Proiectul politic al lui Mircea Geoana: Presa care sa-i sprijine pe alesii locali de stanga, condamnarea comunismului si aflarea adevarului despre Revolutie si mineriade

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2010, 16:32 Actualitate | Politic

Mircea Geoana propune, in programul politic 'Impreuna spre viitor', cu care va candida la sefia PSD, sustinerea sau chiar constituirea unor institutii media cu viziune de stanga, care sa vina in sprijinul alesilor locali, relateaza Agerpres.

"Alesii locali formeaza temelia PSD. (...) Prin urmare, prioritatea noastra este ca alesii locali ai PSD sa fie beneficiarii principali ai resurselor politice de care dispune partidul.(...) Constituirea sau sustinerea unor institutii media care sa-si asume transparent si activ o viziune de stanga reprezinta o solutie ce trebuie avuta in vedere", se precizeaza in document.

Geoana considera ca, in acest mod, alesii locali si Liga Alesilor Locali ar putea fi sprijinti de structurile superioare ale formatiunii, in exercitarea functiilor, dar si in implementarea politicilor.

Condamnarea comunismului

O alta prioritate cu care Mircea Geoana spera sa castige presedintia partidului, la Congresul din 20 februarie, este aflarea adevarului despre Revolutie si mineriade, potrivit proiectului citat.

Mircea Geoana propune ca PSD sa-si asume condamnarea comunismului. Intr-un capitol separat, liderul PSD aduce in discutie depasirea trecutului, care, subliniaza el, nu trebuie sa fie un obstacol in calea viitorului.

'PSD isi asuma trecutul, fara patimi, si isi construieste viitorul fara a fi tributarul vreunui complex istoric. Etichetele si acuzatiile menite sa lase impresia unei culpe morale si colective legate de comunism sau de mineriade sunt mincinoase si trebuie combatute in mod energic. De asemenea, trebuie sa fim mult mai fermi in a afirma si a ne asuma ceea ce scrie inclusiv in Statutul nostru - si anume promovarea idealurilor Revolutiei romane din 1989', se arata in document.

Mircea Geoana reafirma, pe aceasta cale, ca PSD respecta actul reconcilierii nationale semnat la Timisoara.

'In acest sens, PSD doreste aflarea adevarului despre Revolutie si despre mineriade. Sunt trei rani ale trecutului, pe care a venit vremea sa le vindecam. Vom face acest lucru prin dialog, nu prin executii politice. PSD se va disocia de orice membru a carui culpa va fi dovedita in Justitie si nu insinuata in campaniile de defaimare declansate de adversarii politici', se afirma in proiectul liderului PSD.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2834 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    PSD ! (Joi, 11 februarie 2010, 16:57)

    hn [anonim]

    Domnule Geoana, chiar vrei ca Ilici Iliescu sa zaca in puscarie ?!
    fan Marean Vanghelie
    • +7 (7 voturi)    
      idiotenhottentoten!pana aici v-a fost psdeilor ! (Joi, 11 februarie 2010, 17:54)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui hn

      oile din PSD , aveti un pastor care va aduce in 3 ani la 20 %!
      • +6 (6 voturi)    
        cat? (Joi, 11 februarie 2010, 18:39)

        victor [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        prietene deja sunt la 20 la suta, doamne ajuta sa castige prostancu, numai asa ar putea sa ajunga ca si pntcd, daca ia nastase e nasol ca asta e smecher
    • +1 (3 voturi)    
      Alexander McQueen (Joi, 11 februarie 2010, 17:55)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui hn

      Zau asa, a murit Alexander McQueen, voi numai de Geoana ne ziceti? Cand aveti de gand sa scrieti despre moartea designerului? Poimaine?
      • 0 (2 voturi)    
        anca da-ne pace (Joi, 11 februarie 2010, 18:41)

        victor [anonim] i-a raspuns lui Anca

        alexandru asta s-a sinucis , deci e un las , ce a facut a castigat vreun premiu nobel pt pace?
    • +4 (4 voturi)    
      . (Joi, 11 februarie 2010, 18:22)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui hn

      cu programul asta gioale nu o sa scoata nici 5 voturi. Daca zicea ca reinstaureaza comunismul si minerii sunt pe post de militie atunci avea sanse.
      Cred ca vrea sa-l aranjeze pe ilici pentru ca l-a facut prostanac :) Acel cuvant zis acum 5 ani l-a facut pe gioale sa piarda alegerile...+ multe alte prostii facute de el care sa dovedeasca veridicitatea poreclei.
  • +9 (11 voturi)    
    Ce proiect poate avea prostancul?! (Joi, 11 februarie 2010, 16:58)

    domino63 [anonim]

