Intalnire Online

Victor Ponta a discutat online cu cititorii HotNews.ro despre reformele si schimbarile de care are nevoie acum PSD

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2010, 21:21 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: HotNews.ro
Discutiile din PSD se incing cu cateva zile inainte de Consiliul National, ce va avea loc pe joi, 4 februarie, si va pregati Congresul Extraordinar al PSD.

Vicepresedintele Victor Ponta a publicat pe site-ul sau un proiect de reformare a partidului, in 22 de puncte.

Miron Mitrea i-a raspuns pe blog la toate cele 22 de propuneri.

Victor Ponta a discutat online cu cititorii HotNews.ro despre reformele si schimbarile de care are nevoie acum PSD.

  •  Intalnirea s-a incheiat


Citeste mai multe despre   


















Comentarii alese de moderator

  • 2 intrebari am. (Marţi, 2 februarie 2010, 21:34)
    marinaru [anonim]

    1. Sunteti interesat de reformarea partidului PSD ?

    2. Cum vedeti sau cum aveti de cand sa participati la aceasta reformare ?

    Multumesc

  • Discutii... la rece (Marţi, 2 februarie 2010, 22:31)
    Basescu [anonim]

    ///
    3 Va aliati cu PNL-ul si PC pentru a face opozitie mai puternica de stanga ?
    4. Aveti in vedere o alta suspendare a presedintelui Basescu ? ( dac va uniti cei 322 ?)(editat de HotNews.ro)

  • Trei intrebari... (Marţi, 2 februarie 2010, 22:43)
    Cristi [anonim]

    1. Ce reprezinta pentru dumnevoastra Che Guevara, supranumit si "ucigasul de copii"? Va pun aceasta intrebare avand in vedere ca, nu cu multa vreme in urma, alaturi de cei tineretul PSD (pe care-l conduceati la acea vreme) purtati cu totii, cu mandrie, tricouri avand imprimat pe ele chipul unui criminal notoriu...
    ////
    3. Au trecut aproape 5 ani de cand Mircea Geoana promitea acelasi lucru (reformare PSD) ca si dumneavoastra, insa n-a realizat absolut nimic in acest sens. De ce am acorda mai multa credibilitate intentiilor/declaratiilor dumneavoastra de a face reforma atata vreme cat politicienii, in marea lor majoritate, promit lucruri pe care nu le infaptuiesc niciodata?


    P.S. Redactiei Hotnews
    Sper ca aceste intrebari sa-i fie totusi puse domnului Ponta, de la care as dori sa primesc raspunsuri limpezi, directe, oneste. Nu raspunsuri de ... politician. Multumesc.(editat de HotNews.ro)

  • a (Marţi, 2 februarie 2010, 22:50)
    opiu99ro [utilizator]

    De ce ar aduce PSDul schimbarea ?

    Cum sa aduca PSDul schimbarea daca sunt atatea scandaluri ce il implica ?

  • femeile, 40% din conducerea partidului (Marţi, 2 februarie 2010, 23:08)
    mds [anonim]

    Ce parere aveti fata de propunerea colegei dvs. Rovana Plumb ca femeile sa reprezinte prin statut 40% din structurile de conducere si delegatiile PSD?

    Credeti ca ar fi benefica stabilirea unor cote de reprezentare a femeilor sau se pot gasi alte cai pentru a depasi prejudecatile sexiste la adresa lidersheapului feminin in politica?

  • Care e logica? (Marţi, 2 februarie 2010, 23:28)
    stefan [anonim]

    Aveati 17 ani la Revolutie. Ati trait Revolutia in Bucuresti, apoi Piata Universitatii si mineriada din iunie, ca si mineriadele din ianuarie-februarie, ca si cea din 1991.
    Aveti o facultate terminata. Si inca dreptul, deci puteati citi si vede deficientele Constitutiei Iorgovan-Iliesciste.
    In ciuda acestor lucruri enumerate mai sus v-ati apropiat de PCR-FSN-FDSN-PDSR-PSD.
    Pentru ca asa este perceput PSD si asa este din citeva motive: Iliescu - fost activist, prim secretar PCR la Iasi si Timis; Cozminca, fost activist, cadru de nadejde al PCR, Hrebenciuc, alt politruc, Adrian Nastase, cadru de rezerva, ginere al lui Angelo Miculescu.
    Cum poate un tinar cu mintea deschisa sa faca acest pas? Ce anume il poate impinge in directia asta?

  • Ar ajuta reformarea? Radacina nu e putreda? (Marţi, 2 februarie 2010, 23:45)
    Silvia [anonim]

    1. Chiar credeti ca se poate construi un partid de stanga modern pe o radacina comunista, cu o coada de reputatie din mineriade? Cum ati putea sa convingeti electoratul ca v-ati debarasat de trecut cu d-ul Iliescu in frunte? Il respect foarte mult pe d-ui, am auzit ca a facut foarte multe lucruri bune pentru Romania pe extern, dar totusi, este un fost comunist de rang inalt si intotdeauna va dauna PSD (pe termen lung)

    2. Ar propune PSD in Parlament modernizarea sistemului de vot in vedere eliminarii fraudelor electorale? In conditiile votului actual, ati fi de acord cu eliminarea votului in alta localitate (pe teritoriul tarii)?
    ///(editat de HotNews.ro)

  • evident... intrebari! (Miercuri, 3 februarie 2010, 0:29)
    gimini [utilizator]

    Voi incepe cu o constatare personala. Comparativ cu PDL, cred ca din PSD lipsesc figuri reprezentative aflate in zona 30-39 de ani. Dumneavoastra si Diaconescu sunteti cam singurii. PDL ii au pe Boureanu, EBA, Ridzi, Andreea Vass, Elena Udrea, Iulian Urban.

    De aceea nu pot sa nu ma intreb: Cum se recruteaza oamenii in PSD? De ce nu reuseste PSD sa propuna o generatie noua de politicieni? Nu credeti ca daca PSD va continua in felul asta, la un moment dat va disparea ca partid? Este partidul anchilozat in niste mentalitati, doctrine si personaje depasite de vremurile noastre?

  • Test de bun simt. (Miercuri, 3 februarie 2010, 0:40)
    Vaidenoi [anonim]

    Intrebarea nr. 1
    Avand in vedere imbogatirea personala a politicienilor din conducerea PSD dela orase si sate, dece pretindeti ca sunteti partid de stanga si ca aparati drepturile celor multi cand de fapt ii saraciti prin redistribuirea averii nationale in favoarea politicienilor ?

    Intrebarea nr. 2
    Ce parere are tanarul politician Victor Ponta despre Ministerul Public al carui produs sunteti si rolul acestuia in degringolada morala si sociala in care se afla Romania ?

  • tinerii... (Miercuri, 3 februarie 2010, 2:46)
    dana [anonim]

    D-le Ponta sant o simpatizanta a dv nu neaparat a psd.Cand tinerii din psd si cei pana in 40 de ani or sa ajunga la sefia partidului? .Vrasnicii nu trebuie neaparat sa dispara dar psd ar convinge pe multi alegatori daca s-ar primeni la varf.

  • ce reformam ? (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:07)
    oilman [anonim]

    domnule Ponta:

    1. Ce e diferit - nu ma refer la vorbe goale numai - in reforma pe care o propui acum fata de alte propuneri de reforme in PSD si mai ales cum crezi ca poti macar vorbi de reforma cind un mare procent din conducerea actuala a PSD este nimic mai mult decit fosta nomenclatura bolshevika (chiar mai pronuntat decit in celelalte formatiuni politice in romania)
    2. Crezi ca Nastase si Iliescu pot face parte dintr-un PSD 'reformat' ? Daca da - poti sa ne explici ?

    Multumesc mult

  • Politica si familie (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:19)
    Monica [anonim]

    Cum reuseste sa se imparte Victor Ponta intre politica si familie? Ce viitor profesional vedeti in Irina - fiica Dvs.? Multumesc si mult succes in ceea ce va propuneti.

  • exprimare in public (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:31)
    Gheorghe Neagovici [anonim]

    Nu ar putea d-l Ponta să-și modifice stilul de dialog,evitând excesele(exprimare politicoasă) de inspiratie Adrian Nastase?

  • Sper să mi răspundeţi onest la trei întrebări: (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:57)
    PSD-erbedeul [utilizator]

    1. Câţi oameni tineri din PSD sunt alături de Dvs. pentru reforma partidului ?Dintre vechii membri PSD câţi vă susţin în demersul Dvs. ?
    2. Ce ati fi sperat de la d-l M. D. Geoană dacă ar fi câştigat alegerile referitor la reformarea statului ?
    /
    Vă mulţumesc.(editat de HotNews.ro)

  • schimbare (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:58)
    mada c [anonim]

    Care ar fi, in viziunea dvs., prima masura care ar trebui luata, imediat dupa congres, care sa corespunda dezideratului de reformare si schimbare in PSD?
    Cum credeti ca va arata PSD sub o noua conducere Nastase?

  • la familia (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:04)
    daphina [anonim]

    1. Dl.Ponta considerati a fi moral ca membrii aceleasi la familia sa fie deputati, senatori sau euro-parlamentari aici nefiind inclus Nasul Nastase?
    2.. Avand in vedere trecutul dvs in Parchet (ex.dosarul Elan Shwarzenberg) cum va vedeti ca model pentru tinerii ce vorr sa intre in viata publica?
    /
    Altfel, sa auzim de bine sau ptca sunteti reprezentant al gorjenilor Noroc bun(editat de HotNews.ro)

  • Proiect de reforma (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:10)
    Adriana [anonim]

    As vrea sa stiu daca din cele 22 propuneri din proiectul de reforma al partidului este cuprinsa si reforma morala al politicianului din psd pentru ca la cuvinte urate murdare vati situat pe primul loc si daca Geoana mai merita pozitia pe care o ocupa?

  • psd-ul (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:14)
    maria [anonim]

    Pina mai ieri eram in stare sa lupt pentru PSD ,dar m-ati dezamagit de ce nu face-ti ce spune-ti?asa de urit se vede faptul ca BOICOTATI de exemplu legea pensiilor.Dv stiti cum traieste un fost santierist cu 600 lei pensie pe luna? a lucrat sotul meu pe toate santierele in trecut acolo unde a fost nevoie nu au avut conditii cu se cer acum ,nu a avut drepturi decit obligatii si acum cum sa se descurce cu 600 lei?Partidul Social Democrat prin definitie era a celor multi si necajiti nu ai celor care au jumatate din Baragan ,Banat etc Ne-ati dezamagit ! adica certurile pentru putere arata tare rau de ce nu luati Dv cei mai tineri friiele ? daca Dv a-ti candida sigur a-ti cistiga va doresc succes! Mereu v-am simpatizat dar daca a-ti cistiga conducerea a-ti mai putea schimmba mare lucru? tare rau s-a distrus doctrina partidului prin coruptia din partid

  • Cand? (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:20)
    Andrei [anonim]

    Buna ziua
    Cand vom avea in sfarsit placerea de a nu mai vedea pe scena politica pe nea Nelu???
    Vom trai oare aceea zi?

  • 5 (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:23)
    victor [anonim]

    //

    4. suntem o tara de asistati social si este vina PSD; de ce nu reparati aceasta greseala ?
    5. PSD se identifica tot mai mult cu vanghelie; nu ma astept sa recunosti asta, dar nu crezi ca prezenta lui in partid va aduce deservicii ?(editat de HotNews.ro)

  • NEDUMERIRE! (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:27)
    GAVRILACHE [utilizator]

    Obligat de faptul ca, oriunde priveam si orice citeam, in campania pentru prezidentiale, dadeam cu ochii de dvs., v-am urmarit in numeroase interventii. Intrebari :
    - Daca dl.Geoana castiga, mai era nevoie de reforma (ca, atunci sau inainte, n-ati spus nici un cuvintel despre un asemenea proiect) in PSD?
    - Daca reforma din PSD reuseste, veti renunta la limbajul suburban (intr-un top al politicienilor romani care folosesc acest limbaj ocupati, fara discutie, unul din primele trei locuri!)?
    Si un sfat : atentie, se fac copiii mari si, intrand pe NET, pot citi, cu stupoare, despre cum gandeste tata!

  • Oportunism (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:28)
    Dan [anonim]

    Domnule Ponta ati facut parte din echipa lui M. Geoana la alegerile prezidentiale. Cum comentati actuala dv intoarcere de 180 de grade fata de Geoana?

  • Justitia sub monitorizare (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:23)
    Donkey Hot [anonim]

    Ce parere aveti despre functionarea sistemului de Justitie in Romania? Ma refer la durata incredibil de lunga a proceselor si la deciziile contradictorii ale diverselor instante, toate avand la baza "litera legii" scrise, in mare parte de dvs si colegii dvs PSD. Ma refer si la decizii ale justitiei romanesti contrare legislatiei europene, motiv pentru care statul pierde majoritatea proceselor de la Curtea pentru Drepturile Omului de la Strasbourg. A venit timpul sa asanati aceasta mlastina a legislatiei, de care, cel putin in parte, sunteti responsabil. Aveti vointa politica sa faceti acest lucru? Fiind vorba de bun simt si concepte fundamentale de justitie, aici nu prea ramane mult loc de discutii stanga-dreapta, deci nu vad nici un impediment ideologic in a rezolva aceasta problema in legislatura curenta, chiar daca sunteti in opozitie.

  • psd (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:52)
    Dragomir [anonim]

    Are PSD un proiect concret in afara de a ajunge la putere? Este PSD in pragul unui colaps iminent? Veti continua sub tutela unora ca Ion Iliescu sau Adrian Nastase? Va multumesc!

  • avocat (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:03)
    Lucian [anonim]

    Buna ziua,

    Cum explicati comportamentul pe care l-ati avut la judecarea recursului privind arestul preventiv privind pe Tender in 2006? Considerati ca a fost un comportament demn de un fost magistrat si mai ales de un formator INM (ma refer la dl Mateut)! Stiti la ce atitudine ma refer, stenogramele sedintei au fost facute publice.








Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2340 vizualizari

  • 2 intrebari am. (Marţi, 2 februarie 2010, 21:34)

    marinaru [anonim]

    1. Sunteti interesat de reformarea partidului PSD ?

    2. Cum vedeti sau cum aveti de cand sa participati la aceasta reformare ?

    Multumesc
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:42)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui marinaru

      1. Nu mai vreau sa vorbesc de reformare, vreau sa vorbesc de restructurare cu un scop foarte clar: sa castigam alegeri cu un proiect al nostru si sa guvernam cu un proiect al nostru.

