Cum s-a nascut noul cabinet Boc: nervii si tensiunile din culisele negocierilor

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2009, 18:05 Actualitate | Politic


Tensiune si scandal in PD-L pe impartirea portofoliilor in Guvern. Surse democrat liberale au declarat pentru HotNews.ro ca formarea Guvernului a provocat nervi si tensiune in interiorul PD-L. Vasile Blaga nu ar fi vrut-o pe Elena Udrea pe lista ministrilor, iar Radu Berceanu era cat pe ce sa piarda transporturile si sa ramana doar cu un post de vicepresedinte la Senat. In final intrarea lui Udrea in Guvern a fost conditionata de obtinerea Transporturilor pentru Berceanu. Raluca Turcan s-a suparat foc ca a pierdut Cultura, iar Roberta Anastase a plusat pentru mentinerea lui Gabriel Sandu la Comunicatii.

Surse din interiorul PD-L sustin ca formarea guvernului a provocat mari tensiuni in timpul negocierilor. Liderii PD-L s-au certat intre ei pentru portofoliile pe care si le doreau. Astfel, Vasile Blaga si-a dorit ministerul de Interne, si i-a anuntat pe ceilati ca nu renunta la el.

Un episod tensionat s-a consumat intre Vasile Blaga, Adriean Videanu si Elena Udrea. Potrivit surselor citate, cei doi sunt suparati pe Udrea ca, in timpul campaniei, nu a facut parte din staff-ul PD-L ci ar fi lucrat cu o a treia echipa de campanie, trecand peste deciziile luate de Vasile Blaga. Pe acest fond, la negocieri, cei doi lideri ar fi votat impotriva nominalizarii Elenei Udrea.

Radu Berceanu a fost foarte aproape sa piarda ministerul Transporturilor. Initial, Emil Boc ar fi evitat sa-l nominalizeze la sugestia palatului Cotroceni. Sursele citate sustin ca, in final, conducerea PD-L a impacat si capra si varza: Udrea a fost nominalizata la Dezvoltare Regionala,  Berceanu la Transporturi.

Dar, PD-L a trebuit ca, dupa rezolvarea conflictului cu Udrea, sa impace si UDMR, care solicitase ministerul Dezvoltarii. Liderii democrati le-au oferit la schimb maghiarilor portofoliul Sanatatii.

Un alt moment tensionat a fost negocierea pentru ministerul Culturii si cel al Comunicatilor. Initial, la negocierile pe portofoliul Culturii au fost nominalizati doi democrat liberali: Raluca Turcan si Toader Paleologu. La Comunicatii a fost vehiculat numele lui Gabriel Sandu, protejatul Robertei Anastase. UDMR  a solicitat ministerul Comunicatilor insa, la presiunile lui Anastase de a-l mentine in functie pe Sandu, conducerea PD-L a cedat UDMR-ului Cultura, fapt care a deranjat-o teribil pe Raluca Turcan.

Vicepresedintele PD-L, Cezar Preda  a transmis un comunicat de presa prin care anunta ca se opune cedarii Ministerului Culturii si Cultelor celor de la UDMR. "Daca echipa de negociere s-a dus cu gandul sa pastreze pentru fiecare cate un minister si sa dea Ministerul Culturii si Cultelor UDMR-ului, atunci a facut una dintre cele mai mari greseli politice din ultimii ani. Ministerul Culturii, Cultelor si Patrimoniului National nu poate face obiectul de negociere a PD-L cu UDMR. Ministerul Culturii si Cultelor trebuie sa fie responsabilitatea Partidului Democrat Liberal, pentru ca ne-am asumat un parteneriat social cu Biserica."

Si liderul UDMR, Marko Bela a recunoscut ca negocierile cu PD-L au fost infernale. "Dezbaterile cu PD-L au fost infernale, cu conflicte multiple."

Si nominalizarea la Educatie a lui Daniel Funeriu a starnit ceva discutii in partid, in cursa intrand si Catalin Croitoru. Nici Mihai Stanisoara nu a fost prea vesel, sustin sursele HotNews.ro, pentru ca nu a reusit sa-si pastreze portofoliul la Aparare, pe care conducerea PD-L l-a promis independentului Gabriel Oprea. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8693 vizualizari

  • +37 (43 voturi)    
    Dezamagire... (Vineri, 18 decembrie 2009, 18:21)

    daniel [anonim]

    DA, l-am votat pe Basescu.
    NU, nu-i mai vroiam pe Udrea si pe Berceanu in Guvern.
    DA, sunt dezamagit de cum trateaza treburile acum, dupa castigarea alegerilor, Basescu si PDL.
    NU, pesedeilor, nu va bucurati, nu regret ca n-a iesit Geoana.
    • -4 (26 voturi)    
      Poate ar fi fost mai bine.. (Vineri, 18 decembrie 2009, 18:37)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui daniel

      un fel de compromis cu psd si pnl pe ceva mult mai concret si cu reguli mai clare de joc...la urma urmei TB a castigat cu diferenta mica iar restul de romani nu-i poti sacrifica in numele guvernarii de dreapta! Cu UDMR intr-o asa pozitie strategica puternica, nu poti decat sa faci compromisuri foarte grave unul dupa altul in defavoarea neamului romanesc.
      • +11 (23 voturi)    
        of... (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:07)

        Lolek [anonim] i-a raspuns lui Zak

        Hai sa ne bagam in seama, si sa ne aparam de inamicul ungur care vrea sa ne fure saua...

        Ce inseamna neamul romanesc dupa tine?
    • +3 (11 voturi)    
      Stanisoara si Berceanu sunt pe lista lui Energy (Vineri, 18 decembrie 2009, 18:57)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui daniel

      ..Holding-ăplatiti de Buzaoianu ! ma mir ca a scapat Berceanu si ramane ministru ! un pic de corupti in dilutia guvernamentala era necesar !
    • +8 (14 voturi)    
      Dezamagire mare (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:04)

      krokodeel [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      IDEM DANIEL
    • +4 (8 voturi)    
      Asta e prima ta dezamagire (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:31)

      George [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Pastreaza-te, or sa ma fie...
      • +3 (11 voturi)    
        care NASTERE?? (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:52)

        Wgvd [utilizator] i-a raspuns lui George

        asta e moartea romaniei..guvernul boc. auzi la ei nastere.. bai oameni buni oare chiar sunteti orbi? pfff sa ma .. in ea de tara si de guvern. promovoarea unei stioarfe ca udrea mi se pare inacceptabila. nu mai zic de atatia UNGURI care vor domina ministerele castigate iar ei au un amarat de 5%
    • +2 (10 voturi)    
      De ce esti asa mirat si dezamagit? (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:46)

      Vlad Ionescu [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Oare nu ai inteles ca pd-l-ul este noul partid stat? Cu toata aroganta necesara? De ce oare ne lasam asa usor pacaliti? De ce nu vedem ca tara asta are oameni mai buni si mult mai buni decat Geoana si Basescu? Vei regreta mult in viitorul foarte apropiat ca l-ai votat pe Basescu. Intr-un fel, ceea ce face (el si ai lui), face si pentru ca i-ai permis tu. Evident, nici eu nu regret ca nu a iesit Geoana, dar ..... Sper ca intelegi diferenta. Eu mi-am asumat sa nu votez, fiindca stiam ca ma voi simti responsabil pentru nemerniciile lor, oricare ar fi fost, Geoana sau Basescu. Daca l-ai votat, si tu esti responsabil pentru tot ce va face Basescu.
      • +1 (1 vot)    
        "Eu mi-am asumat sa nu votez" (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 1:42)

        370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Ionescu

        Facand abstractie de constructie subreda a expresiei, vreau sa-ti cer doar atat: taci!! "Asuma-ti" sa nu vorbesti, atata timp cat nici macar nu ai avut bruma de curaj de a-ti asuma o minima raspundere - un vot. Din moment ce nu esti implicat cu nimic in fenomenul asta electoral, datul cu parerea si tonul sfatos-ironic cu pretentii atotstiutoare nu fac decat sa-ti arate o trasatura de caracter de care nu poti fi foarte mandru.
    • +3 (7 voturi)    
      Pai (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:24)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      Nu te-ai invatat minte dupa alegerile parlamentare de anu' trecut?!
      Atunci una au spus si exact opusul l-au facut, acum idem!

