VIDEO Traian Basescu: Am emis decretul de desemnare in functia de premier a lui Emil Boc

de Redactie     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2009, 10:12 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Emil Boc este premierul demis, interimar si desemnat. "Am emis decretul de desemnare in functia de prim-ministru a domnului Emil Boc", a anuntat presedintele Traian Basescu, ce a explicat in cadrul unei declaratii de presa sustinute la Palatul Cotroceni ca se vede "nevoit sa adopt o solutie pe care o pot asigura in momentul de fata pentru ca Romania sa aiba un guvern". "L-am informat pe premierul Emil Boc ca este solutia pentru formarea unui nou cabinet si i-am cerut acceptul. Sper ca Parlamentul sa dea un raspuns pozitiv acestor urgente pe care le avem", a continuat presedintele.



"Cred ca ati constatat toti atmosfera in care s-a desfasurat dialogul cu partidele. Nu voi mai reveni intr-o sinteza, pentru ca presa a avut ocazia sa preia pe larg pozitiile partidelor. Inteleg ca unele partide inca n-au iesit din atmosfera de campanie, altele au probleme interne", a rezumat  Traian Basescu consultarile avute la Cotroceni cu principalele formatiuni parlamentare.

Iata cele mai importante declaratii ale presedintelui Traian Basescu:
  • Ati constatat toti atmosfera in care s-a desfasurat dialogul cu partidele
  • Nu voi mai reveni intr-o sinteza, pentru ca presa a avut ocazia sa preia pe larg pozitiile partidelor
  • Inteleg ca unele partide inca n-au iesit din atmosfera de campanie, altele au probleme interne
  • Ma vad nevoit sa adopt o solutie pe care o pot asigura in momentul de fata pentru ca Romania sa aiba un guvern
  • Am emis decretul de desemnare in functia de premier a dlui Emil Boc
  • Vreau sa stiti si care e programul convenit cu UE, FMI si Banca Mondiala pentru ca Romania sa-si redeschida accesul la resurse de finantare
  • E un program foarte strans, va trebui sa avem Guvern in functiune pe 23 decembrie
  • Guvernul trebuie sa depuna bugetul la Parlament pana la finalul anului, pentru ca pe 4 sau 5 ianuarie, Parlamentul sa inceapa examinarea bugetului de stat, iar pe 16 sa avem bugetul aprobat
  • Numai cu bugetul aprobat putem solicita prezenta echipei FMI
  • Cred ca echipa poate sa termine evaluarea intre 20 si 27 ianuarie, pentru ca documentul pentru board-ul Fondului sa fie pregatit
  • Se poate estima ca documentul poate fi aprobat in sedinta FMI din 12 sau 15 februarie, nu e inca sigura data, dar atunci va fi sedinta.
  • Pe data de 17 februarie am putea primi simultan transa a treia, 1,5 miliarde euro si cea de-a patra, 830 milioane euro.
  • Din suma totala, de 2,3 miliarde euro, jumatate merge la BNR, jumatate la Ministerul Finantelor pentru sustinerea deficitului bugetar
  • L-am informat pe premierul Emil Boc ca este solutia pentru formarea unui nou cabinet si i-am cerut acceptul
  • Sper ca Parlamentul sa dea un raspuns pozitiv acestor urgente pe care le avem
  • I-am cerut lui Boc sa ma consulte strict asupra ministrilor care fac parte din CSAT
  • De ce ne trebuie foarte rapid un Guvern? In alte conditii, as fi prelungit perioada de tatonari intre partide, dar nevoile de finantare nu ne permit intarzieri, astfel ca astazi am vorbit cu premierul Boc si i-am cerut acceptul pentru desemnare si am discutat acest program convenit in cursul zilei de ieri si definitivat aseara

Anuntul vine la o zi dupa consultarile de la Palatul Cotroceni, in care presedintele a discutat cu liderii grupului minoritatilor, grupului independentilor, UDMR, PNL, PSD si PDL. "Obiectivul prioritar este sa avem un Guvern pana de Craciun", a afirmat Basescu in cadrul intalnirilor avute cu partidele. La finalul consultarilor, liberalii au anuntat ca nu vor intra intr-o alianta cu un premier de la PD-L.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24808 vizualizari

  • -17 (141 voturi)    
    Nu-i a buna (Joi, 17 decembrie 2009, 10:15)

    x [anonim]

    Nasol.
    Boc-i am fost.
    Boc-i raminem.
    Boc e un om bun, dar nu ca prim-ministru.
    E solutie SIGUR pe termen scurt, dar tot o alegere nefericita ramine.
    Mai vorbim in citeva luni.
    Remember!
    • -32 (110 voturi)    
      mda (Joi, 17 decembrie 2009, 10:17)

      bob [anonim] i-a raspuns lui x

      ne asteapta alte luni de circ...bv base!iar ti-ai dat arama pe fata
      • +15 (45 voturi)    
        Basescu a zis ca vrea sa fie mai bun, (Joi, 17 decembrie 2009, 10:28)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui bob

        si te tine de cuvant.

        E mai bun si cu aliatii si cu opozitia prin aceasta propunere de prim ministru.
        • -18 (46 voturi)    
          Glumesti (Joi, 17 decembrie 2009, 10:51)

          defav [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          sa desemnezi un premier ce tocmai a fost trintit de Parlament prin motiune de cenzura e o idiotenie.
          • +2 (28 voturi)    
            Spun adevarul (Joi, 17 decembrie 2009, 11:10)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui defav

            si nu glumesc.

            Citeste comentariile! Votantii lui Basescu ii ridica in slavi propunerea. Ceilalti zic ca e cea mai proasta alegere.

            Mai mult de atat obtinea Basescu cu alta propunere?
            • -8 (22 voturi)    
              catre pdl (Joi, 17 decembrie 2009, 11:26)

              dorin [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              Ce mama dracului va e frica sa-l puneti pe Blaga? Credeti ca vi le marginalizeaza pe udrea, ridzi, sulfina. Puneti un om ca lumea nu pe Hopa-Mitica!
              Lui base ii e frica de el ca are Asta e valoarea ta, base!
              • -4 (14 voturi)    
                Mda.... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:42)

                bgd [anonim] i-a raspuns lui dorin

                Basescu oare nu a inteles nimic din toate alegerile astea? Oare chiar nu a observat cum a castigat ?
                Unul din "motivele" acestei victorii la limita este fix vechiul guvern. Guvernul Boc.
                El ce face...il pune iar pe Boc. Daca-i pune iar pe Videanu, Berceanu, Udrea, Pogea ministri, inseamna ca e slab sau rau intentionat.
                N-am votat PSD ca sa vina sa-si puna clientela Basescu la loc in Guvern ?
                Oare chiar in tara asta nu exista oameni competenti ?
                • -1 (9 voturi)    
                  Clientala politica (Joi, 17 decembrie 2009, 12:09)

                  Constantin [anonim] i-a raspuns lui bgd

                  e omniprezenta in politica romaneasca. Eu sunt constient ca fiecare partid isi promoveaza clientela, si in functie de clientela votez; mai putin conteaza cine e in varf.
                  • -1 (11 voturi)    
                    E o solutie buna ReeBok asta (Joi, 17 decembrie 2009, 12:32)

                    Vlad... [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

                    pentru ca deja e compromis politic. Poate sa ia masurile necesare fara sa-i pese prea mult de imaginea politica. Si are deja sturctura formata langa el.


                    Reebok -Freestyle
                    • 0 (4 voturi)    
                      O solutie buna (Joi, 17 decembrie 2009, 13:10)

                      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Vlad...

                      impaca pe toti romanii. Si sa nu zici ca e imposibil de gasit o asemena solutie.

                      Avem multe snoave populare ca exemplu, unde, pentru probleme aparent imposibile, romanii gasesc solutia sa impace si capra si varza.
            • -3 (11 voturi)    
              Base nu e impartial (Joi, 17 decembrie 2009, 12:49)

              defav [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              si nu demonstreaza deloc ca e mai bun, dimpotriva , e... "incremenit in proiect", cum se zice.Ar fi putut sa desemneze un om capabil din PNL, de exemplu-nu Antonescu-si atunci ar fi aratat ca chiar vrea un guvern care sa treaca de parlament , si prin asta ca vrea sa impace si capra si varza, in plus i-ar fi pus in dificultate pe penelisti, pt. ca ei vor doar pe Anto ca premier, da' nici sa nu sustina desemnarea nu se facea, asa ca ...Base avea niste carti bune sa arate ca poate fi un om maret , din pacate e de un mercantilism si egoism feroce
              • +1 (9 voturi)    
                Tu esti (Joi, 17 decembrie 2009, 14:10)

                banica [anonim] i-a raspuns lui defav

                cu siguranta bun si altruist, asa e?
                • -1 (1 vot)    
                  Conteaza? (Joi, 17 decembrie 2009, 20:00)

                  un roman [utilizator] i-a raspuns lui banica

                  El nu este prezidentul tarii si deci nu influenteaza viata a 22 de milioane de oameni.
            • -2 (4 voturi)    
              vom vedea (Joi, 17 decembrie 2009, 12:52)

              Andrei [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              Vom vedea daca minte sau nu... depinde cine sunt alesii la ministere. Acolo se vede cel mai clar ce-i mai important: tara sau PDL-ul ;)
          • +15 (31 voturi)    
            a fost trantit (Joi, 17 decembrie 2009, 11:32)

            ego sum [utilizator] i-a raspuns lui defav

            de o haita de idioti ...
            ce-mi place, cum se aduna toti sa comenteze de boc ca nu-i bun de pm ... ca nu are coloana vertebrala ... ca una, ca alta ... dar a incercat cineva sa se puna in locul lui, sa-i analizeze faptele si deciziile din punctul de vedere al unui prim ministru?
            asa destepti sunt cu totii care se scutura oripilati cand aud de boc, vai, draga ... ce oroare! mi se face sila ...
            • -3 (13 voturi)    
              Ego sum (Joi, 17 decembrie 2009, 12:10)

              Titan ice [anonim] i-a raspuns lui ego sum

              am incercat sa ma pun in pielea lui boc dar nu incap acolo :))
            • -3 (9 voturi)    
              IMPOZITUL FORFETAR (Joi, 17 decembrie 2009, 12:53)

              DEFAV [anonim] i-a raspuns lui ego sum

              e un subiect suficient de demonstrativ pentru incompetenta guvernului Boc, nu?
              • -3 (9 voturi)    
                da, (Joi, 17 decembrie 2009, 13:11)

                elena [anonim] i-a raspuns lui DEFAV

                asa este. Si nu numai
              • -1 (5 voturi)    
                nu..impozitul forfetar e bun.. (Joi, 17 decembrie 2009, 13:18)

                marlene [anonim] i-a raspuns lui DEFAV

                pt. a elimina firmele-apartament. Mai tratate de economie de piata (din tari europene) nu e debiteaza antenele.
                • +3 (7 voturi)    
                  tot firme de apartament (Joi, 17 decembrie 2009, 13:42)

                  elena [anonim] i-a raspuns lui marlene

                  sunt si unele dintre firmele care au castigat multe dintre licitatiile organizate de ministere asnul acesta. Cum ti se pare o firma care trebuie sa asigure ordine intr-un parc, si care figureaza intr-un apartament, cu 2-3 angajati?
                  • +2 (2 voturi)    
                    nu asa se judeca impozitul forfetar (Joi, 17 decembrie 2009, 16:56)

                    adrian [anonim] i-a raspuns lui elena

                    problema este - a strans sau nu mai multi bani la buget? ca daca ma impiedica pe mine sa fac o activitate din care faceam profit dar nu plateam impozit si astfel nu mai fac chiar nimic - deci nu voi mai avea nici din ce plati un eventual impozit (ca nu mai vreau sa fac afacerea asta, in perioada asta de criza, daca trebuie sa platesc impozit) rezultatul e negativa. inainte forfetar macar ajutam la cresterea PIB. daca e cu plata impozitului ma angajez la stat si nu mai risc nimic in afaceri. sa plateasca altul impozite ca eu muncesc la stat.
                • 0 (0 voturi)    
                  Ca nuca in perete (Vineri, 18 decembrie 2009, 9:20)

                  Ouroboros [utilizator] i-a raspuns lui marlene

                  marlene ai fost ca nuca in perete pacat ca is o gasca destul de mare de retarzi in tara asta pai daca elimini firmele ala mici ....care poate nu platesc ele tot la stat da mai dau cate o taxa ca vb aia nu au cum scapa chiar de toate taxele ....poate mai produc un loc de munca ....etc ....cat de retard(a) poti fi si nu numai si aia care le coc sa nu se gandeasca ca daca la noi robii astia micutii nu ne merge bine .....nu le va mai merge nici lor curand....da noah ...ce potii zice la oameni cu IQ = 0:))
              • +2 (12 voturi)    
                impozitul forfetar? (Joi, 17 decembrie 2009, 14:02)

                Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui DEFAV

                cred ca glumesti ! a fost o masura grozava pentru a elimina toate firmele alea infiintate in mod dubios, toate firmele intermediare ce nu faceau decat sa mai puna un adaos comercial la produsele de consum. Ah! si daca nu stiai, impozitul forfetar in forma pe care o cunosti va fi eliminat din anul 2010 ramanand valabil doar in materia comerciantilor a caror activitate e greu de controlat : hoteluri, restaurante, cabane montane, etc. Aici evaziunea fiscala e in floare si singurul mod de "punere la punct" este impozitul forfetar. Pentru cei care nu stiu ce e impozitul forfetar, este un impozit FIX platit in fiecare an, nu un impozit pe profit cum s-a practicat multa vreme. Si cum sa ramana un impozit pe profit la un restaurant cand toate facturile sunt aruncate la gunoi, cand nu se trec toate produsele prin casa de marcat, iar profiturile sunt de ZECI de ori mai mici pe hartie decat in realitate? Ca sa nu mai zic ca pur si simplu Garda Financiar si ANAF se afla in imposibilitatea practica de a "face curatenie" fara acest impozit forfetar. Ah...si mai punem la calcul tendinta agentilor de control de la Garda Financiar de a fi corupti...tot Romania pierde niste bani care ar fi intrat foarte frumos in Bugetul de Stat - proiectul asta la care lucreaza Guvernul lui Boc pentru a primi banii de la FMI si UE.
            • +4 (16 voturi)    
              Actualul premier (Joi, 17 decembrie 2009, 13:55)

              Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui ego sum

              Eu il consider capabil pe Boc. A fost singurul care a venit cu FAPTE CONCRETE in doar 9 luni de mandat ca prim ministru. Eu nu-mi amintesc de Tariceanu, PNL-ist de altfel sa fi facut in 4 ani ce a facut Boc in 9 luni. Daca ar fi fost ales un PNL-ist ca prim ministru s-ar fi ales praful, am fi avut o majoritate in parlament doar pe hartie. In realitate povestea intre Basescu si Tariceanu cu toate problemele si scandalurile de atunci s-ar fi repetat intr-un mod teribil pentru Romania. Nu e momentul. Pur si simplu consider ca in sfarsit Basescu a luat o decizie buna. Ma bucur ca Boc e iar prim ministru. Sfatuiesc pe cei care il condamna pe actulul premier sa-l analizeze mai bine.
              • +5 (5 voturi)    
                Aveti dreptate, Boc este un bun premier (Vineri, 18 decembrie 2009, 1:20)

                yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Ina88

                Cei ce il critica pe Boc - si uitati-va si la mesajele critice inserate aici - nu iau in discutie faptele concrete - fac numai atac la persoana, ponegrire, discreditare, defaimare, compromitere, imediat ce ii inviti sa discute la concret recurg la o diversiune, sau shimba o tema a unui atac la persoana cu o alta; poate nu tot ce a facut Boc in cele 9 luni de zile a fost perfect, unele lucruri au fost bune, unele foarte bune iar altele mai slabe; ce este de partea cealalta, a PSD-ului ??? Un mare ZERO !!!! Dar acesti "critici" trebuie sa faca mult zgomot, scandal si atmosfera ca sa mascheze acest mare ZERO !!!
              • 0 (0 voturi)    
                Subscriu (Vineri, 18 decembrie 2009, 12:06)

                Ellena G. [utilizator] i-a raspuns lui Ina88

                Corect!
          • 0 (0 voturi)    
            si dl. Basescu a fost suspendat... (Duminică, 20 decembrie 2009, 19:37)

            muky [utilizator] i-a raspuns lui defav

            ...si uite ca a renascut ca pasarea Phoenix;eu cred ca dl Boc a facut treaba atat cat s-a putut pe timp de criza si cu "balastul" psd-ului dupa el,care mai mult l-a incurcat decat ajutat;sa speram ca vor face mai multa treaba si ca se vor intelege mai bine cu UDMR-ul,Grupul independentilor si Grupul minoritatilor. mult succes! sa auzim de bine
        • -1 (29 voturi)    
          cum s-a tinut de cuvant si in cazul (Joi, 17 decembrie 2009, 11:05)

          elena [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          majorarii salariale cu 50% a profesorilor? Desigur, scuzele presedintelui au rezolvat toata situatia...
          • -6 (16 voturi)    
            plangand (Joi, 17 decembrie 2009, 11:16)

            Dinu Patriciu [anonim] i-a raspuns lui elena

            Traiane, esti mare, nene!
            Mi-e tare rusine.
          • +4 (14 voturi)    
            ai probleme mari (Joi, 17 decembrie 2009, 11:34)

            ego sum [utilizator] i-a raspuns lui elena

            cu memoria, draguta ... numele tariceanu nu-ti spune nimic in problema asta?
            ia 3 kg de lecitina si mai cauta pe hotnews, articole mai vechi ... sau cum ar spune idolul tau "da sarci pe goagal" sa te mai pui la punct cu adevarul /(editat de HotNews.ro)
            • -2 (12 voturi)    
              am multe probleme, dar nu de memorie (Joi, 17 decembrie 2009, 11:50)

              elena [anonim] i-a raspuns lui ego sum

              imi amintesc ca Tariceanu a fost impotriva, lucru pt care devenise inamicul public nr 1. dar de asemenea, imi amintesc ca ulterior presedintele a ajuns la concluzia ca nu sunt bani. La una dintre aparitiile sale in aceasta campanie si-a si cerut scuze fata de profesori.
              • +2 (8 voturi)    
                sa fie cumva (Joi, 17 decembrie 2009, 12:32)

                ego sum [utilizator] i-a raspuns lui elena

                base cel care a lansat ideea cu majorarea salariilor? ... parca nu ...
                si nu cumva tariceanu il implora sa nu semneze legea (care trecuse de parlament, draga elena - cu - multe - probleme) ca a descoperit ca nu sunt bani?
        • +2 (12 voturi)    
          sfidare pe fata (Joi, 17 decembrie 2009, 11:44)

          grig [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          de ce ne miram si ne zbatem, nu sunt nici primul nici ultimul care zice avem ce meritam. Uitati-va la distribuirea voturilor pe acest site, cei cu gura sunt mai multi cu mintea mai putini! asta-i viata lumea e compusa din prosti si inconstienti, mai putin de 20% au potentialul sa vada ce se intampla. votul tb acordat in functie de discernamant - 80% nu au asa ceva.
          • +2 (8 voturi)    
            Problema se rezolva (Joi, 17 decembrie 2009, 12:13)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui grig

            daca din cei sub 20% prin curaj si ies in fata.
          • 0 (6 voturi)    
            +1 (Joi, 17 decembrie 2009, 12:15)

            titan ice [anonim] i-a raspuns lui grig

            in sfarsit un comentariu!! majoritatea sunt bancuri proaste!
          • -1 (13 voturi)    
            Asta-i tara, asta-i presedintele! (Joi, 17 decembrie 2009, 12:35)

            asta [anonim] i-a raspuns lui grig

            Vreti sa stiti cum a fost votat Basescu, inclusiv in Transilvania?
            Salariatii unor firme mari de stat, cu sucursale in teritoriu , conduse de directori PDL-isi (normal!) , au primit , cu o zi inainte, formulare de vot cu stampila pe candidatul Basescu, a doua zi urmand sa aduca la conducere formularul primit la sectia de votare si ramas nestampilat!
            Simplu ca buna ziua, control asupra votantului 100 %.
            (Aici sunt cele cateva sute de mii de buletine tiparite in plus!).
            Au fost amenintati ca daca nu accepta vor fi concediati.
            Oricum la primavara vor fi concediati, si-si vor da drumul la gura!
            Gasca de prosti PSD-istii, au cautat si cauta furtul acolo unde nu este!
            • +2 (6 voturi)    
              conspirationistii (Joi, 17 decembrie 2009, 14:00)

              ala [anonim] i-a raspuns lui asta

              si dintre "miile alea de salariati" nu s-a gasit nici unul macar care sa se duca sa arate formularul stampilat la PSD, presa, politie, ONGuri, televiziuni? nici unul macar? muhahaahha, asta e ca aia cu conspiratia mondiala a farmacistillor care vor sa ne decimeze, toata lumea e la curent da' nimeni nu spune nimic
            • +2 (4 voturi)    
              Si toti salariatii (Joi, 17 decembrie 2009, 15:35)

              maolina [utilizator] i-a raspuns lui asta

              au facut ce li s-a spus.Nici unul nu a vandut chestia la presa,sau altor partide.Era de ajuns sa duca buletinul stampilat primit cu o zi inainte Asta binenteles daca se stia cu exactitate in ce sectie de vot vota viecare, pentru ca anul acesta s-a votat cu STAMPILE DE VOT PERSONALIZATE CARE CONTINEAU NUMARUL SECTIEI . Bai ,voi nici sa mintiti credibil nu sunteti in stare. V-a luat flacara violeta de nas.
            • +2 (2 voturi)    
              nu cred (Joi, 17 decembrie 2009, 18:28)

              maria [anonim] i-a raspuns lui asta

              nu da vina pe toata transilvania,eu n/am vazzut asa ceva aici,si,oricum,nu cred.la parintii mei,de ex.,au venit unii cu pungi rosii si pixuri galbene...
          • +6 (6 voturi)    
            Democratie (Joi, 17 decembrie 2009, 15:01)

            xyz [anonim] i-a raspuns lui grig

            Grig, asta este marele dezavantaj al democratiei - cei multi si prosti hotarasc si pentru cei putin, mai dezghetati la minte. Dar este mai bine asa decat sa hotarasca un singur om pentru toti ceilalti, ca in comunism sau fascism. Nu-i asa?
      • -14 (48 voturi)    
        asta este (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

        danciu [anonim] i-a raspuns lui bob

        Asta este valoarea lui base.
        Yesmeni si sicofanti
      • +36 (66 voturi)    
        Hai sa analizam ... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

        GT2 [utilizator] i-a raspuns lui bob

        ... si sa nu ne pripim. Perioada Boc pe regim de criza pot sa spun ca a fost destul de buna. Daca punem cap la cap ... nici un guvern nu a facut pana acum ce a realizat acest guvern in 8 luni.

        Sunt foarte curios ce ar face acest guvern cu bani suficienti (asa ca pe vremea lui Tariceanu).
        • -13 (55 voturi)    
          ce-a facut Boc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:47)

          ghita [anonim] i-a raspuns lui GT2

          Nici un guvern nu a facut atitea datorii cite a facut boc
          • +13 (25 voturi)    
            ghita (Joi, 17 decembrie 2009, 11:07)

            Tutu27 [utilizator] i-a raspuns lui ghita

            care sunt datoriile facute de Boc? argumenteaza
            • 0 (2 voturi)    
              Datorii de multe zeci de miliarde! (Joi, 17 decembrie 2009, 20:09)

              datoru' [anonim] i-a raspuns lui Tutu27

              Pai, n-ai atata creier in cap sa te gandesti la zecile de miliarde de euro imprumuate de la FMI, plus nenumarati bani de la banci? Chiar daca dam vina pe criza sau pe altele, tot guvernul Boc le-a imprumutat, nu tata-mare. Normal ca acest guvern a impumutat de departe cel mai mult in ultimii 20 de ani. Dar, dragostea basesciana nu intuneca mintile.
              • 0 (0 voturi)    
                heh (Vineri, 18 decembrie 2009, 7:31)

                bibishte [utilizator] i-a raspuns lui datoru'

                pai si altfel cam cum ai vedea iesirea din criza? tiparind bani ca americanii/englezii/germanii? nu cred ca ne permitem nici asta
        • -16 (44 voturi)    
          info (Joi, 17 decembrie 2009, 10:49)

          info [anonim] i-a raspuns lui GT2

          ce pana mea a facut ma ??? din curiozitate, la trasporturi....GROAZA trenuri deraiate drumuri inzapezite...NICI o demisie, prog prima casa....nici un rezultat concret, sanatatea....e la pamant.....pensiile....in colaps....nu vad nici un lucru bun.....de dat afara nu a dat nici un bugetar ( desi nu asta e solutia, cel putin acolo unde bugetariii pot produce ) . Nici succes nu ii pot ura, pt ca nu a facut si nici nu va face, are pregatire in drept....( zic asta pt ca in 99 prim ministru a venit un ECONOMIST-izarescu )
          • +18 (32 voturi)    
            Si cum voiai ma sa ii dea? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:00)

            GT2 [utilizator] i-a raspuns lui info

            Ca a avut grija Geonel si Crinulet sa nu poata face asta. Si pensiile cum sa le aprobe? aceeasi problema ... si legea invatamantului cu depolitizarea scolilor? tot Crinulet ... si agentiile guvernamentale? Crinulet de asemenea. Iti mai zic? Pai voiai Crinulet premier? Sau poate Geoana ca era mai bun.
          • +5 (9 voturi)    
            isarescu (Joi, 17 decembrie 2009, 11:35)

            ego sum [utilizator] i-a raspuns lui info

            mugur isarescu, nu izarescu ...
            daca nici numele nu l-ai stiut, este clar cat de pertinent este comentariul tau ...
          • +2 (2 voturi)    
            Rusine in primul rind pentru limbaj !!! (Vineri, 18 decembrie 2009, 1:48)

            yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui info

            Si in al doilea rand rusine pt ipocrizie, stiti foarte bine ca la mai toate punctele pe care le sanctionati mai sus cei care au facut obstructie si au bagat lucrurile in impas au fost PSD-istii !!!!
        • +7 (13 voturi)    
          analizeaza mai concret... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:16)

          sandra [anonim] i-a raspuns lui GT2

          Pana la guvernul Boc ai trait cumva in alta tara?
          • +9 (15 voturi)    
            mai nu trebuie sa fii ironica... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:54)

            sami [utilizator] i-a raspuns lui sandra

            Tariceanu a fost pe val...dar din datorita "competentei sale" ci febrei consumului prin creditarea facila...Pe vremea lui tariceanu aparatul bugetar a crescut cu cel putin 30% asta-i realitatea- ca si "motivatie-explicatie" fiind dat noul statul al Romaniei, acela de stat membru UE. Acesta marire nu a adus insa si eficienta si progres economic real, in spatele "balonului de bunastare" sprijinit pe consumul (de marfuri importate) facut de cetatenii simpli care au contractat credite cu buletinul si de UNII cetateni bugetofagi (cu echidistanta incercati sa va amintiti salariile "grotesti" din agentii si nu numai)- caci deh...aveau de unde; statea de fapt productivitate 0 a Romaniei (industrie doar efemera si de scos ochii fraierilor, agricultura 0, infrastructura- proiecte nefinalizate 4 ani- ce au inghitit minim dublul costului initial de realizare-doar pentru ca trebuiau "consercate"-conservati banii lui Partriciu si sigur capitalizati !!!

            Ce a facut Boc ...a inghitit tot r...ul pe care i l-au transmis romanii care s-au trezit din dulcea placere a cumparaturilor cu cardul (ma inumar printre ei) si al celor care si-au pierdut "primele" de conservare ale "lucrarilor publice" , si-a luat suturi in dos si rangi pe spinare, s-a rasturnat si tavalit, dar, NU A RENUNTAT la ce avea de facut!
            Oameni buni, aratati-mi mie politicieni care sa reziste atat de mult bumbacelilor si care sa se ridice in picioare de fiecare data! Omul este ambitios...dar nu in sensul rau, nu in sens personal, doar pentru sine...Uitati-va putin in arhiva de pe site-ul guvernului...multi o sa va schimbati opinia in ceea ce-l priveste. Multi dintre comentatori intreaba peiorativ " da' ce a facut??' Faptul ca nu au existat prea multe canale media sa-l ridice in slavi este cunoscut- a fost vazut ca o anexa a lui Basescu si Doamne Fereste sa ii fie laudate faptele in vreun fel!!
            Haideti sa ne punem si noi mintea, bunavointa la treaba pentru bunastarea acestei tari (a romanilor ), putem???!!
            • +3 (7 voturi)    
              erata... (Joi, 17 decembrie 2009, 12:12)

              sami [utilizator] i-a raspuns lui sami

              scuze, m-am grabit..
              Tariceanu a fost pe val...dar NU datorita "competentei sale" ci febrei consumului prin creditarea facila..
        • 0 (2 voturi)    
          in sfarsit! (Joi, 17 decembrie 2009, 14:05)

          Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui GT2

          in sfarsit cineva care gandeste si nu-si da drumul la gura aiurea ! exact ce spuneam si eu mai sus, GT!
      • -24 (60 voturi)    
        Pacat de România (Joi, 17 decembrie 2009, 10:30)

        firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui bob

        Bataie de joc.

        Basescu evident ca nu mai e capabil sa se schimbe. Trebuia sa-l schimbam noi, la turul doi, dar am cazut iar in capcana cuvintelor amagitoare.

        Ne-am ales doar cu o amagire, ca intotdeauna.

        Incep sa cred ca ne meritam soarta.

        Cine nu invata din greseli, risca sa le repete.

        Astia suntem noi.

        Va doresc un 2010 sublim !
        • +28 (46 voturi)    
          in locul tau m-as bucura (Joi, 17 decembrie 2009, 10:56)

          Luke [anonim] i-a raspuns lui firuierbii

          Pentru situatia actuala, consider ca Boc este solutia optima. De ce?
          Datorita demiterii, guvernul a ramas in urma cu masurile, gen aprobarea bugetului, demitere care a fost doar o miscare politica de campanie care facea loc lui Johannis. Demiterea nu a avut ca baza incapabilitatea premierului sau a guvernului.
          Solutia Boc va ajuta ca lucrurile sa se miste ceva mai rapid. Altfel, daca ar fi fost desemnat un premier independent, ar fi urmat o perioada de negocieri pentru crearea guvernului, care s-ar fi prelungit pana dupa sarbatori. Ori in momentul de fata este foarte important sa avem un guvern pana in Craciun.
          Nu mai trageti concluzii fortate gen Basescu isi bate joc, sau Basescu nu s-a schimbat.
          In "alta situatie" chiar si Antonescu ar fi fost o solutie, in cazul de fata Boc este solutia.
        • +24 (36 voturi)    
          Voiati premier pe Bombonel? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:00)

          Amas [anonim] i-a raspuns lui firuierbii

          sau pe cine vedeati voi premier?
          pe hrebenciuc? pe vanghelie ?
          pe filosoful muzeograf crin?
          haideti reveniti-va oameni buni!
          nu uitati ca psd si pnl au pierdut alegerile. vi se parea corect sa desemneze un premier de la ei? de unde logica asta de doi bani?
          ca la noi la nimeni...si da, ne meritam soarta fiindca nu stim sa alegem.(editat de HotNews.ro)
          • -3 (9 voturi)    
            zicea nea base (Joi, 17 decembrie 2009, 11:28)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui Amas

            ca bombonel a fost cel mai bun premier :)
        • +17 (23 voturi)    
          Transilvania - Basescu presedinte (Joi, 17 decembrie 2009, 11:02)

          Teo [anonim] i-a raspuns lui firuierbii

          Contestatarii lui Boc: daca nu sunteti cumva votantii lui Geoana cred ca uitati cine l-a facut pe Base presedinte in turul 2...
          • -2 (16 voturi)    
            nu sunt simpatizant PDL, dar nici (Joi, 17 decembrie 2009, 11:08)

            elena [anonim] i-a raspuns lui Teo

            PSD. Asta ca sa excludem din star etichetarile de comunista pe care le-am primit de la unii comentatori. Ceea ce mi se pare mie exagerat, este ca dv va permiteti sa exprimati o opinie personala in numele unei zone a tarii. Eu sunt din Brasov si nu impartasesc acest punct de vedere.
            • +5 (15 voturi)    
              Exprim parerea majoritatii transilvanene (Joi, 17 decembrie 2009, 11:17)

              Teo [anonim] i-a raspuns lui elena

              Doamna, nu m-am erijat nici un moment in reprezentatntul dvs, ci doar am incercat sa arat cine a stst in spatele votului masiv primit de Base in Transilvania.

              Pe de alta parte - sa nu credeti ca imi fac iluzii prea mari cu privire la oamenii politici, fie ei si ardeleni...
              • +5 (5 voturi)    
                cred ca am inteles gresit, (Joi, 17 decembrie 2009, 11:34)

                elena [anonim] i-a raspuns lui Teo

                imi cer scuze in acest caz. Multumesc pt clarificare. o zi buna.
              • -5 (7 voturi)    
                A castigat Basescu? (Joi, 17 decembrie 2009, 12:16)

                ave [anonim] i-a raspuns lui Teo

                Vreti sa stiti cum a fost votat Basescu, inclusiv in Transilvania?
                Salariatii unor firme mari de stat, cu sucursale in teritoriu , conduse de directori PDL-isi (normal!) , au primit , cu o zi inainte, formulare de vot cu stampila pe candidatul Basescu, a doua zi urmand sa aduca la conducere formularul primit la sectia de votare si ramas nestampilat!
                Simplu ca buna ziua, control asupra votantului 100 %.
                (Aici sunt cele cateva sute de mii de buletine tiparite in plus!).
                Au fost amenintati ca daca nu accepta vor fi concediati.
                Oricum la primavara vor fi concediati, si-si vor da drumul la gura!
                Gasca de prosti PSD-istii, au cautat si cauta furtul acolo unde nu este!
                • +1 (5 voturi)    
                  Esti in urma baietel (Joi, 17 decembrie 2009, 12:53)

                  Ionel [anonim] i-a raspuns lui ave

                  Asta era metoda PSDista. daca nu erau tiparite mai multe buletine de vot si ar fi fost si mai multi votanti s-ar fi repetat votarea si tot PDLul ar fi iesit prost. Cu cei cu mentalitate comunista oricum o dai iese prost , asa ca un om normal trebuie sa-isi tina calea.
            • +4 (4 voturi)    
              brasov ... (Joi, 17 decembrie 2009, 12:06)

              manuanca [utilizator] i-a raspuns lui elena

              Esti din brasov , dar te-ai si nascut aici ?
              Ca din Brasov sunt acum multi.
            • +2 (8 voturi)    
              si radacinile tale probabil sunt in Moldova ... (Joi, 17 decembrie 2009, 12:09)

              sami [utilizator] i-a raspuns lui elena

              autohtona bineinteles! Ieri cand te-am intrebat daca faci parte din bugetarii care vor fi concediati - ai spus ca nu esti bugetar...Vezi ca te-am prins cu minciuna...pentru ca intr-un alt comentariu spuneai ca din cauza lui Basescu traiesti in Romania nedemocratica, fiind obligata sa stai acasa fara plata- By the way...numai in sistemul bugetar s-a aplicat o asemenea norma!

              In fine, eu nu ti-am dat decat minus pentru ca nu vrei sa gandesti cu capul tau, nu ca te-as considera comunista...cel mai probabil abia daca erai nascuta la Revolutie. am I Wrong?
              RENUNTA LA SUPERFICIALITATE, este un sfat si nu o critica...Noi toti avem nevoie de oameni tineri ambitiosi, pregatiti, cititi (cu adevarat cititi) si nu superficiali, usor manipulabili, necunoscatori dar in acelasi timp totstiutori...Cu bine
              • -2 (4 voturi)    
                ce este asa greu de inteles? (Joi, 17 decembrie 2009, 13:15)

                elena [anonim] i-a raspuns lui sami

                M-am nascut in Codlea jud Bv., tata fiind din Bv iar mama din Arges. Locuiesc in Bucuresti de 20 ani, sunt bugetar aici de 5 ani. Care e probl ta, unde vezi tu minciuni si ce legatura are Moldova?
      • +10 (16 voturi)    
        Daca (Joi, 17 decembrie 2009, 11:15)

        echo [anonim] i-a raspuns lui bob

        parlamentarii ar fi trecut pe la serviciu si ar fi aprobat pe Croitoru acum altfel am fi discutat.
        Dar de ce sa acceptam un independent, eonomist si consilier la BNR al lui Isarescu ?
        Chiar asa, de ce sa fi facut asta ? Nu era bine sa avem un om capabil care sa faca treaba in tara asta, nu, e mai bine sa ne certam ca la ursa cortului, sa mentinem stare de incertitudine, timp in care, cine stie exact ce are de facut - dpdv financiar - face !
        Iar noi, cei multi, ne alegem cu circul si cu notele de plata .
      • 0 (0 voturi)    
        wow (Vineri, 18 decembrie 2009, 8:40)

        bob [anonim] i-a raspuns lui bob

        cate minusuri am primit pentru un adevar :))
    • +31 (89 voturi)    
      Te contrazic, Boc e foarte bun ! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:19)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui x

      Chiar nu exista alta solutie ...
      • -12 (26 voturi)    
        chiar? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:28)

        mra [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        de ce spui asta? a ramas singurul om in partid?
        • +12 (16 voturi)    
          Cutuma politica (Joi, 17 decembrie 2009, 11:15)

          sniper [anonim] i-a raspuns lui mra

          peste tot in lumea cu democratii consolidate este ca seful partidului sa ocupe si functia de premier. Asta pe motiv de autoritate asupra echipei ministeriale. Stiu ca "dusmanii" (l-am citat pe Prostanac) pot inventa multe. Un singur lucru nu pot face: sa-l acuze ca nu ar fi facut nimic ca prim ministru, atata timp cat si PSD a facut parte din guvernul pe care tot ei l-au demis, post-evadare. In rest, Boc e un om extrem de serios, necompromis si netentat de compromisuri oculte. Pana la urma, mi se pare ca seamana, dintr-un anumit punct de vedere, cu Tariceanu: stie sa incaseze.
          • 0 (2 voturi)    
            de acord cu cutuma, dar (Joi, 17 decembrie 2009, 11:21)

            mra [utilizator] i-a raspuns lui sniper

            nu e obligatoriu
      • +18 (52 voturi)    
        Asa-i (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

        DinuA [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Boc este cel mai bun PM pe care l-am avut dupa 1989!
        • +19 (37 voturi)    
          continuitate (Joi, 17 decembrie 2009, 10:42)

          geordan [anonim] i-a raspuns lui DinuA

          este unul din putinele momente dificile in care avem nevoie de cineva care este la curent cu toate cele, in special cu acordurile FMI si UE. cei care urlau pana acum ca suntem izolati pe plan extern, ar trebui sa fie de acord si sa inteleaga cel mai bine numirea lui Boc. altfel sunt numai niste scandalagii!
          • -13 (23 voturi)    
            Mai nene (Joi, 17 decembrie 2009, 10:54)

            defav [anonim] i-a raspuns lui geordan

            se mai uita si altii din afara la noi, chiar asa sa desemnezi un premier care si-a luat-o peste bot recent de la parlament inseamna sa-ti bati joc de propriul popor. Basexu merita scuipat.
        • -10 (28 voturi)    
          Ar fi fost prea frumos (Joi, 17 decembrie 2009, 10:47)

          bodea [anonim] i-a raspuns lui DinuA

          Ar fi fost prea frumos sa ne bucuram de sarbatori, vom fi in continuare batjocoriti si umiliti. Dar asta e .........
        • +2 (2 voturi)    
          DAR (Joi, 17 decembrie 2009, 17:46)

          welles [anonim] i-a raspuns lui DinuA

          oare de ce toata opozitia , in frunte cu Antonescu, zic ca Boc e cel mai slab premier de la revolutie incoace? Le place sa faca afirmatii gratuite?
          • -2 (2 voturi)    
            uita-te (Joi, 17 decembrie 2009, 23:23)

            kata70 [utilizator] i-a raspuns lui welles

            ...si la alte canale. citeste si alta presa.
            parerea mea.
      • -16 (48 voturi)    
        re: (Joi, 17 decembrie 2009, 10:34)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        lol solutii au existat intotdeauna, dar nu pe gustului lui Basescu, el nu cauta un om competent si cu coloana vertebrala, cauta o carpa pe care s-o manipuleze dupa propriile lui interese. Se pare ca propriul interes primeaza interesului oamenilor de rand, trist.
        Incet incet ne indreptam spre un regim totalitar, spre comunismul mult blamat de Basescu precum si de acolitii lui.
        • +13 (23 voturi)    
          Cum ramane cu? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:51)

          cris [anonim] i-a raspuns lui vlad

          INcrederea acordata alesului nostru? Daca am avut increderea in el, nu ar trebui sa avem incredere si in alegerile lui? Afirmatiile de acest gen nu isi au locul. Domnul Presedinte Traian Basescu a desemnat PM-ul. Este decizia lui deci trebuie respectata. Noi i-am acordat increderea asa ca mergem cu el inainte si cu alegerile lui.

          Daca aveti alta opinie, va rog sa comentati.
          • -8 (12 voturi)    
            pai, cu parlamentul cum ramane? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:59)

            mra [anonim] i-a raspuns lui cris

            doar ca sa fiu carcotas :D
            Si parlamentului i-am acordat votul nostru (deci si increderea), dar deciziile sale ne nemultumesc. Sa fie alta oca?
            • +6 (10 voturi)    
              cu parlamentari de pe lkocul 2-3 (Joi, 17 decembrie 2009, 11:04)

              Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui mra

              aia da incredere. increderea calculatorului care a desemnat algoritmul.
            • +4 (6 voturi)    
              nu (Joi, 17 decembrie 2009, 11:40)

              ego sum [utilizator] i-a raspuns lui mra

              eu nu am acordat votul meu celor care au intrat in parlament de pe locurile 2 sau 3 ... acest parlament este o adunatura si nu, nu ma reprezinta!
          • -3 (7 voturi)    
            re: (Joi, 17 decembrie 2009, 11:30)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui cris

            Eu nu i-am acordat votul meu si consider ca nu ma reprezinta si atata vreme cat va pune interesul personal si a camarilei lui inaintea interesului general pentru mine nu exista ca presedinte. Atata vreme cat v-a promova un premier si un guvern marioneta care sa-l asculte ad literam si care pe langa obedienta aratata a mai si picat in parlament, guvern care timp de 10 luni nu a intreprins nimic ca sa amelioreze efectele crizei si care prin masurile adoptate nu au provocat decat haos in economia tarii. Sunt tare curios care va fi componenta cabinetul dar mai mult ca sigur ca anumiti ministrii isi vor pastra portofoliile gen videanu, blaga, berceanu, pogea nucleul PDL. Cum sa pui un inginer la Finante, omul de casa al lui Videanu, dl. Pogea daca nu stiati a fost director la firmele lui Videanu gen Titan Mar. Practic guvernul a devenit marea familie PDL
            M-am lamurit ce este cu base inainte de alegeri cand desi exista un candidat acceptat de o majoritate parlamentara pt postul de premier si al carui guvern sigur ar fi trecut de parlament, a hotarat sa se puna contra si sa desemneze un premier papusa care practic nu avea nici o sansa sa treaca de parlament. Astfel basescu a ales sa adanceasca criza in loc sa faca ce era logic si de bun simt. Astfel a ales sa puna interesele personale inaintea intereselor oamenilor. ca sa nu-ti reamintesc cine a provocat criza politica din romania, dl Boc care a demis un ministru incalcand astfel protocolul de colaborare cu PSD-ul.
            • +3 (7 voturi)    
              Nu ti-am dat minus (Joi, 17 decembrie 2009, 11:51)

              cris [anonim] i-a raspuns lui vlad

              Daca analizam politica in vreme de criza si doar pe ultimele 8 luni atunci nu consider ca este bine. INtrebarea mea este: de ce a cazut guvernul Boc? Daca esti interesat de raspuns il scriu imediat:
              "Democrat-liberalii au acuzat Opozitia ca a introdus motiunea de cenzura pe ordinea de zi a Parlamentului inainte de solicitarea Executivului de a-si asuma raspunderea pe legea unitara a pensiilor, in conditiile in care aceasta fusese depusa prima la Camera Deputatilor."
              Atunci cand ai un sistem de functionari care, TE ASIGUR, doresc sa-si patreze privilegiile, care nu doresc reforma si care, TE ASIGUR, (au votat cu GEOANA), cu siguranta ca a picat Boc.
              Explicatiile si exemplele cu Videanu pot fi combatute cu exemple din PSD desi oricum ar fi ele combatute, aici tin sa-ti dau dreptate ca exista interese in ambele (toate) partide.
              • -3 (3 voturi)    
                re: (Joi, 17 decembrie 2009, 14:09)

                Vlad [anonim] i-a raspuns lui cris

                Guvernul a cazut datorita ruperii coalitiei formate intre PDL si PSD in urma demiteri din Guvern a lui Nica, demitere justificata penibil de catre Dl Boc(au fost altii care au declarat grozavii mult mai mari decat cele declarate de dl Nica si nu au pati nimic).Banuiesc ca aceasta manevra a fost premeditata de ceva vreme, se dorea sefia ministerului de interne pt ca alegerile sa iasa bine. Daca se simteau asa de siguri pe victoria lor de ce nu au fost de acord cu renumararea voturilor. In fine deja intru in alte povesti. Ideea este caacesta a fost motivul pentru care a cazut guvernul, de acolo a plecat criza politica din Romania. Iti spun un lucru pe care sunt sigur ca nu ai sa mi-l contesti, cand este vorba de privilegii toti sunt o apa si un pamant, la nivel declarativ s-au intrecut unii pe altii in declaratii cat mai atragatoare pt electorat ca doar de eram in campanie dar cand o sa vina vremea sa puna in aplicare ceea ce au promis ai sa ai neplacuta surpriza sa constati ca nimeni nu va fi dornica sa initeize asemenea initiative legislative. La fel a fost si cu legea lustratiei, a fost adoptata cumva ca eu unul nu-mi aduc aminte. In concluzie ori cine ar fi la conducere PSD, PDL, PNL toti vor avea in principal grija de privilegiile lor, ai sa vezi, timpul va dovedi ca am dreptate
              • +2 (2 voturi)    
                re: (Joi, 17 decembrie 2009, 14:42)

                vlad [anonim] i-a raspuns lui cris

                Sti sunt apolitic, nu-mi este simpatic nici unul dar cand vad ca toti isi bat joc de tara asta, traim din ce in ce mai prost si vad ca nimeni nu ia atitudine ma revolt. Vad tot felul de oameni care isi dau cu parerea doar ca sa se afle in treaba.
      • +16 (32 voturi)    
        Ba da (Joi, 17 decembrie 2009, 10:34)

        x [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        De 20 de ani nu avem curajul sa rupem pisica.
        Orice intirziere ne va costa, oricum, mai mult.
        Vezi o medie a comentariilor de pina acum.
        Exceptind extremele, suficienti spun ca e o aminare, un tempo, poate chiar spre alegeri anticipate.
        Pentru base orice aminare e buna.
        Dar pentru populatie nu.
        • +15 (21 voturi)    
          Problema este parlamentul (Joi, 17 decembrie 2009, 10:53)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui x

          Am ales un parlament rupt in trei: un partid care propune, indiferent de motiv, modernizarea institutiilor statului si societatii, un partid care sustine deschis corporatismul si relatiile clientelare si un partid care semnalizeaza dreapta si face stinga.

          Nu se poate degaja o majoriotate stabila: PNL a refuzat repetat o negociere pe fond cu PDL, PDL-PSD a fost o alianta nevolnica, cu prea multi parlamentari si prea putina sustinere parlamentara, pentru ca optiunile pe termen lung ale celor doua partide sint mult prea contradictorii. Prabusirea aliantei Iohannis, dupa "tradarea" PSDului de acum un an, probeaza inca o data ca convergenta dintre PNL si PSD s-a sprijinit sprijina doar pe ostilitatea fata de Basescu, nu pe politici pozitive.

          De aceea, in actuala legislatura, ca si in cea trecuta, niciun guvern nu poate fi stabil daca incearca sa faca ceva in plus peste servirea clientelei si administrare pe pilot automat.

          Pina acum, Boc a aratat ca ar putea face treaba (a facut-o la Cluj, guvernul sau s-a bagat cu curaj in citeva masuri urgente) problema este sa si aiba cu cine. Acum va avea probabil mina libera la formarea guvernului (desi va trebui s atina seama de echilibrul de forte din interiorul PDL) insa sustinerea parlamentara este cel mult precara si probabil de scurta durata.

          Misiunea lui este una imposibila. daca nu face treaba, omoara electoral PDL, daca face risca sustinerea parlamentara si, daca se ajunge la anticipate, risca sa nu obtina mai mult decit in 2008 si deci sa revina apoi intr-un parlament la fel de nepregatit sa sustina un guvern politic, altfel spus un guvern dispus sa faca treaba, sa urmareasca politici.

          Cred ca ar fi bine ca si alegatorii sa isi asume raspundera pentru blocajul institutional creat, nu doar reprezentantii lor.
      • -7 (13 voturi)    
        Eneas o sa mai vorbim (Joi, 17 decembrie 2009, 10:41)

        Wgvd [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        anul urmator..
        • -1 (1 vot)    
          ... si la multi ani! (Joi, 17 decembrie 2009, 13:48)

          alin [anonim] i-a raspuns lui Wgvd

          Ps. Ce imi plac posturile "ultrasilor" unui partid (sau altul)... cu cat sunt mai inapti ministrii desemnati din acel partid si cu cat sunt mai imbecile masurile luate de un guvern cu atat ei se ambitioneaza sa ii apere mai tare... De parca, noi nici nu vedem realitatea... :P
      • -7 (9 voturi)    
        Cel mai bun primministru (Joi, 17 decembrie 2009, 10:50)

        Costache2009 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Cel mai bun primministru al Romaniei a fost Constantin Dascalescu, pentru ca el l-a atras pe Traian Basescu in guvernul sau si i-a dat aripi pentru a forma noua elita conducatoare. N-ai decat sa-l intrebi si singur, daca nu ma crezi!
    • +47 (65 voturi)    
      nope, (Joi, 17 decembrie 2009, 10:20)

      hash [anonim] i-a raspuns lui x

      guvernul Boc va trece. PNL vrea in opozitie, asta era clar.
      • -12 (44 voturi)    
        greseala (Joi, 17 decembrie 2009, 10:36)

        dumil [utilizator] i-a raspuns lui hash

        n-a zis nimeni ca nu va trece, doar va cadea cu prima ocazie...ceea ce va duce probabil la alegeri anticipate, adica lucrul pe care cu siguranta nu ni-l dorim si nici permite. Deci daca se ajunge acolo singurul vinovat e Basescu...si in aceasta situatia si-a pierdut votul meu.
        • +12 (26 voturi)    
          nu cred (Joi, 17 decembrie 2009, 10:47)

          hash [anonim] i-a raspuns lui dumil

          PSD e discreditat puternic. PNL, remorca PSD, asijderea. Ambii lideri si-au dat cu firma-n cap.

          De ce ar declansa alegeri anticipate? Ca sa piarda rasunator?

          Crezi ca circul asta, plus labilitatea politica a liderului PNL, au trecut neobservate?

          Nu, masurile dure vor fi luate de guvernul asta, ceilalti stau pe tusa si chibiteaza.
          • -5 (7 voturi)    
            asteptam primavara (Joi, 17 decembrie 2009, 11:27)

            xulescu [anonim] i-a raspuns lui hash

            Si pe cine va huidui poporul, rupt de foame in primavara?
            In niciun caz nu va huidui PSD-ul si PNL-ul.
            Basescu face ceea ce stie cel mai bine: isi termina proprii copii(PDL-ul), intrucat Parlamentul, din motive obiective si subiective nu se va opune nominalizarii , iar dupa aceea la fiecare vot cu cantec(masura antipopulara) opozitia nu se va prezenta la vot!
            Si opozitia nici macar nu trebuie sa chibiteze, pentru ca foamea va face ravagii!
            Ma astept la cei mai rau in aprilie - mai!
            Eu credeam ca-i mai destept acest Basescu, fiind momentul sa-i momeasca pe toti la guvernare, pentru ca populatia sa nu faca distinctie cine a adus raul acestei tari. Dar nu, el ramane ceea ce a fost, un mare aparator al democratiei securisto-comuniste, al carei lider de seama este!
            • +4 (4 voturi)    
              previzibil (Joi, 17 decembrie 2009, 14:30)

              hash [anonim] i-a raspuns lui xulescu

              .. ca asa va face opozitia, ca sa poata pe urma zice 'noi n-am votat pentru'. Masurile vor fi clar nepopulare (da, l-am injurat si eu la inceput pe pogea de mama-mama ..)

              Depinde insa de rezultate. Foarte mult de rezultate. Sa nu uitam ca Basescu a declarat ca vrea sa reduca aparatul birocratic si ca statul sa vina in slujba cetatenilor sai. Vom sta cu ochii pe ei.

              Tu asteapta-te. Nu ai prins ideea, cum adica sa-i momeasca la guvernare, ce, tu vrei sa faca aia experimente pe pielea ta? Avem nevoie de un partid (coalitie) care sa-si asume raspunderea.

              Cat despre ultima ta remarca, nu inteleg ce inseamna democratie securisto-comunista, e o contradictie in termeni. Mai degraba as lega-o de perioada 1990, cu PSDR. Inteleg ca afirmatia e spusa la manie - seamana a slogan, zau asa :)

              Sunt harsait de cand eram pionier in discursuri in 'limba de lemn'. Stiu sa fac diferenta ;)
        • -11 (19 voturi)    
          of (Joi, 17 decembrie 2009, 10:48)

          robotzika [utilizator] i-a raspuns lui dumil

          Sa inteleg ca inca mai are votul tau? Nu il merita, crede-ma! Nu merita votul nimanui. Nici nu ma mai chinui sa explic motivele. Cred ca deja incep toti care l-au votat sa isi dea seama de asta. Prea tarziu insa. Cei care au fost platiti sa-l voteze macar s-au ales cu ceva, dar voi, cei care l-ati votat pentru ca ati mai crezut in el, cu ce o sa ramaneti?
        • +4 (6 voturi)    
          chiar ca greseala (Joi, 17 decembrie 2009, 11:31)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui dumil

          si-a pierdut votul tau pe care de fapt l-ai dat lui Geoana , nu ?
      • +3 (3 voturi)    
        de sacrificiu (Joi, 17 decembrie 2009, 18:39)

        maria [anonim] i-a raspuns lui hash

        este un guvern de sacrificiu,va lua toate masurile nepopulare,va accelera reforma in structurile statului si apoi....cand vom fi iarasi pe plus,se vor trezi cei din opozitie,adica pnl/psd,si vor tranti din nou guvernul,poate chiar si pe presedinte..intr/un cuvant,vom avea linistea pe care ne/au promis/o cei de la psd in campanie.....
    • -19 (65 voturi)    
      Urmeaza 10 ani de tranzitie spre un guvern real... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:21)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui x

      Noul guvern Boc este de fapt vechiul guvern Boc.
      La vremuri noi, tot NOI !!!

      La multi ani!!!

      Uraaaa !!!!

      BOC ! BOC ! BOC !
    • -21 (55 voturi)    
      Traiasca traiasca traiasca (Joi, 17 decembrie 2009, 10:24)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui x

      mandra corabia, mester carmaciu....
      inca un pic si naufragiem
      • +10 (26 voturi)    
        Politicieni IDIOTI (Joi, 17 decembrie 2009, 10:34)

        firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Si cretini, si nesimtiti.

        Citez din Mihai Eminescu:

        "Suntem zăpăciţi, nu mai ştim ce voim, ce să facem, ce să primim, ce să respingem, în cine să ne încredem; nu ne mai înţelegem şi nu ne mai auzim unii pe alţii: ne trebuie o idee care să ne limpezească toate capetele şi care să ne împreune pe toti la lucru (...) De aceea alungaţi turma acestor netrebnici care nu muncesc nimic şi n-au nimic şi vor să trăiasca ca oamenii cei mai bogaţi; ei nu ştiu nimic şi vor să vă înveţe copiii şi n-au destulă minte pentru a se economisi pe sine şi vor să va economisească pe voi toţi."

        România se poate lauda cu 150 de ani pierduti degeaba.
        • +5 (9 voturi)    
          ce nu-mi place.. (Joi, 17 decembrie 2009, 10:49)

          hash [anonim] i-a raspuns lui firuierbii

          e ca toata lumea isi da cu parerea gratuit. nu cunoastem politica, da' ne dam cu parerea - si bineinteles parerea este una generala, tip baba Fleoarta de pe banca din fata casei: "toti ie prosti si hoti, maica".

          :D

          de platitudini sunt satul.
        • +3 (3 voturi)    
          Eminescu e un mare poet poet nu ginditor politic (Joi, 17 decembrie 2009, 11:16)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

          Oamenii despre care scrie vituperant Eminescu sint cei care au realizat la vremea lor un stat constitutional si independent cu o armata mica dar moderna, independenta justitiei, invatamintul general gratuit si obligatoriu, o buna parte din improprietarirea taranilor, dezvoltarea intr-un ritm accelerat a transporturilor si telecomunicatiilor, sint cei care au adus la nivel european invatamintul superior, cercetarea stiintifica si creatia artistica.

          Avind in vedere de unde plecasera parintii lor la 1840, performanta a fost epocala, in ciuda pacatelor si slabiciunilor lor. Pina la intrarea in UE in 2007 aceea a fost vremea de sus a poporului roman si istoria - desi a validat criticile lui Eminescu - i-a respins viziunea sumbra si negativista.

          Istoria l-a pus la loc de cinste pe Eminescu pentru poezia sa, pentru inteligenta si sensibilitatea sa (aplicate inclusiv in politica), dar to ea i-a invalidat viziunile paseiste catastrofice.

          Pacatele pe care le incrimineaza fara a da solutii eminescu sint pacatele oricarui sistem politic constitutional, astfel cum sint ele exacerbate intr-o societate in tranzitie rapida, in adaptare accelerata la exigentele globalizarii. Nu este de mirare ca acum textele sale suna actual, cind inca sovaim sa acceptam iesirea din comunismul in care traiam mizer dar fara responsabilitati, asa cum pe vremea lui oameni cu carte regretau occidentalizarea unei tari atit de bine alcatuita in vremurile paternaliste ale boierimii.

          Sincer, pentru texte actuale si utile, cautati in cei care au incercat sa impinga lucrurile inainte: in Dinicu Golescu, in Bratienii de secol XIX, in tinerii care au lansat Junimea politica. Cautati in Iuliu Maniu de la PNR, in Monica Lovinescu, Sorin Botez ori Vladimir Tismaneanu. Au mult mai multe lucruri lucide si actuale de spus despre vremurile noastre.
    • +40 (64 voturi)    
      E o alegere corecta (Joi, 17 decembrie 2009, 10:25)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui x

      Critica este lista de ministri si nu cine este prim ministru. Acolo s-ar putea sa fie surprize. In conditiile in care PSD si PNL nu au pus interesul national in fata si sa puna la dispozitie oamenii lor cei mai competenti, macar la nivel declarativ, este o alegere corecta. In schimb ambele partide stiu una si buna: Crin prim ministru. E ceva gretos de-a dreptul. Parerea mea e ca nici un partid nu vrea sa fie parte din masurile ne-populare care se vor lua. Dar nu e un act corect, e un gest las. Sunt convins ca poporul roman va contabiliza corect peste citiva ani, si nu mai e asa de usor de prostit. In perioada asta cea mai corecta alegere ar fi fost un guvern de uniune nationala, toti trebuie sa isi asume o parte din ceea ce va urma. In schimb, lasii se ascund dupa conditii imposibile si intr-o confortabila opozitie
      • -8 (16 voturi)    
        Pai cum (Joi, 17 decembrie 2009, 10:28)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Pai cum, mai, nu zicea Boc al tau ca PD-L are dreptul moral si constitutional sa conduca ?
      • -7 (21 voturi)    
        carnet (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        dormi cu carnetul de partid portocaliu sub perna?
      • +18 (34 voturi)    
        da (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

        calin [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Subscriu exact la ceea ce ai zis. Boc nu este un premier rau. Ministrii lui nu au fost tocmai cel mai insipirat alesi.
        • -8 (12 voturi)    
          tu crezi ca vor fi alti ministri? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:53)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui calin

          nu, nu. tot pogea, videanu, berceanu, udrea, ridzi. pardon fara ridzi.
          @ovidiu - pdl ar fi vrut la munca si finante ministri din alte partide ca sa se arda aia. o sa cam injure lumea ministrii de la munca is finante anul urmator. ai sa vezi. de ce sa-mi asum eu niste portofolii fierbinti si nu tot guvernul? pentru interesul national/ tot pentru interesul national as putea si sa mi le asu dca m-ai lasa. si atunci cine e contra interesului national? pnl + psd ca nu fac cum vrea pdl sau pdl ca nu face cum vor pnl + psd? eu zic ca sunt mai multi oamnei in psd + pnl decat in pdl...
          • +3 (5 voturi)    
            Posibil (Joi, 17 decembrie 2009, 11:17)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Nu cred ca vrea nimeni sa fie in pozitiile respective, respect pentru cine va fi. Pentru ca cineva va fi. Crezi ca PD-L nu realizeaza riscul de a pierde capital electoral? Nu inteleg de ce se agita asa lumea.Nici nu a anuntat inca componenta guvern-ului. Nu e capat de tara, un guvern se poate completa cu membrii de alte culori politice contra suport in parlament si mai tirziu, de fapt oricind. Personal, o sa incerc sa imi vad de job si poate reusesc sa string un pic si cureaua, nu cred ca moare nici un politician de grija mea.
        • -4 (4 voturi)    
          si cine i-a ales pe acesti ministri? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:10)

          elena [anonim] i-a raspuns lui calin

          era atributia lui Boc. Sau, recunosti ca este marioneta lui Basescu. Oricum, am banuiala ca si acum vor fi cam aceleasi persoane.
      • -13 (33 voturi)    
        partid unic=democratie (Joi, 17 decembrie 2009, 10:37)

        iulian [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        pustiulica, in cazul in care nu te-ai inscris inca in partidul unic ,inca mai ai timp s-o faci.felicitari si multe ,multe succesuri in contiuare.nu uitati sa duceti tara pe inalte culmi de progres si civilizatie.inca odata felicitari.
        • +7 (7 voturi)    
          daca ceilalti .. (Joi, 17 decembrie 2009, 10:51)

          hash [anonim] i-a raspuns lui iulian

          .. nu gandesc ca tine, asta nu-ti da voie sa fii meschin.

          parerea mea.
        • +10 (12 voturi)    
          Putiulica, (Joi, 17 decembrie 2009, 10:55)

          varu.maftei [utilizator] i-a raspuns lui iulian

          altceva in afara de a arunca cu noroi nu stii? Omul si-a exprimat foarte frumos parerea lui, tu poti s-o faci?
          • -3 (5 voturi)    
            ironie (Joi, 17 decembrie 2009, 11:02)

            iulian [anonim] i-a raspuns lui varu.maftei

            mai citeste odata comentariul meu.te rog.explica-mi si mie unde am improscat cu noroi!sesizezi ironia?da?nu?
            • -1 (3 voturi)    
              nu are rost sa insisti, (Joi, 17 decembrie 2009, 11:13)

              elena [anonim] i-a raspuns lui iulian

              si mie mi se intampla la fel. daca nu impartasesti opinia lor, imdiat incep cu apelative cu conotatie si negativa, jigniri. e pacat ca nu putem avea un schimb de replici civilizat, chiar daca avem puncte de vedere diferite. Astfel de sustinatori nu fac nici o onoare partidului pe care il reprezinta, oricare ar fi acel partid.
              • +2 (6 voturi)    
                voi (Joi, 17 decembrie 2009, 11:46)

                ego sum [utilizator] i-a raspuns lui elena

                ca si partidele pe care le slaviti nu aveti nici o idee, nici o propunere, nici o solutie - doar ca repetati niste clisee mai mult sau mai putin jalnice si va simtiti intelectuali rafinati ...
                si da, madame, ai dreptate, nu faci deloc onoare psd-ului doar ca esti exact dupa chipul si asemanarea lor ...
                • 0 (2 voturi)    
                  esti limitat (Joi, 17 decembrie 2009, 13:18)

                  elena [anonim] i-a raspuns lui ego sum

                  am precizat ca nu simpatizez cu nimeni. doar pt ca nu imi place de Basescu&co, tu ai ajuns repese la concluzia ca neaparat trebuie sa fiu pesedista. Apreciez cunostintele tale de franceza. super
        • +3 (3 voturi)    
          Si daca o va duce... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:05)

          Fanica [anonim] i-a raspuns lui iulian

          ...ce-o sa mai zici?
      • -7 (21 voturi)    
        MA LASI... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:38)

        blackarrow [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        nu mai da vina pe altii, citeste comentariile de mai sus, base si-a dat arama pe fata , numai de tara asta nu-i pasa lui, ce s-o mai sucim si s-o invirtim ..pina si FMI a catalogat drept incompetent guvernul lui Boc.
        Am pierdut o luna si jumatate ca sa ajungem de unde am plecat.
        • +7 (9 voturi)    
          fals? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:55)

          hash [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

          asta ai scos-o tu din buzunar? S-ar putea sa vina 2 transe in februarie, una vine cu probabilitate foarte mare.

          http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-6734139-emil-boc-catre-fmi-masurile-guvernului-sunt-sanatoase-pentru-sistemul-public.htm
      • +1 (17 voturi)    
        Eu critic (Joi, 17 decembrie 2009, 10:44)

        x [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Eu nu tzin cu partidele.
        Eu critic pe cei de la conducere.
        Si anul acesta (2009) s-a vazut ca a fost o tergiversare sub umbrela prezidentialelor.
        Masurile "dure" promise la inceputul anului nu s-au aplicat; inca.
        Cu o mica exceptie neclara (cu prea multe alte-exceptii): cumularea pensiei cu salariul la stat; si asta abia la sfirsitul anului.
        Ii recunosc lui Boc calitatea ca a invatat sa conduca.
        Dupa aproape un an am vazut cresteri calitative.
        Dar NU e facut ca sa fie prim-ministru.
        A fost un executant mediocru spre bun.
        Ministrii (mare parte dintre ei) se credeau vedete politice, si nici macar pe el (Boc) nu-l ascultau.
        Nu a fost un Guvern; a fost o adunatura de ministri!
        Mai vorbim/scriem.
      • -3 (21 voturi)    
        L-ati vrut pe Base... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:46)

        SebyS [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        L-ati vrut pe Basescu...luati-l pe Basescu. Ce va stresati atat ca PNL nu vine la guvernare ? Ca nu o sa mai aveti pe cine da vina ? Asta este, suportati consecintele.
        De ce ar veni la guvernare daca
        Asa ca hai sa traim bine cum zice si canta Base.

        Sa traim bine....
    • +17 (35 voturi)    
      bun ? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:35)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui x

      Premier bun, pentru voi inseamna premier care sa se contrazica tot timpul cu presedintele?

      Pai dintre premier si presedinte, care este ales de popor? Cine ar trebui sa aiba ultimul cuvant? Eu zic ca poporul.
      • +7 (9 voturi)    
        o sa se pronunte si poporul. cam peste un an (Joi, 17 decembrie 2009, 10:54)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        vei vedea atunci ce partid va avea cele mai multe voturi si cum se va forma majoritatea
        • +1 (3 voturi)    
          de ce esti tu asa sigur... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:23)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          De unde stii tu ca atunci poporul ii va iubi pe cei care nu vor sa munceasca?
    • +7 (13 voturi)    
      sincer... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:54)

      Anti-hotzi [utilizator] i-a raspuns lui x

      Cred ca Boc e unul din cei mai capabili PM pe care i-am avut si cu tenacitatea lui tipic ardeleneasca sper sa faca treaba in continuare.

      Toata lumea uita ca e criza...pe timp de furtuna e greu sa vezi de unde vine lumina soarelui...
      • +2 (2 voturi)    
        De fapt era singura solutie (Joi, 17 decembrie 2009, 15:42)

        maolina [utilizator] i-a raspuns lui Anti-hotzi

        La cat de hotarat este Basescu sa reformeze statul,si cu parlamentul 50% contra, singura sansa era sa aiba un PM fidel.Deci Boc .
    • -5 (5 voturi)    
      Boc premier (Joi, 17 decembrie 2009, 11:10)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui x

      Eu cred ca Basescu ori e idiot, ori isi bate joc de noi toti pe fata..... Tind sa cred ca amandoua variantele sunt corecte! Pacat de oamenii care nu l-au votat pe Basescu. Si ei trebuie sa plateasca pentru prostia celor care l-au votat!
      • +4 (6 voturi)    
        l-am votat pe basescu (Joi, 17 decembrie 2009, 11:49)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui ioana

        si sunt de acord cu boc
        si sunt de acord cu reformele dure care trebuie sa fie facute pentru ca alta sansa n-avem
        e adevarat ca eu muncesc (pe bani) nu sunt nici bugetar, nici asistat social de-al psd-ului ... ca sa arunc pe gratis cu noroi, mai ales cand habar n-am despre ce e vorba ...
    • +3 (3 voturi)    
      Saracul... (Joi, 17 decembrie 2009, 12:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui x

      L-au condamnat la locul de munca=))
      • +1 (1 vot)    
        ne-a condamnat pe noi... (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 8:08)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui George

        la 5 ani de post negru, pentru vot cu premeditare!
    • +1 (1 vot)    
      Dar daca (Joi, 17 decembrie 2009, 16:29)

      ik [anonim] i-a raspuns lui x

      isi pune plovarul violet ce parere iti faci?
      Boc sfortza fie cu tine, jedai mic!
    • -1 (1 vot)    
      Valul "promonitiilor" incepe sa se intinda (Joi, 17 decembrie 2009, 20:58)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui x

      Dvstra sunteti mai nuantat, Boc este bun dar nu ca prim ministru ...da, da, poate creati vreo bresa, unii cu Boc altii, cu Blaga, poate poate incepe morbul dezbinarii in acest partid, nu ??? Divide et impera ...

      Imi place finalul comentariului, suna a "nu v-am zis eu ca ..."? Stiti cumva ceva ce nu stim noi? Vorbiti in coduri ? Inca vreun filmulet in prductie la studiourile PSD? Sau altceva?
    • +1 (1 vot)    
      bun? de ce? (Vineri, 18 decembrie 2009, 7:35)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui x

      de balamuc sau de ocna, poate. pupincuristu' asta uascr-ist ar trebui bagat intr-o cusca, la o menajerie de circ si prezentat ca veriga lipsa intre gorila si babuin! in rest, nici o surpriza: reteta premierului de succes in viziunea basesciana e gudurlâcul, combinat cu prostia! dar ce sa mai vorbim, guvizi-dumneavoastra: acu' o sa rumegam la rabdari prajite, cel putin 5 ani! sa ne fie de biiineeeee!
  • +29 (43 voturi)    
    deci alegeri anticipate (Joi, 17 decembrie 2009, 10:16)

    nickinexistent [utilizator]

    :)
    • +35 (45 voturi)    
      ia sa vezi (Joi, 17 decembrie 2009, 10:22)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui nickinexistent

      vor trece legile importante prin asumarea raspunderii. Daca pica guvernul Boc mergem la anticipate. Si sa vedem ce mai ramane din PSD si PNL la alegeri.
      • -1 (15 voturi)    
        ramane (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

        kata [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

        stai tu linistit ca ramane ceva,
        ramane praful pe noi
      • -10 (32 voturi)    
        pai nu mai apuci (Joi, 17 decembrie 2009, 10:30)

        boc3 [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

        alte alegeri caci pana atunci se alege praful de tara asta.
        • +6 (12 voturi)    
          afirmatie gratuita, (Joi, 17 decembrie 2009, 10:56)

          hash [anonim] i-a raspuns lui boc3

          nefondata.
      • -10 (30 voturi)    
        Yeaaaaah (Joi, 17 decembrie 2009, 10:36)

        G [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

        Uraaaa, sa dispara!

