Vladimir Tismaneanu: Am incercat supraomenescul pentru a colabora cu institutul condus de Marius Oprea, dar niciodata nu am cerut sa fiu presedinte de onoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 14 februarie 2010, 15:55 Actualitate | Politic

Seful Comisiei Prezidentiale de Analiza a Dictaturii comuniste, Vladimir Tismaneanu, scrie, intr-o postare pe blogul personal, ca "am incercat supraomenescul pentru a colabora cu Institutul ( de Investigare a Crimelor Comunismului, n. red.) condus de Marius Oprea, Stejarel Olaru si Lucia Hossu-Longin. Niciodata, sub nicio forma, nu am cerut sa devin presedinte de onoare al acelui institut."  Afirmatiile lui Tismaneanu sunt o reactie la declaratiile facute, pentru HotNews.ro, de liberalul Marius Oprea, care sustine ca Guvernul vrea sa-l schimbe din functie pentru "a aronda politic institutul" si ca politologul Vladimir Tismaneanu i-ar fi cerut sa-l puna presedinte de onoare al Institutului.

La randul sau, europarlamentarul PDL Cristian Preda il acuza pe Marius Oprea ca scandalul creat de acesta "nu priveste interpretarea comunismului, ci pozitia institutionala pe care o ocupa".

  • "In luna martie 2009, s-a discutat, intr-o teleconferinta (exista stenograma) posibilitatea unificarii IICCR si a Comisiei Consultative infiintata in aprilie 2007 prezidata de mine si avandu-i coordonatori pe domnii Dorin Dobrincu si Cristian Vasile. Nu intru in detalii, sa spun doar ca dl Oprea era in Germania, a participat telefonic, IICCR a fost reprezentat de dl Stejarel Olaru, au fost prezenti trei consilieri de stat din Administratia Prezidentiala si dl Dorin Dobrincu (daca nu ma insel).  Am venit special la Bucuresti pentru acea teleconferinta (eram in drum spre Viena).  Discutia a fost precedata de numeroase e-mailuri si telefoane schimbate intre domnul Marius Oprea si domnul Cristian Preda, la vremea aceea consiler prezidential. Premisele unificarii au fost expuse limpede de dl Preda, iar dl Oprea a spus ca este de acord cu ele. Plecam de la convingerea ca acele doua institutii aveau valori si finalitati convergente. Era exact ceea ce declarasem public in repetate randuri cand m-am opus speculatiilor malitioase privind concurenta, ori chiar incompatibilitatea, dintre IICCR si Comisia Prezidentiala", scrie Tismaneanu pe blog.
  • "Adaug aici, cat se poate de categoric, ca sunt profesor la Universitatea Maryland, ca nu am intentionat si nu intentionez sa devin director al vreunui institut din Romania.  Dar am dreptul, ca om de stiinta care s-a ocupat de comunism vreme de trei decenii, cu publicatii recunoscute in comunitatea epistemica internationala, sa fiu implicat (pro bono)  in orientarea intelectuala si metodologica a unui asemenea demers.  a discutam idei, nu persoane, proiecte, nu fixatii, valori, nu interese individuale".
  • "I s-a propus lui Marius Oprea sa ramana presedintele (titlul nu a fost subiect de disputa, putea fi si acela de director general ori director executiv) IICCR unificat si regandit strategic, cu un nou Consiliu Stiintific, prezidat (coordonat)  de Vladimir Tismaneanu, care va cuprinde toti membrii vechiului Consiliu IICCR si o serie de noi membri (cercetatori din Comisia Consultativa Prezidentiala, fosti membri ai Comisiei Prezidentiale, alti istorici, politologi, sociologi din Romania si din strainatate).  Repet, niciodata, sub nici o forma, nu am cerut sa fiu presedinte de onoare al vreunei institutii. Este o completa fabulatie.  Una este sa prezidezi un Consiliu Stiintific, alta sa fii presedinte de onoare etc Prima pozitie implica munca (scrieri de carti recunoscute international, editare de volume, elaborarea de propuneri, organizarea de conferinte, conceperea de programe educative, integrarea in programele doctorale internationale cu care ai de-acum relatii demonstrate, contacte cu marile universitati), a doua, horribile dictu, onoruri.  Deci adevarul factual este ca de-a lungul intregului an 2009 am sustinut mentinerea lui Marius Oprea in fruntea Institutului ca parte a unui proces de reconstructie prin colaborare colegiala.  Un an in care, direct sau indirect, conducatorii IICCR au participat activ la campania politica a unui partid aflat in opozitie", adauga politologul.
  • "Domnii Oprea si Olaru au declarat ca nu pot merge inainte fara acordul membrilor Consiliului IICCR cu care insa, ni s-a spus, exista dificultati de comunicare. S-a amanat decizia pentru luna iunie 2009. Urma ca domnii Oprea si Olaru sa conceapa proiectul unei hotarari de guvern.  Nu s-a intamplat insa nimic.  Nu am mai primit nici o informatie pana in noiembrie cand am fost contactat (via e-mail) de domnul Stejarel Olaru care a vrut sa stie ce inseamna decizia de unificare IICCR-INMER. I-am spus, cu deplina sinceritate, ca am aflat de la el despre decizie. Orice ar crede unii si altii, mai misca rauri si ramuri in Romania fara ca eu sa fiu la curent.  Am aflat apoi ca era vorba, pur si simplu, de reducerea numarului de agentii guvernamentale.  IICCR si INMER erau ambele asemenea entitati. Cum este si actualul IICCRMER, iar domnul Oprea ca presedinte al acestui institut (nu al Consiliului) este functionar public remunerat bugetar numit prin decizia primului ministru. A fost numit politic de premierul Tariceanu. Nu inteleg de ce i se pare anormal ca premierul Boc sa actioneze in virtutea prerogativelor sale si sa decida o restructurare a unei entitati aflata, prin decizia de infiintare, in subordinea Primului Ministru", spune Vladimir Tismaneanu.
  • "Conducerea IICCR a decis asadar sa tergiverseze ceea ce initial acceptase.  Nu voi insista asupra motivatiilor. Poate ca se asteptau alegerile din noiembrie-decembrie (lasa pe maine ce poti face azi, ca poate nu va mai fi nevoie). Rezultatul se cunoaste. A fost asadar vorba de o amanare dictata de considerente politice. Ma voi abtine sa le comentez, a spus ce era de spus profesorul Cristian Preda.  Ultimele iesiri publice ale lui d-lui Marius Oprea sunt dezolante si fac greu de imaginat un dialog", incheie acesta.


