]

    De unde atata tupeu?! Cata indrazneala!!
    Indraznesc sa se atinga de functia presedintelui cat timp Basescu este inca in functie?!?!
    Dupa ce isi termina Basescu mandatul sa faca ce o vrea, dar nu acum!
    Rusine domnilor de la PNL sa va luati de un om drept si cinstit.
  • +2 (2 voturi)    
    Anatomia de bun simt! (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:27)

    dreapta chibzuinta [anonim]

    Altfel, sa desfiinteze el intai mostenirea lu' tatane`su!
  • +5 (9 voturi)    
    desfintarea presedentiei...?? (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:27)

    calinsab [utilizator]

    da asta...Chiurariu ... nu a fost ministru de justitie? vai- inseamna ca tare greu i-a fost stiind ca e unul .."presedintele" mai mare in grad ca el...
    Te mai rabda pamantul ma?
    la ce partid e asta?
    ca tot uit .... (nesemnificativ oricum)
  • +6 (10 voturi)    
    Se cheama echilibru (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:27)

    Bogdan [anonim]

    Hahahahahahaha. Domnul Tudor Chiuariu ne face inca o demonstratie a capacitatilor intelectuale. Fata nu il tradeaza nici de data asta.

    "Experienta relatiei dintre Presedinte si primul-ministru a stat in cei 20 de ani sub semnul regulii tertium non datur: conflict sau subordonare servila."

    Pai in primul rand chestia asta de reglaj si relationare institututionala de principiu se cheama echilibru si cam sfanta.
    In al doilea rand, nu vad cum se aplica aici principiul tertului exclus. Probabil ca nu stie cu ce se mananca, dar suna bine in latina.
    • -1 (1 vot)    
      Sublim (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:57)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      "Chestia asta de reglaj si relationare institutionala" care se cheama "echilibru" este sublima, dar lipseste cu desavarsire.
  • +8 (10 voturi)    
    Sa vina cu astfel de propuneri... (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:28)

    Alius [anonim]

    .. cand o sa fie presedinte unul de la PNL si atunci il cred. Pana sa vina vremea aia, e doar gargara cu lichid de patriciu...
  • -2 (4 voturi)    
    Regele si Patria (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:31)

    mona [anonim]

    Nu este rea ideea, eu de mult o sustin. Dar mai este un argument: Intotdeauna presedintele vine dintr-un partid. Iar in cei 5 ani de mandat, va ajuta acel partid, din simpatie, din incredere in el, din datorie daca vreti. Oricine ar fi presedinte, nu va putea fi 100% obiectiv. Si atunci intotdeauna vor exista tensiuni; in momentul in care prim-ministrul sau parlamentul nu au aceeasi coloratura ca presedintele, va iesi scandal. Ba chiar si daca vor veni din acelasi partid, ca asa e la noi.

    Solutia desfiintarii postului de presedinte, sau restrangerii prerogativelor este buna (i se pot lasa anumite lucruri cum ar fi decoratiile si politica externa, care nu prea depinde de doctrinele partidelor). La fel de buna solutia ar fi revenirea la monarhia constitutionala.
  • 0 (2 voturi)    
    Regele Mihai! (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:31)

    Ardeal [anonim]

    monarhia salveaza romania!
  • +3 (5 voturi)    
    hait! (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:33)

    i22eh [utilizator]

    Am trait s-o aud si p-asta! Eu zic sa ne rugam de bulgari sa ne ataseze si pe noi, ca cred ca asta a mai ramas de facut. Imi place romanica, ca e haioasa, dar n-o sa-mi fie dor de ea.
  • +5 (9 voturi)    
    asa,asa.. (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:34)

    rego [anonim]

    mai eliminam si partidul ce-l sustine, eventual si pe votanti, ne limitam numai la un partid. si ala sa fie pnl sau psd nu conteaza numele ci distanta cit mai scurta spre ciolan! de unde sa fie prim-ministru?numit de conu dinu, sau independent? proiectul constitutia libertati miroase a gaz...
  • -6 (10 voturi)    
    antibase (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:35)

    anti base [anonim]

    jos cu base .... la parnaie
    • +1 (3 voturi)    
      Nu inteleg? (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:31)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui anti base

