DNA a instituit sechestru pe casa lui Adrian Nastase din strada Zambaccian 

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:08 Actualitate | Politic


Adrian Nastase
Foto: Rompres
Directia Nationala Anticoruptie a pus sechestru pe imobilul detinut de Adrian Nastase in strada Muzeul Zambaccian, au declarat surse din interiorul Directiei, citate de televiziunile de stiri. Este vorba de dosarul "Zambaccian 1", in care fostul premier este acuzat de luare de mita, obtinerea unor foloase necuvenite si santaj.

Este a treia oara cand procurorii anticoruptie au instituit sechestru pe casa din Zambaccian.

Comentand pe marginea deciziei DNA, Adrian Nastase a declarat la Realitatea TV ca "se incearca recuperarea pierderilor datorate disparitiei flotei". "Ei dau pe surse si eu trebuie sa confirm. Este o tara vesela", a adaugat Nastase.

Intr-o declaratie facuta recent in cadrul unei intalniri online cu cititorii HotNews.ro, procurorul general Laura Codruta Kovesi a dat urmatorul raspuns unui cititor care a intrebat-o "cat timp se mai poate amana trimiterea in judecata a lui Adrian Nastase?": "Intr-unul din dosare, Parlamentul a refuzat sa dea aviz pentru trimiterea in judecata a lui Adrian Nastase. Mai exista un dosar in lucru la DNA, care va fi finalizat curand".

Avocatul lui Adrian Nastase, Ion Cazacu, a confirmat, pentru Newsin, ca DNA a pus sechestru pe casa fostului premier. Cazacu a spus ca saptamana viitoare va face o plangere impotriva acestei masuri asiguratorii, plangerea urmand a fi depusa la procurorul sef al procurorului de caz.

Surse judiciare au declarat, pentru NewsIn, ca Nastase a fost de mai multe ori chemat la DNA, pentru a fi audiat, dar a cerut amanare de fiecare data, solicitarea fiind acceptata de procurori. El va trebui sa se prezinte la procurorii anticuruptie, pentru a fi audiat.

Camera Deputatilor a respins pe 23 iunie 2009 inceperea urmaririi penale a lui Adrian Nastase in dosarul Zamabaccian 1. Cu 116 voturi pentru, 100 impotriva si 10 abtineri solicitarea procurorului general Laura Codruta Kovesi de declansare a urmaririi penale impotriva fostului premier in dosarul Zambaccian a fost respinsa.

In acest dosar Adrian Nastase este acuzat de luare de mita, obtinerea unor foloase necuvenite si santaj, fiind vorba de chinezariile in valoare de 1.370.324,69 euro pe care liderul PSD le-a procurat prin intermediul Irinei Jianu, fost sef al Inspectoratului de Stat in Constructii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















3724 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    Am inteles ca este (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:26)

    Audit [utilizator]

    pentru a treia oara! Prin urmare nimic nou sub soare.
    Se pare ca atat ANI cat si DNA sunt pline de psd-isti din moment ce s-au "sesizat" imediat la alegerile din PSD.
    Dovada aproape clara ca cele 2 institutii ca si justitia sunt controlate de PSD nu de actuala putere.
    • -5 (21 voturi)    
      Si marmota ... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:56)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui Audit

      ... ce facea ? :p

      Uimitor cum rastalmaciti o inamplare, voi astia, portocalii.

      DNA este total subordonata lui Basescu.
      DNA face tot ce ii cere Basescu.
      DNA pune sechestu la cererea lui Basescu.

      De ce ? Deoarece lui Basescu ii este frica de Nastase la conducerea PSD.
      Un PSD cu Nastase la conduce e o amenintare.
      Un PSD fara Natase este usor de controlat.

      Dream-on dragi copii naivi si aruncatori de perdele de fum :p

      Nu degeaba Basescu pe teritoriul Romaniei a pierdut alegerile: romanii si-au dat seama de ce ii poate capul bravului marinar. :p

      Si acum, HotNews, as aprecia daca ai publica comentariul meu, chiar cu riscul de a lua minusuri nenumarate. Multumesc anticipat.

