Roberta Anastase a convocat Birourile Permanente ale Parlamentului pentru revizuirea Constitutiei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2010, 13:33 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, a anuntat ca a convocat pentru marti Birourile Permanente ale celor doua Camere ale Parlamentului pentru constituirea Comisiei de modificare a Constitutiei, transmite Agerpres.

Anastase a precizat, luni, ca i-a transmis presedintelui Senatului, Mircea Geoana, o solicitare pentru convocarea conducerii Parlamentului pentru marti, la ora 15.00.

Conducerea Partidului Democrat-Liberal i-a solicitat, luni, presedintelui Camerei Deputatilor sa convoace o sedinta comuna a Birourilor Permanente ale Parlamentului pentru constituirea Comisiei de modificare a Constitutiei.

Vicepresedintele PD-L Liviu Negoita a reiterat, la finalul sedintei Biroului Permanent National al formatiunii, ca modificarea Legii fundamentale in sensul trecerii de la un legislativ bicameral la unul unicameral si reducerea numarului de parlamentari reprezinta un proiect al democrat-liberalilor. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

791 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Regimul PDL (Luni, 15 februarie 2010, 14:04)

    cittizen [anonim]

    Infractorul Gutau Mircia, primarul PDL arestat pentru coruptie la Rm.Valcea a fost facut cetatean de onoare in urma cu o ora! Procedura ce a fost trecuta "la diverse" pe ordinea de zi a durat 30 de secunte si a avut la baza modificarea regulamentului Primariei in primele 15 secunde. Consilierii PSD si PNL s-au abtinut ptr ca nu au avut timp sa citesca motivarea.
    Un membru PDL, fie el si infractor dovedit si condamnat, este CETATEAN DE ONOARE al unei comunitati dintr-o tara apartinand Uniunii Europene!!!
    Pedelisti, modificati tot: Cod Penal, Cod de Procedura Penala, Constitutie, regulamente ale administratiilor, orice nu va convine voua si va pune in pericol afacerea si libertatea. Cand veti da o Lege care sa-i bage la puscarie pe cei care va critica?
    • 0 (4 voturi)    
      Asteptam noi declaratii! (Luni, 15 februarie 2010, 14:44)

      paula [anonim] i-a raspuns lui cittizen

      In primul rand vreau sa te anunt ca ai gresit stirea: despre Gutau era mai sus, aici se discuta desper Constitutie! In al doilea rand aceasta cerinta a dnei Anastase reprezinta o materializarea insistentelor dl Boc de a se lua masuri serioase asupra referendumului!
      • 0 (0 voturi)    
        despre referendum (Luni, 22 februarie 2010, 22:22)

        prietenei paula [anonim] i-a raspuns lui paula

        Draga paula trebuie sa vezi mai larg. Eu nu sunt de acord cu unicameralul. Domnul boc mi-a insuflat ideea despre bicameralism. Din teza sa de doctorat. dar asta e. Acum trebuie sa o schimbam. Numai ca tare ma tem ca unii au dibuit punctele nevralgice ale constitutiei si nu le convine schimbarea pentru ca le foloseste. Asa ca de aia grabesc ca sa nu lase timp oamenilor seriosi sa gandeasca la astuparea acestor fisuri. Nu ar fi rau sa avem o republica parlamentara. sa nu mai avem lidero maximus indiferent de la ce partid ar fi.
    • 0 (2 voturi)    
      asa, si?! (Luni, 15 februarie 2010, 14:50)

      mitza [anonim] i-a raspuns lui cittizen

      d'aia nu vrei tu sa se modifice constitutia? uiti un lucru: gutau mircia este un primar pdl condamnat la inchisoare in timpul guvernarii pdl. oare ce o insemna asta?
  • -2 (4 voturi)    
    Finally... (Luni, 15 februarie 2010, 14:09)

    Surfer [utilizator]

    ... se intampla ceva legat de acest subiect.
    sunt totusi lucruri mai importanta, ce ne afecteaza pe noi toti, in afara de congresul PSD care este.
  • -3 (3 voturi)    
    bun punct de continuare! (Luni, 15 februarie 2010, 14:10)

    jack_ro [anonim]

    In sfarsit! Incepe sa se miste rotitele... aveti si referendumul in care populatia a optat pentru UNICAMERAL. Sper sa avem legislatie corespunzatoare pentru alegerile parlamentare UNICAMERALE cu vot uninominal...
    M-am saturat si am obosit sa vad oameni lichele care nu au niciun interes public... ci numai personal!!!
    La munca, domnilor! Pentru Romania faceti acest lucru!
    • +1 (3 voturi)    
      Ok... (Luni, 15 februarie 2010, 15:01)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui jack_ro

      ...ok, ok! Sa presupunem (prin absurd pentru ca nu vor reusi sa stranga 2/3 din parlamentari sa voteze pentru asta din motive lesne de inteles) ca se intampla. In afara de bucuria imediata ca "ai dracu hoti parlamentari sunt mai putini" ce obtii tu ca si cetatean concret din asta? Brusc apar autostrazi in RO? Brusc cresc pensiile? Brusc incepe sa creasca economia? Brusc serviciile medicale sunt de calitate si medicii sunt platiti decent? Brusc invatamantul e de calitate? Brusc nu iti mai este frica sa ajungi in fata unui judecator corupt?

      Ce ma enerveaza e ca daca nu se intampla sau se intampla chestia asta sigur va fi tema de campanie in 2012 la parlamentare pentru desteptii din PDL care vor zice fie "noi am vrut, ei nu ne-au lasat, votati-ne!" fie "noi am vrut, s-a facut, votati-ne!" ... si se vor gasi destui ca tine sa aplaude asta in timp ce mie tot zeci de ore sa traversez Romania imi ia.

      Sa faca referendum daca vrem sau nu autostrazi ... si dupa aia sa implementeze rezultatul. Asta da tema "politica" serioasa in RO.

      //.(editat de HotNews.ro)
      • -1 (1 vot)    
        Referendum (Luni, 15 februarie 2010, 17:51)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Sau de ce nu un referendum pentru stabilirea salariului minim de catre bobor. Sa fie 3 variante: 2.000 Eur, 3000 Eur, 4000 Eur.
        Oare care va iesi cu 99.99%? :)

        Apoi guvernul "capabilului" Boc, premier cu doctorat in drept constitutional, probabil luat la FF ca altfel nu se explica prostiile pe care le debiteaza, sa se conformeze si sa respecte vointa boborului.
  • -1 (1 vot)    
    e un semn ca se adanceste criza (Luni, 15 februarie 2010, 14:59)

    Dan [anonim]

    e nevoie de tot mai multe petarde si tot mai groase perdele de fum
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic... (Luni, 15 februarie 2010, 20:50)

    ION I [anonim]

    sa va revizuiti voi (Anastase & Co. - toti parlamentarii - ) averile si comportamentul, sa faceti o revizuire a membrilor parlamentului si dupa ce faceti studii de specialitate sa va implicati in soarta unei tari.. nu sa va dati aiurea cu parerea. si lasati-o mai moale cu unicameralul ca NU este asta solutia.