      Aici e un articol si se discuta despre forma de organizare a statului si nu despre persoane. Base e la ultimul mandat si oricum nu se poate schimba forma de organizare in timpul mandatului sau (la fel cum nu se pot schimba numarul de camere / parlamentari)...deci chiar nu te inteleg. Ce vrei de fapt? Tu ai o opinie despre o persoana acum in contextul unei discutii despre organizare pentru maine (2012-2014).
  • +6 (10 voturi)    
    Foarte tare! De tampenii nu ducem lipsa! (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:35)

    Petre [anonim]

    Dom Chiurarriu doarme din ce in ce mai prost noapte. In timpul zilei abereaza.
  • -4 (6 voturi)    
    Totusi (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:36)

    Stefan Calafeteanu [anonim]

    Si totusi mai exista si politicieni care vor sa aduca democratia si libertatea in tara. Sper ca mai exista si suficirenti votanti care sa inteleaga si sa sustina o astfel de constitutie. Merci d-le Tudor Chiuariu!
  • +2 (8 voturi)    
    mai bine.. (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:42)

    eps [anonim]

    Eu propun o chestie si mai buna: sa se adauge in Constitutie "in cazul in care candidatul PNL nu castiga alegerile presidentiale, acestea vor fi invalidate si scrutinul se va repeta"
  • +1 (3 voturi)    
    neica Nimeni/ faculatate ID (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:43)

    dan constantinescu [anonim]

    penibil atat cat a ocupat functia de ministru, penibil si dupa! nascut penibil! pana si fata daca i-o analizati descoperiti ca este dupa canoanele noului stil de desen animat, acelea horror.
  • +1 (1 vot)    
    alegerea pm-ul (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:46)

    ariciul [anonim]

    as prefera ca pm-ul sau presedintele sa fie ales nu numit de parlament sau alta institutie.
    • +1 (1 vot)    
      Nuantare... (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:28)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui ariciul

      ...eu cred ca ai prefera ca puterea executiva sa fie clar la cineva (PM sau Presedinte) si nu impartita intr-un mod ciudat ca acum si mai ales sa il alegi pe cel care o detine. In momentul asta cine are mai multa putere executiva (PM) nu e ales.
  • -1 (3 voturi)    
    paranoia (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:46)

    dan constantinescu [anonim]

    de ce nu propune desfiintarea tuturor presedintilor lumii la ce minte are ? poate si a monarhilor sau pe-aia sa ii lase ca pot fi deasupra partidelor ca sa-i folosesc chiorul (chiuariul) argument
  • 0 (4 voturi)    
    Just! (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:46)

    Pantera Roz [utilizator]

    Si asa Presedintele e inutil.Sa-l impaiem pe asta reales recent,sa-l sfintim,sa-l transformam in moaste si sa mergem pe mana primului-ministru.Cu conditia sa nu mai fie vreun boc.
  • +2 (4 voturi)    
    Just (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:47)

    b09d4n [utilizator]

    Sa desfiintam o functie ocupata prin alegeri si sa pastram o functie obtinuta prin numire.

    Mi se pare foarte logica aceasta afirmatie a acestui tanar ministru. In timpul mandatului sau s-a remarcat prin impartialitate si a fost un foarte bun ministru.

    Am putea apoi sa ne izolam iar la intalnirile bilaterale sa tragem la sorti cine se va intalni cu presedintele Frantei.
  • 0 (8 voturi)    
    Propunerea mea.... (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:49)

    Cetateanu' Turmentat [anonim]

    Sa-i radem ciocul lui Chiuariu ca sa nu mai aiba cu ce gandi asa schimbari de constitutie...
    Hic!
    • -3 (5 voturi)    
      de acord cu propunerea dar cu amendament (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:03)

      octopus [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

      dac nu va mai avea ciocul e foarte probabil sa treaca cu ganditul la MS DOS (maria sa dosul!) si atunci cine stie ce mai iese...:))
  • +3 (5 voturi)    
    traditia , traditia (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:51)

    carjan adrian [anonim]

