Mircia Gutau, primarul condamnat pentru coruptie, a primit oficial titlul de cetatean de onoare al municipiului Ramnicu Valcea

de Attila Biro     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2010, 14:33 Actualitate | Politic

Mircia Gutau (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Consilierii locali din Ramnicu Valcea au aprobat luni, 15 februarie, propunerea ca Mircia Gutau, primarul condamnat pentru coruptie, sa primeasca titlul de cetatean de onoare al municipiului Ramnicu Valcea. Pentru a-l face cetatean de onoare, consilierii locali au fost nevoiti sa modifice regulamentul de atribuire a distinctiei. Propunera a fost votata de toti consilierii locali ai PDL (14), in timp ce reprezentantii PNL si PSD (sapte in total) s-au abtinut.

Consilierii locali din Ramnicu Valcea au modificat regulamentul de atribuire a distinctiei de cetatean de onoare, adaugand urmatoarea precizare: “titlul de cetatean de onoare poate fi acordat unui primar de oras ales pentru un al doilea mandat”.

La votul final pentru acordarea titlului de cetatean de onoare, cei 14 consilieri PDL au votat in unanimitate pentru. PNL si PSD s-au abtinut. Viceprimarul Romeo Radulescu, cel care a preluat atributiile de primar, a declarat pentru HotNews.ro ca inca nu a fost stabilita data la care se va organiza decernarea oficiala a titului de cetatean de onoare, dar ca asteapta urmatorul termen din proces in urma caruia spera ca primarul Gutau sa fie eliberat. Mircia Gutau a fost condamnat de Inalta Curte de Casatie si Justitie la 3 ani si jumatate de inchisoare pentru coruptie si este in prezent in inchisoare.

“Noi nu am facut decat sa punem in aplicare dorinta societatii civile”, a mai declarat Romeo Radulescu. Mircia Gutau a fost votat cetatean de onoare dupa ce o televiziune locala ce apartine sotiei unui membru al PDL Valcea a demarat campania Gutau-cetatean de onoare. In urma acestei campanii s-ar fi strans 25 000 de semnaturi relateaza corespondentul Rompress din Valcea. In acest moment Mircia Gutau este inchis la penitenciarul Colibasi.

Legat de acest caz, premierul Emil Boc, presedintele PDL, a declarat ca Gutau va fi exclus din partid imediat ce decizia ICCJ va fi comunicata oficial. “Eu nu pot limita libertatea de exprimare a colegilor, a oamenilor. Stiu doar ca Mircia Gutau este un om apreciat in Valcea. A fost ales la al doilea mandat cu 72%. E un om performant, un manager al orasului care a demonstrat in raport cu valcenii. M-a mahnit aceasta decizie, cat ar fi de dura ea trebuie respectata. Noi n-am facut altceva decat sa respectam legea. N-am mers cu nimeni la Parchet, n-am venit cu nimeni la instanta de judecata, n-am facut influente politice cum incearca altii. Dreptul oamenilor de a se exprima nu poate fi limitat intr-o tara”, a declarat Emil Boc intr-un interviu acordat HotNews.ro.

Vezi mai jos un videoreportaj realizat de hotnews.ro in Ramnicu Valcea




In motivatia oficiala a desemnarii drept cetatean de onoare autoritatile din Ramnicu Valcea au notat si ca Gutau merita acest titlu pentru ca a castigat de doua ori Premiul pentru Excelenta in Administratie Publica.

