Guvernul a modificat atributiile vicepremierului: Marko Bela va gestiona educatia, cultura si minoritatile

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 22:02 Actualitate | Politic

Executivul a modificat atributiile in Guvern ale liderului UDMR, vicepremierul Marko Bela, stabilind ca acesta nu va mai coordona o serie de autoritati guvernamentale, ci activitatile din domeniul invatamantului, culturii si protectiei minoritatilor nationale, informeaza Mediafax. Noile atributii ale vicepremierului au fost stabilite prin ordonanta de urgenta.

Actul normativ stabileste totodata ca Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) nu va mai functiona in coordonarea directa a viceprim-ministrului, ci in subordinea primului-ministru.

La sfarsitul anului trecut, in prima sedinta de dupa investitura, Guvernul a decis ca vicepremierul Marko Bela va coordona Departamentul de Afaceri Europene, Autoritatea de Reglementare in Domeniul Energiei si Autoritatea Nationala de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice, preluand astfel atributii similare celor exercitate de fostul vicepremier Dan Nica.

Dupa aprobarea ordonantei, UDMR a informat ca Marko Bela va coordona, in calitate de vicepremier, domeniile invatamantului, culturii si protectiei minoritatilor nationale, si nu aceleasi domenii si institutii ca fostul viceprim-ministru, iar reglementarile privind organizarea Guvernului vor fi modificate corespunzator.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

677 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    HAAA ???? (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:49)

    roman [anonim]

    Asaa.. si acum o sa avem scoli cu predare in maghiara peste tot? Si limba maghiara in insituti publice? Si mai ce?? Aaa.. unguri care nu stiu sa scrie in romana asa cum e la caultura in Maramures.. si in consecinta altii trebuie sa le faca treaba.

    Dar nah.. UDMR-ul e la putere.. trebuie sa aiba oamenii bine pusi!!
    Mama voastra de PDL-isti, vreti sa ne vindeti! Dar ghiciti fraierilor! Noi nu suntem de vanzare
    • 0 (0 voturi)    
      Maghiarofonii din Romania (Joi, 4 februarie 2010, 1:10)

      Dr. Tokes, ecologist Rosia Montana [anonim] i-a raspuns lui roman

      Maghiarii din RO sunt tratati mediatic ca un bloc compact etno-cultural si politic. E absolut fals si e o lene si o ignoranta din partea presei sa nu vrea sa etaleze publicului romanesc scandalurile, acuzatiile si dihoniile existente intre politicienii maghiaari, intre diversele partide si asociatii culturale, intre diverse grupuri mafiote de cetateni romani de limba maghiara.

      Etnic, exista 3 grupuri de vorbitori de maghiara:
      -secuii, circa 500.000, vorbesc un dialect asemanator cu maghiara, 80% sunt grupati intr-o regiune centrala si muntoasa din Romania. Originea lor etnica e controversata, iar ei pretind ca sunt populatie diferita de unguri, inca din evul mediu.
      -descendentii ungurilor veniti din Panonia, intrati in Transilvania incepand cu sec 11, pana in sec.18-19, in valuri succesive de colonizare. Ei sunt in numar de circa 600.000, imprastiati in sate si orase din Transilvania.
      -tiganii (gabori sau nu), circa 300.000, vorbitori de maghiara fortati de imprejurari, fiind in contact cu localitati majoritar maghiare, unde de altfel au si conflicte etnice cu localnicii maghiari. Insa la recensaminte ei se declara "maghiari", UDMR ajutand social aceste colectivitati. le fel se intampla si in zonele romanesti, unde tiganii vorbitori de romana se declara adesea "romani". Pt cei care nu stiu, Ungaria a recensat oficial 8% din populatie ca fiind "tigani"!

      Etnic, noi vorbim in realitate de doar 2 grupuri care pot pretinde la "maghiaritate", descendentii ungurilor si secuii, circa 1,1 milioane persoane, imprastiate pe un areal unde traiesc peste 4 milioane romani si tigani vorbitori de romana.

      UDMR a facut eforturi sa mentina aparenta "unitatii", insa exista inca alte 2 partide etnice, CNMT si PCM, care ii contesta monopolul de tip bolshevic.

      Alt efort UDMR: nici o investitie majora in 'secuime' si chiar in Transilvania, sa nu vina "la lucru" sute de mii de moldoveni. Tokes e implicat personal la Rosia Montana, Ungaria ajuta cu interdictia pt cianuri!
  • +1 (1 vot)    
    cultura, istorie (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:55)

    Zamolxe [anonim]

    Chiar vreau sa-l vad pe Marko Bela implicat in restaurarea sit-ului arheologic Sarmisegetuza.
    La pariu ca nu o va face?
    • +1 (1 vot)    
      istoria tuturor (Miercuri, 3 februarie 2010, 23:03)

      attila [anonim] i-a raspuns lui Zamolxe

      la pariu ca oricum nu se vor face, indiferent "cat de roman" e cetateanul roman ar trebui sa se ocupe de asa ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      sigur o sa faca atat (Joi, 4 februarie 2010, 10:14)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Zamolxe

      cat au facut romanii!
  • +1 (1 vot)    
    In ce tara putem trai.. (Miercuri, 3 februarie 2010, 23:15)

    Dana [anonim]

    Da... de ce nu? Doar nu au destule drepturi minoritatile.. aveau nevoie de cineva sa-i apere si mai puternic... si cu atributii stabilite prin ordonanta de urgenta.. ca doar era o urgenta...
  • +1 (1 vot)    
    Cand? (Miercuri, 3 februarie 2010, 23:32)

    mica [anonim]

    Catre cei care ne guverneaza: daca toti sunteti pusi sa distrugeti tot ce e romanesc, de la resurse la natie si limba, de ce nu o faceti mai repede? De ce prelungiti agonia? Si urmatorul conflict in Europa va fi pe axa Ungaria-Romania-Rep.Moldova si cei din spatele fiecareia?
  • 0 (0 voturi)    
    haha (Joi, 4 februarie 2010, 1:18)

    TeddyK [anonim]

    Vai de mama voastra, chiar nu aveti nimic de a face in afara instigarii la ura si discriminare ???
    O sa vina ziua cand Rromania va fi guvernata de alte nationalitati, altul decat ungurii, sa va plangeti atuncia.
    Vom vedea atuncia ce vor face ei in general pentru tara.
  • +1 (1 vot)    
    mai bine aceste sectoare (Joi, 4 februarie 2010, 9:19)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    "domeniul invatamantului, culturii si protectiei minoritatilor nationale"
    decât cele strategice
    "Departamentul de Afaceri Europene, Autoritatea de Reglementare in Domeniul Energiei si Autoritatea Nationala de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice"