VIDEO Marko Bela: UDMR a conditionat intrarea la guvernare de acceptarea legii minoritatilor, negocierile cu PD-L au fost infernale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2009, 14:45 Actualitate | Politic


Una dintre conditiile-cheie puse de UDMR pentru a intra la guvernare a fost acceptarea legii minoritatilor, iar negocierile cu PD-L au fost fost "infernale" - a marturisit, vineri, liderul Uniunii, Marko Bela, la Targu Mures, in fata participantilor Consiliului Reprezentantilor Unionali, potrivit NewsIn.
  • "Am elaborat un acord care contine toate doleantele noastre, inclusiv acceptarea legii minoritatilor sau a invatamantului. Pe langa asta ne mai gandim la descentralizare, regandirea regiunilor economice (in loc de 8 sa fie 15 - 16) si la rezolvarea problemelor expertilor maghiari din deconcentrate. Nu trebuie sa uitam de finantarea invatamantului superior in limba maghiara. Dar, dupa cum stiti, dracul se ascunde in detalii, asa ca vom vedea cum va fi. Nu mi se pare, insa, putin lucru, faptul ca Ministerul Culturii s-a acordat UDMR. As spune ca la scara mica aduce a proiectul Klaus Johannis, pentru ca acum 10 ani era imposibil sa avem si un secretar de stat la Ministerul Culturii sau Invatamantului, iar acum, avem Ministerul Culturii, Ministerul Mediului, Ministerul Sanatatii si un post de vice-premier. Dezbaterile cu PDL au fost infernale, cu conflicte multiple", a afirmat Marko Bela.
  • "PNL este in continuare partidul cel mai aproape de noi. Am incercat sa lucram impreuna cu PNL, dar ei au alte optiuni, se vad mai degraba in opozitie, insa am cazut de acord sa incercam sa avem o relatie stransa si nu vom ingadui ca intre noi sa fie o relatie proasta", a mai adaugat liderul UDMR.
Marko Bela ar putea fi vicepremier in viitorul Cabinet, in timp ce Kelemen Hunor ar putea prelua portofoliul Culturii, Cseke Attila pe cel al Sanatatii, iar Laszlo Borbely pe cel al Mediului. UDMR ar fi preferat Ministerul Dezvoltarii Regionale, insa maghiarilor li s-a transmis ca acesta va fi alocat Elenei Udrea, ministerul urmand sa aiba si o componenta de turism.

Consiliul Reprezentantilor Unionali ai UDMR s-a reunit, vineri, pentru a valida intrarea UDMR la guvernare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5579 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 18 decembrie 2009, 14:50)

    polonyca [anonim]

    • +2 (14 voturi)    
      ...ba da... (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:02)

      x_man [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      ...de acum inainte o sa stiti tot, 5 ani cel putin, o sa va rugati sa treaca cat mai repede. Insa pana sa treaca o sa avem noi de trecut prin ei. Asta e..., unde nu-i cap, nu-i nici minte!!!
      • 0 (8 voturi)    
        Mai nou PNL-ul e de vina... (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:29)

        bgd [anonim] i-a raspuns lui x_man

        Mai ce capacitate de eschivare aveti.... PDL-ul nu-i de vina pt nimic. Cei mai nevinovati din toata lumea. Cum sunt ei acuzati asa pt nimic...saracii.
        Nu-mi vine sa cred ce citesc pe aici...
        Fabulos !
    • +6 (14 voturi)    
      suntem de RASUL CURCILOR (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:02)

      unul din popor [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      suntem de RASUL CURCILOR, ungurii (au 5 %) negocieaza in ROMANIA, pentru ca antonescu si geoana nu sunt in stare ( au 50 %).
    • -4 (16 voturi)    
      TRADATORI DE TARA SI DE NEAM (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:03)

      cris [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Asta se intampla daca romanii, iar interesele de partid sunt mai importante decat siguranta ROMANIEI.
      UDMR-ul o sa obtine un tip de autonomie locala, romanii din covasna si harghita vor fi nevoiti sa emigreze sau sa se conveteasca la catolicism si sa-si boteze copii cu nume unguresti.
      Pe 6 decembrie se pare ca am ales intre a scapa de necomunistii rosii si galben si autonomia tinutului secuiesc.
      Daca pentru asta au iesit romanii in strada acum 20 de ani inseaman ca au facut o mare greseala.
      • +3 (9 voturi)    
        gresesc (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:34)

        prudent [anonim] i-a raspuns lui cris

        sau UDMR era parte si din mandra coalitie cu PNL si PSD?
    • +4 (8 voturi)    
      Lasa (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:06)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Ca pe subiectul cu ministerul culturii sunt mai multi maghiari care scriu decat romani. Fericire mare. Sa vedem ce-o mai iesi si din erorile astea infernale.
    • +3 (7 voturi)    
      n-ai inteles ?!? (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:10)

      ana [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      noi aflam numai "ce trebuie"
    • +2 (6 voturi)    
      nu raman mult acolo (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:13)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      in 4 5 luni pnl revine la guvernare pt ca foamea de ciolan in urmatoarele luni o sa fie crunta si nu isi permita sa stea deoparte. si atunci udmr va tb sa renunte la prentetii
    • -5 (15 voturi)    
      Vand ardeal, pret negociabil..... (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:14)

      ElisaV [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Sa-i multumeasca pentru asta lui Basescu toto pupincuristi si curluntristii. De asta e Base in stare sa imparta absolut tot, cu conditia sa ia ei bucata cea mai mare...
      BRAVOO marinare !!!!!!
      • -2 (8 voturi)    
        Ardeal (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:46)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui ElisaV

        mai draga ,daca ne vinde e si un beneficiu :scapam de voi astia de-ai lui vadim,ilici,marean etc.
    • +2 (12 voturi)    
      Dubioase, nedubioase (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:17)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Macar astia de la UDMR s-au bagat sa ia taurul de coarne, nu s-au dosit dupa fusta mamei in opozitie. Cum era vorba aia... cine nu voteaza, nu conteaza.
    • +3 (7 voturi)    
      descentralizarea (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:33)

      curios [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      peste tot, va fi bine si pentru altii si pentru UDMR. De legea minoritatilor nu vorbesc, dar avem tratatul de la Lisabona care impinge inainte si regionalizarea si integrarea europeana
      • 0 (2 voturi)    
        Hai sa-ti spun eu (Vineri, 18 decembrie 2009, 19:12)

        Fane [anonim] i-a raspuns lui curios

        Asta e tendinta acum. Maine, nu se stie, Si inainte de primul razboi se credea ca nu se va mai schimba nimic niciodata. Cine stie ce va mai fi dupa UE? Si daca atunci vom fi regiuni, s-a dus Romania. Chestiile se fac pentru termen lung, nu pentru ultimile straluciri de staniol din vest.
    • 0 (6 voturi)    
      COMPROMISURILE!!!! (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:12)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Ce mai nene, asa nu merge...eram sigur ca ungurii vor profita la maxim si vor face inca catva pasi buni spre separarea de Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      Si ministerul mediului... (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 16:28)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      ...parca un nene de la UDMR era cel mai mare taietor si exportator de paduri cu catva timp in urma.
  • -1 (7 voturi)    
    din lac in putz (Vineri, 18 decembrie 2009, 14:55)

    Gica [anonim]

    Suite asa picam din lac in putz .

    Ca tot vroiam sa emigrez in Kongo !
  • 0 (8 voturi)    
    Boc e in stare sa ne si vanda boanghinelor (Vineri, 18 decembrie 2009, 14:59)

    Bibicu [anonim]

    numa Udrea si restul sa aiba cate un minister.
    Sictir 1
  • +2 (4 voturi)    
    . (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:01)

    Ivanu [utilizator]

    Chiar, un link catre legea minoritatilor ar fi bine venit, sa stim si noi ce urmaresc ungurii.
    • +2 (2 voturi)    
      linkul (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:14)

      TeddyK [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Asta ar fi linkul:

      http://www.dri.gov.ro/documents/lege_minoritati_forma_finala_guvern.pdf

      Spor la citit!
  • 0 (14 voturi)    
    PNL (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:03)

    Dan [anonim]

    Pot sa spun ca de vina e tot PNL, care prefera sa stea pe margine si sa tipe.....daca renuntau la ideea idioata de a avea un premier (doar sunt pe locul 3, nici macar 2) si intrau la guvernare, avea UDMR mai putini ministri. Dar asta e Crinutz, lui ii place sa tipe si sa arate cu degetul in loc sa isi asume raspunderi....Iar UDMR...asta a fost intotdeauna, foarte pragmatici si previzibili - daca sunt multumiti cu ce obtin, stau cuminti in banca lor, isi fac treaba si nu tradeaza.
    • 0 (10 voturi)    
      PNL e de vina pt orice? (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:26)

      Ticu [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Draga Dan, vad ca sustinatorii PDL sunt total rupti de realitate.
      Dragii mei, faptul ca lui Basescu nu i-a trecut prin cap idea de coabitare si nu a numit un prim ministru din partea majoritatii PSD-PNL-UDMR nu este vina liberalilor.
      Faptul ca PDL vrea neaaparat sa fie EI la guvernare nu este vina liberalilor.
      Vina liberalilor este ca au marit aparatul de stat aiurea in vreme de crestere economica dar nu altceva ce mai urlati voi orbiti pe aici. Vina liberalilor poate fi numai pt lucruri pe care le-au facut ei cat au fost la putere.

      Raspunderea pt ce se intampla acum este exclusiv a celor de la putere adica Basescu, Boc, Berceanu, Videanu, Udrea, etc.

      Nu poti cere cuiva sa se alieze cu PDL numai pt ca asa vrea PDL. Eu unul consider ca PDL este mai securis decat PSD si nu sunt de acord ca liberalii sa mearga pe mana lui Basescu. Daca liberalii merg cu Basescu eu nu ii mai votez niciodata.
      In acest moment dintre PDL si PSD, raul mai mare este PDL. Se vede cum sunt capabili sa negocieze orice numai sa ramana ei la ciolan.

      Bravo PNL ca s-a abtinut si s-a dus in opozitie.
  • -1 (11 voturi)    
    Ne vindem sau nu (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:11)

    Setefan [anonim]

    NImeni nu mai zice nimic cum dragii portocalii vand cultra si tara ungurilor...unde e interesul national..unde e presedintele romanilor...ardeleni sper ca sunteti mandrii acum ca, cat de curand o sa trebuiasca sa invatam si limba maghiara
  • +2 (10 voturi)    
    cultura romanesca pe mana ungugreasca (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:13)

    irina [anonim]

    Se cearta romanii intre ei...si ungurii preiau cultura romaneasca. Desteapta mutare!
    • +4 (8 voturi)    
      De ras... (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:23)

      TeddyK [anonim] i-a raspuns lui irina

      Rad cum voi va plangeti dupa un minister ca a Culturii. Nu intelegeti, ca de aia a fost dat la UDMR, pentru ca ministerul culturii este una fara o pondere, si greutate deosebita in noua structura guvernamentala!!!

      Ministerele care atarna greu sunt detinute numai de catre PDL, in frunte cu Berceanu, Videanu, Udrea & Co.

      P.S. Sper ca proiectul Rosia Montana sa fie suspendata, DEFINITIV!!!

      PACE
    • +1 (1 vot)    
      zic (Vineri, 18 decembrie 2009, 17:55)

      mimi [anonim] i-a raspuns lui irina

      care cultura
  • -4 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:14)

    gabis [anonim]

    de cand au ajuns sa puna conditii astia in tara noastra??
    NU vreau nici un Cseke Attila,Marko ,Kelemen Hunor etc
    sa conduca in tara "noastra"..
  • -3 (7 voturi)    
    Parere (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:15)

    Dan [anonim]

    Daca desteptii de liberali nu pot fi la guvernare pt a avea guvern de dreapta suntem fortati sa-i avem pe unguri ... Felicitari crizatului antonescu ... din cauza lui o sa avem "cetateni romani" cu mai multe drepturi decat alti cetateni romani. Sa-i fie rusine ...
    • -1 (7 voturi)    
      re parere (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:18)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Cat de stupid potii sa fii sa dai vina pe antonescu ca Basescu e atat de avid de putere si ca e in stare sa vanda toata tara numa sa aiba controlul total...imi e mila de tine
  • -2 (10 voturi)    
    E strigator la cer! (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:15)

