Catarama la RFI: PNL nu are nevoie de un luptator K1 ca Antonescu. O sa-i propun lui Patriciu sa candideze la o functie de conducere

de RFI     RFI Romania
Vineri, 5 februarie 2010, 10:18 Actualitate | Politic

Crin Antonescu este uneori un luptator K1, dar PNL are nevoie in prezent de un negociator, spune, la RFI, omul de afaceri Viorel Catarama, care va candida pentru presedintia liberalilor. Antonescu nu are capacitatea de a tine toti membrii uniti in jurul partidului, crede liberalul, care adauga ca o sa-i propuna lui Dinu Patriciu sa candideze pentru o functie de conducere in PNL.

Crin Antonescu "este un lider carismatic si un bun orator, cateodata un luptator de K1, dar partidul nu are nevoie in acest moment de un astfel de lider, nu avem alegeri decat peste trei ani", sustine Viorel Catarama.

El noteaza ca PNL este partidul care a inregistrat cele mai mari pierderi in Parlament, ca numar de parlamentari, dupa alegerile din 2008: "Asta arata ca Antonescu nu are capacitatea de a tine toti membrii uniti in jurul partidului si, din diverse motive si din diverse considerente, parlamentari, primar, viceprimari, consilieri se indreapta catre alte zone politice si nu raman in PNL, din pacate".

In ceea ce-l priveste pe Dinu Patriciu, Catarama considera ca acesta ar trebui sa candideze pentru o functie de conducere, apreciind ca este incorect  ca presa, de multe ori, sa discute neintemeiat despre influenta lui in partid.

"El este membru al partidului si cred ca e bine sa-si asume responsabilitatea si sa participe in conducerea partidului in mod transparent, sa-si spuna punctul de vedere si sa incerce sa obtina o decizie in functie de convingerile lui politice", argumenteaza el.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

973 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Dinule, Dinule (Vineri, 5 februarie 2010, 10:25)

    Walker [anonim]

    Dinu Patriciu la ce afaceri invarte n-ar trebui sa apara in viata politica deloc. Dar se vede treaba ca il intereseaza si banii si mersul tarii, altfel nu aparea in campania electorala la TV. Mare om , care caracter?
  • -3 (3 voturi)    
    Repede.... (Vineri, 5 februarie 2010, 10:32)

    Gigi [anonim]

    ....sa apara aici 20 de pedelici care sa zica "Catarama si tu esti aservit lui Patriciu" :))

    Ce tare ar fi....Patriciu ministru in guvernul Boc! Cred ca as muri de ras. Din fericire fanii portocalii sunt atat de inteligenti incat dupa guvernul PDL + PSD (care a fost o palma pentru ei dar nici nu si-au dat seama) un guvern cu Patriciu in el ar fi inca una...da' nu ar fi mare problema ca ar deveni imediat Patriciu "mogul bun" :)) Ca Paunescu sau Videanu de exemplu.
  • +2 (4 voturi)    
    Antonescu este Chuky (Vineri, 5 februarie 2010, 10:33)

    Bratianu [anonim]

    Chuky este o papusa intrun film de fictiune .Deci Chuky este fictional .ca si Antonescu .Ca orice papusa are un papusar . Suporteri lui Chuky sunt Chuky-isti .
    Catarama nu te da batut .Cheama teritoriu la lupta .Da un mesaj in teritoriu ce naiba !
    • +2 (2 voturi)    
      Si cand te gandesti... (Vineri, 5 februarie 2010, 11:15)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Bratianu

      ...ca si penibilul postac ascuns sub numele celei mai renumite familii liberale are acelasi drept de vot ca orice alt cetatean onest....

      "Catarama nu te da batut. Cheama teritoriu la lupta. da un mesaj in teritoriu ce naiba" ? ...la propaganda asta ieftina mai adaug atat "Patriciu Prim-Ministru!" :))
      • 0 (2 voturi)    
        Esti Chuky-ist ? (Vineri, 5 februarie 2010, 13:39)

        Bratianu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        daca vrei sa stii bratianu nu este numele renumitei familii liberale . este nume de strada .unul care a tras la 1907 in taranii rasculatii intre 7000-11000 au murit nu se stie ,ca regele Carol 1 in maretul lui patriotism a aprobat macelul si a aprobat actiunea bratiana si dupa ce a vazut ce a iesit a dat ordin ca sa se arda toate documentele care cuprindeau informatii despre macel.ceea ce s-a facut si detaliile le gasim prin rapoartele diplomatilor straini aflati in acea vreme in Romania.carol 1 +strada bratianu au asasinat tarani romani si au sters urmele . caragiale a scris despre asta de la berlin .nu l-a auzit nimeni. bietul caragiale de scarba plecase din romaniaca. la fel in 1989 nu se stie cine a tras . biata tara
        • 0 (2 voturi)    
          Sunt anti.... (Vineri, 5 februarie 2010, 13:55)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Bratianu

          ....PDL-ist.

