Adrian Nastase: Atacul ANI la Geoana nu e in calitatea lui de lider al PSD, ci de presedinte al Senatului

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:19 Actualitate | Politic


"Atacul la Mircea Geoana nu e in calitatea lui de lider al PSD, ci de presedinte al Senatului", a spus, sambata, Adrian Nastase. "El poate veni temporar la conducerea tarii", a completat Nastase. Vineri, Agentia Nationala de Integritate a anuntat ca a sesizat Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, in vederea efectuarii de cercetari cu privire la savarsirea de catre presedintele Senatului a infractiunii de fals in declaratii.

Sambata seara, intr-o emisiune desfasurata la Antena 3, Nastase a afirmat ca ANI il ataca  pe Geoana nu in calitatea sa de presedinte al PSD, ci in aceea de presedinte al Senatului Romaniei. Geoana ar putea "veni temporar la conducerea tarii", a spus Nastase, care este presedintele Consiliului National al PSD.

Nastase a spus ca nu poate spune ca Traian Basescu se afla in spatele atacului, insa crede ca e posibil ca acesta sa fi venit de la oamenii din jurul sefului statului.

Vineri, Agentia Nationala de Integritate a anuntat ca a sesizat Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, in vederea efectuarii de cercetari cu privire la savarsirea de catre presedintele Senatului, Mircea Geoana, a infractiunii de fals in declaratii. Agentia il acuza pe Geoana de fals in declaratii in legatura, intre altele, cu achizitionarea unui apartament intr-un cartier rezidential din Bucuresti, a unui teren de 10.000 mp. cumparat de sotia sa si a doua locuri de parcare in valoare 733.000 de euro. Mihaela Geoana este, de asemenea, acuzata de fals .

"Concluziile cercetarilor efectuate de ANI si asa-zisele „indicii temeinice” identificate de Agentie reprezinta o suma de neadevaruri si de erori comise fie intentionat, fie din lipsa de profesionalism", a raspuns Mircea Geoana .


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2463 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Normal (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:29)

    Cristi [anonim]

    Putea da oare Nastase o alta explicatie???? Sa fim seriosi! Infractorii, atunci cand au probleme cu legea, chiar daca nu se suporta, devin una si aceeasi persoana. De solidaritatea infractorilor a auzit tovarasul Nastase? Desigur ca da. Cazul Bivolaru e de notorietate pentru publicul din Romania. Doar nimeni altul decat Nastase conducea plutonul de pesedisti nervosi gata sa mearga in arestul unde era cazat celebrul Bivolaru ca sa-l scoata de-acolo... Intr-o tara civilizata Nastase era un cadavru politic fara nici cea mai mica sansa sa poata fi resuscitat vreodata. La noi revenirile sunt posibile si, chiar se poarta. Sunt la moda.
  • +8 (10 voturi)    
    bula (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:32)

    saladin [anonim]

    Ce bula si Nastase !. ANI se ocupa de demnitari si nu de sefi de partide. Si apoi cum poate veni la conducere prostanacul ?. Pune Ilici/Voiculescu de o noua suspendare ?. Vreti o noua palma din partea alegatorilor ?. Pacat, te credeam mai destept, declaratia e de Giga !.
  • +6 (10 voturi)    
    Atacul ANI la Geoana (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:39)

    Ramona [anonim]

    Mircea Geoana chiar ne crede cretini pe noi, cei 22miloioane de romani care traim intr-o saracie lucie pe care i-o datoram si lui inclusiv. Geoana este o persoana care vorbeste frumos, uneori convingator dar in spatele vorbelor sale se ascund afacerile lui ale sotiei si ale soacrei. Noi, de ce nu avem venituri salariale si pensii corespunzatoare muncii noastre?
    • -1 (1 vot)    
      The big picture (Duminică, 31 ianuarie 2010, 15:06)

      Mihaita III [utilizator] i-a raspuns lui Ramona

      Pierzi timpul daca crezi ca asa zisele afaceri ale sotiei sau soacrei au vreo relevanta. Chiar daca ar fi ilegale, acestea nu ar reprezenta nici 0.001% din banii care se fura din economie datorita "proastei gestionari" de ministri gen Videanu, Berceanu, Blaga, Udrea. Care sunt la fel ca cei de la PNL si PSD dinaintea lor. Este pacat ca atatia oameni (dumneata inclusiv) nu vad padurea din cauza copacilor. Jaful cel mai mare este trecut cu vederea de Romanii care s-au invatat sa se manance intre ei pentru niste mizilicuri.
      • 0 (0 voturi)    
        Or fi doar 0.001% (Luni, 1 februarie 2010, 10:27)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Mihaita III

        insa in momentul in care nu aia nu vor mai fura vom avea un plus de 0.001% apoi daca Nastase n-ar mai fura am mai avea un plus micut si asa mai departe pana la plusul ala normal.
  • +9 (11 voturi)    
    Draga Adi, (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:39)

    Ovidiu [anonim]

    oare copii tai sunt mandri de tatal lor?