Cristian Preda: Scandalul Oprea nu priveste interpretarea comunismului, ci pozitia institutionala pe care o ocupa

  • La randul sau, europarlamentarul PDL Cristian Preda sustine ca "Scandalul starnit de Marius Oprea in ultimele zile nu priveşte interpretarea comunismului, ci poziţia instituţionala ocupata de istoricul de la Braşov intr-o structura guvernamentala. Marius Oprea nu apara o viziune despre critica totalitarismului, ci eternizarea sa intr-un post creat de PNL pentru el. Dincolo de aspectele personale, pe care le voi ignora, sunt doua lucruri aici - interpretarea comunismului si instituţiile care o produc - şi m-aş bucura ca ambele sa fie lamurite."
  • Cristian Preda mai scrie, pe blogul personal, ca "Marius Oprea a facut foarte multe pentru ca memoria comunismului sa fie pe agenda publica. Ar fi pacat ca, dintr-un calcul politic, sa devina unul dintre artizanii uitarii comunismului. Exista riscul ca memoria comunismului sa devina irelevanta pentru societate. E posibil, altfel spus, ca in caţiva ani comunismul sa nu mai aiba nici un sens. Daca e redusa la o tema de scandal, critica regimului totalitar va fi la fel de perisabila ca şi un scandal monden."


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1688 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Oprea liberalul fara sinecura moare! (Duminică, 14 februarie 2010, 16:16)

    Eneas [anonim]

    cand Tariceanu a izgonit din Rai pdlul,a umplut companiile si agentiile statului cu liberali si masoni,unii adusi din pensie!unde era organigrama cu 7 directori si consilieri el a facut 20 ,unde era cu 10 a facut 30 !!e drept ca PDL pastreaza acum ,ca pe o mostenire sfanta aceleasi organigrame ,iar Basescu nu nvede ,naude !
    alti papagali liberali und masoni ,ca acest anticomunist de opereta Oprea, au fost flatulati pentru injuraturile proferate in direct si la ore de varf impotriva lui Basescu cu cate un post gras platit de stat,la un institut iluzoriu ca si cel al lovilutiei-dar ala apartine PSD !mai bine ar desfinta aceste caricaturi de institute,am parea mai seriosi in fata stangii europene !
  • +6 (8 voturi)    
    n (Duminică, 14 februarie 2010, 16:26)

    teoretic [anonim]

    E normal sa fie schimbati Oprea si Olaru din momet ce s-au ocupat de afacerile PNL. Putina lume stie ca Olaru a fost numit de Tariceanu in consiliul de Andministratie al Electrica Muntenia, de unde a luat solde de zeci de mii de dolari. E informatie publica, de ce nu o dati, sa terminam odata cu vrajeala asta intelectualista. OIaru abia a terminat facultatea de teologie si a facut un masterat cu plata la SNSPA. are mutra aia constipata care ascunde un diletantism de cea mai joasa speta. cele doua trei carti la care e autor sau coautor sunt pur si simplu documente cnsas prinse in coperti si pe care si-a pus numele. Nu arecarti de teorie si analiza, ca nu-l duce capul. Nu vad unde e investigarea comunismului in a fi mambru in consiliul de administratie a Electrica Muntenia? Si Hrebenciuc si Mitrea au fost acolo, numai ca ei nu pozau in profesori de morala, ii stia toata lumea de mafioti. deci, repet, ce are studiul comunismului cu banii grei pe care acest Olaru ii ia de la Electrica? Care e expertiza lui de teolog care isi zice istoric, la administrarea Electrica? Rusine, pai mafioti de duzina.
  • +4 (6 voturi)    
    Mariu Oprea_o RUSINE! (Duminică, 14 februarie 2010, 16:27)

    John [anonim]

    dl Oprea a inchis ochii pe timpul guvernarii/colaborarii "transparente" Tariceanu-PSD iar acum se da de ceasul mortii s-o faca pe marele anti-comunist...
    • -3 (5 voturi)    
      Go, Oprea! (Duminică, 14 februarie 2010, 18:32)

      trim [anonim] i-a raspuns lui John

      Vad ca e plin de securisti aici care-l sustin pe fiul comunistilor Tismaneanu.
      Atat am de zis: Oprea e un adevarat anti-comunist, un istoric cu curaj si perseverenta, care nu a pus botul la firimiturile aruncate de unii sau altii pentru a se abate de pe drumul sau.
      Go, Oprea!
  • +3 (5 voturi)    
    se simte frustrat si oprea asta... (Duminică, 14 februarie 2010, 16:34)

    popcorn monta [utilizator]

    la fel ca si colega lui lulescu de la fondul proprietatea.de ce nu se duc ei in america sa se faca milionari.la cat de capabili sunt poate ajung sa conduca cele mai mari companii din lume.multumeste-i lu crin domnu oprea.
  • 0 (0 voturi)    
    Olaru a fost sustinator a lui Geoana, securistul (Duminică, 14 februarie 2010, 17:35)

    geoana [anonim]

    Olaru era in publicul din spatele candidatului prezidential Mircea Geoana. Cum combate asta comunismul cand sustine baiatul unui general de securitate si partidul lui Ilici? Abureala damboviteana. Lasa sa bage fraierii botu ca noi combatem comunismul, dar il pupam in popou pe baiatul generalului :)) Baietzi, combateti ce vreti voi, dar pe banii vostri, nu pe ai nostrii, capisci? Daca sunteti sinceri in combatere si nu faceti asta doar ca o afacere de capushare a fondurilor publice, de ce nu o faceti pe banii vostri, ca cercetatori, cum sunt multi in tara asta. De ce aveti nevoie de fonduri publice sa va faceti voi cariere pe spatele nostru? Institule astea sunt capushe manevrate de aparatciki din partide. Labele jos de pe banul public!!!! Mergeti la voi acasa si scrieti si cercetati, nu suntem noi obligati sa platim niste putori peneliste sau pedeliste sa faca pe vedetele dambovitene.
  • 0 (4 voturi)    
    Orgolii pentru toti! (Duminică, 14 februarie 2010, 18:07)

    stefan [anonim]

    Reiese din declaratii si orgoliul laui Tismaneanu.
    "Fiindca am studiat comunismul de 30 de ani...." se considera indreptatit sa fie indrumator pentru nu stiu ce colective.
    Oare numai el? Nimeni nu pomeneste de Paul Goma. Exilat la Paris de peste 30 de ani, cu cetatenia romana luata, este acoperit de un lintoliu de liniste.
    Acum s-a sarit la memoria lui Marino...
    Pe Vasile Paraschiv nu-l ia nimeni in seama. Pe cei de la Brasov (87) sau Valea Jiului (77) nu-i cauta si nu-i cultiva nimeni.
    In schimb toata "floarea cea vestita" a inculturii Romaniei sare sa ne arate ce rezistenti au fost ei. Sau ce pensii si alte drepturi trebuie sa aiba.
    Legea initiata de Ticu Dumitrescu a ajuns asa de mutilata incit autorul si-a declinat paternitatea.
    S-a consamnat in Parlament Comunismul, dara fara nici un alt efect ulterior (daca nu condamnare, macar scoatere din functii si taiere de privilegii).
    Dar am avut un punct 8 de la Timisoara, inainte de nu stiu ce institute si alte fundatii. Dar si el a devenit istorie.
    Istorie... Ca si istoria ce o invata copiii la scoala, nu?
    Cu Mihai Viteazul si constiinta lui nationala, ca victoriile de la Rovine si Calugareni, urmate de retrageri, ca Unirea de la Alba Iulia facuta de o adunare de oamnei, fara sa zicem de aportul armatei, ca si trecerea in derizoriu a unirii Bucovinei si Basarabiei....
    Ca citatul din Herodot cu "cei mai viteji si mai drepti dintre traci"?
    Trebuie sa ne stim istoria si sa ne-o asumam cu bune si cu rele, asa cum a fost ea. SI in plus, ceea ce lipseste este incadrarea istoriei nationale in contextul international.
  • 0 (4 voturi)    
    Volo, fost propagandist la CC UTC,... (Duminică, 14 februarie 2010, 18:10)