      2. Pana acum am participat dand din gura sau mai putin anii in care am recreat TSD-ul si am incercat prin el sa imprim un sens reformator partidului in ansamblu. Am realizat ca era momentul totusi sa am proiect scris, l-am elaborat, l-am publicat, inclusiv la HotNews.ro si intentionez sa ma tin de el in urmatorii ani.
  • Discutii... la rece (Marţi, 2 februarie 2010, 22:31)

    Basescu [anonim]

    ///
    3 Va aliati cu PNL-ul si PC pentru a face opozitie mai puternica de stanga ?
    4. Aveti in vedere o alta suspendare a presedintelui Basescu ? ( dac va uniti cei 322 ?)(editat de HotNews.ro)
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:44)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Basescu

      Nu cred ca trebuie sa ne aliem cu PNL si PC, ci doar sa ne aparam impreuna atunci cand puterea reprezentata de PDL va ajunge inevitabil la abuzuri si incalcari de principii fundamentale. Orice partid care detine toata puterea (si noi in 2001 - 2004) are accese de autoritarism.

      Categoric cred ca ar fi o mare greseala, cel putin in acest moment, si nu cred ca presedintele Basescu, in al doilea mandat, va face ceva cu adevarat grav ca sa fie o suspendare intemeiata.
  • Trei intrebari... (Marţi, 2 februarie 2010, 22:43)

    Cristi [anonim]

    1. Ce reprezinta pentru dumnevoastra Che Guevara, supranumit si "ucigasul de copii"? Va pun aceasta intrebare avand in vedere ca, nu cu multa vreme in urma, alaturi de cei tineretul PSD (pe care-l conduceati la acea vreme) purtati cu totii, cu mandrie, tricouri avand imprimat pe ele chipul unui criminal notoriu...
    ////
    3. Au trecut aproape 5 ani de cand Mircea Geoana promitea acelasi lucru (reformare PSD) ca si dumneavoastra, insa n-a realizat absolut nimic in acest sens. De ce am acorda mai multa credibilitate intentiilor/declaratiilor dumneavoastra de a face reforma atata vreme cat politicienii, in marea lor majoritate, promit lucruri pe care nu le infaptuiesc niciodata?


    P.S. Redactiei Hotnews
    Sper ca aceste intrebari sa-i fie totusi puse domnului Ponta, de la care as dori sa primesc raspunsuri limpezi, directe, oneste. Nu raspunsuri de ... politician. Multumesc.(editat de HotNews.ro)
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:47)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cristi

      Stiu foarte bine ce a facut cu adevarat Che Guevara, personajul real si nu cel de legenda si, evident, ca stiu cate crime a comis. Am folosit simbolul Che Guevara (creat in Occident si foarte departat de omul adevarat Guevara) in batalia prin care tineretul vrea sa reformeze PSD-ul in ansamblu.

      N-am cum sa va dau alt raspuns decat de politician, cat timp sunt politician, dar cele 22 de puncte din proiectul meu le consider fundamentale si mai voi bate pentru ele pentru ca, altfel, ceea ce eu imi doresc sa fac in politica va esua. Am avut deja destule functii si politice si administrative si nu mai cred in proiectul de tipul "sa ocup o functie" si cred ca functia este doar un mijloc prin care pot sa ajungi la scopul final, si anume propriile idei.
  • a (Marţi, 2 februarie 2010, 22:50)

    opiu99ro [utilizator]

    De ce ar aduce PSDul schimbarea ?

    Cum sa aduca PSDul schimbarea daca sunt atatea scandaluri ce il implica ?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:49)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui opiu99ro

      Schimbarea o aduc toti cei care vor sa participe in viitor la actul de putere. Nu e nimeni depozitarul schimbarii. Si cred ca e foarte bine pentru toti ca, de fiecare data, un partid aflat la putere sa aiba un contracandidat puternic care sa vrea sa-l schimbe. Strict intern, PSD-ul daca nu se schimba, nu va fi un concurent serios pentru PDL.

      Scandalurile tin pana la urma de fiecare partid politic, problema este cum le gestionezi si, mai ales, ce schimbi in propriul sistem ca invatatura dupa fiecare scandal. Un partid politic fara nici un scandal, ca si un sistem politic fara nici un scandal, mi-ar crea o mare suspiciune.
  • femeile, 40% din conducerea partidului (Marţi, 2 februarie 2010, 23:08)

    mds [anonim]

    Ce parere aveti fata de propunerea colegei dvs. Rovana Plumb ca femeile sa reprezinte prin statut 40% din structurile de conducere si delegatiile PSD?

    Credeti ca ar fi benefica stabilirea unor cote de reprezentare a femeilor sau se pot gasi alte cai pentru a depasi prejudecatile sexiste la adresa lidersheapului feminin in politica?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:51)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui mds

      am fost mult timp partizanul cotelor pentru femei si tineri in conducerea partidelor. Nu mai sunt la fel de convins acum, pentru ca trebuie sa ai si tineri si femei cu adevarat de valoare pe care sa-i promovezi si pe alte criterii decat ca sunt tineri sau sunt femei. Cred ca Angela Merkel sau Segolene Royal nu au fost promovate in propriile partide pe cote.

      Fac parte din generatia care nu mai are nici un fel de prejudecata sexista si cred ca o femeie in politica poate fi tot atat de buna sau tot atat de rea ca un barbat.
  • Care e logica? (Marţi, 2 februarie 2010, 23:28)

    stefan [anonim]

    Aveati 17 ani la Revolutie. Ati trait Revolutia in Bucuresti, apoi Piata Universitatii si mineriada din iunie, ca si mineriadele din ianuarie-februarie, ca si cea din 1991.
    Aveti o facultate terminata. Si inca dreptul, deci puteati citi si vede deficientele Constitutiei Iorgovan-Iliesciste.
    In ciuda acestor lucruri enumerate mai sus v-ati apropiat de PCR-FSN-FDSN-PDSR-PSD.
    Pentru ca asa este perceput PSD si asa este din citeva motive: Iliescu - fost activist, prim secretar PCR la Iasi si Timis; Cozminca, fost activist, cadru de nadejde al PCR, Hrebenciuc, alt politruc, Adrian Nastase, cadru de rezerva, ginere al lui Angelo Miculescu.
    Cum poate un tinar cu mintea deschisa sa faca acest pas? Ce anume il poate impinge in directia asta?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:54)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui stefan

      E un punct de vedere pe care l-as defini extremist, daca nu va suparati. Sa crezi ca tot raul este intr-un singur loc si tot binele in altul, din pacate nu este adevarat in practica. Si pot sa dau zeci de exemple de pesedisti cu care chiar si dvs v-ati mandri, sau de fosti comunisti in alte forte politice. Cred ca fiecare partid isi are partile bune si rele, iar pentru cei din generatia mea sau chiar mai tineri, care vor sa fie intr-un partid de stanga, exista obligatia condamnarii a ceea ce a fost rau in comunism si chiar in anii de dupa dar nu o rusine pentru ceea ce noi nu am facut.
  • Ar ajuta reformarea? Radacina nu e putreda? (Marţi, 2 februarie 2010, 23:45)

