PDL sub presiune: Blaga se lupta cu reformistii din partid, iar Frunzaverde cu liberalii lui Stoica

de L. Parvu, D.Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2010, 21:36 Actualitate | Politic


Valeriu Stoica si Vasile Blaga
Foto: Ager Press
Discutiile pe tema viitorului statut al PDL provoaca tensiuini in interiorul partidului. Potrivit surselor HotNews.ro, la sedinta Biroului Politic de luni, Vasile Blaga s-a aratat deranjat de cei care sustin nevoia reformarii partidului. Si vicepresedintele PDL, Sorin Frunzaverde s-a contrat cu Valeriu Stoica pe tema reformarii partidului. Stoica ar fi sustinut nevoia pastrarii doctrinei liberale in interiorul PDL, iar Frunzaverde i-a replicat deranjat ca partidul trebuie sa-si contureze o doctrina clara, crestin-democrata, si sa scape de “aceasta struto-camila democrat-liberala”.

“N-am avut nici un fel e disputa cu Frunzaverde. El si-a spus punctul de vedere, eu mi-am spus punctul de vedere. Dar e o discutie absolut preliminara. Nu este exacta relatarea. S-a vorbit intr-adevar ca partidul sa fie asezat pe o baza crestin democrata mai clara, dar au fost simple enunturi. Cei care vor sa acrediteze ideea unui conflict in PDL sunt ori de rea credinta ori pun semnul egalitatii intre ce se intampla in PDL cu ce se intampla in alte partide. Abia s-a facut comisia care va strange propuneri pentru statut, pentru doctrina. Suntem in stadiu cu totul si cu totul incipient”, a declarat Valeriu Stoica pentru HotNews.ro

Oficial, vicepresedintele PD-L, Gheorghe Flutur, a anuntat la finalul BP ca pana la 1 februarie comisia speciala care va analiza propunerile de modificare ale statutului va avea componenta finalizata. Potrivit lui Flutur comisia va fi formata din 17 persoane si va fi stabilita la Colegiul Director Comisia pe langa faptul ca va lucra la statut va pregati si viitoarele alegeri interne din partid.

"Se doreste un statut al partidului conturat pe cel al Partidului Popular European cu functii si reguli europene. In ceea ce priveste aripa liberala, nu spune nimeni ca vor disparea din partid dar doctrina pe care ei o reprezinta s-ar putea sa nu se mai regaseasca" au declarat pentru HotNews.ro surse din partid. Odata cu schimbarea statutului si conturarea doctrinei s-a discutat si posibilitatea schimbarii numelui si a siglei partidului.

Din comisie vor face parte Emil Boc, Vasile Blaga, Radu Berceanu, Gheorghe Flutur, Valeriu Stoica, Roberta Anastase si Sorin Funzaverde, ca membri ai conducerii centrale. Alti trei reprezentanti din fiecare camera legislativa se vor adauga colegilor din comisie, alaturi de doi europarlamenatari PDL, un reprezentant al primarilor si un reprezentant al Consiliului Judetean, ultimii doi urmand a fi selectati din randul celor care au inregistrat cele mai bune performante la ultimele alegeri.

Surse democrat liberale sustin ca ultimele doua posturi ar putea fi ocupate de Mircea Hava si Florin Popescu. Sursele citate sustin ca Vasile Blaga s-a aratat, la sedinta de luni, deranjat de miscarea declansata de aripa tanara a PD-L, care doreste reformarea partidului. Blaga ar fi tunat si fulgerat in sedinta Biroului Politic impotriva "reformatorilor", impotriva parlamentarilor tineri care vor modificarea regulilor formatiunii politice.


Citeste mai multe despre   
















3491 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    dl Cristian Preda, presedinte PDL? (Luni, 18 ianuarie 2010, 21:46)

    Radu Violet [anonim]

    eu il vad pe dl Profesor Preda, presedinte PDL. Trebuie ales un Presedinte care sa candideze si sa castige alegerile prezidentiale din 2014! voi vedeti pe altcineva capabil de asta?Blaga , Berceanu, Boc , Videanu sunt deja uzati...si sclavi la Prigoana si Cocos!
    • +1 (7 voturi)    
      preda e un pretios ridicol si fara umor (Luni, 18 ianuarie 2010, 21:59)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Radu Violet

      adevaratul lider al PDL inca nu a aparut-ramane cel mai bun ,care este deocamdata Boc
    • -1 (3 voturi)    
      Dom profesor. . . . (Marţi, 19 ianuarie 2010, 8:16)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Radu Violet

      . . . seamana cu Victor Ciorbea. Gura mare si idei putine!
    • 0 (2 voturi)    
      cadoul (Marţi, 19 ianuarie 2010, 8:42)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Radu Violet

      lui TB pentru ceilalti va fi o republica pur parlamentara cu presedinte onorific. Post pe care-l va lasa lui Ipo-Crin sau tzatzei Norica sau lui Vanghelie.
  • +1 (9 voturi)    
    Partid unificat al dreptei !? (Luni, 18 ianuarie 2010, 21:53)

    Romania Noastra [anonim]

    Exista deja exemplele reusite ale Frantei, Italiei sau Germaniei, unde diverse curente de dreapta coabiteaza eficient intr-un singur mare partid.