      Pe vooi de cate ori va poate prostii acest presedinte birjar si Lenele sale?
    • 0 (0 voturi)    
      dezamagire 2 (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 1:25)

      Jupanu [anonim] i-a raspuns lui daniel

      ..mi-ai citit gindurile buddy!...
  • -4 (18 voturi)    
    jenibil (Vineri, 18 decembrie 2009, 18:58)

    nicolas [anonim]

    asa popor asa guvern.
    cand aveam oportunitatea unui guvern decent cu johanis, alegem un guvern marioneta cu un partid UDMR care nu ar trebui sa existe in viatza politica care primeste Ministerul Culturii si Sanatatii.
    vai de mama noastra.
    • +7 (13 voturi)    
      Vox populi, vox dei! (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:07)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui nicolas

      Asta a fost majoritatea!
      Nu va convine? Altadata sa iesiti la vot!
  • +5 (23 voturi)    
    udrea........:((( (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:06)

    silviu [anonim]

    uDREA devine un fel de elena ceausescu, ea este in tot si in toate, alfa si omega, sarea in bucate ..... Ce neam blestemat! :((
    • 0 (0 voturi)    
      udrea (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 12:00)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      stai lejer maica ! daca iesea invers acum era la dezvoltare hrebenciuc.la udrea macar mai ai ce sa vezi...
  • +16 (22 voturi)    
    fooooaaaarte mare dezamagire (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:07)

    moni [anonim]

    M-e teama c-am luat plasa. L-am votat pe Basescu, am facut 200 de km pt asta, i-am stricat lui barbati-miu somnu' de duminica dupa-masa (cu reprosurile de rigoare), am inghitit si jignirile lui bombonel care-i trateaza pe cei din diaspora ca pe cetateni de mana a 2-a, si toate astea pentru ca am sperat. Am sperat ca a invatat ceva din mandatul trecut. Si ca vrea binele nostru.Se pare ca m-am inselat.
    Cred ca azi domnul Basescu, prin cabinetul propus, si-a dezamagit foarte multi sustinatori. Pacat!
    Oricum pe Geoana nu l-as fi votat, dar macar stateam acasa. Nu-mi stricam duminica degeaba.
    • -3 (13 voturi)    
      Pacat? (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:34)

      George [anonim] i-a raspuns lui moni

      Ai facut 200 km... ma impresionezi! Pentru ce? Acum vezi?
      Si asta e doar inceputul unor mari dezamagiri...
  • +5 (13 voturi)    
    ce -am fost si ce-am ajuns (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:07)

    gabi [anonim]

    Ce-am ajuns sa vedem aceiasi ministri si aceleasi maniere.
    Lupta pentru ciolan abia acum incepe.
    O sa vedem cum o sa se faulteze intre ei pdl-istii
    Mai devreme sau mai tarziu stiam ca asa o sa se intample
  • +13 (21 voturi)    
    nici eu (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:08)

    nicxi [anonim]

    Nici eu nu o vreau pe Udrea.....si ma infurie aceasta decizie dar nu regret ca am votat basescu
    • 0 (10 voturi)    
      Nu regreta... (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:35)

      George [anonim] i-a raspuns lui nicxi

      ... acum asa de tare, o sa ai timp urmatorii 5 ani sa regreti cu mai multa putere!
    • 0 (10 voturi)    
      nu regreta (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:12)

      maria [anonim] i-a raspuns lui nicxi

      am votat raul cel mai mic, oricum o prefer pe udrea maimutelor urlatoare gen norica nicolai,olguta nu stiu cum,aura ...,mimoza adriana s.a. pentru consolare, compara/le.
    • +1 (5 voturi)    
      Mai ai timp pentru regrete (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:50)

      Vlad Ionescu [anonim] i-a raspuns lui nicxi

      Vor veni la un moment dat. Cand vei avea un lung sir de dezamagiri. Si se va intampla curand.
  • +4 (16 voturi)    
    Sa fim seriosi!! (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:10)

    rbt [anonim]

    Basescu a luat 50% singur pe cand Prostanacu a luat 49 cu toate partidele,trustu-rile de presa , sa fim seriosi de iesea PSD cum credeti ca era intre PSD si PNL .Da asa ii romanu nu face nimic numai comenteaza, da cand il pui sa faca ceva ii praf. mai bine ati face ceva bun ,nu sa stati sa comentati , nici odata nu veti fi multumiti
    • -1 (15 voturi)    
      50% singur? (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:18)

      robotzika [utilizator] i-a raspuns lui rbt

      Voi inca mai credeti ca a luat 50% singur? Toata lumea vorbeste cum a castigat el alegerile, cum a platit voturi si cum a furat dupa ora 19:00 si apoi dupa inchiderea urnelor restul de care avea nevoie ca sa iasa presedinte.... si tot i-a tremurat fundul cateva ore ca poate nu a furat destul.
      • 0 (8 voturi)    
        eu stiu ca-l iubesti pe Geoana (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:14)

        profesoras [utilizator] i-a raspuns lui robotzika

        dar chiar asa naiva esti ? Toti primarii au platit voturi si au incercat sa fraudeze. Inclusiv ai PNL-ului si-ai PSD-ului.
        • +2 (4 voturi)    
          Domnul postac (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:29)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui profesoras