    Silvia [anonim]

    1. Chiar credeti ca se poate construi un partid de stanga modern pe o radacina comunista, cu o coada de reputatie din mineriade? Cum ati putea sa convingeti electoratul ca v-ati debarasat de trecut cu d-ul Iliescu in frunte? Il respect foarte mult pe d-ui, am auzit ca a facut foarte multe lucruri bune pentru Romania pe extern, dar totusi, este un fost comunist de rang inalt si intotdeauna va dauna PSD (pe termen lung)

    2. Ar propune PSD in Parlament modernizarea sistemului de vot in vedere eliminarii fraudelor electorale? In conditiile votului actual, ati fi de acord cu eliminarea votului in alta localitate (pe teritoriul tarii)?
    ///(editat de HotNews.ro)
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:57)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Silvia

      1. Sunt unul din putinii lideri PSD care se mandreste cu faptul ca fost in Piata Universitatii in 1990 si care a avut curajul sa discute cu dl Iliescu de acel moment. Am constatat ca nu i-am putut eu modifica opinia, dar nici dansul mie. Si cred sincer ca, daca ramanem cantonati in ce s-a intamplat acum 20 de ani, inseamna ca nu vom putea face nicidodata nimic pentru viitor. Cred in modelul Mandela, care spune ca tot ceea ce ai acceptat din trecut, nu trebuie sa te mai apese in viitor. Si el stia mai bine decat noi ce inseamna asta.

      2. Nu numai ca l-as propune, dar as fi foarte fericit daca mi-ati da idei cum putem in realitate sa oprim frauda si, mai ales, cumpararea de voturi. Din pacate, eliminarea votului in alta localitate nu este in practia o solutie suficienta.
  • evident... intrebari! (Miercuri, 3 februarie 2010, 0:29)

    gimini [utilizator]

    Voi incepe cu o constatare personala. Comparativ cu PDL, cred ca din PSD lipsesc figuri reprezentative aflate in zona 30-39 de ani. Dumneavoastra si Diaconescu sunteti cam singurii. PDL ii au pe Boureanu, EBA, Ridzi, Andreea Vass, Elena Udrea, Iulian Urban.

    De aceea nu pot sa nu ma intreb: Cum se recruteaza oamenii in PSD? De ce nu reuseste PSD sa propuna o generatie noua de politicieni? Nu credeti ca daca PSD va continua in felul asta, la un moment dat va disparea ca partid? Este partidul anchilozat in niste mentalitati, doctrine si personaje depasite de vremurile noastre?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:00)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui gimini

      Vreau sa va spun ca sunt oameni tineri in PSD. Cu unii ma mandresc si nu-i cunoasteti, pe altii ii cunoasteti si mi-e mie rusine de ei. Imi pare rau ca dl Diaconescu nu se incadreaza la varsta prevazuta de dvs. Important e ca inca e vazut ca un om tanar. Si asta e meritul lui. Categoric PSD-ul inca nu a trecut printr-o schimbare de generatii asa cum dl Basescu a facut in PD. Problema unei noi generatii nu este doar sa fie promovata, ci sa si confirme, ceea ce nu pot spune, fara suparare, despre unii tineri din PDL.
  • Test de bun simt. (Miercuri, 3 februarie 2010, 0:40)

    Vaidenoi [anonim]

    Intrebarea nr. 1
    Avand in vedere imbogatirea personala a politicienilor din conducerea PSD dela orase si sate, dece pretindeti ca sunteti partid de stanga si ca aparati drepturile celor multi cand de fapt ii saraciti prin redistribuirea averii nationale in favoarea politicienilor ?

    Intrebarea nr. 2
    Ce parere are tanarul politician Victor Ponta despre Ministerul Public al carui produs sunteti si rolul acestuia in degringolada morala si sociala in care se afla Romania ?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:05)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Vaidenoi

      Eu nu cred ca politica de stanga trebuie sa fie facuta numai de oameni saraci si cinstiti ca dl Iliescu, ci de oameni cinstiti si capabili, inclusiv sa aiba o bunastare materiala obtinuta pe cai legale. Nu sunt nici atat de demagog incat sa va dau dreptate ca toata bogatia tarii se duce doar la politicieni. Pana nu acceptam ca suntem toti vinovati de stricarea si irosirea muncii noastre, nu o sa gasim niciodata o solutie reala, ci doar o sa schimbam un politician cu un alt politician.

      Sunt foarte sentimental cand vorbesc despre Ministerul Public pentru ca este locul in care, intr-adevar, m-am format si pe care il cunosc cu bune si cu rele. Este doar o parte dintr-un sistem mare al justitiei, care functioneaza foarte prost in Romania. Mi-am spus mereu parerile si proiectele pentru reformarea acestui sistem si m-as bucura sa se intample acest lucru chiar si fara mine in functia de ministru al justitiei.
  • tinerii... (Miercuri, 3 februarie 2010, 2:46)

    dana [anonim]

    D-le Ponta sant o simpatizanta a dv nu neaparat a psd.Cand tinerii din psd si cei pana in 40 de ani or sa ajunga la sefia partidului? .Vrasnicii nu trebuie neaparat sa dispara dar psd ar convinge pe multi alegatori daca s-ar primeni la varf.
    • raspunde (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:06)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui dana

      Multumesc de simpatie si zau ca am facut tot ce am putut ca generatia noua sa conduca PSD-ul. Faptul ca nu am reusit inca nu ma face sa renunt, dar nici nu uit ca mai am doar trei ani si ajung si eu la 40.
  • ce reformam ? (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:07)

    oilman [anonim]

    domnule Ponta:

    1. Ce e diferit - nu ma refer la vorbe goale numai - in reforma pe care o propui acum fata de alte propuneri de reforme in PSD si mai ales cum crezi ca poti macar vorbi de reforma cind un mare procent din conducerea actuala a PSD este nimic mai mult decit fosta nomenclatura bolshevika (chiar mai pronuntat decit in celelalte formatiuni politice in romania)
    2. Crezi ca Nastase si Iliescu pot face parte dintr-un PSD 'reformat' ? Daca da - poti sa ne explici ?

    Multumesc mult
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:09)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui oilman

      1. Diferit e, sau imi doresc eu sa fie, faptul ca am 22 de masuri extrem de concrete, care pot fi acceptate sau combatute, dar nu acuzate de lipsa de pragmatism. Povestea cu nomenclatura bolsevica, chiar daca nu reusesc sa o combat in anumite situatii, imi fac datoria sa spun ca este doar o poveste propagandistica, ciudat de similara cu povestile din anii 50, despre clica burghezo-mosiereasca.