    A avut tot!
    99.99% din televiziuni.
    99,99% presa
    99.99%partide.
    L/a avut si pe vanghelie!
    Si a pierdut,... Mihaela, dragostea mea!
    Asta nu are credibilitate nici in orbul gainilor!
    Doar nesimitire, cat cuprinde!
    Ce ma bucur ca ramane in pesede. E un lest mai mare decat ilici!
    Cat despre proiectele lui... mai bine lasa!
    Nici ma/sa nu/l mai crede!
    • +1 (3 voturi)    
      a mai fost odata (Joi, 11 februarie 2010, 17:29)

      levi [anonim] i-a raspuns lui domino63

      se numea Scanteia
  • +6 (8 voturi)    
    Ca de obicei... (Joi, 11 februarie 2010, 17:04)

    Marian [anonim]

    Asa cum ne-a obisnuit, Mircea Geoana nu se dezminte si foloseste aceleasi metode comuniste de a promite "marea cu sarea" doar sa-si vada scopul atins.
    Ne spune de exemplu ca "PSD se va disocia de orice membru a carui culpa va fi dovedita in Justitie", iar pe de alta parte, de cate ori justitia "misca-n front", PSD sare-n sus ca e manipulare si politie politica.
    Asta spune, dupa parerea mea, cam cat de mult vor cei din PSD sa se "scuture" de comunism.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce bolsevic e Geoana asta :( (Joi, 11 februarie 2010, 17:08)

    Dan Canada [anonim]

    Auzi, cica...
    "transparent si activ o viziune de stanga"
    "culpe morale si colective legate de comunism sau de mineriade sunt mincinoase si trebuie combatute in mod energic"
    Pe scurt, acelasi limbaj de lemn al mentorului Ilici.
    In plus, ca prostia sa fie dusa pe noi culmi, mai aduce aminte de fiasco-ul "reconcilierii" de la Timisoara de pe 1 Dec. 2009.
    De fapt ar fi bine sa fie reales, ar fi o reteta sigura ca PSD-ul sa duce in groapa istoriei, acolo unde merita.
    Nici cu Nastase, viitorul PSD-ului nu e prea roz...
    Interesant e ca s-ar putea ca PSD-ul sa traga dupa el si PNL-ul ori parti ale PNL-ului...
    Poate e mai bine asa, Romania se vindeca de comunism si neocomunism prin eutanasie de partide de stinga :-)
  • +6 (8 voturi)    
    :)) (Joi, 11 februarie 2010, 17:09)

    elena1985 [utilizator]

    ce funny e, pai mai gionica condamnarea comunismului e proiectul lu base:))

    Fantastic, ce lipsiti de imaginatie sunt politicienii astia. Mitrea vrea reforma si modernizarea statului si acuma vine si prostanacu cu asta..alooo pesedeilor, voi nu stiti decat sa propuneti proiectele celorlalti, alte idei nu mai aveti????
  • +4 (8 voturi)    
    Crazy (Joi, 11 februarie 2010, 17:14)

    xolv [anonim]

    Geoana se leapada de comunism precum Sfantul Petru. Ce mai urmeaza, lepadarea de Rusia cu mana pe icoane ?
  • +3 (5 voturi)    
    :)))))))))))) (Joi, 11 februarie 2010, 17:16)

    zippo [anonim]

    ihmn sa intelegem - "institutii media care sa-si asume transparent si activ o viziune de stanga" deci presa sa isi depun adeziune scrisa, ce naiba ca asa merge o afacere de partid, scinteia pe vremuri cum era?

    deci adevarul despre comunism si mineriade = "mincinoase si trebuie combatute in mod energic"
  • +1 (3 voturi)    
    Eu cred ca asta e pentru Crin (Joi, 11 februarie 2010, 17:19)

    Sorin [anonim]

    daca ar castiga Geoana cu un astfel de mesaj le-ar astupa gura celor care cotesta politica lui Crin din PNL. Si ar putea sa-si dea mana fara niciun fel de probleme de acu' nainte.
    Da Geoana ar fi trebuit sa-l intrebe pe tatal sau ce a fost la revolutie, doar era general la garzile patriotice. Unii sustin ca o fi tras si aramata dar ca au tras in draci si cei de la garzi, care erau total neinstruiti.
  • +3 (5 voturi)    
    Program politic... (Joi, 11 februarie 2010, 17:23)

    Gigi Reformatu' [anonim]

    Mircea P. Geoana
    "PSD - dragostea mea!"

    1. Sa-l intreb pe nea Iliescu despre Revolutia din '89
    2. Sa-l intreb pe nea Iliescu despre mineriade
    3. Sa-l dau afara pe Iliescu din partid. Apoi pe Nastase, Mitrea, Diaconescu, Oprisan, micutzu Titulescu si Severin (ca s-au legat de mine)
    3. Sa-l intreb pe nea Basescu unde e flota (ca sa-l enervez)
    4. Sa dau afara toti comunistii, securistii si hotii din partid (deci voi ramane singur)
    5. Sa-mi aduc aminte cine a fost tata si sa dau afara toti prostanacii din partid (deci ma dau si pe mine ... ramane doar Mihaela).

