A inceput campania electorala pentru Colegiul 1 din Camera Deputatilor: In cursa sunt Radu Stroe si Honorius Prigoana  

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 11:37 Actualitate | Politic


Campania electorala pentru Colegiul 1 pentru Camera Deputatilor a inceput, sambata, in Bucuresti. Liberalul Radu Stroe si democrat-liberalul Honorius Prigoana se vor infrunta pentru locul de deputat ramas vacant dupa ce Bogdan Olteanu a fost numit viceguvernator al Bancii Nationale. Campania electorala se va termina sambata, 16 ianuarie, la ora 7.

Prezenta lui Honorius Prigoana la scrutinul din 17 ianuarie a fost inconjurata de controverse. Candidatura sa, depusa la 28 decembrie, o inlocuieste pe cea a lui Viorel Tudorache, care fusese inregistrata la BEM la 24 decembrie, fiind semnata, conform procedurilor, de catre presedintele PDL, Emil Boc.

Viorel Tudorache a declarat ca si-a retras candidatura la alegerile parlamentare din Colegiul 1 al Capitalei in urma unei discutii cu Emil Boc, care i-a explicat ca Biroul Permanent al partidului a decis sa-l sustina pe Honorius Prigoana.

Secretarul general al PDL, Vasile Blaga, a declarat ca desemnarea lui Honorius Prigoana drept candidat al PDL pentru Colegiul 1 reprezinta "varianta buna", dupa ce democrat-liberalii i-ar fi propus sa candideze lui Ionut Popescu, dar fara succes.

Blaga a spus ca "nici pe departe" nu poate fi considerata "o rasplata" pentru contributia omului de afaceri si deputatului PDL Silviu Prigoana nominalizarea fiului sau, Honorius, drept candidat al PDL in Colegiul 1. "Poate rasplata pentru Honorius, care in campania prezidentiala a muncit enorm", a mai spus Blaga.

Honorius Prigoana a declarat ca principalul sau atu este ca, desi este tanar, a muncit mult, de la 12 ani, ca are studii care au "cantarit in decizia" PDL si ca isi va finanta singur campania. "Am o oarecare notorietate, nu cred ca trebuie sa investesc foarte mult in aceasta campanie", a spus el.

Prigoana se va infrunta cu Radu Stroe, secretarul general al PNL, sustinut si de PSD.

Candidatura lui Remus Cernea (Partidul Verde) a fost repinsa de AEP, deoarece, potrivit Legii nr. 35/2008, cu modificarile si completarile ulterioare, la alegerile partiale pot participa numai candidati ai partidelor politice si organizatiile cetatenilor apartinand minoritatilor nationale care la alegerile generale, din 2008, au indeplinit pragul electoral prevazut de lege, individual sau intr-o alianta politica ori electorala.

Fiecare candidat a trebuit sa depuna in contul Autoritatii Electorale Permanente 5 salarii brute pe tara. Valoarea salariului minim brut pe tara este cea in vigoare la data de 1 ianuarie a anului 2009.

Alegerile anticipate in colegiul uninominal 1 din sectorul I al Capitalei se organizeaza dupa ce liberalul Bogdan Olteanu a demisionat din Parlament, intrucat a fost desemnat membru in CA al BNR. Legea privind Statutul BNR prevede ca membrii Consiliului de administratie al Bancii Nationale a Romaniei nu pot fi deputati ori senatori, membri ai unui partid politic si nu pot face parte din autoritatea judecatoreasca sau din administratia publica.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3133 vizualizari

  • -7 (25 voturi)    
    succese (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:03)

    gogu [anonim]

    succese dlui Honorius
    iata ca pres. Basescu se tine de cuvint si reformeaza clasa politica, aducind oameni tineri
    cel mai bine va fi dupa alegerile legislative din 2012 cind parlamentul unicameral de 300 membri va fi format numai din oameni ca dl Honorius
    • +1 (21 voturi)    
      succese (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:19)

      papuas [anonim] i-a raspuns lui gogu

      corect este succesuri ( este vremea sa ne corectam si noi )
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:22)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      ii asteptam pe Bahmu si pe Maximus, iar Eba ar face bine sa revina in tara, ca calitatile ei nu sunt suficient de bine puse in valoare printre straini. In sfarsit, a venit vremea noilor politicieni! Asta inseamna o clasa politica rasata, politicieni copii de politicieni, sange nobil, ochi vulturesc, minte neabatuta de slujbe mizere si grijile cotidianului.
      • 0 (0 voturi)    
        Degeaba (Duminică, 3 ianuarie 2010, 2:19)

        Free Face [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Oricat de oripilati am fi, pana nu se ridica 'prostii' la rascoala nu iese nimic. Dar stiti ceva? Nu se vor ridica, atata timp cat li se mai arunca de ici de colo cate ceva, asa cum arunci la gaini o mana de porumb sa nu se mai agite in cotet. Asta suntem pentru ei din pacate, niste dobitoace, demne de tot dispretul; popor dezbinat si talharit, manelizat si spalat pe creier cu toate mizeriile de prin televiziuni si ziare.
        Poate vor mai fi mici greve pe ici pe colo, pe fond de criza economica, dar nimic spectaculos.
    • +4 (20 voturi)    
      Oare? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:33)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Asta e genul de reforma pe care il dorim?
      Tineri care au in spate tatici "influenti"?
      Tineri care au notorietate cladita de tata?
      Nope, nu ma intereseaza.
      • 0 (0 voturi)    
        kva politikaya (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 23:57)

        Pirvu [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Asta ne dorim, un batrin care are in spate nesimptirea. Este de notorietate comisia Strroiiiiee care a rezolvat biletzelul gasit uitat de Geoana in biroul adjunctului SRI. Deci domnule sforar, cum de a ajuns mister diplomatul Geoana la o asa intimplare ?
        Si zici ca nu ai tupeu. Out of heaven !
        Am o flegma pt tine-ri
    • +4 (4 voturi)    
      H0-norius (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:40)

      kata_m [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      bai frate tu te intrebi vreodata cu ce e mai bun honorius ca tine? daca stii raspunsul de ce nu taci? iti place sa pupi? eu cred ca da....
    • +6 (8 voturi)    
      Tupeu (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:33)

      octogonul [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Tupeu , nesimtire , sfidare cam asta ar fi.
      Trecem de la tranzitie la reformarea statului.
      Alta tinta falsa care acopera furturille , afacerile dubioase , tranzactii clandestine .