      2. Nu, nu cred ca Nastase si Iliescu vor face parte din conducerea unui viitor PSD, dar cred ca ar fi imoral sa ne construim intotdeauna viitorul pe cadavrele celor dinaintea noastra, in timp ce ar fi mult mai normal sa-i respectam si atat.
  • Politica si familie (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:19)

    Monica [anonim]

    Cum reuseste sa se imparte Victor Ponta intre politica si familie? Ce viitor profesional vedeti in Irina - fiica Dvs.? Multumesc si mult succes in ceea ce va propuneti.
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:11)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Monica

      Multumesc de intrebare, foarte simplu: de fiecare data cand se afla in concurenta, renunt la politica pentru viata de familie. Viitorul fiicei mele, daca seamana cu mine si cu Daciana, in mod sigur si-l va stabili chiar ea, fara sa ne asculte pe noi.
  • exprimare in public (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:31)

    Gheorghe Neagovici [anonim]

    Nu ar putea d-l Ponta să-și modifice stilul de dialog,evitând excesele(exprimare politicoasă) de inspiratie Adrian Nastase?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:12)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Gheorghe Neagovici

      Fac eforturi sa pastrez linia de mijloc intre un discurs elevat si unul totusi pragmatic. Nu scap intotdeauna de deformatiile omului care preda la facultate sau pledeaza in instanta.
  • Sper să mi răspundeţi onest la trei întrebări: (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:57)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    1. Câţi oameni tineri din PSD sunt alături de Dvs. pentru reforma partidului ?Dintre vechii membri PSD câţi vă susţin în demersul Dvs. ?
    2. Ce ati fi sperat de la d-l M. D. Geoană dacă ar fi câştigat alegerile referitor la reformarea statului ?
    /
    Vă mulţumesc.(editat de HotNews.ro)
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:13)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      1. Onest, nu stiu cat dintre tineri sau din vechii membri sustin proiectul meu. O sa vad asta la momentul luarii unor decizii sau chiar a votului. Important e, pentru mine, sa ma bat in continuare sa-i conving pe cat mai multi.

      2. Direct si personal, speram sa ma sprijine cu orice pret politic in reformarea fundamentala a sistemului justitiei.
  • schimbare (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:58)

    mada c [anonim]

    Care ar fi, in viziunea dvs., prima masura care ar trebui luata, imediat dupa congres, care sa corespunda dezideratului de reformare si schimbare in PSD?
    Cum credeti ca va arata PSD sub o noua conducere Nastase?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:15)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui mada c

      Nu pot sa fac o ierarhie de tipul prima masura. M-as bate pentru toate cele 22 de puncte din proiectul meu si as incerca sa le pun in practica cat de repede as putea.

      Nu stiu cum va arata PSD sub o noua conducere Nastase, daca va fi ales la Congres vom vedea cu totii. Dar, nici nu cred in povestile cu Nastase-dictatorul care vine sa se razbune. Astea sunt doar anti-campaniile interne.
  • la familia (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:04)

    daphina [anonim]

    1. Dl.Ponta considerati a fi moral ca membrii aceleasi la familia sa fie deputati, senatori sau euro-parlamentari aici nefiind inclus Nasul Nastase?
    2.. Avand in vedere trecutul dvs in Parchet (ex.dosarul Elan Shwarzenberg) cum va vedeti ca model pentru tinerii ce vorr sa intre in viata publica?
    /
    Altfel, sa auzim de bine sau ptca sunteti reprezentant al gorjenilor Noroc bun(editat de HotNews.ro)
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:19)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui daphina

      1. Spre dezamagirea generala, domnul Nastase nu mi-e nas, asa cum am citit uneori in presa. In al doilea rand, nici eu nu l-am adus pe Ilie Sarbu in politica, nici el pe mine si nu cred ca am dreptul sa-i cer eu sa plece de acolo. Daciana este in comisia de mediu a Parlamentului European si, daca ma iau dupa ONG-uri, face o treaba buna acolo. Nu cred ca va mai candida pentru un nou mandat, oricum, Irina fiind acum prioritatea ei absoluta.

      2. In Parchet am fost cel mai tanar procuror la Sectia de Combatere a Crimei Organizate, am fost bursier al statului american si cel italian si sunt unul din foarte putinii straini care au fost primiti la stagiu la Directia Nationala Anti-Mafia din Italia. Nu cred ca e un exemplu atat de rau cum spuneti.
  • Proiect de reforma (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:10)

    Adriana [anonim]

    As vrea sa stiu daca din cele 22 propuneri din proiectul de reforma al partidului este cuprinsa si reforma morala al politicianului din psd pentru ca la cuvinte urate murdare vati situat pe primul loc si daca Geoana mai merita pozitia pe care o ocupa?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:20)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Adriana

      In pare rau pentru toate excesele de limbaj din campanie, am doar scuza tensiunii din acele momente. Reforma morala o face religia, societatea si fiecare in parte, nu un partid politic.
  • psd-ul (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:14)

    maria [anonim]

    Pina mai ieri eram in stare sa lupt pentru PSD ,dar m-ati dezamagit de ce nu face-ti ce spune-ti?asa de urit se vede faptul ca BOICOTATI de exemplu legea pensiilor.Dv stiti cum traieste un fost santierist cu 600 lei pensie pe luna? a lucrat sotul meu pe toate santierele in trecut acolo unde a fost nevoie nu au avut conditii cu se cer acum ,nu a avut drepturi decit obligatii si acum cum sa se descurce cu 600 lei?Partidul Social Democrat prin definitie era a celor multi si necajiti nu ai celor care au jumatate din Baragan ,Banat etc Ne-ati dezamagit ! adica certurile pentru putere arata tare rau de ce nu luati Dv cei mai tineri friiele ? daca Dv a-ti candida sigur a-ti cistiga va doresc succes! Mereu v-am simpatizat dar daca a-ti cistiga conducerea a-ti mai putea schimmba mare lucru? tare rau s-a distrus doctrina partidului prin coruptia din partid
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:22)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui maria

      Cred ca-i o confuzie. Nu am boicotat si nu boicotam legea pensiilor, ci tocmai n-am votat bugetul pentru ca nu s-au prevazut cresteri ale pensiilor de tipul sotului dvs. Cred ca e vina noastra ca nu am reusit sa spunem exact ce facem.
  • Cand? (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:20)

    Andrei [anonim]

    Buna ziua
    Cand vom avea in sfarsit placerea de a nu mai vedea pe scena politica pe nea Nelu???
    Vom trai oare aceea zi?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:23)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andrei

      Din pacate, pe scena politica toti avem oameni pe care am vrea sa nu-i mai vedem. Dar nu noi decidem chestia asta. Si nu cred ca va veni ziua in care toti cei care nu-mi plac mie, sau nu va plac dvs. trebuie neaparat sa nu mai fie in politica. Ar insemna sa ne intoarcem la singurul politician tip Ceausescu, si nu cred ca va doriti asta.
  • 5 (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:23)

    victor [anonim]

    //

    4. suntem o tara de asistati social si este vina PSD; de ce nu reparati aceasta greseala ?
    5. PSD se identifica tot mai mult cu vanghelie; nu ma astept sa recunosti asta, dar nu crezi ca prezenta lui in partid va aduce deservicii ?(editat de HotNews.ro)
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:25)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui victor

      Daca dvs credti ca pentru relele din tara, doar PSD-ul este vina, atunci puteti fi optimist. Iata, nu mai conduce PSD-ul de vreo cinci ani si toate lucrurile merg spre bine. Din pacate, nu cred ca-i asa.