    Bucuresti
    31.Februarie.1954

    PS. Daca va intrebati de unde vine P-ul din numele catindatului lansez un concurs cu premii...primul care ghiceste primeste 3 trandafiri ... galbeni ca e la moda PSD + PNL.
  • -1 (1 vot)    
    Subscriu (Joi, 11 februarie 2010, 17:33)

    Anghel Alexandru [anonim]

    Subscriu 100%, la al doilea mesaj postat.
  • +6 (6 voturi)    
    gEOANA O SPECIE NEVERTEBRATA (Joi, 11 februarie 2010, 17:41)

    AndyK [utilizator]

    Geoana e un caz patologic, dar e problema celor din PSD daca il accepta asa cum e. Geoana e profund marcat psihologic de pierderile repetate si doreste cu toata fiinta sa puterea o putere pe care nu o poate obtine. Nu are niciun principiu ngura sa motivatie e dorinta de putere are nevoie de putere pentru ca nu se poate impune decat de pe o pozitie de putere si dintr-o functie ce exercita puterea.
    1.A fost de acord cu regionalizarea si cu cedarea puterii centrale pentru a fi sustinut la congresul din 2004 de catre cei din Grupul de la Cluj, dar i-a tradat urgent cand a constatat ca ramanerea sa la putere depinde de alte grupuri.
    2. A fost de acord cu alianta PSD-PDL negociind in interes personal si in defafoarea partidului pentru a obtine functia de presedinte al Senatului si pe cea de vicepresedinte in CSAT.
    3. A fost deacord cu iesirea de la guvernare in dtul partidului pentru ambitia personala de a deveni Presedintele Romaniei.
    4. A subordonat partidul intereselor de imagine a PNL acceptand cedarea functiei de prim ministru - asta de 2 ori chiar si in favoarea lui Crin Antonescu.
    5. Acum mimeaza anticomunismul dint-unn singur motiv "ramanerea la putere" si pentru ca Iliecu s-a pozitionat impotriva lui.
    Proite-i puterea lui Geoana si il poti face chiar si purcelusul tau :)

    E cel mai penibil personaj politic, e o specie nevertebrata!!!
    Votati Geoana daca doriti disparitia PSD
    Cum sa te declari anticomunist si sa fii rosu si in gaura ........????
  • +7 (7 voturi)    
    Geoana "reformatat" (Joi, 11 februarie 2010, 17:43)

    carcotasha [anonim]

    ar trebui :
    -sa invete gramatica limbii romane;
    -sa-l citeasca pe Titulescu;
    -sa-si cumpere o casa ;
    -s-o controleze pe Mihaela-dragostea mea daca s-a rujat de-acasa ;
    -sa nu mai tzuce sacou de Crinel ;
    -sa uite cuvintele : ieeee ! am invins!!!
    -sa investeasca intr-un centru SPA personal;
    -sa nu mai calce prin Timisoara ;
    -sa se "delimiteze "de soacra si cumnat,eventual sa-i scoata din casa ;
    -sa creada "cu tarie " ca atacul energetic rauvoitoriu poate fi invins cu ajutoare gen mama Omida ;
    -sa-si achite datoria de 20.000 euro "cash ,in mana ,banu' jos ",pe care o are fata de multi "nemernicii dracului "
    -
    -
    • +2 (2 voturi)    
      Nu pot (Joi, 11 februarie 2010, 20:58)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui carcotasha

      Nu pot doar sa dau un vot +. E prea tare. Aici merge un subscriu :))))))
  • +1 (1 vot)    
    alesul local Vanghelie (Joi, 11 februarie 2010, 17:45)

    1 cetatean sector 5 [anonim]

    Nu vrei tu sa ne scapi de alesul Marean Vanghelie.
    Ne este rusine sa spunem ca stam in sectorul 5.
    Gunoi, zapada, apa, fara parcari...
  • 0 (0 voturi)    
    condamnarea comunismului (Joi, 11 februarie 2010, 17:58)

    sile [anonim]

    Toti astia care vor condamnarea comunismului,ca ideologie,sunt prosti ca noaptea.

    Nu ideologia trebuie blamata si condamnata in primul rand (pentru ca asta inseamna sa te lupti cu morile de vant - ideologiile vor rezista in timp ca ne place sau nu- ) ci oamenii care in numele ei au torturat,au oprimat,si-au batut joc de principiile morale,au distrus cariere si personalitati prin activitati de politie politica,etc,etc.

