Dinu Patriciu: Nu doresc sa fiu activ politic, Antonescu e cel mai bun presedinte al PNL

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010, 13:48 Actualitate | Politic

Liberalul Dinu Patriciu a declarat, vineri, pentru Mediafax, ca nu doreste sa fie activ in politica, lasand sa se inteleaga ca nu va candida pentru vreo functie in PNL, si a tinut sa sublinieze ca Antonescu este cel mai bun presedinte pentru formatiunea liberala, in acest moment. Replica vine dupa ce Viorel Catarama a declarat pentru RFI ca PNL nu are nevoie de un lider ca Antonescu. "Eu sunt om de afaceri si nu doresc sa fiu activ in politica. Nu doresc sa fiu un om politic", a sustinut Dinu Patriciu.

In privinta modificarilor la Statut propuse de liberali, Patriciu a afirmat ca nu doreste sa se pronunte. "Nu ma pronunt. Dar eu cred ca Antonescu este cel mai bun presedinte pentru PNL, astazi", a spus omul de afaceri.

Intrebat daca va participa la Congresul extraordinar din martie, Dinu Patriciu a mentionat ca, daca ii va permite agenda, va fi prezent la lucrarile congresului.

Liberalul Viorel Catarama si-a anuntat, joi, intr-o conferinta de presa, candidatura la functia de presedinte al PNL, precizand ca are ca scop formarea unui guvern de dreapta, impreuna cu PDL si cu larga sustinere parlamentara.

De asemenea, Catarama a spus ca ii va cere lui Dinu Patriciu sa candideze la o functie de conducere in partid. "Eu ii voi solicita in mod clar domnului Dinu Patriciu sa candideze pentru o functie de conducere in organismele PNL pentru a putea in mod public si oficial sa-si expuna ideile si tezele direct, fara a mai fi nevoie ca presa sa faca speculatii si supozitii despre influenta lui Dinu Patriciu in partid", a spus el, adaugand ca inca nu a vorbit cu acesta.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1135 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Nu prin noi insine, ci prin altii... (Vineri, 5 februarie 2010, 14:16)

    AVP [utilizator]

    Original in tot ce face si ce drege, dl Patriciu inverseaza lozinca liberalismului clasic... Cand spune ca nu doreste sa fie activ in politica, trebuie sa intelegem ca dansu nu vrea sa sa implice direct, ci doar prin marionete gen CPTariceanu, pana mai ieri, sau CAntonescu, de acum incolo... Si asa mai departe pana la numai sapte... lol

    Dashtept baiat ! ar zice pretinu meu Neamtu Tiganu...
    • +2 (2 voturi)    
      Dinulet... (Vineri, 5 februarie 2010, 16:39)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui AVP

      Dca spune conu' Dinu ca Crin e cel mai bun pentru PNL este clar ca nimeni nu-l va putea da jos pe baiat de la conducerea partidului personal Dinu Paturica...
      Apropos mai bine s-ar numi PDP (Partidul Dinu Patriciu!)
      • +1 (1 vot)    
        partidul liberal giorgist (Vineri, 5 februarie 2010, 17:51)

        istoria [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        s'a desprins din penele sub conducerea unui george bratianu. a avut o politca aproape de extrema dreapta.
        paturiciu si el a rupt aripioara tanara si'a dus'o, dar de asta data, hais, nu cea.
        acum tot partidul e o aripioara, aripioara lui paturiciu. vantu si'a tras numai prapaganda, dar felix si paturiciu au si partide si trompete.

        se auda ca si paunestii ar strange ceva pressa.
        poat pun si ei de un pecere nou.
        sau fac marea unire anuntzata de felix...
        • +1 (1 vot)    
          PNL-Gheorghe Bratianu (Vineri, 5 februarie 2010, 18:20)

          Bratianu [anonim] i-a raspuns lui istoria

          a avut o politica (scuzati cacofonia) carlista, nu de extrema dreapta. Adica era artizanul unei apropieri de proaspatul rege Carol al II-lea, invocand interesul national si pe dincolo. E drept, mai era si progerman, dar din motive practice, nu ideologice: tanarul Bratianu intuise cat de mult era dispusa Franta sa-si sustina aliatii est-europeni. De altfel, dupa ce pe Carol l-a apucat pandaliile sa schimbe Constitutia si sa-si aroge puteri suplimentare, sa numeasca un guvern format din camarila sa si sa desfiinteze (cei drept, mai mult formal) partidele, aripa Bratianu a revenit in PNL, pentru a se alia impotriva derivelor dictatoriale ale Majestatii Sale. Dar, vorba lui Caragiale, ce importa evenimentele trecute? Pai, dupa 60 si de ani, avem din nou camarila, Elena, Gheorghe Tatarescu, Iorga si suveranul iluminat care vrea sa schimbe Constitutia. Pentru binele poporului, fireste!
    • +1 (1 vot)    
      Crin cel Activ si Laleaua Neagra (Vineri, 5 februarie 2010, 18:47)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui AVP