      O sa va stric asteptarea si o sa recunosc ca, din pacate, si pentru PSD si pentru Marian Vanghelie insusi, in opinia publica aceasta asociere este din ce in ce mai prezenta. Am spus de multe ori ca am foarte putine lucruri in comun cu el, dar ca nu sunt eu judecatorul suprem care sa decida cine sta si cine pleaca dintr-un partid.
  • NEDUMERIRE! (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:27)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Obligat de faptul ca, oriunde priveam si orice citeam, in campania pentru prezidentiale, dadeam cu ochii de dvs., v-am urmarit in numeroase interventii. Intrebari :
    - Daca dl.Geoana castiga, mai era nevoie de reforma (ca, atunci sau inainte, n-ati spus nici un cuvintel despre un asemenea proiect) in PSD?
    - Daca reforma din PSD reuseste, veti renunta la limbajul suburban (intr-un top al politicienilor romani care folosesc acest limbaj ocupati, fara discutie, unul din primele trei locuri!)?
    Si un sfat : atentie, se fac copiii mari si, intrand pe NET, pot citi, cu stupoare, despre cum gandeste tata!
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:28)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      Regret faptul ca m-ati vazut de atatea ori la TV, era suficient sa schimbati canalul.

      - Da, era nevoie de reforma PSD-ului, dar atunci era campanie pentru presedinte si lucrurile trebuie facute pe rand.
      - Daca imi dati doua-trei exemple din ce intelegeti dvs prin limbajul meu suburban, voi face tot ce pot sa evit acei termeni in viitor.
  • Oportunism (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:28)

    Dan [anonim]

    Domnule Ponta ati facut parte din echipa lui M. Geoana la alegerile prezidentiale. Cum comentati actuala dv intoarcere de 180 de grade fata de Geoana?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:29)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan

      Toti am facut parte din echipa PSD si a candidatului PSD, si cred ca am facut bine. Nu m-am intors nici cu 180, nici macar cu 360 de grade, ci doar mi-am exprimat opiniile despre viitorul PSD si tocmai faptul ca am luptat in acea campanie imi da acest drept.
  • Buna ziua, am o intrebare legata de (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:32)

    elena [anonim]

    rolul pe care il are Marian Oprisan in PSD, in prezent. Pe 6 decembrie seara ne-a dat de inteles, celor care vedeam evenimentele la tv, ca il sustine pe dl Geoana. A stat in prima linie, s-au pupat, s-au imbratisat. In saptamana urmatoare a fost primul care l-a atacat pe presedintele PSD. Intrebarea este din ce motive o persoana ca dl Oprisan, care dupa parerea mea dauneaza mult imaginii partidului, este luata in considerare atunci cand se iau decizii importante?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:32)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui elena

      Nu stiu foarte mult despre ce face Marian Oprisan, dar faptul ca i-a adus atat de multe voturi lui Mircea Geoana si PSD-ului, ii da dreptul sa-l critice pe dl Geoana si sa-si spuna opinia indiferent daca are dreptate sau nu.
  • Intrebari, (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:32)

    Catalin [anonim]

    Stimate domnule Ponta,

    1.Organizatia Bucuresti este condusa de primarul sectorului 5 care in acest fel este perceput ca imagine-simbol a partidului intr-un oras cu o puternica componenta universitara. Va rog sa imi spuneti cum as putea eu, dar si colegi ai mei din mediul universitar, sa ne regasim in acest personaj care in ciuda unei anume evolutii in timp este considerat cel putin superficial (daca dorim sa fim decenti in exprimare)?
    2. Cand un tanar capabil dar fara resurse materiale sau "spate" va reusi sa faca o cariera in PSD? (va rog frumos sa nu incepeti cu "dar se poate si acum si avem exemple"... stim bine ca acest lucru este practic o utopie in partidele romanesti daca nu esti fiul cuiva, nu esti sprijinit de cineva cu multi bani sau nu faci jocul cuiva care practic iti e ca stapan)

    Multumesc
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:33)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Catalin

      1. Pur si simplu nu puteti. Important este daca va regasiti in alt politician sau daca pur si simplu toti sunt foarte rai, abia atunci avem o problema cu adevarat.

      2. Intrebarea dvs contine si raspunsul si cred ca orice v-as raspunde nu-si mai are sensul.
  • Social democratie !!!??? (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:33)

    Mihai de Bujor [anonim]

    1.In constiinta mea" social democratia" a "nascut"" bolsevismul(vezi partidul social democrat rus in 1917) , comunismul in Romania,Ungaria,etc in 1919,1921 etc.si chiar nationalismul socialist din Germania."Stangismul" din ideile social democrate inseamna stanga din politica de astazi a partidului dvs ?Avem nevoie oare de o asemenea stanga?Unele din atitudinele (uneori radicale) ale unor membri marcanti ai PDSR ,chiar si ale dvs,domnule Ponta,ma fac sa cred ca ori nu stiu eu ce este social democratia ori vrajba iernii noastre(crivatul din est) nu se va transforma in primavara ?
  • intrebari (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:34)

    mihaela ciorbaru [anonim]

    Sunt redactor la cotidinului ZIUA de Constanta si urmaresc cu interes reformarea principalelor partide politice, la nivel local si centraal. In consecinta as dori sa aflu opiniile dumneavoastra cu privire la citeva aspecte:
    1) Anuntul lui Radu Mazare privind o posibila candidatura a sa la sefia PSD poate fi luata in serios de social-democrati? Credeti ca ar fi sustinul pentru ocuparea acestei functii? Reprezentanti ai PSD Constanta - Radu Mazare, Nicusor Constantinescu - ar trebui sa se regaseasca in viitoarea echipa de conducere a partidului? De ce?
    3) Cand PSD a intrat la guvernare alaturi de PD-L, liderii PSD Constanta au fost, permanent, la Bucuresti pentru a obtine diverse functii si au primit, in premiera pentru echipa constanteana, destule posturi importante. Ulterior, cat interes si implicare a manifestat echipa Mazare in activitatea si soarta partidului?(editat de HotNews.ro)
  • noul.... (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:35)

    Flo [anonim]

    Buna ziua

    Un partid cu o conducere tanara , suflu nou, fara comunisti in spate....pe cand la PSD?
  • la fel (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:43)

    Mihai de Bujor(2) [anonim]

    2. Ideia unui partid care sa aiba si" stanga" si"dreapta",ambele bine strunite intr-un bun simt european,nu credeti ca ar fi mai potrivita pentru Romania de astazi?.Cu alte cuvinte nu ar fi mai "linistitor" sa avem doua partide cu stanga si dreapta in ele,iar deosebirile sa fie doar de accent de etapa (istorica, economica etc.)??
  • INSOMAR (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:24)

    curios [anonim]

    la 7 dec comunica cifrele celor ce au votat majoritar pentru Geoana (presupun ca si pentru PSD): cei din zone rurale sarace (fara ARdeal), cei peste 50 de ani (avem 5 mil. pensionari), cei sub 10 clase educatie. Avand in vedere ca aceste categorii se restrang numeric (lent, dar real) cum vreti sa largiti baza electorala a partidului?
  • marxismul si PSD (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:32)

    meticulos [anonim]

    1. Presupunand ca exista 2000 de bogati in Romania (si mai ramane de spus clar ca cel ce are casa si masina nu este bogat) ce sens au documentele programatice ale PSD care insista pe antinomul bogat-sarac, favorizand astfel initiative "haiducesti", bune numai la TV? 2. Intre 5 milioane de salariati si 600 000 de IMM cati pot fi numiti "clasa muncitoare" ? Aceleasi documente ale PSD fac referire la clasa muncitoare si la proletariat 3. Intr- economie moderna, joburile sunt create in zona de servicii. Ce sens are in aceleasi documente sa batem moneda pe re-industrializare, mai ales pe bani publici?
  • Intrebare pentru Dl. Ponta (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:41)

    Maria [anonim]

    Domnule Ponta,
    Referitor la participarea tuturor membrilor PSD la alegerea presedintelui, as avea de facut aceeasi remarca pe care a facut-o si Dl. Mitrea. Este practic imposibil. Inteleg aerul de implicare pe care l-ar da fiecarui membru instrumentul deciziei directe, insa fizic este imposibil. Ce alta formula v-ar multumi?

