Adrian Nastase: Anuntul extradarii lui Hayssam este o diversiune in timp de pace

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:46 Actualitate | Politic


Anuntul extradarii lui Omar Hayssam este doar un "simulator de zgomot", care creeaza diversiuni si care acopera operatiunea principala. Verdictul vine de la social-democratul Adrian Nastase, care publica pe blogul sau un "mic tratat de diversiune in timp de pace". Primul exemplu: "un subiect controversat si un personaj puternic negativ, in legatura cu care poate fi reorientata furia poporului. Omar Haysam".

"Daca dezbaterea publica despre buget, pensii, somaj, shaorma risca sa se incinga prea tare, puteti folosi urmatoarea reteta", scrie presedintele Consiliului National al PSD.

"a. alegeti un subiect controversat si un personaj puternic negativ, in legatura cu care poate fi reorientata furia poporului. Omar Haysam ar putea fi o sugestie.

b. lansati, pe surse o stire care sa reactiveze zvonurile.

c. institutiile publice sa confirme, vag, un demers juridic".

La toate acestea, se impune urmatorul punct din micul tratat realizat de Adrian Nastase: "stimulati dezbateri in media la care sa participe persoane capabile sa se ambaleze emotional, fara sa cunoasca subiectul din punct de vedere tehnic. Incurajati confuziile intre un proiect de tratat propus spre negociere si tratatul finalizat, nu lasati sa se puna problema neretroactivitatii, incurajati adaugarea unor condimente intr-un tratat de asistenta juridica sau de extradare, spre exemplu anumite avantaje economice, in ideea ca atunci cand va fi livrat infractorul se vor adauga si mai multe lazi cu aur oferite ca bonus de statul syrian".

Replica social-democratului vine dupa ce surse diplomatice, citate de televiziunile de stiri, au anuntat joi seara ca Romania si Siria ar fi ajuns la un acord privind extradarea lui Omar Hayssam. Ministerul Justitiei a confirmat apoi, printr-un comunicat de presa, ca a inaintat pe canale diplomatice un proiect de tratat privind extradarea intre Romania si Republica Araba Siriana.

Cu doar o zi inainte de aparitia acestei informatii, in Monitorul Oficial a aparut decretul prin care presedintele Basescu a decorat cu Ordinul National pentru Merit in grad de Comandor o persoana al carei nume a fost secretizat. Motivul decorarii - contributia deosebita la dezvoltarea relatiilor de colaborare dintre SUA si Romania.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1909 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Oare ?? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:58)

    bogdan [anonim]

    Dle Nastase nu va puneti intrebarea ca poate afirmatiile dvs reprezinta o manipulare ??
    Daca Hayssam va incepe sa povesteasca prodigioasa sa activitate de membru PSD ?? Daca in urma declaratiilor sale s-ar putea sa aveti ceva probleme ?

    Mie greu sa decid cine face perdeaua de fum "diversiunea pe timp de pace" sau "diversiunea pe care o creati cu aceasta declaratie!

    Si in final dle Nastase nu ar fi mai bine sa lasam justitia sa-si faca treaba indiferent de parerea dvs sau a mea ??
    • -8 (10 voturi)    
      Castig (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:23)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Statul va iesi in castig daca ii baga pe pe unii din capii PSD la racoare si le va consfisca averile?

      Eu cred ca este o risipa sa cheltui resurse bugetare, doar de dragul de ai baga pe unii la puscarie. Statul se duce de rapa daca cheltuie resurse pe activitati care nu-i aduc ceva in plus fata de ce a cheltuit.
      • +11 (11 voturi)    
        ohooo (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:02)

        stat [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Pai atunci hai sa desfiintam politia, ca doar statul nu castiga daca previne un furt. Vai-vai.
    • -3 (7 voturi)    
      . (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:36)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Justitia isi va face treaba la fel indiferent de declaratiile lui Adrian Nastase.

      In schimb daca A.N. are dreptate, manipularea venind dinspre putere poate face pe foarte multi sa treaca cu vederea niste lucruri grave.
    • +1 (1 vot)    
      Fireste ! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 20:35)

      Iuliuss Mall [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Din meandrele concretului a aparut bombonel, cu a lui expertiza. Multumim tovarsase, fiindca ne era tare dor de glasul tau.
  • +7 (13 voturi)    
    ciudat (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:59)

    mimi [anonim]

    de ce se simte bombonel atat de amenintat de arestarea lui hayssam?
  • +8 (8 voturi)    
    Oare? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:07)

    Lino [anonim]

    Nu ar trebui sa se infinteze o comisie parlamentara care sa judece daca este oportun sa-l aducem in tara pe membrul PSD Hayssam? Poate comisia hotaraste ca nu este constitutional.Asa nu mai au uni si altii probleme cu ce ar putea dezvalui.
  • +5 (7 voturi)    
    PSd se pregateste pentru guvernare (iunie) (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:17)

    Walker [anonim]

    Prin Nastase si Mitrea , PSD este considerat deja modernizat.
  • -3 (9 voturi)    
    Asa este.. (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:20)

    Regizor [anonim]

    Pai nu e normal ce spune Nastase?Tara arde, somaj, iarna... PD-L-ul nu ajunge la un consens privind bugetul pe 2010 ... e nevoie de o manipulare (reorientare) a populatiei ranita de criza.
    • +8 (8 voturi)    
      Parerea mea:nu este normal.. (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:22)