      E de plecat dar nu in Congo......... :-)))))
      • 0 (0 voturi)    
        emigrari din republica bananiera Basescu (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 16:57)

        congolezu [anonim] i-a raspuns lui octogonul

        Nu inca... mai asteapta un an doi sa-si dea chelu arama pe fata si o sa vrei sa te duci si in Congo... :).
  • -1 (17 voturi)    
    am votat cu Basescu (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:22)

    GeorgeT [anonim]

    Suna a nepotism sau nu aud eu bine.
    Trebuie cumva sa acceptam nepotismul , de ce ?
    • +5 (9 voturi)    
      cum de ce? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:51)

      ovi [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

      pai tocmai pentru ca ai votat un om care si-a trimis fata in Parlamentul European fara nici o jena. el n-a inselat pe nimeni, asta a facut in ultimii 5 ani, asta v-a placut, asta ati votat. care-i surpriza?
      • 0 (0 voturi)    
        am votat cu Basescu nu cu PDL (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 18:06)

        GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui ovi

        am votat raul cel mai mic, si as fi dorit sa pot sustine si partidul lui Basescu dar nu in aceste conditii .
        Nu regret ca l-am votat totusi , inca consider ca este raul cel mai mic ...
  • -2 (14 voturi)    
    Poate ... MULTE SUCESURI !!! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:44)

    sandu [anonim]

    ... 300 de "basei " sau poate ... '' decretei " ?
  • -1 (3 voturi)    
    Radu Stroe (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:48)

    balta alba [anonim]

    Radu Stroe este o figura dubioasa de activist bun la toate.Daca-l asculti constati ca este incoerent ,needucat si ritos.Prefer un tanar scolit in USA decat o shulfa batrana inraita.................
  • +2 (4 voturi)    
    inca un fiu ??? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:56)

    dumnezo [anonim]

    Inca un fiu de-a unuia cu bani??

    Da pana unde merge numirea in functie a unor incapabili numai pt ca e fiul nu stiu cui??

    Ar merita ucisi toti acesti parveniti care nu stiu sa faca nimic altceva decat sa fie fiul/fica lui taticu' sau prietenul lui X

    Da, incepand cu Honoris continuand cu Eba, Udrea.. etc!

    Atunci poate ar realiza mai marii domni care isi bat joc de noi ca nu doar stam cu mainile'n san!

    Alta solutie NU ESTE!!!
  • +3 (3 voturi)    
    o lege tembela (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:56)

    taranistu [utilizator]

    personal cred ca Cernea ar fi mult mai bun decat amandoi! Dar legea tembela nu-i permite sa candideze! Sau, mai bine: daca PNTCD ar propune un Victor Ciorbea, un Alexandru Herlea, un Ion Caramitru, un Vasile Lupu, astia nu ar fi demni de Parlamentul Romaniei? Nu, pentru ca reforma lui Basescu urmareste sa nu mai intre nimeni in Parlament decat PDL si PSD, cel mult PNL. Iar cand Legea va fi pe model majoritar uninominal curat, vor intra in Parlament numai PSD si PDL. Iar Romania va fi deja "reformata".
  • 0 (0 voturi)    
    bine ca nu trebuie sa votez (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:05)

    fireworker [anonim]

    Am participat intotdeauna la alegeri, insa de aceasta data probabil ca as fi scuipat pe buletinul de vot daca as fi facut parte din circumscriptia aceea electorala. Radu Stroe este un ins mediocru si ramolit care nu are ce sa mai caute in prima linie politica (daca a avut vreodata vreun sens, acum, cu siguranta nu), iar celalalt o beizadea sinistra, marca PDL. Pt. ca discutam aici despre o psihologie criminala: lui Basescu si smenarilor din PDL (ii cataloghez asa, pt. ca asa au ajuns in doua saptamani) nu le mai pasa de absolut nimic acum: sunt constienti ca au atins varful, ca au ajuns la apogeul carierei lor si fac absolut tot ce le trece prin cap, fara niciun fel de opreliste, morala sau...societala. Ii doare-n c...r de Romania. Asta-i pohta ce-am pohtit, isi spun in sinea lor. S-o facem lata, vorba cantecului. Si da-i cu Boc, da-i cu Udrea, da-i cu Oprea, da-i cu Videanu si Rosia Montana, da-i cu printisori, da-i cu OTV, da-i cu afaceristi controversati. Pur si simplu, acestor oameni nu le mai pasa de nimic. Traiesc clipa. Putere, influenta, bani, informatii secrete, soferi, secretare, amante, catei, purcei, deplasari in exterior, bani cacalau de protocol (pentru prostii care nu stiu, la cabinetele stabilor statului se toaca mancare si bautura la greu, dintr-un fond de protocol), numeste-l pe Gigel, numeste-l pe Costel, ca e de-ai nostri. Inca ceva: o asemenea regie si bataie de joc cum n-am mai pomenit si in noaptea dintre ani - Basescu la cravata de culoare esoterica, doamna asortata, si in spate, trei persoane "din public" in aceleasi culori apropiate. Boc, la fel. Poarta des cravate din alea si toti zic ca e pura coincidenta. Bai, fratilor, daca am ajuns sa fim condusi de manelisti, blonde si parapsihologi ori clarvazatori, ceva coloratisti esoterici, sa ni se spuna si noua. Macar sa nu fim tratati ca ultimii prosti, cu explicatii in bataie de joc.
  • +1 (1 vot)    
    . (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:10)

    tudor [anonim]

    Ma intreb: Candidatura lui Remus Cernea ca independent, ar putea fi acceptata? Daca nu, nu este incalcata constitutia?
    Daca ar fi luat mai mult de 50% din voturi, nu era automat castigatorul alegerilor?
    P.S. "Oligocratia salveaza Romania"
  • +1 (3 voturi)    
    comparandu-i cu... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:29)

    egroeg [anonim]

    cel caruia i se ia locul,Bogdan Olteanu,as spune ca nu vad diferenta.
    din pacate,insa,niciunul din candidati nu va fi o prezenta utila in Parlament si,la tupeul etalat,in 2019 s-ar prea putea ca Honorius Prigoana sa pretinda si candidatura la Presedintie.
    • 0 (0 voturi)    
      orice roman (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 18:34)

      cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      poate pretinde sa catindeze pe orice loc eligibil.
      e constitutzional.
      daca e ales sau ba, e treaba boborului.
      daca se mai dau si niscai brichete, umbrele, palarii de paie si alte gunoaie, atunci, boborul se chiama ca e mituit.
      si nu e vina lui horrorius prigoana ca morala sociala este unde este, ca boborul se lasa mituit.
      oricum, cei 300 din viitorul palavrament, nu vor avea nimic de'aface cu altzi 300 din istorie. :-))
      ca si ei, tot din bobor se ridica...
      ba un plic, ba un caltabosh, o palinca....
  • 0 (4 voturi)    
    A tine cu Basescu e o crima ? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:35)

    martin [anonim]

    Deja la acest subiect se utilizeaza argumente imbecile. Oare l-a auzit cineva ,pe e drept tanarul Honorius Prigoana, facand greseli gramaticale sau de logica?
    Eu prefer sa-l aud pe el si nu pe unsurosul Banicioiu, favoritul televiziunilor mogulice, dar care nu si-a clarificat cu Van Ghele problema preferintelor sexuale, desigur legale astazi, dar de dorit a fi asumate de un astfel de tanar politician ca Banicioiu.
    Averea familiei Prigoana se pare ca e nascuta din afacerea capitalista a colectarii gunoiului ,dar e cert mult mai cinstita fata de afacerile fratilor Negoita, politicieni tineri si extrem de bogati si care nu prea stiu sa vorbeasca mult mai
    bine ca Becali, dar vad ca nu deranjeaza pe prostacii ,care au scris pana acuma despre acest subiect !
  • 0 (0 voturi)    
    politicienii astia.. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:42)

    C.T.C [utilizator]

    Nici cu trecutul PNL-istului Radu Stroe nu ne putem lauda fiind fost membru P.C.R. dar cu babuinul asta de Honorius chiar si in postura de candidat ar trebui sa le fie rusine PDL-istilor. Eu as propune sa se faca un colegiu in plus pe zona Bucurestiului, colegiul Bamboo unde sa candideze toti pitiponcii astia si toate EBE-le. Ca premiu pe langa titlul de senator sau deputat de Bamboo sa li se ofere consumatie gratis pe durata mandatului si aparitii garantate cel putin 1 data pe saptamana in ziarele mondene, sa se simta si muschii lor ca sunt printi sau printese. Succesuri ptitponc Honorius !
  • -6 (8 voturi)    
    apropos -nepotism (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:43)

    barbie [anonim]

    Bogdan Olteanu ,stiu ca a fost ceva nepot de nomenclaturist,si fin al Calinului.Apoi ,daca muschiul lui a vrut la banca ,ca e mai mult malai,uite-l la banca mai competent dacat competentii. Nu stiu ce pierdere ar fi pentru noi daca castiga Prigoana mic in locul lui Stroe.Cine-i Stroe?
    • 0 (0 voturi)    
      Da Prigoana cine-i? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:55)

      Glower [utilizator] i-a raspuns lui barbie

      Un pusti de tigan afacerist mediatizat in prostie din cauza ca societatea romaneasca manelizata reactioneaza la marlaneli si taraneli...
      Un pusti care a facut o facultate de cacat in SUA pe banii lu' acelasi tata de care vorbeam mai sus...
      Un pusti de bani gata care doreste sa-si adauge titulaturii de pitiponc, baiat de bamboo, fitos, etc...si titulatura de parlamentar...
      Ce realizari si recomandari au tatal si fiul pt a fi recomandati in astfel de pozitii?
      Sau tu vrei sa-l compari pe Olteanu cu Prigoana (tatal sau fiul...tu alegi)? Fa o scurta comparatie intre cv-ul lui Olteanu si cv-urile celor 2 (poti sa le pui si la un loc daca vrei...tot inferiori raman).
      Asa cum se fac numirile in toata tara asta...la fel a ajuns si Olteanu la BNR, la fel cum e si Udrea peste 2 ministere, la fel cum e si cumnatu' lui Geoana sef la EB, la fel cum e si EBA europarlamentar.
      Singura diferenta e ca Olteanu chiar are ceva in cap, pe cand restul...
      Radu Stroe, fost UTC-ist, fost membru PCR, ca si multi alti portocalii, galbeni sau rosii, insa la fel...te-ai uitat o secunda peste CV-ul lui? Tu il compari pe Prigoana cu Stroe (la fel..poti sa-i pui pe amandoi Prigoana la un loc...) ?
      Pe ce lume traiesti, blondo?
    • +1 (7 voturi)    
      Zi zau nene Stroe! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:55)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui barbie

