Senator PDL: Toti jurnalistii ar trebui sa depuna declaratii de interese la ANI

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2010, 13:29 Actualitate | Politic

Senatorul PDL Iulian Urban a depus, la Comisia juridica, un amendament la Legea de functionare a ANI conform caruia toti jurnalistii vor trebui sa depuna declaratii de interese. Urban considera ca demersul sau reprezinta asigurarea unei "transparentizari" a presei.

"Nu vad o explicatie pentru care jurnalistii, formatorii de opinie, cei care se manifesta in spatiul public nu ar fi dispusi, daca tot vorbim despre transparentizarea activitatii jurnalistice din Romania, sa depuna declaratii de interese. Nu se pune problema de declaratii de avere, caci sunt platiti din bani privati. (...) Declaratiile de interese, atat timp cat am avut o gramada de suspiciuni, mai ales in ultima perioada, in care campania electorala a scos la iveala tot felul de ciudatenii, tot felul de oameni care sunt in consilii de administratii, pe la firme, care au tot felul de interese, care sustin o grupare dintr-un partid impotriva alteia, care sustin un partid impotriva altuia. Haideti sa mergem toti cu o forma de transparenta, pentru ca o declaratie de interese nu face rau nimanui", a declarat, marti, Iulian Urban, citat de Mediafax.

Iulian Urban a precizat ca amendamentul se refera doar la jurnalisti, deoarece "nu toata lumea care scrie pe un blog intra in categoria jurnalistilor".

"Daca amendamentul va trece, s-ar putea sa asistam la o primenire a jurnalismului romanesc", a mai spus Urban.


Citeste mai multe despre   























1332 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    Da dom`le! (Marţi, 2 februarie 2010, 13:45)

    vio [anonim]

    Si sa depuna lunar la militie...aaaa, pardon, politie, un esantion cu imprimanta (ca masina de scris nu mai au de mult!)

    Traiasca democrtia si libertatea de expresie!

    Sunt curios cum o scoate la vopsea IT Morar! Pun pariu ca va scrie ceva despre excursiile sale.
    • +7 (13 voturi)    
      . (Marţi, 2 februarie 2010, 14:12)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui vio

      ce e vio? Te temi ca daca iti vor vedea oamenii declaratia de interese publicata pe net si acolo scrie ca urmaresti interesele patronului tau (vantu/felix) nu o sa te mai bage in seama? Cred si eu, te da afara felix motanu' ca nu mai esti eficient. Antena 3 a fost extrem de eficienta...in victimizarea lui Base. Ma mir ca nu i-a dat inca afara pe domnugadea, domnustan, mircea badea, domnu' cu barba si toata sleata de blondine si blonzi din antena 3.
      • -7 (9 voturi)    
        Probleme de logica, Gogule!? (Marţi, 2 februarie 2010, 14:39)

        vio [anonim] i-a raspuns lui radukku

        Auzi, fiecare ziar are un patron si deci, fiecare angajat are unul. Crezi ca fara "declaratie.." nu se stie ca ziaristii nu traiesc cu apa chioar, ci, ca toata lumea, cu bani?
        Bani pe care-i da patronul, nu tu!
      • -6 (10 voturi)    
        Portocaliule! (Marţi, 2 februarie 2010, 14:40)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui radukku

        Din acte stiu, orice angajat la privat urmareste interesele patronului sau, nu pe al concurentei!

        In afara de unii ca tine, care nu urmaresc niciun interes! Da` ale cui interese aparati voi din subsolul din Modrogan??
        • +4 (6 voturi)    
          . (Marţi, 2 februarie 2010, 15:11)

          radukku [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          voi, vio si gigi sunteti amuzanti :). Cand esti angajat la o firma de amenajari interioare mai merge ce ziceti voi. Cat despre ziaristi, trebuie ca fiecare ziar si televiziune sa informeze cat mai corect pe cetateni, ceea ce nu s-a mai intamplat cu majoritatea trusturilor din mass-media de 2 ani incoace. Si parca sareati ca arsi ca o sa platiti CAS si CASS daca aveti drepturi de autor. Pe ce naiba aveti voi drepturi de autor daca sunteti doar niste scribi hidosi care scriu ce le zice patronul?
          Stiti de ce va e frica voua? Ca patronul o sa va constranga sa treceti in declaratia aia ca nu aveti vreun interes politic (evident ca aveti). Iar pe baza acelei declaratii puteti intra la racoare pentru fals in declaratii:)
          • -1 (1 vot)    
            ce de aiureli debitezi, frate! (Marţi, 2 februarie 2010, 21:36)

            marius [anonim] i-a raspuns lui radukku

            Si esti un bun roman, cu certificat de grija caprei vecinului....