    Si un P.S. De ce nu il vedeti potrivit pe Dl. Mitrea ca Presedinte al partidului?

    Multumesc,
    Maria
  • intrebari (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:45)

    Beta [anonim]

    Nu sunt un simpatizant al PSD, insa as aprecia (si cred ca sunt multe persoane in asentimentul meu) acest partid, daca ar fi condus de dumneavoastra. Asadar, de ce nu candidati la conducerea partidului? (S-ar demonstra in acelasi timp ca TSD chiar sunt luati in seama in cadrul partidului).
    Multumesc!
  • Mult succes d-le Ponta!!! (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:03)

    Vasilica [anonim]

    Sincer mi-as dori sa reformati si partidul , dar si clasa politica, care lasa de dorit!!!!!!!!
    Cum ati putea sa eliminati incompetenta si coruptia din partide dar si din functiile publice.
    De ce nu promovati un proiect de Lege, prin care sa nu mai aiba acces la functii in institutiile descentralizate si omapniile de stat (CFR, etc) unde promovarile se fac pe criteri politice incepand cu functiile de sef de birou pna la functia de Director, unde sunt promovati incompetenti, novalorile toae piptele care nustiu sa completeze unn CV.
    Sincre sunteti cel mai bun politician din tanara generatie si ar fi foarte important pentru dumneavoastra sa eleiminati coruptia si incompetenta din aceasta societate blestemata, si sa faceti ceva ca la varf sa numai ajunga toate ciurucurile, jigodiile, care a dus tara de rapa.
    Va stimez,
    Cu mult respect
  • legi (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:44)

    georgescu [anonim]

    1. va mai pastrati opinia conform careia legile nu trebuie sa fie "ingineresti" ci ar trebui sa fie cu "adevarat politice"?
    avand in vedere ca multe legi sunt interpretative, si nu sunt clare, la obiect...
    2. care e parerea dv, ca pt criza actuala ar trebui promovati in guvern, comisii parlamentare, etc, oameni tehnici sau oameni politici?
  • sinceritate (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:51)

    nadia [anonim]

    Domnule Ponta,
    Vreau sa cunosc atitudinea dv. fata de rezultatul referendumului din decembrie 2009. Sustineti o modificare urgenta si punctuala a constitutiei pentru parlamentul unicameral si de asemenea modificarea legii privind numarul de parlamentari? SAU... O modificare a constitutiei care sa prinda la pachet si aceste modificari pe langa altele si care sa dureze 1,2,3 ani de ce nu mai mult sau niciodata? ///(editat de HotNews.ro)
  • . (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:03)

    radukku [utilizator]

    1. De ce sunteti acuzat de catre o parte din membrii PSD ca dvs sariti intotdeauna in barca cea mai solida si care nu se poate scufunda?

    2. De ce PSD-ul n-a inteles ca "vechea garda" trage intreg partidul in jos? Si de ce nu se face nimic pentru reforma, adica: reorganizare, eliminarea oamenilor dubiosi din conducere si promovarea de oameni cat de cat necompromisi politic?
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:42)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui radukku

      Pentru ca nu pot fi acuzat de altceva si atunci apar aceste dezinformari. Va reamintesc ca in 2005 am pierdut la vot functia de secretar general si in 2006 cea de vicepresedinte la Camera Deputatilor. Nu mi se pare ca sunt mereu in barca castigatoare, ca dl Hrebenciuc.
  • Un nou inceput (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:07)

    gepeto [anonim]

    PSD ca de altfel toate partidele au o istorie recenta controversata. Mult trambitata reformare se doreste a fi facuta tot de aceleasi persoane care au condus la semnele de intrebare asupra partidului.
    Intrebare: Nu credeti ca ar fi mult mai simplu infiintarea de catre politicienii tineri a unui nou partid social democrat autentic in afara PSD ?
    Este mai dificil sa construiesti ceva nou, dar este mai eficace decat sa te chinui sa indrepti ceva stramb, care tot defect va ramane.
  • Justitia sub monitorizare (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:23)

    Donkey Hot [anonim]

    Ce parere aveti despre functionarea sistemului de Justitie in Romania? Ma refer la durata incredibil de lunga a proceselor si la deciziile contradictorii ale diverselor instante, toate avand la baza "litera legii" scrise, in mare parte de dvs si colegii dvs PSD. Ma refer si la decizii ale justitiei romanesti contrare legislatiei europene, motiv pentru care statul pierde majoritatea proceselor de la Curtea pentru Drepturile Omului de la Strasbourg. A venit timpul sa asanati aceasta mlastina a legislatiei, de care, cel putin in parte, sunteti responsabil. Aveti vointa politica sa faceti acest lucru? Fiind vorba de bun simt si concepte fundamentale de justitie, aici nu prea ramane mult loc de discutii stanga-dreapta, deci nu vad nici un impediment ideologic in a rezolva aceasta problema in legislatura curenta, chiar daca sunteti in opozitie.
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:40)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Donkey Hot

      Sunt foarte nemultumit de sistemul justitiei. Voi face ce tine de mine, adica munca la Codurile de Procedura, restul trebuie sa vina de la Guvern, CSM si ceilalti.
  • despre campania electorala (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:22)

    daniel [anonim]

    Sunt unul dintre cei profund dezgustati de modul incalificabil (nu ma intereseaza "calificabilul" din zona politicului, ci in primul rand cel din zona bunului simt) in care in special PSD a decis sa duca campania electorala precedenta. Cum sunteti unul dintre participantii activi la aceasta iar eu o persoana care nu uita convenabil astfel de lucruri, as dori sa cunosc un punct de vedere al dvs. in legatura cu ea.
  • de ce nu incercati.. (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:24)

    Bogdan [anonim]

    Buna ziua,

    Am aceeasi varsta cu Dvs. Sunteti printre putinii (daca nu singurul) pe care-i apreciez din partidul Dvs. Si in alte partide e aceeasi situatie, de lipsa de credibilitate si imagine a liderilor. Intrebarea mea este de ce nu incercati sa convingeti persoanele cu o buna imagine (precum Dvs.), tinere, atat din PSD cat si din alte partide, si sa creati un nou partid care, cred eu, ar avea mult mai multa credibilitate decat oricare dintre partidele din care faceti parte acum.
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:39)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Bogdan

      Ne-am gandit de multe ori la un proiect care cel prezentat de dvs si credem toti cei tineri ca trebuie sa ne batem si sa ne reformam propriile partide.
  • psd (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:52)

    Dragomir [anonim]

    Are PSD un proiect concret in afara de a ajunge la putere? Este PSD in pragul unui colaps iminent? Veti continua sub tutela unora ca Ion Iliescu sau Adrian Nastase? Va multumesc!
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:38)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dragomir

      Nu PSD, ci liderii trebui sa propuna proiecte. Eu am facut deja acest lucru.
  • comisia de integritate + reforma la varf (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:52)

    catalin h [utilizator]

    1. De ce exista atata opozitie in PSD impotriva existentei unei comisii functionale de integritate? Cum credeti ca ar putea fi infranta aceasta opozitie? Dumneavoastra aveti de gand sa candidati pentru un loc in aceasta comisie? Cine credeti ca ar mai putea face parte dintr-o asemenea comisie (nume concrete!)?