        Vrem partid unic!!!
  • -17 (63 voturi)    
    Boc 2 (Joi, 17 decembrie 2009, 10:16)

    gigi becali [anonim]

    Stiam hahahaahah , ce bou e base
    • -23 (53 voturi)    
      nu e boc2 (Joi, 17 decembrie 2009, 10:19)

      boc3 [anonim] i-a raspuns lui gigi becali

      e boc3 sau boc-boc-boc.
      Pe Basescu il doare undeva da tara asta. Contrar declaratiilor de ieri.
    • +24 (46 voturi)    
      Ce ai fi vrut "Poiectul" Antonescu?! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:26)

      cix [anonim] i-a raspuns lui gigi becali

      Era de asteptat cu atitudine pe care o au liberalii. Ce coalitie ai vrea sa se faca? Casatorie cu forta nu se poate... asta se stie, doar Pnl nu- si a cam pierdut ratiunea. Basescu nu poate sa si indeplineasca misunea cu un partid ce l sustine din opozitie, are nevoie si de o majoritate parlamentara e evident. Pnl se ia la tranta cu poporul... a pierdut o data si va mai perde, daca nu stie sa se opreasca la timp.
      • -2 (18 voturi)    
        Ma uit si ma minunez! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:44)

        George [anonim] i-a raspuns lui cix

        Liberalii sunt de vina ca PDL-ul nu are o solutie de premier???? Pai atunci sa nu mai participe la alegeri daca nu stiu ce sa faca cu puterea... Blaga o fi fost vreun premier rau??? Sau, nu stia sa stea in pozitia ghicel? Pacat de Dl Boc, pare un suflet mare, dar nu va lasa nicio dara in istoria... sau mai bine zis in isteria Romaniei
      • +4 (16 voturi)    
        PNL (Joi, 17 decembrie 2009, 10:57)

        hash [anonim] i-a raspuns lui cix

        pare un partid-marioneta in mainile lui Antonescu, Orban, Nicolai.
    • +2 (6 voturi)    
      CORECT (Joi, 17 decembrie 2009, 10:39)

      defav [anonim] i-a raspuns lui gigi becali

      asa e
  • -9 (55 voturi)    
    Multumim (Joi, 17 decembrie 2009, 10:17)

    Eu [anonim]

    Multumim din inima. Aplauze prelungite. Asistenta, in picioare, scandeaza... (si aici completeaza fiecare ce vrea, ca doar e democratie)
  • -11 (65 voturi)    
    Atentie (Joi, 17 decembrie 2009, 10:17)

    MihaiNedelescu [utilizator]

    ...si raul abia este la inceput ! Sarbatori "fericite" celor 5 milioane de romani care au votat cu basescu ! Sa nu va auzim ca va plangeti !
    • +22 (42 voturi)    
      lacrimi (Joi, 17 decembrie 2009, 10:24)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui MihaiNedelescu

      Pt cei care cauta lacrimi: ii sfatuiesc sa caute pe la "milioanele" lui Crin si nu ale lui Base...
      Cat despre Crin, vom vedea in curand daca isi apara cu atata tenacitate "coloana vertebrala" sau "finantatorii"...
      • -3 (13 voturi)    
        crin (Joi, 17 decembrie 2009, 10:56)

        kata_m [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        macar crin are ce apara spre deosebire de boc
    • +20 (30 voturi)    
      Multumim frumos! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:26)

      plictisitu [utilizator] i-a raspuns lui MihaiNedelescu

      La fel si voua!
      Deocamdata se aud doar schelalaielile "vastei majoritati parlamentare"...
    • 0 (6 voturi)    
      mai vedem noi (Joi, 17 decembrie 2009, 10:42)

      Tutu27 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiNedelescu

      D-le Mihai Nedelescu, mai vorbim noi.... si punct.
    • +9 (19 voturi)    
      Atentie la neatentie (Joi, 17 decembrie 2009, 10:45)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui MihaiNedelescu

      Ce "rau" a inceput abia acum ?! O fi fost vreun mare "bine" sub administratia Nastase ori Tariceanu si l-am scapat eu ?! Chiar crezi ca ex-fostul primar al Sibiului e vreo minune pe linga fostul primar al Clujului ?! Pot sa inteleg ca nu-l simpatizezi pe Basescu ca persoana, dar ce "bine" ai avut pe vremea lui Iliescu-Constantinescu-Iliescu si nu mai ai acum ?! In Romania a fost criza de cind m-am nascut eu si, probabil, cu mult inainte, n-a fost nevoie sa asteptam "criza mondiala". Tu ai idee macar despre ce vorbesti ? Parca ai fi un microbist ofticat ca a pierdut echipa lui si care acuza delirant arbitrul, terenul si soarta pentru ca atacantul lui a dat-o in bara...Vino-ti in fire si nu mai vorbi prosti !
  • +25 (69 voturi)    
    Era si de asteptat (Joi, 17 decembrie 2009, 10:17)

    MIHAI [anonim]

    culmea ar fi sa puna un prim-ministru de la PNL. Antonescu nu vrea binele poporului, daca o vroia atunci trecea peste toate principiile lui de badaran!!
    • -17 (43 voturi)    
      Scoala (Joi, 17 decembrie 2009, 10:20)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui MIHAI

      Te invit, in cazul in care stii ce e ala, sa te uiti intr-un dictionar, sa vezi definitia cuvantului badaran si, dupa ce te bagi cu picioarele in apa rece, sa te intrebi care dintre Base si Anto este badaran.
      • +7 (31 voturi)    
        Antonescu (Joi, 17 decembrie 2009, 10:33)

        DinuA [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        Se vede cu ochiul liber: Antonescu este badaran, mojic, corupt si incapabil
      • +4 (14 voturi)    
        Dictionar, ha? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:43)

        Jasmine [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Ba Crin este badaran, nu va lasati inselati de un limbaj semisofisticat. Este badaran fata de tara asta care nu conteaza in fata setei lui de putere, a ambitiilor prostesti, a arogantei si orgoliului. Cand Base i-a spus aleia tiganca imputita nu a fost badaran, ci uman. Badaranca a fost ea, ziarista cand s-a apucat sa-l invadeze, sa-l hartuiasca si sa-si bata joc de timpul lui. Faptul ca esti presedinte nu trebuie sa te limiteze sa te comporti ca un om normal, sa-ti faci cumparaturile si sa te plimbi liber prin tara ta. Altfel cum sa percepi realitatea?
        Asa ca dati-l dracu de dictionar si mai ganditi si cu capul vostru!!!
    • -2 (12 voturi)    
      Da ... din pacate era de asteptat (Joi, 17 decembrie 2009, 10:27)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui MIHAI

      Ai dreptate dar cu o mica corectura, Antonescu nu vrea NUMAI binele lu' base si are ceva ce boculetz nu.... curajul de a-i spune verede in fata lu' marinero ce gandeste.Nu e comod....
      Sa traiti bine popor pdl!
    • -6 (26 voturi)    
      serios? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:31)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI

      si ce trebuia antonescu sa faca: sa se puna capra in fata lui base cum face boc? asta e principiul portocaliilor: toata lumea capra in fata conducatorului suprem? antonescu a vrut sa fie responsabil cu guvernarea si sa raspunda pt asta: cum putea face asta? doar ca prim-ministru... ce vroiai?...sa ia PNL cateva ministere ca sa aiba base pe cine sa dea vina in cazul incompetentei primului ministru PDL?
      • +4 (8 voturi)    
        sa negocieze (Joi, 17 decembrie 2009, 11:00)

        hash [anonim] i-a raspuns lui geo12

        asta nu a facut. a tinut de ideea lui (fixa) de a avea control absolut. ori ca perdant nu poti sa-ti impui asa vointa.

        ce naiba ma, primul ministru nu poate fi demis de presedinte, scrie si-n constitutie! il pune o data, moare cu el de gat daca ala nu-si da demisia. Base s-a fript o data, de ce-ar mai face-o inc-o data?!
      • +2 (2 voturi)    
        Las-o balta cu conducatorul suprem (Joi, 17 decembrie 2009, 20:51)

        yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui geo12

        Las-o balta cu conducatorul suprem, du-te la centru sa iti dea alte "puncte de dezbatere" ca asta nu merge, e tocit, si daca tot ai nostalgii trimite-i emailuri lui tov Iliescu cu conducatorul suprem, nu vei gresi "andrisantul" ...
        • +1 (1 vot)    
          esti nervos? (Vineri, 18 decembrie 2009, 9:32)

          geo12 [utilizator] i-a raspuns lui yyyyyy

          base este conducatorul suprem al portocaliilor indoctrinati...va deranjeaza adevarul! ... si din nou: mentalitatea portocalie generata de neuronul singular: daca esti impotriva lui Base sau PDL atunci esti cu PSD... nu are cum sa va treaca prin chestia aia pe care o purtati pe gat ca as putea fi doar scarbit de clasa politica in general si de base si PDL in special...
    • +5 (9 voturi)    
      de ce il vrei tu pe crin (Joi, 17 decembrie 2009, 10:43)

      kata [anonim] i-a raspuns lui MIHAI

      Din cate inteleg Crin e badaran, asa sa fie...
      Dar lasa-l sa faca opozitie. Dragosta cu sila....
      Toti pe aici il injura p crin ca nu e supus... voi chiar ganditi? Daca nu va place de el da-l draq....Poate va place de gioana la putere? ce ziceti? Poate va place de mitrea? Cine mai stie la ce VASTA majoritate va ajunge base?
      • 0 (6 voturi)    
        da, e badaran si incompetent, un gunoi agresiv (Joi, 17 decembrie 2009, 11:08)

        goe [anonim] i-a raspuns lui kata

        Nu are nici o legatura badarania cu supusenia. Daca ar fi doar badaran n-ar fi asa de grav, dar e si total incompetent (dupa cum s-a vazut cu prisosinta in campanie). De coloana vertebrala nici nu poate fi vorba in cazul lui, el chiar nu are asa ceva, nici macar o vertebra. Dintre toti politicienii care au iesit in fata in ultimii 20 de ani, probabil cel mai jegos este acest antonescu.
  • -16 (52 voturi)    
    boc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:17)

    eu [anonim]

    PD-L -ul nu are oameni care sa si faca ceva pt tara asta? boc stie numai sa bata din gura
    • +18 (24 voturi)    
      repetir (Joi, 17 decembrie 2009, 10:25)

      par-alb [anonim] i-a raspuns lui eu

      in multe tari, guverne cazute au fost repuse in functie prin vorul parlamentului. Franta, de exe. In Italia, Aldo Moro a fost premier de TREI ORI in 4 ani si nimeni nu l-a injurat (e drept ca pe vremea aia Ghise murdarea scutece)
      • +9 (9 voturi)    
        Ghise (Joi, 17 decembrie 2009, 10:40)

        Gabi M [utilizator] i-a raspuns lui par-alb

        Cred ca Ghise era preocupat cu turnatoriile facute la Secu'
      • +5 (9 voturi)    
        Doamne Fereste! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:46)

        George [anonim] i-a raspuns lui par-alb

        Nefericita comparatia dvs.: Aldo Moro a murit impuscat...
  • +11 (41 voturi)    
    cea mai buna solutie !!!!!! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:17)

    nea nelu [anonim]

    cea mai buna solutie !!!!!! Sa crape toti pesedeii , si toti pupincuristii gay-lui Antonescu !!!
  • -17 (35 voturi)    
    S-a facut ca gandeste (Joi, 17 decembrie 2009, 10:17)

    Mircea [anonim]

    O mascarada marca Basescu. Atatea intalniri inutile pentru ca in final sa vedem ca Basescu face ce avea in gand de la inceput. Sustinatorii sai trebuie sa fie recompensati asa ca Basescu imparte functiile incepand cu Boc. A fost in functia asta si nu a facut nimic. Sa-i lasam si pe altii domnule Basescu asta in cazul in care sunteti capabil si de alte idei.
    • -4 (14 voturi)    
      Exact ! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:42)

      blackarrow [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      basescu nu va face nimic serios pentru noi
    • +8 (16 voturi)    
      ??? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:45)

      Tutu27 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      D-le Mircea, mascarada a fost facuta de Geana si Crinulet, asa ca lasati-o mai moale
    • +3 (5 voturi)    
      i-a lasat pe altii.... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:01)

      sosocata [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      a fost si PNL si PSD....si ce au facut? au dus tara in kakat si au incercat sa il dea jos...care altii???? mai stii tu vrunii???
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:21)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Peste 5 ani o sa ziceti ca ce-a facut Basescu 5 ani? Ca n-a facut nimic. Dar cum ai vrea sa faca ceva cu un guvern care nu-i impartaseste viziunea si programul cu care a candidat??? Presedintele nu da legi, nu aresteaza corupti, nu construieste autostrazi, nu da salarii, nu face nimic in mod direct. Tot ce poate sa faca e sa influenteze. Si asta face. Eu zic ca face bine, iar Boc e un om serios, care n-a facut prostii pana acum si nici nu i s-a urcat puterea la cap. De ce nu se discuta programul de guvernare si lucruri concrete? Totul se reduce la persoane, ca il vrem pe X sau pe Y si in nici un caz pe Z. Asta denota ca nu se urmareste un program de guvernare ci instalarea unora la putere pentru alte socoteli ce nu au nici o legatura cu interesul public. Mai nou argumentul contra lui Boc nu e ca a facut prostii ci ca a facut ce gandea Basescu. Voi sunteti normali? Chiar asa sunteti de usor de spalat pe creier?
      • -1 (3 voturi)    
        Care program de guvernare? (Joi, 17 decembrie 2009, 12:30)

        Cony [anonim] i-a raspuns lui goe

        Care program de guvernare? Ca in afara de de a zis FMI...Ce au facut un an de zile, un an de criza?
    • +2 (6 voturi)    
      S-a facut ca negociaza. (Joi, 17 decembrie 2009, 11:31)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Basescu si PDL sint constiente ca este nevoie de o majoritate reponsabila, motiv pentru care trag de un an de zile de PNL sa reintre din alianta DA pe care au parasit-o.

      PNL insa s-a jucat de-a negocierile si acum un an, si acum, de data asta pe fata fara urma de rusine sau profesionalism.

      PNL a repetat cu obtinatie in ultimii 5 ani greselile facute in perioada Campeanu, cind au sabotat CD, profitind de faptul ca realitatile sociale fac ca acum PSD sa aiba neaparata nevoie de PNL ca floare alba la butoniera, cu care sa isi mascheze murdaria si putoarea.

      Problema este ca, daca continua pe aceasta linie risca sa piarda atit de mult incit nici PSD nici PDL sa nu mai fie dispusi sa ii recupereze asa cum i-a salvat prima oara CDR in 1996. Si atunci PNL va deveni definitiv istorie.
  • -13 (33 voturi)    
    incredibil! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:17)

    eu [anonim]

    se schima Base...de haine se schimba..
  • -17 (31 voturi)    
    Emilache? Tot un fel de lache! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:18)

    qqqq [anonim]

    Da, o sa fie mult mai bine in al doilea mandat. Unde sunt Tociu si Palade sa ne mai cante 'ce-o sa fie, ce-o sa fie, o sa fie o grozavie!'.
  • -13 (35 voturi)    
    O porcarie (Joi, 17 decembrie 2009, 10:18)

    Cony [anonim]

    O porcarie ce a facut Basescu azi! Aceeasi marioneta,acelasi om care a fost dat jos printr-o motiune de cenzura. Putea sa fie Blaga, poate il inghiteam, dar nu, Basescu vrea o sluga. Sarbatori fericite!
    • +3 (7 voturi)    
      de cine a fost dat jos??? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:03)

      sosocata [anonim] i-a raspuns lui Cony

      poate de porcaria numita PSD+PNL a fost dat jos....
  • -13 (37 voturi)    
    TEAPA (Joi, 17 decembrie 2009, 10:18)

    Mike [anonim]

    Ne-am luat teapa iar cu Base. Rusine, marinarule! Prin numirea piticului ti-ai batut joc si de cei care te-am votat si de ceilalti. Halal Presedinte.
  • -15 (27 voturi)    
    ca la monopoly... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:20)

    pajina 1 [anonim]

    ...revenez a la caisse depart...
    la ce bun atita zbatere?
    politicieni cu viziune pe termen lung, ha?
    buerck!
  • -10 (34 voturi)    
    aoleu hai ca... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:20)

    un roman [anonim]

    sa tariti bine !
    ura! ura! ura!
    pt cei care au votat basescu
    Sarbatori fericite si sa ne ia dracu pe toti cu oameni incompetenti.
    • +8 (10 voturi)    
      Stii sa citesti? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:01)

      9a [anonim] i-a raspuns lui un roman

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Emil_Boc
      http://en.wikipedia.org/wiki/Crin_Antonescu

      Stii ca e criza si nimeni nu poate face miracole? Il tot critici pe Boc, dar te-ai fi asteptat cumva sa-l puna pe Crin?!
      Daca faci parte din tabara lui, poate ai de ce sa plingi acum... dar v-ati facut-o cu mina voastra... adica a celor 2 incompetenti pe care i-ati tot votat fara succes.
      • -1 (1 vot)    
        apropos de wiki.. (Joi, 17 decembrie 2009, 11:16)

        mra [utilizator] i-a raspuns lui 9a

        Acolo poate scrie oricine ce vrea. Daca se gaseste unul sa corecteze bine, daca nu, nu.
        • +3 (3 voturi)    
          Wikipedia - Antonescu vs Boc (Vineri, 18 decembrie 2009, 0:28)

          yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui mra

          da, poate scrie oricine ce vrea si poate oricine modifica, dar raspunde de ceea ce scrie si modifica - chiar daca nu se inregistreaza asa cum programul wikipedia solicita daca vrei sa contribui continut, adresa IP ii este inregistrata celui care scrie sau modifica si poate fi reperat de unde a venit mesajul -- asa ca mai moale cu criticile si strecurarea de indoieli, daca ar fi fost asa cum sugerezi dumneata de mult toate postarile de pe wikipedia ar fi fost niste fictiuni
          Crin Antonescu este o improvizatie, o marioneta alternativa la marioneta Geoana, daca nu iese unul poate iese altul ...
  • +2 (24 voturi)    
    Vai de capul tau (Joi, 17 decembrie 2009, 10:20)

    dan [anonim]

    Monser, esti chiar idiot! nu ai invatat nimic din aceste alegeri!
  • +34 (54 voturi)    
    Emil Boc premier. (Joi, 17 decembrie 2009, 10:20)

    mircea [anonim]

    Ma bucur.Emil Boc a dovedit ca are bun simt ,este calm si este interesat de bunul mers al Romaniei.Nu stiu cati oameni s-ar fi comportat cu calm in situatia cand Emil Boc a fost demis.Basta campania media nebuna dusa de unii,care parca vroiau sa faca Romania bucatele.
    • +5 (15 voturi)    
      Asa-i (Joi, 17 decembrie 2009, 10:40)

      DinuA [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      D-l Boc este un domn.
      Foarte curand va scoate tara din criza.
      Si apoi, cum cred unii ca Dl Presedinte Basescu poate sa infaptuiasca ce a promis fara un PM care sa-i impartaseasca crezul?
  • -17 (33 voturi)    
    Nefericita alegere (Joi, 17 decembrie 2009, 10:21)

    mithrill [anonim]

    L-am votat pe Basescu in turul 2 si am urmarit si pozitionarea partidelor la discutiile de ieri. Nu prea avea de ales presedintele, dar sunt dezamagit de renumirea lui Boc. Presimt ca blegul o sa intre in istorie ca primul premier cazut de doua ori... in cateva luni. Sincer, imi pare rau ca Basescu n-a gasit un om mai potrivit, chiar si de la pd-l... Raman la parerea ca aia nu prea misca in front acolo, la partid.
    • -5 (25 voturi)    
      aceste intrebari (Joi, 17 decembrie 2009, 10:24)

      boc3 [anonim] i-a raspuns lui mithrill

      trebuia sa ti le pui inainte sa votezi pentru turul 2. Nasol, ai luat teapa !
      • +7 (13 voturi)    
        Gresesti (Joi, 17 decembrie 2009, 10:41)

        mithrill [anonim] i-a raspuns lui boc3

        In fata lui geoana si a psd-ului, maine-l votez iar pe basescu. Ai inteles gresit postarea mea.
    • -3 (5 voturi)    
      mithrill... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:06)

      doru [anonim] i-a raspuns lui mithrill

      draga Mithril...esti dezamagit? pai de ce? nu tu l-ai votat pe Base in turul 2.....cu interesele lui cu tot!? eu in locul tau....m-as baga cu capul in apa rece....Sau te asteptai sa vina cu un Guvern solid si credibil....dupa ce a refuzat cateva propuneri solide. Vai...nu poti fii numait nici macar naiv....ar trebui sa ti se ia dreptul la vot.
      • +2 (4 voturi)    
        Draga doru (Joi, 17 decembrie 2009, 11:40)

        mithrill [anonim] i-a raspuns lui doru

        Eu as zice asa: cand o sa ti se analizeze si tie dreptul la vot, atunci ma supun si eu unei analize. Cand naiba o sa putem fi toleranti pe meleagurile astea? cui nu-i convine parerea mea e liber sa puna minus acolo, deja unii au facut-o. Iar asta e unul din motivele foarte importante pentru care l-am ales pe basescu: nu s-a manifestat nicicum cenzura in primii 5 ani ai lui de mandat. Pe cata vreme alde voi vreti sa-mi luati si dreptul la vot numai pentru ca am alta opinie. trist.
        Si o sa-ti spun si la ce ma asteptam: la un premier pdl-ist, dar unul rezonabil pentru celelalte partide. boc nu e. boc e mai putin dispus la negociere chiar si decat basescu dupa parerea mea. cine si-a imaginat ca va fi nominalizat antonescu, pentru ca e sustinut de psd si pnl e cel putin credul. dar un premier pdl-ist, din linia doua a partidului de exemplu, putea avea sustinerea unora din partidele goeniste sau antonesciene. e doar parerea si asteptarea mea. cu miscarea asta basescu trage de timp, pentru ca pnl si psd sa-si lamureasca "ïnternele". ramane antonescu, ramane geoana? poate noii presedinti vor fi mai dispusi la colaborare cu pdl-ii. pentru ca vor fi scandaluri in cele doua partide...
    • +3 (3 voturi)    
      Important este sa faca ceva inainte sa fie demis (Joi, 17 decembrie 2009, 11:36)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

      "Din zei de-am fi scoboritori,
      C-o moarte tot sintem datori!
      Totuna e dac-ai murit
      Flacau ori mos ingirbovit;
      Dar nu-i totuna leu să mori
      Ori ciine-nlantuit."
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Joi, 17 decembrie 2009, 11:49)

        mithrill [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        Ti-am dat un plus. Avem, culmea, aceeasi parere :)
    • +2 (2 voturi)    
      Cazut de doua ori ??? (Vineri, 18 decembrie 2009, 0:31)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

      Daca se mai intimpla asta nu va fi din cauza lui Boc ci din cauza celor care si-au facut un tel in viata politica sa darime orice in afara de gasca lor .....
      • +1 (1 vot)    
        Eu cred... (Vineri, 18 decembrie 2009, 8:10)

        mithrill [utilizator] i-a raspuns lui yyyyyy

        ca si prima cadere a guvernului boc a fost tot din aceleasi motive. psd si pnl au incercat sa izoleze pdl si aproape au reusit. nu sunt fanul portocaliilor, dar s-au descurcat destul de bine tinand seama de ce au avut de intampinat. ma deranjeaza insa cumplit aceleasi moace in guvern: videanu, berceanu, blaga, udrea... nu neaparat in ordinea asta. sunt absolut convins ca am schimbat o retea mafiota cu alta, dar am considerat pur si simplu ca astora le mai scapa ceva si pentru tara... chiar daca-s doar firimituri.
  • -14 (40 voturi)    
    Boc Boc Boc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:21)

    Ionut [anonim]

    Incredibil, suntem luati de fraieri. Am crezut ca totusi Basescu va dori sa faca ceva pentru tara asta, am mai avut o speranta. Acum e prea tarziu. Asta e, ne meritam soarta.
    • -9 (13 voturi)    
      Basescu (Joi, 17 decembrie 2009, 10:45)

      defav [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      nu va fi pres 5 ani, va fi luat pe sus daca mai face chestii de-astea.
  • -14 (40 voturi)    
    speranta moare ultima dar moare (Joi, 17 decembrie 2009, 10:22)

    Adix [anonim]

    Basescu - slabut.

    Nu l-am mai votat pt al doilea mandat, dar credeam ca isi mai reveni acum. Pacat, m-am inselat din nou.

