Procurorul general solicita Parlamentului inceperea urmaririi penale in cazul Ridzi

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2010, 16:16 Actualitate | Politic

Procurorul general a solicitat Parlamentului inceperea urmaririi penale impotriva fostului ministru al Tineretului si Sportului, Monica Iacob-Ridzi, ca urmare a solicitarii DNA, informeaza Agerpres.

"In cauza exista indicii ca in intervalul aprilie - iunie 2009, Iacob Ridzi Monica Maria in calitate de ministru al Tineretului si Sportului a prejudiciat bugetul ministerului prin cumpararea unor produse electronice, excluse de la achizitionare prin  prevederile O.U.G. nr. 34/2009.

Totodata, exista indicii ca pentru ascunderea incalcarii dispozitiilor legale mentionate fostul ministru a intocmit si a dispus intocmirea de catre alte persoane a unor inscrisuri care atestau nereal indeplinirea conditiilor de legalitate in derularea procedurii de achizitie si de receptie a bunurilor.

Intrucat la data savarsirii faptelor cu care au fost sesizate organele de urmarire penala Iacob Ridzi Monica Maria avea calitatea de deputat in Parlamentul Romaniei, s-a solicitat Camerei Deputatilor declansarea procedurilor in vederea formularii cererii de incepere a urmaririi penale", se arata in comunicatul Parchetului.

Presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, a confirmat, marti, ca a primit solicitarea procurorului general pentru declansarea procedurilor de incepere a urmaririi penale in cazul fostului ministru al Tineretului si Sportului Monica Iacob-Ridzi.

Monica Iacob Ridzi a anuntat conducerea Camerei Deputatilor ca nu poate veni la Parlament pentru a-si prezenta punctul de vedere in privinta cererii DNA de perchezitionare a calculatorului pe care lucra la Ministerul Tineretului, pentru ca este in concediu prenatal. Precizarea fostului ministru al Tineretului vine in contextul in care procurorii anticoruptie au solicitat avizul Camerei Deputatilor pentru perchezitia informatica intr-un dosar in care Ridzi este anchetata pentru a abuz in serviciu, fals intelectual si uz de fals.


Citeste mai multe despre   























1784 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 16 februarie 2010, 16:26)

    Codrin [anonim]

    Codruta se face ca nu stie ca Ritzi a intrat in concediu prenatal. Dupa ce a complotat cu Alma sa se coordoneze, acum face pe dura. Din ciclul Mircea, fa-te ca lucrezi. Sper sa inceteze monitorizarea, ne-am facut temele!
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 16 februarie 2010, 16:43)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Codrin

      Si crezi ca daca a intrat in prenatal e scutita de medic?
  • +2 (2 voturi)    
    solicitarea de incepere a urmaririi (Marţi, 16 februarie 2010, 16:28)

    jenica [anonim]

    Inceperea urmaririi o va face PARLAMENTUL ???
    Asa rezulta din aceasta stire
    • +2 (2 voturi)    
      desigur (Marţi, 16 februarie 2010, 19:24)

      cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui jenica

      organ o va urmari pe toate coridoarele si holurile cladirii casei popo'ului. si penal si civil. adica imbracat civil.
  • 0 (8 voturi)    
    oha (Marţi, 16 februarie 2010, 16:29)

    Rafael Che Guevara [anonim]

    Stai linistita Mony, ca nu te lasa taticu' sa fi ciuruita. Mai pui sarcina in fata, mai bagi puradelul la inaintare, mai lasa DNA-ul, mai inchide ochii si justitia, mai o interventie la procurorul de servici-u si cel general si te scoti. Legea nu e facuta si pentru tine.
  • +6 (6 voturi)    
    nu e orb mai orb decat ala de nu vrea sa vada... (Marţi, 16 februarie 2010, 16:31)

    Dedalus [anonim]

    Gasira si ei un caz din cele 1000...

    Principala problema e faptul ca legislatia achizitiilor publice permite trucarea acestora in mod legal.

    Nimeni nu vede asta, pentru ca nu vrea sa vada.