Potrivit regulamentelor locale din Ramnicu Valcea, in urma dobandirii calitatii de cetatean de onoare Mircia Gutau va beneficia de gratuitati pentru transportul in comun si prioritatea in internarea intr-un azil de batrani. In aceleasi regulamente se precizeaza ca titlul de cetatean de onoare se retrage in cazul in care cel care detine distinctia este condamnat definitiv (ceea ce este si cazul lui Mircia Gutau) dar in sedinta de astazi consilierii au stipulat o modificare a regulamentului prin care se precizeaza ca un primar ales la al doilea mandat si care primeste aceasta distinctie nu mai poate pierde titlul de cetatean de onoare.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2767 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    ciocu' mic ca suntem la putere (Luni, 15 februarie 2010, 14:45)

    Bogdan [anonim]

    Cam asta am inteles din atitudinea PDL-istilor, care probabil vor sa-i intreaca in aroganta pe PSD-istii din epoca Nastase. Si nu mai au mult
    • +5 (7 voturi)    
      De mult.. (Luni, 15 februarie 2010, 17:44)

      Tony [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      I-au intrecut de mult, imi pare rau...
      Eu sunt din Slatina si pot sa-ti spun ca in ultimele zile mafia lui Mondialu' a intrecut orice limita. Acum crezi ca mai este vreun politist sau procuror capabil sa-i faca ceva ?
    • 0 (0 voturi)    
      As fi curios sa i văd CV-ul lui Mircia (Luni, 15 februarie 2010, 22:05)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Din păcate nu-l găsesc pe net ?!
  • +14 (14 voturi)    
    no comment... (Luni, 15 februarie 2010, 14:46)

    Flo [anonim]

    ...iata o alta dovada clara de NESIMTIRE CRASA..... evident , a politicienilor!
    • +3 (3 voturi)    
      Vezi, de asta suntem considerati LUMEA 3-a (Luni, 15 februarie 2010, 18:37)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Flo

      Dar in tot raul e si un bine, va iesii un subiec de film din toata povestea asta...(inspirat dupa un caz real)
      Consilieri nu ratati momentul pulsati, Oscarul va asteapta.
      Noi suntem pregatiti de pe acum, Os-ul l-ati luat voi, iar noi va vom da Carul. Asa intr-o buna zi....
  • +16 (16 voturi)    
    RUSINE (Luni, 15 februarie 2010, 14:47)

    ie [anonim]

    Rusine pentru Romania: coruptii devin cetateni de onoare.
    Academia romana sustine acest demers!
    • +2 (14 voturi)    
      Pentru ce rusine? (Luni, 15 februarie 2010, 15:06)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui ie

      Ca e recunoscut public un adevar, si anume ca in Romania coruptia are rang de onoare?

      Tu cand o sa te impaci cu o asemena atitudine romaneasca? Sau ai de gand sa-ti traiesti toata viata de roman cu indignarea-n gat?
  • +18 (18 voturi)    
    Este onorabil deci să fii corupt (Luni, 15 februarie 2010, 14:47)

    AlexMohora [utilizator]

    Mi se pare jalnic... adică ce vrea să însemne asta? A furat nene dar a dat şi la săraci... l-a omorât dar a dat bani la rude de înmormântare.

    Luarea de mită, dovedită în instanţă este o faptă gravă pentru un primar. Dar se pare că pentru cetăţeni lucrul ăsta nu-i afectează nici măcar imaginea.

    Ba mai mult îl onorează!
    • +8 (8 voturi)    
      Trist... (Luni, 15 februarie 2010, 16:19)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui AlexMohora

      Se pare ca modelul Becali este in continuare la loc de cinste. Mi-e tare greu sa vad Romania la un inalt grad de civilizatie cat timp romanul il considera pe hot onorabil. Dincolo de bun simt si civilizatie e vorba de prostia romanului despre care se vorbeste mult prea putin. Nu e de vina ca o ducem rau nici Basescu, nici politicienii si pana la urma nici hotii(onorabili sau nu), ci doar prostia noastra care ne face sa alergam si sa traim in van scuipand in 5 minute pe lucruri pe care le-am construit in ani de zile. Justitia nu poate fi decat o gluma proasta cat timp cetatenii, cu mic cu mare si in public isi baga picioarele in ea.
  • +14 (20 voturi)    
    atat (Luni, 15 februarie 2010, 14:47)

    atata [anonim]

    Partidul! Basescu! Romania!
    • -1 (9 voturi)    
      atat (Luni, 15 februarie 2010, 15:07)

      ady [anonim] i-a raspuns lui atata

      BAsescu nu controleaza tot ce misca in tara asta..e important ca justitia sa-si faca datoria..
      • +3 (9 voturi)    
        Suficient (Luni, 15 februarie 2010, 15:38)

        Cri [anonim] i-a raspuns lui ady

        Isi controleaza oamenii lui care mai departe controleaza totul. Asta e suficient.
  • +15 (15 voturi)    
    Jenant... (Luni, 15 februarie 2010, 14:48)

    Anathema [utilizator]

    Coruptii / puscariasii de drept comun ajung cetateni de onoare... Oare ce va urma?
  • -16 (16 voturi)    
    Legea sa fie aplica corect! (Luni, 15 februarie 2010, 14:49)

    andr33a [anonim]

    si cum se putea sa nu fie speculata orice informatie referitaore la dl gutau?! nici macar nu ne mai asteptam la asa ceva din partea diverselor trusturi de presa! dl gutau are posibilitatea de a contesta in justitie decizia judecatoreasca, deoarece dovezile incriminatoare nu au fost inca date publicitatii, ceea ce ridica niste semne de intrebare, si mai ramane si discutia asupra celorlalte doua instante care l-au declarat nevinovata, si apoi surprinzator se mai aduc probe incriminatoare!
  • +16 (18 voturi)    
    Pedeii si coruptii (Luni, 15 februarie 2010, 14:49)

    Lars [anonim]

    Pedeii nu erau aia care ii vroiau sa-i traga in tzeapa pe corupti ? Acuma ii fac cetateni de onoare ?
    Nu le e pun pic rusine fata de cei cate i-au votat ???
  • +18 (20 voturi)    
    Bravo haita de mafioti... (Luni, 15 februarie 2010, 14:49)

    TED [anonim]

    Sa fie Rm.Valcea cel mai corupt oras din tara?....
    Cred ca DA. A spune ca acest Gutau a fost condamnat pe nedrept e o mare MINCIUNA...
    Doamne cate a mai facut....dar gasca lui si PDL
    local il ridica in slavi...
    Cine se aseamana se aduna....
    Poate mai vin alegeri si oamenii stiu acum cu cine vor vota. Bravo gasca de corupti!.
    Stau si ma inteb daca voi mai puteti sta in oras?...
    Sau poate noi?....RUSINE!!!
  • +17 (17 voturi)    
    gretos (Luni, 15 februarie 2010, 14:54)

    mon [anonim]

    E tipic romaneasca povestea. In sfarsit e judecat unul (marunt ce-i drept) dintre nenumaratii escroci care ne conduc, ca au si sarit gusatii intru suferinta sa demonstreze ca stiu sfida justitia. Va dati seama ce mandri sunt de ei. Pai cum sa nu-ti vina sa fii extremist in tara asta? Lehamite e putin spus.
  • +15 (15 voturi)    
    RUSINE!!! (Luni, 15 februarie 2010, 14:58)

    titirica [utilizator]

    Astea sunt exemplele romanesti si ne mandrim cu ele...

    Jenant....rusine...
  • +17 (17 voturi)    
    rasul curcilor (Luni, 15 februarie 2010, 14:59)

    valcean [anonim]

    Vai de capul lor de consilieri pdl....Au ajuns sa modifice regulamente ca sa aleaga infractori ca cetateni de onoare...Acesta este exemplul ce trebuie urmat???Incurajam coruptia sa inteleg, ba, mai mult, o si recompensam...De unde ati scos-o si pe-asta cu "societatea civila", "20000 de semnaturi" cand de-abia s-au strans cca 300??Rm. Valcea nu este de acord cu asa ceva, numai voi si ziaristii de 2 lei , pupincuristii din presa valceana ati indus aceasta falsa idee ...Ati reusit sa faceti orasul de ras, nu era de ajuns reclama negativa facuta de nea gutau...
  • +9 (9 voturi)    
    e ok (Luni, 15 februarie 2010, 15:02)

    unu_de_aiurea [anonim]