    Restul e tacere...
  • +7 (9 voturi)    
    Nenea asta se aude ce zice? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:40)

    Atitudini [anonim]

    Iar se merge pe aceeasi idee?

    Seara e presedinte si dimineata e Geoana?

    PSD-ul se duce in jos!

    http://atitudini.wordpress.com/
    • -1 (1 vot)    
      Presedinte (Duminică, 31 ianuarie 2010, 8:42)

      Trainicu [anonim] i-a raspuns lui Atitudini

      Normal, presedinte este cel ales pe teritoriul tarii. Basescu a pierdut alegerile PE TERITORIUL TARII. El a fost ales cu voturile celor din diaspora. Sa se duca la ei, cu vapoare cu tot. Daca Republica Norvegia (vorba lui tanti Gabitza Udrea, ha,ha!) ii va da o barcutza sa navigheze pe oceanele lumii.
  • +9 (11 voturi)    
    ieftin (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:44)

    curios [anonim]

    Potrivit lui Geoana, l-am auzit cu urechile mele: "Veniti cu subtirimea asta?"
    Carvazica, 733.000 de euro sunt pentru sotul lui "Mihaela dragostea mea" si ginerele soacrei sale "subtirime"... Misto.
  • -9 (11 voturi)    
    Declaratie de avere (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:45)

    Constantin [anonim]

    Astia de la ANI au pus tunurile pe una dintre cele mai saracacioase declaratii de avere a unui politician, cea a lui Geoana. Ce-or spera ca castige din asta din punct de vedere profesional?
    • +1 (1 vot)    
      Atentie la termeni (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 22:24)

      Anton [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Se vorbeste aici de "atacuri", de "tunuri"...
      Hellau?

      Au facut ceva ilegal cei de la ANI? Daca da, sa raspunda in fata legii.

      Pana una-alta, mi se pare o verificare de rutina (rutina cu care probabil cei de la ANI nu sunt foarte obisnuiti bag de seama :D ) care a fost hiperbolizata de presa.
  • +8 (10 voturi)    
    mare pisicher imi esti, adriene (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:52)

    bizonul [anonim]

    Adica ce vrei sa spui cu asta: Geoana ar putea "veni temporar la conducerea tarii", a spus Nastase, Adica vrei sa spui ca va puneti mintea sa-l suspendati putin iarasi pe Basescu? Cred ca glumesti, Adriene, glumesti, omule.
    • +1 (1 vot)    
      Interesant...Sa fie... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 23:23)

      judex [anonim] i-a raspuns lui bizonul

      ..afirmatia lui Nastase un avertisment adresat lui Basescu ? In acest caz, doua alternative sunt posibile: fie Nastase ne anunta planul unei noi suspendari, fie sugereaza un atac direct la capacitatea presedintelui de a-si duce manadatul la sfarsit. In al doilea caz, sugereaza Nastase boli incurabile sau atentate la adresa lui Basescu ? Sau, mai curand, Nastase vorbeste in dodii, ca de obicei, doar-doar l-o mai baga lumea-n seama...
    • 0 (0 voturi)    
      operatie (Duminică, 31 ianuarie 2010, 9:55)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bizonul

      Nu bre, dar daca Basescu se mai opereaza de ceva conducerea ramane temporar la presedintele Senatului. Si atunci sa te tii veselie...
    • -1 (1 vot)    
      nu e o gluma (Duminică, 31 ianuarie 2010, 15:08)

      Mihaita III [utilizator] i-a raspuns lui bizonul

      nu glumeste, incearca sa ascunda faptul ca probabil ca el a alimentat aceasta "comanda"; mare scandal ca a vrut sa cumpere un apartament de 733,000 euro (in comparatie cu cel al Ioanei Basescu de 1,000,000 euro), pe care nu l-a cumparat, si faptul ca nu a declarat un apartament care nu l-a cumparat si nici macar nu s-a construit, a devenit un subiect important de discutie; fraieri mai sunteti, va fura tara pe fata si voi pierdeti timpul cu astfel de tampenii...
  • +8 (10 voturi)    
    D-le Nastase.... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 22:03)

    judex [anonim]

    ...excludeti, deci, cu certitudine posibilitatea ca Geoana sa fie intr-adevar vinovat de fals in declaratia de avere ? Aveti dovezi ? De ce ar trebui sa va credem, cand aveti personal tot interesul decredibilizarii institutiilor statului, fiind suspect si dvs ?
  • +2 (2 voturi)    
    Temporar Presedinte??? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 23:41)

    remember [anonim]

    A mai fost...
    Nu demult...
    (Poate va mai fi....TEMPORAR)
    Apoi s-a dat la fund....