      Pe Dl. Stroe l-am cunoscut pe cand diriguia caile UTCistilor din Ministerul Transporturilor. Mai apoi s-a mutat la constructia Canalului lui Ceausescu.
      L-am auzit de curand spunand dulce la Realitatea ca a fost un "simplu membru de partid". Acuma poate am trait in universuri paralele. I-as sugera unui reporter sa-l puna si pe el sa jure cu mana pe Biblie ca n-a avut functii pe linie de UTC/partid si eventual ca nu a trecut pe la Stefan Gheorghiu (stiti, Spiru Haret al vremii unde se trimiteau cadrele de incredere). Poate il vad si alti fosti colegi care au mai pastrat si alte amintiri din Epoca de Aur.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:10)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Spune-mi te rog, mic securist, de ce sunt condamnabili oamenii care au trait in regimul ceausist? Multi au fost membrii de partid, poate si parintii tai fara sa sti tu, caci era printre putinele metode de a-ti creste nivelul de trai. Dar tu ai fost de fapt invidios pe vecinu Stroe' (nu l-am cunoscut si nu il cunosc dar m-am saturat de patriotii astia ipocriti care apar peste noapte mari anticomunisti) care traia mai bine decat tine si care intelesese ca mandria si patriotismul luate impreuna te duc direct intr-un apartament de bloc cenusiu, cu camere mici captusite cu huma, cu peretii aproape drepti si unde cateodata curge apa calda. Acum fie Stroe fie Gonoreus nimic nu se va schimba dar macar lui Stroe i-au trecut cosurile (cerebral vorbind).
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:17)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        si inca ceva: epoca de aur se reconstruieste in zilele noastre. Dar, sigur, tu sti mai bine cum se fac juramintele. Sau nu sti? Sunt sigur ca si tu ai putea sa fi un fel de Stroe dar desigur ai fi justificat. Mea culpa
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 19:37)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui barbie

      Ia un vitamax sa iti revi. Olteanu nu e mai breaz (dar e mai ok) dar daca o lichea ca Prigoana ajunge in parlament eu vreau prim ministru Monica Columbeanu sau poate Nichita.
      Prietene la 22 de ani nici nu i-au trecut cosurile ca sa nu mai vorbim de viziune asupra lucrurilor. Cat priveste nenumaratele diplome pe care le are ... sunt sigur ca peste un an poate avea de doua ori mai multe daca vrea. E ca si cum unul s-ar ineca iar tu ai descrie apa.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine a stabilit aceasta regula? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:45)

    ioan [anonim]

    La data aprobarii legii uninominalului dupa referendumul lui Basescu, PSD PNL si Pro Demacratia ca sa nu faca uninominal adevarat in care cel de pe locul 1 automat castiga locul in parlament, a pus nenumarate codite printre care una neconstitutionala [Citeste] si aceasta cu o noua campanie in cazul ca apare situatia de fata in urma plecarii unui senator sau deputat. Speriate de ascensiunea PDL aceste partide in loc sa elimine o noua cursa electorala cu cheltuieli de bani si energie propunand ca cel mai bine plasat sa castige locul vacant, au complicat lucrurile crezand ca tot una din ele va castiga ulterior fie prin unire ca la prezidentiale, fie prin sustinere ca in momentul de fata cu protocoale de rasul curcilor. Eu am o solutie la legea actuala a redistribuirii. Locul 1 totdeauna castigator. Repartizarea locurilor ramase pentru redistribuire se va face proportional cu locurile 2 si 3 ocupate de fiecare partid in campanie.
  • +3 (7 voturi)    
    DE CE ? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:52)

    Crina [anonim]

    Oare s-au terminat copii inteligenti din tara asta? Nu am nimic cu Honorius dar nu era momentul si nici cazul sa se bage acum in politica. Sunt prea "multi copii si nepoti " . Mai lasati-i si pe altii
  • +6 (6 voturi)    
    semne bune anul are (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:56)

    tomberon [anonim]

    Anul transformarii sistemului politic anuntat de presedinte incepe sub bune asuspicii!
  • -4 (10 voturi)    
    Vorbe (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:10)

    nico2 [utilizator]

    Ce legatura are d-l Basescu cu propunerea PD-L?Aduceti prea usor acuzatii fara sa puteti proba cele afirmate.In data de 17 Ianuarie vor fi alegeri in colegiul 1 din Bucuresti.PNL a propus pe dl. Stroe, iar PD-L pe dl. Prigoana Honorius.Ce este atat de nemaipomenit?Nu va convine candidatura d-lui Prigoana?Daca locuiti in sectorul 1 din Bucuresti votati-l pe dl. Stroe.Si invers.Nu suntem singura tara din lume in care se intampla acest lucru.Luati 1 ex. SUA.Acolo se poate si nimeni nu plange si nici nu se da cu capul de pereti.In Romania avem o reactie tipic balcanica alimentata de media de scandal.L-au lasat pe dl. Basescu si acum isi aleg victime din randul celor care fac parte din PD-L sau apropiati.Cu ce este mai rau dl. Prigoana decat dl. Stroe?Sau cu ce este mai bun dl. Stroe decat dl. Prigoana?Dl. Stroe nu mai este comunist?Cititi CV-ul.Sau in cazul de fata nu se pune?
  • +5 (9 voturi)    
    stiu pe unu` care a intrat in poltica la 14 ani (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:13)

    Radu 2 [anonim]

    Vi-l amintiti pe "impuscatu`" ? El se lauda ca lupta pt. PCR de la 14 ani.
    Vaz ca Honorius i-a luat fatza, el se lupta cu politica de la 12 ani...
    • +5 (9 voturi)    
      Da, transporta manifeste (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:48)

      hihi [anonim] i-a raspuns lui Radu 2

      cu Lamborghiniul si le distribuia in Bamboo.

      Sau era un fel de Pistruiatu, mai stii!