            Ce legatura are o "demnitate" publica ("la misto", vorba lui Orban) cu o meserie ca cea de jurnalist?
            In plus ti-a intrat in cap ca CAS si CASS-ul ar fi exact ce iti lipseste tie ca sa dormi fericit 111 ani.... Ai nevoie de pensie sau de ingrijiri medicale?
        • +1 (3 voturi)    
          cine ce zice? (Marţi, 2 februarie 2010, 17:10)

          curios [anonim] i-a raspuns lui gigi

          eu n-am probleme cu dl.X de la iRealitatea TV casa sa afirme ca urmeaza/apara interesele lui SOV. Am probleme cu acelasi domn X, cand afirma ca el este independent, ca apara opinia publica si interesul national (si ca nu-i tremura mana cand MINTE). Am probleme cu dl.X, care-l cheama pe analistul "independent"Y, care este platit de acelasi SOV si citeaza articole din presa adica dintr-un ziar apartinand aceluiasi SOV. Mai simplu: daca pe scroll (burtiera) iRealitatii TV scrie mereu: "noi reprezentam pe SOV" eu n-am probleme caci inteleg ce vor sa-mi bage pe gat.
  • -9 (15 voturi)    
    Propun... (Marţi, 2 februarie 2010, 13:50)

    Gigi [anonim]

    ...sa depuna declaratii de interese si chiar de avere dar numai jurnalisti care (ocazional sau permanent) indraznesc sa critice puterea. Pupinbasestii nu....pt ca ei sunt deontologi si obiectivi.
  • +4 (8 voturi)    
    Pare o idee buna (Marţi, 2 februarie 2010, 13:51)

    DinuD [utilizator]

    ... asa ca va fi tratata de presa si massmedia cu "dosul".
    Daca Andrei Ursu de la iRTV intra in afaceri (asa am auzit tot prin presa) va dati seama cam cum stau "catanele batrine" in privinta aceasta!
  • -2 (8 voturi)    
    Si medicii... (Marţi, 2 februarie 2010, 13:52)

    Constantin [anonim]

    Domnul Urban... cel care militeaza atat de mult impotriva recuperatorilor... iar el conduce una din cele mai mari societati de recuperare, si are atatea contracte cu autoritatile locale...
  • -4 (6 voturi)    
    Sunt mirat... (Marţi, 2 februarie 2010, 14:09)

    Peter [anonim]

    pentru ca se propune o masura administrativa pentru mediul privat (stie cineva vre-un ziar "de stat"?). Poate ca ar fi o masura buna pentru TVR sau SRR dar... doar atat. Media (in cea mai mare parte a ei) nu face afaceri cu statul, nu este subventionata de stat si nu are un statut privilegiat fata de alte categorii profesionale.
    Mai bine si-ar vedea de recuperatorii lui, ca tot fac tot felul de nazbatii pe langa lege.
  • -1 (5 voturi)    
    si agentiile de publicitate, preotii, blogerii (Marţi, 2 februarie 2010, 14:32)

    Daniel [anonim]

    Si agentiile de publicitate ar trebui sa depuna, ca sunt si ele formatoare de opinie. Si preotii, blogerii, ca intra in aceeasi categorie. Bine ca s-au rezolvat problemele din tara asta si avem timp de finetzuri.

    In rest, sunt multumit ca din impozitele mele pot plati cheltuielile lui Iulian Urban si altii ca el.
  • -3 (5 voturi)    
    foarte ciudat cum aduce PDL cu PCR (Marţi, 2 februarie 2010, 14:36)

    gelu [anonim]

    mi se pare foarte ciudat cati oameni pe forumuri sunt deacord cu nebuniile te tip PCR ale PDL-ului, si cat de putini oameni care le aproba cunosc eu. nu cred ca anturajul meu e atat de special... probabil s-a reactivat o parte din reteaua de propagandisti PCRisti. Chiar asa prost popor sa fim ca nu putem sa mergem pe o cale civilizata?
  • 0 (4 voturi)    
    uite cine vorbeste (Marţi, 2 februarie 2010, 14:40)

    vasile69 [utilizator]

    poate ne declara dl urban cu care dintre primariile PDL are contracte pentru reprezentare in instanta - ca deh, la salariile din primarie nu se prea inghesuie absolventii de drept. si cate dintre acestea sunt legate si de altceva decat de terenuri.
    dl urban ar trebui sa infunde puscaria pentru aceste utilizarea acestor informatii in scop propriu.
  • -3 (5 voturi)    
    Reforma? (Marţi, 2 februarie 2010, 14:46)

    haysam [anonim]

    Sa se puna calus in gura ziaristilor, sa nu mai scrie despre performantele Ebei, Honoriului, cumetria PDL-ului cu talharii sau crimele facute prin Irlanda.

    Ca doar au interese cand scriu despre asta! Daca ar fi liberi, ar scrie numai despre realizarile marete ale guvernarii bocciene.