    In ev mediu conducera executiva era asigurata de domnitor , voievod , similara cu functia de presedinte , nu exista ceva similar cu primul ministru , daca e ceva de desfintat e functia de prim ministru , cu presedintele sef al executivului , similar cu sistemul din USA . CSAT ca structura mosteneste Consiliul de Coroana , un amalgam din executiv si legislativ , intr/un stat democratic nu isi are rostul , trebuie facuta o delimitare clara intre puterea legislativa si cea executiva , intre atributiile fiecareia . In primul rand fara ordonante de urgenta , daca e necesar se convoaca de urgenta Parlamentul care decide , nu guvernul .
  • +2 (10 voturi)    
    Bai, fratilor, asta-i culmea?! (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:54)

    Rescatorul [anonim]

    Ce naiba o fi baut, petrol de la Patriciu sau bitum de la Fenechiu?
    • -1 (9 voturi)    
      Whisky (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:58)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      de la Base,e simplu...
      • 0 (6 voturi)    
        Daca bea wisky de la Base... (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:29)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        spunea si el ceva cu sens. Dar se vede ca la voi. la PNL, este mare deruta, ca sa nu va jignesc, desi ati merita. Si mai vreti sa va mai ia PDL la guvernare?
        • +1 (1 vot)    
          Da' whisky-ul (Joi, 18 februarie 2010, 9:29)

          Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

          lui Base stimuleaza inteligenta?!De la 1 Kil in sus?!Sa ne ia PDL la guvernare?!Pai nu e cazul,noi vrem sa-i dam jos de acolo,ca "e" incompetenti,nu te uiti ce e in tara asta?!Si nici eu nu vreau sa te jignesc.Nu meriti.Prea pari un nevinovat.De care-ramane sa te prinzi tu.Numai bine.
    • -1 (3 voturi)    
      Bai, fratilor, asta-i culmea?! (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:27)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Ce naiba o fi baut, petrol de la Patriciu sau bitum de la Fenechiu?
  • 0 (4 voturi)    
    Deci in zilele ii apare ceva dosar la DNA (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:00)

    procuroru [anonim]

    ...si vrea sa se dea victima a lui Basescu
  • +2 (4 voturi)    
    ce fel de facultate de drept a facut acest individ (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:01)

    Un roman anonim [anonim]

    Habar n-are de teoria staului si dreptului. Chiar si in republicile parlamentare exista un presedinte, cu puteri formale si avand mai mult un rol ceremonial. Republica fara sef de stat? Dar in capul actualor liberali cu miros de petrol rusesc poate apare asa ceva. de ce nu rpopun ca presedintele sa cumuleze si postul de prim ministru de exemplu ca sa solutioneze dilema. Oricum struto-camila de la noi, republica semiprezidentiala nu functioneaza. Sa trecem la ceva serios, ori republica prezidentiale de tipul USA ori republica parlamentraa de tipul Germanei. Si sa mai reducem si numarul de parlamentari care au o norma de reprezentare mai mica decat in Statele Unite. (un parlamentar de al nostru repezinta mai putini electori decat unul american). De, noi avem putere economica mai mare decat americanii si ne putem permite.
  • +1 (1 vot)    
    Presedintele - seful executivului (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:01)

    Prese dintele [anonim]

    Comasarea functiilor de presedinte si prim-ministru ar fi intradevar o adevarate reforma politica impreuna cu reducere numarului de parlamentari. Am avea numai de castigat. Presedintele/Primul Ministru ar putea fi ales ca si pana acum direct pt maximum 2 mandate a cate 4 ani si ar putea fi demis/suspendat numai pentru fapte penale. Acesta e sistemul prezidential american, marele licurici atat de drag tov. Basescu. Asta ar elimina o gramada din problemele actuale cu numirea PM si instabilitatea guvernametala si toate certurile pe tema numirii primului ministru. Tovarasul Basescu putea foarte bine sa fie seful guvernului cum si e de fapt fara servitorul Boc. Un aspect destul de important e disparitia unui intreg aparat birocratic extrem de bugetofag. Insa aceasta idee va dati seama ca nu va fi foarte draga acelei armate de bugetari lucrand in aceste institutii.
    De asemenea populatia romaniei in proportie de 80% e prea batuta in cap sa si-l mai poate folosi la ceva.
    O alta varianta mai buna decat cea actuala ar fi monarhia constitutionala. Dar nici aceasta nu e agreata de politicieni decat daca ar fi regele Basescu sau regele Geoana - adica cineva inregimentat - ceea ce ii rapeste cel mai inportant atu ce lipseste actualului sistem - acela de arbitru impartial.
    • -1 (1 vot)    
      Dar Chiorul nu vrea PM ales, ci numit! (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:12)

      Pai da [anonim] i-a raspuns lui Prese dintele

      Asta a uitat sa mentioneze, [xxxx injective].

      Monarhia constituituitonala merge si functioneaza, Numai daca avem rege strain, membru al familiilor cu sange albastru, care sa se castoreasca NUMAI cu un print/printesa straina, altfel degeaba acvem monarhie. Ideea in sec 19 a fost ca prin alianta familiilor regale sa putem fi sub o umbrela comuna.
  • +1 (1 vot)    
    OK (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:01)

    tunoi [anonim]

    Sunt de acord cu precizarea ca Prim - Ministru sa fie ales de popor si nu propus de parlament
  • 0 (4 voturi)    
    E un punct de vedere (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:06)

    Gogu [anonim]

    E un punct de vedere. Nu sint de acord dar trebuie sa recunosc ca imi plac oamenii care gindesc si isi argumenteaza ideile.
  • +1 (5 voturi)    
    Daaa! (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:06)

    Gimmy [anonim]

    Stim, tovarasu' Qariu, stim!

    Asta e primul pas catre statul minimal, numai bun sa-ncapa in buzunarul patronului tau.
  • +1 (5 voturi)    
    test de inteligenta (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:09)

    si eu proprun ceva [anonim]

    Eu propun sa sa bage chestia asta in constitutie: "Toti cei care candideaza la o functie in stat sa fie supusi unui test de inteligenta. Daca rezulta ca cel testat are o inteligenta sub medie acesta nu va ocupa niciodata in viatza lui o functie in aparatul de stat, nici macar femeie de serviciu."
    Domnule Chiuariu aveti curaj sa va testati inteligenta?
    Raspund tot eu: la cata inteligenta aveti probabil ca veti raspunde "Da!".
  • 0 (4 voturi)    
    cum se face (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:14)

    marius [anonim]

    dar oare in alte tari, in situatii similare cu noi, cum se face ca exista presedinte? astia deja sunt rupri de realitate.
  • +2 (2 voturi)    
    Poporul alege un demagog mereu (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:23)

    mil [anonim]

    In USA...unde nu exista PM, presedintele nu e ales direct de popor, ci de electori, care la randul lor nu reprezinta proportional votul popular, uneori sunt chiar contra votului popular (vezi 2000 cand Gore a fost ales de popor si Bush de electori)...deci sistem direct cu PM ales de popor nu exista in tari normale.

    Cred ca nu ne convine modelul francez unde PM e o prelungire a presedintelui si poate fi eliminat aproape instantaneu in cazul in care politica presedintelui pusa in opera de PM, esueaza,oferind astfel un tap ispasitor, e...astfel presedintele poate manca prajitura si sa o plateasca PM.

    Eu prefer modelul german cu un presedinte decorativ si un PM puternic si responsabil.
    • 0 (0 voturi)    
      Poporul e format din milioane de demagogi mici (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:41)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui mil

      Eu prefer modelul german - nu ma intereseaza PM sau presedintele - dar cu un popor responsabil. Stiu, visele mele erotice nu intereseaza pe nimeni, si nici nu se vor materializa vreodata.
  • +3 (3 voturi)    
    O reforma ok... (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:24)

    Gigi [anonim]

    ...cu conditia (probabil ca in articol doar a fost omisa) ca Primul Ministru sa fie "ales" si nu "numit".

    Asa se rezolva problema relatiei dintre Presedinte si Primul Ministru fara insa a da dreptul Parlamentului (printr-o majoritate oarecare), putere legislativa, sa nominalizeze titularul puterii executive.

    De fapt am putea sa dizolvam functia de Prim Ministru si sa ramanem cu Presedinte cu atributii extinse in domeniul executiv (pe modelul US). Sau daca nu renuntam la functia de Prim Ministru (care va fi direct ales) atunci putem avea un Presedinte ales de parlament dar cu puteri reduse (un model mai extins dpdv geografic, Germani de exemplu). E clar ca modelul actual nu functioneaza la noi.

    In felul acesta se elimina aiureala actuala in care alegem un Presedinte fara prea multe atributii executive, care nu este responsabil direct pentru implementarea a ceea ce "promite" in campanie si care nu poate fi tras de urechi la alegerile urmatoare pentru nerealizari deoarece Primul Ministru a fost altcineva.