    Se pare ca nu se intelege acest lucru sau,si mai grav, exista alte interese deoarece altfel nu se explica de ce ,de pilda,tortionari cunoscuti se bucura bine mersi de pensii nesimtite si de consideratie.
  • 0 (0 voturi)    
    incapatanat in prostie (Joi, 11 februarie 2010, 18:00)

    ioan [anonim]

    Pai baiatul acesta nu isi da seama ca s-a compromis in asa hal incat ar trebuii sa plece tiptil sa nu ma i auda nimeni de el.
  • +4 (4 voturi)    
    Care (Joi, 11 februarie 2010, 18:04)

    doi si-un sfert [utilizator]

    alesi locali de stanga mai baiete? Aia care plang de mila saracilor la TV dar care fac afaceri de miliarde pe banii primariilor si consiliilor locale???? Pai aia se numesc baroni si nu au nicio treaba cu stanga sau cu dreapta...
  • 0 (0 voturi)    
    oameni cu care ne mandrim (Joi, 11 februarie 2010, 18:20)

    admirator [anonim]

    daca totzi ar fi ca dl. gioana, am trai intr'o tzara ideala !

    stima noastra si mandria !
  • 0 (0 voturi)    
    Mineriade.. (Joi, 11 februarie 2010, 18:34)

    dokdok [anonim]

    Pai hai sa vedem...Ia aruncati o privire p-aici:
    http://video.underclick.ro/articol-2216-mineriada_90.html
  • +1 (1 vot)    
    draga Mircea (Joi, 11 februarie 2010, 18:44)

    I [utilizator]

    eu am condamnat comunismul demuuuuult. Te asteptam sa ne ajungi din urma.
  • +1 (1 vot)    
    "aflarea adevarului despre Revolutie" (Joi, 11 februarie 2010, 18:52)

    CI [anonim]

    Asazisul proiect politic al lui Mircea Geoana ma duce cu gandul la circul oferit de parlament atunci cand s-a condamnat comunismul, la dna Costea (uite ca ii stiu si numele) soacra eroina ranita, careia i-a cazut o ladita pe picior... vanghelione, bivolari, privatizari, baluri,
  • +2 (2 voturi)    
    chiar asa? (Joi, 11 februarie 2010, 19:11)

    mav [anonim]

    1-comunismul a fost condamnat...ce vrea Geoana? sa fie un ecou ????
    2- pacat ca nu mai traieste tatal lui Geoana, ca-i povestea el cum i-a impuscat pe revolutionarii de la baricada intercontinental.
    chiar asa????nu mai este pic de rusine in tara asta???????
  • +1 (1 vot)    
    socola (Joi, 11 februarie 2010, 20:11)

    saladin [anonim]

    Alo, Asociatia profesionala a medicilor, bagati-l fratilor in camasa de forta si tineti lectii la studenti, ca asa un studiu de caz apare la 100 de ani !. Atfel omul e penibil, lipsit de realism si bun simt - pe bune - si in loc sa se retraga usurel prefera sa se faca in continuare de rahat. La asa partid asa "lider " ca Cel de Sus nu bate cu parul, bate cu "liderul". !. Cit despre program - HA, HA,HA, suna cunoscut, am auzit parca de el, da la alt LIDER !.
  • +1 (1 vot)    
    Pai Goana nu e presedinte?! (Joi, 11 februarie 2010, 20:17)

    hic sunt leones [utilizator]

    ce zice el putea fi facut in cateva secunde in urma cu ani de zile... ma rog, ii doresc "succesuri", eu nu sunt un simpatizant PSD deci nu ma deranjeaza sa-l vad iesit din Parlament.
  • +1 (1 vot)    
    aflarea adevarului despre Revolutie si mineriade (Joi, 11 februarie 2010, 22:03)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    are un umor negru
    Oricum pe Tov. Iliescu l-a pierdut de susţinător !?
    Specificăm faptul că toată lume ştie că a fost:
    1. Lovitură de stat combinată cu Film regizat de Sergio Nici-o-lae-scu şi figuranţi Români naivi
    2. Manevrarea maselor de tov. Ilies-koi pentru păstrarea valorilor Komunismului de tip "cu mască umană"
  • +1 (1 vot)    
    ceeeeeeee....?!?! (Joi, 11 februarie 2010, 23:45)

    trelu [utilizator]

    Hotarit lucru,ipocriza acestui om(?!) nu are limite!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    asta daca (Vineri, 12 februarie 2010, 11:17)

    vanghelizatu' [anonim]

    tata generalu' care nu e aici dar sigur il priveste,o sa-l lase!adeca,la educatia morala pe care o are,muci-condamnare a lu' comunismu;si cum a facut din mintit poporu' cu televizoru',o meserie,condamnarea si adevarul despre mineriade,tot muci!