          Mai rasfirati, mai rasfirati ca imi aduceti aminte de fosta securitate care se chinuia sa formeze opiniile oamenilor, cu forta.
    • +4 (10 voturi)    
      domnule, (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:35)

      eu [anonim] i-a raspuns lui rbt

      am facut domnule. am votat ca prostu`. mi-a trebuit sa-mi exercit dreptul constitutional si am muscat-o. fac domnule, fac. muncesc de rup ca sa imi ia statul aproape toti banii. voi face domnule, voi face. voi munci in continuare ca sa nu moara alde videanu&co.

      nu credeam ca base` poate fi chiar asa... nici nu stiu cum. inconstient? prost? stupid? idiot? inganfat? nepasator? dator? chiar nu mai stiu. ideea e ca noul guvern m-a luat prin surprindere totala. cand colegi de-ai mei imi spuneau las` ca vezi tu... ca asa si asa va fi eu ziceam nuuuuu, nu cred ca va face asa... eeeee acuma tac si inghit. in sec. ca imediat n-o sa mai am bani sa inghit mancare...
      • 0 (0 voturi)    
        cuvantul potrivit este (Vineri, 18 decembrie 2009, 23:51)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui eu

        CINIC !

        Eu tot mai sper ca-i guvern de sacrificiu, ori ca se mai schimba ceva pana duminica
        (poate ar trebui sa iesim in strada).
    • +2 (6 voturi)    
      Singurel, bing, bang... (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:50)

      George [anonim] i-a raspuns lui rbt

      Singur, dar cu toate parghiile puterii: Internele, Externele, Autoritatea Electorala, BEC, Finante, buget nelimitat... Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara! E o vorba atat de veche, cam de cand sistemul "democratic" de vot...
  • -3 (7 voturi)    
    A venit timpul ca maghiarul sa educa romanul (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:12)

    ervynke [anonim]

    Vazand aceste comentarii am dreptate in titlu, nu stiu daca ati realizat dar suntem in UE fara rasism, fara ura, fara discriminare.
    Va rog pe toti sa-i dati o sansa maghiarilor ca nu vor raul vostru credetima, ci binele tuturor de asta va asigur.
    Hai salutare la toti, si lasati deoparte rasismul si ura.
    • +4 (6 voturi)    
      ar trebui sa inceapa cu tine (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:03)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui ervynke

      "credetima"
    • +4 (4 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:31)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui ervynke

      Cu lasatul deoparte a urii.

      Eu sper doar ca ministrul UDMR al culturii e un pic mai bun decat tine la gramatica limbii romane.

      In rest, minden jot!
  • -2 (8 voturi)    
    bravo elena (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:24)

    mars [anonim]

    esti din ce in ce mai puternica.
    o admiratoare.
  • +2 (12 voturi)    
    Ce pacat (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:24)

    mihai [anonim]

    Ce pacat ca v-am dat votul si ca m-am luptat pentru voi, Basescu + PDL. N-ati invatat nimic, absolut nimic.
    Basescu - ai zis ca poporul roman ti-a dat o lectie? Sunt convins ca n-ai inteles nimic sau ca, de fapt, nu dai doi bani pe noi.
    Incepe sa mi se faca la fel de mare scarba si de voi precum imi e in prezent de Geoana, Vanghelie, Iliescu sau Hrebengiuc.
    Rusine, PDL, rusine Basescu, va bateti joi de cei care v-au votat, prin mentinerea lui Udrea si a lui Berceanu.
    Rusine mare de tot, dezamagire si mai mare.
    Cat de mult regret ca n-am stat acasa, si pe 22 si pe 6 decembrie........
    • +2 (4 voturi)    
      Ei n-au invatat? (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:33)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Tu n-ai invatat, ca tot de fraier te-au luat si acu' un an su marele guvern de uniune natzionala visat de marinel!

      Vorba americanului: you fooled me once shame on you, you fooled me twice shame on me! EU cred ca se refera in mod clar la electoratul portocaliu, care in general, nu toti, nu stiu ce inseamna rusinea deci nu-i doare ce fac.
  • -5 (11 voturi)    
    politic (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:25)

    cristina [anonim]

    decat un guvern cu crin ,norica ,orban,bombonel,hrebenciuc,vanghelieetc ,nai bine asa.
    • 0 (0 voturi)    
      Vai de tine (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 15:57)

      dan [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Saracuta de tine !
      Sincer imi este mila.
      Poate daca esti tanara o sa ai timp sa inveti de la viata.
      In rest mult succes in aberatiile tale.
  • +4 (12 voturi)    
    Iar apare Udrea? (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:27)

    DD [anonim]

    Enervanta situatie! Chiar nu se poate ca udrea sa nu mai iasa in fata? Speram ca PDL-ul si Basescu sa se impuna; sa o piteasca pe undeva. Chiar nu-si dau seama ca le strica imaginea si ridica multe suspiciuni?
    • +3 (5 voturi)    
      Imposibil (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:34)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui DD

      Iti inchipui ce casete compromitatoare ar aparea pe piata?
  • -1 (11 voturi)    
    dezamagire.......... (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:30)

    marcela [anonim]

    Daca mai aveati vreo indoiala ca astora nu le pasa de ce spun ROMANII lui Basescu ,acum cred ca sunteti lamuriti......Nu pot sa cred ca dupa tot tapajul care s-a facut la adresa madamei Udrea astia au tupeul sa o bage iar in guvern,dar incerc sa-mi explic:probabil ca prea mari sunt datoriile lui Basescufata de aceasta "silfida" a carei prima preocupare pare a fi expunerea nurilor la tv........Cat despre cealalta "silfida" smiorcaita care e presedinta camerei,chiarnu mai am cuvinte......Recunosc ca nu asteptam prea multe de la T. Basescu,dar totusi,sa fi evitat sa intre iar in gura lumii macar o vreme,mi se pare ca ar fi fost necesar. ...si decent..........Eu oricum nu ma multumesc cu "multumesc"-ul presedintelui pt ca i-am dat votul ,astept mai mult de la el........Si il asigur ca l-am votat pt ca n-am avut alternativa,,,,,,,,,
  • 0 (14 voturi)    
    pt.cei dezamagiti (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:32)

    j [anonim]

    Nu va mai plangeti ca va tras iar Basescu in piept,ma refer la cei care au votat din convingere si nu la cei care carau galeta cu puiul,aceia ma votau si pe mine daca le dadeam ceva.Basescu a pozat iar in victima comunistilor ,a mogulilor,i-au mai curs cateva lacrimi amestecate cu whisky,a castigat la limita si acum se va razboi iar cu adversarii politici,iar prin ac.guvern 80% incompetent va conduce nestingherit ac.tara dupa pofta cea poftit.Pe el il doare de acest popor exact in cot,este o ambitie de om needucat cu mult orgoliu prostesc,care prin aburii alcolului ingurgitat va promulga legi ,care prin intermediul pupatorului de condur Boc, vor fi favorabile clientelei politice aservite .Dar cred ca a uitat un singur lucru ac.popor ajuns la disperare l-a dat jos pe Ceausescu, cu el va fii mult mai usor.Hotnews aplicati cenzura!
    • -1 (7 voturi)    
      Tu esti ? (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:16)

      profesoras [utilizator] i-a raspuns lui j

      Ma Jeoana, credeam ca plangi pe la Realitatea...
  • +3 (3 voturi)    
    limba romana, surioara ! (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:35)

    ertu [anonim]

    Grea limba asta ce-o vorbim. Parca se zicea "comunicatiilor" cu doi i, acolo mai spre sfarsit.
  • +3 (5 voturi)    
    Emigrati fratilor.... (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:43)

    franco [anonim]

    Emigrati fratilor, inca nu este prea tarziu.....Cei tineri mai au o sansa sa traiasca intr-o lume decenta.
  • 0 (10 voturi)    
    Opinia mea: (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:49)

    Pribeagu postac [anonim]