    Eliminam astfel o parte din ambiguitatile puse (special sau din ignoranta) in Constitutie de maestrul Iorgovan sub obladuirea lui Ilici.
  • 0 (2 voturi)    
    desfiintare presedintie (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:34)

    bc [anonim]

    pana acum s-a dov ca presedintii nu s-au inteles cu primii min, au favorizat sau def partidul din care a provenit. si-au impus propriile hachite, au fol dif institutii in lupta cu partidele, dif indivizi. e corcta b propunerea lui chiuariu. se desfiinteaza institutia presedintelui, cu toate cheltuielile echivalente a cca 2 ministere. sa se dezbata si adopte adopte cat mai repede. desigur, ca de fiecare data cei care se simt cu musca ...... si "sustinatorii" interesati, vor fii cotnestatarii cei mai vocali.
  • 0 (6 voturi)    
    Delirium tremens (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:46)

    Lucian [anonim]

    Auzi, Constitutia Liberatii, cu seful statului desemnat de Curtea Constitutionala, ca in Iran! Dementii astia si-au propus sa demoleze statul de tot, sa speram ca vor reusi doar sa-si demoleze propriul partid. Fiecare vorba scoasa de cretinoidul asta in public e un cui in cosciugul PNL.
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:51)

    caius [anonim]

    Bravo Tudor, am citit http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6922689-tudor-chiuariu-pnl-propune-desfiintarea-functiei-presedinte-statului-prin-modificarea-constitutiei.htm si am vrut sa te felicit personal. Daca vei reusi sa concretizezi idea aceasta, va fi o reusita istorica, in acest fel devenim potentiali exporatatori de modele democratice pe piata globala si practic, putem intoarce sensul istoriei: pe viior ma astept ca statele unite si franta sa imbratiseze idea si sa isi amendeze constitutiile apud <modelul romanesc>. In definitiv atena era o cetate amarita de marinari, negustori si alti pierde vara si uite cum a reusit sa raspindeasca democratia in toata lumea. Nu vad de ce romania nu ar face la fel, deoarece este mai mare si are mai multi oameni tineri si competenti. Ma inclin, Caius
  • +1 (1 vot)    
    Astia (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:19)

    sabo [utilizator]

    Cu fac. de drept sau ce o fi ...nu prea le au cu ratiunea!
  • +1 (1 vot)    
    Astia (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:19)

    sabo [utilizator]

    Cu fac. de drept sau ce o fi ...nu prea le au cu ratiunea!
  • 0 (0 voturi)    
    si apropo (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:20)

    cetatzean treaz [anonim]

    de deputatzi, parlament, senatori, putere, legislatzie, azi in stiri a fost ceva f. important. un senator american s'a retras din motive de cinste si probitate.
    a ridicat problema reformarii sistemului politic american, cerand ca in congress sa fie cu adevarat alesii poporului si nu politicieni care sunt permanent in campanie electorala, fara timp suficient sa se ocupe de legiferare.
    la noi totul e pe roze. trei, sau trei in unu....vorbeam de roze.
  • 0 (2 voturi)    
    Modificare constitutie. (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:25)

    mircea [anonim]

    Modificarea constitutiei este necesara,dar propunerea lui Chiuariu este proasta(haotica).Ca de obicei vrem sa fim originali(boala transmisibila de la Iliescu) si cand facem ceva in loc sa inbunatatim,complicam si mai mult lucrurile.Chiariu este bolnav de oftica si vrea desfiintarea functiei de presedinte incepand cu data de ieri pentru-ca aceasta nu este ocupata de(Geoana-Antonescu),si de aceia propunerea lui este atat de haotica.Intr-un alt context,d-l Chiuariu poate ca va veni cu o propunere realista si moderna de modificare a constitutiei.
    • 0 (2 voturi)    
      solutia finala (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:41)

      finasol [anonim] i-a raspuns lui mircea

      nu ne-ai spus nici in ce fel propunerea asta complica lucrurile, nici de ce este haotica, nici care este solutia moderna si realista pe care o vezi tu, si nici de ce am fi originali daca am adopta o astfel de solutie. nu ai mai vazut tari fara presedinte?
  • +3 (5 voturi)    
    libertatea cuvantului (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:38)

    mos ion roata [utilizator]

    este garantata in statele democrate,dar,atunci cand se debiteaza enormitati ar trebui ,macar,ca acestea sa nu se publice-din respect pentru cititori.
  • 0 (2 voturi)    
    lipsa multa ...la dl. chiuariu (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:42)

    capatu` satului [anonim]

    dl. chiauriu, demonstreaza, fara putere de tagada, ca intre un profesionist in domeniul dreptului si un politician nu poate exista nici o legatura, altfel nu intelegem temeiul acestotr aberatii...........

    actuala constitutie, este perfectibila, ca orice constructie umana, si a fost rezultatul unui efort colectiv.................

    ineptille dl. chiuariu nu sunt singulare in spatiul politic romanesc - din cate stim, Curtea Constitutionala a constat ca mai multe ordonante de urgenta prin care guvernul boc (condus de o persona ce se considera profesor de drept constitutional) sunt necionstitutionale, fiind produsul unui abuz de putere..................

    referitor la rezultatul legiferarii ineptiei legate de conducerea statului romanesc de catre un prim ministru - ce nu este ales direct de popor, ci de catre nishte incapabili din parlament, pe baza unor intelegeri legate de modul de furt din bujetu` de stat, s.a.m.d. - nu putem spune decat ca suntem impotriva.................

    este regretabil, ca nici un politician nu doreste sa arate care sunt conditile pt. care legea fundamentala - constitutia - a fost creata astfel incat cele 3 autoritati publice ce lupta pt. controlul puterii de stat: presedinte, guvern, parlament sa fie in conflict permanent, respectiv pt. ca sa nu existe dictatura unei persoane sau a unui grup de persoane - daca privim relativ recent in istoria tarii vedem dictatura lui Carol al II-lea, cei 42 de ani de dicatura comunista si efectele acesteia.........

    normal ca pt. pnl ar fi foarte mishto sa inhate postu` de prim ministru si sa nu-i poata oprii nimeni din furaciune - numai ca oamenii ce au trudit la aceasta forma a Constitutiei, au dorit ca o astfel de devianta sa nu poata avea loc, iar poporul a votat aceasta forma a constitutiei....

    chiuariu n`are decat sa puna mana pe creion, hartie
    si sa puna burta pe carte....dar acum la pnl probabil nu mai au bani de hartie si creion, banii de carti s-au terminat din timpu` guvernarii.....
  • +1 (5 voturi)    
    penibil din nou (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:47)

    zephirus [anonim]

    Ar face astia orice ca sa-l schimbe pe Base. Chiuariu nu rateaza nici o ocazie de a se face de ras si a reusit din nou! Rade de voi si electoratul semianafabet PSD+PNL+PC+UDMR cu care ati strans voi aproape juma din voturi. Nesimtire si penibil cam asta tradeaza toate aparitiile voastre publice.
  • 0 (4 voturi)    
    Cea mai buna idee (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:53)

    Vali [anonim]

    Sunt 100% pentru, pana acum presedintele a fost
    - factor destabilizator, dictator in devenire (Basescu)
    - marioneta (Constantinescu)
    - Iliescu - un dictator care a mai lasat la gasti din putere

    Multumesc, nu mai am nevoie de presedinte.
    • 0 (0 voturi)    
      serios ? (Luni, 22 februarie 2010, 18:20)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Vali

      si atunci cu parlamentul cum ramane? ca acolo sunt lepre in proportie covarsitoare
  • -1 (3 voturi)    
    Mai votati acest PNL fraierilor ! (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:07)

    cornel [anonim]

    Asa cum l-ati votat pe scufita rosie Antonescu cu 20 %. Fraierilor !!
  • 0 (2 voturi)    
    aducere aminte (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:24)

    oarecare [anonim]

    Din cate imi amintesc , a fost un referendum pe aceasta tema...sau vocea celor mulri nu mai conteaza,conteaza doar procentul de 20 la suta ?
  • -1 (1 vot)    
    revenire (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:14)

    mihai radu [anonim]