    Pacat pt tara
  • +24 (42 voturi)    
    primul ministru (Joi, 17 decembrie 2009, 10:22)

    tsunami [utilizator]

    din motive de viteza, incredere si aliniere la program, boc era de asteptat.
    boc mi s-a parut cel mai bun prim-ministru pe care l-a avut romania pana acum.

    daca avea chef de joaca il putea propune pe tariceanu.
    din pacate am pierdut mult prea mult timp, tara a pierdut mult prea mult datorita jocului liberalilor

    ii urez lui boc spor la treaba
  • +27 (43 voturi)    
    Perfect (Joi, 17 decembrie 2009, 10:23)

    florin_f [utilizator]

    este Premierul care a facut ce a spus.
    E promt, nu face compromise cu hotii si e singura speranta.
    • -2 (2 voturi)    
      macar... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:19)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui florin_f

      sa aiba "succesuri" daca n-a facut compromise
  • +1 (21 voturi)    
    bun... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:23)

    mihai [anonim]

    nici o noutate...la vremuri noi oameni noi... dumnezeu sa ne ajute
  • +23 (39 voturi)    
    x (Joi, 17 decembrie 2009, 10:23)

    om [anonim]

    Boc a facut ceva cat a fost premier, numai ca nu a menajat politic partidele, deci imi pare bine ca-la vem din nou.
    Antonescu vrea guvern politic - adica putere. E trist daca o sa creasca in popularitate la oameni cu drept de vot.
    si mi-e rusine de antena 3 si realitatea - prezentati si voi lucrurile factul.
    nu-s fan base, dar la cum stau acum lucrurile, e raul cel mai mic.
  • -15 (27 voturi)    
    separatia puterilor in stat (Joi, 17 decembrie 2009, 10:23)

    Radu de la Afumati [anonim]

    In acest moment, separatia puterilor in stat este asigurata. Din 4 vor fi doar 3, sau poate numai 2. Imi voi pune capat zilelor in momentul cand boc va avea curajul sa-l contrazica pe base. Prefer Elena Udrea
    • +6 (8 voturi)    
      numarul puterilor in stat (Joi, 17 decembrie 2009, 10:27)

      analitix [anonim] i-a raspuns lui Radu de la Afumati

      puterile in stat sunt doar trei: legislativa, executiva si judecatoreasca.
      care era a patra ca nu ma prind?
      • +9 (11 voturi)    
        + (Joi, 17 decembrie 2009, 10:59)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui analitix

        Iar puterea executiva nu e normal sa fie dezbinata, asa cum vor puii lui Crinutz, ci situatia de fata - cu un presedinte care colaboreaza perfect cu premierul este situatia normala. Ca doar amandoi sunt parte a aceleiasi puteri - cea executiva.

        In turbarea lor, puii de crinutz au impresia ca presedintia si guvernul sunt doua puteri distincte in stat.
        • +4 (6 voturi)    
          corect! (Joi, 17 decembrie 2009, 11:40)

          goe [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          Asta e si spiritul constitutiei, de aia presedintele desemneaza premierul. Ceea ce fac televiziunile cu manipularile lor ordinare este iresponsabil!
      • -1 (1 vot)    
        Se considera presa (Joi, 17 decembrie 2009, 11:42)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui analitix

        In mod teoretic, bineinteles.
    • +8 (14 voturi)    
      Cum e sa fii obsedat? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:55)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Radu de la Afumati

      Aveti voi astia puii lui Patriciu obsesia ca un premier trebuie sa fie mai tare decat presedintele.
      Uitati insa ca in Romania, nu premierul este ales de popor, ci presedintele. In consecinta, daca vrei ca poporul sa decida (adica democratie), atunci termina cu prostiile cu un premier care sa contrazica presedintele. Premierul trebuie sa asigure ca ceea ce a promis presedintele in campania electorala se va pune in practica. Altfel la ce folos campania electorala pentru alegerea presedintelui?
      Ce voiai, sa fie votat Base pentru anumite promisiuni, iar apoi sa-l puna premier pe Crinutz care sa faca tot ce-i taie capu pe idolii sai Patriciu + Ilici&Co. ? Pai parca aia pierdusera la alegeri, nu? Sau voi, patricienii, nu ati realizat asta inca?
      • -3 (3 voturi)    
        nu citi doar ziarele... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:50)

        sandra [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        Draga Stefan, citeste macar constitutia daca nu si alte carti, si dupa aia poti sa ne spui ce atributii are presedintele, si cat de puternic este.
        • +4 (6 voturi)    
          tocmai ca am citit-o (Joi, 17 decembrie 2009, 11:56)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui sandra

          Si daca bine imi amintesc... asta va indemna si Basescu pe voi - sa cititi Constitutia.
          Unde scrie in Constitutie ca Patriciu & Ilici desemneaza premierul?
  • +20 (42 voturi)    
    e bun si Boc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:24)

    marius [anonim]

    e bine si asa. Boc e capabil sa ia masuri dure in 2010, a dovedit anul asta, cu reducerile ce nu au convenit bugetarilor si care au votat cu alianta rosie. Vin vremuri grele insa vom trece si peste ele. Cu Boc!
    • +10 (16 voturi)    
      ok (Joi, 17 decembrie 2009, 10:37)

      luca [anonim] i-a raspuns lui marius

      domnul Boc va duce mai departe ceea ce a inceput; sunt bugetar dar accept orice masura vor lua, numai sa depasim odata criza asta; poate ca-s naiv, dar dupa rau trebuie sa vina si binele ala!
      • -6 (8 voturi)    
        Poftim? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:01)

        robotzika [utilizator] i-a raspuns lui luca

        Atunci stai in fara plata pana trece criza. Ce zici de asta? Si voi, ceilalti bugetari care au copii de crescut, rate sau chirii de platit, voi ce ziceti? Si voi acceptati ORICE MASURA va lua domnul Boc?
        • +3 (5 voturi)    
          mda (Joi, 17 decembrie 2009, 11:50)

          goe [anonim] i-a raspuns lui robotzika

          Daca ai apendicita ce faci, astepti sa mori sau te duci la cutit? Boc va fi chirurgul. Cu cr(et)inii ceilalti muream toti, ca ei tratau apendicita cu gargara si autosugestie.
          Sunt convins ca Boc va face ceea ce trebuie facut, dar ceilalti vor tipa ca din gura de sarpe tot timpul. Sectorul bugetar e un dezastru si trebuie operat pana nu ne duce pe toti la fund! Multi vor suferi, dar alta cale nu exista. E ca la dezintoxicare.
    • -7 (11 voturi)    
      Boc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:38)

      G [anonim] i-a raspuns lui marius

      Da, dar nu cumva Udrea era si mai buna?

      Buna rau?
  • -9 (13 voturi)    
    Sa-ti fie rusine fiule! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:27)

    Mama lui Basescu [anonim]

    Sa-ti fie rusine fiule!
  • +8 (16 voturi)    
    aha (Joi, 17 decembrie 2009, 10:27)

    calin [anonim]

    Sunteti toti niste papagali care tot comentati impotriva lui Boc. Nu uitati ca acest guvern boc a avut curajul sa dea niste ordonante de urgenta importante (legea invatamantului, legea salariilor etc), legi care s-au tot amanat de cativa ani din cauza ca nimeni nu vroia sa "taie in carne vie".
    Da am avut scadere economica de 7.5% in primul rand din cauza crizei. Intr-adevar scaderea putea sa fie mai mica daca guvernul Boc avea curajul sa ia masuri pe la inceputul crizei. Din cauza ca le-a fost frica sa nu ia vreo decizie gresita mai bine au lasat lucrurile asa cum sunt. In plus forfetarul a fost o greseala in forma in care a fost implementat.
    Cu toate acestea eu inca am speranta ca vor face totusi treaba buna.
    Sa nu uitam ca acest guvern Boc (chiar daca a platit dublu) a reusit sa finalizeze 42 KM de autostrada.
    • +8 (12 voturi)    
      exact (Joi, 17 decembrie 2009, 11:01)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui calin

      Ca vorbim de autostrada - cati km de autostrada a facut gashka lui Crinisor?
    • -2 (2 voturi)    
      de acord cu tine, (Joi, 17 decembrie 2009, 12:43)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui calin

      om fi toti cei ce nu-s cu Basescu si Boc papagali.
      Dar, celor 2 li se atribuie merite care nu li se cuvin:
      1) intrarea in UE nu e meritul lui Basescu, ci a conducerii precedente,
      2) faptul ca s-a terminat "autostrada" Clujului pe timpul lui Boc (te citez "chiar daca a platit dublu") s-a datorat alegerilor, ca sa aiba cu ce sa se bata in piept.
      Daca n-ar fi fost alegeri, sunt siguri ca n-ar fi fost gata.

      Si sa-ti mai spun ceva. Au ajuns la putere (numarul cel mai mare de mandate in parlament - fara a avea cel mai numar de votanti) prin minciuna: salarii cu 50% mai mari ptr profesori iti spune ceva (chiar daca Tariceanu striga sus si tare ca nu sunt bani)?
      • +1 (3 voturi)    
        nu-s de acord cu tine (Joi, 17 decembrie 2009, 13:08)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui mra

        1) in UE ne-a bagat Monica Macovei
        2) faptul ca s-a lucrat la autostrada este meritul lui Boc. Faptul ca s-a terminat pana la alegeri, este tot meritul lui.
        3) de ce striga Tariceanu ca nu sunt bani, cand tara inregistrase crestere economica, deci ii daduse lui Tariceanu bani ?
        • -1 (1 vot)    
          nici eu cu tine (Joi, 17 decembrie 2009, 14:58)

          mra [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          1. Nu e meritul exclusiv al Monicai Macovei.
          2. A fost pur electorala batalia. Il voi aprecia pe Boc daca va reusi sa termine toata autostrada Brasov - Bors in acest mandat. Voi scoate palaria in fata lui (acum chiar nu glumesc). Dar, ma indoiesc ca o va face.
          3. Pentru ca nu erau pentru masuri populiste de genul asta
  • -7 (13 voturi)    
    Boc prim sinistru (Joi, 17 decembrie 2009, 10:27)

    Adi [anonim]

    O alegere proasta, e clar o razbunare a lui Basescu pe PNL, care are o mare contributie la aceasta alegere.
  • +4 (12 voturi)    
    For HotNews (Joi, 17 decembrie 2009, 10:28)

    Adrian [anonim]

    /


    Totusi nu inteleg la ce e bun premierul in cazul de fata.
    Boc asculta de Basescu, ceea ce e bine in opinia mea.

    Daca isi trage o echipa pe cinste fara Udrea Berceanu Pogea si mai ales pe domeniul economic are persoane de incredere e foarte bine!

    PS: Astia care aveti o problema cu esentele tari din sticlele mici... parfumul de Crin de la Mircesti e mai frumos ?
    • -4 (4 voturi)    
      nu intelegi ca el a fost nominalizat (Joi, 17 decembrie 2009, 11:18)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      tocmai pt ca persoanele pe care le-ai enumerat sa fie in continuare ministri si sa isi aranjeze afacerile cum doresc?
  • -7 (13 voturi)    
    caterinca (Joi, 17 decembrie 2009, 10:28)

    geo [anonim]

    Caterinca maxima!!! Astept cu nerabdare portofoliul oferit lui UDREA. Ura!!!!
  • -8 (14 voturi)    
    JALE MARE !!! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

    Alexis [anonim]

    Mai slab guvern decat cel condus de piticot nu am prins decat pe vremea conventiei ('96-2000). Din pacate , pentru vremurile grele pe care le traim avem niste guvernanti jalnici, total incompetenti si la fel de morti dupa ciolan precum toata haita din care fac parte asa - zisi oameni politici.
    intrebare - ce vom face in 2010?: raspuns - vom plange dupa 2009.
    multa bafta tuturor !
    • +3 (5 voturi)    
      daa. da da... iar Ilici e erou national, nu-i asa? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:03)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Alexis

      Daca pentru tine cele mai slabe guverne sunt cele care ne-au bagat in NATO si UE, atunci este clar: if you don't like it, go into Russia !!!
  • +7 (13 voturi)    
    premier (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

    Maria Gheorghe [anonim]

    Asta este o solutie buna. Boc e un om corect si cu vointa.
  • -8 (12 voturi)    
    Basescule! Probleme, ma? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

    blackarrow [anonim]

    Baga tare cu Boc in fata, cel mai tare din parcare! Ce nevoie ai tu de incompetentii de liberali? Oricum, tu stii tot, iar Boc nu misca! Iar "cine misca, misca-n brisca!" hehehe! Vai de capul nostru...cititi aici http://prezidentiale.evz.ro/articole/detalii-articol/880025/SENATUL-EVZ-Trista-reincarnare-a-lui-Boc-premier/
    • +3 (5 voturi)    
      asa... si ce sa mai citim? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:05)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      Doar EVZ?
      Realitatea-Catavencu... nimic?
      Antena 3... nimic?
      Gardianul... nimic?
      slabut... ma asteptam sa ne dai mai multe linkuri.
  • +11 (17 voturi)    
    Boc , la locul potrivit,Merita. (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

    Dan B.Charles [anonim]

    boc este un om serios,cu integritate si luptator.comisia europeana,fmi si usa are increder in oameni care mucesc cu responsabilitate si au curaj sa ia decizii nepopularre dar, pentru binele tari.hoti, talhari evazionisiti fiscali, si multi parlamentari si senatori facand parte din elita borfasilor pe liste nu le convine un om care are integritate si se straduieste sa faca ceva pentru tara. pacat ca trecutul romaniei a creat atati cretini,monstri ai idoteniei si puturosi.god bless romania, jos comunisti criminali.
  • +13 (23 voturi)    
    singurul guvern... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:29)

    analitix [anonim]

    ...care nu a acordat pomeni electorale ci a chiar dat concediu fara plata bugetarilor in perioada campaniei electorale a fost guvernul Boc. mai fortat de FMI si lipsurile de finantare dar oricum singurul care a facut acest lucru...
    cred ca 2010 va fi un an cu masuri si mai grele asa ca nominalizarea lui o consider oportuna.
    • -7 (7 voturi)    
      singurul guvern (Joi, 17 decembrie 2009, 10:56)

      maria [anonim] i-a raspuns lui analitix

      A protejat cat a putut bugetarii si a distrus micii intreprinzatori!
      Adevarate masuri de dreapta !
      Il vreau pe Pogea in continuare ministru de finante !
  • -3 (19 voturi)    
    AM RAMAS PERPLEX (Joi, 17 decembrie 2009, 10:30)

    Cetateanu turmentat [anonim]

    Sincer nu ma asteptat sa-l nominalizeze iar pe Emil Boc. Credeam ca va face Baselu o miscare surprinzatoare si-l va nominaliza pe Boc Emil, care e alt om practic.
  • -4 (12 voturi)    
    Sunt toti la fel.Ne-am lasat instigati ca fraierii (Joi, 17 decembrie 2009, 10:31)

    mitza [anonim]

    Spirit revolutionar, dorinta de reformare a justitiei...Am sentimentul ca e un deja-vu.

    Cine a tras in noi? 21? 22?
    • +1 (7 voturi)    
      Poporul român DOARME de 150 de ani (Joi, 17 decembrie 2009, 10:45)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui mitza

      Citez din Mihai Eminescu:

      "Suntem zăpăciţi, nu mai ştim ce voim, ce să facem, ce să primim, ce să respingem, în cine să ne încredem; nu ne mai înţelegem şi nu ne mai auzim unii pe alţii: ne trebuie o idee care să ne limpezească toate capetele şi care să ne împreune pe toti la lucru (...) De aceea alungaţi turma acestor netrebnici care nu muncesc nimic şi n-au nimic şi vor să trăiasca ca oamenii cei mai bogaţi; ei nu ştiu nimic şi vor să vă înveţe copiii şi n-au destulă minte pentru a se economisi pe sine şi vor să va economisească pe voi toţi."

      România se poate lauda cu 150 de ani pierduti degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      calm, urmeaza. (Joi, 17 decembrie 2009, 11:04)

      hash [anonim] i-a raspuns lui mitza

      sunt curios de echipa de ministri. taare curios.
  • +13 (27 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 17 decembrie 2009, 10:31)

    lup_cj [utilizator]

    Boc a inceput reformele necesare, a reusit multe in cateva luni, daca continua in ritmul asta va fi foarte bine. La bascalie sunt buni Crin si Geoana, la munca si reforma Basescu si Boc.
    • -6 (8 voturi)    
      Ce a facut bun Boc? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:58)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui lup_cj

      Da-ne cateva exemple de ce a facut bun Boc (in afara de cazatura de la Gheorghe)./(editat de HotNews.ro)
  • +14 (30 voturi)    
    bravo (Joi, 17 decembrie 2009, 10:31)

    mars77 [anonim]

    ma bucur ca a facut asta. iar comentariile de mai sus par a fi postate de acelasi ins (sau maxim 2-3).

    daca stam si judecam la rece Boc este singurul PM care a avut curajul de a face reforme adevarate. si chiar in campanie electorala, si chiar suspendat si chiar fara sprijinul aliatilor.

    din pacate suntem prea orbiti de ura si de televiziuni care nu au incetat sa-si verse zoaiele in capul nostru.

    si nici nu vor inceta pentru ca nu au nimic de castigat de pe urma lui Basescu. cum sa il laude vreodata pe Boc sau Basescu Antenele apartinand aliatului lui Geoana?

    exista un proverb "calomniaza, calomniaza, ca tot ramane ceva". asta e principiul dupa care se conduc adversarii lui Basescu (partide, televiziuni, etc). sper ca guvernul Boc sa faca si mai multe reforme in Romania si sa le continue pe cele incepute.

    dincolo de repetarea cu obstinatie a unor vorbe spuse in gluma (de exemplu "i-am ciuruit") ar trebui sa analizam si faptele.

    iar faptele arata ca Basescu a fost mereu intampinat cu ostilitate cand a incercat sa faca ceva, in special din partea parlamentului.

    mult succes, domnule Boc, o meriti si vei avea in continuare sprijinul unei insemnate parti a populatiei care mai vede si dincolo de blocajul mediatic si de circul impus de cele doua partide PSD si (cu durere sincera o spun) PNL.
    • +2 (10 voturi)    
      Românii DORM de 150 de ani (Joi, 17 decembrie 2009, 10:45)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui mars77

      Citez din Mihai Eminescu:

      "Suntem zăpăciţi, nu mai ştim ce voim, ce să facem, ce să primim, ce să respingem, în cine să ne încredem; nu ne mai înţelegem şi nu ne mai auzim unii pe alţii: ne trebuie o idee care să ne limpezească toate capetele şi care să ne împreune pe toti la lucru (...) De aceea alungaţi turma acestor netrebnici care nu muncesc nimic şi n-au nimic şi vor să trăiasca ca oamenii cei mai bogaţi; ei nu ştiu nimic şi vor să vă înveţe copiii şi n-au destulă minte pentru a se economisi pe sine şi vor să va economisească pe voi toţi."

      România se poate lauda cu 150 de ani pierduti degeaba.
    • +2 (4 voturi)    
      Excellent! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:56)

      DinuA [utilizator] i-a raspuns lui mars77

      Excelenta prezentare!
    • -2 (4 voturi)    
      ce inseamna reforme adevarate? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:20)

      elena [anonim] i-a raspuns lui mars77

      sa luam multi bani de la FMI, dar nu pt redresarea economiei, ci pt pensii si salarii?
      • +2 (4 voturi)    
        iata: (Joi, 17 decembrie 2009, 11:46)

        mars77 [utilizator] i-a raspuns lui elena

        inseamna legea salarizarii unice de exemplu. inseamna cumulul pensiilor si salariilor.
        inseamna legea unitara a pensiilor.
        a tinut economia sa nu o ia pe panta descendenta.
        a tinut leul stabil, cand analistii prevedeau o slabire a lui.
        exemplele ar putea continua.
        astea sunt lucruri pe care le-a facut in doar cateva luni si care vor ramane dincolo de ridicolul situatiei temporare in care ne aflam

        imprumuturi la fmi faceau si preferatii tai, stai linistita, a fost o masura de criza (mondiala).
        • -2 (2 voturi)    
          sa zicem ca sunt de acord cu salarizarea unitara, (Joi, 17 decembrie 2009, 13:21)

          elena [anonim] i-a raspuns lui mars77

          desi legea e facuta la repezeala si e discutabila. dar despre economie tu spui ca a tinut-o sa nu o ia pe panta descendenta? nu prea cred. nu sunt economista ca studii, dar din ce am mai citit si ce am mai auzit de la analistii de aici si din afara, suntem cam departe de ce spui tu.
        • -2 (2 voturi)    
          A obtinut Leu stabil zici ??? (Joi, 17 decembrie 2009, 14:52)

          gheorghe [anonim] i-a raspuns lui mars77

          Singur Base recunostea ca fara imprumutul de la FMI Leul se ducea cu satelitul !
          Sa vad cu ce platesti datoria de 80Mlrd de dolari sau euro, nici nu conteaza !
          Crezi ca banii aia i-ai primit de pomana ?
          Ca si pomana electorala ?
          Intr-un fel cred ca urmam dupa Grecia la incapa
          • +2 (2 voturi)    
            Hai sa ne vaicarim in cor (Joi, 17 decembrie 2009, 18:33)

            maolina [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

            E criza mondiala. Economia e pe butuci. E somaj. Si atunci bugetul se bazeaza pe niste venituri mai mici, ca nu o sa iei impozit la someri sau la pensionarii cu pensii mici. Si atunci se baga forfetaru, si se taie ceva din salariu bugetarilor. Sa ne intelegem:se taie ceva de la unii ca sa nu moara de foame altii. Se cheama solidaritate. Nici firmele care au platit forfetaru nu au platit cine stie cat( firma cu cifra de afaceri de 24000 euro,s-a platit pe tot anul cam 800 in plus) nici bugetarii nu au saracit cu 15% pe 2 luni (dar mai mult decat tot anul la firme). dar scandalul facut a fost jenant. Macar acum, in prag de sarbatori sa ne mai linistim,si sa ne bucuram daca banii pe care i-am dat au reusit sa ajute pe cineva.
  • +20 (30 voturi)    
    E ok. (Joi, 17 decembrie 2009, 10:33)

    CD [anonim]

    Demiterea Guvernul Boc a fost o decizie politica a parlamentui. Parlament a carui interes este acela de a-si proteja in primul rand drepturile la ciolan si nici decum interesul poporului. Consider numirea lui Boc ca fiind o solutie mai buna pentru romani, pastrand sanse ca acea clica de politicieni din parlament sa raspunda intereselor nationale.
  • -16 (26 voturi)    
    multa prostie... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:33)

    marius [anonim]

    in capul ala sec al lui basescu
  • -12 (26 voturi)    
    Cin-sa fie ?.... Cin-sa fie ?.... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:34)

    Cetentereseaza [anonim]

    .... tooot .... POKEMON !.....
    Bleah ...................................
    Ne scoate asta din criza..... ca si datzile trecute .....
  • +12 (30 voturi)    
    boc a fost si este cea mai buna solutie (Joi, 17 decembrie 2009, 10:36)

    anonim [anonim]

    vreau sa va (re)amintesc ca boc a fost cel care ne-a scapat de o mare catastrofa anul acesta (cel putin).
    leul nu s-a devalorizat desi la inceputul anului era clar ca se va intampla asta.
    inchipuiti-va ce ar fi insemnat daca euro ar fi ajuns la 5-6 lei. ar fi fost foamete...
    boc a reusit in 9 luni sa reformeze statul (pensii, coduri procedurale, etc.) cat nu s-a reusit in 20 de ani.

    boc este un om de nota 10. nu degeaba este clujul pe primul loc in tara. a dovedit intodeauna ce poate...
    • -7 (9 voturi)    
      vb serios? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:53)

      elena [anonim] i-a raspuns lui anonim

      adica a fost cea mai buna solutie? sa fii stat UE ( teoretic cat de cat un stat dezvoltat) si sa iei atata banet de la FMI, adica sa te intorci de unde ai plecat? si ca si cum nu era de ajuns, sa iei banii nu ca sa redresezi economia, ci ca sa dai salarii si pensii.
    • -7 (9 voturi)    
      Daca taceai... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:59)

      si mai anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      De la ce catastrofa nea scapat Boc? Daca nu stii, draga anonimule, politica monetara o face BNR, nicidecum Guvernul. Cat despre reforma statului, este impresionanta: au crescut cheltuielile bugetare cu 20% anul asta. Eu personal i-as da 20 nota lui Boc... din 100 posibile... Cat despre Clujul pe primul loc... offff, Doamne, ce bine ca avem Ardeleni destepti care sa ne conduca... Clujul s-a dezvoltat de la banii Caritasului care a directionat in perioada de acumulare primitiva a capitalului: primarii care au venit, incepand cu Ghita Funar, continuand cu Boc, nu au facut decat sa traga foloase de pe urma unor agenti privati mai bine capitalizati decat in restul tarii... Daca gandim, poate reusim sa si intelegem unele fenomene, dar daca ii dam cu teme din campanie... e nasol
  • +12 (26 voturi)    
    Punct si mai departe!Vreti nu vreti voi bugetarii! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:36)

    Victor [anonim]

    D-nul Boc(eu cred ca intr-o societate civilizata ar trebui sa vorbim ceva mai civilizat)cu oameni adecvati,
    specialisti,experti si capacitati stralucite ca ministrii,
    este o alegere bine gandita.D-nul Boc nu a facut greseli.Vrem nu vrem,asta-i adevarul.
    Intrebarea este cine vor fi ministrii.Daca-s tot aceasi (este vorba de 2-3 PD-L-isti care sper ca nu se vor mai regasi in noul Guvern) atunci ma indoiesc de reusita.
    Ne trebuiesc oameni potriviti la locul potrivit si atunci sunt convins ca lucrurile sunt rezolvabile si Ro.va iesi bine sifonat(dar nu din cauza d-nului Boc)din criza dar nu incretit rau de tot!
    D-nul Boc a fost indepartat de la Guvern nu ptr.ca ar fi fost mediocru,ci ptr.ca asa au vrut razboaiele politice la vremea lor.Atata tot si nimic mai mult sau mai putin.
    D-nul Boc este cineva serios,un om harnic si nu un batator de fraze intortocheate si "savante"precum C.Antonescu si deocamdat Ro.are nevoie de un ganditor ,de un om harnic de un om serios.
    Analiza si parere personala!
    • -2 (2 voturi)    
      D-l Boc nu a facut greseli... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:58)

      Geoorge [anonim] i-a raspuns lui Victor

      ...pentru ca el nu a luat nicio decizie... Cum sa gresesti cand altii iau decizii pentru tine?
  • +8 (16 voturi)    
    domne da. (Joi, 17 decembrie 2009, 10:38)

    cipri_ [utilizator]

    imi place ca a revenit boc, sper sa o aduca pe macovei la justitie :-)),
    dar in cazul asta nu stiu daca va trece guvernul, ca macovei chiar are multi dusmani.
    Chiar mi-ar place aceasta "reconciliere": boc priministru, macovei la justitie.
    Sa-i vezi cum incep a urla daca apare macovei la justitie :-)))
    • +4 (6 voturi)    
      asta ar fi chiar fain (Joi, 17 decembrie 2009, 11:13)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

      Daca o pune pe Macovei la Justitie, parca incepe sa-mi fie draga tara asta... sa-i vad pe rapciugosii corupti cum sar ca arsi si urla ca din gura de sarpe, in timp ce scaunul li se ingusteaza de la 471cm latime la solduri, la 300cm. Oricum cam gras scaunul, dar... cura de slabire abia incepe! :-)
  • -4 (14 voturi)    
    Boc, premier a nspea oara (Joi, 17 decembrie 2009, 10:39)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Petrecutele ultimelor luni ar trebui sa ne dea de gandit pentru ceea ce inseamna fetisurile pe care le-am cultivat cu frenezie. Exemplu, institutia unui presedinte atotstiutor, superpotent, de la care se asteapta rezolvarea tuturor problemelor. Orice neispravit, nesabuit si nesimtit inscaunat de frustrarile si resentimentele unei multimi angoasate de vitregia vremurilor va incepe sa actioneze discretionar cu sentimentul legitimitatii populare. E momentul ca intelighentia romaneasca sa actioneze responsabil, pentru a imagina un sistem in care institutiile sa se poata controla reciproc si care sa previna populismul desantat.E imposibil sa nu existe si oameni responsabil in aceasta tara!
    • +2 (6 voturi)    
      singura institutie care rezolva petitiile prompt (Joi, 17 decembrie 2009, 11:14)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru Jecu

      ...este institutia prezidentiala.

      Asta ar trebui sa-ti dea de gandit ce este bun si ce nu este bun in tara asta.
  • -8 (18 voturi)    
    bataie de joc.... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:40)

    misshu [anonim]

    din fericire pt. mine nu l-am votat pe basescu, dar din pacate sunt multi care l-au votat, acum basescu nu face decat sa ne arate ca nu s-a schimbat cu nimic si il pune din nou in functie pe cel care a ruinat Romania in ultimul an...acum poate si acestia o sa inteleaga ce au facut din aceasta tara...si din nou din pacate cu ce suntem noi de vina ca basescu, boc si toti ceilalti sunt incompetenti?
    • -6 (10 voturi)    
      chiar daca vor intelege, (Joi, 17 decembrie 2009, 10:51)

      elena [anonim] i-a raspuns lui misshu

      din pacate vom suporta si noi consecintele, situatia care nu imi convine oricum.
    • +2 (6 voturi)    
      au ruinat astia? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:16)

      sosocata [anonim] i-a raspuns lui misshu

      si alte tari din Europa cine le-a "runinat" sau le-a dat putin inapoi...tot base si boc? sau poate criza...dar gandesti cu dosul si deja se simte mirosul...lui crin...
  • -6 (16 voturi)    
    iarasi boc - o pacoste!!!!! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:41)

    sion [anonim]

    As fi fost ultimul care as fi dorit pe Geoana presedinte si PSD din nou in guvern.
    Speram intr-o coalitie normala PDL-PNL.Nu afost sa fie.
    Atunci am sperat macar un alt premier decit pe eternul Boc(chiar si pe Blaga)..
    Iata ca,Basescu ia cea mai proasta decizie cu putinta,il realege pe Boc,Ceausescu 2.
    Nu exista minima decenta,ca macar optic sa se promoveze schimbarea.
  • -8 (18 voturi)    
    cred ca de acum va incepe cu adevarat (Joi, 17 decembrie 2009, 10:41)

    elena [anonim]

    criza; politica, sociala, economica. Din pacate vom plati toti, nu doar cei care au votat PD-L.
  • +7 (21 voturi)    
    pacat, (Joi, 17 decembrie 2009, 10:41)

    simi [anonim]

    ma asteptam la un independent! N-a fost sa fie! Deci in 6 luni ies oameni in strada! Boc, premier de sacrificiu! Pesedeii si peneleii vor baga bete in roate in toate miscarile guvernului ! Nu va fi usor nici pentru noi nici pt ei! S-auzim de bine!!!???!!!
    • -3 (7 voturi)    
      daca prin bete in roate te referi (Joi, 17 decembrie 2009, 10:49)

      elena [anonim] i-a raspuns lui simi

      la critici, mi se pare firesc. Doar asta e rolul opozitiei intr-un stat democratic. Daca te referi la altceva ( de exemplu hai sa organizam greva cadrelor didactice, conduse de sindicalistul C.Croitoru viitor deputat PDL, si oricum n-au primit nimic de la Basescu in afara scuzelor lui) , nu cred ca o sa fie nevoie. Se va descurca Boc si singur, ca si pana acum.
    • +6 (8 voturi)    
      vor iesi in strada tot cei privilegiati... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:16)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui simi

      Stai tu linistit ca nu vor iesi in strada cei ce aduc venituri la buget, ci capusele bugetare, ca de obicei.
  • -8 (18 voturi)    
    Sa traiti bine! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:42)

    jiji [anonim]

    La multi ani celor care l-au votat pe Base!
    Sa traiti bine alaturi de Boc !
    si ii rog si pe cei din diaspora sa se reintoarca in tara alaturi de Boc care v-a avea grija de voi, si sa mai eliberati locurile de munca din afara , sa faceti loc celor care au votat anti Base
    • -11 (15 voturi)    
      din pacate platim si noi (Joi, 17 decembrie 2009, 10:46)

      elena [anonim] i-a raspuns lui jiji

      o data cu ei
    • +6 (8 voturi)    
      o idee buna (Joi, 17 decembrie 2009, 11:17)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      Da, ar fi cazul sa va cautati un loc de munca si voi, astia care ati votat anti Base. Parazitarea bugetului statului nu se numeste loc de munca.
      • -3 (5 voturi)    
        o idee buna ar fi bine sa-ti dezgheti creierul (Joi, 17 decembrie 2009, 12:00)

        jiji [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        din pacate pt tine lucrez in sectorul privat , si o duc f bine. dar ma gandesc la viitorul tarii, poate o sa doresc vreodata sa le arat copiilor mei tara in care m-am nascut
        • +2 (4 voturi)    
          lol (Joi, 17 decembrie 2009, 12:49)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui jiji

          Chiar ma intrebam: cine l-a putut vota pe Geoana din diaspora?

          In sfarsit l-am gasit pe unu!

          Pai ce o sa le spui tu copiilor mai nene? "L-am votat pe prostanacul lui Ilici - cel care a omorat 1600 de romani dupa ce l-a impuscat pe Ceausescu" ?

          Si apoi o sa-ti dea copiii o palma si o sa-ti zica: "Ne este rusine cu tine. Nu mai esti tatal nostru. Idiotule! Pai cei pe care i-ai votat au urlat mai apoi ca noi nu ar trebui sa avem dreptul sa votam !"

          :-)) Voi astia din diaspora care l-ati votat pe Prostanac sunteti cei mai penibili.
  • -9 (17 voturi)    
    Tara lui papura voda (Joi, 17 decembrie 2009, 10:42)

    cox [anonim]

    Normal ca il pune pe boc , cine ii sclavul lui base ? Piticul de boc
  • +10 (16 voturi)    
    Boc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:42)

    Dumitru [anonim]

    Boc e un premier excelent.
    Muriti de ciuda mogulilor si oligarhilor ca nu lau pus pe Johannis de doi lei al vostru
    Il sprijinim pe Basescu !
  • +13 (19 voturi)    
    BOC Premier (Joi, 17 decembrie 2009, 10:43)

    ovi [anonim]

    F bine! BOC chiar este unul din putinii oameni cu bun simt de acolo!
    • -3 (13 voturi)    
      deci admiti ca (Joi, 17 decembrie 2009, 10:45)

      elena [anonim] i-a raspuns lui ovi

      majoritatea oamenilor " de acolo" nu au bun simt! lol
      • +2 (6 voturi)    
        "de acolo" (Joi, 17 decembrie 2009, 11:37)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui elena

        acolo = cireada de nesimtiti din Bucuresti, care se cer sa fie prim-ministri desi n-au nici un merit (un frunte cu boul Crinutz)
        • 0 (2 voturi)    
          de cand se aleg premieri (Joi, 17 decembrie 2009, 13:24)

          elena [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          pe criteriul geografic? ce legatura are Bucurestiul in discutia asta? ok, in bucuresti sunt toti politicienii nesimtiti, sa zicem. Dar in toata tara asta nu mai era nimeni potrivita pt aceasta functie? de ce sa ramanem setati peo persoana care deja a fost in aceasta functie timp de un de zile si am ajuns unde am ajuns?
  • -8 (16 voturi)    
    Hmm ... cam nasol !!! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:44)

    eU [anonim]

    Pai ... atata dictatura intr-o tara ... chipurile democrata ... numai in Romania se poate intampla...

    mie mni-e cam rusine ca sunt roman ... sper sa plec repede din tara asta si sa uit ca sunt roman ...

    Nu am nimik ... nici cu Base si nici cu Boc, dar comunismul asta mascat B-B ... cam lasa de dorit ... mult ...

    Mi-e rusine ca sunt roman pentru ca ati votat bolnava inchipuita (victima unei coalitii) ...
    Nu tin cu nimeni ... dar atata prostie ... si lipsa de viziune numai aici pot vedea ... umblu foarte des prin afara ... si tin sa va anunt ca tot tarani suntem ... doar ca acum ne facem vile langa gainati ...

    Sa traiti bine ... voi astia care intelegeti unde bat ... oriunde va duceti va fi mai bine ca in RO ... dak va duce putin capul ... si aveti ceva pregatiri ...

    Hai ... sa fiti cuminti ... si ... sa traiti bine !!!

    ... Sa
  • -8 (20 voturi)    
    se putea mai rau ? (Joi, 17 decembrie 2009, 10:44)

    traiesc_bine [utilizator]

    Buna Dimineata tovarasi sustinatori PDL care nu stiu altceva decat sa ridice in slavi partidul si conducatorul pe toate site-urile :))))))))))
    TOVARASI, Gloriosul vostru Conducator si Ilustrul Prim-Ministru desemnat ne vor conduce tara spre cea mai adanca groapa de dupa '89. Multumim partidului si conducatorului !
    • +3 (9 voturi)    
      Se putea ! (Joi, 17 decembrie 2009, 11:02)

      Ball [anonim] i-a raspuns lui traiesc_bine

      Nu va place de Boc pt ca e ARDELEAN si nu pune botul la smecherii asa cum va place voua miticilor.Sigur,cel mai bun era gioana sau crin....dar n-a vrut poporul...Of.of..mai.mai !
    • +2 (4 voturi)    
      Ilici (Joi, 17 decembrie 2009, 11:20)

      sosocata [anonim] i-a raspuns lui traiesc_bine

      A raspuns iliescul din tine, dar tine cont ca nu pe gura si pe partea dorsala...
  • +15 (23 voturi)    
    e bine! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:45)

    iafa [anonim]

    Sint unii aici care spun ca Boc nu e bun,ca lui Basescu nu ii pasa de tara ,dar oameni buni incercati ile sa vedeti de ce a cazut acest guvern! Apoi care guvern di istoria de dupa revolutie si-a asumat atitea riscuri pentru a lua masurile absolut necesare ca sa iesim din criza ? Stim cu tottii ca trebuie taiat in carne vie ca sa reusim ! El nu s-a complacut in a astepta sa treaca alegerile,sa stea la caldurica! El a luat taurul de coarne ! De ce oare ? Ca nu e bun ?Ca nu ii pasa de tara? Cui nu ii pasa ? celor care cu nerusinare au declansat o criza politica care frumusel s-a suprapus peste criza economica si s-a dus dracului tot! Au spus ca au solutii de criza (PSD) dar daca sint viabile si din moment ce tot s-au terminat alegerile de ce nu le pun pe masa poate ajuta! A ! Nu ! Ei vor scaun si lauri fara sa tina cont ca poporul roman plateste pentru aceste orgolii si pentru lupta lor surda pentru scaun! Domnilor ajutati tara de pe scaunul pe care sinteti daca sinteti intradevar bine intentionati si iubiti aceasta tara si acest popor de pe spatele caruia traiti!
  • -8 (22 voturi)    
    guvern (Joi, 17 decembrie 2009, 10:47)

    sorin [anonim]

    O alegere "excelenta" ! .PD-ul o sa cumpere tot mai multi parlamentari infometati , Basescu o sa ceara schimbarea constitutiei pt. marirea prerogativelor lui, boborul doreste din nou un conducator suprem sa "faca ordine" in tara ...suntem ultimi...mi-e sila !
  • -8 (18 voturi)    
    Bataie de joc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:47)

    ID [anonim]

    Am votat cu Base dar nu sunt de acord cu Boc. Cred ca nu are capacitatea necesara pentru a forma un Guvern.
    Base isi bate joc de noi cu faza asta?
    Boc reprezinta un guvern care nu a performat. Lasa don'le si alti oameni sa faca treaba ca presupun ca sunt.
    Iar daca Parlamentul nu voteaza Guvernul, atunci TB a facut o greseala si mai mare.
    • +5 (9 voturi)    
      nu Base e devina (Joi, 17 decembrie 2009, 11:20)

      avramnana [utilizator] i-a raspuns lui ID

      Basescu nu a putut sa faca altfel,cand cele doua partide PSD si PNL au ramas inghetate,cred ca din cauza zapezii de afara,in proiectul Antonescu.
      FMI si UE a pus termene precise pentru acordarea urmatoarelor transe,asa ca nu va pozitionati impotriva Presedintelui .
      Nu sunt avocatul lui,dar daca trebuie sa criticati pe cineva criticati-l pe Geoana pentru ca a iesit de la guvernare aruncand tara in criza politica,lasand tara fara guvern,fara buget,criticati-l pe Antonescu pentru lipsa de viziune politica
  • +16 (28 voturi)    
    Boc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:47)

    anton [anonim]

    mai bine Boc decat Antonescu sau Johannis sau Tariceanu. Asta e clar. Boc are un mare avantaj: nu este corupt, nu fura. Incearca sa faca treaba. Daca poate sau nu, asta e o alta discutie. Depinde foarte mult si de ministrii pe care si-i alege si de restul partidelor. A afirma direct ca "nu vom sustine un nou guvern Boc" (PNL) mi se pare o tampenie. PD-L si Traian Basescu au castigat alegerile, au dreptul sa propuna premierul. Antonescu este o curva politica ce nu merita pozitia actuala.
  • -7 (19 voturi)    
    Sunt curios (Joi, 17 decembrie 2009, 10:47)

    sabertooth [utilizator]

    Daca dom Boc va acuza greaua mostenire primita de la guvernul anterior.

    Inca o data se dovedeste ca dom Basescu este nevinovat. Opozitia n-a vrut sa faca guvern cu el. Niste tradatori. Mai rau, niste tradatori "ciuruiti".

    Oare cand vom fi condusi de politicieni vinovati? Cand vom sti sa-i alegem?
  • -4 (6 voturi)    
    Presedinte Spectator (Joi, 17 decembrie 2009, 10:48)

    Walker [anonim]

    Domnule Traian Basescu, dupa ce vi se va fi terminat acest al doilea mandat, poporul isi doreste de pe acum un PRESEDINTE SPECTATOR.
    • +5 (5 voturi)    
      spectator poate fi oricine (Joi, 17 decembrie 2009, 11:39)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Walker

      Spectatori poate fi orice lenes; de ce trebuie sa fie un astfel de lenes presedinte? Pai daca vrea sa fie presedinte, atunci sa se asigure ca se face treaba - adica sa puna un prim-ministru bun, cu o echipa competenta!
  • +7 (9 voturi)    
    Ebine asa (Joi, 17 decembrie 2009, 10:48)

    nicu [anonim]

    Astept reactia "starletei" Crin si a presedintelui de-o noapte.Pai era nebun sa numeasca un repetent-chiulangiu prim-ministru?Comparati cv-urile lui Boc si Antonescu si face-ti voi alegerea iar cat priveste bunul simt n-are rost sa mai discutam.
  • +10 (12 voturi)    
    LA MUNCA TOTI (Joi, 17 decembrie 2009, 10:48)

    AlterEGO [utilizator]

    democratia e utila. da tuturor posibilitatea sa isi spuna parerea. poate astfel se gasesc si solutii la diversele probleme...

    apropo de asta: poate cei care scrieti pe diverse site-uri faceti si un efort pentru romania. daca aveti ceva util sa spus, spuneti, apoi incercati sa puneti in practica ceea ce spuneti si tot asa. la munca tuturor (inclusiv mie). toti suntem responsabili, nu numai politicienii...

    iar cand politicienii isi vor da cu stangul in dreptul sa le aducem aminte ca si noi facem ceva pentru tara si ca nu le permitem sa faca tampenii. primele examene vin in ianuarie-februarie. sa fim si noi acolo... cu solutii, iar nu cu bla-bla...(editat de HotNews.ro)
  • +4 (8 voturi)    
    Logic (Joi, 17 decembrie 2009, 10:49)

    Cristi [anonim]

    Indiferent pe cine ar fi pus, deciziile dure, normale, care trebuie luate, i-ar fi terminat imaginea. Boc deja are imaginea subrezita, dar, una peste alta, in conditiile date, ca prim-ministru a fost OK. Posibil ca dupa un an si jumatate sa-si dea demisia si sa apara un eventual candidat la presedintie al PDL-ului. Asta e, Boc a fost sacrificat.
  • +9 (15 voturi)    
    Premier Boc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:50)

    Gabi M [utilizator]

    Era normal sa fie nominalizat Dl. Boc deoarece PDL are cel mai mare numar de parlamentari.In plus este un om serios care a aratat ca stie sa munceasca!Iar chiulangiul de Crin cum aputut sa aiba tupeul sa-i spuna lui Basescu ca PSD si PNL il vor pe el Premier?A fost inflexibil si va distruge PNL.Ce sa-i faci daca pt. el au contat mai mult cele 4 milioane de euro date de Patriciu la nunta lui decat interesul national?!
  • +6 (14 voturi)    
    Chiar interesant (Joi, 17 decembrie 2009, 10:51)

    Nyhasa [anonim]

    Eu inteleg ce spui tu, dar am pot sa am si o alta opinie. Poate ai dreptate au venit la putere cei care sunt langa Basesc(Popoviciu, Cocos, etc. sunt multi nu are rost). Dar totusi daca venea Geoana era o alta situatie? Tot persoane importante, care ar fi dorit sa-si retraga sume importante din afaceri cu statul si eu nu-i denumesc moguli pt ca oricum ei au o gramada de bani - sunt altii mai micuti ce ar fi tras tare. Asa ca o sa te rog sa vii cu o ipoteza viabila si reala a situatiei nu doar sa faci afirmatii care pana la urma nu au substanta si nu produc nimic, nu dovedesti ca unul ar fi mai bun sau mai rau decat celalalt. Sa stii ca poate mai sunt si alte persoane care pur si simplu citesc fara sa fie postaci. Poate imi spui si cateva solutii viabile ale D-lui Geoana, pentru guvernare, te rog sa nu-mi enumeri aberatii cu asa-zisele sale promisiuni din campanie legate de credite si pensionari ca pur si simplu mi-a fost rusine cand le-am auzit. Mersi !
  • -6 (12 voturi)    
    Partieee... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:52)

    Iario [anonim]

    Partia e deja facuta ... doar trebuie sa prindem putina viteza :)
  • +12 (18 voturi)    
    Ia nu va mai plangeti! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:53)

    Andreea [anonim]

    Voi cei care ati votat cu Geoana "dragostea mea", aveti rabdare! Ca nu se pot rezolva chestiunile grave asa, in 2-3 zile, eventual cu Antonescu premier. Si nu e vina lui Base ca a ajuns tara asa, e criza mondiala, in caz ca nu stiati si criza asta se resimte in fiecare tara in functie de cat de bogata si bazata (pe unde trebuie) este. Nu va mai plangeti atat! Ati trait mai rau in 2008 sau in 2009 ca nu v-ati mai facut vacanta pe nu stiu unde. Ce sa zic! Dar ati uitat ca atunci cand Ungaria a intrat in UE pe noi nu ne-au primit inca. Si cine era atunci la putere?
    Ati uitat ca dupa 2004 lucrurile au mers mai bine.
    Stiti numai sa acuzati. Putina rabdare, ca situatiile de criza nu se pot depasi in cateva zile! Putina rabdare!
  • +12 (20 voturi)    
    Prim Ministru (Joi, 17 decembrie 2009, 10:54)

    doru [anonim]

    Dl Boc,pe care mass media nu l agreaza,are reale calitati,e onest si cinstit,calitati rare in politica noastra,e consecvent,vrea sa faca reformele necesare si fara care ne ducem la fund.
    Problema reala e calitatea ministrilor din noul guvern,ramane sa vedem si sustinerea in Parlament.
    Pozitia PNL si a lui Antonescu ,aceasta muiere plina de artag din politica,nu surprinde.
    El face ce i porunceste "stapinul inelelor" in PNL,adica dl Patriciu.......ceilalti se supun,in felul asta PNL o sa aiba soarta pe care o are orice "partid confiscat"de o persoana ,care finanteaza si dicteaza:o sa dispara.
    Crin ramine aceasi sluga supusa Stapinului,cu iesiri isterice aproape (de muiere cu probleme la menopauza),cu o parere f buna despre el insusi,imfatuat,imatur si marcat profund de complexe de inferioritate si ura.Nu asa se face politica.....aici ai adversari nu dusmani,dar e prea prost sa priceapa.
  • -11 (17 voturi)    
    cea mai mare greseala a lui base... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:54)

    iarbloc [anonim]