    Nici Blaga, nici Berceanu, nici Videanu si nici un altul din PDL nu ar fi castigat alegerile daca ar fi concurat impotriva lui geoana. Dealtfel, nici nu au facut o campanie stralucita, gresind prin faptul ca nu au explicat de ce lipsesc tepele din piata Victoriei, si asta consider ca ar fi o greseala chiar si a lui Basescu, intrucat asta a fost sloganul campaniei din 2004. Niciunul din cei de mai sus nu s-a remarcat ca fiind un luptator anticoruptie, ba dimpotriva Videanu mai avea putin si-mi punea borduri in casa. Apoi, pe televiziunile mogulilor nu prea au dat bine nici Videanu si nici Berceanu, pot remarca doar pe Macovei, Boureanu, Croitoru si inca vreo 2,3 senatori si deputati ale caror nume nu le mai retin. Presedintele Basescu are acest drept de a-si impune oamenii fideli care l-au urmat intotdeauna, chiar daca mai face si greseli ...e uman: asa cum a gresit (in opinia mea) cu EBA.
    Nu va putea lupta impotriva coruptiei si a nedreptatilor daca nu se va inconjura de oameni de incredere, asa cum i-as vedea si pe Voinescu sau Funeriu, ca si pe Udrea. Dintre toti, Premierul Boc e de toata admiratia.
    Eu unul imi dau votul in continuare acestui Guvern, asa cum l-am dat intotdeauna domnului Presedinte Basescu.
    Sper sa nu ma dezamageasca !
    • +1 (7 voturi)    
      continuare (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:28)

      pribeagu postac [anonim] i-a raspuns lui Pribeagu postac

      Am uitat-o pe Monica Macovei!!!! Scuze!
      Ea ar fi meritat mult mai mult!
    • +3 (7 voturi)    
      Ete si un roman fericit !!! (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:52)

      George [anonim] i-a raspuns lui Pribeagu postac

      Si nedezamagit !! inca !!
    • +2 (6 voturi)    
      N-are nici un drept (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:38)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Pribeagu postac

      Sa puna pupincuristi in guvern.
      Are doar obligatia de a veghea la binele poporului care l-a ales si care il plateste regeste.
      Dar pe cine incerc eu sa lamuresc, vre-o portocala degerata ceva?!
      • +1 (1 vot)    
        Este corect... (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 9:06)

        Pribeagu [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        ceea ce afirmi tu romanule, insa intr-o tara civilizata in care justitia isi face treaba, iar clasa politica nu reprezinta in fapt mafia si oligarhia.
        Nu confunda oamenii cu principii, loiali si corecti cu pupincuristii. E normal ca acum Base sa mearga pe mana lor, altfel nu va reusi sa realizeze ce si-a propus.
        Nu vei reusi sa ma lamuresti pana cand nu te vei lamuri tu insuti de ce "vreo" se scrie legat si nu cu liniuta cum ai scris tu.
        Cu portocala gresesti nu sunt deloc portocaliu, insa cu degeratu ai cam nimerit-o, dar o sa-ti explic alatadata.
        Tocmai de aceea iti doresc "succesuri"!
    • +1 (1 vot)    
      Sunt curios ce castigi (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 16:08)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Pribeagu postac

      Sunt curios daca castigi ceva din afirmatiile tale sau o faci din convingere.
      In primul caz trebuie sa ridica palaria pentru ca o faci cu profesionarism, in al doilea iti plang de mila.
      In rest s-auzim numai de bine, ne vedem peste 3 ani.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu Dane, (Duminică, 20 decembrie 2009, 0:54)

        Pribeagu [utilizator] i-a raspuns lui dan

        nu castig nimic si nici nu am vreun avantaj, desi poate ca mi-as dori, de ce sa mint, dar cinstit si pe cai corecte, nicidecum politice! Oricum multumesc pentru cuvantul profesionalism, ma bucura!
        Sa ne auzim sanatosi peste trei ani si, sper eu, fara dezamagiri. Sarbatori fericite!
  • 0 (4 voturi)    
    Mda (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:03)

    ovi [anonim]

    Nu-mi place Udrea , si gustul de Bercea nu-i bun deasemenea. Oricum e mai bine asa decat sa fi auzit de Vanghelie , Nastase , Mitrea...........
  • +3 (7 voturi)    
    idioti (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:11)

    udrea [anonim]

    guvern de idioti!
  • +3 (5 voturi)    
    nu e corect! (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:18)

    liv [anonim]