    In Franta, dreapta s-a unit treptat intr-un singur partid, UMP, Uniunea pt o Miscare Populara, care a castigat presedintia si legislativele (uninominal majoritar cu un tur, cum va fi probabil si la noi). In UMP au intrat democrat-crestinii, liberalii, centristii, social-crestinii si Sarkozy a reusit sa il aduca si pe contele De Villiers cu suveranistii sai.
    La dreapta UMP mai ramane doar dreapta nationalista, Frontul National.

    In Italia Berluscuoni s-a chinuit ani de zile sa ii adune pe toti intr-unu mare partid de dreapta si acum e pe cale sa reuseasca. Dupa ca a unificat o parte din democrat-crestini si conservatori cu liberali, acum aduce si dreapta post-fascista a lui Fini. Rezultatul e ca dreapta a castigat alegerile legislative fara probleme si le va castiga si pe urmatoarele.
    La dreapta partidului Poporul Libertatii a mai ramas doar dreapta regionalista a Ligii Nordului.

    In Germania, uniunea intre democrat-crestinii din CDU si conservatorii din CSU a adus dreptei victorii legislative. Liberalii inca sunt un partid separat, de centru-dreapta, dar in alianta cu CDU-CSU guverneaza acum Germania. La dreapta CDU-CSU nu sunt decat micro-partide nationaliste.

    In Romania, opinia publica e majoritar de dreapta si un partid unificat intre PDL si PNL ar conduce Romania timp de decenii, dupa modelul japonez al PLD. PSD nu numai ca nu ar trece de 35% insa e probabil ca s-ar rupe in 2-3 formatiuni mai mici si mai agresive, inclusiv intre ele.
    Romania are nevoie de un partid capabil sa obtina singur o majoritate clara, condus de un lider cu autoritate necontestata.

    Altfel, traim dupa fripturistii care se infing la masa coalitiilor. Toate s-au dovedit dezastru, chiar a fost mai bine cu guvern minoritar PSD sau PNL !
    • -3 (9 voturi)    
      Indoctrinatule (Luni, 18 ianuarie 2010, 23:40)

      Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui Romania Noastra

      Bai indoctrinatule nu mai saliva dupa Ceausescu si Iliescu. Numai astia erau lideri atotputernici, agreati de masele populare, aclamati peste tot care dupa mintea lor ar fi guvernate si 50 de ani. Pe Basescu nu-l bag aici ca barem cu el exista o opozitie iar diferenta dintre 1 si 2 a fost de doar 70k voturi.

      Pe voi va indoctrineaza asa de rau acolo in Modrogan? Va baga filmulete despre preamarirea dreptei, unificarea ei in interesul poporului?

      Asta visati zi si noapte, sfartecarea PSDului si atragerea PNLului. Voi n-aveti niciun plan concret pentru tara asta, va intereseaza doar ca oaia (nu merge capra) vecinului sa moara mancata de lupi. Halal mentalitate.

      Iar in Romania nu se voteaza doctrine ci partide. Dar pe voi asta va invata in Modrogan, ca romanii au votat dreapta iar PNLul daca nu guverneaza cu PDLul sunt niste tradatori.

      Daca vrei partid unic, cu majoritate covarsitorare dute in Venezuela sau in Belarus.
  • -3 (7 voturi)    
    cred intro doctrina crestin-democrata (Luni, 18 ianuarie 2010, 21:55)

    Eneas [anonim]

    PDL trebuie sa scape de particula liberala cat si de inutilii liberali fara doctrina !
    unul pe care il vad dat afara cu onor e tradatorul perpetuu e Stolojan ,urmat indeaproape de Stoica ,eventula Flutur care e exagerat de peizan in comportament
    • +1 (5 voturi)    
      ABIA ASTEPT (Marţi, 19 ianuarie 2010, 4:22)

      ionacasandrei [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Ar fi extraordinar sa se intimple asta."Gasca" lui Stolo out sau pleaca ei daca nu se mai regasesc in doctrina PD.Stolo isi formeaza un nou PNL care va fi moartea actualului condus de Patriciu.A fost cea mai mare greseala trecerea liberalilor la PD.Eu unul am votat PDL tocmai pentru terminatia L>Doamna ajuta.Vreau liberali autentici care sa lupte contra comunistilor din PSD nu sa le bata in struna.PD la viitoarele alegeri 25 % PL-Stolojan 20 % UDMR 6% guvernare viitoare sigura.SUCCES>Un scenariu ce poate deveni realitate.
    • -1 (3 voturi)    
      da ai dreptate (Marţi, 19 ianuarie 2010, 8:50)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Si sa-i inscrie pe Dumnezeu, Iisus si Sf. Duh in partid.
  • +4 (8 voturi)    
    Succes (Luni, 18 ianuarie 2010, 22:00)

