Crin Antonescu: E posibil sa renunt la functia de prim-vicepresedinte al partidului, din cauza ca a generat tensiuni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2010, 8:24 Actualitate | Politic

Orban si Antonescu
Foto: AGERPRES
Liderul liberal Crin Antonescu a admis, luni seara, in premiera, ca ar putea renunta la functia de prim-vicepresedinte din PNL, ocupata in prezent de Ludovic Orban, pe motiv ca existenta acestei functii a generat "tensiuni" in partid. In ultimele saptamani se vehiculasera zvonuri in acest sens, negate insa de liderul liberal.
  • "In primul rand această functie nu e una legată definitiv sau intrisec de Ludovic Orban. Ludovic Orban este omul care a castigat-o la congres prin votul colegilor nostri. Nu sunt în acest moment hotărat. E posibil să renunt la ea, din punctul meu de vedere, pentru că a generat într-adevăr o serie de tensiuni de care nu avem nevoie, pe care nu mi le explic de altfel, pentru că e o functie care ar fi necesară, o functie care pe mine cel putin ca presedinte, ma ajuta. Nu am luat o decizie", a declarat Crin Antonescu la Realitatea Tv, citat de Mediafax.
Si fostul presedinte al PNL, Calin Popescu Tariceanu, considera "inutila" functia de prim-vicepresedinte.

Crin Antonescu spune ca "marea miza a Congresului PNL" de anul acesta nu este nici daca va candida cineva impotriva sa sau daca va candida el insusi, mentionand ca nici acest lucru nu este sigur suta la suta, ci daca intr-adevar "partidul va da un mandat pentru o reforma destul de puternica, destul de profunda".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1942 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Frate Antonescule, gata, la o parte! (Marţi, 2 februarie 2010, 8:40)

    marius [anonim]

    Te-am votat in primul tur, m-ai dezamagit intre tururi si m-ai facut sa ma iau cu mainile de cap la negocierile de dupa.

    Iar ceea ce face distinsa doamna este o marlanie pe fata.
    • -3 (3 voturi)    
      Si marmota (Marţi, 2 februarie 2010, 14:19)

      muciflenduri c-tin [anonim] i-a raspuns lui marius

      Hai sa fim seriosi, l-ai votat tu pe antonescu si ti-ai schimbat instantaneu optiunea.

      Postacii PDL-isti sunt la fel de gretosi ca cei PSD-isti sau PNL-isti.
      S-au terminat alegerile, chiar trebuie sa continuati inca 4 ani? Luati o pauza pana la urmatoarele alegeri.
      Macar intre alegeri lasati forumurile in pace.
  • +12 (16 voturi)    
    am inteles?! (Marţi, 2 februarie 2010, 8:45)

    naiv [anonim]

    deci Crin (nu congresul) decide daca renunta la functia de prim-vice. Cine o fi dictatorul in acest caz? Iar Orban si-a facut treaba acum poate sa piara (nu ca as fi entuziasmat de caracterul lui Lajos). Shakespeare curat: maurul si-a facut datoria...
    • 0 (0 voturi)    
      Chuky (Marţi, 2 februarie 2010, 15:30)

      Crina mardare [anonim] i-a raspuns lui naiv

      Se zice ca in partid lui crin is se zice Chuky .de la papusa sinistra din film . Sustinatorii lui sunt Chuk -isti ?
      • 0 (0 voturi)    
        dar mai este cunoscut (Marţi, 2 februarie 2010, 20:51)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Crina mardare

        ca Mireille mathieu
  • +5 (9 voturi)    
    in locul tau (Marţi, 2 februarie 2010, 8:46)

    mos ion roata [utilizator]

    nu as farce astfel de afirmatii.Asteapta intai sa vezi daca vei fi ales prim-vicepresedinta,apoi renunta la functie.Mie mi-a soptit o pasarea ca nu vei mai fi ales pe nici o functie,dimpotriva....se pare ca doar 10% din membrii te mai vor in conducerea partidului.
  • +7 (11 voturi)    
    betia puterii? (Marţi, 2 februarie 2010, 8:47)

    prudent [anonim]

    era un banc: soricelul a mancat un bob de strugure, s-a imbatat si a inceput sa strige: "unde-i pisica sa-i fac felul" . Ipo-Crin s-a imbatat de putere.
  • +1 (7 voturi)    
    Draga Crine, (Marţi, 2 februarie 2010, 8:59)

    gabor [utilizator]