      Baieti .. Bagati minusuri ! :p(editat de HotNews.ro)
      • -3 (9 voturi)    
        Dar la Mitrea nu? Mitrea e campionul lui Base? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 20:54)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Dani

        La Mitrea nu vine DNA-ul?
        Doar la Bombonel si la Prostanac?
        Vai ce-mi place tara in care traim!
    • +1 (9 voturi)    
      Huh? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:56)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Audit

      In afara de faptul ca toate astea sunt petarde, perdele de fum si nimic concret (parca sunt la concurs de frumusete cele doua institutii ANI + DNA) nu stiu de unde ai ajuns la concluzia asta. Sa inteleg ca ANI e al lui Nastase (pt ca s-a luat de Geoana, fireste) si DNA-ul e al lui Geoana (pt ca s-a luat de Nastase)? Oare de ce nu s-or fi luat amandoua atunci de casa Ioanei Basescu (ma rog...DNA-ul pt ca donsoara nu e persoana publica) sau de casa din Mihaileanu?

      Pai parca tot parchetul-ul i-a dat NUP doamnei Udrea inainte ca Parlamentul sa trimita vreo solicitare. Din ciclul " - Stiti am avea si noi o problema / - Pentru Dna Udrea e NUP categoric!/ - Dar de unde stiti despre cine e vorba, oricum avem niste suspiciuni / - Nu conteaza, e NUP...altceva?"

      Hai sa nu fim naivi...de Ridzi se mai aude ceva? Dar de caltabosii lui Remes? Probabil ca pentru imagine si pentru a mai alunga din "banuieli" a cazut primarul Ramnicu-Valcea. Oricum facea parte dintre "guvizii" din teritoriu si nu dintre rechinii de la centru.
  • -5 (15 voturi)    
    Of Base, of ... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:35)

    LemonCake [utilizator]

    ... unde este cavalerul dreptatii care se lupta cu toata lumea acum 5 ani ?

    Ce s-a ales de el: un om mic, plangacios, care se ascunde in spatele institutiilor si asmute cainii pe opozitie.

    De cand a zis Bombo ca candideaza la conducerea celui mai mare partid din opozitie, intrebarea ce se punea era nu "daca" va incepe iar B'secu sa asmuta DNA pe el, ci "CAND" o va face !
    Raspuns: 3 zile !

    B'secu: nota 1. Trisezi. Stai jos.
    Esti corijent.
    • +11 (19 voturi)    
      Lasa nene, ca e de bine (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:27)

      ion [anonim] i-a raspuns lui LemonCake

      nene, ia vezi matale care sunt prinsi in coltul usii de catre DNA acum. surprise! sunt si destui pdl-isti pe acolo. Ia vezi ca toti subalternii lui Ridzi au fost ascultati de DNA, pe baza de mandat de la judecator. Si asta pica al dracu de nasol in dosarul lui Ridzi, ca aia au fost prinsi stergand documente.

      Ia vezi ca ieri doar primarul din Valcea, PDL-ist, a intrat la bulau pentru 3 ani pentru o amarata de mita de cateva zeci de mii de euroi.

      Mie mi se pare ca DNA-ul chiar a inceput sa lucreze. Oricum ce se intampla acum ar fi fost de neimaginat pe vremea lui Nastase si Amariei

      hai nene, hai ca se poate. Astept la bulau si un psd-ist (de ce nu Nastase ;) ) si un pnl si un udmr-ist si apoi de la capat.