      doua personaje din basmele romanesti cu indieni , politruci romanes care s-au ales, unul cu banii ,altul cu activ-ilaritatea
    • 0 (0 voturi)    
      este consecvent! (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 14:02)

      pragmatica [anonim] i-a raspuns lui AVP

      a declarat tot timpul ca vrea un PNL mic care sa joace intre doua partide mari. Cum nu se mai poate cu PDL, ramane numai PSD. Patriciu e consecvent (indiferent de balivernele lui Crin). Sa recunoastem de asemenea ca liberalii europeni sunt de centru-stanga, iar PNL asociat cu PSD (pe fatza sau nu) tot centru-stanga este (din nou indiferent de balivernele lui Crin).
  • +2 (2 voturi)    
    Papusa, papusarul si politica (Vineri, 5 februarie 2010, 14:17)

    Constantin [anonim]

    Democratia americana ne invata ca politicianul joaca pe scena politica, dupa cum il ghidoneaza, din umbra, cel cu bani.

    Aici, la PNL e clara treaba si transparenta.

    La PSD toata lumea este de acord ca papusarul este pe undeva prin est.

    Care stie cine ar putea papusarul PDL-ului?
  • +2 (2 voturi)    
    Cine este domnul Dinu Patriciu ? (Vineri, 5 februarie 2010, 14:21)

    etre [anonim]

    , și de ce ne interesează ce spune el ?
  • +1 (1 vot)    
    A ziso paturica (Vineri, 5 februarie 2010, 14:21)

    Crina Mardare [anonim]

    Antonescu e cel mai bun . Este cea mai proasta recomandare .sa te laude paturica. Cum care paturica ? ala cu conturi in Elvetia .
  • +3 (3 voturi)    
    Mda... (Vineri, 5 februarie 2010, 14:26)

    Cristi [anonim]

    Imbuibatul prefera sa stea in spate si sa traga sforile. E constient ca are o imagine publica extrem de proasta si de aceea crede ca daca sta in penumbra face ca PNL sa fie mai credibil... Ei bine tovarase Patriciu, stie toata lumea ce hram porti si ca tu esti acela care dafpt hotaraste tot ce se intampla in PNL. Esti amuzant cand declari ca nu doresti sa fi activ politic dar in acelasi timp subliniezi ca pupinul matale, Chucky Antonescu, "e cel mai bun presedinte PNL". Esti amuzant si penibil tovarase Patriciu. Eu personal nu dau nici macar doi bani pe ce zici matale. Si trompetele tale Antonescu, Orban, Nicolai, etc....

    P.S. Pozitia lui Catarama, ca-mi place sau nu persoana sa, mi se pare corecta. Cineva trebuie sa apese puternic punctul pe "i" in PNL. Cei care n-o fac sunt niste lasi ordinari care au aruncat acest partid in derizoriu si l-au asociat pana la a se confunda cu mizerabilul partid neocomunist ce este PSD.
  • -2 (2 voturi)    
    Super tare (Vineri, 5 februarie 2010, 14:26)

    Gigi [anonim]

    Catrama a incercat sa-l "momeasca" pe Patriciu cu un post de conducere in PNL.(jenant, nu?) De la inaltimea miliardelor sale de euro Patriciu i-a zis...plimba ursu! eu am treaba cu niste fonduri imobiliare prin Germania. Nici timp sa discut despre "statutul partidului" nu am...

    Oricum, ca sa fac pe placul pdlicilor de pe hotnews.ro...nu vrea bre Patriciu la guvernare cu Basecu-Bocanila deci nu se va intampla ca partidul face cum vrea conu' Dinu...limpede? :)
    • +2 (2 voturi)    
      Tot retard ai ramas... (Vineri, 5 februarie 2010, 15:38)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      si sluga lui "conu' Dinu"? Apropo, asa i te adresezi cand te duci la el sa-ti dea biscuitele? Si cum o faci? Stand in genunchi ca idolul tau Chucky? Patriciu asta al tau va infunda puscaria intr-o buna zi. "Miliardele" alea de care vorbesti, de parca ar fi ale tale, sunt bani furati cu japca din afacerile lui cu statul bunului sau amic. Ala cu termopanele... Nastase parca-i zice... Jalnic postac penalist mai esti bai gicuta. Pacat de tine. Ai "potential". Ai putea, de exemplu, sa slujesti altora pe ceva mai multi biscuiti decat iti da stapanul tau "conu' Dinu" din cand in cand. Cat sa nu mori de foame.
      • -2 (2 voturi)    
        De unde stii tu ca... (Vineri, 5 februarie 2010, 15:54)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        ....nu imi da sampanie si icre negre?