    Trebuia sa renunti demult la acest Orban.
  • +9 (9 voturi)    
    PNL a ajuns partidul lui crin&valean? (Marţi, 2 februarie 2010, 9:15)

    Maria [anonim]

    In ultima campanie Crin Antonescu a castigat o bruma de credibilitate pe care acum o supraestimeaza. Momentul acela a trecut pentru totdeauna, cred eu, insa el este ca un indragostit, nu vede decat obiectul iubirii...
  • +2 (4 voturi)    
    real politik (Marţi, 2 februarie 2010, 9:45)

    tudor [anonim]

    Chucky a decis sa renunte la dl. primvice Organ. Oricum nu mai are nevoie de el, de cand dna colega Valean gateste cu anumite saruri mai speciale, in limitele directivelor UE desigur. Ludovic nu fi trist, dute la American Idol si vrajeste-i pe aia cu mandolina. Ramai acolo si fa-le chemare Crinului, Noricai si celorlalti prea bine simtiti din politica damboviteana.
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Marţi, 2 februarie 2010, 10:07)

    cititor [anonim]

    la hotnews pentru pozele cu eroi.
    sunt f. potrivite si sugestive.
  • +2 (4 voturi)    
    GASCA PNL (Marţi, 2 februarie 2010, 10:15)

    cornel [anonim]

    Gasca PNL, asta NU e partid. Vai de tarisoara noastra daca se pune problema ca acest individ, nelipsit de la Realitatea TV si Antena 3 seara de seara , sa candideze la presedintia Romaniei. Chiar asa de jos sa ajungem ?
  • +3 (3 voturi)    
    Nefericita formulare (Marţi, 2 februarie 2010, 10:16)

    Pantera Roz [utilizator]

    asta cu " e posibil sa RENUNTZ la ea". Congresul poate,nu dvs,d-le Antonescu.Daca si dvs. o luatzi pe urmele bravilor conducatori PSD si PDL ne-am dus naibii...
  • +5 (7 voturi)    
    Crin Antonescu (Marţi, 2 februarie 2010, 10:29)

    mary [anonim]

    Crin Antonescu a mai declarat la Realitatea , ca Traian Basescu nu mai este o tinta pentru el/ei, ci PDL. Explicatia : nu este loc pentru doua partide dreapta pe scena politica si va fi o lupta pe viata si pe moarte. Tipic politica romaneasca: in loc sa ne unim sa fim mai puternici, mai bine ne batem pana nu mai ramane niciunul in picioare. Cine l-o sfatui ? Geoana ? Iar despre problemele romanilor : acestea nu intra in discutie.
  • +5 (7 voturi)    
    Lipoveanul isi da arama pe fata (Marţi, 2 februarie 2010, 10:34)

    vlad [anonim]

    joaca cum canta patricu . asta i avantajul marionetei ,joaca cum vrea papusarul , Crin o sa sfarseasca ca in bancul cu iepurasul ; daca nu il mananci il mananc eu
    • 0 (0 voturi)    
      Bancu cu iepurasu (Marţi, 2 februarie 2010, 12:58)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui vlad

      un iepurasi gaseste o pusca in padura .
      ia pusca si razbunator si superior se duce la lup
      amenintand cu pusca ii spune lupului sa manince niste rahat ca daca nu , trage .
      Lupul refuza ,iepurasu trage dar pusca nu ia foc.
      Impaciutor ii spune lupului : daca nu il maninci atunci o sa il mananc eu .
      asa si crinulet , se vede clar ca ce tot declara el nu provine din aceiasi gandire ,gandesc mai multi pentru el.
  • +1 (1 vot)    
    betia lui Antonescu. (Marţi, 2 februarie 2010, 11:29)

    mircea [anonim]

    Renunta el sau renunta partidul?Acest individ a inceput sa fie din ce in ce mai jalnic.Mai bine si-ar depune candidatura la PSD si astfel ar scapa PNL de o jigodie.
  • 0 (0 voturi)    
    frica e mai rea k incompetenta (Marţi, 2 februarie 2010, 12:24)

    2 [anonim]

    m-am bucurat ca exista un antonescu in politica si ca ar putea sa se impuna. acum sunt convins ca ii e frica sa miste ceva. pacat. vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat.