Discutia de luni. O intalnire HotNews.ro - RFI 

AUDIO VIDEO Oleg Serebrian: Tancurile rusesti au intrat in Georgia pentru a apara drepturile cetatenilor rusi. Maine, ne putem astepta la acelasi lucru in Republica Moldova

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2010, 18:18 Actualitate | Politic

Oleg Serebrian
Foto: punkt.md
"In august 2008, tancurile rusesti au intrat in Georgia pentru a apara drepturile cetatenilor rusi, spuneau ei. Maine, ne putem astepta la acelasi lucru in Republica Moldova. Deseori am fost avertizati sa nu facem nimic ce ar intra in contradictie cu interesele legitime, cum spun ei, ale cetatenilor rusi, care se multiplica", a declarat primvicepresedintele PDM, Oleg Serebrian, la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro - RFI realizata de Dan Tapalaga. Serebrian sustine ca subiectul prioritar in timpul vizitei pe care Traian Basescu o va face miercuri si joi in Republica Moldova ar trebui sa fie rolul de intermediar al Romaniei in relatiile dintre Republica Moldova si Uniunea Europeana.

Asculta emsiunea Discutia de luni



Descarca emisiunea in format MP3


Citeste cele mai interesante declaratii facute de Oleg Serebrian la Discutia de Luni:
  • Suntem restantieri la subiecte cum ar fi relatiile economice dintre cele doua tari. Tin sa va reamintesc ca Romania este in momentul de fata doar al 4-lea partener comercial si economic al Republicii Moldova, fiind devansata de Republica Belarus, spre exemplu.  In 1992, Romania se plasa pe locul doi.
  • Noi depindem 100% de livrarile de gaze care ne vin dinspre federatia Rusa. In plus, depindem si de mofturile Ucrainei. (...) A aparut ideea unui gazoduct de rezerva, care ar conecta sistemul de gazoducte din Republica Moldova cu cel din UE, implicit din Romania. Este vorba de un tronson nu foarte lung, Iasi - Ungheni.
  • Este cazul ca Romania sa ocupe treptat acel rol care i-a revenit pe nemeritat/meritat Ungariei, de intermediar in relatiile dintre Republica Moldova si Uniunea Europeana. Stiti prea bine ca toti functionarii de rang inalt ai UE in Republica Moldova si in ce priveste relatiile cu Transnistria sunt dirijate inca de oficiali maghiari. Centrul de vize pentru Uniunea Europeana este langa ambasada Ungariei. In mare parte, acest lucru s-a datorat tensiunilor care existau intre Chisinau si Bucuresti in acel moment si faptului ca Vladimir Voronin a vrut sa excluda Romania din aceasta ecuatie. Nu voia in nici un caz ca Romaniei sa-i revina acest rol natural de punct de legatura dintre Republica Moldova si UE.
  • In mare parte, responsabila de agitatia legata de procesul de redobandire a cetateniei cade pe Uniunea Europeana. Daca regimul de vize, daca circulatia spre UE ar fi mai facila, macar daca ar fi cum este pentru cetatenii rusi, nu ar fi o presiune atat de mare. (...) Aici este o ambiguitate a Uniunii Europene, stupefianta. Bulgaria acorda foarte usor si repede zecilor de mii de bulgari din sudul Basarabiei, inclusiv din Republica Moldova, cetatenie bulgara, Bulgaria fiind si ea membru UE ca si Romania, insa trece cumva nepedepsita si neobservata aceasta generozitate a Sofiei. Pe de alta parte, nu cetatenia romaneasca este un pericol pentru statalitatea Republicii Moldova, cum incearca unii ganditori politici din Vest sa spuna, nu cetatenia romaneasca aduce prejudicii Republicii Moldova, ci cetatenia rusa, despre care nu vorbeste nimeni. Si este curios faptul ca Rusia se ingrijoreaza si se lamenteaza despre faptul ca Romania ofera nu stiu cate mii de pasapoarte pentru cetatenii Republicii Moldova, ei oferind sute de mii de pasapoarte cetatenilor din spatiul ex-sovietic in fiecare an.
  • In august 2008, tancurile rusesti au intrat in Georgia pentru a apara drepturile cetatenilor rusi, spuneau ei. Maine, ne putem astepta la acelasi lucru in Republica Moldova. Deseori am fost avertizati sa nu facem nimic ce ar intra in contradictie cu interesele legitime, cum spun ei, ale cetatenilor rusi, care se multiplica. S-ar putea intampla ca maine, in orasul Balti, al doilea oras ca marime aflat sub controlul autoritatilor moldovene, majoritatea cetatenilor sa detina pasapoarte rusesti. Sunt deja foarte multi cetateni rusi acolo. Invocand acest pretext al cetatenilor rusi, care este un element al politicii ruse pentru asa zisa vecinatate imediata, Rusia isi face politica in tari precum Kazahastan, Republica Moldova, Ucraina, o politica foarte periculoasa, la care UE inchide ochii preferand sa vorbeasca despre pericolele cetateniei romanesti.
  • Ce spune istoricul Armand Gosu despre vizita lui Traian Basescu in Republica Moldova
NOTA: Asculta integral varianta AUDIO cu Oleg Serebrian si Armand Gosu. Interviul integral poate fi descarcat in varianta audio de pe site-ul HotNews.ro sau puteti asculta Discutia de Luni incepand cu orele 19:00 la Radio France International. Frecvente RFI ROMANIA: Bucuresti – 93,5 FM, Iasi – 97,9 FM, Craiova – 94 FM, Cluj – 91,7 FM. Discutia de luni poate fi preluata integral sau partial de televizuni cu citarea sursei.