    Radu 2 [anonim]

    ...ar fi bine sa ne lase, sa le explice el americanilor cum a fost cu comunismul in Romania.
    Ca baiat de "Primaverii", stie foarte bine.
  • +2 (4 voturi)    
    scula (Duminică, 14 februarie 2010, 21:15)

    Petrovici [anonim]

    Nu inteleg cum de mai sta aceasta scula inutila, Marius Oprea ot Bargoi, intr-o institutie a Statului actual. Daca au refuzat participarea la guvernare ar fi trebuit sa-si caute prin alte cotloane culcusul ca au supt destul.
    Cum ii permite onoarea lui de liberal sa stea (sa doarma) intr-o institutie a PDL. In locul lui m-as face praf de rusine. Toti au plecat si-a ramas el, o relicva uitata in praful debaralei.
  • +2 (2 voturi)    
    Prea multi bani si interese de toate felurile (Duminică, 14 februarie 2010, 23:16)

    Alex One [anonim]

    Se invart in jurul anticomunismului si antisecurismului, singurele industrii care functioneaza in Romania. Ca mai intereseaza sau nu tema comunismului, ma refer la un procent cat de cat semnificativ al populatiei, asta chiar nu mai are importanta pentru "divergenti". Da-i si lupta, lupta si da-i mai flacai ! Spectacolul ( de prost gust ) e asigurat.
  • +2 (2 voturi)    
    Oameni impuscati, arsi, excutati... (Luni, 15 februarie 2010, 7:43)

    Iustinian [anonim]

    Oameni impuscati, arsi, batuti, mutilati.... Uitati-i, romani!
    Cine i-a ars, i-a impuscat, i-a mutilat, romani?
    Daca mai aveti un pic de credinta intr-o tara care si-a pierdut-o demult...
    Securitatea, o blasfemie fara sfarsit!
  • +1 (1 vot)    
    Incercati (Luni, 15 februarie 2010, 9:11)

    Pantera Roz [utilizator]

    cu bunul simt,d-le Tismaneanu...Cu supraomenescul ati incercat cu Basescu.Si v-a iesit.Acum sunteti omul lui.Poate va iese si cu bunul simtz in relatia cu Institutul in cauza.Daca aveti.
  • +2 (2 voturi)    
    Oprea vs.Tismaneanu (Luni, 15 februarie 2010, 14:01)

    malaimare [anonim]

    Ceea ce e trist in aceasta disputa este ca e initiata de fosti comunisti - securisti! Aidoma ca si teoria komunismului din anii 40 -50 si cea de acum este monopolizata de urmasii lui L.Rautu, Neulander-Roman,Tismenitzki.Vom ajunge la.... care anticomunism e mai bun? al pnl-ului sau al pdl-ului-basescian?Insinuat de catre Tariceanu prin spatele lui Basescu, dupa alegeri Oprea Marius, acest mujahedin al anticomunismului care si-a plasat si gasca prin institutii-Memorialul exilului,Comisia, Arhivele Statului doreste mai mult decat intelectualistii de la Cotroceni ai lui Preda,Ionita, Avramescu s.a. doreste ca lupta sa continue numai ca legea lustratiei nu a trecut cu
    Olteanu-nepotul Ghz. Vass de la pnl in fruntea Camerei in Parlament ! Oare stiu acesti onorabili
    luptatori anticomunisti alde Tismaneanu, Avramescu Preda si mai ales Oprea cate victime colaterale nepoluate de niciun comunism produc cei pe care i-au uns si ii sustin prin functiile de conducere oferite in institutiile cu dosare, baietii de la butoane descrisi de R. Palade sub egida falsului anticomunism? Totusi, Oprea este istoric cu licenta in arheologie si doctoratul in istoria Securitatii iar alde tismanenii sunt ai lui Martian si Florian &co! Ar fi culmea ca Oprea sa fie inlocuit de acestia cu un unul pe care l-a sustinut chiar el la sefia unei astfel de institutii prin 2007 !
  • -2 (2 voturi)    
    Alta sinecura pt Oprea, va rugam (Luni, 15 februarie 2010, 15:01)