    2. Credeti ca si domnul Geoana ca se poate reforma PSD fara nume noi la varf? Cata influenta credeti ca ar trebui sa aiba intr-un PSD "reformat" fiecare din urmatoarele persoane: Ion Iliescu, Adrian Nastase, Victor Hrebenciuc, Marian Vanghelie, Marian Oprisan, Dan Voiculescu?
  • De ce? (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:57)

    Vasile Georgescu [anonim]

    Nu inteleg cum un om care era si este o promisiune ca dumneavoastra si-a insusit atat de repede si de temeinic naravurile celor vechi si in plus incearca sa ne convinga pe noi contribuabilii ca ceea ce fac ei e bine si in plus puneti orgoliile ambitiile si interesele personale mai presus de interesele nationale.
  • avocat (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:03)

    Lucian [anonim]

    Buna ziua,

    Cum explicati comportamentul pe care l-ati avut la judecarea recursului privind arestul preventiv privind pe Tender in 2006? Considerati ca a fost un comportament demn de un fost magistrat si mai ales de un formator INM (ma refer la dl Mateut)! Stiti la ce atitudine ma refer, stenogramele sedintei au fost facute publice.
    • raspuns (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:37)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Lucian

      Cred ca si dl Mateut si eu insumi ne-am facut datoria in acel caz, gandindu-ne ca un abuz impotriva unui om care a incalcat legea (dl Tender) este la fel de grav ca orice abuz in general. Si vreau sa va mai spun ca ne-am gandit amandoi ca un sistem abuziv poate sa va loveasca oricand si pe dvs si pe un om vinovat fara a face distinctie.
  • intrebare pt. dl. Ponta (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:09)

    horia [anonim]

    buna ziua!
    am si eu o intrebare pt. dl. Ponta:
    - nu va e teama ca eventuala inlocuire a dl. Geoana cu dl. Nastase la sefia PSD sa fie perceputa ca un pas inainte si doi inapoi pentru imaginea partidului si pentru reformarea lui, asta in contextul in care dl. Nastase are o imagine negativa pentru majoritatea romanilor?
  • Sansele PSD-ului (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:15)

    Mihai R [anonim]

    Buna ziua D-le Ponta,
    Considerati ca un PSD reformat cu adevarat moral si politic, cu toata vechea conducere compromisa iremediabil trimisa acasa, va putea redeveni un partid mare si capabil sa ajunga la guvernare, ori este condamnat de istorie sa se restranga si eventual sa dispara in forma sa actuala ?
  • Cristi Marinescu (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:06)

    Vasile [anonim]

    Mai este sibianul Cristian Marinescu membru al PSD? Conducerea PSD Sibiu sustine ca nu ar mai fi membru al PSD.
  • 1.Ati inlocuit cuvantul LEGE cu REGULI in proiectu (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:14)

    Andra [anonim]

    dvs. "Romania curata".

    Ce poate sa inteleaga un om obisnuit din asta ?
    "Regulile" sunt o notiune arbitrara si ne-controlabila.

    De ce va e frica de LEGI ?

    2. Aud mereu la PSD si PNL ideea ca DNA si ANI actioneaza "POLITIC", contrazicand rapoartele Comisiei Europene care au considerat aceste institutii independente politic in 3 regimuri poliitce diferite (PDL-PNL, PSD-PNL, PSD-PDL), in ultimii 5 ani.


    Cat timp faceti aceasta contestare doar in interiorul tarii, fara sa aduceti niciodata dovezi verificate si incontestabile, aceasta contestare se poate foarte bine considera un ATAC POLITIC (si mediatic) la adresa functionarii institutiilor fundamentale ale statului.

    De ce nu contestati actiunile DNA si ANI la Bruxelles, daca sunteti asa siguri de acuzatiile aduse ?
  • Intrebare (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:19)

    Cristian [anonim]

    D-le Ponta,
    Doresc sa stiu care este motivul pentru care d-l Geoana nu a cultivat relatiile cu toate sindicatele mai ales in prag de alegeri prezidentiale?
    Acest lucru a fost facut selectiv fara sa i-a in considerare si existenta unora care reprezinta interesele unor anumite categorii de functionari publici.
    Spun asta deoarece am solicitat d-lui Geoana o intalnire chiar in campania electorala iar dansul nici macar nu a binevoit sa puna un consilier sa formuleze un raspuns la mail-ul prin care s-a facut acea solicitare.
    PSD-ul, prin Mircea Geoana, nu mai colaboreaza cu sindicatele? Are o alta viziune din punctul asta de vedere?
  • greseala (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:29)

    mos ion roata [utilizator]

    in timpul campaniei pentru prezidentiale psd a facut o greseala fatala.A incercat sa-si atraga electoratul din Ardeal si Banat folosindu-se de doi primari de renume din zona.Rezultatul este acela pe care il stim cu totii.De ce nu v-ati impotrivit acelei actiuni,impartasiti cumva ideea ca alegatorii de acolo sunt naivi si pot fi fraieriti cu smecherii marunte?
  • SUBIECT IMOBILELE CU BULINA ROSIE (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:42)

    radulescu silvia [anonim]

    STIMATE DOMN,

    Faceti parte din tinara generatie de oameni politici. Stit ca aveti de infruntat toate relele din lumea asta .Mai presus de orice predecesorii dvs v-au lasat si aceste vechitrui numite imobile cu buline rosii .ce credeti ca ve-ti face ptr a nu a vea probleme in cazul unui seism major? cum comentati atitudinea autoritatiolor din romania fata de acest fenomen deosebit de grav, si cum intelegeti sa particip[ati la recontruirea Bucurestiului si nunumai a tarii n general iprin prisma unei legislatii ineficiente a unei aplicari a legii nu mai comentam cum in cele mai multe cazuri si in general cum priviti aceasta problema nu grava ci deosebit de grava care nu se reyolva in niciun fel!!!De preferat sa murim? sau face cineva ceva si ptr noi astia mai batuti de soarta .lva multumesc radulescu silvia
  • Cum e posibil? (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:43)

    ANDREI [anonim]

    Cum a fost sa sustineti ca subprefect de Timis un profesor de sport ce are legaturi stranse cu lumea interlopa din Lugoj?
  • Modernizarea Romaniei! (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:53)

    manuel [anonim]

    domnule ponta, tinand cont ca sunt din acelas loc ca dvs, si am sperante ca ma reprezentati; cum vedeti dvs "modernizarea romaniei", prin ce principiu, cu ce trebuie inceput, ce legi trebuiesc facute, ce trebuie schimbat si cat dureaza "modernizarea" ?