Citeste mai multe despre   











3004 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    mda... (Luni, 25 ianuarie 2010, 18:52)

    stefan2008 [utilizator]

    In sfarsit se spun lucrurilor pe nume...
    • 0 (0 voturi)    
      deacord (Joi, 28 ianuarie 2010, 11:50)

      catalin h [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Intr-adevar un interviu foarte bun.
  • 0 (4 voturi)    
    UE (Luni, 25 ianuarie 2010, 19:17)

    adrian [anonim]

    Sa faca o armata serioasa ... daca tot suntem aliati sa fim pana la capat.
  • 0 (4 voturi)    
    nu va fi usor (Luni, 25 ianuarie 2010, 20:08)

    patrupedbun [utilizator]

    rusii vor face ce stiu ei sa faca: vor veni cu tancul iar apoi vor discuta. iar uniunea europeana, ca o doamna eleganta dar cam sclerozata si fricoasa, va tacea milc, pentru a nu supara ursul rusesc. va fi extrem de interesant cum va evolua situatia. poate in felul asta lumea va intelege mai bine de ce fel de oameni este condusa UE .. isi vor face o parere mai realista despre uniunea in care au intrat. marile tari din UE, cum este germania sint dependente de gazul rusesc. nu isi permit sa supere rusul, deci nu cred ca se vor deranja ei prea mult daca rusia isi va face de cap in moldova
    • +1 (1 vot)    
      Asteapta.... (Marţi, 26 ianuarie 2010, 23:23)

      Caligula [anonim] i-a raspuns lui patrupedbun

      Sa astepti tancurile ruse pentru a vedea reactia UE mi se pare cel putin o naivitate. Romania trebuie sa intreprinda activ actiuni diplomatice, politice si economice pentru a descuraja Rusia in asemenea aventuri. O declaratie la nivel inalt NATO precum o tara suverana nu poate avea un statut neutru atata timp cat are trupe straine de ocupatie pe teritoriul ei e necesara.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo (Luni, 25 ianuarie 2010, 20:14)

    stramosii [utilizator]

    Era si timpul sa se ia atitudine! Doamne'ajuta!
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 25 ianuarie 2010, 20:53)

    Razvan Paveliu [anonim]

    In sfarsit, unul din politicienii remarcabili din Chisinau... Un bun roman, ca toti basarabenii... Forta in continuare, pentru a reveni pe cursul firesc al istoriei! Respect!
  • -1 (1 vot)    
    in georgia totusi (Luni, 25 ianuarie 2010, 20:59)

    nu e chiar asa [anonim]

    saakaşvili a facut niste greseli serioase. oricat ar fi ei de rusi, rusii nu au intrat cu tancurile chiar din senin. cu siguranta, ca in moldova nu li se va da motiv :D
  • +5 (5 voturi)    
    multi vorbesc putinii pricep (Marţi, 26 ianuarie 2010, 2:03)

    tepes [anonim]