    O sa piarda mult din electorat cu faza asta ...la o noua suspendare o ia in mana sigur!
  • -11 (17 voturi)    
    cel mai bun PM!! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:55)

    heinrich [anonim]

    cei din PDL sunt clar avantajati!au primit in campanie o galeata cu alimente pentru urmatorii 5 ani!vor avea un trai imbelsugat!pa...stingeti lumina!
  • +9 (17 voturi)    
    надеяться (Joi, 17 decembrie 2009, 10:56)

    Mirela [anonim]

    Personal il apreciez pe dnul Boc... pentru simplu fapt ca pune la punct sistemul bugetar... fiind privat m-am saturat de acest stat stufos a carui functionari nu fac altceva decat sa-si bata joc de noi contributorii reali...
    Administratia statului... prin tot ce oimplica... trebuie restructurata...
    In anul 2009 ... inca in institutii ale statului stam l;a mana unor neghiobi sa-ti scrie ceva pe o hartie... cand peste tot in luma asta civilizata sitemele it au evoluat... cine nu-i calificat din sistemul bugetar sau nu se adapteaza nevoii de timp sa plece acasa...
    exemple:
    administratiile financiare si primarii... ajungi sa depinzi de buna-dispozitie a unora care ocupa scaune din motive care pe mine sincer ma depasesc
    controalele... uita ce insemna indrumare si conmtrol ... ei sunt pusi doar pe capatuiala ca si functionari ai statului...
    sistemul judiciar... are mare nevoie de restructurare... sa intre si ei intr-un sistem normal de salarizare si pensionare
    invatamantul... este o struictura stufoasa si scoate pe banda rulanta... nepotii diverselor personaje politice... care se pun la conducerea diverselor institurii publice sau chiar private...
    sanatatea... este in deficit... insa in loc sa dai bani aiurea pe diverse nenecesare... mai bine ar investi in aparatura necesara pt a diagnostica corect... si sa externalizeze serviciile de curatenie... etc... ar insemna salarii mai mari pt personalul care presteaza servicii in folosul sanatatii
    si exemplele pot continua...
    ii doresc succes dnul Boc... si sper sa restructureze in asa fel statul... incat sa nu mai fin nevoiti sa stam in fata unor neprofesionisti... sau ce-i mai grav sa-i invatam noi legislatie...
  • +5 (19 voturi)    
    Premierul multifunctional Boc ! (Joi, 17 decembrie 2009, 10:56)

    martin [anonim]

    Un om destul de injurat,desigur mult mai putin ca Basescu, a fost desemnat premier si fiind si demis si interimar are cunostiinta problemelor Romaniei si va incerca sarguincios si serios sa rezolve cat mai multe probleme.
    Desigur ca problema inaltimii proprii nu o va putea rezolva usor, dar medicina poate face progrese sub guvernele sale.
    Prostacul "Marius" care stie ca Basescu are un cap sec, este sfatuit sa fericeasca Spitalul nr. 9 cu inteligenta sa vie !
  • +14 (20 voturi)    
    comentariu (Joi, 17 decembrie 2009, 10:56)

    vasluian [anonim]

    Degeaba se mai gaseste cineva pesimist in privinta lui Boc, parerea mea sincera ca, este cel mai potrivit in acest moment, nu degeaba a stat la Cluj si sunt convins ca are aceeasi ambitie si ca Prim-Ministru. Trebuie luat in considerare faptul ca a avut un an de criza si plin de piedici din partea "co-guvernantilor"
  • +15 (23 voturi)    
    Sansa reala pentru Boc (Joi, 17 decembrie 2009, 10:57)

    pargo [anonim]

    Este prima sansa, reala, a lui Boc de a face ceva. Nu uitati cum au fost cenzurate toate propunerile lui de catre politicienii "bunului simt" din motive personale si electorale.
    Are posibilitatea acum sa nu mai fie cenzurat de toti neispravitii si cred ca va face lucrurile sa mearga.

    Ar trebui sa apreciati curajul lui Basescu de lua o decizie la rece intr-un astfel de moment.
    • -3 (9 voturi)    
      BOC POC (Joi, 17 decembrie 2009, 11:30)

      bratos [anonim] i-a raspuns lui pargo

      Bine ca ii da inca o sansa lui BOC iar restului de 22 mil de romanii le pune streangul de gat.
      Asta este inceputul dictaturii basesciene .
      Tinerii in tara asta nu au nicio sansa si le recomand sa plece unde or vedea si auzi ceva de bine.
      Din cauza incompetentei ne-au indatorat pana peste cap ,5 generatii de aici incolo o sa se chinuie sa plateasca datoriile.
      O sa fie o primavara tulbure .
  • +15 (23 voturi)    
    pt.privilegiati (Joi, 17 decembrie 2009, 10:58)

    cetatean cinstit [anonim]

    Boc nu este bun pentru parlamentarii privilegiati,pensionarii privilegiati,etc........
  • +15 (21 voturi)    
    alegerea boc (Joi, 17 decembrie 2009, 11:00)

    flori [anonim]

    O alegere buna Boc prim ministru. Felicitari! Prea multi bugetari care in ultimul timp au devenit atat de nesimtiti prin modul de comportare fata de cetateni si privati. Nu mai spun de veniturile pe care le-au incasat fara sa faca NIMIC.
  • -15 (17 voturi)    
    boc-poc (Joi, 17 decembrie 2009, 11:00)

    reno [utilizator]

    cata nesimtire si penibil. ce obraznici. ce comunisti.
    udrea, berceanu, boc, basescu, cocos, videanu, asfaltangii, baietii destepti continuati lupta impotriva mogulilor care vor sa ne fure patria! impotriva liberalilor si mosierilor. eliberati-ne!
    17 decembrie 1989 - 17 decembrie 2009. o viata de om in care ne-am amagit ca vom trai mai bine. in care am vrut sa schimbam un sistem. ce s-a intamplat cu noi?
    sa traiti bine!
  • +13 (17 voturi)    
    Carcotasilor... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:00)

    maia [anonim]

    Nimeni nu a vrut sa conduca un guvern...Toate discutiile de pana acum urmareau doar functii mari fara sa se implice...Lasati-l pe Boc sa continue ce a inceput , sa iesim din aceasta criza.
    Bun/rau ,isi asuma o responsabilitate,restul raman doar vorbe...
  • -12 (16 voturi)    
    Pregatiti-va (Joi, 17 decembrie 2009, 11:00)

    adolf [anonim]

    Dragi romani, pregatiti-va de dictatura. Astat ati vrut, asta aveti. ...Cui nu-i convine, sa plece!
    • -6 (10 voturi)    
      ho ho ho (Joi, 17 decembrie 2009, 11:08)

      ce conteaza ?!?! [anonim] i-a raspuns lui adolf

      Dl Basescu si-a batut joc in mod continu de Romania si de romani. El a provovat aceasta criza politica, a sustinut-o neconstitutional, si o mentine in continuare. Este o mare palma data celor 50,3 % din votanti care au crezut in el ... Basescu si Boc este ctandemul ce duce direct spre dictatura ....
      Penibili cei ce au votat aceasta varianta .....
      • -3 (7 voturi)    
        conteaza (Joi, 17 decembrie 2009, 11:22)

        adolf [anonim] i-a raspuns lui ce conteaza ?!?!

        Cum sa nu conteze? Conteaza, pentru ca (din pacate) traiesc in tara asta si ca incep sa ma simt din ce in ce mai strain in Romania. Conteaza pentru ca nu vreau sa traiesc in dictatura, nici eu, nici copilul meu si pentru ca nu vreau sa ne intoarcem cu 20 de ani in urma!
    • +8 (14 voturi)    
      Dictatura pe dracu (Joi, 17 decembrie 2009, 11:15)

      doru [anonim] i-a raspuns lui adolf

      Eu nu stiu unde vezi tu dictatura,astea sunt prostii preluate de la Antene versus Voiculescu,ce nu si poate face manevrele .Te joci cu termeni carora nu le intelegi sensul.Exista si dictionare politice care te pot lumina un pic.
  • -6 (14 voturi)    
    "IMPOSITUL FORFETAR" (Joi, 17 decembrie 2009, 11:02)

    MODBUS [anonim]

    Un singur motif de ce nu-l vreau pe Boc si mi-am pierdut increderea in marinar:
    "IMPOSITUL FORFETAR"
  • -8 (16 voturi)    
    adevar... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:02)

    crina [anonim]

    Din ce vad eu aici incepe Romania sa realizeze cat de naiva a fost...a doua oara! Basescu nu se va schimba...asta e primul semn. Asa ca imi pare bine ca Romania si-a luat inca o teapa de 5 ani.... Cand incepe sa creasca somajul.... somerii sa mearga la BOC sa planga. Si sa nu va mirati daca Udrea o sa fie tot la Turism. NE MERITAM SOARTA. De fapt...nici nu stiu de ce s-au mai facut alegeri....:(
  • -8 (14 voturi)    
    si asta nu e tot (Joi, 17 decembrie 2009, 11:02)

    ana [anonim]

    a comiso cu BOC da stati sa vedem ce face la Copenhaga. Poate avem noroc sa nu dea cu oistea in gard si acolo.
  • -4 (14 voturi)    
    haios nea traian (Joi, 17 decembrie 2009, 11:02)

    vogel [anonim]

    e cea mai gluma buna pe ziua de azi.
    ha, ha, ha . . . v-am facut iar! luzarilor!
  • -6 (14 voturi)    
    vai de noi (Joi, 17 decembrie 2009, 11:04)

    CRIS [anonim]

    Bravo, felicitari. Suntem un popor de ras. Cand votam un om care fura din banii nostrii si imparte cu tonele in toata tara pachete cu ulei si zahar si... voturi si mai ales bani, "acest om serios" isi bate joc de "oamenii creduli si naivi" ai tarii noastre, nu mai avem nicio speranta. Niciunul dintre cei trei candidati la presedintie nu a fost bun dar Base era cel mai rau. A crescut rata somajului, suntem in cea mai mare criza politica din 1989 incoace, suntem in colaps financiar, avem cele mai mari datorii, ca stat ma refer, FMI si UE ne priveste ca pe paria, investitorii fug...... avem un viitor stralucit. Cu piticul papusica iarasi prim-ministru.... O sa vedeti pe viitor. O sa fie un cosmar. O sa ajungem precum statele africane. SA TRAITI BINE ! Nu, parca asta era sloganul acum 4 ani si vad ca o duceti indestulator de bine. Mi-e sila....
  • -5 (13 voturi)    
    Asta e (Joi, 17 decembrie 2009, 11:06)

    Florin [anonim]

    Urmeaza Berceanu, Videanu, Pogea, Blaga...ministri cabinetului, asta am ales, asta avem.

    Masurile anti-criza adoptate de guvernul Boc, au avut efect zero, sunt curios dar si ingrijorat pentru ce va urma...
  • -3 (13 voturi)    
    Previzibil! (Joi, 17 decembrie 2009, 11:06)

    Costache2009 [utilizator]

    si extrem de... delicios! Am asteptat doar distractie si micheteaux, cantec, joc si voie buna de la marele carmaci! Si El, in marea lui generozitate, ne-a pus sub bradul de Craciun jucaria Lui preferata: Emil Boooooc! Noua deviza a Romaniei capitaliste multilateral reformate si modernizate va fi "Tara te vrea p r o s t !!!"
  • -3 (5 voturi)    
    aruncate mai bine tu... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:07)

    sosocata [anonim]

    ca oricum esti inutil pentru tara asta...la cate firmituri de minte ai....
  • -1 (13 voturi)    
    eBoc (Joi, 17 decembrie 2009, 11:08)

    virtualis [anonim]

    dl Boc va fi un ePM?
    nu trebuie sa aruncam cu piatra...tipul stie teoria bine - ar fi bun de ministru al educatiei.

    ca orice om bun nu este autoritar, cum este blaga par egzamplu.

    singura sansa a dl Boc este sa-si faca o echipa de "experti pe bune" : in drept, in macroeconomie si microeconomie, in administratie, in sanatate si educatie.

    daca fiecare ministru din guv-ro ar avea, dupa acelasi model, o echipa mica de consilieri specialisti "adevarati",
    am fi trecut prin criza relaxati.

    unde sunt cei 15k de specialisti?
    uni sunt in tara si muncesc in privat..foarte multi sunt pe "afara". sincer nu-l vad pe dl Basescu si nici pe dl Boc facand apel la specialistii "de forta" si mai mult introducandu-i in sistem la munca adevarata!
    precizare: nici ceilalti, id est psdpnl, nu ar fi fost mai deschisi..ba din contra din istoria recenta iliesciano-nastasiana stim cum fac ei "brainstorming" -stenograme, biletele, filme - pentru spaga, partid si interese oculte.
  • +10 (16 voturi)    
    Bravo! este cea mai buna desemnare. (Joi, 17 decembrie 2009, 11:11)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    Boc a fost prim-ministrul care a inceput reforma mult discutata si trebuie sa continuie aceasta reforma ,altfel,nu va exista crestere economica si nici imbunatatirea nivelului de trai al populatiei.Doresc noului guvern sa-si indeplineasca obiectivele propuse fara a tine, prea mult,cont de "hahalerele"din
    partidele PSD si PNL ,nu mai nominalizez alte partide ca (PC,,PIN,PRM,PNG)fara importanta,unele inghitite de PSD si altele care ar trebui sa hotarasca daca vor mai fi sau nu.
  • -3 (13 voturi)    
    Mi-e scarba de ei. Vai de noi. Atat (Joi, 17 decembrie 2009, 11:12)

    Cioara vopsita [anonim]

    .
    • +3 (5 voturi)    
      cioara vopsita a PSD-ului? ! (Joi, 17 decembrie 2009, 12:54)

      caramba [anonim] i-a raspuns lui Cioara vopsita

      Esti cioara vopsita a PSD-ului? !
      • -1 (1 vot)    
        Mai mult a PDL-ului .... (Joi, 17 decembrie 2009, 14:56)

        Cioara vopsita [anonim] i-a raspuns lui caramba

        ...... ca ei ma plimba pe umeri.
        Da' ce sa le ceri? Sunt obisnuti sa umble cu cioara vopsita.
        Dovada este chiar decizia purtatorului sef de cioara vopsita, de a-l propune pe purtatorul cel mic, in semn de apreciere pentru supusenie si pentru buna impacare a celorlalti purtatori de ciori vopsite, la impartirea ciolanului.
        Hai sictir ! si sa traiti bine, toti purtatorii de ciori vopsite !
  • -2 (8 voturi)    
    desemnarea si comentarii (Joi, 17 decembrie 2009, 11:15)

    gigel [anonim]

    estem niste prosti !
    nu estem in stare sa priceput la noi ca ei cu ei ( egal daca e vba de pdl, psd, pnl, udmr, etc sau boc, basescu, geoana, iliescu, marko, etc ) si noi cu noi.
    noi trebuie sa incepem sa ne "imprietenim" si sa devenim solidari ptr a putea incepe sa exercitam o reala presiune, prin care sa incepem sa castigam si noi ceva "de la ei"... ca ei de la noi ... au tot luat si tot vor lua ... fara numar, fara numar.(editat de HotNews.ro)
  • -5 (11 voturi)    
    anticipate (Joi, 17 decembrie 2009, 11:17)

    Clujeanu [anonim]

    Urmeaza criza prelungita si prin primavara, alegeri anticipate.

    De la Basescu nu ma asteptam, nu ma astept si nu ma voi astepta niciodata la ceva mai bun.
  • +5 (15 voturi)    
    prim.min.boc (Joi, 17 decembrie 2009, 11:20)

    radiogargara [utilizator]

    ma bucur pentru desemnarea d-lui boc ! deocamdata dl. basescu actioneaza exact asa cum consider si eu ca este cel mai bine, deci deocamdata nu regret ca l-am votat a doua oara. din pacate se vede treaba ca prea multi romani sunt foarte inapoiati, habar n-au cu ce se mananca democratia! pentru jumatate din noi ideea de liberatate si democratie se rezuma la balivernele si intoxicarea pe care o fac unele trusturi de presa! daca cutare tv spune ca boc e prost, ok! inseamna ca asa e! pacat ca sunt prea multi naivi care nu pot gandi cu mintea lor si nu iau doar informatiile legate de actiunea efectiva a fiecarui personaj angrenat in viata publica. singurul lor criteriu de analiza sunt doar barfele si tocarea pana la refuz de unele televiziuni a unor fragmente de altfel neelocvente din viata sau din aspectul fizic al celor indezirabili pentru ei! astept cu nerabdare modernizarea statului roman prin descentralizare sa , care este vitala, si care va elimina astfel definitiv invocarea de catre edili ca nu au bani suficienti de la un guvern care nu are aceeasi coloratura politica cu a lor. astept sa se reformeze o data sistemul de justitie, la fel de vital pentru a nu mai striga psd- istii ca justitia vrea sa-i bage la bulau doar pt. ca asa vrea base! parlamentul nu face nimic din toate astea pt. ca majoritatea ad-hoc creata de 3-4 ani , din psd si pnl este formata din oameni inapoiati, care habar n-au de timpurile moderne in care traiesc, si care au intrat in parlament doar pentru a fura! nu le pasa si nu stiu despre ce este vorba intr-o democratie moderna si asta ne-a tinut in loc atatia ani, nu base, nu boc! sa le fie rusine! doar boc si base tot incearca sa ne bage in cap cum e cu un stat de drept, cum e cu descentralizarea, cum functioneaza un stat de drept capabil sa se autoregleze, asa cum sunt sua si europa de vest!!! dar cred ca ar trebui romanii sa iasa mai des din tara sa vada ce inseamna inr-adevar un stat care lucreaza pentru cetateni si nu pt interese de clanuri(editat de HotNews.ro)
  • +7 (15 voturi)    
    premier (Joi, 17 decembrie 2009, 11:21)

    avram [anonim]

    Ma bucur din suflet pentru decizia Dl Presedinte (nu fac parte din partide) dar simt ca ma reprezinta aceasta alegere a Romaniei.Eu va doresc sa renuntati la exemplele usuratice care va intuneca mintea,sa traiti cu ganduri curate si sa savarsiti numai fapte demne de prezenta lui Dumnezeu.Pace in sufletele voastre.
  • -2 (10 voturi)    
    sincer ma asteptam sa (Joi, 17 decembrie 2009, 11:26)

    visio [anonim]

    avem un premier finantist-economist; un premier care nu vine cu trimiteri de profesori acasa pe o perioada de 10 zile; ma asteptam la un premier care spune ca taie salariul parlamentarilor cu 50%; astia de la fmi spun ca sunt multumiti de ce a facut boc pana acum...m-am cam saturat ca tot romanul de rand sa stranga cureaua iar parlamentarului sa i se mareasca salariul, pensia sau indemnizatia...oricum, se vede ce a facut berceanu la transporturi(tin sa ii multumesc ca m-a obligat sa imi iau autoturism ca trenurile au intarziere cu orele), se vede in ce rahat este sistemul sanitar, profesorii si-au luat teapa cu cei 50% promisi de pdl+psd; Antonescu de asemenea nu a promis in campanie reducerea cheltuielilor colegilor de parlament...numia noi ne certam ca prostii pe forumuri, bloguri...se pare ca numai noua ne pasa de romania
  • -1 (7 voturi)    
    in sfarsit crestere pe bursa (Joi, 17 decembrie 2009, 11:27)

    cosmin [anonim]

    foarte interesanta cresterea bursei dupa anuntarea desemnarii dn-ului boc; va multumim dn-ule boc ca acceptati sa guvernati alaturi de cei ce acum 2 luni va injunghiau pe la spate ca niste ticalosi; sunteti un exemplu pentru noi, cei care nu am fi iertat niciodata o asemenea miselie!!!! bravoooo! aratati-ne dumneavoastra!!!!!!!!!!!(editat de HotNews.ro)
    • -2 (2 voturi)    
      unde crestere frate? (Joi, 17 decembrie 2009, 13:33)

      r [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      dimineata era bursa pe plus iar acum e cu -2% ... asta e optimism?????
  • -4 (8 voturi)    
    Despre emotie (Joi, 17 decembrie 2009, 11:29)

    weebo [anonim]

    Am citit cateva comentarii si vad ca oamenii inca nu si-au revenit din valtoarea campaniei electorale.E trist ca sunt multi conationali care gandesc emotional in loc sa gandeasca rational.
    Problema este foarte simpla. Pdl a cheltuit foarte multi bani in aceasta campanie.. incredibil de multi. toti oamenii pdl, de la cel mai mic membru si pana la primari, parlamentari,etc., acum ca "au castigat" vor sa castige contracte cu statul, functii, precum si alte avantaje in viitorul apropiat pt ca au sustinut solutia castigatoare..
    asadar, basescu trebuia sa numeasca un premier pdl;altfel partidul i-ar fi dat "peste mana"; ce premier e mai bun decat boc, care nu-i asa , se uita in alta parte cand toate institutiile publice au fost politizate, cand contractele cu statul se atribuie la cine trebuie, cand coruptia in romania a atins nivele de neimaginat?
    Boc este pus de pdl ca sa fie pus. in spate, videanu,berceanu, blaga,udrea si ceilalti vor face jocurile in favoarea lor si a grupurilor lor de interese..
    ce este boc acum pt pdl, ar fi fost si geoana pt psd.. o marioneta.
    Aceste 2 ( pdl si psd ) partide nu reprezinta idei sau concepte.pur si simplu sunt 2 gasti care din diverse motive s-au reunit in aceaste 2 forme de organizare numite psd si pdl.
  • +6 (18 voturi)    
    Emil Boc, cea mai buna alegere! (Joi, 17 decembrie 2009, 11:29)

    Un clujean [anonim]

    Este cea mai buna solutie pentru premier in Romania. Emil Boc este singurul care poate scoate Romania din criza, desi miticii din fostul regat si moldovenii nu merita acest efort. Trebuie canalizate toate eforturile catre dezvoltarea Ardealului muncitor si civilizat care dezvolta tara asta si o poate duce in lumea civilizata!
    • -3 (9 voturi)    
      razbunarea presedintelui (Joi, 17 decembrie 2009, 12:03)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Un clujean

      Iata cum se scrie istoria. asadar, presedintele ne dovedeste inca odata ca stie sa se razbune, atat pe clasa politica dar mai ales pe noi, poporul manipulat si ingaduitor !
      Din pacate, dupa 20 de ani < ne vom lua din nou portia de...libertate>. Asadar, cunoastem si care vor fi membri guvernului Boc redenumit : Berceanu la transporturi, Udrea la Turism, Placinta la Tineret etc....
      Nu ne ramane decat sa ne rugam la Dumnezeu sa le dea minte si intelepciune....ca de orgolii sunt plini.
      Iar noi , ne vom lupta in continuare cu nametii si CRIZA !
      Succes noului guvern proapspat numit !
  • -3 (13 voturi)    
    Ce tara.... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:36)

    robin [anonim]

    Daca Boc nu a fost bun de nimic si nici guvernele sale cat de prost sa fii sa il pui iar prim-ministru? Macar sa o fi pus pe Elena Udrea macar vedeam si altfel de abordare dar asa mi se pare prostie mare.
    • +5 (13 voturi)    
      da? (Joi, 17 decembrie 2009, 12:04)

      goe [anonim] i-a raspuns lui robin

      Poti sa ne spui si noua de ce nu a fost bun Boc de nimic pana acum? Dar concret, nu abureli de la Antena3.
      • +3 (3 voturi)    
        superficialitate... (Joi, 17 decembrie 2009, 20:11)

        radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui goe

        Se pare ca nu are nimic de spus. Probabil asteapta parerea Antenei 3 ! :))
  • -7 (13 voturi)    
    mirare (Joi, 17 decembrie 2009, 11:37)

    tomi [anonim]

    Cum palaria mea: toate comentarii pro Basescu au plus(+) la voturi si cele contra minus(-) . Iar pe site lu antena 3 este invers. Este cineva impartial pe lumea asta?
    • +4 (10 voturi)    
      notele le dau utilizatorii inregistrati (Joi, 17 decembrie 2009, 11:58)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui tomi

      nu site-ul. Logic ca pe site-ul cu pricina sunt mai multi cei ce votara geonica si aici mai multi cei care au votat Basescu.