      Lasa, traim bine!
  • +1 (7 voturi)    
    este o greseala (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:17)

    nea caisa [anonim]

    trebuia propus Maximus.... e cel mai tanar... nu este corupt inca.... Homorius este un minimus ca sa nu zic un minimum minimorum.

    ca un fraier care m-am lasat pacalit in turul 2 pot sa va spun ca dupa afacerea Honorius si Udrea daca acum PSD sau altii ar propune suspendarea presedintelui as vota pentru.
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa suspenzi (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 18:25)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui nea caisa

      un presedinte iti trebuie incalcari grave ale constitutiei de catre acesta, nu aberatiile electorale ale partidelor.
    • 0 (0 voturi)    
      nea caisa, daca esti mai bun, de ce nu te bagi tu (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 21:39)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui nea caisa

      daca esti mai bun ca hororius, de ce nu te bagi matale in PDL? nu ai citit ca nu au cadre suficiente, iar cele competente (ca ionut popescu) refuza sa candideze? Du-te matale acolo si imbunatateste compozitia PDL.
  • +4 (4 voturi)    
    de ales (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:25)

    berenger [utilizator]

    intre un pitiponc si o turnatoare. trecutul si viitorul clasei politice intr/un razboi in care pierd 20 de milioane de romani...
  • -5 (9 voturi)    
    Ura sau prostie? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:36)

    Petre [anonim]

    Vai, vai, cati copii si-au urmat parintii in toate domeniile? Uram un medic ca tata-l sau a fost medic, uram fata lui Sarbu ca tatal ei e senator etc...... Ce este rau, sau de ce este de condamnat? Hai sa aruncam cu pietre si in Johann Strauss (fiul). Prea multa ura, prea mult venin.
    Personal cred ca Dl Stroie castiga cu succes locul doi.
    • +2 (4 voturi)    
      Prostie, dar nu unde crezi tu! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:47)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Petre

      Nu e nimic rau ca un fiu sa mosteaneasca "domeniul tatalui"! Dar un "fiu" nu devine medic doar pentru ca tatal sau e medic. E nevoie de talent si de STUDII!!

      Cat despre Strauss-fiul!!???? De TALENT ai auzit, Petre?!! Strauss-fiul a ajuns ce a ajuns nu pentru ca se numea Strauss, nu pentru ca i-a pus taica-s-u pile, ci pentru ca era talentat. Punct.

      Dar e rau cand fiul unui om politic e rasplatit cu un post bine platit din bani PUBLICI pentru ca tatal sau a facut campanie pentru partidul aflat la putere.
      Daca Honorius primea o functie in cadrul partidului, era ok, dar din banii publici....ehe, vorba lui Base, parlamentarii nu fac nimic dar cheltuie muuuulti bani.
    • 0 (4 voturi)    
      Vai, vai credeam ca (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 17:58)

      nea caisa [anonim] i-a raspuns lui Petre

      domeniul lui Prigoana este salubritatea. De ce nu-l urmeaza? Ca pe maica-sa, Madama ce umple ecranul, e mai greu. Mahalaua in direct e domeniul dumneaei.
    • 0 (0 voturi)    
      nu este prea tinar pentru aspiratiile lui (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 18:11)

      GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui Petre

      sau este un geniu politic ?
      Suna a nepotism murdar si fara nici urma de bun simt .
  • +6 (10 voturi)    
    neconstitutionala (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:36)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    este imposibilitatea lui Remus Cernea de a fi pe liste. toti comenteaza pe marginea eternei dispute, pro sau anti basescu, nu mai vedeti padurea de copaci, oameni buni!
    • 0 (4 voturi)    
      te inseli (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 17:50)

      nico2 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Respingerea candidaturii d-lui Cernea este corecta.Nu are nici-o legatura cu Constitutia.Alegerile ptr. Parlament au avut loc in toamna 2008.Legea electorala a stabilit un prag electoral, ptr. partide, de 5%.Datorita acestui prag electoral nu au intrat in parlament PNG si PRM.Partidul d-lui Cernea nu respecta acest prag.Partidul d-lui Cernea va putea participa in 2012 .Ma indoiesc de faptul ca dl. Cernea nu stia acest lucru.Cred ca a jucat la cacealma ca orice trisor ordinar.A apelat la sentimente si la Drepturile Omului si ma face sa cred ca nu este diferit fata de alte personaje politice pe care in campania electorala le-a criticat.
      • 0 (0 voturi)    
        nu chiar (Duminică, 3 ianuarie 2010, 11:37)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui nico2

        legea de care vb este o lege organica emisa insa de parlament. constitutia este cea care trebuie sa fie deasupra legilor parlamentului. problema este ca draga noastra constitutie permite tot felul de interpretari dupa cum are nevoie cel care o citeste, asta e problema.
  • 0 (0 voturi)    
    democratie dimboviteana (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:53)

    frank zapa[king] [anonim]

    nici ca se putea altfel,Trusturilii'isi fac datoria si,dai si lupta.
    am citit cele citva comentarii,ramin blocat.
    adica in democratia romaneasca ,daca esti fiul lui...n-ai nici un drept,nici cel elementar de a alege si a fi ales.
    si ce daca e fiul lui Prigoana?e cumva vreun proscris prigoana asta?care-i baiul,ca eu nu prea inteleg.
    partidele sunt org. private,ne pot propune orice persoana,ramine sa mai fie si votata.
    pina la urma votantii decid.
    adica mos teaca asta de STROE,care inca de cind a iesit de pe bancile scolii,din facultate a fost parasutat in ministerul transporturilor,e BAIAT BUN,CA VINE DE LA PATRICIU,NU?
    ca PD-L ar fi putut avea o propunere mai buna,da,evident ar fi avut,dar e treaba lor pina la urma pe cine scot in fata.
    maniera asta de a lovii intr-un tinar politician....nu-mi place.
  • -5 (9 voturi)    
    s (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:55)

    a [anonim]

    Mie imi place de Prigoana jr, chiar daca e nepotism ce se intimpla.
    Spre deosebire de Baseasca mica macar pote lega citeva cuvinte.

    Si vreau eu sa vad unde in lumea asta mare nu se practica nepotismul? Credeti ca in strainatate cei cu bani/putere nu au si ei in toata familia macar un nepot sa le calce pe urme?
    Nepotism e de cind e lumea lume
    • 0 (0 voturi)    
      Nepotism este in cazul numirilor (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 16:28)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui a

      Nepotism este cind cineva este numit exclusiv ca urmare a relatiilor de rudene.