    Iar Nastase ce sa mai zica?
  • +3 (3 voturi)    
    lipeala (Duminică, 31 ianuarie 2010, 2:03)

    paulgrojdi [anonim]

    Mie unul mie și frică să mă gândesc că Geoană va fi nevoit vreodată să fie președinte interimar. Chiar și pentru o zi! Nu poți ști ce are în cap energizatul! Se baricadează la Cotroceni și nu mai vrea să plece!
  • +1 (1 vot)    
    psd ul intr-adevar se duce in jos.. (Duminică, 31 ianuarie 2010, 7:29)

    Boro [utilizator]

    insa creste pdl ul cu fostii membrii psd si arata a dictatura nu stiu cum sa va zic.. nu mai fiti atat de naivi. incetati sa mai asteptati un zorro sa vina sa va faca dreptate din plan politic..
  • +1 (1 vot)    
    sanatate (Duminică, 31 ianuarie 2010, 7:55)

    murof [anonim]

    suspendare a presedintelui n-o sa fie, dar o anestezie pt o complicatie de sanatate se poate...
  • +2 (2 voturi)    
    PSD (Duminică, 31 ianuarie 2010, 8:37)

    Demigod [utilizator]

    >"cand Bivolaru e de notorietate pentru Romania"... si PSD e la putere, arestezi pe un altul cu acelasi nume, si faci un SHOW din asta.

    Ma sperie gandul ca Nastase ar putea ajunge iarasi presedinte PSD. Geoana e ok, deoarece reprezinta din plin partidul. Un prostanac speriat si atacat bioenergetic, si sa nu uitam: Slab. Si la propriu si la figurat.
  • +2 (2 voturi)    
    Unde dai si unde crapa... (Duminică, 31 ianuarie 2010, 8:38)

    Petre [anonim]

    Her Nastase, o dam cotita de la subiect. E o suspiciune de fals in declaratii sau nu e? Iar obsesia isterica precum ca altul e devina de prostiile si neghiabia unuia. Alba neagra in politica, matusa Tamara, e buna la politicieni? Si ce frumoasa era expresia : oficial o ducem bine!

    Socotesc ca vii s-au numarat " conojele" suficient. E timpul sa lasati pe cei care tin la prostimea asta lui Lapusneanu, sa faca ceva ptr tara, si sa va scrieti memoriile.
  • +3 (3 voturi)    
    Doamne cata lipsa de realism (Duminică, 31 ianuarie 2010, 9:16)

    sabertooth [utilizator]

    Care mai de care se indigneaza "Geoana ne crede cretini?", altul se intreaba daca "Copiii lui Nastase sunt mandri de tatal lor" etc.

    Eu am un singur raspuns la aceste intrebari retorice: PSD 35% din voturi la ultimele alegeri.

    Mai clar: Geoana/Nastase si restul clasei politice nu ne crede cretini, ei STIU ca suntem cretini. Este o diferenta de nuanta deloc lipsita de importanta.

    Oricum, clasa politica nu este raspunsul, ea este intrebarea.
  • +2 (2 voturi)    
    Bombo, ne lesi? (Duminică, 31 ianuarie 2010, 9:35)

    rocco [anonim]

    Vede-te-as presedinte...al aripii de nord a fractiunii PSD din celula 69 a penitenciarului Rahova!

    Cand imi amintesc ce figura in rechizitoriul astuia, cu privire la niste multi bani negri dositi intr-un top A4 si inmanati unui pilot de la TAROM pentru a fi transportati si dati unul consul general din China si toate astea pentru a-i fi satisfacute lui poftele de mare iubitor de arta, prin cumpararea a diferite obiecte de artizanat si nu numai... Va dati seama? Asta a fost ministru de externe si, mai grav, prim-ministru al Romaniei. Sunt convins ca, prin 2005, cand a aparut scandalul, s-au crucit mai toti marii lumii, la aflarea unei asemenea trasnai ieftine, marca RO.

    Suntem campioni absoluti la coruptie. Ranjim, facem cu ochiu', pregatim plicul, aflam contactul (cunosti pe cineva acolo?), dam un telefon, ne "infiintam", pasam plicul sau cartea de vizita pentru o revansare ulterioara si am rezolvat problema. Pe usa din fata, fara rand si cu eludarea legii.