    Care realizari? Pai, mentinerea pensiilor nesimtite, marirea bugetului presedentiei, statuir lui Udrea. Altele, s ale gaseasca postacii portocalii in cerul gurii.
  • -1 (5 voturi)    
    Mare e gradina... (Marţi, 2 februarie 2010, 14:51)

    Gigi [anonim]

    Ca nu sariti cu minusurile... De votat am votat cu candidatul PDL... Dar parlamentaru' asta e retard rau, le aduce prejudicii de imagine total disporoportionate fata de orice aport ar putea avea...
    In anul in care ar trebui sa taie si statul din cheltuieli el gaseste un motiv in plus (absolut stupid si inutil) de a mai crea eventual o agentie de verificat declaratiile jurnalistilor. Jurnalisti platiti de patron si de publicul cumparator. Care public, poate alege daca vrea sau nu sa cumpere. Eu daca as vrea ca din impozitele mele sa nu-l mai platesc pe acest papagal, as putea?
  • 0 (2 voturi)    
    IRS din S.U.A (Marţi, 2 februarie 2010, 15:14)

    ok [anonim]

    Cel mai bine era ca toti cetatenii sa depuna odata cu declaratia de impunere anuala si odata la 5 ani (sau alt termen) si o declaratie de avere.
    De ce nu fac verificari organele fiscale privind averile, veniturile si taxele platite? Raminea ANI doar pentru inaltii functionari publici.
  • +2 (4 voturi)    
    Trebuie doar sa stim sa citim (Marţi, 2 februarie 2010, 15:29)

    Florin [anonim]

    caci declarati de interese depun deja si jurnalistii. Ori de cate ori deschid gura.
  • 0 (4 voturi)    
    asa s-a nascut si hitler! (Marţi, 2 februarie 2010, 15:51)

    goebels [anonim]

    incet incet, precum acest Urban, s-a nascut, a crescut si a ajuns mare si Hitler. mai intai lumea a ras de el, pe urma a crescut prea mare si nu au mai putut sa-l opreasca. a dat foc la biblioteci, la parlament si pe urma la evrei, tigani si ce-a mai prins.

    astfel de apucari totalitare trebuie strivite din fasa. acest specimen ar trebui interzis de la orice functie publica, preventiv. PDL ar trebui sa-l excluda azi.

    jos mainile de pe presa, iuliane urbane!
  • 0 (2 voturi)    
    sa traiesti, fratele lu nasu ! (Marţi, 2 februarie 2010, 16:01)

    andrei [anonim]

    de cand lumea presa critica pe cei ce ne conduc, de aia se zice ca e a patra putere in stat, numai ca exista si presa pupinfundista care e mereu de rasul lumii. Asa au fost cei care au cantat ode lui iliescu si fsn-ului, asa au fost acum "nasul" morar sau frumoasa pora. Realitatea si antena 3 au dat in basescu, insa nu le-au cantat in struna lui crin si geoana, de aceea posturile amintite au fost mult mai urmarite decat imnele dedicate fratelui celui care a nasit fata Formatiei, nepoata lu mondialu bercea, sa fie primit !
  • 0 (2 voturi)    
    sa traiesti, fratele lu nasu ! (Marţi, 2 februarie 2010, 16:01)

    andrei [anonim]

    de cand lumea presa critica pe cei ce ne conduc, de aia se zice ca e a patra putere in stat, numai ca exista si presa pupinfundista care e mereu de rasul lumii. Asa au fost cei care au cantat ode lui iliescu si fsn-ului, asa au fost acum "nasul" morar sau frumoasa pora. Realitatea si antena 3 au dat in basescu, insa nu le-au cantat in struna lui crin si geoana, de aceea posturile amintite au fost mult mai urmarite decat imnele dedicate fratelui celui care a nasit fata Formatiei, nepoata lu mondialu bercea, sa fie primit !
  • -2 (4 voturi)    
    haha (Marţi, 2 februarie 2010, 16:03)

    alex [anonim]

    cati jurnalisti posteaza pe hotnews. da ce revoltati mai sunt :D . Domnule Urban...way to go. sper sa va iasa.
  • -2 (2 voturi)    
    Dle. Urban Iulian, sa ne faceti un update pe blog (Marţi, 2 februarie 2010, 16:17)

    rasta [anonim]

    cu tot ce se voteaza la acest amendament
    adica:

    - cine e pro, cine e contra - nominal si pe partide -
    - cine voteaza pro si contra - nominal si pe partide -

    pentru ca vrem sa stim si noi cine protejeaza interesele si influenta politica a jurnalistilor in parlament
  • +1 (1 vot)    
    asta spune tot despre intelectul urbanului (Marţi, 2 februarie 2010, 16:49)

    Urban al XVI-lea [anonim]

    Din CV-ul lui Iulian Urban:

    Familia Urban se trage dintr-o linie directa care incepe odata cu anul 1 dupa Hristos ; prima atestare documentara a numelui este facuta in 222 dupa Hristos, cand pe scaunul papal s-a suit cel mai vechi membru al familiei noastre, si primul atestat documentar – Papa Urban I.

    Familia Urban face parte dintr-un cerc select in care mai intra doar 230 de familii la nivel mondial, care si-au pastrat radacina numelui URBAN sub aceleasi caracteristici si fara alterari sau modificari ale numelui, timp de peste 2000 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Super! (Marţi, 2 februarie 2010, 20:27)

    Nicu [anonim]

    Poate,incet,incet, se va face curatenie si in presa din Romania. In loc sa educati, voi (jurnalistii)distrugeti si ce mai avea bun poporul roman.