        Vad ca in buna traditie a "gaozarului", "tigancii imputite" si altora similare nu ne putem abtine de la injurii. Ia cauta-te de cei 7 ani d'acasa inainte de a ma "interpela" pe mine. Poate asa afli ca aceia care nu sunt de-o parere cu tine nu sunt neaparat mai prosti ca tine (in cazul tau sigur nu) si ca nu detii adevarul absolut. Inveti cu ocazia asta sa ii respecti pe cei din jur...samd.

        In alta ordine de idei nu iti face tu griji pentru mine / PNL. Daca conu' Dinu (asa-i ca mori de ciuda PDL'istule?) merge la puscarie ne gasim noi alti moguli ... conu Paunescu de exemplu (ala de la B1 TV .. scuzati!)
        • +1 (1 vot)    
          Sigur nu-ti da d-astea... (Vineri, 5 februarie 2010, 16:44)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          N-ai tu fata de icre negre si de sampanie! La cat esti de rupt in cur...
          • -1 (1 vot)    
            Mi se pare... (Vineri, 5 februarie 2010, 17:52)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            ...foarte interesant ca stii cum sunt eu in anumite parti ale corpului...stii tu...acolo unde soarele nu straluceste niciodata. :))
  • +1 (1 vot)    
    Patriciu si Voiculescu il sustin pe Crin. (Vineri, 5 februarie 2010, 14:26)

    Ivan [anonim]

    Crin are sustinatori de nadejde asa ca viitorul lui politic este luminos. Cred ca Crin ar trebui sa viziteze si Moscova pentru a isi face alti prieteni cu aceleasi convingeri.
  • +2 (2 voturi)    
    Fantoma (Vineri, 5 februarie 2010, 14:27)

    13exe [utilizator]

    Nici eu de eram in locul lui nu doream sa fiu implicat ... E mult mai bine sa stai in umbra si sa dirijezi... mai ales cand ai si pe cine ...
  • +2 (2 voturi)    
    da da (Vineri, 5 februarie 2010, 14:30)

    dares [anonim]

    e diviza lui patriciu :)) prin altii ..nu-i clar ca patriciu e mason ?
    ce mai pierdem vremea vorbind vorbe .. citind vorbe..
    ma votati pe mine si va scap eo de astia :D

    VOTATI DARES !
  • +2 (2 voturi)    
    Puppet (Vineri, 5 februarie 2010, 15:12)

    m3th0dman [utilizator]

    Cea mai bună păpuşă!
  • +1 (1 vot)    
    Antonescu,groparul PNL. (Vineri, 5 februarie 2010, 15:19)

    mircea [anonim]

    Sigur Antonescu este ce-l mai bun pentru distrugerea PNL.Pe Patriciu nu-l intereseaza PNL,ci oamenii de influenta,care sa-i sustina scopurile murdare,iar Antonescu se preteaza la asa ceva pentru-ca,nu-i asa, golanii si lichelele sunt ce-i mai buni oameni de influenta.Ce-o mai fi din partidul liberal si din gandirea liberala,nimeni nu stie,asa ca PNL e gata terminat.Dar cui-i pasa?
  • +1 (1 vot)    
    TRADUCERE : nu doresc sa ma implic direct (Vineri, 5 februarie 2010, 15:21)

    je [anonim]

    n-are sens sa imi pierd vremea atata timp cat presedintele PNL va fi Antonescu si cat acesta este maimutica mea si joaca exact cum ii cant ... vorba ceea cine plateste comanda ...
    cu Antonescu inainte spre marea alianta cu Felix si Ilici ... traiasca partidul Partidul Neocomunist Liberal
  • +1 (1 vot)    
    Normal (Vineri, 5 februarie 2010, 15:27)

    Ronin [utilizator]

    Se vede mai bine din spate. Si in plus, acolo-s butoanele....
  • +1 (1 vot)    
    Un pasiv activ (Vineri, 5 februarie 2010, 15:44)

    ik [anonim]