    anonim [anonim]

    cred ca un institut de cercetare nu ar trebui sa fie in subordinea guvernului si un director de institut nu ar trebui sa fie secretar de stat. dar oricum, indiferent ca e politic sau apolitic, directorul trebuie numit conform unor criterii profesionale. Oprea nu are si nu va avea niciodata o carte publicata la o editura internationala prestigioasa. Olaru e chiar mai firav intelectual. suntem in 2010, sunt destule generatii de istorici formate in ultimii ani. nu mai vorbesc despre profesorii deja conscrati: Tismaneanu, Kligman.. a caror prezenta la Bucuresti ar fi o onoare. deci domul Oprea, cedati dvs scaunul cu mergeti sa scrieti in tihna biografia lui Basescu, poate va da Tariceanu alta sinecura.. sau poate mai faceti si dvs un doctorat in strainatate, mai cititi ceva, mai invatati o limba straina... si atunci poate aveti sanse sa castigati un asemenea post si prin concurs
    • +1 (1 vot)    
      cultul personalitatii este acum (Luni, 15 februarie 2010, 15:30)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      aplicat lui Volodea T., ciudata evolutie amintindu-ne cat adorau acest sport, al "periajului" cadrelor superioare de Partid, cei din clica lui Rautu...
      • 0 (2 voturi)    
        Aveti dreptate (Luni, 15 februarie 2010, 16:41)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui niv

        de acord. un amic de-al lui Oprea i-a dedicat un film documentar si o carte. cred ca e primul caz de osanale aduse unui cercetator care nu a produs nici macar o carte recunoscuta de comunitatea stiintifica internationala.. what's next? institutul de cercetare Marius Oprea?
        • 0 (0 voturi)    
          pai, sa ne fereasca (Luni, 15 februarie 2010, 20:35)

          niv [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          Sfantu' de asemenea "next"-uri...!
          e un domeniu in care cu greu se poate diferentia cu obiectivitate, insist sa cred ca politologia nu este o stiinta, desi i se mai zice cumva "stiinte politice"; oricum nu face parte dintre stiintele exacte, cum e mult prea de tot "sub vremi", ca si istoriografia: lasa prea mult spatiu daravelilor/ politichiilor de clopotnita, vorba lui nenea Iancu...iar cel care nu e in gratiile cadrelor ierarhic superioare inseamna ca e "ranchiunos" sau "frustrat", etichetari tipice clicii lui Leonid Rautu, supranumit Malvolio...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce tupeu are Tismaneanu! (Luni, 15 februarie 2010, 17:12)

    Mariana [anonim]

    Domnul Tismaneanu care a fost copil de nomenclaturist si care a plecat cand a avut chef in America vrea sa studieze crimele comunismului? Stie el ceva despre asta in mod direct? Unde era el cand bunicii si tatal meu erau anchetati de Securitate dupa ce unchiul meu fugise in Occident? Daca Oprea nu poate ramane la ICCR macar sa fie numita acolo o persoana decenta, fara pete in biografie!
  • +1 (1 vot)    
    Se va stabili dl. Tismaneanu in Romania? (Luni, 15 februarie 2010, 18:07)

    Cristian [anonim]

    Sunt foarte curios sa aflu cum va conduce Tismaneanu acest Institut daca va fi numit sef! Se va stabili definitiv in Romania sau va face naveta intre Romania si SUA pe banii nostri, ai contribuabililor? Ca mie unu nu mi-ar conveni deloc sa aflu ca banii mei se duc pe biletele de avion ale acestui individ! Destul ca parlamentarii si primarii fac excursii pe banii statului, nu ne mai trebuie un tocator inutil de bani publici in plus!
    • +1 (1 vot)    
      Deja face excursii in Romania pe banii nostri! (Luni, 15 februarie 2010, 21:19)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      In caz ca nu stiai, deplasarile acestui viitor sinecurist deja sunt platite din bani publici. De la administratia prezidentiala. Cred ca esti cam dezamagit... Eu sunt doar scarbit.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine este acest Tismaneanu? (Vineri, 26 februarie 2010, 21:47)

    Nistor D [anonim]

    Evident are tupeu si este obraznic. Ce nationalitate are acest individ?