    1.Raluca Turcanu la CULTURA
    2.Kelemen Hunor la SANATATE,e cel putin medic, nu jurist ca Czeke Attila- ne-am saturat de juristi, buni la toate.
    3. Ministerul Dezvoltarii Durabile ar fii trebuit dat lui Cezar Preda- un om destept si fidel PDL=ului
  • 0 (4 voturi)    
    REGRETE (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:33)

    micha [anonim]

    in alegeri intra toata lumea, din alegeri iese cine poate. avem atatia romani bine pregatitit, care fac cinste locurilor pe unde traiesc si ne trezim iarasi cu udrea asta, care iese ca paduchele-n frunte.cu berceanu, care o sa iasa la pensie ministru., cu oprea, cu vladescu...sau cu mai stiu eu cine.nu l-am votat pe cetateanul basescu in turul 2, am votat doctrina de centru dreapta....se pare ca in zadar. sugerez sa faca partidul un FIV elenei, poate naste cateva milioane de urmasi. sa mearga aia la vot peste 4 ani.
  • -1 (5 voturi)    
    Sprijiniţi-l pe Funeriu (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:47)

    Sprijin pentru Funeriu [anonim]

    Înscrieţi-vă aici pentru a sprijini desemnarea lui Funeriu ca ministru al educaţiei:
    http://apps.facebook.com/causes/418908/
  • 0 (6 voturi)    
    nu-mi pare rau (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:52)

    adi [anonim]

    cred ca acum boc poate sa-si faca treaba.cu psd impreuna nu se putea.nu-mi pare rau ca boc e premier.Doamne ajuta!
  • 0 (8 voturi)    
    Baie de multime (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:19)

    Scuipinol [anonim]

    Basescule, te asteptam la o baie de multime. Si mult scuipat. Dezamagire.
  • +1 (7 voturi)    
    Cum s-a nascut noul cabinet Boc: nervii si tensiun (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:30)

    ITT [anonim]

    Nu inteleg dezamagirea: din ce provine? din credinta in schimbare unei persoane - B, care a aratat clar timp de 5 ani ca nu poate fi altfel? cum sa se schimbe? in afara de perioada de campanie...este acelasi...ce inseamna sperante? cumva sperante inseamna sa avem un presedinte european, comparabil cu cei din UE? bun vorbitor d elimbi straine, diplomat, etc.?? Daca da, atunci, keep on hoping and dreaming and do not complain. Desi multi traiesc in afara, inca nu au putut face o paralela intre tipul de conducere din tarile respective si cel de la noi. As for the rest, Merry Christmas!
  • 0 (0 voturi)    
    asta simt eu ... (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 8:57)

    agora [anonim]

    PNL-ul este VINOVAT ; Doar naivii nu vor intelege de ce nu participa la guvernare ! Tactica lor ...cat despre tara ... Ar fi dovedit ca sunt si politicieni si patrioti daca ar fi facut ce trebuia si anume o dreapta puternica Ei nu iau in calcul decat cum sa se compromita PD-L -ul si cum sa cada mai iute Asta e telul lor suprem Mi se face scarba de asa politica de mahala ,de satra PNL = demolare Pana cand??? Pretentii tampite..pana cand si pana unde???? Oricat peroreaza ca nu ....ii vedem tot mai des alaturi de PSD Si cand ma gandesc ca crinul asta mai spera sa fie presedintele tarii in 2014 Cum i-ar sta Romaniei cu un astfel de demagog in haina de presedinte ????
    • 0 (0 voturi)    
      Of Doamne (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 16:13)

      dan [anonim] i-a raspuns lui agora

      Cu ce-am gresit de ma-i facut compatriot cu d-ul sau d-na Agora!
      Iarta-mi Doamne greselile si poate peste 3 ani poti sa ai grija si de aceasta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu, eu nu regret nimic! (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 13:23)

    Un oarecare [anonim]

    :) Am votat raul cel mai mic nu perfectiunea.
    E normal ce se intampla, de 20 de ani prosti voteaza asa cum le e felul: prost :P deci acum nu prea avem de ales.
  • 0 (0 voturi)    
    rusinea europei am ajuns (Duminică, 20 decembrie 2009, 19:42)

    vigni [anonim]

    din prostie in prostie pana se va lamuri si romanu ce a votat si ce s-a furat. La comunicatii sa mentii un neica nimeni, la sanatate sa zapacesti un sistem, la cutura sa renunti la bruma de 'national' la dezvoltare sa faci dezmat si sa te faci de ras in fata europei,? care din voi ministrilor mai aveti oobrazul sa dati ochii cu omologii vostri din UE?