    Sa-ti fie rusine Patriciu :((
    • +1 (1 vot)    
      Eludarea autoritatilor fiscale (Vineri, 5 februarie 2010, 16:04)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui ik

      Nu inteleg de ce eu trebuie sa platesc impozite iar Patriciu trece prin offshore-uri cu sume de miliarde.
      • -1 (1 vot)    
        Fa-ti si tu.... (Vineri, 5 februarie 2010, 16:23)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui andrei

        ....offshore. Sau te opreste "patriotismul"? :)
        • +1 (1 vot)    
          ???? (Vineri, 5 februarie 2010, 16:47)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Iar tu mai gicuta? Numai pe tine te-au lasat penalii si nesimtitii aia de la Partidul Neocomunist Liberal de serviciu sa te lupti cu balaurul? Imi pari putin cam ostenit... Cam mahnit. O icra neagra, o sampanie, o maslina? Sau mai bine un sut in cur? Eu cred ca-l meriti. Hahahahaha!!!!
          • -1 (1 vot)    
            Personalitate multipla... (Vineri, 5 februarie 2010, 17:43)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            ...Cristi, Dorin....e grav ba baiatule...
  • +1 (1 vot)    
    corect (Vineri, 5 februarie 2010, 16:16)

    hutanu [anonim]

    Cr(et)in Antonescu este cel mai bun presedinte al PNL pentru tradatorul Patriciu. Pacat pentru adevaratii liberali care trebuie sa-si caute alt partid!
    Cancerul rosu a invadat PNL-ul!
  • +1 (1 vot)    
    Mda... (Vineri, 5 februarie 2010, 16:41)

    Cristi [anonim]

    Deci sa inteleg ca tovarasului Patriciu ii place sa fie ... pasiv. Ma cam mir. Nu stiam ca-i place s-o ia.

    P.S. Observ ca un postac penalist ce-si zice Gigi, baietel mai de la tara de felul lui e foarte activ... Prin urmare ii propun tovarasului pasiv Patriciu sa faca cunostinta cu tovarasul activ Gigi... Poate iese ceva acolo. Stiu si eu...
  • +1 (1 vot)    
    Patriciu...conduce PNL... (Vineri, 5 februarie 2010, 17:15)

    doru [anonim]

    Si a gasit sluga perfecta,nu i iese din cuvint,mai pune si de la el ,numai sa fie multumit Stapanul,ca altfel ce dracu se face un muzeograf anonim...sa munceasca e greu...
  • -1 (1 vot)    
    Razboiul PNL_ului (Vineri, 5 februarie 2010, 17:58)

    me [anonim]

    este cu PDL-ul; pe scena politica e nevoie doar de un singura partid de dreapta.Nu-i lasati sa va distruga bagandu-va la guvernare !
    • 0 (0 voturi)    
      Asa? (Vineri, 5 februarie 2010, 20:00)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui me

      Impresia mea este ca PNL-ul si PSD-ul brat la brat poarta de catva ani un razboi cu romanii - din moment ce nu-i prea intereseaza altceva decat sa-l dea jos pe Basescu ca sa-i ia un agarici de-al lor locul...
    • 0 (0 voturi)    
      precizare (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 14:08)

      meticulos [anonim] i-a raspuns lui me

      Partidul Liberal European este de CENTRU_STANGA nu de dreapta. Iar la guvernare PNL (sprijinit de PSD - recunoscut deja) a facut tot centru-stanga. Alianta dorita de Crin este tot cu PSD, deci de centru-stanga. Nu emit opinii ci aduc o precizare.
  • +1 (1 vot)    
    Normal (Vineri, 5 februarie 2010, 18:21)

    cristi1992 [utilizator]

    Cat timp Antonescu face tot ce zice Patriciu este cel mai bun presedinte dar dupa ce nu va mai asculta ce va face Patriciu?
  • 0 (0 voturi)    
    curaj (Vineri, 5 februarie 2010, 20:16)

    dan [anonim]

    eu cred ca d-ul patriciu s a "fript" cu acel cca 3% cand si a "asumat" o candidatura!!!!este lipsit de curaj,parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai...sifon ! (Vineri, 5 februarie 2010, 20:36)

    cornel [anonim]

    Il vedeam zilele trecute pe cel supranumit tribun si ma gandeam ce fel de vremuri erau odata ? Odata, pe vremuri cand VCTudor il facea Paturiciu pe acest indivin ,mintind populatia, inclusiv pe mine la acea vreme, ca e om al dreptatii. Am trait sa-l vad in aceiasi mizerabila adunatura masiva, alaturi de acesta.