      Om sarac,om bogat [anonim] i-a raspuns lui Regizor

      Ce are Haisam in comun cu somajul sau sustragerea atentiei de la somaj, PD-L??
      Problemele tarii raman aceleasi ,cu si fara blogareala lui Nastase.
      In loc sa ne bucuram de aceasta posibila extradare
      de faptul ca justitia ncepe sa mearga,dar cu pasi f.mici,noi stam si criticam sau ne punem intrebari retorice!
      Nastase in loc sa munceasca ptr.ce a fost ales(interesul tarii)el taie frunze pe bloguri(la fel si Preda,la fel si Mitrea.....si inca multi altii).
      de fapt am putea sa ne intrebam:ce rost are aceasta declaratie a lui Nastase in toiul acestor evenimente?
      Are vreo pata pe reverul camasii sale albe?
      • -1 (1 vot)    
        Pai atunci (Vineri, 8 ianuarie 2010, 14:50)

        Regizor [anonim] i-a raspuns lui Om sarac,om bogat

        hai sa ne bucuram ca l-au prins pe Hayssam! Sa lasam deoparte criza din buzunarele romanilor, anul nefast care se anunta in Roamania, cei 1000000 de somerii, bugeul din agricultura de numai 1.4% din PIB iar la SRI de peste 5% din PIB, gripa noua care face din ce in ce in mai multe victime. Hai sa mancam r*h*t de Zambaccian si de Hayssam si de Nastase si de PSD si sa ne bucuram ca suntem pe maini bune... Sau cel putin sa ne concentram mai mult pe trecut decat pe viitor...sau pe ce lume traiti????
  • +3 (5 voturi)    
    Nastase (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:28)

    elis [anonim]

    Las o balta dle! Omar H prietenul psd poate oricand sa fie adus in tara.Romanii cum spuneti voi astepta asta de mult nu ar fi un eveniment aducerea lui in tara.Vedeti mai bine de bugetul pe 2010 sa l scoateti mai repede asta intereseaza mult.
  • +7 (9 voturi)    
    Mortul Nastase (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:30)

    Radu [anonim]

    Credeam ca Nastase a murit de mult, daca nu fizic cel putin politic! Acum scoate capul din groapa istoriei ca sa ajute cu ceva PSD=PCR.
    Mai bine s-ar ocupa de Matusa Tamara si de strada Zambaccian. Cu relatiile sale poate le schimba numele.
  • +5 (7 voturi)    
    sigur. (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:32)

    ion voicu [anonim]

    si scandalul "matusa tamara" ce fel de diversiune este nasty boy?
    :)
  • +8 (12 voturi)    
    bombonele (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:33)

    gabriel [anonim]

    se cam apropie funia de par, nu ? vine puscaria, bombo !
  • -5 (7 voturi)    
    Mani Pulare ! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:35)

    escu [anonim]

    Absolut, bineinteles ca este o manipulare….adicatelea statzi linistitzi, cumintzei ca taticu (dl.Basescu) are el grija:”Nu mai rascolitzi atata ca o sa vina ,,criminalul” acilica, la comanda mea”
    Pariez pe orice ca nu-l vom mai vedea pe Hai Sam asta niciodata in Romania!
    • +2 (2 voturi)    
      Pe ce? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 17:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui escu

      Pe ce pariezi?
  • -3 (5 voturi)    
    eu consider, (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:39)

    liviu_ [utilizator]

    a este posibil ca nastase sa aiba dreptate, desi cred ca daca s-ar face asa ceva toate partidele ar fi complice.
    dar cred totusi ca partidele ar trebui sa termine cu campaniile denigratoare si ar trebui chiar sa inceapa sa faca ceva pt. tara asta!
  • +6 (8 voturi)    
    DIVERSIUNE ?!? PSD ?!? PNL ?!? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:46)

    gica [anonim]

    Cand vad cine vorbeste de diversiune mi se face greata. Cand vad ca ptr uni inca nu sa terminat campania electorala iarasi mi se face greata.
    Cand vad ca nu sunt resurse nici ptr salariile bugetariilor iar PSDi si PNL-ilor le arde de marirea punctului de pensie, iarasi greata.
    Cand vad cata nerusinare exista in omul asta, well dau in hepatita de la atata greata.
    Un lucru e cert diversiunea in politica romaneasca e demult o normalitate.
  • +4 (4 voturi)    
    poate ne explica AN (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:43)

    visio [anonim]

    cum a reusit sa fuga Omar haisam din tara si ce scandal era atunci in voga? sau pe sleau spus: ce diversiune a lansat atunci psd, pt partidul asta era la guvernare atunci, pt a uita de existenta lui homar????
  • +4 (6 voturi)    
    Nastase si Haysam. (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:53)

    mircea [anonim]

    Nastase daca tacea filozof ramanea.De ce-i este frica lui Nastase?Ca vine in tara si pentru a-si usura situatia va spune cat cunoaste din magariile guvernarii Iliescu-Nastase?
  • +2 (2 voturi)    
    E clar! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 17:29)

    adrian88000 [utilizator]

    Nastase se teme ca va fi pus in aceeasi celula cu Hayssam. Ii dau un raspuns la temerea sa: "de ce iti este frica nu scapi"!Sa nu se mai agite degeaba ca tot acolo ajunge!S-ar putea sa descopere chiar ca nu e asa rau cu Hayssam in celula. S-ar putea chiar sa-i placa...
  • +1 (1 vot)    
    deturnarea (Vineri, 8 ianuarie 2010, 23:01)

    Petrovici [anonim]

    Si eu care credeam ca ne spune cand ne da inapoi banii deturnati din visteria tarii prin conturile matusii Tamara. Hai bai pulime ca stam rau cu banii de salarii si pensii, cu hainele si cu caldura. Fii si tu om.