    Nu-i problema, e cetatean de onoare, acum la puscarie cu el...
    Asta daca vreti in continuare votul meu...
  • +7 (7 voturi)    
    Rusine! (Luni, 15 februarie 2010, 15:06)

    Un valcean in suflet [anonim]

    Nimic mai mult! Este rusinos ca primul oras europena al Romaniei, cel putin in mandria noastra locala sa aiba parte de asa ceva. Sub obladuirea lui hangarul Billa sta la umbra prefecturii, iar mall-ul a mancat ubn parc si o deschidere. Este un oras fara o piata publica - agora!
  • +10 (10 voturi)    
    Halal onoare! (Luni, 15 februarie 2010, 15:13)

    Th.R. [anonim]

    Eu m-as muta din Rm Valcea rapid. Noroc ca nu sunt de acolo. Cred insa ca am motive sa plec si din Romania, cu asemenea con-cetateni. Halal onoare!
  • +10 (12 voturi)    
    SUPERB ! (Luni, 15 februarie 2010, 15:14)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Asta este tzara populimii portocalii !
    Succesuri !
  • -15 (15 voturi)    
    felicitari (Luni, 15 februarie 2010, 15:26)

    anonim [anonim]

    cei care nu sunt din rm valcea sa numai discute ca habar nu au despre ce vorbesc, despre ce a facut acest om pt ramnic...
    dati toti din gura si va spuneti parerile dar habar nu aveti despre ce e vorba.
    • +10 (10 voturi)    
      Alt ametit extaziat in fata bordurilor... (Luni, 15 februarie 2010, 15:30)

      Anathema [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Scuteste-ne!
    • +10 (10 voturi)    
      Ce? (Luni, 15 februarie 2010, 15:41)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Si... ce a facut anume pt rm valcea nenea asta? Imi poti enumera cateva fapte marete care sa dovedeasca titlul acordat?
      • +6 (6 voturi)    
        cum ce? (Luni, 15 februarie 2010, 16:03)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Cri

        nu este Valcea capitala manelistilor din Rrominica? bravo lui Gutau, bravo valcenilor, avelo bahtalo!
    • +7 (7 voturi)    
      ce a facut gutau pt rm valcea (Luni, 15 februarie 2010, 15:48)

      Th.R. [anonim] i-a raspuns lui anonim

      V-a furat banii, asta a facut. Problema este ca nu a furat numai din fondurile de la ramniceni ci si din banii mei si eu nu apreciez asa mult.
    • +6 (6 voturi)    
      situatie foarte periculoasa (Luni, 15 februarie 2010, 16:14)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      pai de unde logica ca daca a facut ceva trebuie sa fie cetatean de onoare? pai nu de aia e primar? sa faca ceva...

      pe logica asta si casierul de la primarie, de exemplu, trebuie facut cetatean de onoare pentru ca isi face treaba si de o perioada mai lunga decat primarul...

      iar pe aceeasi logica ar trebuia retrasa resedinta fostilor primari pentru ca nu au facut ce a facut acest Rudolf Giuliani al Romaniei
    • +5 (5 voturi)    
      si... (Luni, 15 februarie 2010, 16:16)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      foarte bine ca a facut ceva ca de asta a fost ales?
      sau ca sa ia spaga?

      Nu faci cetatean de onoare un infractor dovedit!
      Punct!
  • +7 (7 voturi)    
    adevărat de onoare (Luni, 15 februarie 2010, 15:59)

    moroşan [anonim]

    Nu înţeleg graba politicienilor locali să-l facă cetăţean de onoare, înainte de a fi pronunţată sentinţa ÎCCJ. E cam riscant, ca să nu zic imbecil.
    Perioada în care un politician este cercetat ar trebui să fie asociată cu o retragere din prim-planul vieţii politice, pe când vâlcenii au procedat invers.
    Consecinţa este că fie e vinovat, fie e nevinovat, s-au făcut de c...cat şi au umplut şi un oraş frumos de...onoare.
  • +5 (5 voturi)    
    aoleu! (Luni, 15 februarie 2010, 16:00)

    moroşan [anonim]

    Am citit mai cu atenţie şi am văzut OROAREA: e condamnat definitiv şi e la puşcărie!!!
  • +5 (5 voturi)    
    educatie (Luni, 15 februarie 2010, 16:08)

    gigi[utilizator] [anonim]

    am doi nepoti.participam la educatia lor vorbindu-le despre onoare,cinste,adevar,competenta.vazand acest caz ne punem intrebarea;oare nu gresim/peste 15-20 ani,cand societatea ro va fi mai inaintata in sensul cazului de mai sus,acesti tineri vor niste handicapati.au o singura solutie;emigrarea. p.s.de aceasta situtie sunt vinovati toti politicienii,indiferent de partidul din care fac parte.
  • +6 (6 voturi)    
    numai in Romania (Luni, 15 februarie 2010, 16:15)

    alex [anonim]

    cred ca e unul din momentele "Crazy Romania" - numai aici se pot vedea astfel de lucruri - un spagar condamnat definitiv devine cetatean de onoare al orasului sau imediat dupa incarcerare.

    nu spun ca nu putea sa devina mai tarziu, in ciuda trecutului, daca se arunca in fata trenului sa salveze pe cineva, daca isi dona un rinichi pentru a salva un muribund, omul se poate reabilita. insa chiar n-am inteles motivele chestiunii cu "cetateanul de onoare" la momentul actual, cand nu s-a spasit, nu si-a cerut scuze, dimpotriva.

    dar ce mai inseamna "onoare" in ziua de azi? evident ca nu prea mai e ceva pentru care sa mori, ca pe vremea duelurilor de acum 100 de ani, insa chiar atat de jos nu mi se parea ca s-a ajuns.
  • +7 (7 voturi)    
    Imi este rusine ca sunt valcean (Luni, 15 februarie 2010, 16:17)

    Vasile [anonim]

    Sunt valcean si imi este rusine de ceea ce se intampla...PDL a deformat perceptia oamenilor din Ramnic...este de-a dreptul rusinos ce se intampla. Dl. Basescu cum este treaba cu modernizarea statului...o televiziune PDL-ista condusa de familia Tudor a pus mana pe acest municipiu...o fi o familiede mogului?...Ce ziceti dl. Basescu
  • +4 (4 voturi)    
    banc (Luni, 15 februarie 2010, 16:19)

    RA [anonim]

    Citeam titlu articolului unui coleg si i-a venit in minte urmatorul banc.

    Doi tigani rromi merge pe bicileta si duc niste saci. Ii opreste un politist si ii intreaba:
    - Ce aveti in saci?
    - Nimic, shefu, niste pamant sa puna si piranda neste rosii si ardei.
    - Ba voi ma mintiti, ce ati furat acolo? Ia sa vad sacii.
    Se uita politistul in saci nimic numai pamant asa cum au spus. Se indeparteaza cei doi si unul spune:
    - Vezi tu, cum se ffura neste biciclete?
  • +5 (5 voturi)    
    Penibilitate la maxim ! (Luni, 15 februarie 2010, 16:19)

    Toni [anonim]

    Cum va simtiti dragi locuitori din Ramnicu Valcea ?
    Daca acest primar reprezinta cu " onoare " acest oras, cum sunt cei care l-au ales ? Acesti consilieri au facut de rusine nu numai orasul, ci intreaga Romanie ! Mi-e scarba. Ne meritam pe deplin soarta
  • +6 (6 voturi)    
    Rusine (Luni, 15 februarie 2010, 16:24)

    Tot Vasile [anonim]

    “Eu nu pot limita libertatea de exprimare a colegilor, a oamenilor. Stiu doar ca Mircea Gutau este un om apreciat in Valcea. A fost ales la al doilea mandat cu 72%. E un om performant, un manager al orasului care a demonstrat in raport cu valcenii. M-a mahnit aceast decizie, cat ar fi de dura ea trebuie respectata. Noi n-am facut altceva decat sa respectam legea. N-am mers cu nimeni la Parchet, n-am venit cu nimeni la instanta de judecata, n-am facut influente politice cum incearca altii. Dreptul oamenilor de a se exprima nu poate fi limitat intr-o tara”, a declarat Emil Boc...este un mare pacalici daca raportam la populatia cu drept de vot nu reprezinta un pic peste 30%...este un mare mincinos...Sa le fie rusine celor din PDL
  • +5 (5 voturi)    
    CEEE??!!! (Luni, 15 februarie 2010, 16:29)

    willow [anonim]

    Mi se face greata!!!

    As injura mai mult dar mi-e teama ca nu ma accepta hotnews-ul. Incredibil, cum se poate asa ceva? Romania e fara scapare daca se intampla chesituni de genul asta. Pana si speranta se spulbera in fata unor actiuni de acest tip.

    Singura solutie, EMIGRAREA!
  • +6 (6 voturi)    
    steaua romaniei in grad de zale (Luni, 15 februarie 2010, 16:35)

    caligula [anonim]

    Acum aveti cu ce sa va mandriti, portocalelor.
    Cine urmeaza la decorat, pupat, spalat?Dom' costel, bercea mondialu', falca?
    Oricate minusuri iau, ma distrez exceptional in tara asta.Mai raman...
  • +4 (4 voturi)    
    Vanghelie (Luni, 15 februarie 2010, 17:10)

    Vizitiul [utilizator]

    Urmeaza Vanghelie...cetatean de onoare al Bucurestiului :)
  • +6 (6 voturi)    
    Asa oras ... (Luni, 15 februarie 2010, 17:13)

    Quantikon [anonim]

    Asa un primar pentru asa un oras! Normal ca hotul este cetatean de onorare intr-o comunitate care stie sa-l aprecieze la justa sa valoare.
  • +3 (3 voturi)    
    rusine (Luni, 15 februarie 2010, 17:26)

    Mihai-G [utilizator]

    Sa va fie rusine
  • +3 (3 voturi)    
    Mafia PDL (Luni, 15 februarie 2010, 18:28)

    Florin [anonim]

    Imi e rusine ca sunt valcean. Nici vorba ca valcenii il sustin pe hotul asta asa cum vad ca se vantura prin presa. E pur si simplu o sustinere mafiota a consilierilor PDL a unaia prins deja, motivul fiind teama ca daca nu fac asta maine va veni si randul lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Hotul ridicat in slavi (Luni, 15 februarie 2010, 19:33)

    lars [anonim]

    Ce dracu' sa mai inteleaga un copil cu un caracter inca neformat ?
    Un hot dovedit e ridicat in slavi de partidul la putere....
    Incredibil !
  • +3 (3 voturi)    
    RUSINE (Luni, 15 februarie 2010, 19:43)

    roxana [anonim]

    Justitia il baga la inchisoare si oamenii lui il fac Cetatean de onoare!! cetatean de onoare pt ce? pt coruptie!!
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Luni, 15 februarie 2010, 19:44)

    skander [anonim]

    Bai cit de fraieri au fost pesedistii si lingaii lor... tot ce aveau de facut era sa taca din gura si cistigau clar alegerile. Dar nah... prostul pina nu-i fudul...
  • +1 (3 voturi)    
    Rusine Ramnicu Valcea! (Luni, 15 februarie 2010, 19:50)

    roman [anonim]