      Dl. Honorius Prigoana candideaza, Cui nu ii convinme sa nu il voteze. Unde este nepotismul?

      In ceea ce priveste partidele cit de greu este de observat ca miza acestui scrutin este practic nula, fiind vorba doar de un exercitiu de imagine. Insa un exercitiu care trebuie finantat consistent, cu multe sute de mii de lei.

      Citi membri PDL, PNL sau de la alte partide parlamentare - dintre cei care nu sint deja parlamentari si nici nu detin functii incompatibile cu statutul de deputat - va inchipuiti ca au fost dispusi si capabili sa scoata din buzunar aceasta suma, pentru un madat de nici trei ani?

      Dintre cei care intra in aceqasta categorie scadeti-i pe cei care sint la cutiter cu conducerea partidului, care conform legii trebuie sa aprobe candidatura.

      Vedeti cu ce ramineti. Honrius a facut in afara Romaniei o scoala pe bune, dovada bursa primita, cu care a completat banii dati de parinti, Sigur, nu a stralucit, dar a absolvit si in plus arata interes pentru politica.

      Sa fie clar, Honorius Prigoana nu este nepotul nimanui din PDL. El este insa un tinar cu bani si cu o diploma luata pe merit, care s-a aruncat cu tupeu sau cu pasiune intr-o lupta pe care altii cu state mai vechi in politica au refuzat-o.

      Daca este o mediocritate care isi va depasi conditia sau daca este una care se va rata depinde doar de Honorius si doar viitorul si alegatorii din colegiul 1 pot da verdictul.
  • +4 (10 voturi)    
    aveti ce-ati ales!!sa traiti bine (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:20)

    cs [anonim]

    de ce va suparati oameni buni???o sa primim si noi cite un lamborghini!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Culoarea. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 19:43)

      SorY [utilizator] i-a raspuns lui cs

      Dacă nu-i roşu eu nici nu-l vreau !!!
  • -4 (10 voturi)    
    nepotism (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:27)

    mary [anonim]

    Trebuie sa recunosc , ca nu stiu mare lucru despre Honorius : are 23 ani, este fiul lui Silviu Prigoana si a facut ceva studii in SUA. Daca candideaza, presupun ca este ambitios si vrea sa si faca ceva, poate chiar sa puna in practica ce a invatat in SUA. Nu cred ca multi tineri stiu ce vor sa faca in viata la aceasta varsta. Nu cred ca il atrage banii, pentru ca am inteles ca are deja o firma ( alt aspect pozitiv : nu se comporta ca un baiat de bani gata si nu cere de la tata bani de buzunar).
    Ceea ce nu stiu, deasemenea, este daca in SUA : familia Kennedy, politicieni din tata in fiu, familia Bush, presedinte tata, presedinte fiul, s.a.m.d. s-au confruntat vreodata cu aceasta problema :acuzatia de "nepotism".
    • +5 (9 voturi)    
      Ce comparatii!! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:41)

      gigelu [anonim] i-a raspuns lui mary

      Cum s-a remarcat Honorius pana la 23 de ani in viata politica si sociala?
      Ce a facut pana la a candida pentru Parlament? Ce trepte a parcurs?

      Ce faceau Kennedy-ii la 23 de ani? Primeau de-a gata un loc eligibil? Aveau firme facute de tata?
      Primeau cadou la 18 ani un Lamborghini? - asta si apropo de afirmatia ca Honorius nu e de bani gata si nu cere bani de la tat-su!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Ted Kennedy (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 17:18)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui gigelu

        Wikipedia, in engleza:
        "In mai 1951, preocupat sa ramina eligibil pentru atletism in anul urmator, [Ted Kennedy] a determinat un prieten cunoscator al materiei sa dea in locul sau examenul de limba spaniola.Cei doi au fost prinsi rapid si exmatriculati..."

        "In urma victoriei sale din alegerile generale, John a lasat vacant locul sau din Senat pentru Massachusetts. Ted nu era eligibil inaite de 22 februarie 1962, cind implinea 30 ani... Nici fratii sai nu erau in favoarea unei candidaturi imediate a lui, dar Ted isi dorea locul in Senat ca pe o realizare pe masura celor ale fratilor sai si tatal lor a respins optiunea acestora. Asadar presedintele ales l-a rugat pe guvernatorul statului Massachusetts, Foster Furcolo, sa il desemneze pe prietenul familiei Kennedy, Ben Smith sa exercite mandatul lui John, ceea ce acesta a facut in decembrie 1960..."

        In alegerile speciale pentru Senatul SUA din Massachusetts din 1962, Kennedy s-a confruntat cu concurenta lui Edward J. McCormack, Jr., procurorul general al statului, in cadrul alegerilor primate ale PD. Lozinca lui Kennedy a fost "El poate face mai mult pentru Massachusetts", aceeasi care fusese folosita de John la prima sa candidatura cu 10 ani inainte.McCormack avea sprijinul liberalilor si al intelectualilor, care il considerau pe Kennedy lipsit de experienta si stiau de suspendarea acestuia de la Harvard, fapt devenit in timpul campaniei. Kennedy mai avea de facut fata si opiniei ca, cu un frate presedinte si cau latul procuror genera lal SUA "Nu credeti ca cu Teddy sint prea multi de Kennedy?"... Intr-o dezbatere la TV, McCormack a spus "functia de senator al SUA trebuie meritata, nu mostenita" adaugind ca daca numele oponentului sau ar fi fost Edward Moore si nu Edward Moore Kennedy, candidatura acestuia "ar fi fost o gluma... "Kennedy a cistigat alegerile primare... cu un raport 2/1... In alegeri... Kennedy l-a invins pe republicanul George Cabot Lodge II, produs al unei alte familii politce din Massachusetts..."
      • -1 (1 vot)    
        HP si Ted Kennedy (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 17:33)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui gigelu

        In schimb nu am auzit ca Honorius Prigoana sa fi fost dat afara din facultate pentru frauda la examene. Nici ca presedintele sa intervina pentru ca acesta sa poata obtine un scaun de eurparlamentar in ciuda virstei. Iar Prigoana nu are in spatele sau nicio masinarie de partid de talia celei al lui Ted Kennedy.