    Superb! Aplauze, va rog!
  • +2 (2 voturi)    
    pentru cine a uitat (2006) (Duminică, 31 ianuarie 2010, 9:38)

    rocco [anonim]

    Dana Nastase umbla cu caramida de bani ascunsa in topuri de hirtie
    Data publicarii: 15/11/2006

    Consului Ion Paun a marturisit ca sotia fostului premier a mers in august 2002 la cumparaturi in China cu "un top de hirtie A4 care avea in mijloc un decupaj" care ascundea trei teancuri de bancnote, fiecare continind cite 10.000 de dolari. Topul era transportat cu ajutorul pilotului de la Tarom iar consulul era nevoit sa o insoteasca pe Dana Nastase pentru a tine evidenta stricta a chitantelor. In total Dana Nastase a transportat cu Taromul 820.000 de dolari.

    Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) l-au scos de sub urmarire penala pe Ioan Paun - consul general si fost sef al Consulatului General al Romaniei la Hong Kong - dupa ce a pus la dispozitia anchetatorilor mai multe informatii nefavorabile lui Adrian Nastase. Ioan Paun, fost consul general al Romaniei la Hong Kong, a fost acuzat de complicitate la fals in inscrisuri sub semnatura privata si complicitate la folosirea, in fata autoritatilor vamale, a unor documente falsificate. Ioan Paun este consilier economic la Consulatul Romaniei la Shanghai, fiind in subordinea Ministerului Economiei si Comertului. Potrivit rechizitoriului, Ioan Paun a declarat ca, in august 2002, a insotit-o pe Dana Nastase, la cumparaturi in China, aflata impreuna cu niste prietene. In fata procurorilor, Paun a declarat ca, in august 2002, a fost trimis de Dana Nastase la aeroport, pentru a lua de la pilotul cursei Tarom o mapa negra cu un sigiliu, pe care, ulterior, a predat-o sotiei fostului premier. In interiorul
    mapei se afla "un top de hirtie A4 care avea in mijloc un decupaj din interiorul caruia am scos trei teancuri de bancnote fiecare continand cate 10.000 de dolari. In total erau 30.000 de dolari", a declarat anchetatorilor Paun. Acesta le-a insotit pe Dana Nastase si pe prietenele ei la cumparaturi, notindu-si strict fiecare cheltuiala si tinind evidenta stricta a chitantelor. In 5 octombrie 2002, prin intermediul curs
  • +3 (3 voturi)    
    corect (Duminică, 31 ianuarie 2010, 11:09)

    berenger [utilizator]

    are si bombonel dreptate o data, numai ca nu in sensul dorit de el: evident ca geoana e anchetat de ani in calitate de sef al senatului si de al doilea om in stat. e inadmisibil sa te joci cu declaratiile de venituri, mai ales la un asa nivel. ar fi cazul sa inteleaga cu totii asta.
  • +2 (2 voturi)    
    fixatia oamenilor politici. (Duminică, 31 ianuarie 2010, 11:44)

    mircea [anonim]

    In PSD nu mai exista oameni politici normali.Toti au o fixatie,ca sunt hartuiti politic.Nu au mandria si barbatia de a dovedi in justitie ca actiunile ANI,DGA,etc. nu sunt legale.Sunt in parlament si nu sunt in stare sa dea legi clare privind competentele justitiei,bineinteles,inafara de imunitatile lor.Nastase,Geoana si altii ca ei sunt hartuiti de justitie la fel cum a fost haituit Iliescu,Brucan,etc in perioada anilor 80,adica traiesc bine mersi,fac hotii,au imunitate,au venituri grase garantate si cate si mmai cate altele.Dintre candidatii PSD,parca Mitrea pare mai barbat.
  • +2 (2 voturi)    
    Atacul la Mircea Geoana (Duminică, 31 ianuarie 2010, 13:38)

    adrian88000 [utilizator]

    este atacul impotriva unui infractor! Noi am vazut cu totii cand a fost filmat in timp ce primea mita 5.000 Euro! Nu au reusit sa demonteze acea mita. Nu au aratat chitanta . Si chiar daca ne-o aratau tot mita ramanea pentruca donatiile in campania electorala se fac la trezorierul partidului si nu la Presedinte!!
    Asa ca daca l-am vazut filmat odata ,asta presupune ca a mai facut-o de 100-200 ori fara a fi filmat.
    Si mita la partid e doar una din sursele lui de imbogatire. Vom afla dupa ce Parchetul va finaliza cercetarile.
    PS.1 Ati vazut cum se aduna escrocii si fac zid cand este unul luat in vizor de Justitie?
    PS2. Ati vazut cum urla escrocii cand sunt prinsi cu mata in sac: "persecurie politica!!" Il mai tineti minte pe nefericitul de Muresan , care facea trafic de influenta cu caltabosi si care era un zero barat? Si el urla persecutie politica! Iar el era un nimic!
    Dar apropo de Muresan, stie cineva ce sentinta a dat Justitia in cazul lui? Sau Justitia noastra stramba se bazeaza pe memoria noastra scurta? ...Dar salarii si pensii speciale vor!!(editat de HotNews.ro)