    Ionescu Latul [anonim]

    E o porcarie ce se intampla! Ce e aia lege a minoritatilor? Se profita ca e zapada afara si ca din cauza asta lumea nu va iesi in strada? Pai iesim si cu lopeti daca trebuie!
  • +6 (8 voturi)    
    primaria harghita (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:16)

    lemn [anonim]

    Am avut nevoie de o informatie de la o primarie din harghita, drept urmare am sunat la numarul afisat pe site. Din pacate pentru un nenorocit de vorbitor de limba romana, in Romania, nu am inteles nimic din ceea ce imi "spunea" robotul, in limba maghiara.
    Nu am nimic cu minoritatile, e ok sa le fie protejate interesele, cultura, etc, dar nu e ok ca un cetatean roman sa nu poate primi informatii de la o primarie din romania, deoarece nu cunoaste limba maghiara. in acest caz, parerea mea este ca se exagereaza, si nu cred ca minoritatile din romania, in special cea maghiara, nu se bucura de aceleasi drepturi ca si populatia majoritara. Oricum, pana la autonomie teritoriala pe criterii etnice nu mai e decat un pas, si probabil ca in curand se va intampla si asta. Eu cred ca toti "politicienii" udmr se lupata pentru asta, probabil ca vor un loc in manualele lor de istorie ca fiind cei care au reusit sa obtina independenta unor judete.
    Mie mi se pare absurd ca in anul 2009 sa se vorbeasca despre autonomii pe criterii etnice intr-o tara membra UE.
    Oricum, miza asta este: un loc in manualele de istorie.
  • -4 (8 voturi)    
    pacat! (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:17)

    lady_c [utilizator]

    si aici as revni la o injuratura buna catre PNL!!!
    Probabil ca pana la urma nu vor sa fie la guvernare in vremuri grele ca sa castige electorat pentru urmatoarele alegeri - dar sunt niste lasi!!!!
    Din cauza lipsei lor de colaborare se ajunge la a avea 3 ministri maghiari! - nu am nimic cu maghiarii!! dar chiar nu mi se pare normal!
  • -3 (3 voturi)    
    Hmm... (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:17)

    TonyPopa [utilizator]

    Foarte dubioase....!!!
  • +2 (10 voturi)    
    asta e tara pe care o avem (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:24)

    alin [anonim]

    incepe sa imi para rau ca am votat cu pdl si au ajuns la guvernare. de ce? pe simplu motiv ca incep sa ma simt tot mai mic in tara mea si fara sa fiu mandru ca sunt roman. am ajuns sa ne dam cultura pe mana unei minoritati care, cu vreo 60 de in urma pe timpul ocupatiei in Transilvania bunicii nostrii erau batuti si omorati pe simplul fapt ca erau romani sau ca mergeau la o biserica romaneasca. asa ne trebuie daca avem niste politicieni de ,,cacao''
    • 0 (0 voturi)    
      cultura (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:16)

      MosIonRoata [anonim] i-a raspuns lui alin

      sentimentul pe care-l ai este pentru ca faci o confuzie intre cultura si Ministerul Culturii.Au incercat in Ardeal sa ne infranga cultura sute de ani si nu au reusit,nu vor reusii nici acum;In minister nu vor fi altceva decat niste administratori ai unor bani-si aia putini- din care, in cel mai rau caz pentru noi , vor directiona o parte mai mare pentru proiectele lor;dar sa privim partea plina a paharului analizand putin conceptul european de "Unitate in diversitate",pentru ca Ardealul este ceea ce este si datorita influentelor culturale ale nemtilor,ungurilor si evreilor ...
  • +3 (5 voturi)    
    blocaj planificat! (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:26)

    arsene [anonim]

    singura solutie ... alegeri anticipate sa faca curatenie in mocirla de pe dambovita!
  • -1 (7 voturi)    
    basescule,basescule (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:26)

    ioan [anonim]

    basescule cum se va intoarce toate impotriva ta intr-o zi,ca incapatanat mai esti,tu ai fi in stare sa ne vinzi tara la golden blitz,pentru a-ti atinge telu de conducator suprem,imi da de gandit aviditatea ta de putere
  • -2 (6 voturi)    
    Bela, ai primit degetul mic.... (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:29)

    Petre [anonim]

    Bela, lasa mai usor cu mofturile, zi bogdaproste ca ti s-a oferit degetul mic. Vrei mana toata?
  • +5 (9 voturi)    
    adevar (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:31)

    soni [anonim]

    Romanii se cearta si se bat iar maghiarii castiga fara sa riste nimic.Bravo noua!
  • -1 (5 voturi)    
    romanii nu vor sa acceptati conditiile udmr-ului!! (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:55)

    Nik [anonim]

    bai pdl-istilor, voi sunteti tampiti? doar pt a trece guvernul, si a avea o "mica majoritate" le acceptati pretentiile alora de la udmr? ia vedeti voi ce faceti, ca daca stiau alegatorii asta inaintea votului... s-ar putea sa fi pierdut alegerile! pai ce faceti, v-ati vazut votati si acum le aruncati in fatza romanilor toate jegurile si pretentiile udmr-ului? si daca nu le acceptati legea aia, tot vor intra la guvernare! dar daca au vazut ca tzine... au incercat! prosti sunteti voi daca le acceptati! marko bela vicepremier??? bravo... ajung "ungurii astia" la putere!
    "ungurii astia" pt ca n-am nimic cu ungurii in general! am ceva cu astia din udmr, care nu sunt inghititi nici de ungurii din ungaria! ce propune udmr-ul nu sunt dorintele ungurilor din ungaria, si nici macar ale majoritatii ungurilor din romania! sunt dorintele unora ca bela, borbely, hunor, nagy ala... care spera sa ajunga si ei "presedinti intr-o tara a lor", pt ca in ungaria nici 2% nu ar avea!

    dar daca sunt conducatorii prosti... asta meritam! ce daca probabil sunt majoritari in 2-3 judete? suntem in romania! nu le convine, sa plece! ca in Franta! in Franta sunt mult mai multi (procentual) oameni de origine diferita decat franceza, si ce, in Franta le accepta cineva pretentiile alora?? NU! ESTI IN FRANTA, VORBESTI FRANCEZA! ce status special, ce lege a minoritatilor, ce etc? Nici nu sunt recunoscute minoritati! Dar la noi se poate... ca doar avem conducatori de kkt!!!
  • -1 (5 voturi)    
    Marco..Marcoo (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:56)

    ...electora [anonim]

    Fii calculat sI ai decenta nu poti fi si la putere si in opozitie.
  • 0 (4 voturi)    
    o palma pentru cei care au votat pdl (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:00)

    axel [anonim]

    ... sa isi mai dea inca una singuri!
  • 0 (4 voturi)    
    Despre UDMR (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:08)

    Raj [utilizator]

    Nu uitati ca Basescu le-a spus inclusiv la Budapesta chestia cu autonomia asa ca nu trebuie sa ne facem prea multe griji.Vorba celor care scriu ,daca pnl nu e instare sa-si ia raspunderea la guvernare iata ca maghiarii au avut pirtie libera!
  • +2 (2 voturi)    
    comentarii fara rost. (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:09)

    mircea [anonim]

    D-lor,alegerile s-au terminat.Basescu a castigat.Asta-i democratia.Daca Geoana si Antonescu se agata de putere,sunt de inteles:au facut niste cheltuieli,niste promisiuni clientelare si pana nu sunt absolviti de cei carora le sunt datori,nu pot da inapoi,dar voi care inca mai faceti propaganda electorala-ce aveti fratilor?Daca vreti sa-i ajutati pe Geoana si Antonescu,dati-le bani sa-si poata achita datoriile.Dand din clanta pe net nu-i ajutati cu nimic.
  • -1 (5 voturi)    
    Legea este una singura (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:13)

    Kogaion [anonim]

    Legea minoritatilor ?! Este o mare bazaconie ! Nu exista o lege a majoritatii, care sa discrimineze. Exista o singura lege, cea a cetatenilor romani. O asa -zisa lege a minoritatilor va fi una profund discriminatorie pentru majoritate. Marko Bela sa-si scoata din cap aberatia ca ar exista o dihotomie legislativa intre majoritate si minorotati. Legea este unica si egala.
  • 0 (6 voturi)    
    2 se bat si al treilea castiga (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:15)

    Viorel [anonim]

    cand romanii nu se inteleg, ungurii castiga. pacat ca din cauza ambitiilor unei persoane nu putem avea o guvernare PDL-PNL
  • -6 (8 voturi)    
    fiti blestemati PNL-istilor! (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:23)

    agora [anonim]

    Sa le fie rusine PNL-istilor ! Numai din cauza lor iar s-a cocotat UDMR-ul si a prins iar la santaje Rusine sa va fie Crin Antonestilor Rusine Sa dea Dumnezeu sa nu fiti iertati in vecii vecilor !Sunteti mai nocivi pentru tara asta chiar decat PSD-ul
    • +2 (4 voturi)    
      bai cretinoidutzule (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:58)

      judex [anonim] i-a raspuns lui agora

      Vezi ca ai undeva in interiorul capului tau o chestie care se numeste creier...Te rog frumos exerseaza si incearca sa folosesti unealta asta data de la natura. Nu de alta dar sunt foarte multi simpatizanti pdl ca si tine aici pe forum care pur si simplu refuza sa o foloseasca...macar 1-2 cretinoizidutzi din astia catine sa mai trezim...
    • 0 (2 voturi)    
      ha (Vineri, 18 decembrie 2009, 18:10)

      Moromete [anonim] i-a raspuns lui agora

      E o ironie groasa ca siropul in postarile unor personaje de pe forum - pacat ca e involuntara. Cei care se pling ca de ce nu a intrat PNL-unl la guvernare, nu voi erati cei care ii injurati pe toate fetele cu doua saptamini in urma? Acum sint buni de pus in guvern? Si, putin mai complex (amice agora, ai voie sa citesti partea urmatoare de 5 ori ca sa o intelegi) daca tot ideea e ca lumea trebuie sa se uneasca in jurul conducatorului iubit, de ce l-am mai impuscat pe raposatu'? ca in 20 de ani toti uniti cu drag si spor ajungeam sigur sa avansam socialismul multilateral dezvoltat si sa aducem tarisoara mai aproape de comunism. Unde am fi fost chiar toti uniti intr-un cuget si o simtire.

      Democratie = dreptul altora de a nu fi de acord cu tine. Nu va convine, faceti referendum sa revenim la comunism, sau emigrati in Cuba.
  • -2 (4 voturi)    
    Ardeal (Vineri, 18 decembrie 2009, 17:33)

    barbie [anonim]

    Bine,le dam Ardealul dar pastram prunii si femeile.
  • 0 (0 voturi)    
    orgolii (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 8:58)

    carmen [anonim]

    In timpul campaniei electorale.toti candidatii au spus ca pun pe primul loc interesul tarii si al romanilor. Acum constat ca au mintit. Se stie ca Romanai,implicit oamenii acestei tari,traverseaza o perioada dificila,la fel ca alte state din Europa,din cauza crizei economice mondiale. Acum aveam nevoie de maturitatea politicienilor,de abandonarea,macar pentru un an, a orgoliilor personale. Si dl. Geoana si Dl. Antonescu au dovedit ca nu pot sa fie asa. Pe langa faptul ca amandoi au spus ca daca nu castiga alegerile demisioneaza din functiile de conducere ale partidelor,se lupta in continuare cu Basescu,de parca mai conteaza acum acet razboi. Eu una doream sa vad un guvern cu oameni capabili din toata pertidele politicew,dar daca nu s-a putu doresc succes viitorului guvern!
  • 0 (0 voturi)    
    semne bune anul n'are! (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 18:26)

    turcu [anonim]

    PDL-eilor aveti mare grija cu Rosia Montana si Ardealul ca poate fi treaba foarte urata pentru toti..
    nu pentru asta ati fost votati!!!
    Aveti inca sansa de a declansa alegerile anticipate pentru a separa graul de neghina daca intr-adevar vreti acest lucru!!