        Mai mult, tinarul Prigoana inca nu a avut ocazia sa fuga de la locul unui accident in care sa isi fi adus autoturismul pe fundul unui riu, accident in care femeia cu care se gasea in masina si-a pierdut viata.

        PS Locul pentru care candideaza Prigoana nu este unul "eligibil". In 2008 rezultatele au fost:
        Gheorghe Grozea (PD-L) - 33,97%, Mihaela Anton (PSD+PC) - 29,42%
        Bogdan Olteanu (PNL) - 26,68%.

        Altfel spus, PDL obtinuse doar 60% din rezultatul PSD+PC+PNL, partidele care acum il sustin pe contracandidatul sau.

        Prin urmare daca cistiga, meritul ii partine in principal lui, daca pierde (la uj scor strins), daca pierde isi va asuma singur un esec care de fapt va fi fost si al PDL.
        • 0 (0 voturi)    
          sa speram ca pierde acest HP (Duminică, 3 ianuarie 2010, 14:34)

          geroget [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

          nu ca as simpatiza opozitia (PSD ) dar sunt partizan anti-nepotism de oriunde ar veni el.
          Un tinar de 23 ani cu ambitii mari in politica imi aminteste de primele luni de dupa revolutie cind un tinar se prezenta ca 'politician'
    • +3 (5 voturi)    
      HM! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 17:27)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui mary

      La americani e o procedura complicata pentru a ajunge candidat la prezidentiale. Iti depui candidatura si este o campanie in interiorul partidului pentru a cistiga votul de investitura. Primele alegeri pentru investitura incep in ianuarie in anul alegerilor si se termina cam prin mai-iunie. Se fac in fiecare stat. Apoi fiecare partid are Conventia sa(cam prin august) unde proclama candidatul. La conventie participa electorii, dar mai au si mari electori.
      Are studii in USA, dar nu universitare, ci un colegiu.
      A incercat sa infiinteze o filiala PDL acolo, dar l-au usuit repede. In USA nu pot exista filiale ale unor partide ce vin din alte tari.
      • 0 (0 voturi)    
        le cam amesteci (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 18:25)

        cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui stefan

        horrorius prigona catindeaza la un loc in palavrament, pentru o juma se legislatura.
        adica, pe un loc ramas liber si care trebuie ocupat.
        ce spui matale, cu conventzia, e alta mancare de peste.
        horrorius nu catindeaza la prezidentura si nici in cadrul unei campanii obijnuite.
        adica, amesteci mere cu pere.

        si ca sa raspund si colegului de mai sus, kenezii s'au bucurat de'o avere facuta de mosu lor, fost ambasdoe al usa in irlanda, in timpul celui de al doilea razbel al lumili.
        si se pare c'a facut multzi $$ din contrabanda cu whiskey, irish whiskey.
        fii nu s'au prea remarcat in afaceri. direct dupa scoli au penetrat politikia.
        totzi au cazut la datorie. chiar si ted a cazut odata in balta, cu amanta langa el. si'a mai lasat'o si sa se inece. halal erou.
        iar jack, prezidentul care n'a avut curaj sa ocupe cuba, desi america avea drepturi asupra cubei, s'a mai incurcat si cu marilena blonda.
        si, gurle rele zic ca, la familia kennedy, ar fi ajutat'o sa dea coltzul.
        oricum, familia a fost in stranse legaturi cu irish mob-ul.
        cat despre calitatzile intelectuale ale lui gica bush al tanar, sa fim seriosi. ala da baiatul lui tata.
      • 0 (0 voturi)    
        E garantat de greii pdl (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 19:48)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui stefan

        Ce campanie in interior, ce conventii, ce electori?
        Din moment ce Blaga a spus ca e "varianta buna" totul a fost batut in cuie.
        Cam asa cum a fost alegerea "democratica" a Ebei in fruntea TPDL.
  • -1 (5 voturi)    
    Unde e mesajul meu ? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 16:59)

    martin [anonim]

    Atunci cand erau listate doar 5 mesaje, am scris si eu si nu ma gasesc.
    Stiam ca site-ul asta e liber, dar poate m-am inselat.
    Oricum tanarul Honorius e aur pe langa piticul veninos Stroe, caruia Basescu i-a aratat o hartie si s-a blocat total, fiindca are un trecut foarte tulbure !
    • 0 (0 voturi)    
      somn usor, hotnews, 'n happy new year ! (Duminică, 3 ianuarie 2010, 9:50)

      cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui martin

      urararea e pentru cand va trezitzi.

      astia dorm da mai bine de 12 ore.
      mie nu mi'au aparut doua...

      asta e. hope for a better new year ! :-))
  • 0 (0 voturi)    
    exploatare.. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 17:13)

    marc [anonim]

    Cum a lucrat de la 12 cand in America pana la 13 ani nu e voie sa lasi copilul sinsur pe strada?A lucrat in Romania si tatal nu a decazut din drepturi pentru exploatarea copilului?Toti care lucreaza de la 12 ani isi pot cumpara Lamborghini? Ori ne cred tampiti ori chiar suntem daca acest cocalar de bani gata va lua si 0,001 % din voturi. As comenta si afirmatia jignitoare a lu`ta`su"Poprul roman sa se bucure ca n-am puso pe Bahmuteanca pe lista" E clar: in PDL Prigoana pune pe lista pe cine vrea iar 'boborul" n-are decat sa inghita!!!
  • 0 (4 voturi)    
    ce vrem? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 18:31)

    carmen [anonim]

    Nu inteleg unde este nepotismul? Dl.Prigoana jr.poate ajunge deputat daca il aleg locuitorii colegiului 1,nu este pus automat de tatal sau acolo sau de PDL. Ne-am saturat de fosti comunisti,de corupti,de cei in varsta care dorm in Parlament,dar daca apare unul tanar ii sarim la gat sa ii luam beregata. De fapt,noi stim ce vrem?
  • +3 (5 voturi)    
    PDL- exemplu de modestie si competenta (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 18:41)

    partizanul lui Honoriu [anonim]