      Doar asa va aparea frica, frica de a fura. Pana acum scutul poltici a fost de nepatruns, "nu are nimeni ce sa faca, ca ma apara partidul, suna la procurori, suna la judecatori, suna la DNA, suna unde trebuie".
      • -1 (1 vot)    
        Ce noroc! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 11:54)

        Groorge [anonim] i-a raspuns lui ion

        Ce noroc, Nea Ioane, ca exista o persoana careia i se pare ca DNA lucreaza... Stati linistiti, DNA lucreaza pentru tine=))
    • -1 (1 vot)    
      Corigent a fost. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 19:37)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui LemonCake

      Acum e doar penibil.
  • +4 (10 voturi)    
    Da... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:37)

    Cristi [anonim]

    pai cred ca tot Basescu si-a pus ciracii sa-i puna sechestru pe casa bietului Adrian... Nu-i asa baieti?
    Totul e sa vedem si rezultate concrete (de exemplu confiscarea averii ilicite si/sau, daca este vinovat de coruptie, sa mearga si pe la parnaie), nu numai perdele de fum. Sper ca toti cei cu bube pe cap (si in cap), iar acestia sunt foarte multi, sa plateasca in justitie pentru toate mizeriile pe care le-au comis de-a lungul anilor. Din pacate cred ca unii vor scapa mult prea usor din mocirla in care pare c-au intrat.
  • 0 (8 voturi)    
    cine si cui.... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:21)

    egroeg [anonim]

    se da o mana de ajutor disputei din PSD pentru obtinerea sefiei?Intai Geoana pus la zid,apoi Nastase,nu ca nu ar fi motive,si intelelegeti dvs spre cine se indreapta preferintele.Pana una,alta, Mitrea-Diaconescu nu sunt inca pusi in incurcatura.
    Nu-i mai putin adevarat ca pentru multi numirea lui Mitrea sau Diaconescu ar fi un pas inainte in schimbarea necesara si dorita de mare parte dintre membri.
  • 0 (10 voturi)    
    acum se vede cine controleaza statul (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:54)

    rochiri [utilizator]

    PSD-ul .
    Cum a aparut stirea cu Geoana pac si Nastase.
    Nu vad ce are avea base de castigat daca si-ar baga nasu' pentru oricum el este presedinte ales.
    A avut dreptate Ponta cand a zis ca este lupta cutitlor lungi in PSD, mare partide de mafioti este asta.
  • +3 (5 voturi)    
    jihad impotriva pesedeilor (Vineri, 29 ianuarie 2010, 21:07)

    haisam [anonim]

    prin lovitura de picior cazuta, DIKTATORUL a mai dat o lovitura capilor (doni ?!) dela pesedea.
    dupa ce mircica ne'a aratat, clar, cat poate fi sticla teve de clara, cum c'a ramas tot un chiriash amarat, se pare ca si bombo e pe cale sa devina bosketar...
    nasol cu diktatorul !
    macar mazarica are un cuib de nebunii in prazilia.
  • +3 (11 voturi)    
    Echitate (Vineri, 29 ianuarie 2010, 23:31)

    hotnewsfil [utilizator]

    Pentru echitate, DNA ar trebui sa puna sechestru si pe flota lui Basescu.
  • +3 (7 voturi)    
    alo..... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 0:54)

    maria [anonim]

    va rog sa ma ajutati careva cu o batista ca nu mai pot sa-mi opresc lacrimile de mila, offf cum pot sa-l chinuie pe bietul om .......domnilor de la DNA lasati-l sa-si numere ouale........(oare mai are?)
  • 0 (2 voturi)    
    Remember (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 7:38)

    cornel [anonim]

    "Adriane, nici nu stii cat de mic incepi sa fii!
  • 0 (2 voturi)    
    la cin' se uita el ? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 12:34)

    pesedel [anonim]

    e cumva atent la antena 3 ?!
  • +1 (1 vot)    
    ce-mi place raspunsu (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 20:49)

    vveninosu [utilizator]

    Adrian Nastase a declarat ca "se incearca recuperarea pierderilor datorate disparitiei flotei".

    bai, nu e genial? astia fac mishto unu de altu pe banii romanilor, iar prostimea ii ia in serios in loc sa ii linseze in strada
  • -2 (2 voturi)    
    Frati ROMANI (Duminică, 31 ianuarie 2010, 12:04)

    HESS [anonim]

    Intrati toti in greva fiscala.Nu mai platiti impoziitele .
    Cu impozitele voastre sant platiti trantorii.Justitia,DNA-ul,nspe mii de servicii de informare si secrete care lucreaza pt altii,politicienii care sant impotriva prriei natiuni.