    Dar o sa se vada al naibii peste un an sau doi cand o sa ne trezim ca am datr miliarde de eur pe contracte care faceau, in cel mai bun caz cateva sute de mii de eur. Si asta admitnd ca aveam nevoie de ele...

    DNA vede numai contractele grosolan aranjate, dar sunt sute de astfel de contracte aranjate ceva mai "subtire". In unele cazuri cei care lucreaza in domeniu pot sti dupa cum arata caietul de sarcini pentru ce firma e "dedicatia"...

    Asa ca Ridzi e mic copil, nici macar nu e asa vinovata...

    Nu vreau sa pun aici, ca ar fi calomnie, dar cine vrea pot sa ii dau exemple clare de aranjamente "cu acte in regula" din documentatii publicate in sistemul Electronic de Achiziotii Publice (SEAP). Aranjamente clare, pe fata, cu legea de partea Autortiatii Contractante!

    Si nimeni nu vede...

    Dormiti in pace, cineva fura pentru voi.
    • -1 (5 voturi)    
      Vitezule (Marţi, 16 februarie 2010, 17:01)

      ik [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      adica tu daca spui adevarul totusi poti sa fi acuzat de calomnie ? Daca ai singe in tine hai da pe goarna.. si nu uita sa-ti dai si numele real.. dovedeste ca cel putin tu nu dormi ca si ceilalti... altfel ai zis si tu ceva "general valabil" adica ~ 0 barat.
      • +3 (3 voturi)    
        brrr (Marţi, 16 februarie 2010, 18:56)

        ady [anonim] i-a raspuns lui ik

        simti presiunea amice?..iti vine si tie randu'
        • -1 (1 vot)    
          A fost plina presa (Marţi, 16 februarie 2010, 22:55)

          ik [anonim] i-a raspuns lui ady

          de asemenea anchete, si nu s-a intimplat nimic. Crezi c-o sa se intimple pt ca cineva sub adapostul anonimatului face niste dezvaluri "inedite". Sa fim seriosi, e nevoie de mult mai mult. Am vrut sa-l aduc cu picioarele pe pamint, atit tot.

          Cu presiunea am rezolvat-o era de la vreo 4 beri baute la un bar. Mi-a venit rindul mai tirziu erau deja vreo 4 la rind la toaleta in fata mea.
  • +2 (6 voturi)    
    Pan' sa termine procurorii dosarul naste fata! (Marţi, 16 februarie 2010, 16:48)

    mil [anonim]

    7 luni de cand si-a dat demisia...si au inregistrarea nu au fost in stare sa il trimita in judecata. Si salariu mere nene!
  • +2 (6 voturi)    
    Gravidă situație!!! (Marţi, 16 februarie 2010, 16:50)

    mamacerghida [utilizator]

    Codruța dragă, nu știai că madam Riți e în luna a 8-a și e cu sarcina la risc maxim, așa i-a scris doctorul?! Ești și tu femeie, ce naiba!!! Câtă cruzime să stresezi o viitoare mamă!!! Plus că, după câte am auzit, va fi numită mamă eroină de onoare a Petroșaniului....
  • +2 (6 voturi)    
    Asta-i culmea (Marţi, 16 februarie 2010, 17:50)

    Gigi Putere Maxima Craiova [anonim]

    Acum se mai si reproduce. D-asta cresc taxele. Viitorul ridzi tre sa fure si el.
  • -1 (1 vot)    
    Mai animalelor, vorba criminalului (Marţi, 16 februarie 2010, 20:51)

    lup_cj [utilizator]

    Nu se prezinta la audieri din cauza sarcinii, luna a 8-a, sarcina de risc, cred ca e foarte normal in situatia ei, sa fim corecti, ei pot discuta in absenta ei, nu cred ca impiedica desfasurarea procesului/anchetei. Poate o intarziere de 2-3 luni, dar in situatia ei, a oricarei alte femei in o situatie similara, ar trebui sa fim in primul rand umani si sa o lasam sa naste. Sunt o multime de criminali care nici nu sunt anchetati sau sunt pasuiti de inchisoare temporar pentru tot felul de tratamente/operatii. Cred ca orice femeie ar merita macar sa fie lasata sa nasca, doar nu suntem animale