    Fratilor va tot invirtiti in jurul cozii..uite presedintele jucator, nu e presedintele jucator. Solutia ideala este MONARHIA constitutionala . Asta e solutia! Primul ministru ar avea prerogative largite si monarhul , independent de partide ar fi factorul de echilibru in negocieri.
  • 0 (4 voturi)    
    pe firul logicii quariune (Miercuri, 17 februarie 2010, 16:57)

    yellowdog [utilizator]

    atunci sa se desfiinteze si functia de parlamentar, acestia subordonandu-se conducerii partidului, vezi voturile din parlament cand li se cereau sa voteze intr-un anumit fel, ca altfel erau exclusi. Si daca tot desfiintam si presedintele, parlamentul atunci desffintam si guvernul si facem reprezentare directa scurtcircutiam tot lichelismul si afacerismul din infecta politica damboviteana.
  • -1 (3 voturi)    
    O gandire de dictator (Miercuri, 17 februarie 2010, 20:18)

    trezeste-te [anonim]

    Cat erati la putere multe a-ti desfintat ,impreuna cu PSD voi adunaturile din PNL ati suspendat presedintele si ati incasat o palma de la popor.In opozitie a-ti inebunit total poate vrei sa defintezi judetul Iasi de unde parca esti pacat ca te-ai mai prostit odata.Voi propune titlul olimic la olimpiada <Prostul si Fudulul>
  • -1 (3 voturi)    
    cred ca astia (Miercuri, 17 februarie 2010, 23:35)

    visio [anonim]

    de la PNL abia au iesit din subteran; unde au vazut astia tara fara reprezentant in lumea asta? si apoi e chiar bine ca puterea e impartit apt ca asa nu mai face fiecare ce vrea si cand vrea; ups, ce fraier sunt: astia chiar vor sa fac ce vor cand vor muschii lor...dar surpriza: sa vezi pnl avand soarta pntcd-ului; cand dai asemenea declaratii nu ai cum sa rezisti pe piata; e ca si cum ai arunca cu pietre in cumparatori...
  • -1 (1 vot)    
    asta-i ... (Joi, 18 februarie 2010, 8:36)

    croco [anonim]

    sarac cu duhu' (ca sa ma exprim elegant). Moldovenilor, rezolvati-l, ca va strica IQ-ul colectiv
  • 0 (0 voturi)    
    e bine (Joi, 18 februarie 2010, 10:03)

    marian [anonim]

    ar fi super ca mereu o sa iasa numai presedinti din astia de stanga, ca sunt toti abonati.
    fara presedinte.punct.
  • 0 (0 voturi)    
    Afara cu presedintele (Joi, 18 februarie 2010, 11:33)

    presedinte [anonim]

    la noi presedintele a ajuns sa faca orice altceva in fara de a-si indeplini atriburiile functiei...
    C
  • 0 (0 voturi)    
    democratia (Joi, 18 februarie 2010, 21:56)

    Bazil [anonim]

    In gandirea mea limitata nu cred in puterea poporului.Nu cred ca noi suntem cei care,prin votul nostru,putem stabili ceva ce este absolut necesar pentru noi.Oricate functii si organisme s-ar infiinta sau desfiinta,cei care au foarte multi bani si foarte mari interese,pentru ca interesele sunt intotdeauna legate de bani,hotarasc pentru noi si in numele nostru.Sunt atat de convins de inutilitetea mea in mecanismele democratiei,in care sincer sa fiu nu cred,incat de la primele alegeri europarlamentare nu m-am mai prezentat la vot.Dupa ratacirea prin labiritul vietii,ma aflu in linie dreapta,fata in fata cu cimitirul,singurul loc in care sper sa-mi gasesc linistea,cu adevarat,fara sa inteleg ce este aceea democratie adevarata.Va doresc multa intelepciune si sa nu ajungeti ca mine,batran si fara sa inteleg nimic de ce se intampla in jurul meu.
  • 0 (0 voturi)    
    haos (Marţi, 23 februarie 2010, 0:46)

    tudor cristian rosca [anonim]

    dak un limbric politic precum qariu e in stare de asa o declaratie si procuratura Ro nu se sesizeaza din oficiu pentru subminarea statului de drept, gandesc ca statul se dovedeste a 1000-a oara de rahat, Dl Pres de kko, noi de rasul lumii. nu scoti pe gura toate indigestiile intelectuale decat atunci cand stii ca nu esti pedepsit pentru atitudinea ta anticetateneasca, antinationala, antistatala. ce fel de membru al puterii legislative in stat e retardatul asta shmecher?