          Pe logica ta (de la 1907) maine o sa apara in Parlament TB si o sa citeasca de pe o foaie ca ii condamna pe "oligarhii" (boierii) de pe vremea lui Burebista care l-au omorat din diverse motive (parca ii lasase fara vii si ii pusese la munca).

          Poti sa te duci la parlament sa aplauzi "initiative" de genul asta. Intre timp mie mi-e frica sa ma imbolnavesc pentru a nu fi obligat sa ajung in vreun spital public. Mi-e frica sa nu fiu acuzat de o fapta pe care nu am comis-o si justitia sa zica ca trebuie sa fac puscarie. Mi-e frica ca am nepoti (copii nu inca) care se duc la scoala si s-ar putea sa iasa mai "destepti" decat intra. Mi-e frica ca poate se gasesc cativa smecheri care sa ma evacueze din casa si sa zica ca e a lor iar politia/judecatorii sa nu zica nimic. Mi-e frica ca sunt dat afara de la serviciu pt ca nu sunt membru PDL....mi-e frica ca peste ani si ani cand voi iesi la pensie va fi atat de mica pensia ca nu o voi vedea nici cu lupa. Si imi e frica de multe alte lucruri din ziua de azi...imi cer scuze dar cine a omorat taranii din 1907 si chiar cine a tras la revolutia din '89 nu e chiar pe lista mea de prioritati....sau spaime.
          • -1 (1 vot)    
            Se vede ca esti doar anti PDL (Vineri, 5 februarie 2010, 14:19)

            bratianu(strada) [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            si atat . Cultura nu ai .
            1. Boierii nu existau pe vremea lui Burebista .
            Boier este un cuvant slav care a sosit aici odata cu slavii 800-900 e.n. Burebista a murit de moarte buna . faza cu viile este din filme romanesti anti cultura pro kulturnici

            2.Te faci ca uiti sau chiar nu stii ca
            a. in 1989 puterea a fost preluata de securitate
            b. toate guvernele de la 1989 -2008 au fost PSD sau 1996-2000 Alianta .In aceasta perioada s-a praduit tot si s-a vandut tot .
            c. Ion Iliescu+Emil Constantinescu
            d.faptul ca ai spaime se datoreaza prietenilor tai PSD PNL care au fost la guvernare si au adus tara aici.PDL a aparut la guvernare dupa alegerile din decembrie 2008 si a gasit visteria goala si plateste inca la datorii lasate de tariceanu si vosganian .
            e.faptul ca nu te intereseaza cine a tras la 1907 sau in 1989 inseamna ca itzi meriti soarta .
            • +1 (1 vot)    
              Faci pe desteptul degeaba (Vineri, 5 februarie 2010, 14:47)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui bratianu(strada)

              Indemnarea la abstinenta (Deceneu avand un rol important) si faza cu taiatul viilor le stim de la Strabon. Data fiind nesimitrea (specific PDL'ista) putem insa contrazice orice. Poate tu esti leat cu Strabon si stii mai bine.

              Asasinarea este data ca fiind extrem de probabila. Nu exista izvoare clare insa destramarea regatului intr-un timp foarte scurt nu poate fi decat rezultatul uneltirilor aristocratiei (na ca nu am zis boieri).

              Si ca sa inchei ... o sa te intreb exact ce a intrebat-o Mazare pe jurnalista aia....o fi foarte important cine a tras in 1907 si in 1989 dar daca te imbolnavesti de cancer are cine sa-ti plateasca spitalizarea?

              Despre faza cu "chuckist" o sa ma prefac ca nu o inteleg si o sa-ti zic ca nu sunt fan Chuck Norris. Singurul Chuck pe care il stiu. Poate la voi in Modrogan cand vizionati filme de spalat creierul vedeti filme si cu alti "Chuck". Cultura mea cinematografica e mai putin vasta.
      • -1 (1 vot)    
        Sange pe maini (Vineri, 5 februarie 2010, 14:39)

        Rascoala de la 1907 [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        ce mai renumita familie liberala are sange pe maini .sange romanesc. rusine bratienilor .
        • +1 (1 vot)    
          Faptul ca nu ai ... (Vineri, 5 februarie 2010, 16:14)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Rascoala de la 1907

          ... invatat inca punctuatie si ca punctul de la sfarsitul propozitiei se pune imediat dupa ultima litera a ultimului cuvant din propozitie te da de gol ca esti acelasi "Bratianu" de mai sus.