      Insa aici nu am vazut comentarii cenzurate in timp ce acolo mi s-a cenzurat un mesaj scris corect si fara nici un cuvant care ar fi putut fi interpretat ca neelegat sub "motivul" "limbaj obscen". Atunci mi-am dat seama, daca mai era nevoie, cine sunt...
  • -7 (9 voturi)    
    who cares (Joi, 17 decembrie 2009, 11:42)

    alt clujean [anonim]

    personal mi se falfaie cine conduce tara asta. de 20 de ani incoace i-am vazut pe toti, si ca-s galbeni, portocalii, rosii sau albastri, tot un drac. ce-mi doresc cel mai mult in momentul asta e ca romania sa dea faliment (catre care se indreapta cu pasi mici, dar siguri), e singurul mod in care putem ajunge acolo unde unei tari de rahat ca a noastra ii e locul in istorie.
    • +3 (3 voturi)    
      tara o fac locuitorii ei (Joi, 17 decembrie 2009, 20:06)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui alt clujean

      Dar tu cu ce te poti lauda?
  • +8 (16 voturi)    
    Iar cu porecle? (Joi, 17 decembrie 2009, 11:45)

    A Dandanache [utilizator]

    O gramada de postaci se vaicaresc mai sus prezicind apocalipsa. Argumentul de baza: Boc face Poc. Extraordinar, foarte convingator. Daca si-ar fi batut capul sa urmareasca consultarile se putea constata ca Basescu are doua posibilitati. Alianta PSD-NL care nu misca din proiectul Crin. Cealalta posibilitate este Emil Boc.
  • -4 (18 voturi)    
    pm dle Boc (Joi, 17 decembrie 2009, 11:46)

    SHTOACA [anonim]

    Ne-am intors de unde am plecat ! Un nebun presedinte si o servitoare prim ministru ! Sa ne fie de bine romani!
  • -5 (9 voturi)    
    Niels Schmecker (Joi, 17 decembrie 2009, 11:46)

    Costache2009 [utilizator]

    E bine. in lumea financiara si de business ne-am plans mereu de lipsa de continuitate si predictibilitate. Acum nu mai avem motiv. In 2014 Boc va fi presedintele unei Republici parlamentare, PD care isi va fi schimbat numele in partid crestin democrat va avea 80% majoritate, Basescu va fi Prim Ministru iar restul partidelor vor exista la nivelul la care va fi necesar.

    Intelegem INTERESUL NUTZIONAL pentru care lupta din rasputeri multiubitul si preastimatul Mare Carmaci, asa ca vom sustine guvernul Boc 4, 5, 6 etc si ne vom abtine (din hohotele de ras) la votul in parlament. Noul imn nutzional va fi "Tara te vrea p r o s t" si posesorii de IQ "nesimtit" vor fi declarati tradatori de tara si expulzati!!!
  • +3 (5 voturi)    
    lideri de partid (Joi, 17 decembrie 2009, 12:09)

    berger [anonim]

    Domnul Boc nu a pierdut nici o clipa din ochi ce se intampla cu Romania in timpul batailor (as flata coalitia daca as spune lupte) care dureaza de cateva luni. Acesta este motivul pentru care este in continuare Premier. El isi vedea suveran de guvernarea minimala in interiorul cercului de flacari mov.

    Cine va prelua diversele ministere..ei, aici, e aici! Asteptam ceva figuri noi, daca se poate unele fara diploma de la controversate Universitati private, fara business-uri pe sotii, foste sotii, gineri, soacre si socri.
    Stiu, e greu. Dar si sa-ti pastrezi votantii e greu!
  • +3 (9 voturi)    
    intoxicati (Joi, 17 decembrie 2009, 12:42)

    caramba [anonim]

    Sunt multi intoxicati de iRealitatea, Antene, prostanaci, mistici..... este cazul sa ne revenim. Nu stiu daca Boc este bun sau nu pentru postul de prim ministru. Stiu ca a facut ceva. Ceva cat a fost lasat de cei care aveau de pierdut: pozitii, functii, putere, bani si electorat. D-le Boc continua!
  • -4 (10 voturi)    
    BASESCU=EGOIST (Joi, 17 decembrie 2009, 12:51)

    blackarrow [anonim]

    Basexu e... "incremenit in proiect".Ar fi putut sa desemneze un om capabil din PNL, de exemplu-nu Antonescu-si atunci ar fi aratat ca chiar vrea un guvern care sa treaca de parlament , si prin asta ca vrea sa impace si capra si varza, in plus i-ar fi pus in dificultate pe penelisti, pt. ca ei vor doar pe Anto ca premier, da' nici sa nu sustina desemnarea nu se facea, asa ca ...Base avea niste carti bune sa arate ca poate fi un om politic maret , din pacate e un tip f.s implu , unul macinat de interese meschine.
    • +5 (9 voturi)    
      ce ai cu Antonescu? (Joi, 17 decembrie 2009, 13:15)

      caramba [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

      Ce ai cu Antonescu? este o biata molusca fara sira spinarii. Dintre un repetent si un doctor in stiinte pe cine ai alege sa te conduca?
      Apropo' uitativa pe CV-urile publice a celor doi: Antonesu si Boc, la Antonescu daca socotesti (sper ca adunarea si scaderea o mai stii) o sa constati ca sunt 2 (doi) ani in plus .
  • -3 (5 voturi)    
    guvern (Joi, 17 decembrie 2009, 12:55)

    ela [anonim]

    Basescu te am votat.Ai ales sa l numesti pe Boc desi putea i sa l numesti pe Blaga macar nu fusese demis dar te rog mult las o pe Udrea sa plece in vacanta ca o fi obosit.Imi este greu sa cred ca ii voi vedea figura inca 2 ani de acum incolo.
  • -3 (5 voturi)    
    Referendum prezidential (Joi, 17 decembrie 2009, 13:01)

    Costache2009 [utilizator]

    Constatand ca 94,7% din electoratul realesului pare nemultumit de noul primministru Emil Boc, administratia prezidentiala va face poporului un generos cadou de pus pe masa Sfintelor sarbatori de Craciun: un Referendum prin care poporul va decide viitorul luminos al patriei si-si va dovedi patriotismul anticomunist si de dreapta. Intrebarea supusa vointei poporului suveran va fi: Popor iubit, esti de acord sa desemnezi ca primministru pe Elena Gabriela Udrea, in locul acriturii de Umil Boc? Se va pune stampila, in functie de preferinte, in patratelul cu DA sau in cel cu NU.
  • -2 (12 voturi)    
    planul Lu' dom' presedinte (Joi, 17 decembrie 2009, 13:09)

    r [anonim]

    Variante:

    1) guv Boc trece de Parlament atunci Basescu e si presedinte si prim ministru = face ce vrea ( si daca iese rau da vina pe aia din opozitie).

    2) guv Boc nu trece de Parlament, isi depune mandatul = il nominalizeaza a 2 a oara pe Boc (sau alt papagal din PD-L sau "independednt" supus lui) si da vina pe mogulii. Daca trece a 2 a oara = face ce vrea.

    3) al 2 lea guv pica = alegeri anticipate si cum e un presedinte jucator o sa traga tare sa iasa PDL majoritar (la cat de simplu si nepedpsit se voteaza multiplu e imposibil sa nu iasa majoritar). restul partidelor+ independenti redusi sub 50% = presedintele face ce vrea.

    4) iese pasienta si are majoritate in parlament revizuieste constitutia (unicameral, 300 de adormiti) si isi mai baga vreun mandat (metoda putin), sau se face presedinte pe viata, sau o baga pe demoiselle "Succesuri" in fata pe modelul American (ei cu un negru, noi cu o pitipoanca, ca asa-i la democratie:-))

    In concluzie:
    - Basescu castiga indiferent de ce va vota Parlamentul vizavi de guv nominalizat de el
    - Basescu va cauta anticipatele sperand in "castigarea" alegerilor de PD-L
    - Basescu se va implica in campania PD-L
    - Basescu va impinge Parlamentul sa voteze revizuirea Constitutiei cf referendumului (unicameral, 300 de adormiti) ceea ce este singurul punct bun pt ca se va reduce nr adormitilor-imbuibati

    In incheiere nu pot decat sa le urez "Sa traiasca la fel de bine" pe cat si-au asternut moralmente....

    PS Nu sustin nici un partid politic, nu sunt in nici un ONG, nu sunt mogul..doar un papagal roman spectator in distrugerea Romaniei..
  • +5 (13 voturi)    
    Pun aceeasi intrebare pe toate site-urile... (Joi, 17 decembrie 2009, 13:12)

    Batranul rege Lear [anonim]

    de cateva zile si nimeni nu vrea sa-mi rapunda. O repet: Rog respectuos sa mi se spuna ce i se reproseaza punctual domnului Boc ca premier. Este lenes, prost, neprofesionist, dusman al Romaniei, tradator, jefuitor, iresponsabil, hot, ciorditor, etc.? Dupa parerea mea, un premier trebuie sa fie o persoana decisa, harnica, profesionista si in stare sa capaciteze ministrii sa realizeze programul de guvernare. Dintre toti ministrii care s-au perindat pe la guvernare, din 1990 incoace, cu singura exceptie a lui Mugur Isarescu (un tehnocrat), a fost vreun alt premier politic mai bun decat Domnul Boc? A facut mai mult pentru romani decat Domnul Boc? A facut reforme si a modernizat Romania? Nu cred, pentru ca altfel nu am avea, in prezent, o tara inapoiata si saracita de jefuitori si tradatori.
    • -3 (13 voturi)    
      E sluga lui (Joi, 17 decembrie 2009, 13:21)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Base,omule.Dar tu nu pricepi,esti prea indoctrinat.
      • -1 (11 voturi)    
        Asteptam un raspuns inteligent,... (Joi, 17 decembrie 2009, 13:50)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        de la o persoana inteligenta. In ceea ce te priveste, nu este cazul.
      • +2 (10 voturi)    
        Asteptam un raspuns inteligent... (Joi, 17 decembrie 2009, 14:22)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        de la o persoana inteligenta. In ceea ce te priveste, nu este cazul.
    • -5 (11 voturi)    
      realizari boc 1? (Joi, 17 decembrie 2009, 14:23)

      lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      in afara de contributia lui la prabusirea economiei de la +6% la -8% in 10 luni ar mai fi urmatoarele:
      - 0 masuri pentru relansarea economiei
      - 0 masuri pentru ajutorarea firmelor
      - o multime de masuri pentru a impovara si mai mult firmele(forfetar, plata facturilor intarziata)
      - guvernul a secatuit bugetul intr-un timp record. halal administratie profesionista
      -imprumutul de la fmi care se vroia a fi o centura de siguranta si trebuia folosit exclusiv la bnr pentru apararea cursului a ajuns sa fie folosit pentru plata pensiilor si a salariilor
      - statul se imprumuta intr-un ritm nemaiintalnit de la revolutie incoace. din acest motiv bancile nici nu mai au interes sa scada dobanzile si sa acorde finantare firmelor. deci inca o palma data firmelor.
      - inca nu a terminat masurile pentru reducerea cheltuielilor bugetare. daca stau bine sa ma gandesc nici nu le-a inceput, in afara de niste maruntisuri cum ar fi reducerea propriului salariu cu 20%, a celor 8 zile nelucratoare la bugetari si propagandistica de tip comunist impotriva celor "privilegiati", eu nu mai stiu sa fi facut altceva...
      - principalul motor pentru cresterea economiei - investitiile in infrastructura- cu care se lauda boc n-au existat. astfel, consumul de ciment la nivel national e la jumatate fata de anul trecut.
      -inaugurari preelectorale a unor lucrari de infrastructura neterminate.

      penibil

      mai vrei?
      sigur mai sunt si altele pe care le-am omis.
      • +2 (8 voturi)    
        Asteptam niste raspunsuri inteligente... (Joi, 17 decembrie 2009, 14:54)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui lucian11

        si de bun simt. Se pare ca mai trebuie sa mai astept.
        • 0 (8 voturi)    
          raspunsuri ai primit... (Joi, 17 decembrie 2009, 15:11)

          lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          tu ori esti rau intentionat, ori esti indoctrinat si refuzi sa vezi realitatea asa cum e.
    • +1 (1 vot)    
      Impozitul forfetar (Joi, 17 decembrie 2009, 19:39)

      Impozitul forfetar [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Impozitul forfetar de exemplu.

      Boc a declarat la B1TV acum vreo saptamana ca va elimina acest impozit pe anul 2010, sau il va aplica doar la activitati gen restaurante sau activitati asemanatoare, unde nu poti supraveghea exact ce si cum se trece prin contabilitate si ce nu.

      Deja sunt 180.000 de firme care s-au inchis, sau care si-au suspendat activitatea din cauza acestui impozit!

      Si spune asta unul care a votat si voteaza cu Traian Basescu si cu PLD!

      Dar totul are o limita!

      Sa scoata impozitul asta odata!
    • 0 (2 voturi)    
      parametrii in rosu (Vineri, 18 decembrie 2009, 0:23)

      ineseul [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      parametrii de intrare/iesire din joc a jucatorului pe mandatul 2004/2009(el a desemnat discretionar,fara consultari, prim-ministrii:taric si boc):
      •deficit bugetar 2%/8%
      •datorie externa 20mld/80mld €
      •angajati bugetari 900mii/1,4milioane
      •cheltuieli cu personalul 5%/9%
      •crestere economica +5%/-8%
      •somaj 6%/>10%(1milion de persoane)
      •toti parametrii in "rosu",se gasesc in statistici oficiale....
      vezi si,****://***.adevarul.ro/articole/theodor-stolojan-am-ajuns-datori-70-de-miliarde-de-euro-si-n-am-facut-nimic.html
      • +1 (1 vot)    
        parametrii in rosu (Vineri, 18 decembrie 2009, 7:50)

        gabi [anonim] i-a raspuns lui ineseul

        pentru "INESEUL"
        Parametri tai in rosu se impart cu PSD-ul draga !
        Cat despre "amnezia "ta voita referitor la perioada Tariceanu , las-o moale ca noi stim prea bine ce dezastru a facut!
  • -4 (12 voturi)    
    Sa traiti bine/ (Joi, 17 decembrie 2009, 14:09)

    betty13 [utilizator]

    s-a redeschis circul de stat, cu acelasi spectacol in regia aceluiasi paranoic si cu acelasi pitic clovn in rolul principal! cei ce ati votat asa cum sunteti,excesiv imbecili, acum o sa aveti parte de circ si paine daca o sa v-o mai dea si painea...! romania este ridiculizata ca tara la acest moment, de cei mai mari circari banditi iar romanii au in mare parte soarta ce si-o merita din veacuri;aceea de lingai saracani ce se complac in mizerie umana, lamentandu-se de cand se stiu, ca traiesc rau...!vai de noi!
    ne meritam soarta din plin. asa popor, asa presedinte, asa guvern. sa traiti bine voi, astia care v-ati lasat fraieriti de portocalii (a cata oara?)!
  • -3 (13 voturi)    
    Basescu ingroapa prin asta Romania (Joi, 17 decembrie 2009, 14:14)

    Mugurel [anonim]

    Ii pasa numai sa fie cineva docil care sa-i asculte ordinele, chiar daca e incompetent.
    Vai de Romania !
  • +6 (10 voturi)    
    Credeam ca visez !! (Joi, 17 decembrie 2009, 15:02)

    stanley [anonim]

    Luni seara Curtea Constitutionala a respins IN UNANIMITATE (!!) cererea jenanta a PSD de anulare a alegerilor si l-a validat pe Basescu in functie de presedinte, punand astfel capac campaniei electorale continuate de Geoana si Antonescu dupa noaptea de pomina din 6 decembrie, in ideea turului 3. Este foarte important, repet, faptul ca sedinta CC s-a incheiat IN UNANIMITATE! Ei, si cu toate astea, a doua zi , se intalneste Geoana cu Antonescu impreuna cu suitele de rigoare intr-o sedinta in Sala Alba (!) de la Parlament dupa care fiecare au facut declaratii de presa. Cand l-am vazut la TV din nou pe Geoana (cu acea morga deja celebra) declarand ca au hotarat impreuna ca cea mai buna solutie PENTRU TARA este aceea cu Antonescu prim ministru, credeam ca visez !! Chiar nu le-a spus nimeni ca s-a terminat nebunia, ca prin decizia CC
    PSD si PNL au trecut in opozitie?
  • -4 (6 voturi)    
    un inceput cu stangul (Joi, 17 decembrie 2009, 15:09)

    andrei [anonim]

    Basescu si-a inceput mandatul cu o decizie in bataie de joc, inclusiv la adresa propriului sau electorat. Nu pui un om cu un capital politic epuizat, lipsit de autoritate si credibilitate, pentru a adopta in urmatoarele luni o serie de masuri extrem de dure de reformare a statului. Basescu isi pune prea usor propriul sau capital politc in joc, doar pt. a isi avea marioneta la butoane. Boc-poc, cel de care se amuza toata lumea pt. talentul sau de sluga silitoare si de comitator de pleonasme stupide ('am declarat si am spus", "am cerut si am solicitat", "vom realiza si vom intreprinde" etc.), va reusi sa irite lumea la maximum si sa determine miscari sociale puternice, in urma sutelor de mii de disponibilari ce va sa vie. Numai un premier puternic si cu o anumita notorietate si credibilitate ar putea sa adopte, cu un minimum de costuri, masurile radicale necesare, de genul Monica Macovei (ce lovitura spectaculoasa ar fi fost, prima femeie premier care ar fi reformat statul din temelii, mai ales sistemul judiciar!!!) sau Vasile Blaga.
  • +2 (2 voturi)    
    raspunsul la intrebarea ta (Joi, 17 decembrie 2009, 16:03)

    visio [anonim]

    este: corect, au trecut in o pozitie; speram sanu sufere prea mult...
  • +4 (6 voturi)    
    omul potrivit (Joi, 17 decembrie 2009, 19:28)

    iuliana [anonim]

    Boc era cel mai potrivit pentru functia de prim-ministru...Bravo Base!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Lui X, lui Bob, si altora- citind cuvint cu cuvint (Joi, 17 decembrie 2009, 20:15)

    yyyyyy [utilizator]

    Sa nu ne mai dam dupa degete si sa ne facem ca nu vedem, ca nu intelegem, stim exact de ce este scandal si de ce va fi scandal - pt ca PSD-ul (demn urmas al filozofiei comuniste/PCR-iste, "ori cu noi, ori impotriva noastra") nu vrea sa colaboreze, poate ati auzit expresia "my way, or the highway", acesta este nivelul de intelegere al PSD-ului al rolului opozitiei, ori faci ce vor ei or te pun in imposibilitatea sa actionezi; oficial alegerile s-au terminat dar PSD-ul nu si-a terminat campania de denigrari, obstructii si dezbinari; de astazi au intrat in Turul 3 care va tine 5 ani sau pina cind vor inscena din nou ceva, vreo suspendare, vreo motiune de cenzura, vreun filmulet, scrisorica la Razboiu ..;ce conteaza ca prin asta imping tara in blocaje economice si financiare, sunt pregatiti sa arate cu degetul la presedinte si premier, "ei nu fac nimic rau, ceilalti sunt de vina", "ei doar ii reprezinta pe cei 5 milionane care i-au votat pe ei", vor striga cit ii tin plaminii ca Basescu si premierul (oricare este el daca este de la PDL) sunt de vina ca nu se face nimic, vor arata ei ca fara PSD nu se poate, vor impinge in noroi orice actiune si plan de guvernare normale, si vor urla ca presedintele este scanadalgiu, ca nu isi intelege rolul de presedinte, cum isi permite sa li se opuna lor si sponsorilor (citeste mogulilor) ?! Sa stea acolo la Cotroceni sa faca poze cu oaspetii, ce-si baga nasul ???!!! Vom auzi cele mai bizare povesti (au si inceput cu ezoteria), cele mai ruinatoare scandaluri, cele mai incredibile lovituri de teatru - zgomot, fum si false perceptii, pocnitori si artificii in spatele carora PSD + sponsorii sa poata manevra privatizari frauduloase si sa faca pierdute dosarele de mare coruptie - cum se va atinge cineva de aceste dosare PSD-ul sau mercenarii lor vor striga, vor agita santaje, scanadaluri peste scandaluri si le vor pune toate in spatele lui Basescu - vor juca tare, vor aduce intreaga societate romaneasca la disperare si epuizare emotionala
  • -2 (2 voturi)    
    tare de tot (Joi, 17 decembrie 2009, 21:33)

    alin [anonim]

    uite aici articolul complet
    http://www.versu.ro/calota%20alin-7936.html
  • +1 (1 vot)    
    cronologie anticipata (Joi, 17 decembrie 2009, 21:42)

    cronos [anonim]

    decretul presedintelui de nominalizare semnat azi(dupa spusele dansului),inlocuieste pe negoita cu boc in cadrul actualului mandat de pesedinte care expira luni 21.12.2009. cronologic,abia de luni,dupa depunerea juramantului in parlament si inceperea noului mandat,adica de marti in colo,presedintele poate declansa prin procedura de consultare a partidelor politice si ,prin decret, desemnarea uunui nou prim ministru.
  • -4 (6 voturi)    
    Nu Boc este subiectul aici ci orgoliile (Joi, 17 decembrie 2009, 22:05)

    Oana [anonim]

    Mai oameni buni, votanti ai lui Base sau ai lui Geoana.....voi chiar nu vedeti ca aici nu este vorba despre prim-ministru, guvernare, interese economice nationale si alte nimici din acestea.......aici este vorba despre altceva mult mai important: despre orgoliile oamenilor politici si afisarea puterii. Cam asta face dragul nostru proaspat ales domn presedinte: spune in gura mare tuturor, cei care l-au votat sau nu "SUNTETI NISTE PROSTI! Eu am puterea si fac ce vreau cu ea si uite ca va arat eu....Ha ha ha"
    • +1 (3 voturi)    
      Spuneti numai lucruri false, "Oana" (Vineri, 18 decembrie 2009, 1:58)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Oana

      Nici o secunda presedintele nu a spus ceea ce pretindeti - exact opusul, a multumit celor care l-au votat pt increderea acordata, a multumit celor care nu l-au votat pt ca i-au dat o lectie si a repetat ca va fi presedintele tuturor romanilor - dar probabil ca aveti sarcina sa faceti asemenea afirmatii instigatoare si false, fac parte din Turul 3 de campanie al PSD, "dezbina, imparte-i in destepti si prosti ca sa putem domina ..." Falsa intentie de echidistanta cu care dechideti comentariul, continuarea si incheierea va dau de gol, "divide et impera" ....
  • 0 (2 voturi)    
    ELENA UDREA is tha best in PD-L. (Vineri, 18 decembrie 2009, 8:16)

    Walker [anonim]

    Vrem si politicianul Cristian Boureanu, acest Valentina Pelinel a PD-L-ului.
  • 0 (2 voturi)    
    BASESCU INCONSECVENTUL(eufemistic vorbind) (Vineri, 18 decembrie 2009, 10:10)

    defav [anonim]

    14 octombrie 2009
    "Voi sunteţi nebuni? Suntem o ţară europeană, cum aş putea eu să nominalizez un premier care tocmai a fost demis?"

    http://www.gandul.info/news/breaking-news-basescu-putem-fi-in-imposibilitatea-de-a-plati-salariile-si-pensiile-optiunea-mea-este-pentru-un-om-cu-expertiza-economica-live-text-4986581

    17 decembrie 2009
    "Am luat în consideraţie propunerea PD-L desemnare a lui Emil Boc. Este un om dedicat servicului public, careş i-a făcut datoria şi ca parlamentar, şi ca primar şi ca prim-ministru. Este un om al dialogului, care şi-a asumat responsabilitatea implementării unor soluţii extrem de dificile, aşa cum au rezultat din acordurile internaţionale de finanţare".

    http://www.gandul.info/politica/emil-boc-desemnat-premier-de-nevoie-cum-si-a-motivat-traian-basescu-noua-alegere-5186219
  • 0 (0 voturi)    
    Potrivit agentiei Gold Press Media (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 3:12)

    Gold Press Media [anonim]

    Generalul de brigadă Costel Tătaru, locţiitorul Direcţiei logistică, împreună cu ofiţeri din Statul Major General, a oferit vineri, 18 decembrie, daruri de sărbători persoanelor de vârsta a treia din cadrul Complexului de servicii sociale “Sf. Nectarie” din Capitală, precum şi bătrânilor, adulţilor şi copiilor care urmează tratamente medicale la componenta de recuperare a complexului.
    Felix Ilie
    Seful Departamentului de Comunicare
    Gold Press Media