    Rusii nu cred ca isi vor permite sa procedeze ca in Georgia (sa nu uitam ca georgia a atacat intii republica separatista abhazia)Daca moldovenii ar incerca o alipire de Romania rusii au o singura solutie sa protesteze ei nu pot interveni militar pt.ca moldova este un stat suveran si face ce vrea .Daca cele 2 populatii vor unire nimeni nu-i poate impiedeca ea se poate realiza ori cind.Chestia ca se supara rusii nu are acoperire ei nu au niciun motiv sa intre in moldova minoritatea rusa o duce ca-n sinul lui Adam,ei vor de fapt un cap de pod in transnistria.
  • +4 (4 voturi)    
    BPR (Marţi, 26 ianuarie 2010, 9:03)

    gerogel [anonim]

    Unirea cu Romania este singurul lucru logic - asta daca vor sa priceapa si liderii de la Chisinau. Basarabia Pamant Romanesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Cu o adunatura de politicianisti nu politicieni (Marţi, 26 ianuarie 2010, 9:06)

    Popa Sarbu [utilizator]

    Cine va lua in seama România ?!
    Există oameni credibili, care să se impună în exterior ?
    Oameni cu ţinută morală şi profesională ?
  • -3 (5 voturi)    
    rusii (Marţi, 26 ianuarie 2010, 9:23)

    Tepes \Voda [anonim]

    Nationalismul grobian intretinut de comunistii de la Bucuresti ( mai intai regimul Iliescu su acum Basescy ) sunt dusmanii unei evolutii corecte in spatiul exsovietic dintre Carpati si Nistru;. Inca din 1990, comunitatea internationala si, mai ales, diplomatia americana au incurajat unirea Basarabiei cu Romania dar, bolsevicii de la Bucuresti s-au temt ca vor supara pe marele frate....
    Basescu l-a sprijinit pe Voronin prin "anexarea" democrat-crestinilor lui Iurie Rosca la caruta acestuia, distrugand cel mai sincer partid romanesc din Moldova...
    Acum, cu acordul sefilor de la Kremlin, Basescu a schimbat |macazul" si forteaza o apropiere de Moldova, cu beneficii electorale de netagaduit...
    Ma rog, sunt multe de spus iar [rpstia romaneasca este fara margini....
    • +2 (2 voturi)    
      dle dar se poate? (Marţi, 26 ianuarie 2010, 15:39)

      babu [anonim] i-a raspuns lui Tepes \Voda

      Dar dle draga dumneata esti bolnav de scenarita un tratament preventiv ar fi necesar.
  • +3 (3 voturi)    
    Totusi (Marţi, 26 ianuarie 2010, 10:13)

    Rhadoo [utilizator]

    Rusii trebuie sa treaca prin Ucraina pentru a ajunge in Moldova... sa nu uitam acest aspect. Plus ca rusii n-ar indrazni sa se apropie atat de mult de teritoriu NATO.
  • +2 (2 voturi)    
    rusii sunt imprevizibili, si mereu nefericiti (Marţi, 26 ianuarie 2010, 11:23)

    laur [anonim]

    Rusii nu prea sunt ei fericiti, iar cei doi idolii ai Rusiei (PUTIN SI MEDVEDEV) incearca sa-i faca fericiti cu diferite metode de aparare a compatriotilor din afara tari.

    Daca totusi Rusia va ataca R. MOLDOVA ceea ce este foarte posibil, ATUNCI EU CA ROMAN DIN ROMANIA VOI AVEA GRIJA IN A-I FACE IMAGINE FOARTE PROASTA RUSIEI SA SE INVETE MINTE.
  • +2 (2 voturi)    
    Unire! (Marţi, 26 ianuarie 2010, 13:33)

    Ghe [anonim]

    Daca e sa fie, probabil ca lucrurile pana la vor intra pe fagasul corect si Rep. Moldova se va uni cu Romania. Este Pamant Romanesc si acolo traiesc romani ca si noi, care vorbesc romaneste, si se pare unii mai curajosi decat noi, pt. ca ei au reusit sa iasa in strada si sa-l dea jos pe Voronin. S-a facut o nedreptate acum 65 ani care trebuie si se va repara. Aveti incredere, numai noi si ei sa dorim acest lucru.
    Stima.
  • +1 (1 vot)    
    :) (Marţi, 26 ianuarie 2010, 22:32)

    Vali. [anonim]

    :) .... cine isi citeste corespondenta afla multe despre viitor...... nu-i asa, Traian?