    Alex [anonim]

    Refuz sa cred ca PDL are probleme. refuz sa cred ca acest partid nu este dispus sa aibe o competitie interna. Oare acest partid este pregatit sa fie lasat mostenire odraslelor? ELECTORATUL PDL este neiertator. El va urma semnalul intelectualilor de acolo, nu al OLIGARHILOR ACESTUI partid - Blaga, Berceanu, Udrea, Videanu.
    Cred ca acesti leaderi si-au atins limitele. Sau accepta competiita in partid, sau vor ramane cu un partid gen PNL - adica gol de continut cu care nu vor sti ce sa faca...

    deci succes intelectualilor
  • +2 (2 voturi)    
    eu il vad pe Boureanu (Luni, 18 ianuarie 2010, 22:06)

    zaboo [utilizator]

    ;)
  • +1 (7 voturi)    
    v-ati dilit de tat... (Luni, 18 ianuarie 2010, 22:29)

    taranistu [utilizator]

    io ziceam nu demult, in gluma bineinteles, ca o sa ajungeti dragi PDL-isti, sa ni-l serviti pe Basescu drept anticomunist si vajnic urmas al lui Coposu. Se pare ca eram naiv sa cred ca numai in gluma se poate vorbi de asa ceva. Inca un pic si lucrurile vor sta chiar asa... Auzi la Frunzaverde: "crestin-democrat"... El! Voi! Voi? Visul gorbaciovistilor mai are un pic sa devina realitate: un FSN atotcuprinzator. Culmea e ca s-ar putea sa fie consfintit de vot popular, bleah, mi-e din ce in ce mai scarba...
  • +1 (5 voturi)    
    PDN (Marţi, 19 ianuarie 2010, 9:37)

    Radu Humor [anonim]

    Partid din ciurucuri, fara ideologie ,format din toti dezertorii si profitorii celorlalte partide.
    Astia sunt cancerul politic al Romaniei in frunte cu Basescu !
  • +1 (1 vot)    
    ce frunza verde taie astia la caini ?! (Marţi, 19 ianuarie 2010, 10:23)

    foaielata [anonim]

    ce crestin democratzie viseaza, cand ei sunt mult prea aproape, in cujet si simtziri, de social democratura.
    ca sa devina crestini democratzi ar trebui sa mai treaca si pela biserica, sa se ocupe si de lucruri crestinesti, ca solidaritatea sociala. cate opere de caritate are pedeleul ?! catzi bani dau la ajutorarea celor in nevoi, saraci ca blaga, videanul, udrea....
    videanul e o acritura increzuta si saracutza la mansarda.
    va mai aducetzi aminte cum l'a sunat pe hrebul si cum l'a ridiculizat cu numaratoarea paralela ?!
    foarte posibil ca reactzia taberei pesedeilor din zilele de dupa alegeri sa fi fost intaratata de atitudinea asta fudula a videanului...
    alo, viorica !...
  • 0 (0 voturi)    
    tristeti hibernale (si nu numai) (Marţi, 19 ianuarie 2010, 11:00)

    arletty [anonim]

    ..... despre meritocratie nu prea cred ca se va auzi in Romanica vreodata.....
  • +1 (1 vot)    
    nasol (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:52)

    dudu [anonim]

    am pus-o! dinozaurii ne confisca complet partidul.
    adio reforma in partid, adio doctrina liberala.

    cu cine naiba mai votez in tara asta?
    Boc - marele premier de dreapta - creste taxele pe sectorul privat pe timp de criza!!! Blaga, Anastase & co ne anunta ca ne ca*am in ea de aripa liberala...

    tot ce pot spera e ca alde Vasilescu, Stoica, Preda si restul care au creier in cap sa faca din ce in ce mai mare galagie si sa-si expuna clar principiile, principii pentru care am votat pana acum.

    nu lasati "Hrebenciucii" si "Nastasii" sa confiste PDL-ul!
  • 0 (0 voturi)    
    Boc stie ce are de facut (Joi, 21 ianuarie 2010, 13:11)

    Maryyy [anonim]

    Singura greseala a PDL e ca a acceptat leprele in partid ... triseisti politici si oportunisti ... in rest ,stiu sigur ca vor lua decizia corecta ...reformare va fi ,nu pentru ca ar fi pe butuci ca PSD si PNL -isti ,ci pentru ca contextul actual o impune ... Boc stie ce are de facut
  • 0 (0 voturi)    
    :)) nu se bazeaza pe atacurile energetice (Joi, 21 ianuarie 2010, 13:21)

    Maryyy [anonim]

    PDL e partidul castigator ,,,si pentru ei e f important sa analizeze si sa ramana pe aceeasi pozitie ... nu stim cat de veridica e informatia , dar stim ca comuicarea la ei se face democratic si priveste o strategie .... cert e ca ei lucreaza,BOC IV e mai puternic ca oricand ...fac ceva pentru a iesi din starea asta Romania , nu dau vina pe atacata energetic :))