    Fusesem convins de seful meu sa ma transfer cu serviciul la Ramnic. Listez materialul acesta si comentariile si ma duc dimineata la el si ii cer sa ma transfere la Radauti, numai acolo nu! Rusine ramnicenilor!!! Va faceti infractorii cetateni de onoare...
    • +2 (2 voturi)    
      rusine pdl (Luni, 15 februarie 2010, 20:51)

      valcean [anonim] i-a raspuns lui roman

      Esti cumva in eroare, valcenii nu sunt de acord cu aceasta initiativa, gandita cumva pentru a spala imaginea pe plan local a pdl... Doar consilierii pdl, din pacate alesi prin votul nostru au decis acest lucru...Iar chestia aia cu "societatea civila"si "20000 de semnaturi" e praf in ochi, dezinformare pe fata...Ce ma intriga este faptul ca pe langa cei de la pdl care au votat toti "pentru"", respectiv in favoarea acordarii acestui titlu infractorului gutau, ceilalti de la psd si pnl s-au abtinut, de ce ma rog nu au votat impotriva????Vorbim de onoare, verticalitate, notiuni care nu sunt insa cunoscute acestor politicieni...In acest moment mi-e rusine sa spun ca sunt valcean...
    • +2 (2 voturi)    
      Asta ni se trage din 1990 (Luni, 15 februarie 2010, 21:03)

      skabder [anonim] i-a raspuns lui roman

      Si cel mai vinovat (of, cit de rau a putut sa faca omul asta) este Iliescu. De la el a pornit polarizarea asta stupida a societatii, de la el ni se trage acum ideea cretina ca daca e al nostru, e foarte bun si nu conteaza ce rautati face, iar daca e al lor, e foarte rau si nu conteaza ce lucruri bune face. La Radauti probabil ca s-ar putea sustine public un hot pesedist...
  • 0 (0 voturi)    
    Ramnicul este o pata neagra pe harta civilizatiei! (Marţi, 16 februarie 2010, 0:37)

    d.roman [anonim]

    Ramniceni, v-ati facut de rasul intregii tari. Nu cei care au semnat pentru ca infractorul vostru iubit sa devina cetatean de onoare au facut asta, ci aceia care nu au protestat public. Sunteti un oras de care oamenii trebuie sa se fereasca. Nu este un loc in care sa iti cresti copiii. Imi pare rau, dar sunteti condamnati odata cu fostul vostru primar. Sper sa va fi facut doar voi de ras, nu toata Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Spaga ce dulce e!!! (Luni, 29 martie 2010, 17:01)

    Xvalcean [anonim]

    spaga, spaga, spaga, ginerele se plimba cu M3 masina de 70 de mii de euro...fiica X5 oooo, mentin traditia,....gutau audi ,....doamna gutau audi...hmmm tot germania ...numai ca spaga se face in valcea...Garsoniera ANL 2000 euro, apartamane ANL 3000 euro,.... autorizatie Mall Valcea tranzactie efectuata prin notriatul sotiei 3% din 48 milioane euro...10 % din valoarea mall Valcea domnul Guti:) pai nea guti daca bagi mana la miere nu scapa in butoi.
    Si una peste alta, daca niste domni de la guvern au vrut sa faca universitate la vladesti in locul unitatii militare si tu ai vrut neaparat parte cota uite...acum stai la mititica...aaa sa nu mai vorbim de bancutele magice care le`ai evaluat la 27 de milioane/buc cand ele valorau 3 milioane...eeee tu nenorocit mic care te vrei mare...asa iti trebuie...ar fi frumos sa o excluda pe sotia ta din baroul de notariat...si sa ii confiste toata averea facuta pe spinarea ta de cetanean de onoare ca si Gorun isi dorea sa fie cetatean de onoare...ca si el a facut bine valcenilor, le dadea bani imprumut celor nevoiasi si apoi le lua apartamentele...eeee ....imi e scarba de tine. Din karatist ai ajuns mare om de afaceri...nimic in valcea nu misca fara ca tu sa iei 20 % profit...Ok restaurante cum au ajuns unde sunt daca nu erai tu....eeee jep mic ce esti...ai dat numai unde se putea primii...PS. sa nu scapi sapunul