    Nu-l mai prigoniti atita: eu zic ca baiatul a fost modest. S-a comportat honorabil: la meritele si experienta lui - munceste de la 12 ani - trebuia sa se inscrie direct la prezidentiale.
  • 0 (0 voturi)    
    Hei, mai usor cu "nepotismul"! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 19:15)

    Rescatorul [anonim]

    Aveti idei preconcepute. Dupa voi, cei care discutati aici de "nepotism", inseamna ca "nepotismul" a fost implementat in Romania de Bratieni, cei care au perpetuat politica in familie. Honorius Prigoana este un cetatean roman cu aceleasi drepturi ca Radu Store si Remus Cernea. Ar trebui ca politicienii sa mai umble la legi, sa nu incalce Constitutia si sa permita oricarui cetatean sa participe la alegeri. Oricum, Honorius Prigoana are mai multe sanse, pentru ca este tanar, ambitios si poate aduce schimbari importante pentru el si generatia lui. S-ar putea sa scoata tineretul la alegeri, pentru ca Romania nu trebuie sa fie numai apanajul celor care blocheaza orice incercare de schimbare in aceasta tara. Au trecut 20 de ani de cand au murit tinerii pentru un viitor mai bun pentru ei degeaba, chiar nu vedeti asta?
  • 0 (0 voturi)    
    Prigoana jr. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 19:32)

    Gofy [anonim]

    Rusine pdl.... ce merite are ,,limbricul asta'' sa candideze...??? nu imi place Radu Stroe dar sper sa cistige la scor . Aveam o simpatie fata de Prigoana senoior, acum imi este sila... Sa-l puna
    la munca de jos pe ,,mucos'' sofer pe masina de gunoi sa vedem daca se descurca cu salariul...
    si dupa ce implineste 30 deani sa aiba tupeul sa
    candideze undeva....alo prigoana esti pereceptie...
    Trezestete .... si da-ti demisia chiar tu din parlament sau scuze asta este pretul cerut pentru
    contributia ta la campania prezidentiala...!!!!
  • -3 (5 voturi)    
    Dulcea ipocrizie... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 20:15)

    Raluca [anonim]

    Oare cum ar proceda cei care se sufoca de manie proletara, daca ar avea banii si pozitia lui Prigoana?...
    • +1 (1 vot)    
      anti nepotism este 'manie proletara' ? (Duminică, 3 ianuarie 2010, 14:37)

      george [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      liberalism ar fi atunci acceptarea nepotismului ca fiind ceva bun ?
      Scuze dar nu suna bine de aci de la mine ..
  • 0 (0 voturi)    
    Inca un test.... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 23:23)

    Daca [anonim]

    daca bucurestenii il vor vota pe prigona, atunci inseamna ca chiar sunt dobitoci printre noi si chiar trebuie sa fim atenti sa nu contaminam dracu....
    Eu nu zic ca stroe e mai bun dar e totusi om in varsta si harsit in politica pe cand pustiul cu bot de rata tupeista habar n-are pe ce lume traieste. Chestia cu studiile in SUA ma lasa rece. Pai studii in SUA n-a facut si eba?!
    cred ca acum ar fi totusi momentul sa le dati o lovitura portocaliilor altfel o s avedeti vopi carnea scumpita nu cu 40 ci cu 90%... Va promit!
  • -1 (1 vot)    
    Sa ne temperam tedinde de apel la CCR. (Duminică, 3 ianuarie 2010, 19:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este bine ca cei ce candideaza pentru un post in Parlament sa faca parte dintr-un partid care trece pragul necesar intrarii in parlament. Pentru a atinge aceasta performanta, partidul va avea o activitate politica anterioara suficiet de sustinuta si va dispune de suficienti membri dintre care sa poata recomanda candidati. Nu este suficient sa fii un bun activist in societatea civila pentru a te califica politician. Politica este o meserie (nu o ocupatie de moment, cum sustine Patriciu), trebue sa fie insusita temeinic, prin practica,prin parcurgerea unor repetate dispute cu politicienii din alte partide. Candidatii pentru parlament trebue sa fie cei mai buni dintre cei validati de partid. Este gresita opinia ca un bun profesor poate ocupa un post in parlament numai fiindca este un erudit in specialitatea sa. Daca se decide sa intre in parlament (parlamentul este o institutie democratica apartinand politicii), profesorul in
    cauza trebue sa intre intr-un partid si sa invete teoria si mai ales practica meseriei politice fiindca in parlament va avea de practicat eficient politica, nu de vorbit despre politica. Partidele care nu depasesc pragul prevazut nu sunt inca rodate suficient, nu inspira inca incredere, trebue sa se mai dezvolte in lupte cu cei mari (partidele intrate in parlament).
    Consider ca acest spirit a fost avut in vedere de legiuitor cand a stabilit ca la alegerile partiale pot candida numai membrii partidelor aflate deja in parlament, deci care au trecut proba de foc, a pragului, succes care ii valideaza ca politicieni experimentati pe alesii acelor partide.
    Domnul Remus Cernea este inca tanar astfel ca va putea sa castige multa experienta politica (aplicata), isi va dezvolta o retea de filiale in tara, va informa o cat mai mare parte din populatie asupra doctrinei si programului partidului sau, isi va forma '
    "un nucleu dur" de politicieni cu experienta si astfel pregatit se va afirma pe scena politica si va castiga notorietate in conditiile legii.
  • +1 (1 vot)    
    E asa important ce fac excrocii aia ?... (Duminică, 3 ianuarie 2010, 20:27)

    Marse [anonim]

    "Lasati-ma langa pahar
    De viatza nici nu-mi pasa
    Eu sunt copil al nimanui
    SI n-am nici bani nici casa ..."