          Ma gandesc cati din astia ca tine care posteaza sub nick-uri diferite (ca sa para multi) or fi bantuind hotniuzu. Eu macar am bunul simt sa postez cu acelasi nick tot timpul.
    • 0 (2 voturi)    
      . (Vineri, 5 februarie 2010, 11:32)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Bratianu

      Catarama, nu te da batut! Toti pedelistii de pe hotnews care oricum nu voteaza cu PNL te sustin!
  • -2 (2 voturi)    
    Sorry... (Vineri, 5 februarie 2010, 10:42)

    stefan [anonim]

    .... dar daca Dinu Patriciu ar fi acceptat mai de mult sa fie in conducerea partidului si eventual sa fi ocupat o functie in guvern ( pe partea economica, desigur ) Romania ar fi aratat cu mult mai bine astazi.

    Dar noi defilam cu Pogea, Videanu, Vladescu......iar luminita de la capatul tunelului a devenit un fel de fata morgana.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate, daca ne conducea Patriciu.... (Vineri, 5 februarie 2010, 11:41)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui stefan

      dansam acum kazaciocul si eram in CIS. Sa-ti dau numai cateva ispravi ale PNL: guvernare cu PSD, politicu populiste de stanga, risipirea banului public, deficit insuportabil, Romania la marginea prapastiei. Daca nu era Pogea si Vladescu sa raneasca rahatul lasat de Tariceanu, Fosganian si PSD, eram in colaps.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai si e valabil si asa... (Vineri, 5 februarie 2010, 11:48)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

        PDL: guvernare cu PSD, politici antidreapta (impozit forfetar si CAS pe drepturi de autor), risipirea banului public (Ridzi, Udrea), deficit urias, Romania la marginea prapastiei (proteste si greve generalizate incepand cu Feb 2010). Daca nu era FMI-ul sa ne scoata din //.  (doar si TB ne-a zis ca e criza la nivel mondial) in care Boc, Pogea, Videanu si Berceanu ne-au lasat sa baltim in 2009....suntem tot in colaps. :)(editat de HotNews.ro)
  • 0 (2 voturi)    
    PNL si liberalismul (Vineri, 5 februarie 2010, 11:33)

    oilman [anonim]

    Inainte de a sti de ce lider are nevoie PNL ar trebui sa se hotarasca in cea ce priveste doctrina. Actualul PNL nu are nici o doctrina, nici un proiect si nici o directie - ok singurul proiect ar fi jos Basescu dar asta e ... insuficient pentru a te numi liberal. Catarama are ceva dreptate - un negociator ar prinde bine mai ales daca stie ce vrea ... sa negocieze, cea ce nu e cazul in PNL. Cu un leadership care ii include pe fosti (si actuali) servitori ai lui Patriciu (cu documente din consiliile de administratie ale diverselor companii ale grupului rompetrol) gen Orban, Norica, Hasoti, Antonescu, Atanasiu, Tariceanu, etc - si cu un program haotic de alianta cu cel mai de stinga partid din romania (PSD) PNL e pe duca. Personal - putin imi pasa de PNLul mafiot-bolshevik actual, dar sigue imi pasa ca liberalismul nu mai este representat de un partid politic serios. Deci Catarama, negociaza numai dupa ce stii ce vreti.
    • +2 (2 voturi)    
      Ha ha ha.... (Vineri, 5 februarie 2010, 11:39)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui oilman

      ....pai il vrea pe Patriciu intr-un post de conducere! :))
  • -1 (3 voturi)    
    unde este PNL? (Vineri, 5 februarie 2010, 11:58)

    mircea [anonim]

    PNL, nu mai exista ca partid politic.Prin ultimile lari de cuvant si atitudini pare din ce in ce mai mult o gasca de interese mafiote,care asteapta in ce directie sa o ia.Nu m-as mira ca la congresul PSD sa-l vad pe Antonescu ca transmite felicitari lucrarilor cngresului,in autenticul stil comunisto-ceausist.Deci Catarama poate fi presedinte la o cooperativa de smecheri si hoti,pentru-ca PNL a cam pierdut trenul pentru reforma sii viitor.Nu stiu cati liberali se mai regasesc in actuala gandire a conducerii liberale.Antonescu a confiscat si a distrus PNL.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-l intereseaza pe Patriciu (Vineri, 5 februarie 2010, 20:17)

    cristi1992 [utilizator]

    Sa fim seriosi Patriciu ii ca un presedinte al partidului pentru ca ce zice el aia se face, antonescu ii numai pe post de marioneta. Patriciu nu va fi niciodata presedintele partidului pentru ca atunci nu se va putea ocupa de afacerile lui "legale".